It is currently 30 Sep 2024, 01:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 16 7 8 9 1028 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 08 Dec 2010, 13:44 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
lasati alegerile, presedinte, fmi...suportam cat mai e si gata.

am o intrebare> de ce unele masini au in coltul din stanga parbrizului o bagheta reflectorizanta? Inteleg ca proprietarii acestor masini sunt militieni, asa, bun, de ce se pune acea bagheta acolo, care e scopul?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 08 Dec 2010, 16:06 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
acelasi motiv pentru care unii mogartzani au sirena de politie , blitzuri albastre pe proiectoare , chipiu de gabor sau girofar in locul catzelului care balangane din cap , si nu in ultimul rand diverse cartoane cu `` Senat , Camera Deputatilor , Guvern , Politie , Presa , ProTV , fabrica de oua , WC-ul public etc etc ... `` si anume SMECHERIA DE PROST GUST. oricum din masina va cobori un cocalar obez cu lant de 5 kile de aur care ii stranguleaza ceafa ...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 08 Dec 2010, 16:52 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
valerica Quote:
lasati alegerile, presedinte, fmi...suportam cat mai e si gata.
Mda, ce-s 50 de ani doar? Eu nu inteleg de unde stii sa folosesti forumul.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 09 Dec 2010, 00:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
1: thenuts, nu stiu unde am sustinut eu acea idee, care de altfel mi se pare o ineptie...pt ca in final presedintele ales de aia multi nu e doar a lor, nu-i afecteaza doar pe ei, ci afecteaza tot electoratul. Daca totusi am sustinut asa ceva o cotesc si eu ca basescu si dau vina pe bauturi alcoolice :) AAaaa....ca aia care l-au votat nu mai au dreptul sa se planga acum, asta cam asa e....pt ca odata ce ti-ai sustinut cu ardoare candidatul, care a si castigat alegerile, nu prea mai vad ce tupeu poti sa ai tu ca alegator sa te intorci si sa zici "stai putin, ca nu-mi mai place cu nenea asta ..."

2: invatamantul e normal sa fie la pamant; pai ce interes are basescu sa-i scoata din zona de mediocritate intelectuala sau mai rau, din zona analfabetismului pe muuultttiii aia cu drept de vot cand de fapt aia formeaza electoratul lui? Pai e prost sa-i destepte pe amarati sa ajunga aia sa fie in stare sa citeasca o presa, sa discearna intre adevar si fictiune, sa fie proprii lor formatori de opinii? Sau merg mai departe....e normal ca basescu sa incurajeze tineretul sa se destepte cand tocmai el are o fetita putin cam analfabeta? Pai care ar mai fi logica nene?

3: Cand astia de la parazitii spuneau ca sa le ia in p sutana popilor, mare dreptate aveau, pt ca popii de la noi, cel putin, n-au legatura cu ceea ce inseamna credinta, divinitate, etc. Popismul e un business din care castiga foarte multa lume. Ce ati vrea, sa vina vreun patriarh sa zica "frati romani, avem un buget de 400 mil ...renuntam la cadedrala *cenzurat* si vom incuraja alocarea acestor fonduri catre sanatate, sa nu mai muriti ca sobolanii prin spitale". Ce gluma....
Atentie, din ecuatia asta ies anumiti preoti, foarte putini de altfel, care poate au aparut in viata noastra fara vreo pretentie materiala ci doar in virtutea menirii lor de a face bine, de a calauzi, de a alina. Acestia sunt oameni speciali, oameni pe care intr-adevar, in opinia mea, i-a ales divinitatea, nu pentru a ne invata vreo rugaciune ci mai degraba pentru a aduce un strop de pace in viata celor care ajung sa interactioneze cu ei.

Dragos, subscriu spuselor tale; un om care alege optiunea recunoasterii greselii, a reevaluarii si a repozitionarii dpdv decizional e un om care merita toata stima. Cred ca atunci cand ai zis asta te-ai referit la electorat si nu la vreun leader politic, cum cred ca a interpretat Jagguar.

Jagguar, vezi ca jignesti biata specie a hamsterului, care asa mic si pufos cum e el nu prea traieste cum i se dicteaza ci tot pe propriul instinct se bazeaza ;)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 09 Dec 2010, 08:40 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
ai intuit bine Mr.D


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 09 Dec 2010, 10:47 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Dragos Quote:
ai intuit bine Mr.D
Ramane valabil ce-am zis eu :).


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Dec 2010, 10:42 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Eternul Basescu si tara gropilor, dupa The Economist

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Dec 2010, 11:10 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
unde draq vad ei ca e carismatic ? si asta cu ``minoritatea din Ungaria `` sper ca e doar o greseala de traducere ...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Dec 2010, 17:06 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Ati inteles gresit si Jagguar si MR.D.

1. Imprumutul era un fapt divers. De fapt eu bat pe problema de presedinte, unde oricare iesea era acelasi cacat. Sau vrei sa zici ca Geoana nu taia din salarii si nu crestea TVA-ul ?

2. MR.D eu nu plang acum ca am votat cu el si merge prost, pt ca is convins ca oricare votam tot aceeasi era situatia. Pana nu ajunge in parlament alta generatie ( aka tineri open-minded) tot asa o sa fie indiferent ca il cheama Antonescu sau Basescu.

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Dec 2010, 17:54 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
marius Quote:
Nu ar fi mai bine sa citesti direct articolul de la mama lui?
Nu inteleg de ce iti pierzi timpul citind EVZ. "alianţă cu minoritatea din Ungaria".. cred ca stim si noi ca alianta e cu ungurii din Romani, in articolul original se spune: "an alliance representing the Hungarian minority". Daca zic despre ei ca sunt pebibili e putin zis:
Attachment:
evz.JPG
evz.JPG [ 35.51 KiB | Viewed 1367 times ]

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Dec 2010, 18:05 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
thenuts Quote:
Ati inteles gresit si Jagguar si MR.D.

1. Imprumutul era un fapt divers. De fapt eu bat pe problema de presedinte, unde oricare iesea era acelasi cacat. Sau vrei sa zici ca Geoana nu taia din salarii si nu crestea TVA-ul ?

2. MR.D eu nu plang acum ca am votat cu el si merge prost, pt ca is convins ca oricare votam tot aceeasi era situatia. Pana nu ajunge in parlament alta generatie ( aka tineri open-minded) tot asa o sa fie indiferent ca il cheama Antonescu sau Basescu.
Jaggguar Quote:
imprumutul de la FMI, in an pre-electoral, de frica sa nu trebuiasca sa ia masuri nepopulare si sa piarda alegerile, cine pastele mamii lor l-a facut?
Tu chiar ai senzaţia că mişcă ceva în ciurda portocalie fără acordul boului şef? Serios, atunci mai ştii ce-ai votat? Şi, mai departe, tu nu aduci argumente pro-băsescu şi nici contra celorlalţi, ci aduci argumente care să susţină că toţi sunt o apă şi-un pământ.
Legat de reforme: atunci când ăia mai cu capul pe umeri de afară le-au spus public încă de la sfârşitul lui 2008 (după ce PDL intrase deja cu elan la guvernare asistat de UDMR), când de bine de rău mai exista consum în ţară, că o mărire a TVA ar rezolva cu succes problema crizei şi ar fi o măsură care ar proteja România pe parcursul umătorilor ani, dar Boc şi gaşca portocalie au refuzat, considerând că e mai cumpătat să aştepte negocierea unui împrumut FMI. Şi te întreb pe tine, fiindcă 2009 a fost an electoral la prezidenţiale, DATORITĂ CUI ŞI OARE PENTRU CINE ŞI DE CE s-au întârziat toate reformele anti-populare până în 2010 şi nu s-au aplicat încă din 2009, măcar? Ai priceput ideea? Au aşteptat să iasă şeful, au mai stat puţin să nu zică prostimea că d-aia fac acum şi apoi s-au apucat de aplicat rahaturile de reforme impuse de acordurile cu FMI. Să nu mai vorbim de faptul că unui pacient care are deja gripă, degeaba îi mai faci vaccin...dar asta e altă poveste.

Ca să închei, fiindcă mi-am promis că mă las de fumat şi de politică, îţi dau temă de gândire şi îţi recomand următoarele lecturi scurte:

România, Grecia şi Olanda sunt singurele membre UE care mai sunt, practic, în recesiune,cu menţiunea că România are şanse foarte mari să o mai ia o tură în freză şi că anul 2011 este posibil să fie şi mai mişto..


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Dec 2010, 19:57 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
thenuts Quote:
Ati inteles gresit si Jagguar si MR.D.

1. Imprumutul era un fapt divers. De fapt eu bat pe problema de presedinte, unde oricare iesea era acelasi cacat. Sau vrei sa zici ca Geoana nu taia din salarii si nu crestea TVA-ul ?

2. MR.D eu nu plang acum ca am votat cu el si merge prost, pt ca is convins ca oricare votam tot aceeasi era situatia. Pana nu ajunge in parlament alta generatie ( aka tineri open-minded) tot asa o sa fie indiferent ca il cheama Antonescu sau Basescu.
Man, sunt satul de lamentarile si ipocriziile astea tipic romanesti pana peste cap; adica tu incerci sa-mi zici ca lumea tre sa se resemneze pe principiul infantil "ca ce ba,cu aia crezi ca ar fi fost mai bine?" Adica dupa ani de zile de viol, in care au demonstrat ce pot face pentru ei si ce nu pot si nu vor sa faca pt tara, vii tu sa imi explici ca in continuare romanii tre sa se resemneze si sa accepte mocirla in care au fost tarati? Nu ar fi mai sanatos sa vina altii noi la conducere si sa demonstreze ce pot sa faca, daca pot sa faca si daca vor sa faca ceva? Adica plecam de la premisa ca toti ceilalti sunt la fel de prosti sau rai, astfel incat ce rost ar avea o schimbare cand foarte bine putem sa ramanem in kktul in care stam atat de confortabil. Si ce zici tu acolo, tineri open-minded, generatie noua...prietene, astia de vb tu, sanki tinerii politicieni, ia ghici unde sunt formati si pe langa cine :)

Asadar, concluzia mea ramane aceasi...lipsa coaielor in randul populatiei; cand nu vor mai dansa cu o chifla`n stomac dansul pinguinului si vor pune mana pe tortze si sticle incendiare atunci cand le sunt violate drepturile constitutionale, doar atunci ceva se va schimba. Pt ca altfel, o sa stam ca natie in continuare in genunchi si o sa ne primim portia bine meritata de felationes.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 12 Dec 2010, 19:18 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
@Mr.D: cu totul de acord.
@jaggguar: partial de acord cu tine. cu o singura treaba am dubi: marirea TVA-nu stiu daca ar fi rezolvat ceva marirea tvaului in 2009. in timp ce noi ne speriam de eventuale mariri de taxe, de altfel iminente, in 2009, francezii desfiintau impozitul forfetar, si luau masuri de stimulare a productiei si consumului. nemtii se gandeau, si ulterior au implementat programul "rabla" pentru masini dar si pentru centralele de apartament/casa pentru stimularea unui segment puternic afectat de criza (constructiile).
eu personal nu cred in iesirea din criza prin marirea taxelor. ci prin relaxarea sistemului fiscal si prin marirea rigorii colectarii taxelor si acordarii de ajutoare sociale. jaguare sa-ti dau un exemplu: in sacele (in garcin) sunt familii intregi de tigani care primesc ajutor social de handicap. unii dintre ei pentru ca nu au vreun picior, sau pentru schizofrenie sau mai stiu eu ce. bineinteles ca ai sa-i vezi cum se dau din masina jos si merg pe cele 2 picioare din dotare pana la bancomat de unde isi ridica ajutorul.

pe scurt: daca statul ar reusi sa colecteze toate taxele pe care le are de colectat, nu ar mai fi nevoie de marirea lor. si daca ar retrage unele scutiri, care eu cred ca sunt inutile, atunci ar fi si mai bine. dar "statul" nu doreste sa faca treaba si mai riguroasa, pentru ca atunci marii mahari nu ar mai putea face ei tot felul de manevre prin care ar evita plata taxelor. si iata-ne intorsi la punctul 0.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 12 Dec 2010, 19:27 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
(special voi posta consecutiv)

Ronald Reagan spune:
"Daca ceva misca, taxeaza-l.
Daca inca mai misca, reglementeaza-l.
Daca nu mai misca, subventioneaza-l"

A se vedea deci ce frumos au iesit cei 3 mari giganti auto americani din criza, au scapat chiar si de la faliment. Iar statul americat care i-a ajutat, a mai iesit acum si pe profit din toata treaba asta.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 08:51 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
Acum ca tot vb de TVA si taxe. Taxele precum TVA-ul, accizele, taxele vamale sunt printre cele cu rata cea mai mare de colectare, e drept ca acum pe criza a mai scazut procentul colectarii dar tot se tin destul de bine. E de inteles de ce statul a marit aceste taxe, DAR(!!!) marirea lor trebuia sa se faca concomitent cu micsorarea altor taxe, cu caracter social, impozitul de profit, contributii sanatate, pensii etc, chiar mai mult trebuia sa se reintroduca sistemul progresiv de taxare pe profit, dar nu prin suprataxare ci prin reducerea cat mai mult a taxelor pt venituri mici si impozitarea pana in max 20% a celor f mari.
Atata timp cat 40% din populatia Romaniei se incadreaza in categoria de venituri mici si f mici, a le reduce acestora aceste venituri nu inseamna decat un atentat la economia tarii, pentru ca acele venituri ale lor sunt absolut necesare pentru a mentine consumul in economie la un nivel cat de cat.
Alte masuri precum obligativitatea anvelopelor de iarna pentru toate categoriile de vehicule au si ele repercusiuni macroeconomice majore. Daca s-ar fi aconcretizat acea masura, economia ar fi intrat in colaps, pur si simplu piata interna nu poate furniza acel numar de anvelope iar inporturile care s-ar fi facut ar fi destabilizat cu inca 2 mld euro balanta de plati a Romaniei. Ori acum nu e momentul de importuri de acest fel si asa suntem in rahat pana sub nas, dar unii spun ca miroase a primavara....SA MOARA EI!!!!!

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 09:11 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
eu sunt de parere ca o taxare progresiva a impozitului pe profit ar impinge si mai mult economia in zona subterana, la negru sau hai sa-i zicem la gri. toti vor incerca sa reduca baza de impozitare la un nivel inferior fata de cel la care se afla.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 09:14 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
http://www.realitatea.net/zeci-de-oamen ... 82119.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 09:28 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
ionutp Quote:
ce inseamna un reportaj la tv.....la fel s-a intamplat si cu magazinele "orice produs 3lei" si atunci lumea gramada la marfa de europa, ca si acum. Exageram, unde sunt reduceri suntem gramada, unde scrie -75% se fac cozi, e o slabiciune a romanilor, goana dupa reduceri. Magazine ANAF sunt in mai multe judete, dar nimeni nu a facut un reportaj tv si putini stiu de ele, acum cu mediatizarea hop-top la gramada. trist!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 10:08 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
valerica Quote:
e o slabiciune a romanilor, goana dupa reduceri.
Nu este o slăbiciune a românilor. În alte locuri cu mai multe pretenţii se moare din asta :wink:
http://www.google.ro/images?q=black+fri ... 80&bih=917" onclick="window.open(this.href);return false;
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Friday_(shopping" onclick="window.open(this.href);return false;)
http://www.usatoday.com/money/industrie ... eath_N.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
ionutp Quote:
Eu unul as fi pentru boicotarea acestor magazine ale ANAF-ului. Daca chestia asta incepe sa functioneze dupa principiile sanatoase ale pietei (cerere - oferta), vazand ca cerere exista, oamenii fiscului vor fugi repede pe teren sa mai faca rost de marfa. :(

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
din pacate, riscul ca oamenii ANAF sa produca abuzuri va creste substantial, in acest caz.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 15:32 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
O carte care se preteaza pentru acest topic: Dan Tapalaga - Bulversarea valorilor. Scrieri dintr-un timp buimac
Pagina avand cateva comentarii de la lansare.

Si pentru ca unii veti sari, citez din comentariul lui Andrei Cornea: "Dan Tapalaga si HotNews au fost adesea asociati cu o sfera politica - centru-dreapta - si cu actuala putere, insa cred ca veti gasi in aceasta carte mai multe articole care critica actuala putere decat care o lauda."

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 19:08 
Offline

Joined: 26 Aug 2010, 09:34
Posts: 24
Location: De'a dreapta Tatalui..
Citesc de mult tot ce se scrie p-aci si parca e o discutie dintre tzatzele din Cuca Macaii intr-o disputa pe teme politice, economice si religiose.(cu mici exceptii)
Tin sa precizez Mr.D ca esti foarte bun! Ai o inteligenta sclipitoare,un simt critic bine-dezvoltat si o logica de fier. Pacat ca nu sunt mai multi ca tine..
Recunosc ca nu am citit foarte atent toate posturile dar din ce-am citit observ ca multi repeta obsesiv clisee de baba votanta de basel.. De genu":
1.,,Pai ce mah daca venea Geoana la putere crezi ca era mai bine?''
Pai mai imbecilule care esti tu imbecil, nu despre asta e vorba.. Nimeni nu zice ca Geoana e vre-un Mafalda intr-ale economiei ( eu unul considerandu-l extreeem de prost), dar nu asa functioneaza DEMOCRATIA! Acolo trebuie sa fie un proces de rotatie continuu.Daca el nu e capabil sa faca ceva( pe langa faptul ca fura grav din buget pe fata) atunci...NEXT! Ca in bancul ala ,,poate vrea domnu', sau domnu''
2. ,,Sa-l vad pe Dinu Patriciu ca-si doneaza veniturile pe un an de zile''
Atat ai putut intelege tu din toata treaba asta?! Deci daca maine Patriciu isi doneaza veniturile pe un an, tarioara o ia in sus? Dinu Patriciu e un ,,baeat'' de la el de acasa care are niste afaceri si care,ghici ce, are profit din acele afaceri. Ce legatura are asta cu conducerea tarii? Nici una..Acum va veni un deontolog care-mi va explica cum Dinu Ptrici(sau Voiculescu,Vantu) a facut si-a dres dupa revolutie..Da. Nu neg acest fapt dar acest lucru nu are nimic de a face cu conducerea tarii. E ca si cum tu ai cauza vatamare corporala unui om si pt. asta ar primi amenda pt.depasirea vitezei in localitate. Are sens? Nu are
3. ,,De ce promovezi plecarea in masa, amagindu-i pe oameni ca daca pleaca vor ajunge in paradis?''
Eu sunt plecat de mult, am muncit din greu si am reusit. Am muncit in multe tari (Turcia, UK, SUA,Grecia) si nu la sapat santuri, la munca ,,intelectuala''. Atata timp cat iti faci treaba cat de cat bine nu o sa ai probleme. Sa nu uitam ca traim intr-o lume globalizata intr-o continua miscare si transformare deci in general lumea nu are treaba cu nationalitatea ta. Daca mai vorbesti cat de cat limba si te imprietenesti cu ei o sa aiba ei grija sa te integreze. Un lucru e sigur...in afara nu o sa mori de foame sau frig pe strada ca aici.
4. Chiar in primele posturi citeam ceva de un ‘nea Georgica(,) care vroia sa plece la batut de cuie in strainatate si autorul ,,fabulei’’ era foarte intrigat de faptul ca Mr.D il aprecia pe ‘nea Georgica pt. consecventa , determinare etc si instantaneu il compara cu ministresa Udrea. Un alt exemplu de prostie tipic romanesc in care nimeni nu face diferenta intre ‘nea Gigi de la steaua, Inima de Tigan si presedintele Romaniei.
Pai prietene omu’ ala a ajuns acolo prin munca si invatare continua si fac pariu ca acest process a durat ani si ani de zile (cred ca Mr.D poate confirma), timp in care a castigat respectul si increderea patronului. Si fi sigur ca ala nu lucreaza cu ,,Legea inductiei electromagnetice’’ de ex. Lucreaza cu ce stie, are ingineri peste capul lui, oameni cu scoala, nu-ti fa probleme
El nu gestioneaza bani publici si nu are responsabilitatea a 22 de milioane de oameni si a ‘nshpe milioane de coco. Cum crezi ca a ajuns Udrea acolo? Prin munca orala..daca intelegi aluzia..
In rest numai bine, Mr.D si tuturor celor de pe acest forum care mai au macar un neuron functional.

_________________
Un ateu rapidist care iubeste Alfa..


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 13 Dec 2010, 22:05 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
oookkk, si eu care credeam ca sunt putin acid :lol:

Anyway, nu prea mai sunt multe de spus, ma bucur sa vad oameni in asentimentul meu si sincer sper ca nu suntem singurii care gandim la modul acesta.

PS: interesanta miscarea cu suspendarea lui Geoana din partid pt 6 luni :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 21 Dec 2010, 16:50 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
azi intr-un supermarket, unu' isi punea ciuperci intr-o punga, ciudat e ca punea doar palariile si piciorul il rupea lasandu-l in cutie :shock: . Probabil sa cantareasca mai putin.
----------------------
Eastmaster Quote:
Tin sa precizez Mr.D ca esti foarte bun! Ai o inteligenta sclipitoare,un simt critic bine-dezvoltat si o logica de fier. Pacat ca nu sunt mai multi ca tine..
D, esti apreciat, cand o sa fie mare o sa il lasi sa iti conduca masina?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 16 7 8 9 1028 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited