It is currently 21 Sep 2024, 07:29

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 12 Mar 2006, 16:22 
Offline

Joined: 12 Mar 2006, 14:47
Posts: 1
buna,
sunt la un pas sa-mi iau un 147 din germania. Problema e ca toate au peste suta de mii de km si am auzit ca alfaurile nu sunt prea faimoase pentru fiabilitate. Puteti sa-mi spuneti la ce probleme sa ma astept la un klometraj de peste 100 000 ?
A doua intrebare ar fi care este mai fiabila 147 sau 156 amandoua imi plac la fel de mult si as alege dupa fiablilitate.
Orice recomandari sunt binevenite,
va multumesc anticipat,
Raul Stef

_________________
Sunt la un pas sa-mi iau un 147 din germania, are vreo 120 000 de km, la ce surprize ar trebui sa ma astept la o astfel de masina cu un astfel de nr. de km. (auzind zvonuri ca alfa n-ar fi prea fiabile).
Care dintre 156 si 147 sunt mai fiabile.
Multumesc anticipat,
Raul Stef


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Mar 2006, 18:18 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2005, 23:08
Posts: 568
Location: Berghem
ca orice auto , peste un anumit numar de km. ai probleme, si asta depinde foarte mult de cum a fost intretinuta masina.
Alfele , (si nu alfaurile) au la randul lor caracteristici specifice...
daca cauti la topicurile adecvate , ai putea sa-ti faci cateva idei despre problemele ce intervin.
apoi sunt auto de categorii diferite, alegerea ar trebui sa se faca functie de stilul tau , de componenta familiei, de modul si distantele ce ai de gand sa le faci cu viitoarea masina.
Carburant, motor ,versiune, optional...samd.,... ar trebui sa ai idei mai clare, totusi , aparte fiabilitatea, care e un factor necuantificabil, si pret....


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Mar 2006, 18:42 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Salut
Eu am Alfa 147 adusa de propria-mi manutsa din Belgia, cumparata de acolo la 103 000, iar in prezent am 120 000 km cu ea.. Probleme o sa intalnesti cam ca la orice masina la un asemenea numar de kilometri, care fie au fost rezolvate intre timp de fostul proprietar (daca are carnet de intretinere vezi exact ce s-a schimbat) fie va trebui sa le rezolvi tu. Acestea ar fi, in mare, distributia, bujiile, eu am avut de schimbat simeringul de palier pe unde pierdea ulei, deasemeni mai sunt niste cabluri care fac legatura intre schimbatorul de viteze si cutie, si care cu ocazia schimbarii simeringului s-a constatat ca sunt uzate si ar trebui schimbate in curand (se pare ca rezista in jur de 120 000 km cam la orice masina).. Ar mai trebui sa verifici cum sta la articulatii, unde in mod normal nu ar trebui sa aiba probleme avand in vedere ca a circulat in Germania, insa te vor lasa repede cand vei ajunge in Ro. Iar in rest, depinde cum s-a purtat fostul proprietar cu ea, ca deh.. ca la orice masina, e posibil sa aiba probleme la motor, e posibil sa fie ambreiajul terminat, e posibil sa existe probleme in cutie (unde inteleg ca exista o anumita sensibilitate oricum, ceva legat de sincroane.. nush amanunte pt ca sunt cam praf la mecanica). Per total insa, nu fugi de Alfa pt ca este nefiabila, este demonstrat ca in cazul unei exploatari firesti a masinii problemele nu apar mai devreme decat la alte marci si nu sunt nici de natura mai grava..
Intre 147 si 156 greu de spus care e mai fiabila, suportul tehnic este acelasi asadar ambele sunt la fel de fiabile. Nu cunosc probleme specificie pt nici unul din cele 2..
Succes

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Oct 2006, 12:48 
Offline

Joined: 12 Oct 2006, 11:40
Posts: 8
Location: Cluj-Napoca
De fiabila nu stiu care este mai ok...dar 147 mi se pare ca arata mult mai cool...


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited