It is currently 09 Oct 2024, 06:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next
Author Message
PostPosted: 01 Jul 2011, 23:25 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2010, 21:47
Posts: 869
Car: Giulia Q4 280.
Location: PITESTI
*eu cred ca niciun fan adevarat alfa romeo nu-si va schimba vreodata masina, va avea cel putin una, chiar daca n-o foloseste zilnic si are alta masina de familie, de zi cu zi.
*eroarea principala incepe de la alegerea masinii, pentru ca multi nu stiu ce vor. vad o alfa care arata super bine, e ieftina sh si o cumpara direct, fara a stii ce isi doresc cu adevarat: o masina cu sange sportiv, care te va zdruncina pe "drumurile patriei" si-ti va baga mana mai adanc in buzunar (ca orice alta marca de masina cu sange sportiv), sau o masina de zi cu zi, perfecta pentru drumurile noastre, rezistenta la uzura, hamaleala, neavand nicio legatura cu masinile sport, ieftin de intretinut, gen volkswagen golf sau logan (fara suparare pentru detinatori);
*multi viitori cumparatori alfa se uita s-o gaseasca cat mai ieftina, premiza in care masina este destul de hamalita, o mai hamalesc si ei un timp si la prima tentativa de revizie nu stiu cum sa o vanda mai repede si striga cat ii tine gura ca alfa e o masina proasta, dar problema o reprezinta chiar ei, pentru ca nu stiu ce vor.
* nu poti sa ceri de la o alfa costuri de intretinere ca pentru un golf, logan, asa cum nu poti asemana o pereche de adidasi cu o pereche de bocanci.

parerea mea.....nu stiu ce vor :sig:

_________________
**Alfa Romeo Giulia Q4 280cp
**Alfa Romeo Spider, Zoe 1.8 ts
**Alfa Romeo 156 TI, Busso engine :D
**Alfa Romeo 159SW, 1.8mpi
Ex:
Alfa Romeo 159SW,TBI TI
Alfa Romeo Gt Blackline
Alfa 156 sw,1.9jtd,115cp
Alfa Romeo Brera, 2.4jtdm, 210cp +
Alfa 159 SW, 2.4jtdm, 210cp
Alfa 156,1.9jtdm,150cp+
Alfa Giullieta 2.0jtdm
Alfa 159sw,1.9jtdm,150cp
Alfa Crosswagon,Q4
Alfa 147 selespeed,2.0TS,150cp
Alfa 156sw,1.9-115cp
Alfa 166,2.4jtd-136cp
Alfa 156,2.0ts-150cp
Alfa 147,1.6ts-120cp


Top
   
PostPosted: 02 Jul 2011, 01:01 
Offline
User avatar

Joined: 06 Sep 2009, 15:41
Posts: 254
Location: Alba Iulia
Principala problema a Romanilor.

Vreau masina ( indiferent de marca ).
Ok catti bani am ?... 11.000 euri
ce masina gasesc la bani astia?... Alfa 159 13.000 euri
... BMW 320 13.250 euri....Deci mai am nevoie de 2-3.000 euri.
Cumpara masina dupa care nu are bani sa se...( nu pot folosi cuvantu sa nu incalc regulile forumului ) si cand masina se strica ii vina producatorului.

DACA AI BANI DE MASINA INAINTE DE A CUMPARA GANDESTE-TE CAT TREBUIE SA INVESTESTI IN INTRETINERE.

Am vazut ca se plangea cineva de cheltuieli mari la intretinere. 20.000 km/2 ani. In ultimele 9 luni am facut de doua ori schimbul la 15.000 nu la 20 si urmeaza cand ma intorc din concediu sa fac acelasi lucru pentru a 3-a in mai putin de un an. Masina ii extraordinara si nu vreau sa o schimb ba chiar vreau sa mai cumpar una asa cum am scris mai sus.

Si pentru a nu fi offtopic complet fanii Alfa sunt putini aici forum...majoritatea sunt posesori de Alfa Romeo care urmeaza sa fie posesori de ...ce vor ei. Poate ca sunt fani Alfa care nu isi pot permite o masina si au biciclete.

Intrebare. Daca esti fan formula 1 inseamna ca si ai masina de formula 1?

_________________
Trece Alfele in zare, eu ma uit ele dispare.


Top
   
PostPosted: 02 Jul 2011, 10:08 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Pentru ca te saturi de :

baie de ulei sparta sau fisurata cand intri pe anumite drumuri ale patriei
brate superioare prost gandite care incep sa scartaie dupa nici 3 luni de cand le montezi noi
brate inferioare la care se rup bucsele la exploatarea pe drumuri mai putin prietenoase si nu au pivot interschimbabil
bucsele de bara stabilizatoare care necesita demontarea a jumatate din puntea fata ca sa le schimbi <odata la 6 luni>

Dupa ce schimbi marca < chiar si numai provizoriu sau incerci in paralel si alte marci > incepi sa simti dorul problemelor simple ale Alfelor comparativ cu :
senzori care dau erori de toate felurile <Vag> , pompe de combustibil care crapa pe banda rulanta <Vag > , chiloase care fisureaza <BMW> , injectoare sensibile <Mercedes , Ford> si cu costuri astronomice, ciudatenii precum coloana directie sparta <din antimoniu > la Volvo , motoare de proasta calitate < Ford benzina > , perne de aer si sistem de EAS - electronic air suspension care te pot lasa cand iti este lumea mai draga , samd , daca as sta sa imi aduc aminte de toate problemele conservelor care imi trec zilnic prin garaj , asa zise marci fiabile as sta 3 ore sa scriu aici .....

Una peste alta e bine de stiut ca Alfa Romeo nu mai este o marca asa de greu de intretinut ca acum 10 ani , piese se gasesc oriunde , trebuie numai sa alegi cu atentie , preturile nu sunt mai mari decat la oricare din marcile amintite mai sus cu mici exceptii , dar in momentul in care se face rabat de la calitate in ideea de a se rezolva cat mai multe probleme dupa ce masina a fost lasata sa cada efectiv din toate incheieturile nu prea mai poti avea pretentia sa nu te coste .

Exista si categoria celor ce au fost alfisti pentru scurt timp dupa ce au cumparat o masina rupta in gura si prima impresie a fost extrem de proasta , unii au ales sa nu mai auda de Alfa , altii au ales sa rezolve problemele si sa aiba o masina ce ofera satisfactii aparte de orice alta marca .
Mai sunt si alfistii de conjunctura , au ajuns sa detina o Alfa in urma unui schimb cu alta masina , au primit masina sau pur si simplu nu au rezistat tentatiei de a avea atatea dotari < full option in popor> la un pret pe care nu il vor gasi niciodata la alta marca premium .

Ca nota personala , o sa mai incerc alte marci probabil, de curiozitate sau pur si simplu pentru ca jobul imi ofera din cand in cand astfel de oportunitati insa voi avea intotdeauna si macar o Alfa , momentan nu mai am decat 2 :D , una sta pe dreapta din motive juridice si una a prins viata saptamana asta :D si odata cu ea mi-am amintit si eu fiorul pe care il ai cand bagi piciorul pana la 6000 intr un benzinar :twisted: fara sa il ridici cand vine o curba la 90

P.S. Range Roverul de care am fost si sunt incantat va merge din toamna la vanzare , mi-am facut damblaua , e misto , e tanc , e ce vrei de la o masina pe drumurile noastre , e extraordinar de confortabila pentru un SUV , dar .... nu are ceva ... nu stiu ce , nici nu conteaza , gata , decizia este luata , va merge la altcineva care poate il va aprecia asa cum voi aprecia eu mereu Alfa Romeo !

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 03 Jul 2011, 17:00 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
gabrieldima Quote:
Pentru ca te saturi de :

baie de ulei sparta sau fisurata cand intri pe anumite drumuri ale patriei
brate superioare prost gandite care incep sa scartaie dupa nici 3 luni de cand le montezi noi
brate inferioare la care se rup bucsele la exploatarea pe drumuri mai putin prietenoase si nu au pivot interschimbabil
bucsele de bara stabilizatoare care necesita demontarea a jumatate din puntea fata ca sa le schimbi <odata la 6 luni>

Dupa ce schimbi marca < chiar si numai provizoriu sau incerci in paralel si alte marci > incepi sa simti dorul problemelor simple ale Alfelor comparativ cu :
senzori care dau erori de toate felurile <Vag> , pompe de combustibil care crapa pe banda rulanta <Vag > , chiloase care fisureaza <BMW> , injectoare sensibile <Mercedes , Ford> si cu costuri astronomice, ciudatenii precum coloana directie sparta <din antimoniu > la Volvo , motoare de proasta calitate < Ford benzina > , perne de aer si sistem de EAS - electronic air suspension care te pot lasa cand iti este lumea mai draga , samd , daca as sta sa imi aduc aminte de toate problemele conservelor care imi trec zilnic prin garaj , asa zise marci fiabile as sta 3 ore sa scriu aici .....

Una peste alta e bine de stiut ca Alfa Romeo nu mai este o marca asa de greu de intretinut ca acum 10 ani , piese se gasesc oriunde , trebuie numai sa alegi cu atentie , preturile nu sunt mai mari decat la oricare din marcile amintite mai sus cu mici exceptii , dar in momentul in care se face rabat de la calitate in ideea de a se rezolva cat mai multe probleme dupa ce masina a fost lasata sa cada efectiv din toate incheieturile nu prea mai poti avea pretentia sa nu te coste .

Exista si categoria celor ce au fost alfisti pentru scurt timp dupa ce au cumparat o masina rupta in gura si prima impresie a fost extrem de proasta , unii au ales sa nu mai auda de Alfa , altii au ales sa rezolve problemele si sa aiba o masina ce ofera satisfactii aparte de orice alta marca .
Mai sunt si alfistii de conjunctura , au ajuns sa detina o Alfa in urma unui schimb cu alta masina , au primit masina sau pur si simplu nu au rezistat tentatiei de a avea atatea dotari < full option in popor> la un pret pe care nu il vor gasi niciodata la alta marca premium .

Ca nota personala , o sa mai incerc alte marci probabil, de curiozitate sau pur si simplu pentru ca jobul imi ofera din cand in cand astfel de oportunitati insa voi avea intotdeauna si macar o Alfa , momentan nu mai am decat 2 :D , una sta pe dreapta din motive juridice si una a prins viata saptamana asta :D si odata cu ea mi-am amintit si eu fiorul pe care il ai cand bagi piciorul pana la 6000 intr un benzinar :twisted: fara sa il ridici cand vine o curba la 90

P.S. Range Roverul de care am fost si sunt incantat va merge din toamna la vanzare , mi-am facut damblaua , e misto , e tanc , e ce vrei de la o masina pe drumurile noastre , e extraordinar de confortabila pentru un SUV , dar .... nu are ceva ... nu stiu ce , nici nu conteaza , gata , decizia este luata , va merge la altcineva care poate il va aprecia asa cum voi aprecia eu mereu Alfa Romeo !
:goodpost:

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2011, 11:05 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Eu am ajuns la Alfa dupa ce am avut, in ordine, Dacia, Megane 1, Ford Focus C-Max, Seat Leon. E drept ca, in tot acest timp, am visat la o Alfa si am avut intotdeauna o mare slabiciune pentru aceasta marca.
Dupa ce mi-am vazut visul cu ochii, si am ajuns la volanul unei Alfa 159, iti spun ca nu as schimba-o cu nimic. Poate, doar, in niste fantezii secrete, ma vad la volanul unui Mercedes CLS...
Si pot sa spun ca nu am avut deloc mai multe probleme cu Alfa decat cu masinile de mai sus. Iar feelingul face toti banii... :P

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2011, 12:21 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Io am inceput cu un Citroen Axel 1.2 motor boxer. Senzatii OK daca e in toate mintile, dar planetarele se duc la frane (idiot sistem de franare, etrieri pe cutie - stiu ca si la 75 e la fel, dar pe puntea spate). Apoi am avut 2 dacii. Insa in 1991 un imbecil ce a venit la mine cu un 33 1.7qv m-a facut sa imi doresc o Alfa Romeo. Am condus multe masini, si 600SEL V12 Brabus, A8 4.2 ABT, insa senzatiile pe care ti le ofera Alfa Romeo nu sunt aceleasi. In 2003 mi-am indeplinit visul cu Vali (147 2.0TS). Apoi am condus si Logan 1.6 16v MCV (sicriu pe roti, nu alta), CLK 200 Kompressor, insa anul acesta cand am cumparat Lancia mi-a revenit nitel ranjetul pe mutra. Satisfactia conducerii unei masini italiene este unica. Apoi a venit Soimul... Orgasm pe roti.
Miturile ca Alfa Romeo e nefiabila sunt niste scorneli, niste vorbe intiparite in constiinta populara din anii '80 cand intr-adevar masinile germane erau tancuri iar italiencele erau niste fiare sortite pieirii prin ruginire... Cu toate astea de-al dreacu tot mi-am luat un 75 in care am bagat motor 3.0 V6 24v de 164, Tiganca... Memories... Si multa vreme de-acum inainte tot Alfa Romeo ramane dragostea mea. Dragoste pe care fi-mea o impartaseste. Cand am plimbat-o cu CLK-ul a zis ca e masina de babornite :lol:
Fetisul meu este sa am in parcare un 75, un 156, un 147, un 159 si un 166. Deocamdata am un 147 si un 156. Mai am inca 3 de luat.

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2011, 22:46 
Offline
User avatar

Joined: 03 Jun 2007, 12:26
Posts: 481
Car: Alfa Romeo 155
Location: Bucuresti - Braila
:goodpost:
Si eu am aceeasi dorinta, pe langa aceste modele mai vreau un 33, si bineinteles 155-ul de acum.

_________________
The one and only - Alfa Romeo

- 2017 - Alfa Romeo 156 SW 1.8 16V TS - "2004"
- 2009 - Alfa Romeo 155 1.8 16V TS - "1996"
- 2007 - Alfa Romeo 33 1.7 8V- "1986" - ex.
- 1997 - Alfa Romeo 1750 Berlina - "1968" - ex.


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2011, 23:22 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Ei bine, daca mai parchez si un 155 Q4 si un 33 1.7 qv ma pune nevasta-mea sa dorm pe presul din fata usii! :shock: :lol:

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
PostPosted: 05 Jul 2011, 23:14 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1344
Location: Lisbon
Pe-aici, cei care schimba Alfa Romeo pe Bmw, Audi, Vw, etc...se pot numara pe degete. :wink:

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
PostPosted: 06 Jul 2011, 00:23 
Offline
User avatar

Joined: 22 May 2011, 22:56
Posts: 315
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
tocmai ce m-am intors de la constanta pe autostrada. a fost primul meu drum mai lung cu noua mea alfa 147. pot spune ca sunt efectiv impresionat de "micutul" motor 1.6 120 CP!!!!! stiam ca sunt motoare sportive, am mai condus si alte Alfe, insa doar prin oras.

dar chiar nu ma asteptam la asa ceva. si tinuta de drum la viteza mare si constanta este extraordinara (asta daca nu te uiti la consumul instantaneu :lol: )

NU cred ca voi schimba prea curand masina, poate voi ma lua inca una, brera imi face cu ochiul rau de tot :D

_________________
Giulietta QV Image


Top
   
PostPosted: 12 Jul 2011, 21:33 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
De ce unii fani aleg sa-si schimbe masina? E simplu. E vorba de bani. Aici discutia se poate nuanta, pentru ca nu toti care renunta la Alfa Romeo sunt si fani adevarati. Pe de alta parte, chiar daca esti fan adevarat, nimeni nu va putea sa-ti ia asta, doar pentru ca treci printr-o perioada mai grea, financiar vorbind.

Alfa este o masina care "plange" foarte tare cand ceva nu-i convine. Si atunci o urasti. O urasti pentru ca scartaie mai tare decat cloncane, pentru ca daca ceva din trenul de rulare se uzeaza, cade destul de usor in extrema cealalata, trecand de la o tinuta de drum impecabila la una jalnica...sau stiu si eu...poate nu-i jalnica, dar te obisnuieste "prost"...iti place sa dai fum in nas la toti meltenii mandrii conducatori de vag-uri, accelerand la podea prin toate curbele, iar cand asta nu se mai intampla, toata lumea ta interioara de sofer se destrama..care sofer? pilot!
Totul revine la normal dupa ce o repari. Te-a costat multicel, dar nimic nu se compara cu ce ai tu. Ai o Alfa Romeo! Lumea se uita admirativ la tine, golfarii te privesc cu oarece dispret, tu conduci zambind, iti place sa-ti privesti ceasurile si emblema de pe volan, sa auzi cum se tureaza motorul.
Alfa Romeo este o experienta plina de ups and downs. Nu toti pot accepta asta. Iar cei care nu accepta asta, sunt in primul rand non-fanii marcii (cu mici exceptii, evident).

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 12 Jul 2011, 21:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
:goodpost:

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 12 Jul 2011, 23:16 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Mie mi se pare ca deja fanatismul incepe sa ia pe alocuri locul ratiunii si al simtului realitatii... Adica cineva nu este fan cu adevarat al marcii fiindca se satura la un moment dat sa stea cu masina de doua ori mai mult in service decat vecinu' cu Golf, de exemplu? Sau cineva, fara sa dam nume, care isi cumpara masina nou-nouta (si nu este la prima Alfa) si in mai putin de doi ani schimba de 3 ori articulatiile fata spate si amortizoarele in 40 de mii de km, sa nu mai vorbim de manere pe la usi si alte cacaturi care la alte marci nu se strica absolut niciodata, acel cineva cum spuneam, n-ar mai fi fan adevarat al marcii Alfa Romeo doar fiindca s-a saturat de cat de slabe sunt modelele actuale fata de concurenta...
Mai copii mai... e o diferenta intre a fi fan in adevaratul sens al cuvantului a ceea ce inseamna cu adevarat Alfa Romeo si a-ti placea o masina oarecare. Alfa Romeo, inainte ca acest aspect sa devina unealta de marketing, a existat ca si spirit. Acest spirit nu se regaseste in multe dintre modelele actuale si in nici un caz nu este destul ca sa hraneasca celelalte lipsuri. Diferentele fata de alte marci contemporane sunt mult mai mici decat erau acum 20 sau 30 de ani, astfel incat nu mai pot compensa demult zecile si sutele de rahaturi pe care le patesc Alfele zilelor noastre. Uneori, pur si simplu ai nevoie doar sa mergi cu masina acasa. Si atunci, cand incepe sa-ti bata planetara, sa nu-ti mai mearga clima la 45 de grade sau sa nu ti se deschida din maner vreo usa, pun pariu ca-ti dispare ranjetul ala pe care il ai atunci cand accelereaza masina in nu stiu ce fel ultraspecial si iti apare in loc o strambatura insotita de o dorinta acuta de a te da jos si lua un taxi care nu te zguduie, nu te duce ca vantul si ca gandul dar cu care ajungi acasa linistit...

P.S.


Attachments:
verde.jpg
verde.jpg [ 12.39 KiB | Viewed 2596 times ]
Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 01:03 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Io nu as putea sa am si Alfa si Golf ... Defapt nu o sa am niciodata VW chiar daca vor cumpara toate marcile din lume . Mai bine merg cu bicicleta . Iar pana atunci prefer japoneza care nu m-a tradat pana acum in cei 50 000 km si 3 ani juma de cand o am . Dar Alfa e Alfa si nu e alta ca ea chiar asa batranica cum e .


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 13:57 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
mugurel Quote:
pana atunci prefer japoneza care nu m-a tradat pana acum in cei 50 000 km si 3 ani juma de cand o am
:coolspeak:


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3314
Car: Giulia Q
Jaggguar Quote:
mugurel Quote:
pana atunci prefer japoneza care nu m-a tradat pana acum in cei 50 000 km si 3 ani juma de cand o am
:coolspeak:

pana atunci prefer alfa mea care nu m-a tradat pana acum in cei 91 000 km si 3 ani juma de cand o am . 8)

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 16:14 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
alfetta Quote:
pana atunci prefer alfa mea care nu m-a tradat pana acum in cei 91 000 km si 3 ani juma de cand o am . 8)
nici eu n-am zis la nimeni... :D


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 16:54 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3314
Car: Giulia Q
Jaggguar Quote:
alfetta Quote:
pana atunci prefer alfa mea care nu m-a tradat pana acum in cei 91 000 km si 3 ani juma de cand o am . 8)
nici eu n-am zis la nimeni... :D
eu le-am spus ...dar vad ca nu ma crede nimeni. :)

pe cuvantul meu ca in 91000km am schimbat doar o bieleta anti ruliu , 70 de lei, iar eu folosesc masina si atunci cand ma duc sa cumpar paine. :)

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 17:15 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Alfa Romeo este doar o masina... nu o consider masina de wekend sau "duminica" . Din punctul meu de vedere cand iti permiti o masina inseamna sa iti permiti aproape full/full in majoritatea timpului, atunci cand se strica sa o repari si sa-ti faci treaba cu ea.

Probabil ca daca mi-as fi permis mi-as fi cumparat un porsche , pana atunci raman la al meu 147 care va fi urmat de o alta Alfa, in cel mai scurt timp pentru ca nu imi permit inca un porsche.

P.S. O alfa nu o cumperi doar ca scrie pe ea "Alfa Romeo" , pur si simplu o cumperi ca iti place, te simti bine in ea si te reprezinta.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 17:23 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Jaggguar Quote:
la nimeni
*nimanui
alfetta Quote:
atunci cand ma duc sa cumpar paine. :)
Înseamnă că ai brutăria aproape de casă..
Revenind, îţi doresc să nu ai nici de acum înainte. Problemele serioase ale maşinii mele au început prin preajma perioadei în care ieşea din garanţie în mod normal. Şi atât de enervante au devenit chiar şi ălea mărunte, încât m-a scârbit de tot. Ieri am schimbat un buton de la geamurile laterale căruia i se rupsese un picioruş, şi asta după ce acum vreo două săptămâni îl schimbasem pe celălalt. Să îţi spun că atunci când s-a rupt primul mă grăbeam să ajung undeva şi a trebuit să stau până l-am schimbat cu alt buton din spate ca să pot închide geamurile? Evident, am întârziat... unii vor spune că sunt probleme comune. Să fim serioşi... exemplul cu mânerele de la portiere care au cedat pe rând, unul la doi ani şi altul la trei ani de când am scos maşina din showroom? Mânerele de la portiere, dă-o dracului de treabă că nu e fizică nucleară: la pre-fl pârghia era metalică, la ăstea e plastic. Cine e de vină? Pot scrie o tonă despre căcaturi de genul de ce-mi stă ştergătorul spate blocat pe la jumătate sau de ce, uneori, nu se închide portiera decât din a treia încercare sau cum îmi stă mie capota diferit decât la oricare alta 147, de la început, fără să fi fost atinsă niciodată. Uneori am senzaţia că e o maşină unică, făcută manual. Crede-mă, în momentele ăstea mă doare undeva de cât de bine stă pe curbe... mă opresc mai bine aici, răspunsurile la titlul topicului îl găsiţi printre rânduri. După maşina asta voi alege ceva mai practic şi mai fiabil, fiindcă, să nu ne căcăm pe noi, Alfa, prin toate detaliile ăstea mici şi toate chestiile mărunte, îşi câştigă pe drept renumele de maşină de evitat.
Probabil că voi avea la un moment dat o Alfa în garaj, dar una adevărată, care să-mi satisfacă celelalte chestii pe care maşina de zi cu zi nu poate să mi le dea. Ăsta e avantajul faţă de femei.. în cazul maşinilor poţi avea mai multe şi fiecare să fie foarte bună la ceva... Momentan, părerea mea strict personală este că pentru cineva cineva vrea să aleagă o maşină de zi cu zi, cu care să meargă atât în concediu cât şi la serviciu, Alfa este o alegere nefericită. Poate doar dacă ai nevoie de ceva imagine şi stil, ca şi completare a unei activităţi, să zicem un birou de arhitectură, ceva casă de design...
L.E. La faza cu "îţi iei o Alfa fiindcă te reprezintă..." aş întreba, cum? Ştiţi, idealismul în lumea reală costă. Uneori bani, alteori timp, de cele mai multe ori ambele.


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 17:37 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Inseamna ca noi astia de avem un 147 in posesie de vreo 5 ani cu o varsta de 8 ani ar fi trebuit sa rupem pana acum toate plasticele si cand ploua sa tragem pe dreapta? In 5 ani de cand am masina a pornit mereu la cheie (la -20 grade uneori) , nu am avut nici un stergator blocat, nu am rupt nici o bucata de plastic din interior sau exterior, nu m-a lasat niciodata in drum, nu am intarziat niciodata din cauza masinii. In schimb am trecut prin majoritatea problemelor cunoscute : bascule, distributie , martor airbag, consum ulei. Alte probleme decat cele cunoscute consider ca se puteau intampla la orice marca. N-a zis nimeni ca e japoneza da parca prea ne cramponam de la un stergator blocat.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 17:46 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Allex Quote:
prea ne cramponam de la un stergator blocat.
Fără să te superi, cu tine am mai avut neînţelegeri legate de faptul că tu citeşti "brânză" şi înţelegi "şofer de tir".
În primul rând referitor la plastice, tu ai pre-fl.
Nu vreau să mă cert, şi asta în primul rând fiindcă toată povestea de mai sus tu ai înţeles că mă cramponez de un ştergător blocat...
Ce vroiam să spun era un răspuns cât se poate de pertinent la întrebarea din titlul topicului.


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 18:06 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Ok. Te cramponezi de la niste cacaturi(tu citesti "stergator" si atat intelegi).
Chestiile enumerate de tine chiar se pot intampla si la alte marci si pe unele chiar le-am vazut intamplandu-se.
Eu nu cred ca de asta isi schimba fanii alfa masinile si de asta am postat. Motive pe care le vad ar fi designul din ce in ce mai prost, motoare slabe fata de concurenta, lipsa de sportivitate...etc.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 18:15 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Allex Quote:
designul din ce in ce mai prost, motoare slabe fata de concurenta, lipsa de sportivitate...etc.
Da domnule, ai dreptate, designul se modifică cu fiecare kilometru sau titlul topciului era " de ce îşi schimbă fanii Alfa maşinile, model 2009 încoace"...
Cât despre căcaturile de care mă cramponez, iar ai dreptate. Începând de la scârţâituri pe la braţe la 3 zile după ce am luat maşina nouă şi continuând cu schimbat caseta de direcţie la vreo 4 luni, până la ambreajul de la 60k km (parţial vina mea, să zicem) sau la faptul că nu puteam închide geamurile în centrul Braşovului...nişte nimicuri. Nu vreau să intru în discuţii interminabile, eu am scris motivele mele pentru care viitoarea mea maşină de zi cu zi NU VA FI ALFA. De fluturaşii şi piticii de pe creier se va ocupa, probabil, de-a lungul weekendurilor, vreo 156 GTA sau ceva chiar mai vechi. Dar asta într-un episod viitor...


Top
   
PostPosted: 13 Jul 2011, 18:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Allex Quote:
Eu nu cred ca de asta isi schimba fanii alfa masinile si de asta am postat. Motive pe care le vad ar fi designul din ce in ce mai prost, motoare slabe fata de concurenta, lipsa de sportivitate...etc.
pai io tocmai d'aia nu as schimba-o . Designul Alfei mele e super misto chiar si in zilele astea iar de motor nu mai zic . E mult peste concurenta din vremea ei si chiar si acum se descurca destul de bine in comparatie cu celelalte marci .


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited