It is currently 21 Sep 2024, 00:41

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 135 36 37 38 3953 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Aug 2022, 15:44 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
Quote:
Tot mi se pare ciudat in RO ca lumea cumpara EV-uri ptr acea subventie, fara a avea o infrastructura sau macar promisiunea uneia.
oricum, la intrarea in România ar trebui scris "Lăsați aici orice speranță, voi cei ce intrati aici!"

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Aug 2022, 21:21 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
triesse Quote:
Din cate am citit, RO da cei mai multi bani pentru treaba asta.
Spre exempu pe-aici pot primi maxim 4000 euro, iar valoarea masinii sa nu depaseasca 62.500 euro.

Am mai vazut si in trecut, dar vara asta m-am saturat sa vad turisti cu Tesla model 3 de Olanda si Suedia, deci se poate si la drum lung daca e bine planificat si fara sa te grabesti.
Nu este adevarat. In Germania, pt auto sub 50k €, primeai net 6.000€ de la stat si 4.000€ reducere din partea producatorului. Pentru cele sub 60k €, primeai net 5.000€ de la stat si parca 3.000€ reducere din partea producatorului. La peste 60k €, reducerea era mai mica. Oricum ei zic ca este un anumit buget alocat pentru asta si ca e posibil sa se termine mai repede de sfarsitul anului 2022 pentru ca cererea este foarte mare.
goldfinger Quote:
@dand

Nu as vrea sa se inteleaga ca numarul statiilor e mic sau ca nu se poate trai cu o electrica. E doar o dezvoltare haotica. Fiecare si-a montat statie unde a putut, in mare parte eforturi ale unor companii private – fie ca vorbim de benzinarii, supermarket-uri, business park-uri, antreprenori care sunt fani ev si au ales sa isi monteze statie.

Hazardul consta in faptul ca o parte din statiile pe care le vezi disponibile in diverse aplicatii nu pot fi accesate de public, in special cele din business park-uri (destinate angajatilor) si cele private owner. A fost si o legislatie tampita, era oarecum greu sa poti vinde legal current. Am inteles ca s-a schimbat intre timp, dar nu stiu exact…

Peste asta se suprapune problema globala, valabila peste tot in lume, vezi staiile pe harta, te indrepti care ea si cand ajungi descoperi ca nu e functionala. Daca faci ocol pentru a ajunge la ea, te cam frustrezi din cauza asta ….

Nici macar nu se poate trage o concluzie generala. Cum bine a punctat si Ciprian. Pentru el nu functioneaza, pentru mine nu, dar pentru vecinul care sta la vreo 2-3 strazi distanta, locuind intr-un complex nou cu statii de incarcare, e perfect fezabila utilizarea unei masini ev.

Apoi cu subventia. Nu ea in problema in sine, sa fie si 10k, 15-20k daca sunt bani. De ce nu !? nevoie este de innoire a parcului auto.

Doar ca, @yux, mi se pare aberrant sa aloci 10k pentru fiecare masina electrica dar sa nu investesti in imbunatatirea conditiilor transportului in comun, pana la urma cea mai ecologica forma de mobilitate. Daca e vorba de lipsa banilor, nu poti sa aloci un bonus de 6-7-8k pt veh si restul sa ii bagi in transport public? Pana la urma un tramvai transporta mii (sau cine stie cat) de oameni intr-o zi? O gluma d-aia de Spring plimba, in general, un singur basau…


Caz concret: deplasare din A in B, Bucuresti. Cea mai rapida varianta pe ruta mea- tramvaiul. Ca timp bate orice masina, in special la orele de varf. (au montat niste garduri si tramvaiul are cale libera. E vitezoman). Doar ca tramvaiul nu e dotat cu AC (unele sunt, procent foarte mic, dar cele mai multe nu – practic e cum ti-e norocul). Ei bine, nu se poate calatori in conditii decente - in 10 minute eram ud din cap pana in picioare, la propriu. Bai, la modul ca ti-e rusine de tine. Rau. Ce sa te mai duci sa stai cu cineva la masa in starea aia?

A doua oara mai aleg sa fac deplsarea cu tramvaiul – nicio sansa. Voi allege masina desi ca timp nu ma avantajeaza deloc, daca pun timpul de deplasare auto + cautare parcare, am timp dublu.
Problema pe care o vad eu la noi ( chiar in momentele de fata imi planific trip in Ro si va tin la curent cu experientele ) e ca nu gasesc statii rapide. Rapide insemnand peste 150 kW. Doar Tesla ce isi face o retea faina la noi. Nu inteleg de ce doarme Ionity ( care apartine de Vag, Merc, BMW, Ford, Hyundai+Kia )

Las o imagine cu statiile Ionity


Attachments:
File comment: Noi nu existam practic …
BB4997A9-C007-4A6C-9E3E-A0F223CFF399.jpeg
BB4997A9-C007-4A6C-9E3E-A0F223CFF399.jpeg [ 1.56 MiB | Viewed 1796 times ]

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Aug 2022, 12:07 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
O sa treaca ceva vreme pana se extinde Ionity in Romania, si in general estul Europei.
Momentan sunt cea mai scumpa retea, cel mai ieftin e in Franta (0.69 cents/kWh), in marea majoritate a tarilor e 0.79 cents. Asta ar insemna 3.5RON/kWh la cursul oficial, ceea ce imi inchipui ca e destul de piperat, din ce am inteles de la Ciprian si Godzzi, 2.85RON e momentan cel mai scump, 3.50 ar insemna vreo 25% mai scump decat cel mai scump.
In al doilea rand, am vazut ca atrag in continuare marci in joint-venture (Kia mai nou), dar tot au nevoie de parteneri de finantare, fara BlackRock si cele 700Mio investitie nu ar fi reusit sa mai adauge statiile planificate pana in 2025. Nu stiu ce parteneri de energie folosesc, in Spania si Portugalia lucreaza cu CEPSA care or sa-si converteasca o parte din statiile de benzina in full-electric, in UK lucreaza cu Octopus Energy care dau discounturi abonatilor lor etc. E un eco-sistem care pare a functiona mult mai greu in estul Europei.
Nu stiu cum reuseste Tesla sa-si construiasca reteaua de incarcare, dar si mie mi se pare remarcabila expansiunea lor.

Un alt nume mare care vine din spate puternic e Shell Recharge, dar tot la preturi comparative si momentan au viteza maxima 175 (fata de 350 Ionity). Parerea mea e ca se va accelera asta in urmatorii ani, insa doar in vestul Europei, ptr est cred ca o sa mai asteptam ceva ani buni. Sau cum ne sfatuieste providerul de EV car Scheme in UK, "Steer clear of Eastern European countries if you don’t want range anxiety. Lithuania, Poland, Latvia, Romania, Estonia, Bulgaria and Hungary have relatively small numbers of charging stations. Cyprus and Greece are also behind in taking the lead with charge points."

@goldfinger - clar EV-urile sunt doar o modalitate de a inlocui parcul auto, dar nu solutia ptr o eliminare a poluarii. Adica oamenii vor dori mereu sa conduca si atunci EV-urile reprezinta solutia de viitor datorita poluarii mult mai mici, insa daca inlocuiesti toate ICE-urile de pe strazi acum cu EV-urile tot ai o problema, ba probabil una si mai mare. Transportul in comun ar trebui sa fie obiectivul prioritar ptr toate guvernele/autoritatile locale. Acum sa stii ca nici in alte tari nu merge cu mult mai bine, nu sunt peste masura de entuziasmat de transportul public in UK, ca sa ma exprim bland. Macar aici e aer conditionat, am subestimat importanta pana recent:)

Yux, in UK nu se mai acorda mai nimic la hibride, doar 10% impozit la BIK, insa asta nu e semnificativ. Hibridele nu mai au voie de vreo 2 ani sa circule in congestion charge zone, momentan doar EV-urile dar si asta se va opri cu siguranta in 2025. La EV-uri ai inca facilitati fiscale (2% impozit la BiK), insa doar pan ain 2025, cand vor fi revizuite. Cu actualul deficit si probabil un viitor guvern Labour imi e clar ce se va intampla cu facilitatile fiscale, insa in 2025 probabil apetitul publicului ptr ICE-uri va fi asemanator cu Dieselurile, deci facilitatile fiscale nu vor mai fi justificate.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Aug 2022, 12:39 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
https://lektri.co/ro/romanian-e-mobilit ... i-in-2022/



Structura veh electrice din RO

De ce nu statii rapide azi? Pt ca parcul de veh elec e acesta. Practic un procent foarte mare din veh elec din RO nu au baterii de capacitate mare /nu pot suge current rapid. Mai bine spus, sunt doar cateva, o mana, de masini care ar benefia de statiile fast/ultra fast. Astazi…

Mai trebuie avut in minte si volumul. Avem doar 19k veh elec inmatriculate, toate. De cand exista ele, in noua iteratie. 

Nu putem sa comparam RO cu tari dezvoltate mari din vest, ca nu are sens, insa sunt tari din vest care au trecut de 0,5 Milioane de veh elec. Parca vezi cu alt ochi situatia si infrastructura de acolo.



Totusi nu se sta nici la noi, e in lucru. 

Din cunostiintele mele, se lucreaza la implementarea statiilor fast. Insa abordarea e una mai degraba rationala, si ma bucur ca e asa. Enel spunea ceva de genul: avem constrangerile globale (nu avem locatii, trebuie sa le obtinem etc), nu avem putere in retea suficienta in locatiile unde ar trebui instalate aceste hub-uri. Pe scurt: ia timp si bani sa rezolvi aceste probleme.



Tot ei mai spuneau: daca intr- o locatie avem putere maxima 300, nu ne vom grabi sa instalam doua charger de 150. Cel mai probabil vom merge pe 4 x 25 + 4 x 50, sau combinatii

4 x 25

2x 50

1 x 100


Ulterior, pe masura ce parcul de ev evolueaza, ne adaptam.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Aug 2022, 16:05 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
@dand , eu cu 10€ pe luna, incarc cu 0,35€ per kWh. Contractul e pe 1 an si e facut prin We Charge de la VW. Am verificat putin si se poaze si la BMW cu 12€ pe luna sa incarci cu 0,35 kWh. Incarci fara limita cu pretul asta. Mai mult imi convine sa incarc asa ca la casa platesc 0,37€ kWh. Sigur ai si la mercedes avantaje in genul asta.

Bun si daca nu ai avantejele ( Polestar, Volvo si altii ) astea trebuie sa platesti 0,79€ per kWh, dar se poate si mai rau. La tesla supercharger pentru restul, trebuie sa platesti 12€ lunar ca sa poti incarca cu 0,79€ kWh. Astia te rup, dar de nevoie incarci si la ei. Oricum la tesla e fain ca poti sa renunti la contract in fiecare luna.

Am dat peste in tabel cu toate preturile Ionity in Europa la cei cu abonament si tin minte perfect ca era si Romania pe lista, chiar scria DC Ionity la 2,5 ron ( pretul nu il mai stiu exact ). Ce mi-a sarit in ochi a fost faptul ca in austria costa 0,30€/kWh dar nu stiu daca la pompele de acolo se refera sau doar pentru austrieci cand incarca la Ionity.
Imi pare rau ca nu mai gasesc lista aia.

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Aug 2022, 17:40 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
La Mercedes primesti gratuit un discount Ionity in primul an, incarci cu 0.25pounds/kWh, ceea ce paradoxal facea Ionity printre cele mai ieftine tarife. Dupa primul an am dezactivat contractul, intrucat trebuia sa platesc £120 anual ptr tariful preferential (care acum cred ca e 35p/kWh) din al doilea an - Ionity e optiunea doar ptr drumuri lungi la mine si in general unde e Ionity e si bp pulse asa ca nu ma deranjeaza sa incarc la ei, putin mai lent dar fara £120 pe an. Plus ca de cand am scapat de range anxiety, un "plin" ma tine dus-intors pana la mare (Bournemouth care e la 100 mile distanta de Londra), reincarc cand ajung acasa cu 38p pe stradutele din jur mai nou. La fel, Bath unde ne mai duceam mai des, il fac acum dintr-un plin, pe vremuri nu dormeam bine noaptea dupa drumul dus si cu vreo 130 mile in 'rezervor':)
Aici tara e mai mica si cu restrictii pe autostrada, cred ca singurele trasee unde ar trebui sa incarc pe drum au ramas daca ma avant mai sus de Birmingham sau Leicester, sau Cornwall spre vest. In general consum mai putine mile decat distanta in sine ptr ca nu pot merge cu mai mult de 70mph (mai ales de cand unui amic i-au luat 3 puncte ptr depasirea vitezei cu doar 5mph) si de foarte multe ori dau de un 'Stau', astfel incat apuci sa si regenerezi.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Aug 2022, 20:02 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
dand Quote:
La Mercedes primesti gratuit un discount Ionity in primul an, incarci cu 0.25pounds/kWh, ceea ce paradoxal facea Ionity printre cele mai ieftine tarife. Dupa primul an am dezactivat contractul, intrucat trebuia sa platesc £120 anual ptr tariful preferential (care acum cred ca e 35p/kWh) din al doilea an - Ionity e optiunea doar ptr drumuri lungi la mine si in general unde e Ionity e si bp pulse asa ca nu ma deranjeaza sa incarc la ei, putin mai lent dar fara £120 pe an. Plus ca de cand am scapat de range anxiety, un "plin" ma tine dus-intors pana la mare (Bournemouth care e la 100 mile distanta de Londra), reincarc cand ajung acasa cu 38p pe stradutele din jur mai nou. La fel, Bath unde ne mai duceam mai des, il fac acum dintr-un plin, pe vremuri nu dormeam bine noaptea dupa drumul dus si cu vreo 130 mile in 'rezervor':)
Aici tara e mai mica si cu restrictii pe autostrada, cred ca singurele trasee unde ar trebui sa incarc pe drum au ramas daca ma avant mai sus de Birmingham sau Leicester, sau Cornwall spre vest. In general consum mai putine mile decat distanta in sine ptr ca nu pot merge cu mai mult de 70mph (mai ales de cand unui amic i-au luat 3 puncte ptr depasirea vitezei cu doar 5mph) si de foarte multe ori dau de un 'Stau', astfel incat apuci sa si regenerezi.
Corect, uitasem de oferta asta de la mercedes. Legat de bara la bara pe drum drept ce experienta ai? Pierzi multa baterie? Ma gandesc la Nadlac sa nu fie nebunie desi lejer imi ajunge bateria de la Ionity langa Budapesta pana la Arad.
Eu am stat doar pe loc o ora si am asteptat la o pompa de la aldi ( de 50 kW ) si cu AC dat tare si peste 30 de grade afara si abia se dusese 1% din baterie…

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 24 Aug 2022, 11:26 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
@Shaq - eu in general nu consum mai deloc in situatii de trafic bara la bara, de aceea tind sa urmez trasee mai scurte, dar cu trafic in loc sa incerc sa evit ambuteiajele, cum faceam pe vremuri:) Nu stiu daca varsta sau EV-ul a impus o astfel de schimbare, dar am devenit foarte Zen in ultimul an si jumatate.

In regim de trafic pe autostrada faptul ca mai dau din cand in cand peste 'stauri' imi reduce consumul, de regula 100 de mile pe harta se traduc in 80-85 de mile consum daca am jumatate de ora-o ora stat in trafic/redus viteza in zone cu limitari din cauza de trafic. Ultimul drum in afara Londrei acum doua saptamani l-am facut la Bournemouth, exact 100 mile pe harta deci 200 dus intors, un drum care in mod normal ia 1h45minute. La dus am facut aproape 3 ore ptr ca a fost un trafic infernal intre Southampton si Bournemouth in New Forest din cauza unor lucrari de extindere a drumului, la intoarcere am facut cu putin peste 2 ore intrucat am dat doar intr-un "stau" minor, dar autostrada a fost plina astfel incat rareori am ajuns sa merg cu 70mph, nici vorba sa pot depasi viteza legala. Per total am plecat cu 230 mile de acasa, am ajuns acolo cu 150 si inapoi la Londra cu 60. Deci mai mult trafic, mai putine mile consumate.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 25 Aug 2022, 18:10 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Vazuta azi in Galati. Arata incredibil, mult mai bine decat in poze.
Cine isi permite, de ce nu?


Attachments:
DSC_1465~4.JPG
DSC_1465~4.JPG [ 709.6 KiB | Viewed 1492 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 25 Aug 2022, 18:57 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 1014
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Ce sa-si permita? A luat-o pentru ca alimenteaza gratis la Kaufland ...

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 26 Aug 2022, 06:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
......


https://autolatest.ro/teste-auto/presa- ... pjXgi1xBG0

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 26 Aug 2022, 10:41 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Aici este sursa articolului pus de bluecar:
https://www.auto-motor-und-sport.de/ver ... ngstrecke/

Costul Diesel-ului este mai mare fata de cel "din traducere", modelul cu Diesel are rezervorul optional de 66 litri (benzina PHEV cred ca are rezervor de 50 litri). In plus, astia au oprit de 6 ori ca sa reincarce PHEV, timp pe care nu il pierzi in mod normal la asemenea drumuri.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 26 Aug 2022, 10:44 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
centurion Quote:
Vazuta azi in Galati. Arata incredibil, mult mai bine decat in poze.
Cine isi permite, de ce nu?
Da, am vazut si eu cateva pe strada, si arata intr-adevar mult mai bine decat in poze, unde parea un fel de barca alungita in stilul CLS.
Dar e exorbitanta, pana si la schema cu taxele/Salary sacrifice in UK incepe de la 1600/luna, la o valoare de catalog de 100k ptr versiunea aia "mica" (450bhp), la ala de 580 nici macar nu s-au mai obosit sa mai dea o cotatie:)

Din pacate, se va vinde bine, deci e exclus sa mai fie 'discounted prices' ca pe vremuri la EQC...

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 26 Aug 2022, 11:00 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
O "cunostinta" cu destul de multa cultura automobilistica, inclusiv cu o colectie impresionanta de masini vechi (Ferraris, Bentleys) a zis ca e de departe cea mai misto masina pe care a avut-o!

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 26 Aug 2022, 11:38 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Cel de ieri era un EQS 580.
Azi am mai văzut unul, de data asta EQE AMG.
Și te întrebi de ce le-a trebuit să facă și Renault -uri deghizate in smart și A klasse când C-ul trebuia să deschidă gama lor.


Attachments:
DSC_1467~2.JPG
DSC_1467~2.JPG [ 741.91 KiB | Viewed 1395 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 26 Aug 2022, 12:20 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
EQE AMG 43 si 53 sunt alea cu sound generator:)
Si ele sunt peste 100k, dar arata mult mai bine vizual fata de EQE-ul 300 sau 350, nu mai vorbesc de performante.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 28 Aug 2022, 12:02 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Despre panouri solare, ca tot se discutase anterior, e un adevarat boom in UK avand in vedere ca pretul anual estimat ptr 2023 e preconizat sa depaseasca £5000/an, si £7000 in 2024.
https://www.bbc.co.uk/news/business-62524031

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Sep 2022, 17:03 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Cica de ieri statiile electrice din Kaufland si Lidl nu mai sunt gratuite.
In acelasi timp, in ultima vreme au aparut mai multe articole in care cei cu masinile electrice pe care le incarca acasa se plang de facturile emise.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Sep 2022, 22:30 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
antonelcodreanu Quote:
Cica de ieri statiile electrice din Kaufland si Lidl nu mai sunt gratuite.
In acelasi timp, in ultima vreme au aparut mai multe articole in care cei cu masinile electrice pe care le incarca acasa se plang de facturile emise.
Stirea care a tot circulat se refera la piata din Germania insa publicatiile noastre idioate doresc sa "omita" informatii pentru a crea acel WOW.

E normal sa creasca facturile, cine nu se astepata la asta e naiv. La un calcul simplu de 1000km pe luna, insaamna cam 130-150kwh suplimentari pe factura ceea ce in prezent la ENEL inseamna 250-300 RON in plus la factura.
O solutie temporara este mutarea la Hidroelectrica unde KWH e inca foarte ieftin desi eu personal cred ca e o bomba cu ceas acolo. E multa specula in piata in media in momentul de fata cu tot felul de "presupuneri":
- nationalizare moderna
- crestere baza de clienti ca in momentul listarii pe bursa, baietii destepti sa faca EXIT in primele ore.
- faliment intentionat
- etc.....

Sper sa fie bine in viitor. Eu deocamdata mi-am redus facturile la jumatate (comparat cu acum 3-4 luni) chiar daca am inceput sa incarc masina exclusiv acasa. Am si injectat in retea si urmeaza sa vad cum o sa fie cand o sa pot folosii energia injectata acum, in lunile Noiembrie-Decembrie-Ianuarie atunci cand productia solara o sa fie foarte mica.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Sep 2022, 11:28 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Cred ca ai ales timpul perfect ptr investitia in panouri solare, Godzzi.

De cateva zile sunt in RO si remarc ca s-au inmultit electricele in comparatie cu ceva luni in urma, in iarna am vazut maxim o Tesla, acum pana si de la aero am luat un Uber electric, o Kia. Soferul mi-a zis ca e ok cu statiile in Bucuresti, 'ne descurcam, e ok momentan'.
E si un EQE AMG43 pe care il vad mereu in Lahovari pe langa Tandarica, foarte misto masina.

Si era sa uit, si un Tesla Model X cu numar de Salaj vazut in Santa Eulalia, Ibiza, saptamana trecuta. Nu stiu cat o fi durat sa ajunga, presupun ca a mers pana la Barcelona apoi feribotul, dar ideea e ca se poate:) Cred ca cel mai rau dpv incarcare a dus-o in Ibiza, ptr ca se "batea" la incarcare cu Teslele de Olanda, foarte numeroase, la un numar infim de statii.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Sep 2022, 13:37 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
:lol:
A rezolvat asa...


Attachments:
IMG-20220910-WA0015.jpg
IMG-20220910-WA0015.jpg [ 113.63 KiB | Viewed 1048 times ]

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 15 Sep 2022, 11:03 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3310
Car: Giulia Q
La un EQE AMG43 , stiti cumva daca pe baterii apare numele individului care le-a fabricat ?

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 15 Sep 2022, 11:35 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
alfetta Quote:
La un EQE AMG43 , stiti cumva daca pe baterii apare numele individului care le-a fabricat ?
Chiar au venit cu un comunicat in acest sens si au spus ca in loc de asta o sa scrie embosat numele vacutei pe scaunele din piele.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Sep 2022, 21:32 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
alfetta Quote:
La un EQE AMG43 , stiti cumva daca pe baterii apare numele individului care le-a fabricat ?
Da, pe a unui vecin scrie numele unei doamne din China: Micutzo Ceai-in-San.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 30 Sep 2022, 21:00 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Am terminat prima luna completa (septembrie) in care si injectez curent pentru vecinii mei. Cam asa s-a terminat luna:
- Productie totala: 915.66kWh
Productie care a ajuns in retea (injectie): 604.26kWh
- Consum total al casei: 497.67kWh
Consum din retea: 186.26kWh
Consum direct din panouri: 311.40kWh

Eu inca am contract la Hidroelectrica unde costul net al kWh este 0.73Ron si tinand cont de acest tarif, panourile au produs (daca pot spune asa) suma de 404.91Ron. Suma este calculata din suma a doua componente:
- Economia pe care o faci cand iti consumi propria energie produsa (aprox 228Ron)
- Suma in Ron a kWh injectati (aprox 180Ron)

Urmeaza iarna si ma astept sa scada aceste valori de productie. Ce este clar, e ca daca Hidroelectrica continua sa aiba aceasta superoferta cu costul energiei foarte mic, eu imi voi recupera in aprox 10ani suma investita. Daca, ajungem la costuri de peste 1.5Ron pe kWh, cum deja o face ENEL-ul......atunci recuperarea o sa fie in maxim 5 ani. O sa vedem ce ne rezerva viitorul.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 135 36 37 38 3953 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited