It is currently 09 Oct 2024, 06:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4
Author Message
PostPosted: 15 Jul 2011, 12:35 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
amice, scuze eram foarte obosit...am sa incerc sa nu mai scriu pe acest forum noapte pentru ca observ destule greseli gramaticale.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 07 Dec 2011, 23:28 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2007, 21:44
Posts: 696
Location: Brasov
Jaggguar Quote:
Mie mi se pare ca deja fanatismul incepe sa ia pe alocuri locul ratiunii si al simtului realitatii... Adica cineva nu este fan cu adevarat al marcii fiindca se satura la un moment dat sa stea cu masina de doua ori mai mult in service decat vecinu' cu Golf, de exemplu? Sau cineva, fara sa dam nume, care isi cumpara masina nou-nouta (si nu este la prima Alfa) si in mai putin de doi ani schimba de 3 ori articulatiile fata spate si amortizoarele in 40 de mii de km, sa nu mai vorbim de manere pe la usi si alte cacaturi care la alte marci nu se strica absolut niciodata, acel cineva cum spuneam, n-ar mai fi fan adevarat al marcii Alfa Romeo doar fiindca s-a saturat de cat de slabe sunt modelele actuale fata de concurenta...
Mai copii mai... e o diferenta intre a fi fan in adevaratul sens al cuvantului a ceea ce inseamna cu adevarat Alfa Romeo si a-ti placea o masina oarecare. Alfa Romeo, inainte ca acest aspect sa devina unealta de marketing, a existat ca si spirit. Acest spirit nu se regaseste in multe dintre modelele actuale si in nici un caz nu este destul ca sa hraneasca celelalte lipsuri. Diferentele fata de alte marci contemporane sunt mult mai mici decat erau acum 20 sau 30 de ani, astfel incat nu mai pot compensa demult zecile si sutele de rahaturi pe care le patesc Alfele zilelor noastre. Uneori, pur si simplu ai nevoie doar sa mergi cu masina acasa. Si atunci, cand incepe sa-ti bata planetara, sa nu-ti mai mearga clima la 45 de grade sau sa nu ti se deschida din maner vreo usa, pun pariu ca-ti dispare ranjetul ala pe care il ai atunci cand accelereaza masina in nu stiu ce fel ultraspecial si iti apare in loc o strambatura insotita de o dorinta acuta de a te da jos si lua un taxi care nu te zguduie, nu te duce ca vantul si ca gandul dar cu care ajungi acasa linistit...

P.S.
Excelent punctat !
Am fost si raman un mare fan Alfa Romeo....am avut Alfe pe vremea cand erau 3 in tot Brasovul ...o reparam la -14 grade in parcare, dat jos alternator, schimbat turbina..etc...erau alte vremuri.
Insa toate astea pana am descoperit Mercedes...si s-a cam terminat cu toate ifosele. Imi plac in continuare Alfele, sunt frumoase...dar nu au legatura cu Mercedes!
Si aici nu vorbesc numai din punctul de vedere al soferului ! Judec masina si prin ochi de mecanic cu ceva experienta...in momentul in care ajungi sa lucrezi la ea, sa o "simti"...sa-i vezi logica, modul in care se imbina toate la loc...se schimba datele problemei !
Atunci vezi cu adevarat diferentele ! Si credeti-ma ca sunt ! O masina cu peste 250.000 km la bord care timp de 2 ani(naveta zilnica + drumuri in afara tarii) nu iti creaza nici macar o mica problema...hmmm...te cam pune pe ganduri in privinta fiabilitatii !
Sa nu mai vorbim de confort, insonorizare, tinuta de drum, siguranta....Alfa Romeo este departe din pacate !

In rest...frumoase si cam atat !

Important este ca fiecare sa fie multumit cu ce are si sa o ingrijeasca...exista si Alfe "tzipla" si Mercedes "cazane"...nu e o regula cu "masina germana".

Am tot respectul pentru pasionatii de Alfa...in fond cea mai faina masina din lume este cea pe care o ai !

Bafta

_________________
Nu port bijuterii.
Le conduc.
Alfa Sportwagon

Dezmembrez motor 2.0 Twin Spark
viewtopic.php?f=65&t=17630


Top
   
PostPosted: 08 Dec 2011, 00:34 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
Stiu prea bine ce vrei sa spui. Am avut timp de aproape 6 ani, pe langa Alfa, si un seria 3. Foarte bun, comfortabil, fiabil, extraordinar, nemaipomenit, etc. Dar ma simteam ca in sufragerie pe canapea. Stateam o anumita perioada de timp si... gata, am ajuns la destinatie.
Pe cand cu Alfa, fiecare drum era putin altfel. Chiar si cu aia de 105 cp, tot era mai fun decat cu Bmw-ul.
Parerea mea...

PS Acum am un Clio diesel...
Daca vrei sa ma pedepsesti, pune-ma sa merg cu ala.

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
PostPosted: 08 Dec 2011, 11:55 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3314
Car: Giulia Q
masina faina ii cea in care nu te plictisesti nici macar la semafor ;si sunt putine pe lume :)

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited