It is currently 23 Sep 2024, 02:33

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 160 61 62 63 64167 Next
Author Message
PostPosted: 11 Jan 2013, 00:42 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
alex159jtd Quote:
Unii care au reusit IN ROMANIA sa aibe salariu de occident, care s-au realizat IN ROMANIA, care au pozitii sociale inalte, etc, dar care pur si simplu cred ca s-ar fi putut mult mai bine...
Probabil chestia asta m-a enervat intr-un fel astazi (pe langa alte un milion de chestii mai marunte) ptr. ca exprima un punct de vedere extrem de fals si de daunator.
In primul rand, stiu ca e un subiect senzitiv in RO prin simplul fapt ca cei ce pleaca in afara se considera ca o fac doar ptr. ca 'mor de foame'. Probabil ptr. marea majoritate asta e ideea, insa ma bucur ca am intalnit destui care au facut-o ptr. a putea sa-si dezvolte o cariera si a-si largi orizontul cultural. Migrarea persoanelor e un lucru extrem de normal intr-o societate civilizata ptr. ca oricine intelege ca in spatele unei decizii de a te muta in alta tara/cultura stau la baza nu numai considerente financiare. In 'occident' (sic) e ceva normal sa preferi pe unul cu o experienta internationala in fata unuia de a cunoscut numai tara respectiva, mai ales pe posturi de ingineri sau (am uitat expresia, era tot un citat de pe acelasi calapod). Chiar si in medii extrem de traditionale si conservatoare precum US/Canada firmele de consultanta prefera in zilele noastre sa aduca un european daca pot, ptr. a 'freshen up the air', e o economie globala cu tot ceea ce decurge din asta.
Am avut sansa ca cel mai recent proiect al meu sa fie in Australia, mai precis in Sydney. Tot timpul am cautat o combinatie perfecta vreme/societate/cultura/economie/bani/sport etc si Australia mi s-a parut ca bifeaza cele mai multe casute. La prima vedere. Si am ramas uimit vazand ca marea majoritatea a colegilor pe acel proiect erau englezi, francezi, germani, putini australieni (si aia interesandu-se mai mult daca dupa proiectul australian vor avea sansa sa fie mutati in Europa la HQ in Muenchen ptr, a a duce know-how:). Mutandu-ma in Londra, zona in care stau e preferata de Aussies, mai mult colegii de la noua firma sunt in majoritate de 80% ori australieni, safferi sau kiwis. De unde intrebarea mea logica: de ce te muti de la o clima senzationala, curatenie, strazi largi, plaje cu nisip fin, laid back attitude, calitate mai mare a vietii in Londra? Raspunsul invariabil a fost: 'De ce as vrea sa traiesc intr-o tara departe de tot restul lumii si unde toti gandesc la fel si se cred buricul pamantului? Nope, vreau sa traiesc undeva unde sa nu am in preajma doar australieni rasisti 24 de ore pe zi. Sigur, ma duc la pub cand joaca Australia cu All Blacks sau Springboks si ma fac ranga, ma duc cand sunt trist si barfesc Regina, ma mai duc din cand in cand in AUS sa vad soarele, dar n-as putea sa traiesc intr-un mediu atat de omogen, nimic nu bate diversitatea Londrei'. Intamplator acelasi motiv ptr. care am ales si eu murdara Londra in detrimentul 'spalatului' Zurich, ptr. ca nimic nu e mai trist decat monotonia. Acelasi motiv ptr. care colegii germani din Sydney preferau sa ma aiba in preajma sa mai schimbe ceva impresii despre cum mai e in DE/CH dar nu s-ar reintoarce, ptr. ca what's the point sa traiesti in tara in care te-ai nascut? Ce poti invata dupa o vreme de la aceeasi oameni?
Incurajez pe oricine are o oferta din 'afara'. Mergeti oameni buni si experimentati si altceva decat Ponta/Basescu/Becali/sarmale/doine/romanii sunt cei mai destepti/eram cei mai tari in Europa dar au venit comunistii si de asta suntem unde suntem etc. Si nu va ganditi numai la cumparat garsoniere, viata in 'occident' (sic) ofera mult mai multe satisfactii decat cele materiale, ofera posibilitatea de a vedea un teatru, un musical, un muzeu, o expozitie de arta, ofera posibilitatea unui hobby ce nu ti-l permiteai in RO, posibilitatea de a invata cum sa lucrezi (ptr. ca a lucra pana la 9-10 seara nu inseamna ca esti eficient, mai ales daca nu produci nici un rezultat palpabil) si cum sa comunici. E o experienta de viata din care oricine deschis la minte are numai de invatat.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
:coolspeak:
Bine ca mai sunt si din astia ca tine .


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 01:39 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Sunt multi ca el, dar ramane la latitudinea fiecaruia sa hotarasca daca asta e bine sau nu. Eu zic ca e bine.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 10:04 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
Nu am inteles de ce e un pct de vedere fals si daunator? A te realiza in RO e o crima, vad...
Daca indraznesti sa spui asa ceva imediat vine unu' care a plecat sa-ti arate cat de centaur este...

Penibil!


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Eu cred ca tu alex159, realizat in Romania si care ai o "pozitie inalta in societate", dar nu esti in strare sa ai un argument real sau macar imaginar in orice discutie porti, nu cauti decat atentie si sa fii bagat in seama pe forum. Asa e?


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 10:30 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
E adevarat ca englezii se fac praf si dorm in portbagaj?adica sant foarte multi doctori si ingineri acolo care beau pana se pisa pe ei?
sant doar curios /interesat..

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 11:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
alex159jtd Quote:
Nu am inteles ...
Ai punctat foarte bine aici. Mai deschide ochii putin si poate vei intelege exact la ce se referea colegu' Dand.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 11:38 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
pe acest forum, consider ca sunt destule persoane care au un salariu decent si isi permit oricand sa fuga pana'n poiana la ski sau sa-si cumpere ultimul gadget aparut.

Dan a punctat foarte bine. Eu spre exemplu decat sa stau in concediu 2 saptamani la mamaia si 2 la predeal, prefer sa merg 1 saptamana intr-o tara in care nu am mai fost.

Sunt tari care iti ofera experiente unice... uneori, imi vine sa nu ma mai intorc.

Le recomand celor ce se cred realizati in romanica, sa se urce in masina aia a lor de fite, sa alimenteze si sa faca o excursie pana'n Franta... si inapoi... Cand intri in Romania, ai impresia ca te intorci in timp...

Primul semn, dai in niste gropi zdravene... un fel de 'welcome to Romania' , apoi sosele se ingusteaza si tre sa holbezi bine ochii... casele de pe marginea drumurile in 70% din cazuri sunt mici si imbatranite de vreme... iar gardurile stau sa cada... Cand te opresti la primul popas ce crezi? Daca ai 'noroc' primesti o ciorba reincalzita de 2 zile si chelnerul incearca sa-ti umfle nota. Ii injuri , te urci in masina si mergi in continuare, spre casa... Daca din nou 'ai noroc' te mai opreste si 'militia' incercand sa scoata si ei o sticla de vin pe motiv ca ai depasit viteaza cu 1km/h sau ai numarul de inmatriculare murdar... Dupa toate acestea, ajungi acasa... faci un dus, scoti card-ul din camera foto, deschizi laptop-ul si te uiti la fotografiile facute si spui dezamagit, facand o comparatie: in ce tara de cacat traim.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 13:25 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
comanr Quote:
E adevarat ca englezii se fac praf si dorm in portbagaj?adica sant foarte multi doctori si ingineri acolo care beau pana se pisa pe ei?
sant doar curios /interesat..
Nu stiu de doctori sau ingineri insa iti pot spune despre fetele tinere, se imbata de sting si noaptea dupa 12 le gasesti pe toate lesinate pe strazi sau vomitand :). In schimb baietii sunt mai cuminti. E destul de murdara si Londra dar asta din cauza oamenilor care lasa tot ce prind pe tramvai, trenuri, strazi. In rest cum a zis dand, diversitatea e la ea acasa :) . Daca vorbesti cu 10 oameni gasesti 10 accente diferite. Nu cred ca exista vreo tara in lumea asta sa "nu-si fi trimis corespondentul" aici :). Asta e si asa unpic cu doua taisuri pentru ca nu prea mai ai impresia de "spiritul ala englez".

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 13:30 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
foarte tare, abia astept sa mi cresc fetita printre ele.la urma urmei se invata si cu bautura ca doar nu s-o face gaura in cer!

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
comanr Quote:
foarte tare, abia astept sa mi cresc fetita printre ele.la urma urmei se invata si cu bautura ca doar nu s-o face gaura in cer!
:lol:

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Nu e un motiv de lauda chestia asta...mie mi se pare chiar trist insa asa sunt ei :)

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 16:32 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Nu voi avea vreodata pretentia ca detin experienta absoluta, totalizanta, de viata dupa cum nu voi privi vreodata condescendent, compatimitor catre altii pentru ca au ratat-o pe a mea. Dumnezeule, vedem fiecare viata intr-un alt fel, iubim si uram diferit, ne sensibilizeaza oricum lucruri diferite, suntem facuti pur si simplu altfel! Chiar daca mi-as imagina ca am sintetizat prin experienta mea reteta, adevarul vietii, nu imi voi permite sa va sugerez ca asta e calea tocmai pentru ca suntem diferiti, emotional, cultural, social, etc etc. Gen zicerea culta a neamtului cutare (asta sigur stie reteta vietii, e atat de simplu, ce naibii nu intelegeti :-)) ca nu are rost sa traiesti in locul in care te-ai nascut. No offence, Dand. Apoi, miza culturala ,spirituala ramane una profund individuala, si nu una generalista.

Un exemplu copilaresc: Ma duc des si vad Roma, Italia in general, si ma intorc de multe ori fericit de ce am vazut si simtit, trait. Se intoarce din fix aceleasi locuri un bun prieten si imi itransmite ca nu imi intelege experientele, vorbeste doar negativ, etc. In loc de Roma puteam scrie Roman, sau pur si simplu o seara de muzica baroca la Ateneu ( a propos, exista si asta in Bucuresti, plus expozitii de arta, musical, teatru; am vazut teatru si la Londra, nicio problema :-)). Sau, am voie sa spun ca fericirea mea trece si prin experientele legate de fetitele de 2 si 3 ani ale fratelui meu, care traiesc , din pacate sau din fericire in acelasi loc in care traiesc si eu!?? Ce legatura are asta cu frustrarile nu stiu cui in legatura cu Romania? Foarte putin, sau zero de fapt. Asa ca nu trag linie dupa viata si experienta mea personala , si frumos ar fi sa nu o faca nici altii.

Valabil si pentru frustrari, neimpliniri, ele nu au un caracter absolut , egal, pentru toata lumea.

Aa, ca e frumos sa asculti povestile fiecaruia si sa te inspiri, sa vezi lumea prin ochii lor, cu totul altceva. Ca orice lectura de roman. Sau sa chibitam despre politica, gropile si praful nostru.
Si mai e vorba si de respect implicit fata de experienta celuilalt. Asa, chiar fara a o cunoaste. De xemplu, ma feresc sa spun public Romania este o tara de.., chiar daca as crede intim asta, tocmai pentru ca as jigni pe ceilalti care au cu totul alta parere. Fiecare cum il taie capul pana la urma.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 17:33 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
alex159jtd Quote:
Nu am inteles de ce e un pct de vedere fals si daunator? A te realiza in RO e o crima, vad...
Daca indraznesti sa spui asa ceva imediat vine unu' care a plecat sa-ti arate cat de centaur este...

Penibil!
De ce daunator ? In primul rind ,pentru ca jignesti pe altii (capsunari ,cersetori,etc) .Nu e o crima sa te poti realiza in Ro . Cred ca eram mai mult decit "realizat" la virsta mea . Asta pentru ca am avut (vindut,cumparat ) 3 case si 5 "masini" .Toate proprietate personala .Din care am ales sa am o casa +o masina (ultimele din Ro) ,pe care le-am vindut si am venit aici. Cum spunea si Dan , ai alte posibilitati aici si ,zic eu, altceva de oferit copiilor tai decit in Ro . Dar , asta e punctul meu de vedere . Si nu vreau sa-ti arat cit de "centaur "sint. Vreau sa-ti arat de ce nu mai vreau sa stau in Ro . Vei vedea in link-ul de mai jos . Si chiar te rog sa-l citesti cu mare atentie si sa te gindesti ce viitor il/ii asteapta pe copii tai si ai altora . Si atunci vine intrebarea : de ce sa ramin in Ro? Pentru ca am o casa ?Pentru ca am salar de "occidental" ?

ps . citeste si comenturile . :naughty: link

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 18:05 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Haideti sa fim seriosi...fiecare e liber sa aleaga in ce tara vrea sa traiasca. Asta cu Romania e o tara de kko si Germania, Franta, Italia, etc sunt mai bune decat ea sunt niste adevaruri de necontestat, insa, dupa parerea mea, nu trebuie sa arunci cu noroi intr-o tara doar pentru ca ''ea'' nu iti mai ofera lucrurile care iti sunt necesare la un moment dat. Extrapoland un pic, as putea sa spunem acelasi lucru despre sotiile/prietenele noastre...hai sa ne despartim de ele, ca ne-am saturat sa vedem in fiecare zi aceeasi figura ( ca sa nu mai zic despre alte lucruri, intelegeti voi unde bat) si sa ne mai luam altele, doar asa ca sa iesim din monotonie.

Si eu ma simt aiurea cand revin in Romania si dau de gropi, mitocanism, hotie si bataie de joc si etc....dar incerc sa fiu obiectiv si sa imi privesc tara raportandu-ma si la istoria ei si a poporului din care fac parte. Cei peste 40 ani de comunism nu se pot sterge cu buretele. In atitia ani, regimul comunism ne-a redus la niste animale, capabile doar sa se gandeasca la supravietuire, nicidecum la progres sau civilizatie. Va fi nevoie de inca 40 de ani de ''democratie'' ca sa fim la nivelul zero...iar de abia de acolo am putea sa incepem sa speram sa ajungem la stadii de civilizatii precum tarile Europei Vestice.

Asa cum zicea si Valerica mai sus,..da, poti sa te inspiri, sa admiri frumuseti oriunde ar fi ele..poti chiar sa ramai acolo, pina la sfarsitul vietii, insa nu trebuie sa uitam ca ceea ce ne-a facut sa ajungem asa ''sus'' este ca ne-am nascut in Romania.

Din tot ce am scris se poate intelege usor ca sunt patriot si chiar asa este, insa sunt un patriot al unei tari locuite de oameni simpli, cu bun simt, cu credinta in Dumnezeu, si nicidecum al unei tari ai carei locuitori fura, injura, isi bat joc de toate lucrurile frumoase, iar dupa aceea, probabil ca vor pleca si ei in alte tari mai ''frumoase'', gandind ca tara asta e o tara de kko si ce rost are sa ne zbatem sa ne realizam aici...e mai usor si mai simplu in alta parte.

S-auzim de bine despre Romania ! :D

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 18:10 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Foarte frumos a grait georgecristian.
fiecare trebuie sa isi urmareasca propriul drum aici sau oriunde pe pamant.ingradirea acestui lucru ar fi adevarata tragedie.
nu simti ca trebuie sa ramai, go for it...it can be done.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 18:20 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
comanr Quote:
Foarte frumos a grait georgecristian.
fiecare trebuie sa isi urmareasca propriul drum aici sau oriunde pe pamant.ingradirea acestui lucru ar fi adevarata tragedie.
nu simti ca trebuie sa ramai, go for it...it can be done.
Sunt de acord si eu cu acest lucru, mai ales ca poti sa il aplici si in alte aspecte ale vietii.

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 18:28 
Offline
User avatar

Joined: 11 Apr 2008, 13:43
Posts: 368
Car: 159 2,4/Giulietta TB
Location: Timisoara/Trier DE
dand - sunt de acord cu tine.

De altfel, ca tot spunea cineva ca e vorba de perceptie personala, cred ca fiecare a punctat cate ceva in acord cu opinia mea. Poate ar trebui sa va ganditi ca pentru unii dintre cei ce pleaca din Romania (temporar sau definitiv) motivele nu sunt doar de ordin financiar ci poate prin alte locuri gasesc modalitati/posibilitati de dezvoltare personala care in Romania sunt inexistente.


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 18:31 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
adriand78 Quote:
comanr Quote:
Foarte frumos a grait georgecristian.
fiecare trebuie sa isi urmareasca propriul drum aici sau oriunde pe pamant.ingradirea acestui lucru ar fi adevarata tragedie.
nu simti ca trebuie sa ramai, go for it...it can be done.
Sunt de acord si eu cu acest lucru, mai ales ca poti sa il aplici si in alte aspecte ale vietii.
Si eu sint de acord . Dar totusi cum spune si titlul topicului . Ma enerveaza cind sint comparat cu hoti ,criminali,cersetori . Capsunarii...sint si ei niste oameni care vin sa munceasca afara pe nimic dar,care totusi e mai mult decit cistiga in tara . Cu ei nu am nimic . Diferenta e ca eu am ales sa traiesc aici. Dar cind sint bagat in aceeasi oala cu violatori ,cersetori si alte specimene din astea ,doar pentru ca sint"diaspora" , nu pot decit sa ma disculp de acest "renume" . Nu am avut intentia sa ma laud,sa arat cit de "centaur" sint . Cum spuneam si mai sus : pentru mine , tara mea este acolo unde ma simt eu bine si unde vreau sa traiesc restul vietii . Egal ce nume poarta acea tara . Acum sper ca ati inteles . Asta este ceea ce simt eu . :wave:

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2013, 16:16 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Azi m-au enervat preotii mizerabili, care nu casatoresc catolic cu ortodox. Sa nu cumva sa se incurce mafiile intre ele, fiecare "enorias" sa stie clar unde trebuie sa plateasca sa nu se "confuzeze". Inteleg rolul bisericii de a tine potolita prostimea, dar cateodata imi vine sa le dau foc, mai ales cand vad cati oameni sanatosi la cap chiar le cred prostiile debitate acolo.


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2013, 18:05 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Macar Coca-Cola si Pepsi recunosc ca au ca scop profitul. Trasul pe cur pe care il practica biserica ma deranjeaza.


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2013, 18:07 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Eee..stii cum e asta cu bisericile diferite...cum suntem noi cu alte marci auto :D
Nu ne lasa constiinta sa ne 'legam'' soarta de alte branduri :lol:

Nu mai fi suparat si vezi poate gasesti o alta biserica si un alt preot. Succes!

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2013, 20:51 
Offline
User avatar

Joined: 16 Aug 2011, 15:07
Posts: 524
Car: Stelvio
Location: constanta
mariusdmx Quote:
Azi m-au enervat preotii mizerabili, care nu casatoresc catolic cu ortodox. Sa nu cumva sa se incurce mafiile intre ele, fiecare "enorias" sa stie clar unde trebuie sa plateasca sa nu se "confuzeze". Inteleg rolul bisericii de a tine potolita prostimea, dar cateodata imi vine sa le dau foc, mai ales cand vad cati oameni sanatosi la cap chiar le cred prostiile debitate acolo.
La catolici poti face asta fara nici o problema.

_________________
Alfa Romeo Stelvio 2.0 T Q4 280 HP
Ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20v 210 HP


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2013, 20:53 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
io nu inteleg daca nu va place de ce apelati la serviciile preotilor de orice culoare.

parca in romania institutia care reglementeaza casatoria e starea civila(primaria) , restul fiind can-can, parerea mea.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 29 Jan 2013, 00:54 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
mariusdmx Quote:
Azi m-au enervat preotii mizerabili, care nu casatoresc catolic cu ortodox. Sa nu cumva sa se incurce mafiile intre ele, fiecare "enorias" sa stie clar unde trebuie sa plateasca sa nu se "confuzeze". Inteleg rolul bisericii de a tine potolita prostimea, dar cateodata imi vine sa le dau foc, mai ales cand vad cati oameni sanatosi la cap chiar le cred prostiile debitate acolo.
Nu chiar, e ca in oricare profesie, exista oameni si oameni. Aceia care nu casatoresc catolic cu ortodox probabil n-ar oficia nici casatorii ortodoxe sau catolice daca pretul nu e corect, nu merita sa-ti bati capul. Daca tu esti in situatia 'catolicului' sau 'ortodoxului', casa de piatra oricum :)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 160 61 62 63 64167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited