It is currently 26 Sep 2024, 00:12

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 12 Dec 2008, 16:30 
Offline
User avatar

Joined: 18 Nov 2008, 23:49
Posts: 91
Car: Alfa 156; GTV 1.8 TS
Location: Bucuresti
Salutare tuturor!
In sfarsit mi-am gasit ... MASINA!!!!!!!
Dupa ce am schimbat o groaza de masini pana acum, mentionez: Vreo 4 Dacii (2 SuperNova, 1Break, 1 Nova), 2 opel Vectra, Daewoo Nubira, Ford Fiesta, Ford Mondeo etc etc ....... in sfarsit am gasit o masina care m-a impresionat din multe puncte de vedere.
Ultima masina pe care am avut-o a fost Mondeo........ O groaza de probleme, nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte.
Dupa ce am vandut-o (am pierdut vreo 3500 de euro la ea) am inceput sa caut masini si binteles ca singura care se incadra in buget si arata fff bine estetic a fost Alfa 156.
Toata lumea m-a sfatuit sa nu o cumpar ca e fff scumpa la intretinere, piese etc.....
Am sunat la reprezentanta si spre surprinderea mea piesele sunt undeva la jumate fatza de FORD.....asa ca probabil depinde la ce te raportezi desii in ziua de azi si DACIA nu mai e ce a fost odata.
Mi-a plct la nebunie cum se infige si cum sta pe sosea.......
Foarte greu am reusit sa-i gasesc limita la derapaj in viraje.....ce sa spun m-a impresionat din fff multe pcte de vedere.
Pretul a fost de 5000Euro neinmatriculata, abia adusa in tara, km-96.000.
Am platit taxxa de poluare in ultima zi in care s-a mai putut platii conform vechii taxe - 2700RON.
Am fost norocos.
Acum am rugamintea sa-mi dati cateva sfaturi in ceea ce priveste masina.
La ce ar trebuii sa fiu atent etc....
Si apropo....ce ulei tre sa ii pun la cutie ca sigur e un ulei mai de vara si imi intra greu in viteze .........
Cu respect.........

_________________
Bobby - Alfa 156 - 1,8 TS - 140 Cp- 2001 / GTV 1,8 TS - 2000
http://www.alfa-romeo.ro


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2008, 16:59 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
Fii binevenit pe acest forum!
Felicitari pentru achizitie si sa te tina cat mai multi km fara probleme.
Pentru problema ta de la cutia de viteze nu sas fi atat de sigur ca e de la uleiul din transmisie.
Daca ai sa cauti pe acest forum vei vedea care sunt problemele cele mai frecvente la cutia de viteze si cumse rezolva ele.
Cel mai probabil e mizerie acumulata la cablurile ce leaga levierul schimbatorului de viteze de cutie.
Multa bafta!

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2008, 17:59 
Offline
User avatar

Joined: 20 Mar 2008, 16:54
Posts: 141
Location: Bucuresti
Cred ca cel mai bine este sa iei acest FORUM si sa vezi cam care sunt problemele si rezolvarile.
Sfatul meu este sa le citesti pe mai toate pentru ca o sa te intalnesti cu mai toate problemele. Beculete aprinse aiurea etc.
Oricum mentioneaza si tu model, an, dotari si de ce nu asteptam POZE.Si apropo, trece locatia de unde esti pentru viitoare sfaturi.
bogdanart Quote:
Salutare tuturor!
In sfarsit mi-am gasit ... MASINA!!!!!!!
Dupa ce am schimbat o groaza de masini pana acum, mentionez: Vreo 4 Dacii (2 SuperNova, 1Break, 1 Nova), 2 opel Vectra, Daewoo Nubira, Ford Fiesta, Ford Mondeo etc etc ....... in sfarsit am gasit o masina care m-a impresionat din multe puncte de vedere.
Ultima masina pe care am avut-o a fost Mondeo........ O groaza de probleme, nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte.
Dupa ce am vandut-o (am pierdut vreo 3500 de euro la ea) am inceput sa caut masini si binteles ca singura care se incadra in buget si arata fff bine estetic a fost Alfa 156.
Toata lumea m-a sfatuit sa nu o cumpar ca e fff scumpa la intretinere, piese etc.....
Am sunat la reprezentanta si spre surprinderea mea piesele sunt undeva la jumate fatza de FORD.....asa ca probabil depinde la ce te raportezi desii in ziua de azi si DACIA nu mai e ce a fost odata.
Mi-a plct la nebunie cum se infige si cum sta pe sosea.......
Foarte greu am reusit sa-i gasesc limita la derapaj in viraje.....ce sa spun m-a impresionat din fff multe pcte de vedere.
Pretul a fost de 5000Euro neinmatriculata, abia adusa in tara, km-96.000.
Am platit taxxa de poluare in ultima zi in care s-a mai putut platii conform vechii taxe - 2700RON.
Am fost norocos.
Acum am rugamintea sa-mi dati cateva sfaturi in ceea ce priveste masina.
La ce ar trebuii sa fiu atent etc....
Si apropo....ce ulei tre sa ii pun la cutie ca sigur e un ulei mai de vara si imi intra greu in viteze .........
Cu respect.........


Top
   
PostPosted: 13 Dec 2008, 11:03 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Din cate spui tu masina pare sa fie ok,asa ca pana nu strigi n-avem ce sa-ti raspundem! :)
Baga niste poze etc.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 13 Dec 2008, 20:25 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 14:56
Posts: 691
Location: Dorohoi
Bravo.
Cand citesc ce scrii parca ma vad pe mine in urma cu 2 ani.Eu tot mondeo schimbasem din 2001 si eram la fel de entuziasmat ca si tine.
Sper sa nu faci si tu ca si mine :lol:

_________________
Trecut: Dacia 1310 Nissan Sylvia(1987)1,8 turbo Ford Scorpio 2,9 i(1988) Ford Mondeo(2001) Alfa Romeo 156(2003) VW Golf 2(1985) Opel Vectra 1.9(2007) Ford Siera 2.0(1987)RWD, Nissan Pathfinder 2.5, Citroen C4 Cactus 2017,Mazda 5, Peugeot 807, Mercedes-Benz A classe, Toyota Celica
Alfa Romeo 159,2.4 mjtd


Top
   
PostPosted: 15 Dec 2008, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 06 May 2007, 14:11
Posts: 684
Car: Alfa Romeo 156
Location: IASI
Felicitari, si bine ai venit pe forum!!!
S-o stapanesti sanatos cat mai multi km.
Sper sa te indragostesti de Alfa Romeo la fel de tare cum a facut-o HOT dar fara sa "divortezi" vreodata :wink:

_________________
156 1.6TS 120CP
"Senza cuore saremmo solo macchine"


Top
   
PostPosted: 23 Dec 2008, 00:33 
Offline
User avatar

Joined: 10 Jul 2007, 21:47
Posts: 521
Location: Sibiu
La cutie ai nevoie de GL 4 ( asta ca si tip de ulei) apoi de unde il cumpei si ce marca e. este problema ta( eu am bagat MOTOREX peste tot) Vezi GT inundat....

_________________
ALFA GT "RELOADED" 1,9 JTDm 150 CP
SB 66 PUF


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited