It is currently 09 Oct 2024, 02:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 23 Jul 2013, 11:09 
Offline

Joined: 25 Jun 2012, 02:09
Posts: 46
Car: alfa romeo 159
Recent revenit in Romania, am avut parte de un grav accident rutier, un sofer beat mi-a nenorocit o parte din familie (raniti), tatal meu decedand la cateva zile in urma politraumatismelor suferite...
Restul povestii nu vi-l prezint acum, am deschis acest topic doar pentru a va intreba referitor la o chestiune referitoare la masina (ce are dauna totala). Deoarece masina mea (alfa romeo 159, motor BN 1.9 JTDM, 8V, 120 CV, 88 KW, E4 MEDIUM) a fost achizitionata second hand, nu stiu cu exactitate ce varianta de echipare a fost de noua pentru a-i putea face calculul obiectiv accesand un catalog Schwacke... Astfel, variantele de echipare prezente in catalogul respectiv pentru motorizarea masinii mele sunt: Progression si Distinctive. Va rog (pe cei ce ati cumparat masinile dvs de noi si mai aveti actele initiale), spuneti-mi cateva elemente de echipare distinctive pentru cele doua variante, pentru a putea sa fac clar deoasebirea.
(Deoarece alerg intr-una cu fel de fel de probleme, la eventualele intrebari ce mi le veti pune nu voi raspunde cu prea mare rapiditate dat fiind ca nu voi putea accesa permanent un computer)
Multumesc anticipat.


Top
   
PostPosted: 23 Jul 2013, 11:30 
Offline

Joined: 25 Jun 2012, 02:09
Posts: 46
Car: alfa romeo 159
madkat Quote:
introduci ZAR-ul in eper si poti sa te orientezi sa vezi echiparea exacta pe masina ta.
In ePER deja incercasem sa o fac dar:
-cand introduc tot numarul VIN imi arata ca doar 8 caractere pot sa introduc;
-cand introduc doar ultimele 8 (adica serial number-ul) imi da urmatoarea eroare:(OOPS! AN ERROR HAS OCCURED. Sorry me hearties, there be pirates in these waters and they've scuppered me vessel. Best try again in a few minutes. In the meantime, flog ye olde cabin boy and have some more rum. Error Code: 666) Oricat am mai incercat, tot la fel.

Te rog, daca stii cum anume se baga datele acolo, prefer sa dau aici numarul VIN poate tu poti sa folosesti cum trebuie...

ZAR93900007076139


Top
   
PostPosted: 23 Jul 2013, 11:32 
Offline
User avatar

Joined: 13 Mar 2013, 15:46
Posts: 36
Location: Bucuresti
Salut, asta reiese din EPER

X3 - ALFA 159 (2005-2008)
140.363.0.0 - BN 1.9 JTD 8V 120CV 88KW E4 MEDIUM
Engine: 5247477 Vehicle: 07072828 Prod. date: 1/11/2006

_________________
office@Piese-Revizie.ro
0764.868.864/0721.792.719


Top
   
PostPosted: 23 Jul 2013, 15:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Trist , foarte trist ..
Condoleante , nu vreau sa stiu ce simti acum . Imi pare tare rau .

Legat de dauna , e un pic de problema . Ideea e ca variantele de echipare pentru Alfa nu apar in programele celor care fac calculul , caz in care aproximeaza ei si ajung in general la o valoare destul de mica . Sfatul cuiva din bransa ar fi sa ceri la Autoitalia o fisa a masinii cfm serie sasiu ( chiar daca e luata sh ) cu care sa mergi la daune . Din cate mi s-a spus , cand sunt victime , nu sunt nici ei asa rau-voitori ca deobicei .
Unde are RCA vinovatul ? Incerc sa te ajut dar nu stiu cu ce o sa pot ...


Top
   
PostPosted: 23 Jul 2013, 18:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Probabil ai contactat deja un avocat dar trebuie sa te intreb daca ai luat in calcul si despagubirea pe care o poti obtine de la societatea care a emis polita RCA a vinovatului .
Nu te reprezenta singur , ia un avocat si incearca sa nu lasi nimic de la tine . Meriti cu varf si indesat despagubiri mari . In mod clar banii nu vor inlocui imensa pierdere sau suferintele celorlalti raniti dar este dreptul tau si va vor prinde bine pe viitor .
Uite aici http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=2" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 23 Jul 2013, 23:52 
Offline

Joined: 25 Jun 2012, 02:09
Posts: 46
Car: alfa romeo 159
mugurel Quote:
...
Sorry Mugurel, am ajuns tarziu sa vad ce mi-ai scris. Am stat si am cautat pe net, comparand toate echiparile si am ajuns la concluzia ca a mea era cel putin Distinctive (caci se pare ca inafara de Progression mai erau si Impression, Eco, Business, etc) cu ceva extra-uri in plus.
Cat despre restul, sa fii sigur ca nu voi lasa nimic la voia intamplarii.


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2013, 08:20 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Incearca sa iei fisa aia de la Autoitalia . E altceva sa ai ceva oficial , stampilat etc decat sa incerci sa ii convingi tu ce echipare e masina.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited