It is currently 23 Sep 2024, 14:17

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 171 72 73 74 75167 Next
Author Message
PostPosted: 04 Jun 2013, 11:35 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Asigurarea obligatorie se face unde e mai ieftin .

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 11:38 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Asiguratorii au de multe ori conventii cu service-urile, va trimit clienti in schimbul unor preturi mici de manopera, pagubitul nu este insa obligat sa se duca la service-ul indicat de asigurator, se poate duce oriunde. Ca idee asiguratorul cand iti face asigurarea aia ieftina, e oarecum la limita inferioara a profitabilitatii , astfel ca atunci cand tu nu faci accidente el nu prea poate sa coboare mai jos, deaia reducerea e de 10%, cand faci accident insa, o aripa de A6 de vopsit si reparat si ce a mai avut ea, probabil ca a costat cat ai platit tu ca prima de asigurare, asiguratorul ramanand oricum si cu celelalte costuri (personal, bla bla bla), ideea e ca ne plangem de niste preturi care oricum sunt foarte mici, si eu as prefera sa platesc 100 RON asigurare dar nu se poate, preturile astea au ramas mici pentru ca exista companii ca EUROINS sau CARPATICA, altfel in loc de 400 ron (700 acum) plateai probabil un 1500 RON, adica pretul normal pentru o asigurare. E normal sa le iau apararea asiguratorilor pentru ca stiu si cealalta parte a povestii, nu de companie ma intereseaza ci de oamenii aia (bulangii care iti taie din deviz), din cauza preturilor mici sunt 10 oameni pe 1010101001 dosare si se platesc dosarele dupa 6 luni, din cauza preturilor mici stau aia 10 stau pana la 22 sa iti plateasca tie dosarul de dauna, tu care te calicesti la RCA. Nu este cazul meu pentru ca eu lucrez in daune externe deci nu ma afecteaza mai deloc, insa vad cum merge treaba :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 11:39 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Andrei.P Quote:
Asiguratorii au de multe ori conventii cu service-urile, va trimit clienti in schimbul unor preturi mici de manopera, pagubitul nu este insa obligat sa se duca la service-ul indicat de asigurator, se poate duce oriunde. Ca idee asiguratorul cand iti face asigurarea aia ieftina, e oarecum la limita inferioara a profitabilitatii , astfel ca atunci cand tu nu faci accidente el nu prea poate sa coboare mai jos, deaia reducerea e de 10%, cand faci accident insa, o aripa de A6 de vopsit si reparat si ce a mai avut ea, probabil ca a costat cat ai platit tu ca prima de asigurare, asiguratorul ramanand oricum si cu celelalte costuri (personal, bla bla bla), ideea e ca ne plangem de niste preturi care oricum sunt foarte mici, si eu as prefera sa platesc 100 RON asigurare dar nu se poate, preturile astea au ramas mici pentru ca exista companii ca EUROINS sau CARPATICA, altfel in loc de 400 ron (700 acum) plateai probabil un 1500 RON, adica pretul normal pentru o asigurare. E normal sa le iau apararea asiguratorilor pentru ca stiu si cealalta parte a povestii, nu de companie ma intereseaza ci de oamenii aia (bulangii care iti taie din deviz), din cauza preturilor mici sunt 10 oameni pe 1010101001 dosare si se platesc dosarele dupa 6 luni, din cauza preturilor mici stau aia 10 stau pana la 22 sa iti plateasca tie dosarul de dauna, tu care te calicesti la RCA. Nu este cazul meu pentru ca eu lucrez in daune externe deci nu ma afecteaza mai deloc, insa vad cum merge treaba :lol:
LE: Sper pentru tine sa nu ai treaba cu astia pe care ii finantezi, Carpatica, Euroins etc. S-a discutat intr-o vreme introducerea lichidarii directe, adica te duci la asiguratorul tau RCA cand esti parte pagubita, iti plateste si face el recuperare de la asiguratorul auto. vinovat, sa vedem atunci cati isi mai fac cea mai ieftina asigurare.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 11:41 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
valerica Quote:
Asigurarea obligatorie se face unde e mai ieftin .
Si dupa aia te rogi sa nu te loveasca vreunul cu o polita RCA de la acelasi asigurator sau poate mai slab decat al tau, ca iti vei repara masina peste 6 luni, cand va binevoi asiguratorul sa plateasca dauna facuta de clientul lui.
Eu mi-am refacut polita de curand si am avut de ales intre cele mai ieftine (erau parca vreo 2 firme) si restul. Bineinteles ca nu mi-am facut la cea mai scumpa, dar am reusit sa ies foarte frumos cu Allianz cu 634 de lei/12 luni.

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 11:46 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
adriand78 Quote:
valerica Quote:
Asigurarea obligatorie se face unde e mai ieftin .
Si dupa aia te rogi sa nu te loveasca vreunul cu o polita RCA de la acelasi asigurator sau poate mai slab decat al tau, ca iti vei repara masina peste 6 luni, cand va binevoi asiguratorul sa plateasca dauna facuta de clientul lui.
Sefule, ma rog oricum sa nu ma loveasca cineva, pentru ca oricum nu-i va pasa cum imi voi repara eu masina cat timp are asigurare obligatorie.
Daca tot sunt cativa care lucreaza in asigurari, care este procentul celor care aleg cel mai ieftin RCA?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:06 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
E hai , lucram in asigurari dar nu facem statistici :lol:
Pe de alta parte , lucrand de atatia ani in asigurari , nu mai vad draq asa negru si probabil si Andrei gandeste ca mine . Ai produs daune , e normal sa fi penalizat .
Pentru a stii unde va situati o sa va pun aici ( desi nu cred ca e cel mai potrivit topic ) tabelul cu bonus/malus si coeficientii de reducere/majorare in functie de numarul de daune . Ii raspund si lui Ness in felul asta ;)
Vreau sa va mai zic ca , pe RCA , nu cred ca exista asigurator care sa nu fie in pierdere deci nu fac bani grei pe spatele nostru . Profitul il scot din alte clase de asigurari unde riscul este minim ( bunuri , raspunderi , accidente , viata etc )
Puteti intreba pe cineva din Germania , Italia sau oriunde in lumea asta ... Majorarile sunt FOARTE MARI cand ai daune , toata lumea evita sa repare orice nimic ( cum se intampla la noi ) si folosesc asigurarea ( aceeasi pentru rca si casco ) doar la daune majore .
Vorbeam zilele trecute cu cineva care sta in Canada si am ramas surprins sa aflu ca fac ca si noi :) . Mi-a zis ca daca il loveste pe unul usor prefera sa se inteleaga cu el si sa ii dea bani sa repare masina iar el sa si-o faca "la negru" pe a lui desi plateste vreo 2000 dolari pe an pentru casco . Nu ii convine sa i se majoreze prima , deci prefera sa fie usurat de cateva sute . Ce sa inteleg de aici , daca nu ca majorarea ar fi mult mai usturatoare ?
Deci nu va mai plangeti aiurea . Gresesti , platesti . Diferenta la noi e ca veniturile sunt mult mai mici si de aceea ne doare mai rau .

@Ness. Ca sa intelegi tabelul mai usor ...
Tu anul trecut ai plecat de la B0 fiind la primul rca cu masina asta . Ai avut o singura dauna si astfel ai trecut la M4 adica o majorare de 130% .


Attachments:
RCA BM.png
RCA BM.png [ 463.98 KiB | Viewed 888 times ]
Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:13 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@mugurel... si care e timpul de reinoire. 12 luni?

Adica peste 12 luni trec din nou la B0 ?

ahh si alta chestie, dauna nu contaeza pe ce masina este facuta, atat timp cat tu esti proprietarul. Incidentul l-am avut cu fosta alfa... deci puii mei.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:31 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Imi place de cei care lucreaza in domeniu si sustin ca sunt ieftine de fapt asigurarile in Romania si ca de fapt asiguratorii, saracii de ei, sunt in pierdere. Dar ce sa vezi? Cica e democratie. Drept urmare, pe acei "saracii" patroni care detin firmele respective, NU ii obliga nimeni sa isi faca firme de asigurare daca tot se plang ca nu au profit. Si nici nu ii retine nimeni sa mareasca preturile daca simt ca nu fac profit, in definitiv nu este munca voluntara.
Pe de alta parte, asiguratorii care nu isi indeplinesc obligatiile (de plata sau de orice alta natura) ar trebui sa fie inchisi, desfiintati! Dar nu poti emite astfel de pretentii cand marea Comisie de Supraveghere a Asigurarilor ( :clapping: ) "supervizeaza" "sa fie bine, sa nu fie rau", dar cum?...bineinteles cu salarii de 30.000 EUR / luna ;), atentie...din..contributiile asiguratorilor. Deci va sa zica, asigurarile sunt ieftine si nu suficiente, pentru patroni "se scufunda Pamantul", DAR...la CSA totusi..e bine bine e foarte bine ;)
Daca cei care merita ar fi eliminati, dat fiind ca probabil (dar nu obligatoriu) dintre ei multi sunt si cu preturile cele mai mici, atunci sita s-ar mai cerne si ar ramane doar cei seriosi. Si cu preturile mai mari probabil.


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:41 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Cel mai corect ar fii sa avem toti romanii asigurare la carpatica UN an, sa vedem in anul cum evolueaza procentul de violenta in trafic, serios acum pe mine daca ma loveste unu cu asigurare la carpatica primu lucru pe as vrea sa il fac e sa ii dau o bucata in dinti pentru ca dupa ce ca e prost si nu stie sa conduca mai e si SARMAN! Mai ales la o masina premium cum e alfa sa te pretezi la carpatici si euroinsi e deja...bate spre gpl :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Eh pe naiba. Pe mine ma costa 10 mil pe 6 luni la Carpatica. La Generali, ING sau Alianz ma costa dublu.

Nu m-am tampit sa arunc cu banii pe fereastra. Sau imi fac la ei doar ca sa fac pe barosanul? Atunci imi iau BMW/Audi direct.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:56 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Iti faci o asigurare decenta sperand ca mai multi gandesc ca tine si ca daca te loveste cineva nu va avea asigurare la carpatica :D Sa vezi ce tare e cand ai dauna totala la masina si stai 2 ani sa te judeci cu carpatica pentru ca ei considera ca din dinamica accidentului nu rezulta daunele (in conditiile in care rezulta clar, fara discutie). Cred ca 30% din dosarele lor de dauna sunt in instanta...

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 12:59 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Andrei.P Quote:
serios acum pe mine daca ma loveste unu cu asigurare la carpatica primu lucru pe as vrea sa il fac e sa ii dau o bucata in dinti pentru ca dupa ce ca e prost si nu stie sa conduca mai e si SARMAN! Mai ales la o masina premium cum e alfa sa te pretezi la carpatici si euroinsi e deja...bate spre gpl :lol:
zise cel ce are asigurare bulgareasca :lol:
O sa tin minte sa iti trag o julitura si sa iti dau rca ul meu de la carpatica :D
Sau tu consideri ca ar trebui sa platesc dublu, triplu ca sa isi repare un eventual pagubit masina rapid ?
Cand o sa imi despagubeasca dauna rca ul cum se propune acum iti garantez ca il fac la Allianz cum am casco , pana atunci :wave:

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:03 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Eu mi-as permite sa fac asta daca as fi intro tara corecta. Dar cum eu la 21 de ani sunt pus sa platesc dublu fata de cat ar plati mama la aceasi masina, poate chiar mai mult de dublu, unde nu primesc nicio reducere de student, de bursier sau de mai stiu eu ce, nu mi se pare normal ca tot eu sa fac sacrificii. Ca sa nu mai vorbesc ca acum 3 ani jumatate cand am luat masina plateam 5 milioane pe an, de atunci pana acum a ajuns la 20 de milioane. Situatia financiara a tarii nu e deloc mai buna. TVA mai mare, salarii mai mici. Si atunci tot eu sa ma sacrific pentru economia tarii? Lasa, prefer sa fac altceva cu banii aia.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:10 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2012, 13:22
Posts: 112
Car: Mazda MX-5
Location: Munchen
Aici i-i dau dreptate lui Mugurel, Romania e "dolce vita" in ce priveste asigurarile auto.

Ex: In 2002 am inmatriculat prima masina in Germania pe numele meu si cu putin noroc si ajutor am obtinut un procent de 75%, ceea ce se traducea la vremea respectiva intr-o suma de 700 euro/an pentru o Skoda Octavia 1 (vorbesc de RCA simplu, nema Casco).

Dupa cateva luni imping un Polo din spate, aripa si roata lovite, nimic catastrofal.

La inceputul lui 2013 primesc noul tarif de asiguratorul meu drag, dupa ce vandusem Skoda si luasem Alfa, cu noul procent: 140% si un scor de 1600 euro/an.

Acuma mai ganditi-va daca e asa rau din punctul asta de vedere in Romania.

_________________
Mazda MX-5
My Alfa Romeo 156 2.5 v6 Sportwagon

"You cannot be a true petrolhead until you’ve owned an Alfa Romeo – it’s like having really great sex which leaves you with an embarrassing itch" by Jeremy Clarkson.

"Owning an Alfa is like being married to a stripper , everyone mocks you , bur everyone wants to be in your shoes"


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:12 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Pai e mai mult decat corect. Compara economiile celor doua tari. Tu ai comparat mere cu pere.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Macar dosarele pe Bulgaria se platesc integral si relativ repede comparativ cu carpatica, e vorba de comisariate de avarii, adica iti plateste corespondentul bulgarului in Romania dauna (ca doar nu te duci tu in BG sa faci constatare). Treaba misto la dosarele alea e ca corespondentul are procent din dauna ca taxa de gestiune deci nu prea are interes sa iti taie din suma, mai ales ca bulgarii nu au voie s comenteze la cuantumul despagubirii, fiind vorba de un dosar pe directiva a IV-a pentru ei, adica se instrumenteaza conform regulilor si preturilor din tara accidentului, in acest caz ROMANIA!. Spre deosebire de tine, eu daca te lovesc pe tine cu asigurarea mea de BG, iti si platesc dauna, compania unde lucrez eu fiind corespondenta companiei la care sunt asigurat, am avut un mic incident rutier iar partea terta intr-o saptamana avea masina reparata , asa ca nu cred ca asta e un exemplu bun :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:18 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2012, 13:22
Posts: 112
Car: Mazda MX-5
Location: Munchen
tudyniuz Quote:
Pai e mai mult decat corect. Compara economiile celor doua tari. Tu ai comparat mere cu pere.
Tu vezi mere si pere, eu am vrut sa arat cat sunt de brutali asiguratorii in alte parti si faptul ca o crestere cu 30% cum s-a intamplat in cazul lui Cristi e chiar acceptabila.

_________________
Mazda MX-5
My Alfa Romeo 156 2.5 v6 Sportwagon

"You cannot be a true petrolhead until you’ve owned an Alfa Romeo – it’s like having really great sex which leaves you with an embarrassing itch" by Jeremy Clarkson.

"Owning an Alfa is like being married to a stripper , everyone mocks you , bur everyone wants to be in your shoes"


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Compara preturile de reparatie din Ro cu DE si o sa vezi ca la noi e cu maxim 20% mai ieftin, in teorie deci ar trebui sa avem asigurarea cu 20% mai mica

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:26 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Fionut Quote:
Tu vezi mere si pere, eu am vrut sa arat cat sunt de brutali asiguratorii in alte parti si faptul ca o crestere cu 30% cum s-a intamplat in cazul lui Cristi e chiar acceptabila.
Pai ar fi acceptabila daca ti-ar creste si salariul cu 30%, nu sa ti-l scada cum e la noi. Sau daca s-ar scoate TVA-ul, nu sa-l creasca cum e la noi. Atunci s-ar intelege cresterea pentru ca s-ar ramane la acelasi nivel. Dar asa nu mai e echilibru.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:31 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Suntem o tara mai saraca deci ar trebui sa nu ne permitem masini scumpe, astfel daunele ar avea o suma de despagubire mai mica, noi insa ne "permitem" masini mai scumpe, astfel creste valoarea medie a daunei ceea ce determina cresterea primelor de asigurare, e relativ simplu, vad ca stii ceva economie deci nu cred ca iti este strain un astfel de principiu...

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:35 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Eu am fost avariat de cineva care avea asigurarea la carpatica... nu rau... doar sa urcat pe mine putin... aripa la o fiesta 2006. Am fost de acord sa merg la un service partener carpatica, odata ce cei de la service mi-au facut devizul am avut de ales in a lasa masina acolo sau sa vin cu ea cand ajung piesele. Am ales a doua varianta ( deja imi faceam socoteala cat ma costa sa o repar pe proprie raspundere ). In aprox 1sapt au sosit piesele, iar apoi a durat inca o saptamana sa fie masina gata. Am ramas placut impresionat, foarte de treaba cei de la service-ul respectiv si au facut o treaba buna, motiv pentru care am mers si cu alfa la ei sa-mi vopsesc bara fata care a fost gata in 3zile :)

Tatal meu a avut o dauna cu o duduie ce conducea ML care trecut pe rosu si sa intamplat nenorocirea... aripa, capota, far, bara, etc... dudia avea asigurarea la tiriac, iar masina tatalui meu a fost gata in 5saptamani, insa calitatea lucrari a fost foarte buna.

Eu am avut de incasat niste bani de la asirom in urma cu 3ani, si a durat 3luni si asta ca am apelat la un avocat sa faca toate demersurile sa ii dau in judecata deoarece ma plictisisem cat am asteptat...

Deci eu cred ca e fix de noroc... sau ce chef au cei care semneaza dosarele... ideea e ca mai toti sunt o apa si un pamant.

Pe partea de casco am fost foarte multumit de asirom si tiriac, asirom cel putin calitate/pret sunt dementiali :)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:36 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Andrei.P Quote:
Suntem o tara mai saraca deci ar trebui sa nu ne permitem masini scumpe, astfel daunele ar avea o suma de despagubire mai mica, noi insa ne "permitem" masini mai scumpe, astfel creste valoarea medie a daunei ceea ce determina cresterea primelor de asigurare, e relativ simplu, vad ca stii ceva economie deci nu cred ca iti este strain un astfel de principiu...
Pai nu imi e, dar tocmai din cauza situatiei caut o solutie cat mai avantajoasa pentru mine. De aici vine si asigurarea mea la Carpatica, pe care in proportie de 99% o voi reinnoi la sfarsitul lunii asteia.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:40 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2012, 13:22
Posts: 112
Car: Mazda MX-5
Location: Munchen
Andrei.P Quote:
Compara preturile de reparatie din Ro cu DE si o sa vezi ca la noi e cu maxim 20% mai ieftin, in teorie deci ar trebui sa avem asigurarea cu 20% mai mica
Exact asta voiam sa spun.
tudyniuz Quote:
Pai ar fi acceptabila daca ti-ar creste si salariul cu 30%, nu sa ti-l scada cum e la noi. Sau daca s-ar scoate TVA-ul, nu sa-l creasca cum e la noi. Atunci s-ar intelege cresterea pentru ca s-ar ramane la acelasi nivel. Dar asa nu mai e echilibru.
Dupa tine mie mi-a crescut salariul cu 70%. :naughty:
Ce zici tu deja is lucruri subiective cu tenta OTV-ista.

_________________
Mazda MX-5
My Alfa Romeo 156 2.5 v6 Sportwagon

"You cannot be a true petrolhead until you’ve owned an Alfa Romeo – it’s like having really great sex which leaves you with an embarrassing itch" by Jeremy Clarkson.

"Owning an Alfa is like being married to a stripper , everyone mocks you , bur everyone wants to be in your shoes"


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Cum a spus si adrian, mai bine suntem atenti sa nu provocam daune si asa nu ne mai certam cu nimeni si nici pretul politei nu va creste :)

@fionut, eu consider ca, crestera a fost mai mare de 30%, in conditia in care in decembrie 2012 am platit pe o polita pe 6luni sub 400lei, iar acum reinoirea ei pe o perioada egala de timp este in jurul a 700lei . Daca era doar cu 30% jur ca nu ma suparam, era echitabil.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:42 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Fionut Quote:
Dupa tine mie mi-a crescut salariul cu 70%. :naughty:
Ce zici tu deja is lucruri subiective cu tenta OTV-ista.
Daca tu asta ai priceput eu ma retrag din discutie.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Last edited by tudyniuz on 04 Jun 2013, 13:42, edited 1 time in total.

Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 171 72 73 74 75167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited