It is currently 05 Jul 2024, 08:46

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 627 posts ]  Go to page Previous 15 6 7 8 926 Next
Author Message
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 07:19 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
Paolo Quote:
ce becuri ai la proiectoare?
in proiectoare, sunt becuri H1.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 09:24 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1603
Atunci cand vei aprinde proiectoarele tu vei avea vizibilitate buna ( sa presupun, nu am mers cu vreo masina care sa aiba xenon in proiectoare ), insa te gandesti daca ii vei deranja pe ceilalti participanti in trafic ? Vei avea faza scurta si proiectoare cu xenon. Prea mult si nu foarte fair play. + ca s-ar putea ca un nene politis sa-ti faca vreo bucurie la un moment dat.
Si nu e vb de ce masini au ceilalti colegi, este vorba despre punctul de vedere liber exprimat pe topicul tau. ( unul dintre ei are un GTA, asa ca idee. )


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 09:29 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1627
Car: GTV
Si sa nu mai vorbim de faptul ca masina ta nu a venit din fabrica cu xenon pe faza scurta. Sau cel putin asta am inteles eu din topicul tau. Xenonul l-ai pus tu ulterior, asta inseamna din nou tiganie pentru ca farul tau nu e facut pentru un xenon si deranjeaza participantii la trafic. Nu mai vorbi tu de cei fara xenon pe masina, aia sunt baieti simtiti care nu fac tiganisme si nu deranjeaza traficul.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
ex:Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 09:39 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
intr_adevar, masina nu a avut xenon de fabrica, este pus de mine, iar ca idee, stiu ca exista diferenta intre lupa pentru xenon si lupa pentru halogen, dar farurile mele nu deranjeaza pe nimeni, si lumineaza foate bine, in comparatie cu halogenul.
Hai sa ramanem On-topic si sa nu mai batem campii.
daca tu crezi ca masina mea deranjeaza, te invit cand vrei tu sa o vezi live, sa imi spui daca deranjeaza sau nu, farurile sunt reglate sa bata pe drum, nu dupa avioane.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 10:14 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Sant de acord cu madkat insa legal daca nu ai auto level si spalator garai de amenzi prin eu.practic e o semi tiganie dar farurile imi plac.
proiectoarele oricum o sa se arda la prima balta ,nu va faceti grija

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 10:17 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
xenonul pe proiectoare l_am pus de moft, daca vreti asa, eu oricum nu folosesc proiectoarele, pentru ca farurile imi sunt suficiente.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 10:19 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3788
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Nu te orbesc xenoanele, te orbesc farurile reglate prost. Daca farurile au lupa si atat ele cat si proiectoarele sunt reglate corect, nu vad nicio problema, cu atat mai putin din partea proiectoarelor. Cred ca nimanui nu-i place sa primeasca flash-uri de la soferii deranjati, desi e pe faza scurta, asa ca Razvane vei afla imediat daca deranjezi pe cineva sau nu pe strada, unde conteaza si nu pe forum.
Cat despre partea legala, cu spalatorul de far, la cele mai multe masini ala e moftul suprem, nu spala nimic, doar il umple de zoale.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 10:45 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1627
Car: GTV
Tigania tot tiganie e. Degeaba te dai tu mare cocos ca ai pus xenoane si nu deranjeaza. Daca chiar erai mare si tare, iti schimbai si farurile si iti luai faruri cu lupa. Da, atunci erai de admirat, dar asa, cu instalatia pusa in farul obisnuit nu esti mai presus decat taximetristul care umbla fara centura si scuipa seminte in fiecare intersectie si care are aceleasi xenoane ca si tine.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
ex:Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 11:03 
Offline

Joined: 05 Jun 2012, 23:42
Posts: 265
Car: 159 Bella
Dar ce aveti cu omu?Daca lui asa-i place lasati-l sa-si faca damblaua si daca va deranja in trafic banuiesc ca or sa-i dea flashuri ceilalti soferi


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 11:22 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
pana acum, de vreo 2 luni nu am primit nici un flash de la nimeni pentru faruri, deci nu deranjeaza in trafic.
dupa cum am spus, xenonul pe proiectoare l_am pus de moft, ca asa am vrut eu, cum pot sa imi pun si pe faza lunga si pe semnalizare.... :censored:
de la o poza pusa pur si simplu, se ajunge la o cearta intre noi, ceea ce nu imi face placere deloc.
Oricum, unii dintre colegii de forum sunt foarte irascibili, parca as fi pus ceva la masina mea pe banii lor, comentarii se pot face, ca doar de aia am pus poza aici, insa de la un comentariu care ar trebuie sa sune ' imi place sau nu', se ajunge la ' taranisme ' si alte chestii.
Asa ca dl tudyniuz, nu ma cunosti ca sa iti permiti sa faci comentarii asupra mea, asa ca eu zic sa te abtii de la comentarii inutile sau lipsite de bun simt.
eu consider ca nu am jignit pe nimeni cu nimic si cer de asemenea respect si eu.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 11:37 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1627
Car: GTV
Dar omule, nu se cearta nimeni. E un forum si mi-am exprimat parerea vizavi de modificarile aduse de tine. Mi se par tiganisme sincer sa fiu. Ca ai schimbat becurile din interior din rosu in alb am inteles si mi-a placut cum a iesit. Dar ce ai facut cu xenoanele e dupa parerea mea tiganie. Nu stiu de ce te simti jignit.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
ex:Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 11:49 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
'Tigania tot tiganie e. Degeaba te dai tu mare cocos ca ai pus xenoane si nu deranjeaza. Daca chiar erai mare si tare, iti schimbai si farurile si iti luai faruri cu lupa. Da, atunci erai de admirat, dar asa, cu instalatia pusa in farul obisnuit nu esti mai presus decat taximetristul care umbla fara centura si scuipa seminte in fiecare intersectie si care are aceleasi xenoane ca si tine.'

spune-mi si mie, te rog, ce intelegi tu de aici?
in primul rand, taximetristul ala de care zici tu ca exemplu probabil are xenon pe far stoc, cu care nici eu nu sunt de acord, la mine sau la noi este cu lupa, ceea ce e un lucru bun, oricum invitatia de a vedea masina mea cu xenon noaptea ramane valabile, si atunci ai sa vezi ca nu deranjeaza deloc, chiar lumineaza unifor si foarte frumos, fara blitz-uri sau avertismente de la politie sau ceilalti participanti la trafic, mentionez din nou, farurile au fost reglete in service pe aparat, nu la coltul blocului sa bata dupa avioane.
eu asa consider ca ar fi fost frumos din partea colegilor rautaciosi de pe forum , daca vor sa faca un comentariu, nu ii opreste nimeni, dar sa fie unul decent, nu sa ne luam cu taranisme, sau cu comparatii cu taximetristi s.a.m.d.
eu unul asa fac, incerc sa nu jignesc pe nimeni, cu atat mai putin persoane care nici nu le cunosc.
Ai vazut bine ce frumos ti_am raspuns cand m_ai intrebat cate leduri am pe masina, daca eram mai 'tigan' puteam sa iti raspund :ce ma intrebi pe mine, puna mana si calculeaza si tu, sau orice altceva.
dar eu nu, am raspuns intr_un mod civilizat, fara atacuri sau altceva.
ma rog , nu mai conteaza, masina asa va ramane, doar ca vroiam sa vad si parerile voastre referitor la acest mic accesoriu, sa zic asa, care oricum nu o sa il folosesc( proiectoarele), pur si simplu l_am pus de moft.
Cu stima , pentru toata lumea !


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 12:49 
Offline
User avatar

Joined: 08 Sep 2011, 18:45
Posts: 179
Car: Alfa Romeo 159
Location: Targu Frumos
stiu ca h1, dar ce temperatura?

_________________
Cuore Sportivo
Alfa Romeo 159 1.9 JTS
Ex. Alfa Romeo 33 Imola


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 13:35 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
aaa, scuze, 6000 K


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 14:13 
Offline
User avatar

Joined: 08 Sep 2011, 18:45
Posts: 179
Car: Alfa Romeo 159
Location: Targu Frumos
la h7 la faza lunga nu ai xenon banuiesc, doar la proiectoare si faza scurta; si cate balasturi ai, 4?

_________________
Cuore Sportivo
Alfa Romeo 159 1.9 JTS
Ex. Alfa Romeo 33 Imola


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 14:17 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
nu , pe lunga nu, doar faza scurta si proiectoare, da, 4 drosere sunt.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 14:23 
Offline
User avatar

Joined: 08 Sep 2011, 18:45
Posts: 179
Car: Alfa Romeo 159
Location: Targu Frumos
cat te-au ajuns instalatiile?

_________________
Cuore Sportivo
Alfa Romeo 159 1.9 JTS
Ex. Alfa Romeo 33 Imola


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 14:52 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
van.razvan Quote:
dupa cum am spus, xenonul pe proiectoare l_am pus de moft, ca asa am vrut eu, cum pot sa imi pun si pe faza lunga si pe semnalizare.... :censored:
de la o poza pusa pur si simplu, se ajunge la o cearta intre noi, ceea ce nu imi face placere deloc.
Oricum, unii dintre colegii de forum sunt foarte irascibili, parca as fi pus ceva la masina mea pe banii lor, comentarii se pot face, ca doar de aia am pus poza aici, insa de la un comentariu care ar trebuie sa sune ' imi place sau nu', se ajunge la ' taranisme ' si alte chestii.
eu consider ca nu am jignit pe nimeni cu nimic si cer de asemenea respect si eu.
Din pacate nu esti doar taran (nu la modul "om de la tara" ci la modul "mirlan"), ci si cu gura mare.
Ca asa vrei tu nu e o scuza, existe legi si reguli (unele bazate chiar pe argumente stiintifice, in cazul de fata), dar tu si altii ca tine sunteti prea zmei si jmekeri ca sa acceptati asta. Intr-o tara civilizata ai ramane fara talon ca "asa ai vrut tu", apoi ar trebui sa te duci frumusel sa mai faci odata ITP-ul, pe care l-ai pica cu brio avand montate chinezismele pe masina.
Daca gandeai inainte sa te apuci de facut taranii, te documentai si aflai ca temperatura de culoare a luminii are o mare influenta asupra modului cum lumina respectiva penetreaza sau nu ceata, iar cu cat e temperatura mai mare, cu atit e reflexia mai accentuata. Cu alte cuvinte, taranie + prostie, ca te orbesti singur cu ele cand e ceata.

Iar ca sa iti satisfac curiozitatea, masina mea a venit cu xenon din fabrica pe faza scurta si nu se prezinta dotata cu "csenoane" marca Vitan made in China nicaieri.

PS. Nu te opreste nimeni sa ceri respect, ca prost e cine ofera nu cine cere, deoarece respectul se castiga, nu se primeste gratuit, pentru simplu fapt ca existi.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 14:59 
Offline

Joined: 05 Jun 2012, 23:42
Posts: 265
Car: 159 Bella
Razvane cum ai dat jos pielea de la schimbator si de la frana de mana?Ca vreau sa le duc si eu sa le faca cum le-ai facut tu dar imi e frica sa nu trag prea tare de ele sa le rup.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 15:04 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
pielea de la schimbator se desface cu tot cu consola aia mica pe care sunt montate butoanele de avarie si celelalte 2, iar pe dedesubt este o rama de plasti clipsata in 4 picioruse, daca nu ma insel, se declipseaza si gata , ai scos pielea de la schimbator, iar la frana de mana, se declipseaza din partea de sus, parca, si la aia e simplu de scos, pur si simplu tragi de piele peste cepii aia care ies prin ea, o sa intelegi mai bine dupa ce o demontezi.
Baftaa, daca nu te descurci, imi spui si te mai indrum.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 15:08 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
Alexandrus Quote:
van.razvan Quote:
dupa cum am spus, xenonul pe proiectoare l_am pus de moft, ca asa am vrut eu, cum pot sa imi pun si pe faza lunga si pe semnalizare.... :censored:
de la o poza pusa pur si simplu, se ajunge la o cearta intre noi, ceea ce nu imi face placere deloc.
Oricum, unii dintre colegii de forum sunt foarte irascibili, parca as fi pus ceva la masina mea pe banii lor, comentarii se pot face, ca doar de aia am pus poza aici, insa de la un comentariu care ar trebuie sa sune ' imi place sau nu', se ajunge la ' taranisme ' si alte chestii.
eu consider ca nu am jignit pe nimeni cu nimic si cer de asemenea respect si eu.
Din pacate nu esti doar taran (nu la modul "om de la tara" ci la modul "mirlan"), ci si cu gura mare.
Ca asa vrei tu nu e o scuza, existe legi si reguli (unele bazate chiar pe argumente stiintifice, in cazul de fata), dar tu si altii ca tine sunteti prea zmei si jmekeri ca sa acceptati asta. Intr-o tara civilizata ai ramane fara talon ca "asa ai vrut tu", apoi ar trebui sa te duci frumusel sa mai faci odata ITP-ul, pe care l-ai pica cu brio avand montate chinezismele pe masina.
Daca gandeai inainte sa te apuci de facut taranii, te documentai si aflai ca temperatura de culoare a luminii are o mare influenta asupra modului cum lumina respectiva penetreaza sau nu ceata, iar cu cat e temperatura mai mare, cu atit e reflexia mai accentuata. Cu alte cuvinte, taranie + prostie, ca te orbesti singur cu ele cand e ceata.

Iar ca sa iti satisfac curiozitatea, masina mea a venit cu xenon din fabrica pe faza scurta si nu se prezinta dotata cu "csenoane" marca Vitan made in China nicaieri.

PS. Nu te opreste nimeni sa ceri respect, ca prost e cine ofera nu cine cere, deoarece respectul se castiga, nu se primeste gratuit, pentru simplu fapt ca existi.

Deja nu stiu de ce iti mai raspund, probabil din bun simt, desi nu meriti nici cat negru sub unghie, la ce vocabular ai, dar ma rog...
daca imi ia talonu, mi_l ia mie, nu cred ca e treaba ta, stiu si despre temperatura luminii cum sta treaba, iar referitor la masina ta, sa o stapanesti sanatos, si apropo, nu cred ca cineva de aici ar da 1000 € pentru 2 faruri cu xenon de fabrica + ce o mai implica pe la instalatia electrica...
asa ca te rog respectuos, sa iti tii parerile pentru tine si sa nu imi mai poluezi thread-ul.


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 15:23 
Offline
User avatar

Joined: 08 Sep 2011, 18:45
Posts: 179
Car: Alfa Romeo 159
Location: Targu Frumos
raspunde si mie :arrow:

_________________
Cuore Sportivo
Alfa Romeo 159 1.9 JTS
Ex. Alfa Romeo 33 Imola


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
Paolo Quote:
raspunde si mie :arrow:
scuze paolo, instalatiile au fost 260 ron amandoua


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 15:45 
Offline
User avatar

Joined: 02 Sep 2011, 18:08
Posts: 598
Car: Giulia Veloce Q4
Location: mioveni
rog un moderator sa faca curatenie pe aici :peace:

Ca idee, ce parere aveti de motorina MaxMotion Diesel de la OMV ? Se merita sau nu?


Top
   
 Post subject: Re: prezentare achizitie
PostPosted: 26 Jul 2012, 16:08 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1603
van.razvan Quote:
rog un moderator sa faca curatenie pe aici :peace:

Ca idee, ce parere aveti de motorina MaxMotion Diesel de la OMV ? Se merita sau nu?
Si moderatorul ce posturi sa-ti lase ?! Doar ce e frumos scris si cu aprecieri maxime ? Odata ce ti-ai prezentat masina mai ai si discutii in contradictoriu. Legat de motorina, cine poate afirma cu dovezi ca una e mai calitativa decat cealalata ? mai stii ce bagi in masina ? Chiar vorbea Ciprian de benzina din Turcia, poate asa sa faci niste comparatii, ca pe teritoriu lucrurile nu sunt in favoarea masinilor.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 627 posts ]  Go to page Previous 15 6 7 8 926 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited