It is currently 20 Sep 2024, 13:49

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6167 Next
Author Message
PostPosted: 24 Nov 2008, 16:47 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Poate ca sunt unii oameni pentru care indivizii aia de acolo valoreaza cu mult mai putin decit animalele alea care sunt chinuite . Si animalele au un suflet si simt durerea.Nimeni nu are dreptul sa chinuie si sa tortureze un animal, cu atit mai mult cu cit o fac de dragul modei/vanatorii. O sa apreciez un vanator care vrea sa demonstreze ca e mare macho/barbat atunci cind o sa vaneze un urs cu cutitul. Orice faggot cu o pusca poate apasa pe tragaci.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 17:57 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
marian, esti in eroare totala, imi pare rau pentru tine. Fiinta umana este definita de umanitate, nu neaparat de genetica, 2 maini, 2 picioare, pot lega 2 cuvinte. Creaturile din filmul ala si din altele asemenea nu fac parte din aceeasi specie cu mine, si ma insulti daca ii cataloghezi drept oameni.
Gindirea asta aplicata de tine a dus la disparitia multor specii, ca deh, lasa, sunt braconieri, dar sunt si ei oameni, nu le putem face nimic, le dam amenda.
Lasa sa ai tu parte de oameni din astia, ca teoria vad ca e usoara cind esti departe.

Soul_Assassin, bine zis. De altfel daca te uiti cine vineaza, asa zisii lorzi englezi si alte specimene de genul, inbred si denaturati de generatii, care cred ca daca se suie pe un cal, asmut 15 caini pe o vulpe si alti 20 de sclavi care o ghideaza ca nu cumva sa rateze handicapatul shef, le mai creste mindria cu 1cm ca poate dupa 15 vinatori reusite ajung si ei la marimea normala...
Look see, Bombonel, alti deputati pe la noi si personslitati din astea, mari barbati de altfel, daca merg pe jos 50m deja isi dau duhul. Jenanta lumea in care traim, din multe puncte de vedere.


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 18:12 
Offline

Joined: 25 Aug 2008, 11:30
Posts: 110
Location: Briston. UK
Pe mine ma enerveaza faptul ca azi nu am clinica si stau de la 8.30 pana la 17.30 fara sa vad picior de pacient.La care se adauga si faptul ca sunt singur pe sectie.Noroc cu internetul, imi mai alin suferintza cu AlfaClub! Hai noroc!


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 18:17 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Daca tu omori un animal (ma refer la aia din film) la fel cum ei omoara alte animale, ce crezi ca te ridica pe tine deasupra lor?
Daca societatea nu evolueaza spre maturitate, o sa ajungem mereu la intrebarea: cine ii pazeste pe paznici?

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 18:54 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Deci solutia ar fi sa nu facem nimic, ne plingem ca babele in parc, si gata ?
Plus ca eu nu am zis ca ma duc si ii dau cu bita in cap pina moare in chinuri, ci alta metoda. Oricum vorbim chestii fantastice, dar ca idee. Si ca sa iti spun ce ma ridica pe mine deasupra lor, ei bine, 1 la mina, ei au avut de ales, sa fie oameni sau sa fie bestii, au ales, problema lor mai departe, free will. Si ar mai fi motivul, ei fac asta pentru bani, eu o fac pentru un scop, cred eu, mai nobil. Si sa nu uit, eu nu sunt de 5 ori minim cit ei, se pot apara, deci pina la urma diferentele ar fi destule.


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 19:24 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Eu nu am indraznit sa ofer o solutie la fel de radicala ca a ta, ci doar sa punctez ca exista si acolo niste probleme. Singurul lucru moral care ne sta in putere sa il facem e sa ne educam copii cum trebuie. Poti sa mai incerci sa ii educi si pe cei din jur dar nu folosind verdicate si solutii absolute (e.g. "...trebuie omorati...")
Alexandrus Quote:
...ei fac asta pentru bani, eu o fac pentru un scop, cred eu, mai nobil...
Intri intr-un cerc vicios astfel si ajungi sa aplici aceleasi principii ca si ei (e.g "Scopul scuza mijloacele" cred ca suna cunoscut). Oricum ai lua situatia, violenta naste violenta - eu de chestia asta m-am legat - si nu cred ca pana la urma ajungi la o solutie astfel.

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 19:50 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Filmul e dureros, dar sincer, e facut la norma, nu cred ca poate schimba cineva ceva, asta e firea noastra si asa suntem dintotdeauna: cruzi, violenti, nemilosi...
Nu cred ca cei care fac asta o fac din placere, ma gandesc ca au motive si saracia, familia ii imping sa o faca, stiu ca nu au scuze dar cred ca incerca sa traiasca. Asa se intampla si in Delta unde nu stiu daca cei de acolo au de unde sa isi castige existenta si in acest fel devin braconieri.
In sinea mea cred ca toti au suflet dar nevoile ii imping sa faca asta.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 10 Jul 2008, 16:37
Posts: 599
Location: Frascati Italy
Super furtuna care s-a transformat in mocaneasca rece ca naiba si care m-a udat in cei 20 si ceva de km parcursi cu toacla pe coclaurii din zona pina acasa , care m-a udat pina la piele, cu tot cu sper echipamntul meu de protectie(de rahat).Broscari prosti care nu reduc viteza cind trec prin balti si care m-au udat la rindul lor si ei ,de parca nu era de ajuns ca aveam apa si in chiloti,mi-au mai dat si ei :evil: Dar v-a mai ploua si eu voi fi cu alfa,ii ud si eu :lol:
:lol:

_________________
Image
"Ho scelto di guidare italiano...Una scelta che mi ha cambiato la vita
C'è qualcosa che lega ogni pilota alla sua Alfa Romeo
Noi lo chiamiamo:Cuore Sportivo"...


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 21:30 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Dany, filozofezi atit de mult incit iti scapa esentialul. Asa zisele tale argumente sunt propriile lor contra-argumente, deci pina la urma crecul acela nu cred ca este la mine ;)
Poti filozofa despre asta pina la adinci batrineti, atita vreme cit o faci de departe, dar in momentul in care intr-un fel sau altul incepe sa te afecteze direct, iti vei schimba parerile.

Valerica, da, sa stii, asa sunt si tiganii, majoritatea, vai de ei, ei au intentii bune, dar cum nu li se ofera o slujba, casa, masina, ce sa faca, fura si isi vad de ale lor, insa sunt supusi la tratament nejust, rasist, de catre cei pe care ii fura.

Over and out, subiectul s-ar discuta pina peste multi ani si tot degeaba.


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 23:23 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Ia uite, eu propun o solutie sa impacam si capra si varza...in loc sa omoare animalele alea in chinuri pentru blana, sa punem tigani in locul lor.Si la vanatoare la fel.Promit sa nu mai comentez nimic.Pot sa le faca ce vor! :lol:

@Dany, stii care e avantajul la problema who kills who? Nenorocitii omoara animale in chinuri-nobody wins, animalele sufera, daca un nenorocit moare impuscat rapid-toata lumea are de cistigat de pe urma faptului ca planeta are un idiot minus, animalele traiesc in continuare, si fotomodele alea nu mai au ce imbraca, deci vor defila dezbracate.Everybody wins here see?

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2008, 23:51 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
uau! iar am iscat o controversa :lol:
cateva raspunsuri scurte:
@Dany: multumesc, cred ca tu ai inteles exact ce am vrut sa spun
@Alexandrus&Soul_Assassin: Faptul ca azi m-am enervat si am tinut sa scriu acel post, a fost in primul rand atitudinea de "hai sa-i omoram pe toti, ca nu ne place de ei". Daca ati stat vreodata si v-ati autoanalizat in profunzime si ati ajuns la concluzia ca a ucide un om e usor, si ca o asanare a diverselor categorii de oameni a caror actiuni ne oripileaza si ne fac sa ne gandim la conditia noastra umana este o solutie, atunci nu mai am nimic de adaugat. Nu cred ca ati vorbit serios despre " sa moara aia ", pentru ca va cred cu capul pe umeri. Dar, acele vorbe, sunt luate ca exemplu de cei mai "saraci cu duhul" care cred cu adevarat in asemenea cuvinte si care ajung sa le puna si in aplicare. Si astfel apar oameni care nu suporta ca unii omoara animale(sa moara!!), altii care nu suporta tigani( sa moara si tiganii), altii care nu suporta homosexuali(sa moara si acestia) etc.
In concluzie: m-a enervat la culme lipsa de responsabilitate pentru ce s-a scris, pentru ca suntem "animale" sociabile si parerea noastra formeaza mai mult sau mai putin imaginea societatii in care traim, sau mai bine zis a salbaticiei in care ne complacem.
Voi incerca ca acest post sa fie ultimul pe aceasta tema, pentru ca eu cred ca nu mai am nimic de adaugat. Sper ca structura complicata a frazelor sa nu creeze probleme de intelegere a mesajului meu.

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 01:17 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
marian, da, esti un zeu, ce pot sa zic, noi idiotii abia ne putem preface ca intelegem frazele tale la nivel de Nietzsche si filozofiile la cel putin acelasi nivel, dar asta e din cauza ca mintea noastra nu poata procesa mai mult decit instinctele de baza, datul cu bita in cap, etc.
Oricum, cind te desprinzi din lumea ta roz, unde toti oamenii sunt egali, ca sunt oameni, deh, totul e bine si frumos, si te plezneste realitatea cum plezneste un bataus din curtea scolii un copil mai mic, sau cum loveste unul din controversatele personaje ale filmelor alora o foca, sau ce sunt ale, o sa iti dai seama ca adevaratele probleme ale societatii moderne sunt 2, mari si simple. Aia care fac cum ii taie capul, aka handicapatii atit de mult discutati, tiganii, de ce nu si politicienii care fura pina nu se mai poate, etc, intelegi unde bat, si astia ca tine, care zic "lasa-i maica si pe ei, ca e si ei oameni, ii pedepseste Dumnezeu". Prostia si nesimtirea sunt boli grave, care nu se vindeca niciodata si nu pot fi tinute sub control de oameni blajini si draguti, dar slabi si fricosi, trebuie o mana de fier, pentru ca prostii nu inteleg decit de frica. Poti proba teoria asta pe alti clienti ai tai, tziganii, lasa un rotund din ala cu lanturi la git sa faca "minca-v-as" cum vrea el, si o sa faca din ce in ce mai mult si mai cu tupeu, sau rupei botul la jumatate de abatere, si ai sa vezi ca brusc se trezeste si el la realitate.
A, sau preferatele mele exemple, sa iti vina fiica sau orice rubedenie violata de un conational, sunt convins ca tot ai gindi ca nevoia si imprejurarile l-au facut pe saracul om sa ajunga asa, dar ca are si el un suflet. Sau daca iti vine fiul cu al sau iubit acasa sa iti marturiseasca pasiunile ascunse si focul dragostei intrei ei, vei fi foarte nonsalant si ii vei invita sa urmariti meciul impreuna, or something.
Lipsa de responsabilitate este in cazul tau prietene, ca esti lupul moralist, nu ai fost pus in situatia de trebui sa faci filozofia asta "la cald", dar o predici altora de ai zice ca stii despre ce vorbesti.

Ca sa inchei la fel de filozofic ca si amicul marian, toleranta este somnul ratiunii, stim cu totii ce naste.


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 04:04 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
da mariane, asa au zis si de hitler cand a alipit austria si apoi a intrat in polonia. "de ce sa-i rupem capu? poate doar glumeste, viziteaza si el tara"

pana la urma e cum zicea Edmund Burke, probabil nu va zic ceva nou: ‘The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.’ nu stiu daca aia ar trebui omorati, insa cu siguranta ar trebui opriti si pedepsiti

pe aceeasi tema va recomand filmul "Earthling"... eu era sa devin vegetarian, dar imi place prea mult prietenu porc... sa il mananc :oops:

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 05:53 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
marian Quote:
ce(cine) m-a enervat azi:
afirmatii de genul "i-as omori pe toti cei implicati in videoclipul asta"
Bineinteles ca ce e vede in acel videoclip e regretabil. Nu sunt in nici un fel de acord cu astfel de lucruri DAR, sa inlocuiesti o chestie imorala, ca uciderea unui animal salbatic, cu una si mai imorala, ca uciderea unei fiinte umane(fie ea si degenerata), si sa mai crezi ca in felul asta esti mai bun, ....asta ma enerveaza foarte tare.
mariane, aia sunt salbaticiuni..animalele alea n-au nicio aparare, habar nu au ce li se intampla..doar mor. De ce?

_________________
"Live fast, die young, leave behind a nice beautiful body" J.D.


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 08:34 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
mama, doamne iarta-ma, dar imi calc pe inima si mai postez o data!
Va invit din nou sa cititi cele doua posturi ale mele anterioare si va rog sa-mi citati din ele unde am luat eu apararea oamenilor din clip sau unde am postat ca sunt de acord cu ce se intampla acolo? Voi chiar nu intelegeti ce scriu eu acolo???!!? Pur si simplu sunt extrem de enervat nu de clip ci de atitudinea voastra la adresa faptelor din clip. Asta pentru ca o atitudine de genul "sa-i omoram noi pe ei" nu va rezolva situatia, ca sa nu mai vorbim ca niciodata vreunul din voi nu va avea tupeul sa ridice o bata, o arma de orice fel impotriva unor asemenea oameni. Sunt 100% convins ca daca ala care da cu bata in cap puiului de foca face asa ceva in fata ta, ai sa te intorci cu spatele si ai sa taci, probabil oripilat de ce ai vazut dar fara alta atitudine. .... Ba nu! ...o sa vii aici pe forum si o sa spui ca te-a enervat ala si ca merita si el sa moara, si probabil ca vor mai veni cativa care sa-ti tina isonul. Pur si simplu ati vorbit ca sa nu taceti.
Inca o data: nu ma supara faptul ca luati aprarea animalelor, aici sunt si eu de acord cu voi, e lucrul corect de facut. Ma supara doar solutia care ati propus-o.
Nu am sustinut decat ca societatii noastre ii lipseste educatia, pentru ca prin atitudinea voastra nu faceti decat sa instigati si mai mult la violenta si la acte reprobabile.
Ma puteti ataca in orice fel doriti dar inainte de a da cu pietre asigurati-va ca piatra ce o aruncati nu va starni un razboi mai mare. Incercati sa combateti ideea nu persoana care o sustine.
Textul boldit de mai sus exprima scurt si la obiect motivul supararii mele, orice alte chestii care doriti sa mi le atribuiti sunt pur si simplu rodul imaginatiei voastre!

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 10:20 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
"Nu as avea nici o mila sau regret si as impusca fara sa clipesc pe oricare din nenorocitii implicati in clipul ala."
Bun, Marian pe tine asta te-a suparat dar nu te-ai gandit ca a fost un mod de exprimare? Tu crezi ca Soul_Assassin ar face asta, pur si simplu si-a aratat supararea fata de clip si de "protagonisti", daca lui ii e mila de vietuitoare de ce crezi tu ca nu i-ar fi mila si de oameni si ar ucide tot ce prinde? Ai luat-o prea cuvant-cuvant ce a scris el si sunt sigur ca si tu ai zis macar odata "ce bine ar fi sa am o arma", intelege asta e firea noastra, cand ne supara ceva ratiunea se schimba in orice altceva.
Oricum discutia tine infinit, fiecare va ramane cu ideea lui.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 10:56 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
marian Quote:
ca sa nu mai vorbim ca niciodata vreunul din voi nu va avea tupeul sa ridice o bata, o arma de orice fel impotriva unor asemenea oameni. Sunt 100% convins ca daca ala care da cu bata in cap puiului de foca face asa ceva in fata ta, ai sa te intorci cu spatele si ai sa taci, probabil oripilat de ce ai vazut dar fara alta atitudine.
Poate ai dreptate, dar cred ca tu nici nu ai habar cat de violenti sunt oamenii, asa ca te invit prin Bucuresti sa ne plimbam si sa incalcam si niste reguli de circulatie, iar daca noi vom raspunde vei fi surprins ca cineva se va da jos cu un obiect in mana si atunci alegi: ripostam sau nu, sau merita sa ne spargem capetele pt doua injuraturi? Asa e si cu "braconierul" daca cel care va fi de fata se va simti intr-un oarecare avantaj atat ca marime cat si ca "accesorii" sunt aproape sigur ca va interveni.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 11:40 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Alexandrus Quote:
Dany, filozofezi atit de mult incit iti scapa esentialul. ..
Eh ma mai apuca... :D , cat despre partea a doua ma indoiesc. Sunt convins ca daca m-ar afecta direct (desi nu vad cum, dar sa zicem) mi-as schimba atitudinea. Dar din cate imi dau seama niciunul din cei implicati in discutia nu e afectat in mod direct.

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
valerica Quote:
...dar nu te-ai gandit ca a fost un mod de exprimare? ... Ai luat-o prea cuvant-cuvant ce a scris el si sunt sigur ca si tu ai zis macar odata "ce bine ar fi sa am o arma", ....
un mod de exprimare cam nefericit as spune: am vazut multi "formatori de opinie", pseudolideri ai unor grupuri, a caror cuvinte au fost luate ca fiind sfinte si executate fara pic de discernamant de discipoli cretini. Daca un nestiutor citeste ce a scris soul_assassin, iese cu toporul in strada sa crape capul unora care l-au suparat!
Pe asta am si insistat: pe responsabilizarea cuvintelor pe care le rostim/scriem.
Si nu, nu am spus/gandit niciodata "ce bine ar fi sa am o arma". Urasc armele de foc. ...dar sincer i-as inchide undeva si as pierde cheia.

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Last edited by marian on 25 Nov 2008, 13:18, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
Jaggguar Quote:
mariane, aia sunt salbaticiuni..animalele alea n-au nicio aparare, habar nu au ce li se intampla..doar mor. De ce?
jaggguar: ai ratat subiectul postului meu. Acesta nu era despre clipul cu animalele macelarite.
Repet, e regretabil ce sa intampla cu aceste animale si sustin pe toti cei de aici care au ceva de spus impotriva macelaririi fara discernamant a acestora.
"De ce?" ...sincer nu am un raspuns la intrebarea asta :mad2:

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 14:33 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
marian, te poate enerva atitudinea, insa cred ca motivele sunt altele, nu cele enumerate de tine.
Si ca sa fiu scurt si la obiect, sa nu mai continui discutia, pentru ca tu ai intoarce spatele si ti-ai vedea de drum, nu inseamna ca sunt toti oamenii lasi si nepasatori. Unii ar interveni, chiar inainte de a se intimpla chestii oripilante.

PS. Nu vreau sa ofensez, dar esti cumva emo ? Ca atitudinea asta "hai sa ne ducem intr-un colt si sa plingem" nu e tocmai una normala.


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 14:59 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
nu sunt emo si nu inteleg de unde ai scos-o pe asta cu "sa mergem intr-un colt si sa plangem"
te rog nu-mi da raspuns pentru a nu prelungi aceste discutii.
Daca ai sa treci vreodata prin Iasi, cauta-ma. Cred ca am fost inteles gresit, atata tot.

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 15:00 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Pai ziceam si eu, nu facem nimic decit sa ne plingem, suna a atitudine emo, atita tot.


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 15:30 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Eu sunt o persoana care ar lua atitudine cu siguranta in momentul in care as vedea un animal torturat.Am mai facut chestia asta si voi continua sa o fac. :)

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2008, 16:03 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Pe mine unul, agresarea animalelor ma cam face sa nu prea mai rationez.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited