It is currently 30 Sep 2024, 11:14

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 226 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 610 Next

Ce parere aveti despre service-ul AutoItalia?
Excelenta! 5%  5%  [ 6 ]
Buna 29%  29%  [ 36 ]
Proasta 38%  38%  [ 48 ]
Execrabila! 28%  28%  [ 35 ]
Total votes: 125
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 19:22 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Funny, dar putem deschide un topic dedicat parerilor si problemelor cu AI si AI Service, sau service-uri in general, chiar nu ar fi o idee rea deloc, i-ar ajuta pe oameni sa decida cind aleg un service.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 22:07 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
Tot offtopic, as propune o sectiune in care Alexandrus sa discute in contradictoriu cu toti userii , moderatorii, vizitatorii, dealerii, reprezentantele, sau, ma rog, cu toata lumea cu care simte nevoia.

Si poate rugam un admin sa-i faca o arie super stiky unde lumea sa vina ca la Dumnezeu pentru mantuire si aflarea raspunsurilor la toate intrebarile, ever.

Amin!

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 23:04 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Elou!
1) exista un topic in care sa va plangeti de serviciile AI!
2) Alexandrus, imi pare rau sa iti spun, insa dai vina cam degeaba pe AI: nu ei ti-au vopsit masina. Pai da ce, tu daca ai fi chelner, duci comanda la client si el iti ph00te una cum nici babacu nu ti-a dat toata viata din cauza bucatarului ca a pus prea multa sare, e ok?
Nu e chiar asa. Gresesti! Ei nu au nici o vina. Plangerea ar trebui s-o faci la TopLac sau unde ti-au dus masina. Asa se procedeaza. Ca fapt divers, te duci la Carfur, iti iei tilivizor. Bubuie televizorul in garantie, te duci cu el la firma X, care a livrat tilivizorul catre Carfur, nu la Carfur. Ei, asa se face si la AI. Simplu!!!
Si termina, ai zis odata, gata! Ajunge!
Nu e cazul sa repeti povestea de 10000000000000000000000000000 ori ca deja e plictisitor, am impresia ca alergi dupa numarul de posturi, altfel nu imi explic brusca voiosie in a scrie pe forum, nu duci lipsa de timp, insa la intalniri... ahem... unde esti, Gogule?
3) inainte sa mai faceti varza vreun topic, cititi va rog inca o data regulamentul! Se lasa cu warn/ban, in caz ca nu stiati!!!

Dumnezeul alfist...

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Alex, tu daca te duci la restaurant si te otravesc aia, te superi pe cei care le-au livrat mincarea sau pe cei care nu au verificat ca ea sa fie corespunzatoare si doar ti-au pus-o pe o farfurie si ti-au servit-o ca fiind buna ?
Serios acuma, eu nu am dus masina la TopLac, nu exista intre mine si TopLac nici o relatie contractuala sau de orice alt fel, nici macar nu trebuie sa stiu eu, in postura de client, cine vopseste, cine una si cine alta. Nu repet povestea(era doar un exemplu), nu am nevoie de posturi, nu se da nici un premiu din cite stiu, si nu stiam ca intilnirile sunt obligatorii.
Si vezi ca exemplul tau cu televizorul e viciat din start, pentru ca tie in foaia de garantie iti scrie la televizor exact cine face service si cine asigura garantia, exact cum la service-ul AI, cind te duci, ei se scriu acolo drept executori ai lucrarii.

Anyway, intram in polemici care nu isi au rostul, cel mai bine sterge cineva tot ce e offtopic si aia e.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Oct 2007, 11:36 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Nu am nici un interes, dar Alexandrus are dreptate baieti. Pai daca s-a dus cu masina la AI sa o vopseasca, EI sunt cei responsabili! Daca nu vor sa aibe responsabilitate, puteau sa spuna: mergi tu frumos la service-ul X, ca acolo ti-o vopsesti, noi nu vopsim. Ce-l intereseaza pe el ca AI a dus masina la x sa o vopseasca?? Sa-si faca nene vopsitorie, sau sa nu mai vopseasca nimic atunci. Nu e corect.
Alexandrus eu iti dau dreptate la chestii de genul asta. E un lucru normal.

Later edit: trebuie sa editez si eu pentru ca nu vreau sa se inteleaga tot felul de chestii neadevarate: nu postez pentru a da neaparat dreptate cuiva, sau pentru a blama pe altii. Exact cum spunea si Madkat, este vorba de niste principii, indiferent ca e vorba de Alexandrus, Madkat, Ssilviu, eu, AI, Porsche, Serus sau mai stiu eu cine. Ma duc la service-ul X pentru a rezolva o problema. Platesc pt acest seriviciu + piese. Drept urmare, la plecare am pretentia sa am problema rezolvata. Punct.


Last edited by Tupac on 08 Oct 2007, 11:57, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Oct 2007, 13:15 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15246
Car: 115/960
Location: Bucuresti
agree la faza asta.. si agree si la alte faze legate de AI (si eu am avut parte de multe dovezi de incompetenta din partea lor), la fel cum pot spune ca am plecat si multumit de la ei cu o alta ocazie. Eu propun sa scriem toate multumirile/nemultumirile vizavi de AI in topicul dedicat, poate o sa ia vreodata cineva in seama si vocea clientului si at o sa avem ce sa ii punem sa lectureze cu incredere :wink:

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Oct 2007, 10:57 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2007, 14:21
Posts: 840
Car: 2.0 TS
Location: CLUJ-NAPOCA
chiar are dreptate!!
in cazul meu dupa accidentul avut acum cateva luni reparatiile pe casco le-am facut la auto venetia cluj vopsitoria si tinichigeria au fost facute de service-uul dacia din aceeasi incinta si nu vreti sa stiti cu ce durere in ..... s-au facut(bara fata nu e aliniata, e prinsa prost si nici nu se mai poate face, e patata, de pe capota vopsita a sarit vopseaua la prima spalare, plus ca intr-o seara am fost sa vad masina niste retardati ucenici la vopsitorie faceau intoarceri cu frana de mana in service) si am ajuns sa ma cert cu dacia pentru reparatiile facute de auto venetia si nimeni nu isi asuma treaba asta!!! sunt satul de ei
scuze pentru off

_________________
Anonima Lombarda Fabbrica Automobili
AR 156 2.0TS 155CP

DIESEL - THE ULTIMATE THRILL KILLER


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Oct 2007, 11:22 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Ii dau dreptate si eu lui Alexandrus si la partea apropos de vopsire cit si la cea legata de serviciile de prost gust prestate de AI , si imi bazez aceasta opinie pe experientele personale, nu pe intimplari postate de alti useri.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
PostPosted: 15 Jul 2008, 17:25 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
pana acum parerea este f.buna , comparatie fiind vw si renault. in 20 ooo km am avut geam dreapta fata spart ( aveam suportul de la gps lipit de parbriz si s-au gandit ca am si gps-ul in masina), aripa/bara/janta stanga fata schimbate/revopsite ( a intrat un betiv cu un cinciar in mine), masina arata ca noua. dar de fiecare data m-am revanshat fata de persoana care m-a ajutat( m-am revanshat inainte sa inceapa reparatiile):)

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
PostPosted: 21 Jul 2008, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
ma simt ca si cand as da in gat dar scuze nu gasesc in niciuna din situatiile urmatoare:

1. rugat la revizie verificat placutza frana, uitat dat antifurt, totusi ei verificat si taxat
intrebare: verificat cu lanterna sau au ei 30 si ceva de modele diferite de antifurt? (roti+prezoane cumparate ulterior, nu de la ei)
2. primit masina cu jante aliaj, dar cauciucuri firestone firehawk fuel saver
intrebare: pleaca vreun model alfa romeo, o masina oarecum sport, oarecum premium, din fabrica lor cu cauciucuri fuel saver, mixte, ieftine si proaste?
3. dus masina la schimbat brate, piulitza cu care este prinsa planetara in butuc stransa dar nu suficient, iar sigurantele nebatute cum trebuie la loc. Prin urmare desfacut,problemele aferente, mers la alt service pt interventie.
intrebare: se poate intampla sa se desfaca chiar daca era stransa ca lumea sau chiar e o greseala grava?...bratul a fost schimbat vineri dupa amiaza
4. fulare enervanta, zgomot urat roata dreapta fatza; eu, convins ca este janta; reparat janta, fulare se mentine; descoperit defect rulment dreapta fatza; asta marti, dupa ce masina a fost la revizie joi;
intrebare: nu este normal ca la o revizie sa afli daca poti merge cu masina in siguranta si daca totul functioneaza normal? nu era normal ca EI sa-mi spuna ca am rulmentul bulit?
intrebare 2: se poate ca punctul 3 sa fie vinovat pt punctul 4?

Eu sunt paranoic de felul meu peste media acceptata, stiu si admit, nu fac reclamatii aici, ci doar pun si eu niste intrebari ca sa stiu cam cat de paranoic sunt...

ar mai fii vreo doua chestii:

revizie din aia mare cu schimbat filtre etc..Sun luni sa ma programez vineri si intreb daca imi pot aduce filtrele si uleiul. Ei zic ca da. Cheltui bani , le cumpar, iar vineri mi se spune ca nu le pot primi :clapping: si ca trebuie sa le platesc pe ale lor.

revizie, sunt sunat ca trebuie schimbate placutele frana, ambele seturi. intreb cat costa, mi se spune ca in jur de 2 milioane setu'. ma gandesc ca e ok si imi dau acordul, telefonic.Seara, ma duc sa iau masina, un set 240ron, al doilea 470 ron. No comment.

_________________
"Live fast, die young, leave behind a nice beautiful body" J.D.


Top
   
PostPosted: 21 Jul 2008, 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
ar fi bine sa specificati si unde anume ati patit ce descrieti pe aici,auto...-oras.... ca banuiesc eu ca nu toti ati fost in Bucuresti si toti la Autoitalia.

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 22 Jul 2008, 21:35 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
eu am facut revizia la auto como in c-ta. cat despre jaggguar.....eu le spargeam geamurile la showroom la service si la toate masinile din parcare.

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re:
PostPosted: 22 Jul 2008, 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2007, 21:44
Posts: 696
Location: Brasov
dcmilitaru Quote:
Tot offtopic, as propune o sectiune in care Alexandrus sa discute in contradictoriu cu toti userii , moderatorii, vizitatorii, dealerii, reprezentantele, sau, ma rog, cu toata lumea cu care simte nevoia.

Si poate rugam un admin sa-i faca o arie super stiky unde lumea sa vina ca la Dumnezeu pentru mantuire si aflarea raspunsurilor la toate intrebarile, ever.

Amin!
:lol: :lol: :lol: Esti mare figura !

_________________
Nu port bijuterii.
Le conduc.
Alfa Sportwagon

Dezmembrez motor 2.0 Twin Spark
viewtopic.php?f=65&t=17630


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2008, 14:24 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Mesaj interesant de pe alt forum.
Am o banuiala ca pana si cei care au votat aici ca sunt multumiti de serviciile AI ar fi si mai multumiti daca chestia asta s-ar realiza:
Quote:
se zvoneste ca FIAT isi deschide reprezentanta in Romania, deci toate panaramele astea de le zic bastanii care le conduc "service-uri" vor trece la categoria dealeri iar AI&Co. vor fi simpli bagatori in seama.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2008, 15:14 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Si eu astept demult sa se intample asta, dar nu s-a intamplat. Pana nu vad, nu cred.

A propos de topicul actual: Vineri la prima ora sunt la Brasov pt revizie la Auto Brescia :D ! Sper sa fie bine!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2008, 16:59 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Nici eu unul pina nu vad nu cred, mai ales ca AI si-au deschis Forza Rossa. Ma amuza teribil ce trebuie sa fie acolo, sa ai Ferrari sa il duci la ei la service.


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2008, 17:29 
Offline
User avatar

Joined: 24 Aug 2008, 17:08
Posts: 14
Location: Sinaia
Sa va spun sincer ca sunt foarte suparat pe Auto Brescia Brasov unde au si service, acum vre-o 3-4 luni am avut o problema la instalatia electrica la alfa 156 si eu ca tot omul m-am gandit sa o duc la un service specializat.
Fiind din Sinaia cel mai apropiat service Alfaromeo era la intrare in Brasov si m-am dus acolo sa vb cu oamenii si sa deschid o comanda pt reparatii. De cand am ajuns, am vb cu un domn de la receptie care m-a luat la misto si apoi sa-mi spuna ca trebuie sa vada masina in curte la ei fara masina nu deschid comanda desi eu aveam toate actele la mine. Apoi cand am dus masina au reusit sa-mi deschida geamurile fata cu ultimul curent din instalatie si culmea le-au lasat asa ca cica " nu le mai putem inchide" si au lasat masina peste noapte afara cu geamurile deschise. Apoi chiar daca le-am specificat ce probleme are masina si culmea le-am si spus ce piesa este de vina si anume alternatorul ei ma sunau dupa o saptamana sa ma intrebe ce probleme are. Iar cireasa de pe tort a venit atunci cand au vrut sa scoata alternatorul au fost nevoiti sa traga motorul mai in drepata si putin in fata si i-am rugat sa scoata furtunul de la vasul de expansiune ca daca misca motorul sparg iesirea din vas si culmea nu au facut ce le-am zis si dupa 2 zile de la scoaterea masinii din service am constatat ca iesirea din vasul de expansiune era crapata.
Va spun ca pt acea problema la alternator am stat 3 saptamani fara masina si ii sunam regulat intrebandu-i ce probleme mai are masina si habar nu aveau, ba chiar ei ma intrebau fel si fel de aberatii, iar apoi dupa vre-o saptamana jumatate de stat in service imi tot spuneau ca masina e gata maine si apoi iar maine si tot asa inca o saptamana si ceva .
Pai astfel de oameni sunt capabili de o asemenea reprezentanta ?


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2008, 22:03 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
alyn_kanku Quote:
De cand am ajuns, am vb cu un domn de la receptie care m-a luat la misto
Ala e un imbecil, la ala m-am dus in garantie sa-i spun ca-mi scartaie un brat fata si asta mi-a zis ad literam: "pai alfa mai scartaie asa, nu e pentru drumurile noastre...alfa iti iei cand ai autostrazi si drumuri bune....dar fiecare cu ce-i place''...asta la vreo 6 luni dupa ce cumparasem masina nou nouta de la ei..sunt total neprofesionisti...dar altii n-avem.

_________________
"Live fast, die young, leave behind a nice beautiful body" J.D.


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2008, 09:18 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Jaggguar Quote:
alyn_kanku Quote:
De cand am ajuns, am vb cu un domn de la receptie care m-a luat la misto
Ala e un imbecil, la ala m-am dus in garantie sa-i spun ca-mi scartaie un brat fata si asta mi-a zis ad literam: "pai alfa mai scartaie asa, nu e pentru drumurile noastre...alfa iti iei cand ai autostrazi si drumuri bune....dar fiecare cu ce-i place''...asta la vreo 6 luni dupa ce cumparasem masina nou nouta de la ei..sunt total neprofesionisti...dar altii n-avem.
Daca eram directorul acelei reprezentante il dadeam afara in secunda 2. Cum naiba sa spui clientului ca Alfa e cam proasta cum ar veni, cand firma vinde Alfa??? :ohmy:


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2008, 14:26 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Pai ala ii aduce o gramada de bani cu atitudinea lui de bisnitar de talcioc, asta una, si doi pe ei ii doare fix in :censored: :censored: de Alfa Romeo atata timp cat ei fac o gramada de bani din Fiat, vand volum, apoi service in garantie si post etc...la cate Alfa vand mai bine nu le-ar vinde. De exemplu in toata Romania Autoitalia a vandut in 2007 48 de 147 daca imi amintesc bine..una a mea iar in brasov s-au vandut 3. Fiat, fara numar, mai ales cu noile modele si cu utilitare.

_________________
"Live fast, die young, leave behind a nice beautiful body" J.D.


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2008, 17:27 
Offline
User avatar

Joined: 24 Aug 2008, 17:08
Posts: 14
Location: Sinaia
Lasa vanzarile eu ma refer ca service-ul e la pamant adica oameni necalificati si cred ca nici nu prea gandesc, iar pe deasupra te rup la bani :uhuh:


Top
   
PostPosted: 02 Sep 2008, 22:11 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
am fost foarte impresionat de cei Auto Siena din Oradea.
service mic, fara prea multe dotari dar oamenii ok, cel putin pe partea electrica/electronica.


Top
   
PostPosted: 02 Sep 2008, 22:38 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
Da, asa e :)
Dar cu ce ocazie ai fost pe la ei?

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
PostPosted: 03 Sep 2008, 08:49 
Offline
User avatar

Joined: 31 May 2007, 10:42
Posts: 1175
Car: Skoda Superb
Location: bucuresti
serviceul din oradea m-a salvat si pe mine :D
si rapid si serios (au fost singurii care mi-au depistat problema, autoitalia cautand inca 2 saptamani pe langa :lol: )
asa ca: :clapping: :coolspeak:

_________________
VW Passat B6 2.0 TDI DSG
Honda CBR 600 F4i
Ex: Alfa Romeo 147 Silver Angel


Top
   
PostPosted: 03 Sep 2008, 09:36 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
pai inseamna ca urmatoarea revizie care e si cea mai dura ca e de 60k la ei o fac..alex ma primiti? :peace:

_________________
"Live fast, die young, leave behind a nice beautiful body" J.D.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 226 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 610 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited