It is currently 30 Jun 2024, 14:55

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: De ce Alfa 147?
PostPosted: 27 Feb 2006, 14:02 
Offline

Joined: 27 Feb 2006, 12:35
Posts: 2
Location: Arad
Salutari .

Pot spune ca la ora actuala sunt un necunoscator al marcii . De vreo 3 saptamini mi-am cumparat o Alfa 166 putin lovita , care sper sa-mi fie funcionala pina la sfirsitul lui martie .
De ceva timp ma bate gindul sa-mi schimb cealalta masina cu o Alfa 147 .
In acest sens mi-ar prinde bine cit mai multe raspunsuri la intrebarea " De ce NU 147 ?? "

Asa ca , astept raspunsuri obiective la intrebarile :
De ce nu Alfa 147 ?
De ce nu motorizare diesel?
De ce nu motorizare pe benzina ?
De ce nu caroserie in 3 usi ?
De ce nu motor de xxx HP ?

etc.

Multumesc,

_________________
2.5T-Spark V6 24V


Top
   
 Post subject: Re: De ce Alfa 147?
PostPosted: 27 Feb 2006, 15:13 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15212
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
Mihai Quote:
De ceva timp ma bate gindul sa-mi schimb cealalta masina cu o Alfa 147 .
In acest sens mi-ar prinde bine cit mai multe raspunsuri la intrebarea " De ce NU 147 ?? "
Salut si bine ai venit printre noi.. o sa incerc s iti raspund eu primul la intrebari
Mihai Quote:
De ce nu Alfa 147 ?
Nush :? poate pt faptul ca nu e tocmai o masina pt Ro, cam rigida pentru drumurile noastre si putin cam scumpa la intretinere..deasemeni benzinarele sunt cam betive
De ce DA insa, ti-as putea scrie pagini intregi! o sa ma rezum la faptul ca este mai exclusivista decat concurenta, sa fim seriosi, cand vezi un 147 intorci capul dupa el, la golf, a3, 307, megane II etc nu prea se intampla lucrul asta; are inclinatii vadite spre sportivitate, benzinarele se simt bine de la 3500rpm in sus, are o stabilitate de invidiat; interiorul este absolut superb, o imbinare excelenta intre confort si sportivitate.
Mihai Quote:
De ce nu motorizare diesel?
Pentru ca desi uneori ofera aceleasi performante cu o benzinara nu ofera aceleasi senzatii.. pentru ca in general at cand te gandesti la o masina sport sau de fuga ai in vedere benzina. Pentru ca teoretic dieselul presupune costuri de intretinere mai mari decat o benzinara.. Pentru ca si costul de achizitie este mai mare.. pt ca dupa unele calcule economia aparenta de combustibil o pierzi prin pretul de acizitie superior si prin costurile suplimentare de intretinere.
Sa iti zic si de ce DA.. pt ca iti consuma putin.. pt ca la eventuale modificari, cu investitii mai mici decat intr-o benzinara obtii randament mai mare.. Pt ca multijetul de 16v de 140cp sau 150cp are niste performante de invidiat cu un consum mai mult decat decent..
Mihai Quote:
De ce nu motorizare pe benzina ?
Pt ca probabil o sa te plangi de consum daca nu pleci din start de la premisa ca iti cumperi masina sport si esti dispus sa platesti performantele..
Mihai Quote:
De ce nu motor de xxx HP ?
Aici nu am decat sa iti recomand ca daca te hotarasti asupra benzinei sa optezi pentru motorul de 2.0, diferenta de consum fata de 1.6 este infima raportata la diferenta de putere.. but then again, intervin accizele vamale superioare (daca vrei SH din strainatate), costurile de asigurare mai mari etc.. tu esti cel mai in masura sa iti faci astfel de calcule..

Succes

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 27 Feb 2006, 17:49 
Offline

Joined: 27 Feb 2006, 12:35
Posts: 2
Location: Arad
Pai , unul din motivele pentru care ma tot gindesc la ea este tocmai exclusivismul caracteristic , si nu numai aferent modelului ci si al marcii in general .
Dar poate nu am fost suficient de explicit : nu ma intereseaza asa mult costurile cit functionalitatea si fiabilitatea . Sunt constient ca o masina sport nu poate fi economa, asa cum si o femeie frumoasa e costisitoare.
La ora actuala , am o alfa 166 ( din pacate putin lovita ) pe care nu am ajuns sa o conduc de cind am cumparat-o . Dar are o configuratie care nu cred ca ma va dezamagi . Pe linga dotarile interioare , ceea ce m-a atras este motorizarea :2,5 V6 24V , la 190 HP . Pe ea am s-o tin pentru weekend .
Asa cum am spus si mai sus, ma gindesc si la 147 ,pentru deplasarile zilnice .
Prin urmare , ma intereseaza toate punctele slabe care le-ati gasit voi , cei care sunteti cu experienta in aceasta marca .

_________________
2.5T-Spark V6 24V


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 27 Feb 2006, 23:24 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Dat fiind ca deja ai o masina puternica de iesit cu ea in weekend, poate ti-ar prinde bine un JTD, pentru deplasari zilnice si consum redus.
Mie asa mi-ar placea, sa am 145-ul de weekend si iesiri din cand in cand, si un diesel de zi cu zi..


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Mar 2006, 01:44 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2005, 23:08
Posts: 568
Location: Berghem
ALFA 147 BLACK LINE

Spectacular.... :jumpcolor: :plecaciune:

_________________
Tu chiamale se vuoi, emozioni...
1971 e dintorni...


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited