It is currently 22 Sep 2024, 00:20

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 133 34 35 36 37167 Next
Author Message
PostPosted: 11 Nov 2010, 21:36 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Băieții au venit pregătiți. Oglinda se prinde în trei șuruburi torx, aveau scula respectivă la ei. Nu au lucrat ca ageamiii au desfăcut exact ce era de desfăcut, nimic în plus, nu au orbecăit. Au avut un rateu cu cifra 5 atît.
Cît despre locul de parcare ce să zic? E un stîlp cu lumină chiar în fața lui. De obicei nu am preferințe la parcare fiindcă la noi e aglomerație mare și pe seară e o întreagă aventură să găsești locuri libere, așa că unde găsesc un loc cît de cît acceptabil o bag acolo. Deja mă pregătesc la o tură prin parcare.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
PostPosted: 11 Nov 2010, 22:50 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
M-au enervat cei de la ING.
Am fost ieri si : Pot depune bani intr-un cont ING daca n-am buletin?
Raspuns : Ai cont la ING?
Eu : NU
ING : Nu poti atunci, decat la sucursala X
Revin maine, avand buletinul la mine, la aceiasi sucursala: As dori sa depun niste bani intr-un cont..
ING : Aveti cont la ING ?
Eu : Nu
ING : NU se poate, decat la sucursala X
Merg la sucursala X si.........: Vreau sa depun lei intr-un cont in euro de la ING
ING : Ne pare rau, nu se poate
Eu : De ce?
ING : Nu avem casa de schimb valutar aici si va trebui sa veniti direct cu euro......dar sa nu aduceti monezi. Mergeti peste drum la banca San Paolo si schimbati in euro.
:censored: :censored:
Asta se intampla la Timisoara.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 11 Nov 2010, 22:55 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
Deci sa ne mearga noua bine cand firmele nu iti accepta banii si cei care lucreaza in functii mari sunt niste incompetenti?


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 08:21 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Aropo de ce se intampla la ING in Timisoara.
Am patit o faza de tot rasul acum cativa ani - mi-am facut o cerere de card de debit. Nu am mers sa ridic cardul si a trecut un an de atunci. Revin si mai fac o cerere - la care d-na de la ghiseu imi spune ca deja am de plata emiterea cardului ce l-am cerut cu un an in urma plus emiterea inca a unui card pe care il ceream la un an diferenta.
Zis si facut - am fost de acord, am facut cerere si .... a mai trecut un an iar eu nu am fost sa ridic cardul. :)
La un an diferenta merg in aceeasi sucursala si cer inchiderea contului si sa platesc ce aveam de plata (comision emitere, administrare cont, etc).
Foarte amabina imi spune ca am de plata aprox 100 ron. Nu aveam atatia bani la mine asa ca le-am spus ca revin.
:) La jumatate de an ma duc cu bani la mine.
Buna ziua am venit sa inchid si eu un cont... bla bla. Spuneti-mi cat am de plata.
Mah fratilor se uita aia in sistem si imi spune - "pai nu trebuie sa platiti nimic".
Trebuie sa numai sa semnati cererea asta (listata pe loc de ei).
Si uite asta ar fi o mica povestioara despre competenta ING-ului din Timisoara.

Numai bine si o zi excelenta tuturor.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 08:34 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
andreiblitz Quote:
M-au enervat cei de la ING.
Am fost ieri si : Pot depune bani intr-un cont ING daca n-am buletin?
Raspuns : Ai cont la ING?
Eu : NU
ING : Nu poti atunci, decat la sucursala X
Revin maine, avand buletinul la mine, la aceiasi sucursala: As dori sa depun niste bani intr-un cont..
ING : Aveti cont la ING ?
Eu : Nu
ING : NU se poate, decat la sucursala X
Merg la sucursala X si.........: Vreau sa depun lei intr-un cont in euro de la ING
ING : Ne pare rau, nu se poate
Eu : De ce?
ING : Nu avem casa de schimb valutar aici si va trebui sa veniti direct cu euro......dar sa nu aduceti monezi. Mergeti peste drum la banca San Paolo si schimbati in euro.
:censored: :censored:
Asta se intampla la Timisoara.
E normal, vor sa automatizeze sistemul cat mai mult, in office nu au bani si nici operatiuni cu bani. La casierie insa e ciudat ca nu fac schimb valutar, ultima oara cand am fost in asa ceva, casierie adica, se putea face schimb. Sau au facut schimbul direct in conturile mele, nu mai stiu.

ninjoaca, sa inteleg ca te-au enervat ING pentru ca esti tu dobitoc/nesimtit/lenes si nu ai trecut sa iti ridici cardurile, iar ei nu te-au pus sa platesti pentru nesimtire/lene/dobitocenie ? Ai dreptate, si pe mine ma enerveaza ca astia ca tine scapa fara sa plateasca, intr-un fel sau altul.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 08:40 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
:goodpost: Ma intreb de ce nu angajeaza astia de la banci curieri sau copii de mingi sau orice altceva... sa-i fi dus omului cardul acasa, eventual si cu ceva banuti pe el... :naughty:

Ce-o fi in mintea unora cand posteaza asa ceva ??? :ban:

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 08:49 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Alexandrus Quote:
Ai dreptate, si pe mine ma enerveaza ca astia ca tine scapa fara sa plateasca, intr-un fel sau altul.
tu chiar ai tupeu, dupa ce ca plateste taxe,impozite si alte lucruri "aberante", vrei sa isi plateasca nesimtirea la banca? Ei vor sa fure si sa fie recompensati si tu ii pui sa plateasca, pai ei platesc doar fortati!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 09:43 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Pentru operatiuni marunte in conturi, depunere cash (lei), plati, dobanda la cont curent, ING-ul este super ok. E singura banca care mi-a oferit servicii fara sa stau la cozi (statul la cozi ma scoate din minti).

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 09:54 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
cristih Quote:
Pentru operatiuni marunte in conturi, depunere cash (lei), plati, dobanda la cont curent, ING-ul este super ok. E singura banca care mi-a oferit servicii fara sa stau la cozi (statul la cozi ma scoate din minti).
Da, sunt foarte automatizati, insa sunt si alte variante de a-ti plati diverse, depune bani intr-un cont indiferent de banca, etc. Ptr Alexandrus, chiar daca nu ai valuta si vrei sa depui intr-un cont anume si doar cont in lei si sold in el, poti face ceea ce se cheama "licitatie valutara" - inseamna ca iti ia din lei, la un curs valutar stabilit de piata valutara ( diferit de rata casa de schimb ), si ti-i pune in contul de valuta. Si de acolo ii ai la dispozitie.

Dar asa nu prea schimba atitudinea oamenilor de la ghiseu, care lasa mult de dorit de foarte multe ori indiferent de banca.

ASV - automat de schimb valutar - te scuteste de cozile de la ghiseu.
Internet banking, indiferent de banca la care il ai - poti face orice plata, serviciu, etc...
Salariu primit pe card, de aici deriva multe, plati facturi, etc...


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 10:00 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
ninjoaca Quote:
Aropo de ce se intampla la ING in Timisoara.
Am patit o faza de tot rasul acum cativa ani - mi-am facut o cerere de card de debit. Nu am mers sa ridic cardul si a trecut un an de atunci. Revin si mai fac o cerere - la care d-na de la ghiseu imi spune ca deja am de plata emiterea cardului ce l-am cerut cu un an in urma plus emiterea inca a unui card pe care il ceream la un an diferenta.
Zis si facut - am fost de acord, am facut cerere si .... a mai trecut un an iar eu nu am fost sa ridic cardul. :)
La un an diferenta merg in aceeasi sucursala si cer inchiderea contului si sa platesc ce aveam de plata (comision emitere, administrare cont, etc).
Foarte amabina imi spune ca am de plata aprox 100 ron. Nu aveam atatia bani la mine asa ca le-am spus ca revin.
:) La jumatate de an ma duc cu bani la mine.
Buna ziua am venit sa inchid si eu un cont... bla bla. Spuneti-mi cat am de plata.
Mah fratilor se uita aia in sistem si imi spune - "pai nu trebuie sa platiti nimic".
Trebuie sa numai sa semnati cererea asta (listata pe loc de ei).
Si uite asta ar fi o mica povestioara despre competenta ING-ului din Timisoara.

Numai bine si o zi excelenta tuturor.

Emiterea cardurilor a generat comisioane, costuri de mentenanta la fel, etc...
1. Ori tanti de la ghiseu habar nu are pe ce lume traieste si a zis ca nu ai nimic de plata desi poate aveai si la revedere.
2. Ori sistemul lor ( si al altor banci in general ) inchide cardurile inactive dupa o perioada X de timp. Se practica metoda, fiecare banca vrea sa aiba pasive curate. Si active la fel, insa acum era vorba numai de pasive.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 10:38 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
valerica Quote:
Alexandrus Quote:
Ai dreptate, si pe mine ma enerveaza ca astia ca tine scapa fara sa plateasca, intr-un fel sau altul.
tu chiar ai tupeu, dupa ce ca plateste taxe,impozite si alte lucruri "aberante", vrei sa isi plateasca nesimtirea la banca? Ei vor sa fure si sa fie recompensati si tu ii pui sa plateasca, pai ei platesc doar fortati!
Nu cred ca exista termen inventat inca pentru a descrie tampenia pe care ai scris-o. De fapt, observ ca acelasi stil de om revoltat precum vacarul pe sat il practici cam peste tot pe forum, debitezi .... mizerii peste tot. Dupa umila mea parere, astia ca tine, care ... gandesc asa, desi gandesc nu e termenul potrivit, ar trebui sa nu mai plateasca impozite, taxe, etc, sa fie doar batuti direct proportional cu pretentiile emise. Ceva in genul "vreau, ca mi se cuvine, nu trebuie sa particip eu cu nimic, e dreptul meu" iar ca raspuns "aaa, ti se cuvine, zici, e dreptul tau, pai ia de aici tot ce ti se cuvine".
Tu, in bezna mintii, ai fi in stare sa te duci la camatari, sa imprumuti bani, iar cand nu ii dai inapoi la timp sa ti se pare o barbarie din partea lor ca ti-au rupt o mina, sa te plangi peste tot, ca si cum consecinta faptelor tale vine ca o surpriza, nu precum ceva NORMAL si cunoscut a priori. Sau sa te certi cu ei ca au dobanzi prea mari, mai mari decat la banca, etc.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 11:09 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Vezi, când te cunoaşte lumea de cal breaz, chiar dacă te dai pe brazdă şi glumeşti tot îţi iei palme peste ceafă...ce să-i faci, viaţa nu-i uşoară pentru toţi...


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 11:16 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Mda, sunt eu obosit si uneori o iau pe calea necurata a idioteniei, my bad.
Se mentine insa ce spuneam legat de ninja de pe forum :P


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 11:57 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
ninjoaca Quote:
Aropo de ce se intampla la ING in Timisoara.
Am patit o faza de tot rasul acum cativa ani - mi-am facut o cerere de card de debit. Nu am mers sa ridic cardul si a trecut un an de atunci. Revin si mai fac o cerere - la care d-na de la ghiseu imi spune ca deja am de plata emiterea cardului ce l-am cerut cu un an in urma plus emiterea inca a unui card pe care il ceream la un an diferenta.
Zis si facut - am fost de acord, am facut cerere si .... a mai trecut un an iar eu nu am fost sa ridic cardul. :)
La un an diferenta merg in aceeasi sucursala si cer inchiderea contului si sa platesc ce aveam de plata (comision emitere, administrare cont, etc).
Foarte amabina imi spune ca am de plata aprox 100 ron. Nu aveam atatia bani la mine asa ca le-am spus ca revin.
:) La jumatate de an ma duc cu bani la mine.
Buna ziua am venit sa inchid si eu un cont... bla bla. Spuneti-mi cat am de plata.
Mah fratilor se uita aia in sistem si imi spune - "pai nu trebuie sa platiti nimic".
Trebuie sa numai sa semnati cererea asta (listata pe loc de ei).
Si uite asta ar fi o mica povestioara despre competenta ING-ului din Timisoara.

Numai bine si o zi excelenta tuturor.
Am o vaga idee ca vei scrie iar aici dupa ce vei mai avea ceva treaba la banca si o sa iti spuna ca ai restante ...

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:15 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
Varianta in care sa fi acoperit este sa ceri o adresa de la banca cum ca acel cont s-a inchis, nu mai este generator de comision, etc.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:21 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Stii ca ai o idee ft buna. O sa le cer asa ceva. Eu am luat d ebun ce mi-a spus acea tanti ca doar este reprezentant al bancii in fata clientilor.

Sper sa nu mai scriu despre acest subiect. :)


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:30 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
In aceea adresa sa fie aceasta fraza :

La data prezentei va aducem la cunostinta ca nu figurati cu restante/debite fata de banca noastra, conturl X ( al tau de card ) este inchis si nu genereaza comisioane viitoare.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:32 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Multumesc mult Ionut pentru ajutor.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:33 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
:peace:


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:43 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Cine m-a enervat...... diseara sigur o va pati urat de tot.

Pai imi vopsesc si eu masinuta, le atrag atentia la toti copii de la bloc ca ii sparg daca ii vad ca se joaca pe langa aea, ma cert cu vecinii sa nu ii vad cumva sprijiniti de usi sau aripi, iar acum aproximativ o ora am fost la spalatorie.

Dupa ce au terminat-o de spatat - observ niste puncte albe, foarte marunte pe plafon (puncte albe pe plafon negru). Intradevar daca dai cu unghia se iau. Si ce credeti ca este? Desteptii de la blocul de vis-a-vis il izoleaza termic si il dau in lavabil. Am lavabil alb pe plafonnnnnnnnnnnnnnn........ TURBEZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Diseara cand ajung acasa le demontez schela; sper sa termin pana dimineata cand vin aia iar sa lucreze.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 12:58 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
:roll2: ce turbat esti mah

ontopic: nu iti pune prea mari speranta ca cei de la banca iti vor oferi declaratia respectiva. Eu am avut nevoie (mi s-a cerut la finante!) de un extras de cont pe care sa imi figureze CNP -ul. Ghici daca l-am putut obtine sau nu ;) Nici macar sa imi scrie cu pixul si sa puna o stampila peste nu a vrut tanti de la birou.
Pana la urma mi-am trecut eu frumusel CNP ul langa stampila deja existenta pe extras si toata lumea a fost fericita. Gizas.

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 13:05 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
istv4n Quote:
:roll2: ce turbat esti mah

ontopic: nu iti pune prea mari speranta ca cei de la banca iti vor oferi declaratia respectiva. Eu am avut nevoie (mi s-a cerut la finante!) de un extras de cont pe care sa imi figureze CNP -ul. Ghici daca l-am putut obtine sau nu ;) Nici macar sa imi scrie cu pixul si sa puna o stampila peste nu a vrut tanti de la birou.
Pana la urma mi-am trecut eu frumusel CNP ul langa stampila deja existenta pe extras si toata lumea a fost fericita. Gizas.
Sunt actele care se elibereaza la cererea clientului. Este posibil sa fie si un comision, insa ti se vor elibera.
Istv, daca ai dat peste o tanti care nu stia nici macar sa listeze un extras nu inseamna ca va pati si el la fel.
Cel putin ai fost suficient de inventiv sa iti rezolvi treaba fara prea mult ajutor din partea celor din banca.


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 13:24 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
Stia sa-l listeze si chiar l-a listat. Ideea a fost ca a refuzat sa il modifice (sa imi scrie CNP ul pe el - avand CI ul meu in mana evident) spunand ca asa-i politica bancii.

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
PostPosted: 12 Nov 2010, 13:29 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1609
istv4n Quote:
Stia sa-l listeze si chiar l-a listat. Ideea a fost ca a refuzat sa il modifice (sa imi scrie CNP ul pe el - avand CI ul meu in mana evident) spunand ca asa-i politica bancii.
Eram ironic la faza cu listatul. Cand intervin cu politica bancii, o fraza menita sa iti taie aripile, ceri sa vorbesti cu un superior.


Top
   
PostPosted: 14 Nov 2010, 01:34 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
BZ-76-DIA Quote:
:goodpost: Ma intreb de ce nu angajeaza astia de la banci curieri sau copii de mingi sau orice altceva... sa-i fi dus omului cardul acasa, eventual si cu ceva banuti pe el... :naughty:

Ce-o fi in mintea unora cand posteaza asa ceva ??? :ban:

Ideea era comisionul care din senin a disparut.
Oricum nu pot decat sa iti multumesc pentru ironie. tine-o tot asa si vei avea numai de castigat.
O seara faina!


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 133 34 35 36 37167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited