It is currently 21 Sep 2024, 00:49

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 134 35 36 37 3853 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Aug 2022, 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
dcmilitaru Quote:
Parerea mea ca daca n ai statie de incarcare acasa sau la birou(si aici e discutabil, ca trebuie sa te duci s o scoți de la incarcat sa nu te injure colegii) nu e vreo fericire.
Depinde foarte mult de posibilitatile de incarcare, din ce inteleg in Romania momentan sincer nu prea ai nici un motiv sa treci la electrica. In primul rand, o autonomie de 160km inseamna practic ca nu ai cum sa folosesti masina in afara Bucurestiului (exceptand nu stiu, Pipera/Voluntari/Buftea etc).
In oras inseamna practic mall/supermarket, dar numai daca ai nevoie sa te duci acolo (ptr cumparaturi/filme/restaurant etc) in lipsa unor chargere in vecinatatea casei (care presupun ca nu vor apare prea curand). Cu alimentare acasa, da, e ok, insa marea majoritate sta la bloc deci pica si chestia asta.

Eu am facut azi un calcul si am pus toate statiile de incarcare pe care le am pe o raza de max 30 minute de condus dus-intors si am ajuns la un rezultat surprinzator. Anume ca statiile astea mici de pe stradute pe care le desconsideram total pana acum, par a fi cea mai buna varianta cost/timp per total, in conditiile in care lucrezi de acasa. Fast chargers se justifica doar la drum lung unde nu vrei sa stai mai mult de 45 minute sa incarci, in rest e o prostie crasa sa conduci 10 minute prin trafic doar ptr a incarca repede (si scump). Sau dovedeste planificare gresita daca ajungi sa ai nevoie sa o faci.
Acum am luat in calcul si o ipotetica alimentare la un panou de 7kW - companie de energie la care sunt abonat ofera tarif preferential de 0.05p/kWh, insa costurile de instalare presupun ca sunt in jur de £500. De asta am facut doua grafice, unul ptr costurile unui "plin" (autonomie 240 mile), bazandu-ma pe consumul meu din Trip Data de cand am luat masina approx 4500 mile (2.7mile cu 1 kWh), si unul ptr un cost aproximat ptr 2500 mile pe an (socotind mileage-ul anual din contract 5000/an dar sa zicem ca in jumatate din asta incarci cand esti la drum lung). La un 'plin' diferenta de pret daca incarci acasa apare clar mult mai ieftina, insa daca adaugi instalarea, daca pui o durata de folosinta de 5 ani pe panou si aloci costurile anul, cand tragi linie la sf de an parca nu mai e asa mare, in comparatie cu stradutele din jur spre exemplu.
Attachment:
Costs.jpg
Costs.jpg [ 93.98 KiB | Viewed 1227 times ]

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Aug 2022, 13:29 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1657
Car: GTV
Ce electrica e aia cu range de 160km? Pana si Dacia e mai ok la capitolul asta la uz urban.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Aug 2022, 19:29 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
Ce voiam sa subliniez este ca daca nu ai posibilitatea sa incarci cat masina sta oricum, este o pierdere de timp prea mare ca sa merite deranjul, din punctul meu de vedere. Costurile cu combustibilul sunt comparabile cu cele pentru curent.

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Aug 2022, 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Cred ca a avea statia ta proprie de incarcare rezolva o parte din planificare, si totul devine mult mai confortabil: nu mai tre sa cauti de diecare data, chiar si daca e sa o faci pe stradutele adiacente, plus ca nu iti mai bati capul ca tre sa o scoti sa mai.lasi si pe altul. Adica de fiecare data cand ajungi acasa ii bagi firul in cur si incarci pentru o ora, 2, 3, 9, 20...pana la urmatoarea utilizare. Din cate am inteles pe topicul asta o statie de 7+ kW e consistent mai buna decat incarcatul la priza curenta de 220.
Evident cine sta la casa sau un bloc cu cateva apartamente are parte de logistica mai simpla la.instalare.

Dane, nu am inteles de ce costul de instalare l-ai impartit la 1-5 ani. Cel putin teoretic tre sa il imparti la durata de viata a produsului. Si daca nu bagi surubelnita in ea, ar trebui sa aiba macar 15 ani de viata, daca nu mai mult. Evident ca o poti folosi si la urmatoarea masina electrica.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Aug 2022, 10:59 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu stiam exact care e durata de viata a unui incarcator, i-am pus generic cam 5 ani, inteleg insa ca poate rezista mult mai mult.

Da, e mult mai comfortabil, o chestie pe care am descoperit-o ieri e ca la Liberty (unde am incarcat), peste 4 ore te taxeaza suplimentar 0.08p/minut asa ca am oprit la exact 3 ore si 56 minute:) La Source London taxarea ptr "iddle charging" e numai dupa ce ai incarcat complet, dar viteza e considerabil redusa (7kW fata de 22 la Liberty). Alea de pe stalp de la Ubitricity care merg cu Shell Recharge vad ca nu precizeaza nimic, dar sunt doua probleme cu ele: 1) locurile nu sunt marcate doar ptr EV, deci teoretic pot fi blocate de alte masini parcate acolo si 2) chiar si fara limita de timp esti cam nesimtit sa stai acolo fara masura.

Deci da, incarcatul acasa e cea mai sigura si comfortabila solutie, plus cea mai ieftina.

On the bright side vad ca au aparut tot felul de solutii acum si ptr case cu 2 etaje convertite in apartamente cum stau eu, ma apuc sa studiez problema. Costa mai mult de cei £500 preconizati si ai nevoie de planning permission (de la council si de la ceilalti proprietari cu share of freehold), dar baietii spun ca cica e relativ usor de obtinut si instalat.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Aug 2022, 11:01 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
dcmilitaru Quote:
Ce voiam sa subliniez este ca daca nu ai posibilitatea sa incarci cat masina sta oricum, este o pierdere de timp prea mare ca sa merite deranjul, din punctul meu de vedere. Costurile cu combustibilul sunt comparabile cu cele pentru curent.
Nu prea imi ies calculele tale.
Spui ca ai incarcat de 85ron si ai mers 160km. In momentul de fata cele mai scumpe statii din RO, taxeaza cu 2.5ron/Kwh, deci tu ai bagat in masina 34kwh. Ca sa mergi doar 160km inseamna ca ai avut un consum de 21kwh/100km ceea ce e enorm. Daca ar fi fost -10grade afara poate mai ieseau calculele.

Spui ca a fost prima data cu o electrica asa ca ar fi posibil sa ii fi dat blana la fiecare semafor ca asa facem toti cand conducem prima oara electrice. Iti garantez ca stilul ala de condus dispare dupa maxim o saptamana cand incepi sa ai dureri de cap de la atatea accelerari/deccelerari, sau reprosuri de la pasagerii din masina.

Leaf-ul meu se invarte mereu in jurul a 12-13kwh/100km si merg destul de normal (nu ECO). Asta inseamna 32.5Ron la fiecare 100km (pret incarcare rapida la cea mai scumpa statia din RO). Daca impart 32.5Ron la 8Ron cat este pretul benzinei/motorinei astazi, reiese un consum de 4%. Ce masina consuma astazi 4% in oras?

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Aug 2022, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
O tesla model x. Si cu 700cp, am vrut sa vad cum e. Asa este, stația pe care am gasit o avea pretul 2.5 ron. Ideea mea este ca nu am timp sa umblu dupa stații care merg, sunt ieftine, sa las masina acolo, sa vin inapoi dupa ea, etc. Un 1.5 dci este vis in oraș. Pierzi 10 min pe luna la benzinarie, nu ore intregi. Ai statie acasa sau la birou, bine. Daca nu, parerea mea e ca inca nu e momentul pentru electrica. Am mai mers cu zoe, cu spring si cu i3 plus cateva hybride. Simt ca trebuie sa imi organizez viata in jurul unei prize si na m timp de asta.

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 07:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
De la geamul bucatariei vad o statie de incarcare dintr-o parcare Kaufland, daca la inceput vedeam 2-3 masini (de obicei aceleasi, probabil a unora care erau printre primii proprietari de masini electrice), dupa ce au aparut masinile celor de la Spark situatia s-a schimbat: cel putin 10 masini sunt in acea zona de parcare, vin, pleaca, asteapta; dar de cand si cu Spring-urile ii vad pe unii asteptand pe langa masini, deci situatia se nasoleste, e ca la reclama aia de la Altex: iti pui perna in masina si astepti sa-ti vina randul.
(nu stiu ce este peste zi, zic ce vad doar seara)

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 09:34 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
dcmilitaru Quote:
O tesla model x. Si cu 700cp, am vrut sa vad cum e. Asa este, stația pe care am gasit o avea pretul 2.5 ron. Ideea mea este ca nu am timp sa umblu dupa stații care merg, sunt ieftine, sa las masina acolo, sa vin inapoi dupa ea, etc. Un 1.5 dci este vis in oraș. Pierzi 10 min pe luna la benzinarie, nu ore intregi. Ai statie acasa sau la birou, bine. Daca nu, parerea mea e ca inca nu e momentul pentru electrica. Am mai mers cu zoe, cu spring si cu i3 plus cateva hybride. Simt ca trebuie sa imi organizez viata in jurul unei prize si na m timp de asta.
Pai in cazul asta nu ar fi corect sa comparam mere cu mere? Cat consuma un X5M sau Un Cayene Turbo?

Ca idee, Tesla inca ofera in Romania reteaua de supercharge gratuit, iar acolo incarci acei 160km de care zici tu in mai putin de 10 minute. Faza cu organizatul este fix asa cum spui tu. Intradevar trebuie sa planifici orice trip extra-urban. In ajutor vin softurile masinilor din ce in ce mai destepte care-ti spun cu cate procente ajungi la urmatoarea la statie sau unde sa e cel mai "optim" sa incarci pe parcursul rutei.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 10:01 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
Omule, fiecare e liber sa faca ce vrea. Eu mi am scris doar parerea, ca nu toate lucrurile sunt asa cum par pe hartie. Viața e complexa si prezintă multe aspecte, ca sa zic asa. Si nici nu compar mere cu pere. Arata mi un x, mix, ce vrei tu cu range 160km.
Eu am spus doar ca in momentul de față, eu, Ciprian, nu vreau sa imi organizez viata in jurul unei prize.

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 11:52 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Eu unul nu inteleg de ce nu se folosesc fonduri europene in Romania ptr extinderea retelei de alimentare, spre exemplu UK au votat Brexitul in 2016 si de atunci Brexit is Brexit and all that shit, dar pana cand au iesit definitiv acum doi ani, tot au extins Ionity-urile unde scrie clar, jumatate din bani au venit de la EU. Cealalta jumatate venind de la Sixt, Audi, Merc si BMW.
In rest si pe aici, exceptand astia mari gen Shell sau BP, restul sunt start-up-uri cu crowd funding (InstaVolt, baietii cu panouri solare etc). Treaba merge cu Councilurile care vin cu spatiul ptr ca toata lumea castiga din chestia asta: politicienii/councilurile castiga puncte electorale ca au agenda verde, companiile cu pompele de alimentare castiga bani, actionarii lor/crowd-ul la fel, conducatorii auto pot sa-si ia o Tesla in loc de o partaitoare in 3 cilindri cu motor de drujba. Pe deasupra si firmele ofera din ce in ce mai multe chargere la servici, n-ai bani sa oferi cresteri salariale, dar poti retine inca angajatul daca-i dai un Salary Sacrifice scheme ca sa-si ia o masina in loc sa dea toti banii din bonusuri la taxe/HMRC, il atragi sa vina la birou daca montezi chargere - la noi s-a inceput cu 2 prize, cand am fost acum vreo cateva saptamani erau deja 8 (tipul de 4 chargere cu 2 prize), acum am vazut ca mai pun inca 20 (28 de prize la 500 de angajati e putin la prima vedere, dar din aia 500 daca vin 200 la birou asta se intampla doar la evenimente majore si oricum nu cred ca voi vedea prea curand sa fie toate 28 folosite).
Pe deasupra mai ai si Tesla superchargers care se deschid ptr toti posesorii de EV-uri. Intr-un top crowdfunding pana acum cativa ani erau craft/micro breweries ca deh, aici lumea bea vartos, dar in ultimii doi ani cele mai mari programe de investitii sunt in chargere.

In Romania, zero barat, se doarme in front. Acum e si dificil ptr ca planificarea urbana nu a existat vreodata, un exercitiu scurt de imaginatie: cum ar arata sa pui statii/panouri de incarcare pe o strada unde lumea se bate pe locuri de parcare? ori n-ar ajunge nici o 'electrica' sa parcheze vreodata acolo, ori ar fi vandalizate si scrise cu cheia pe capota 'du-te ba de-aici cu Greta ta'. Dar firmele, 'multinationalele' alea mult-iubite si venerate, de ce nu se preocupa si ele sa puna un charger-doua ptr angajatii aia de-i muncesc zi lumina? Ca doar business park-uri sunt acum peste tot, macar sa facilitezi instalarea lor daca nu vrei sa preiei costurile. E pacat de faptul ca sunt facilitati fiscale majore in Rom, citeam deunazi ca Model 3 e cea mai ieftina in Romania din tot EU ptr cei 9000 EUR primiti discount, daca n-ai nici o treaba cu dezvoltarea retelei de incarcare.

Altfel perfect de acord, daca nu ai 'prize' in jur pe unde iti faci treaba, e nevoie de foarte mult entuziasm sa ai un EV, what's the point?

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 12:15 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Nu cred ca in Romania are cineva vreo pretentie de la autoritati, desi daca dau ambsadele care trebuie doua telefoane s-ar putea sa-i vezi cum instaleaza chargere si in plin camp, prin localitati care nici macar nu sunt legate la curent. In alta ordine de idei mediul privat poate reactiona sau nu. Acum cativa ani, inainte de pandemie, doi amici s-au dus la conducerea firmei la care lucrau si au intrebat daca se pot instala niste chargere in parcare, ei faceau naveta din Arad si stateau la bloc, deci masina electrica ar fi avut sens doar daca o puteau incarca la serviciu. Cei de acolo au raspuns ca vor instala 8 statii de incarcare, poate isi mai iau si altii intre timp. Si-au luat si acum au 16 statii de incarcare. Alte firme au reactionat diferit si i-au luat la misto pe angajatii care au cerut asa ceva, depinde foarte mult peste cine dai.

Altfel, se pare ca in Romania asta e primul an in care inmatricularile masinilor noi electrice sau hibride le depasesc pe cele cu motoare diesel. Da, stiu ca majoritatea sunt hibride si da, motorina nu prea mai intereseaza pe nimeni, dar e clar ca lucrurile se schimba, acum cativa ani cred ca proportia era de 1 la 100 in favoarea dieselului. Cred ca putini realizeaza cat de repede se schimba lucrurile.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
@dand
E simplu.

Avem cea mai mare subventie din UE pt achiziția de masini electrice. Respectiv un pic sub 10k euro , dar nu mai mult de 50% din prețul mașinii, + rabla, ma rog, la cursul actual se aduna de vreo 10,5-11k.

Impact direct: pretul masinilor ev a crescut astfel incat sa poate fii încasată aceasta suma de 10k. Caz concret, Spring a debutat cu vreo 15-16k, sau pe acolo. Apoi, din pix, pretul s-a dus spre 21-22. Fix cat de doua ori bonusul. Coincidenta. (Se pot găsi argumente, la o adica, nu e problema - criza de cipuri, razboiu, orice. Oamenii aparent digera usor aceste scumpiri ale mașinilor.)

Nimeni nu pare ca are vreo problema cu cei 10k. Zero discuții, sunt bani din cer (de la stat, de la UE, de la ....dar nu plătim noi - cred unii), hai sa-i footem.

Producatorii de mașini- liniste deplina. Cei mai mari jucători, cei care au cea mai mare marja de ev in RO nu au nici macar o luare de poziție. Niciun plan de investiție. De ce ar avea daca se poate " si asa"?
Ca o paranteza, statul oferă 10k dar nici macar nu pune conditii despre cine/cand/cum are obligația de a recicla bateriile acestor masini subvenționate. E frumos sa ai o astfel de abordare boema, mindset bun, cum se zice astazi.

Daca bonusul ar fi fost de 5k iar ceilalți 5k se investeau in infrastructura !? Dar cine suferea cel mai mult ? Dacia, mândria noastră. Producție in China, profitul in Franta. Noi cu tigaile, ca produs/ automobil mai prost eu nu am vazut. Pret incasat de producător 21+k, trebuie avut în minte acest aspect.

Nu in ultimul rand, pepiniera de KPI, o gura de oxigen nesperata pt politicieni. UE ne tot spune ca avem un parc auto învechit (alt subiect greu si luat in bascalie). Cu subvenția de 10k au reușit sa convingă oamenii sa încerce ev. Ca volum, suntem pantaloni scurti. Dar ca % EV & Hev/phev din total achizitie de masini noi, suntem in top. Ce înseamnă asta ca strategie de "depoluare" !? Mai nimic, ca nu exista :lol: dar avem și noi niște grafice frumoase de prezentat la acele conferințe, nu mai părem chiar desculții Europei. Facem ceva, mergem domnule in direcția "a buna".

Daca ne-am gândit serios la scăderea poluării generata de masini, am incepe macar sa vorbim despre trenuri, stații intermodale, conexiuni etc. Transport public macar decent.I

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 18:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Cristi, daca nu te cunosteam credeam ca oi fi baut gaz lampant cand ai inceput sa vorbesri de transport in comun :lol:

Dane, o sa iti prezint viziunea mea despre de ce in Ro nu se absorb fonduri europene pe infrastructura, si nu numai.

Cipriane, total in asentimentul tau in ceea ce priveste masina electrica la momentul actual.
Eu astept versiunea 2.0 in care se incarca de la strada din mers,...uaiārles.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 21:59 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
dcmilitaru Quote:
Am folosit si eu timp de o saptamana o mașină electrica.
Daca pe hârtie lucrurile arata bine, in viața reala se chimba puțin socoteala.
Daca as fi mers cum merg de obicei, un plin imi ajungea cam 160km. Hmm...
Am zis ca sâmbăta merg la cumpărături si cât stau in supermerket, las mașina la incarcat. Doar ca statia se bloca când cuplam mașina. Si s a blocat 3 zile la rand.
Am găsit o statie care nu se bloca, am incarcat de 85 de ron. Cu ăștia am parcurs 88km. Grozav. La banii astia merg cu taxiul toata viața.
Toata saptamana am incarcat la 220v. Nici asa nu e vreo fericire. Masina nu incarca constant. Afara fiind foarte cald, porneau ventilatoarele sa răcească bateriile si probabil scadea rate de incarcare. In 8-9 ore incarcam 10%. Ghici cât consumam pana acasă si inapoi? Exact, 10%, asta daca mergeam atent.
Parerea mea ca daca n ai statie de incarcare acasa sau la birou(si aici e discutabil, ca trebuie sa te duci s o scoți de la incarcat sa nu te injure colegii) nu e vreo fericire. E o bataie de cap prea mare sa cauți mereu o stație, sa pierzi vremea pe langa mașină , etc si totul pe bani(mulți) si pe timp(pe care nu vreau sa-l pierd așa. )
In rest, da, accelereaza grozav, dar e cam singurul plus si mai sunt multe mașini conventionale care fac asta.
Parerea mea.

Ceva nu se leaga din ce spui tu. Ori e tesla rahat, ori exagerezi. Dar vara pe 30 de grade, cu bateriile incinse cu 15 min de mers la 180 km/h si nu am avut absolut nicio problema la incarcat.

Vad ca stai in Bucuresti, pai ai minim 2 superchargere, de ce ai sta cu ea in priza? Eu o pun pe a mea in priza doar daca stiu ca am de plecat la drum lung si sa o duc la 100% soc. O singura data am lasat o in priza ceva mai mult, de la ora 16 pana a doua zi la ora 9 si s-a incarcat de la 20% la 55%. Daca vrei mai mult, ai optiunea de wall connector ( incarci in sub 10 ore ).

Nu prea vad legal cum ai putea sa duci la 160 km range, cu 0-50 km/h nu scazi asa de mult o tesla. Singurul mod in care faci praf o baterie de electrica, e sa o duci la munte si sa urci blana cu ea. Un transfagarasan de exemplu, dar ajungi fara probleme acolo mai ales ca ai supercharger la pitesti.

PS: am testat un model 3 performance ( si long range lol ), am avut o ora la dispozitie sa merg cu ea. Bateria a fost la 90-92% si am ajuns cu ea la 40%. Mers absolut haotic iesit din comun cu sprinturi 0-100, 60-250, iesire si intrarile pe autostrada doar in scart ( apropo mi s-au parut usor subviratoare ).Stau in germania si fix unde am testat este o autostrada fara limita. Si am facut multe “ture” la autostrada aia, absolut mers iesit din comun si tot am depasit 100 km si tot mai avea range de 100 km…

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 22:24 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 1014
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Pare ca nu intelegi ce zice omul. Are, ca foarte multi dintre noi, lucruri mai bune de facut decit sa caute superchargere pe Google maps sau sa faca in minte regula de trei simpla cu autonomia. Boring.

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 22:56 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Eu il inteleg pe dcmilitaru si altii care spun ca au altceva mai bun de facut. Au si ei dreptatea lor.

Eu chiar si cu termica atunci cand merg la drum lung, imi fac un plan inainte la ce benzinarii o sa alimentez. De exemplu, am card de reducere la MOL asa ca de fiecare data deschid aplicatia monitorul preturilor si ma uit unde gasesc un MOL si sa fie si ieftin. Mereu am fost genul de persoana caruia i-a placut sa planifice. Poate ca din acest motiv mi-a fost mai usor ajustarea la electrica.

Probabil ca exista si altii care nu fac asa. Merg cu masina pana se aprinde rezerva iar in acel moment trag in prima benzinarie sa bage de X ron/eur.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 23:24 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
GiuliaLover Quote:
Pare ca nu intelegi ce zice omul. Are, ca foarte multi dintre noi, lucruri mai bune de facut decit sa caute superchargere pe Google maps sau sa faca in minte regula de trei simpla cu autonomia. Boring.
Citeste ce am scris la “PS”. La 130 km/h pe pilot, o tesla de la long range in sus, te duce minim 400 km reali. Si la o electrica consumul cel mai mare se face cand ai viteza mare.
Sigur ca la noi inca este un handicap electrica, dar vad ca tesla ( desi nu ii suport ) isi fac o retea frumoasa de superchargere. Au 2 la Buc, Pitesti, Sibiu, Timisoara si fac momentan la Cluj, Brasov, Craiova. Daca continua in ritmul asta, in 2-3 ani dispare si de la noi frica asta de a ramane cu electrica in drum.

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Aug 2022, 23:26 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
Godzzi Quote:
Eu il inteleg pe dcmilitaru si altii care spun ca au altceva mai bun de facut. Au si ei dreptatea lor.

Eu chiar si cu termica atunci cand merg la drum lung, imi fac un plan inainte la ce benzinarii o sa alimentez. De exemplu, am card de reducere la MOL asa ca de fiecare data deschid aplicatia monitorul preturilor si ma uit unde gasesc un MOL si sa fie si ieftin. Mereu am fost genul de persoana caruia i-a placut sa planifice. Poate ca din acest motiv mi-a fost mai usor ajustarea la electrica.

Probabil ca exista si altii care nu fac asa. Merg cu masina pana se aprinde rezerva iar in acel moment trag in prima benzinarie sa bage de X ron/eur.
Mie chiar nu imi place sa planific, dar ma ajuta faptul ca am chiar multe statii rapide aici ( Germania ). Am trecut din mai multe considerente la electrica, si ma simt foarte bine cand nu mai fac buzunarul gros arabilor. :naughty:

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 20 Aug 2022, 02:30 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Shaq, ce functioneaza pentru un om nu functioneaza pentru altul. Unuia ii place Nike, altul adora Addidas. As simple as that.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Aug 2022, 22:25 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Faina subventia de la stat, mai multi bani la bogati :fuck:


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Aug 2022, 22:42 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Nu e Ro singura tara care da bani pentru electrice, dar poate da cei mai multi.
Mai sunt si alte tari. UK pana mai deunazi dadea si pentru hibride.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Aug 2022, 11:30 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1327
Location: Lisbon
Din cate am citit, RO da cei mai multi bani pentru treaba asta.
Spre exempu pe-aici pot primi maxim 4000 euro, iar valoarea masinii sa nu depaseasca 62.500 euro.

Am mai vazut si in trecut, dar vara asta m-am saturat sa vad turisti cu Tesla model 3 de Olanda si Suedia, deci se poate si la drum lung daca e bine planificat si fara sa te grabesti.

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Aug 2022, 12:32 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
In Portugalia parca era una din cele mai vaste retele de incarcare, citisem intr-un raport EU. Acum cateva luni avusesem un proiect ptr CEPSA, care sunt spanioli, dar ziceau ca se extind puternic in Portugalia in parteneriat cu Ionity ptr chargere, ceva la modul cea mai mare investitie europeana in domeniu.

Tot mi se pare ciudat in RO ca lumea cumpara EV-uri ptr acea subventie, fara a avea o infrastructura sau macar promisiunea uneia.

E o chestie de obisnuinta in general, eu abia dupa un an de zile am scapat practic de 'range anxiety', la inceput nici nu concepeam sa am mai putin de 100 de mile, cautam cu infrigurare un charger (mereu doar rapid si scump) cand ajungeam pe undeva la 120-110 mile. Acum nici nu ma gandesc sa mai incarc pana cand n-ajung la 40mile, asta la drum lung evident. Acasa, am inceput sa incarc pe o straduta alaturata, mai incet dar sigur:) ca oricum masina sta in parcare in cursul zilei. Ma gandesc acum retrospectiv cati bani si timp am cheltuit aiurea cu obsesia ca nu imi ajung milele.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Aug 2022, 14:00 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
@dand

Nu as vrea sa se inteleaga ca numarul statiilor e mic sau ca nu se poate trai cu o electrica. E doar o dezvoltare haotica. Fiecare si-a montat statie unde a putut, in mare parte eforturi ale unor companii private – fie ca vorbim de benzinarii, supermarket-uri, business park-uri, antreprenori care sunt fani ev si au ales sa isi monteze statie.

Hazardul consta in faptul ca o parte din statiile pe care le vezi disponibile in diverse aplicatii nu pot fi accesate de public, in special cele din business park-uri (destinate angajatilor) si cele private owner. A fost si o legislatie tampita, era oarecum greu sa poti vinde legal current. Am inteles ca s-a schimbat intre timp, dar nu stiu exact…

Peste asta se suprapune problema globala, valabila peste tot in lume, vezi staiile pe harta, te indrepti care ea si cand ajungi descoperi ca nu e functionala. Daca faci ocol pentru a ajunge la ea, te cam frustrezi din cauza asta ….

Nici macar nu se poate trage o concluzie generala. Cum bine a punctat si Ciprian. Pentru el nu functioneaza, pentru mine nu, dar pentru vecinul care sta la vreo 2-3 strazi distanta, locuind intr-un complex nou cu statii de incarcare, e perfect fezabila utilizarea unei masini ev.

Apoi cu subventia. Nu ea in problema in sine, sa fie si 10k, 15-20k daca sunt bani. De ce nu !? nevoie este de innoire a parcului auto.

Doar ca, @yux, mi se pare aberrant sa aloci 10k pentru fiecare masina electrica dar sa nu investesti in imbunatatirea conditiilor transportului in comun, pana la urma cea mai ecologica forma de mobilitate. Daca e vorba de lipsa banilor, nu poti sa aloci un bonus de 6-7-8k pt veh si restul sa ii bagi in transport public? Pana la urma un tramvai transporta mii (sau cine stie cat) de oameni intr-o zi? O gluma d-aia de Spring plimba, in general, un singur basau…


Caz concret: deplasare din A in B, Bucuresti. Cea mai rapida varianta pe ruta mea- tramvaiul. Ca timp bate orice masina, in special la orele de varf. (au montat niste garduri si tramvaiul are cale libera. E vitezoman). Doar ca tramvaiul nu e dotat cu AC (unele sunt, procent foarte mic, dar cele mai multe nu – practic e cum ti-e norocul). Ei bine, nu se poate calatori in conditii decente - in 10 minute eram ud din cap pana in picioare, la propriu. Bai, la modul ca ti-e rusine de tine. Rau. Ce sa te mai duci sa stai cu cineva la masa in starea aia?

A doua oara mai aleg sa fac deplsarea cu tramvaiul – nicio sansa. Voi allege masina desi ca timp nu ma avantajeaza deloc, daca pun timpul de deplasare auto + cautare parcare, am timp dublu.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 134 35 36 37 3853 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited