It is currently 22 Sep 2024, 14:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 147 48 49 50 51167 Next
Author Message
PostPosted: 26 Mar 2012, 14:32 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
cristih Quote:
Cine te-a invatat ca pentru a depasi se semnalizeaza cu farurile?! :peace:
Nu am semnalizat cu farurile. L-am facut atent din timp (500 m aprox) pe om ca circul cu o viteza mai mare decat el si normal ar fi fost sa treaca pe cealalta banda. A fost un blitz scurt nicidecum crize sau claxoane. Ideea este ca daca nu eream atent si nu franam la timp, putea foarte usor sa ma tranteasca de bordura.


Top
   
PostPosted: 26 Mar 2012, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 26 Oct 2011, 22:47
Posts: 80
Car: Alfa Romeo 147
Location: Iasi
A trecut pe banda 1 ca sa nu faci tu o depasire neregulamentara pe partea dreapta! :D Sa zicem ca a avut o reactie intarziata...


Top
   
PostPosted: 28 Mar 2012, 22:37 
Offline
User avatar

Joined: 18 Jul 2011, 11:20
Posts: 138
Car: Punto 2B/Alfa 145 ts
ninjoaca Quote:
Dupa parerea voastra ce ar fi meritat?
Merita sa-ti vezi frumos de drum, asa cum ai si facut. Nu stii cand iti pune un derbedeu o arma-n cap si te transforma in leguma sau ingeras.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2012, 01:41 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
O Alfa 159 neagra. Si wife in acelasi timp. Intrucat ajuns devreme la client (workshop) am parcat la vizitatori unde la momentul respectiv era o singura masina in parcare. O Alfa 159. La ceva distanta de ea am parcat un A-Klasse hidos ('cap de tir' cum ii zice nevasta-mea), oarecum pe furis, strecurandu-ma sa nu ma vada nimeni.
Aaa, si liceencele pe langa care trec in fiecare dimineata in drumul spre servici. Pe vremuri treceam cu 159-le cu nr. de ZH, imbracat mereu 'la 4 ace' cu camasa si butoni, sacoul agatat frumos pe umeras in spate. Desi nu-s paranoic si nu caut privirile adolescentelor mai tinere cu vreo 20 de ani decat mine, orgoliul masculin era satisfacut din plin la ocheadele aruncate la trecerea de pietoni. Mai nou, in cel mai bun caz e un zambet razlet la adresa unuia ce conduce imbracat in costum cocotat in scaun ca un sofer de tir intr-o masina de bunici. Macar de-as avea vreun semn distinctiv ca masina e inchiriata, as salva din aparente.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2012, 21:57 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
alfa mea ,cred ca o s-o schimb pe alceva ca prea intinde coarda.
acum 5 mii pus kit ambreiaj+volanta (totul) valeo nou .

plecat linistit 150 de kilometri ,ajuns la prima oprire , stat acolo 20 minute si am plecat iar la drum spre urmatoarea destinatie.
deoadata cand sa apas ambreajul sa schimb viteza era sa ma lovesc cu barba de volan deoarece pedala mea era plecata culcata pe podea.

acum urmeaza show ul de 55 de minute pana cand am rezolvat necazul ,se apropia si o ploaie neagra de undeva din fata.
dat bateria jos,capacele pe la motor(aveam cateva chei la mine ,foarte putine aproape atat cat trebuia,culmea)
dat suport baterie jos , am scos cu greu cilindrul receptor de pe cutie(siguranta aia) si am observat cu stupoare ca furca se misca liber ,practic a iesit rulmentul din placa .cu un gest pe care il credeam inutil, reusesc sa o clipsez din nou in volanta ,imping cilindrul ,dupa ce am ridicat pedala ,montez totul si pun repede toate piesele si bateria la loc ,exact cand s-a apucat sa toarne de sus.

am mai facut de atunci inca 250 de km ,am ajuns acasa,parca i noua,nici o problema ,ambreiaj moale ,frumos, nu patineaza ,nu vibreaza,mi e sila de obiect , creca o schimb pa un 159 ca nu mai pot

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 29 Mar 2012, 22:45 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
Alfavile Quote:
cristih Quote:
Cine te-a invatat ca pentru a depasi se semnalizeaza cu farurile?! :peace:
Cretinii carora le-au cumparat mamele lor sosea sa mearga ei cu 63 km/h pe banda aia de viteza.
Nu am prea inteles cine te-a suparat in toata povestea.
Stiu totusi ca benzile se ocupa incepand cu banda I.

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2012, 23:02 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
gata sant iarasi linistit ca uite cum am aflat ca defapt ce am patit eu nu e nimic grav, asa face ele
e rar dar asa face ele,daca va vine sa credeti:
"
It is rare but the lock ring of the release bearing may have pulled off the pressure plate.... but you'd have NO clutch action at all if that had happened."

http://forum.alfa156.net/forum/forum_po ... 286&PN=327" onclick="window.open(this.href);return false;


daca pateam asta in austria si nu aveam chei ma intorceam intr-o corsa

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 29 Mar 2012, 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2715
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
ibiza Quote:
Alfavile Quote:
cristih Quote:
Cine te-a invatat ca pentru a depasi se semnalizeaza cu farurile?! :peace:
Cretinii carora le-au cumparat mamele lor sosea sa mearga ei cu 63 km/h pe banda aia de viteza.
Nu am prea inteles cine te-a suparat in toata povestea.
Stiu totusi ca benzile se ocupa incepand cu banda I.

Corect! Ocupi alta banda doar daca prima banda e ocupata, revenind pe aceasta imediat ce acest lucru e posibil. Oricum, in orasele romanesti exista o tendinta naturala de ocupare a benzii 2, indiferent ca exista sau nu un motiv pentru asta, daca banda 1 e libera sau nu. Am intalnit si eu deseori soferi care se tarau pe banda 2 cu 40/ora, fiind fie prea speriati de... nu-stiu-ce, fie isi faceau socializarea la telefonul mobil. De regula, nu folosesc semnale luminoase sau sonore, in afara semnalizarii dreapta inainte de a depasi prin aceeasi parte. Asta este, e o tara urata! :(

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2012, 23:59 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Unii mai merg pe banda 2 pentru ca in unele cazuri prima banda e plina de gropi. Pentru asta e o tara urata, nu pentru ca in oras nu se da din fata ta cineva care merge cu 45km/h si vii tu cu 50 (doar suntem corecti si nu depasim limita legala) pana la primul semafor. Pe autostrada in schimb ...

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2012, 00:22 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2715
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
Imagineaza-ti ca, atunci cand am spus ca unii merg pe banda 2 fara un motiv anume, faceam referire la un drum fara gropi, gropi care ar putea constitui astfel de motive. Astfel ca... ce spuneai???
Fa-ma sa inteleg: suntem corecti, nu depasim limita legala de viteza dar stam pe banda 2 si, eventual, cu proiectoarele aprinse si cu telefonul la ureche? Ceva nu pusca...
Si nu are rost sa o dam in "legale", cata vreme motivatia melteanului de nu se urni spre banda 1 e ca il doare fix la kk de faptul ca altul are alte probleme si alt ritm al vietii decat ale sale.
Nu are rost sa o lungim, pentru ca nu e decat un alt capitol din the neverending story "Romanie, plai cu... flori!"

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2012, 00:27 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
comanr Quote:
alfa mea ,cred ca o s-o schimb pe alceva ca prea intinde coarda.
acum 5 mii pus kit ambreiaj+volanta (totul) valeo nou .

plecat linistit 150 de kilometri ,ajuns la prima oprire , stat acolo 20 minute si am plecat iar la drum spre urmatoarea destinatie.
deoadata cand sa apas ambreajul sa schimb viteza era sa ma lovesc cu barba de volan deoarece pedala mea era plecata culcata pe podea.

acum urmeaza show ul de 55 de minute pana cand am rezolvat necazul ,se apropia si o ploaie neagra de undeva din fata.
dat bateria jos,capacele pe la motor(aveam cateva chei la mine ,foarte putine aproape atat cat trebuia,culmea)
dat suport baterie jos , am scos cu greu cilindrul receptor de pe cutie(siguranta aia) si am observat cu stupoare ca furca se misca liber ,practic a iesit rulmentul din placa .cu un gest pe care il credeam inutil, reusesc sa o clipsez din nou in volanta ,imping cilindrul ,dupa ce am ridicat pedala ,montez totul si pun repede toate piesele si bateria la loc ,exact cand s-a apucat sa toarne de sus.

am mai facut de atunci inca 250 de km ,am ajuns acasa,parca i noua,nici o problema ,ambreiaj moale ,frumos, nu patineaza ,nu vibreaza,mi e sila de obiect , creca o schimb pa un 159 ca nu mai pot
In prima faza ai zis ca ai avut multe probleme cu alfa ta actuala ...cand am vazut ca zici ca o schimbi zic bun...isi ia ceva nemtesc (mai ales ca in alt topic am vazut ca laudai audi-u daca bine tin minte), ca mai apoi sa citesc ca tot alfa vrei..159 ...care e logica ?:))

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2012, 01:41 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Picolina Quote:
A trecut pe banda 1 ca sa nu faci tu o depasire neregulamentara pe partea dreapta! :D Sa zicem ca a avut o reactie intarziata...
Nah. Nu era neregulamentara.


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2012, 03:03 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Jaggguar Quote:
Picolina Quote:
A trecut pe banda 1 ca sa nu faci tu o depasire neregulamentara pe partea dreapta! :D Sa zicem ca a avut o reactie intarziata...
Nah. Nu era neregulamentara.
Si nici nu se numeste depasire. :D

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2012, 08:19 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Baieti hai sa nu mai lungim discutia inutil.
Faza care s-a intamplat este urmatoarea - eu vin pe banda 2, iar in fata mea este o masinia; trec pe banda 1 cu piciorul pe acceleratie, iar cretinul cand ajung in dreptul lui schimba banda si imi taie fata la nici jumatate de metru distanta intre masini. Logic avand o viteza mai mare ca a lui nu am avut alta optiune decat sa franez. Problema statea cu totul altfel daca aveam viteza cu mult mai mare decat a lui si atunci va intreb - eu mai aveam timp sa franez fara sa il lovesc? sau trageam dreapta de volan si in cel mai fericit caz faceam praf directia de pe partea dreapta cand loveam bordura?
Daca nu ar fi schimbat banda si ar fi stat in :censored: pe banda 2, treceam linistit de el.

In fine - totul este bine cand se termina cu bine.


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2012, 18:26 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
@thenuts
daca or fi tot asa toroape,mai bine raman cu vrabia...

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 28 Apr 2012, 19:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Spre bucuria mea, azi am vazut ca mi-au disparut capacelele metalice de la ventile. Hotului ii doresc sa i se intample tot ce se poate mai rau. :popa: Al doilea lucru care ma enerveaza zilnic sunt lucrarile idioate din oras (borduri de 50 cm, dale pe trotouare ca asfaltul le miroase urat, nesemnalizarea corespunzatoare a lucrarilor si mai ales a gropilor (mi-am lovit 2 jante intr-o groapa :censored: :censored: ) si faptul ca odata ce au stricat nu sunt in stare sa faca la loc asa cum era sau mai bine. :bash:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 02 May 2012, 10:29 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2011, 10:00
Posts: 244
Location: Bucuresti
De fapt, ieri m-a 'nervat, nu azi. Un porumbel sinucigas care a vrut sa-si testeze rezistenta capatanii in contact cu blocul optic al unei AR 159, in speta a mea. Rezultatul: mortal pentru porumbel (cred ca au ajuns matze si fulgi pana pe bancheta spate), destul de urat pentru Alfa. Becul de faza lunga spart, faza scurta e pa, singura care mai functioneaza este pozitia. S-a rup si o clema de sustinere a blocului optic si s-a indoit si nervura de pe capota. Asta e, alti bani, alta distractie...


Top
   
PostPosted: 02 May 2012, 13:51 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4257
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Alfavile Quote:
De fapt, ieri m-a 'nervat, nu azi. Un porumbel sinucigas care a vrut sa-si testeze rezistenta capatanii in contact cu blocul optic al unei AR 159, in speta a mea. Rezultatul: mortal pentru porumbel (cred ca au ajuns matze si fulgi pana pe bancheta spate), destul de urat pentru Alfa. Becul de faza lunga spart, faza scurta e pa, singura care mai functioneaza este pozitia. S-a rup si o clema de sustinere a blocului optic si s-a indoit si nervura de pe capota. Asta e, alti bani, alta distractie...
Sper ca ai Casco, altfel nu cred ca vrei sa stii costul unui far nou :samui: , dat fiind ca s-a rupt una din clemele celui actual.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
ex: 156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 02 May 2012, 15:54 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
banuiesc ca porumbelu` nu avea RCA

RIP porumbelule :popa:


Top
   
PostPosted: 02 May 2012, 20:44 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
:lol: nu avea RCA , avea asigurare la "virgine" . Despre blocul optic ,cauta pe e-bay caci am vazut ieftine.
aici

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 03 May 2012, 12:02 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
M-a 'nerveaza de cand a dat caldura, mai ales in ultimele zile-->soferii, mai ales pustani si taximetristi!
Poate m-am ramolit, poate nu ma mai ajuta reflexele, poate nu m-ajuta horoscopul insa mereu ii las sa se bage, nu cersesc "avarii" in semn de multumire, nu dau "flash"-uri; jur ca nu am nimic nici cu domne/domnisoarele la volan. Astept linistit sa ghiceasca treapa de viteaza, pedala si cum are cotit volanul si stau cuminte fara sa adresez injurii si priviri urate!

-Concluzia: M-am linistit de tot la volan si sunt amabil cu toti soferii.
-Rezultatul: O las pe gagica sa se bage si ea opreste in mijlocul intersectiei sa se dea jos cineva, eu ramanand ca boul pe rosu in intersectie, nea taxi merge pe 2 benzi si in asa fel incat eu sa nu stau in paralel cu el si schimba benzile fara semnal dar castiga "o masina" avans, copilu' cu bmw cu numere TX 0346.....ce-or mai fi, imi arata cat de fioros e cand ma depaseste, ect.

Oameni buni, chiar numai nesimtiti la volan?

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 03 May 2012, 12:12 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Eee...asa se intampla cand esti sofer de Romania si mai ales de Bucuresti :)
Recunosc ca eu mai trag cate un claxon...doar sa imi descarc nervii :lol: dar nu mai am nicio speranta de mai bine in traficul bucurestean.

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 03 May 2012, 12:15 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
dar eu nu stiu sa fie altfel in oras ... toata lumea merge ca draq . incerc sa nu ma mai enervez asa rau . cand o sa revin la scuter o sa fie mai bine .


Top
   
PostPosted: 03 May 2012, 12:21 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Asa este! Caldura astea ne-a facut mai irascibili :D

Oricum, trebuie sa recunosc ca nu mai sunt aglomeratiile de alta data ( cel putin pe traseul pe care merg eu zilnic : Dr Taberei- Piata Victoriei).

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 03 May 2012, 12:26 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Eu personal nici nu stiu daca-mi mai functioneaza claxonul. Nu l-am mai auzit de foarte mult timp...


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 147 48 49 50 51167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited