It is currently 21 Sep 2024, 07:41

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 131 32 33 34 3553 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 03 Jul 2022, 18:06 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
E totul politic man, cand vorbesti de eco...
Vezi ca vreo cateva pagini mai nainte am preze tat eu o imagine fantastica cu orase verzi si curate iar cand iesi din ele iti pui masca de gaze si costumul de protectie.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 03 Jul 2022, 23:51 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1327
Location: Lisbon
centurion Quote:
In conditiile in care Germania redeschide minele de carbune (si nu cred ca numai ei fac asta), centralele nucleare raman in functiune, nu stiu cat de "eco" mai raman motoarele electrice si cat de plauzibil mai ramane anul 2035 ca data de trecere in UE de la termic la electric.
Se pot redeschide minele de carbune, si centralele nucleare raman in functie ba chiar spre exemplu in Franta vor sa investeasca in ele multi bani, si in acelasi timp sa ramana si anul 2035 in agenda.
Daca chiar impactul este asa mare si chiar se polueaza asa mult de la masini conventionale, chiar nu vad de ce nu ar mentine data anuntata, chiar daca pe de alta parte, industrie s.a.m.d, se polueaza si mai mult. :money:

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 07:07 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
triesse Quote:
Se pot redeschide minele de carbune, si centralele nucleare raman in functie ba chiar spre exemplu in Franta vor sa investeasca in ele multi bani, si in acelasi timp sa ramana si anul 2035 in agenda.
Daca chiar impactul este asa mare si chiar se polueaza asa mult de la masini conventionale, chiar nu vad de ce nu ar mentine data anuntata, chiar daca pe de alta parte, industrie s.a.m.d, se polueaza si mai mult. :money:
Sunt pro motoare electrice, dar nu datorita eco ci datorita eficientei si a modului lor de functionare. Deci daca ar fi dupa mine, persoana fizica, as prefera oricand un motor electric.
Problema este ca trebuie sa plasezi motoarele electrice si pe cele termice si in analiza asupra mediului. Daca producerea sursei de energie pentru motorul electric (la care adaugam si bateriile electrice) se dovedeste a fi mai poluanta decat producerea sursei de energie pentru motorul termic + ceea ce iese pe teava masinii, atunci mai rau faci introducand fortat motoare electrice ca sa le inlocuiasca pe cele termice. Si aici intervine si ceea ce scrie yux_mm mai jos:
yux_mm Quote:
Vezi ca vreo cateva pagini mai nainte am preze tat eu o imagine fantastica cu orase verzi si curate iar cand iesi din ele iti pui masca de gaze si costumul de protectie.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 10:47 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Ma abtin cu greu sa nu comentez despre reorganizare, totusi e o zona in care nu as vrea sa intru, ca ma enervez degeaba ))) Pana la urma sunt decizii interne ale unei corporatii, sunt baieti mari, sa-si assume.
Dar:

Treaba asta are un potential impact asupra Dacia si angajatilor din Romania. Iar despre asta se vorbeste prea putin si superficial, nu am vazut analize / dezbateri documentate nici in presa scrisa, nici la televizor. De politic nu mai zic, pamant de flori, probabil se intampla lucruri in spatele usilor inchise, sunt atat de naiv incat sa cred ca ei nu sunt atat de batuti in cap sa stea nepasatori.

Ce se va intampla cu angajatii din Ro?
Vor continua sa produca masini ICE pana in 2035? 2040 ?

Apoi ?

- Continui sa produci ICE pentru alte piete? Care? Greu de crezut ca e fezabil sa produci in UE pt export in Brazilia, India sau alte parti ale lumii.

- Vine a doua reorganizare, ii transformi si pe ei in Amperi (sau macar partial, vei avea linie ICE si linie EV) ? Produci masini electrice in RO ? Re-tehnologizare uzina? Productia asta ar trebui si ea detaliata: ansamblarea masinilor electrice in RO dar cu componente venite din import e una, productia interna de motoare EV si/sau baterii, e alta.

ICE-ul de la groapa nu-l mai intorci, din moment de decizia a fost luata nu vad cum s-ar mai putea schimba lucrurile. Ca materia prima e limitata, mda, dar nu e ca si cum nu se stia de asta pana acum si ne-a lovit direct in fata adevarul trist, in anul de gratie 2022.
Mergem elegant din shortage in shortage.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 12:05 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 1014
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Dilema e simpla: ne bazam pe petrolul arabilor si al rusilor sau pe metalele rare ale chinezilor (si in continuare pe petrolul arabilor si al rusilor si pe aluminiul chinezilor si al rusilor, fara de care nu se vor putea face nici regenerabile, nici masini electrice)?

Mai vedem, mie deciziile care se iau azi mi se par luate dintr-o anumita inertie, politicile sunt in schimbare pina cind realitatea va lovi politicienii in fata.

Personal as paria mai degraba pe un mix energetic mai variat in 2035 si nu pe interdictii, dar mai vedem pina atunci.

Cit despre Dacia, ea ca si concept isi are oricind locul in orice organizatie care va produce automobile, chiar si numai electrice. Dar va fi afectata de aceleasi probleme, inclusiv de scaderea dramatica a numarului de lucratori necesari daca se trece la full electric.

Ma duc sa mai ard niste benzina :smart:

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Frustrarea mea, ca e :lol: , vine și din faptul ca prin tarile vecine se intampla lucruri interesante. Apar investiții noi, fabrici de motoare ev, baterii, giga lu' gigafactory. La noi, liniște. :sleep:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 14:08 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 1014
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Face si la noi Varta fabrica, pe masura ce se va ascuti concurenta si electricul va migra mai la est, din pacate razboiul de la granita noastra nu ne prea ajuta.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 15:47 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
In Timisoara Dräxlmaier face o fabrica de 200 de milioane pentru componente EV de la zero si cam toti ceailalti investesc masiv in cresterea capacutatii, la fel si Bosch la Cluj. Jalea mare o sa fie in Franta si Germania, dar am toata increderea ca se descurca ei.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 16:25 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Mda, interesant, bine de știut, se mai misca lucruri si prin satul nostru. Doar ca anvergura e diferita

Volvo To Build $1.25B Electric Vehicle Plant In Slovakia

https://businessfacilities-com.cdn.ampp ... lovakia%2F
.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
Valak Quote:
In Timisoara Dräxlmaier face o fabrica de 200 de milioane pentru componente EV de la zero si cam toti ceailalti investesc masiv in cresterea capacutatii, la fel si Bosch la Cluj. Jalea mare o sa fie in Franta si Germania, dar am toata increderea ca se descurca ei.
Nu inteleg unde e marea jale, ca fabricile alea is ale francezilor, nemtilor, etc. Adica acolo se invart banii iar la noi se intoarce molozul, mizeria si salariile de subzistenta :wave:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 20:32 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Apropo de anvergura, si VAG o sa faca o gigafactory ori in CZ ori in Polonia, investitie de 4.4Bn EUR.
https://www.politico.eu/article/central ... -car-race/

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 21:08 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
@yux: Adica tu ce vrei sa spui, ca nu suntem decat un popor de sclaveti aflati sub o forma salbatica de neo colonialism? Asta inseamna ca tii cu Rusia.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Jul 2022, 23:48 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Probabil vrea sa spuna ca in timp ce noi mancam o paine, cei de afara (la care se duce profitul) mananca niste caviar.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 05 Jul 2022, 15:49 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Apropo de petrolul arabilor, una din regiunile unde n-as fi banuit ca exista macar ideea trecerii la EV-uri e UAE (Dubai mai specific).

M-am interesat de curand mai mult la modul speculativ de o mutare cu jobul ptr ca am un coleg care tocmai s-a relocat. Printre alte chestii de care eram interesat (salariu, vacante etc), m-am uitat de curiozitate si la capitolul masini, asteptand sa vad numai V8-uri in oferta. De fapt, toata oferta auto de la firma e doar EV-uri, daca vrei V8 atunci platesti din buzunar, firma nu-ti da nimic. Inteleg ca mai nou, asta e politica tutoror firmelor care relocheaza angajati in UAE, full electric sau public transport.
Intrigat fiind de chestia asta, am 'sapat' putin pe internet si vad ca Dubai sunt pe locul 2 intr-un clasament al oraselor cu cele mai mult chargere pe utilizatori, dupa Amsterdam, adica infrastructura e chiar foarte avansata.

Dar da, conversia e oarecum platita de petrol, la modul indirect.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 05 Jul 2022, 17:14 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
Centurion a pus bine punctul pe i.

Valak, nu prea am inteles partea cu Putin sa fiu sincer, in rest ai si tu dreptate.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 05 Jul 2022, 17:53 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 1014
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
dand Quote:
Apropo de petrolul arabilor, una din regiunile unde n-as fi banuit ca exista macar ideea trecerii la EV-uri e UAE (Dubai mai specific).

M-am interesat de curand mai mult la modul speculativ de o mutare cu jobul ptr ca am un coleg care tocmai s-a relocat. Printre alte chestii de care eram interesat (salariu, vacante etc), m-am uitat de curiozitate si la capitolul masini, asteptand sa vad numai V8-uri in oferta. De fapt, toata oferta auto de la firma e doar EV-uri, daca vrei V8 atunci platesti din buzunar, firma nu-ti da nimic. Inteleg ca mai nou, asta e politica tutoror firmelor care relocheaza angajati in UAE, full electric sau public transport.
Intrigat fiind de chestia asta, am 'sapat' putin pe internet si vad ca Dubai sunt pe locul 2 intr-un clasament al oraselor cu cele mai mult chargere pe utilizatori, dupa Amsterdam, adica infrastructura e chiar foarte avansata.

Dar da, conversia e oarecum platita de petrol, la modul indirect.
Este nerelevanta metoda de transport. Relevanta este sursa primara de energie. Restul este doar mutarea (teoretica) a poluarii din orase (teoretica pentru ca PM urile se fac si din cauciucuri/frine si alte chestii cu frictiune). Nu e surprinzator la Dubai, emirul trebuie sa arate ca nu tine pentru el banii din petrol, au metrou complet automat, unul din putinele din lume, crezi ca nu-si permiteau conductori de tren? :)

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 06 Jul 2022, 10:30 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
GiuliaLover Quote:
Face si la noi Varta fabrica, pe masura ce se va ascuti concurenta si electricul va migra mai la est, din pacate razboiul de la granita noastra nu ne prea ajuta.
Din ultimele mele informatii, Varta transfera in zona Satu Mare toate operatiunile din Ucraina si le mareste, face un hub regional.

L.E. Asta cu sclavii, e cam aiurea. De obicei, cei ce se plang ca sunt sclavi, ar dori sa fie sclavi mai bine platiti, doar. E simplu sa nu mai fii sclav, ieri am trecut pe langa unii pe la Gaesti, cu carute, catei legati de ele, copii murdari in spate, printre ceaune si bete de cort...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 06 Jul 2022, 16:23 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Eu unul n-am inteles niciodata ura romanilor pe corporatii si repatrierea profitului la ei acasa (cel care nu este reinvestit local).

John Doe care are o sotie si copii in Cucustania are niste bani asa ca face o fabrica in RO din motive evidente (cost redus). Dupa ce el cheltuie banii lui de "acolo" si face fabrica "aici", nu are voie sa-si duca profitul acolo? De ce este considerat imoral asa ceva? Stiu ca unii o numesc exploatare, dar e mai bine fara exploatare? Asa cum zicea cineva mai sus.....inca poti conduce propriul tau automobil facut de mainile tale (carutza).
Cine ii opreste pe romani sa=si faca o fabrica de "sarmale" prin Germania, Austria, Franta. Ar fi fix la fel.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 06 Jul 2022, 16:33 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Pentru ca placa cu 'vin strainii sa ne fure tara' functioneaza de minune. Unii inca n-au inteles ca ne faultam singuri zi de zi. E vina neamtului ca ne angajam la fabricile lui sau e vina austriacului ca ne taiem singuri padurile. /s


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Jul 2022, 14:14 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
Bajetii, nu cred ca e vorba de ura aici, nici de noi nu ne vindem tara, este vorba sa nu ne imbatam cu apa rece. Faptul ca mancam o paine nu suna deloc rau daca o comparam cu a nu avea ce manca, dar nici sa mancam paine si sa credem ca e caviar, ca sa il citez pe colegul mai sus.
Cred ca tre sa fim realisti deapre ce si cine suntem.

Freajka, ce spui tu acolo e un subiect complet diferit care ar merita dezvoltat dar nu aici ca devenim offtopic.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Jul 2022, 16:42 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Exista si investitii in celalalt sens - un investitor din Centrul/Estul Europei care creeaza locuri de munca in Vest, dar alea sunt foarte putine.
Rimac e un exemplu bun, noua lui companie Project 3 Mobility a inceput in UK cu 80 de angajati, care se vor ocupa de R&D ptr proiectul de autonomous e-taxis (prima faza ptr Zagreb, 2024), urmand ca productia in sine sa fie facuta in Croatia.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Jul 2022, 17:46 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Una dintre cele mai inovative EV-uri vine de la Start-up-ul din Arkansas, Canoo. Initial am ras cu pofta vazand design-ul, dar sincer imi place, il gasesc extrem de haios si cred ca va prinde foarte bine la publicul tanar si dornic de 'adventures', mai ales ca e si relativ "ieftinut" la 36,000 USD. E cred prima masina care arata identic si din fata si din spate, cred ca va fi dificil sa iti dai seama daca vine spre tine cu fata sau e in "marsarier".
https://www.canoo.com/canoo/

Ce nu prea am inteles e optiunea de Street view la versiunea Premium, din fotografii pare ca si cum street view-ul e de fapt din afara, ca sa se vada daca porti sau nu pantaloni sau la doamne si domnisoare, desuuri:)
Attachment:
Street view.jpg
Street view.jpg [ 25.04 KiB | Viewed 514 times ]
Versiunea de top, Adventures, e absolut spectaculoasa.
Ptr Yux, are spatiu suficient de biciclete plus sa dormi daca te prinde noaptea prin coclauri:)
Attachment:
Adventure.jpg
Adventure.jpg [ 34.44 KiB | Viewed 514 times ]
Au vandut deja 4500 din versiunea Base la Walmart.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Jul 2022, 20:25 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1327
Location: Lisbon
Si Citroen Ami e asemanator, adica nu stii daca vine sau pleaca. :lol:

Ar fi bine daca un start-up din asta ori o companie mare ar face o masina electrica cu o autonomie buna, design placut si accesibila ca pret, ceva in jur la 20.000 euro/usd si nu 36.000 usd. Atunci cred ca multi ar alege o electrica decat diesel ori 1.0 benzina.
Dar cand vad ca un Fiat 500e costa 34.000 euro...


Attachments:
ami.jpg
ami.jpg [ 422.85 KiB | Viewed 497 times ]

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Jul 2022, 22:48 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
Dane, facuse si Fiat ceva asemanator prin '60 pe platforma de 600.
Altfel, nu cred caa vezi prea curand conducand autobuze din astea :lol:

La Ami au mers cu costurile reduse pana la a avea aceeasi usa si pe o parte si pe alta. Una se deschide normal ailalta e suicide door.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Jul 2022, 22:55 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
Unde stau ma nefericitii cu centura 4 si 5 in spate?
Altfel bancheta aia e interesanta desi ma intreb unde pui bagajele? Sau bicicletele alea de care zici Dane? Ii pun pe puradei sa le tina in brate.


Attachments:
Screenshot_2022-07-12-20-50-57-181.jpeg
Screenshot_2022-07-12-20-50-57-181.jpeg [ 266.47 KiB | Viewed 481 times ]

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 131 32 33 34 3553 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited