It is currently 30 Sep 2024, 03:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 19 10 11 12 1328 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 09 Mar 2011, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
normal ...ii e frica de caini :lol: :lol: :lol:


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 02:01 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Reactiile sunt evident similare cu ale taberelor pe care le`am mentionat initial.

Parerea mea e ca eutanasierea e o solutie practicata acum decenii de alte tari (evident ca ultima solutie pt animalele aflate in suferinta) si in prezent de noi; pe de alta parte, cei care stiu cu ce se mananca acest subiect au demonstrat pe hartie ca eutanasierea nu va avea EVER rezultate...e doar o gaselnita de ordin financiar.

Moral pe de alta parte, ideea de a ucide mii sau zeci de mii de caini mi se pare comparabila cu ideea de genocid. I`as invita pe toti care sustin ideea sa se duca sa faca asta cu mana lor, planul ar fi mai de succes iar satisfactia ar creste direct proportional pt ei. Daca tot e sa fie fun, sa fie pana la capat.

Demonstratia facuta tot de niste oameni specializati in asa ceva spune clar ca solutia optima consta in sterilizare, cu mentiunea ca programul e unul de 6-7 ani.

Mugurel a punctat niste lucruri foarte bine, inclusiv cu "shumaharii" care injura potaia de i`a iesit in cale cand o ardea cu 200 pe soselele din romanica; nu se gandesc ca putea sa fie un om si`l aveau pe constiinta...sau o vaca si erau istorie.

Vina e clar a autoritatilor; atunci cand ai o problema de genul asta o abordezi din timp cu raspundere. Ei si`au batut joc in decursul anilor ca de orice alta problema a tarii, si ca in orice alta situatie fondurile alocate, teoretic, acestor probleme, s-au dus in marea lor parte in propriile lor buzunare. Vrei sa nu mai dai cu masina peste caini? Mergi pe o autostrada cu garduri de protectie pe margini...aaaa n`ai autostrada cu garduri pe margini? Nasol.

In concluzie trebuie sa fii cel putin ipocrit sa sustii, in virtutea unor argumente infantile, un astfel de proiect; daca te`au muscat cainii, daca ti`au spart spoilerul cand voiai sa`i arati pasaricii de langa tine ca si jtd`ul tau poate sa rupa soseaua, daca te`au speriat ca erau cate 10 si latrau la tine, nu e vina lor ci e vina ta ca esti gaina si nu te duci sa`i tragi de maneca pe cei care trebuiau sa faca ceva in toooottttiiii anii astia sau e vina ta pt ca esti destul de ...needucat, incat sa nu tii cont de multe elemente atunci cand o arzi pilot de curse pe drumurile publice.

PS: catedrala neamului nu`i decat un rahat cu motz sub forma de cruce, din care, evident, se scot zeci de milioane de catre niste baieti destepti (fie ei popi sau politicieni); pt toti sustinatorii proiectului, as vrea sa`i intreb daca au macar o vaga idee cam ce ar insemna ca acel buget sa intre in spitale, de ex.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 10:46 
Offline

Joined: 10 Apr 2008, 20:49
Posts: 151
Location: Bucuresti
@lucianm:
despre preturi:
- tocmai am sterilizat o catelusa cu 150 lei. si nu am ales cea mai ieftina varianta de anestezie. recunosc totusi ca daca de anestezie s-ar fi ocupat primaria/boc/basescu etc ar fi costat peste 120 euro (la cei 150 de lei s-ar fi adaugat costurile cu caietul de sarcini, anuntul de licitatie, comisia, selectia etc etc)
- stiu un loc la 30 km de bucuresti unde cu 15.000 euro cumperi un hectar de teren. probabil cu costurile adiacente de mai sus ajunge la 1 milion

si acum serios: cineva a spedificat foarte bine mai inainte ca de fapt nimeni nu vrea sa rezolve problema ci sa puna mana pe bani. si astia ar trebui eutanasiati


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 11:18 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
ahara Quote:
@lucianm:
despre preturi:
- tocmai am sterilizat o catelusa cu 150 lei. si nu am ales cea mai ieftina varianta de anestezie. recunosc totusi ca daca de anestezie s-ar fi ocupat primaria/boc/basescu etc ar fi costat peste 120 euro (la cei 150 de lei s-ar fi adaugat costurile cu caietul de sarcini, anuntul de licitatie, comisia, selectia etc etc)
- stiu un loc la 30 km de bucuresti unde cu 15.000 euro cumperi un hectar de teren. probabil cu costurile adiacente de mai sus ajunge la 1 milion

si acum serios: cineva a spedificat foarte bine mai inainte ca de fapt nimeni nu vrea sa rezolve problema ci sa puna mana pe bani. si astia ar trebui eutanasiati
Problema mea nu erau neaparat fondurile necesare (am si zis asta) cat timpul necesar, fiindca as vrea sa se intample ceva cat mai repede.
Daca as sti ca exista o solutie viabila, ce poate fi aplicata rapid si cu rezultate maxime si sa nu implice eutanasierea cainilor, as imbratisa-o trup si suflet! Dar experienta adunata in toti acesti ani ne arata ca, speculand aceste sentimente umane ale celor care nu doresc eutanasierea cainilor, toate aceste organizatii non-profit (aiurea...) si Agentii ale statului au sifonat o gramada de bani, pierzand (enorm de mult) timp pretios.
Si ma mai deranjeaza ceva: de ce nu se face un referendum, sondaj, etc care sa arate atitudinea si optiunile populatiei orasului privitor la chestiunea in cauza si se iau in considerare doar protestele foarte vocale si vehemente ale unor "iubitori de animale", care apar la momentul potrivit si nu fac decat sa ofere un alibi celor care nu fac nimic si iau o gramada de bani pentru asta.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:12 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
@mugurel: n-ai inteles nimic din ce am zis. imi cer scuze ca nu reusesc sa ma exprim pe intelesul tuturor

@mr D: nu ai intru totul dreptate. tu sugerezi ca cei care sunt adeptii eutanasierii sa se duca sa o faca cu mana lor. la fel de bine as putea sa invit si eu "iubitorii de animale" sa adopte si haita din spatele blocului meu (care apropo, de cate ori vin seara acasa mai tarziu de ora 21.00-21.30, ma haituieste pur si simplu pana la intrarea in bloc. nu cred ca e o stare de fapt normala, si nu cred ca iti dai seama de situatie in sine pana nu te lovesti de ea). si dupa ce ii adopta sa nu ii elibereze din nou pe strazi, asa cum multi fac.
pe de alta parte spui ca alte tari (in special cele din vestul europei) au folosit metoda eutanasierii acum cativa zeci de ani. ai impresia ca romania e undeva mai aproape de cativa zeci de ani fata de vestul europei? gandind prin prisma acestui aspect putem spune ca ne aflam la momentul potrivit.
pe de alta parte e si drept ca doar una dintre metode nu va da roade. trebuiesc aplicate mai multe, conjugat. in functie de zona (ca nu numai bucurestiul exista pe harta romaniei) trebuiesc adoptate diverse masuri, de exemplu: eutanasierea celor bolnavi grav evident, campanii de adoptie, castrarea exemplarelor sanatoase, sporirea numarului de adaposturi.

e limpede ca treaba cu politicienii care sunt de vina pentru starea de fapt este adevarata. dar daca ei nu fac nimic (si tine minte ca eu nu i-am votat pe astia, deci nu ii doresc la putere) eu ce ar trebui sa fac? sa stau cu mainile in san si sa rabd cand ma musca vreo potaie? sa imi inoiesc garderoba lunar ca vezi doamne, de ce sa ripostez cand ma ataca vreo potaie?

ii intreb pe cei care spun ca iubesc animalele. cand un animal, sau om va ataca, nu reactionati? ce faceti? stati sa va uitat cum v-o luati pe coaja? cam la ce nivel se situeaza spiritul de autoconservare?

aaa, si sa nu uit: am trimis mai multe mail-uri cu referire la cainii vagabonzi din zona. raspuns? prima data am primit raspuns dupa aproximativ 30zile cand mi s-a spus ca toti canii din zona sunt marcati (pe naiba, doar vreo 2 au cercel, restul de 40 sunt de capul lor), urmatoarele dati mi s-a dat cu flit. in cazul de fata cam care ar trebui sa fie reactia mea?!

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:22 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Nu as vrea in ruptul capului sa se intample asa, dar ma gandesc: ce ar fi daca s-ar organiza o gasca de non-iubitori de animale si ar incepe sa otraveasca in masa cainii comunitari?

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:27 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
1. Nu pot sa inteleg ce zici tu .... pe undeva ar insemna sa inteleg si ce a facut Hitler ( evident , exagerez un pic dar tot genocid e )

2. Cand o sa ai tupeul sa te duci in fata unui criminal , hot , politician , smardoi gen aia mentionati de mine mai sus si sa ii zici ca tu vrei sa fie eutanasiat pentru ca a omorat/furat/talharit/batut alti oameni atunci poate ma gandesc ca ai putere sa iti exprimi punctul de vedere si voi aprecia ca faci asta . Altfel nu pot sa vad decat ca tipi in gura mare sa fie eutanasiat un caine care , evident , nu iti poate face mare lucru ( maxim poate doar iti rupe pantalonii ) . Daca tot te bati cu pumnii in piept ca tu reactionezi cand te ataca un om sau animal vreau sa te vad ca faci asta cu ``animale`` pe masura ta . Pana atunci comportamentul asta razbunator pe fiinte fara aparare imi suna a ceva gibono-neanderthalian ....
3. Inteleg ca argumentul vostru forte e ca asta este singura solutie pentru ca altfel politicienii si organizatiile nu fac nimic . Tare ...

Ba , da cu pisicile nu aveti nimic ... ? Bai nene , zgarie astea ceva de speriat .... Daca se aduna vreo 200 sigur pot ucide .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:31 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
mugurel Quote:
Altfel nu pot sa vad decat ca tipi in gura mare sa fie eutanasiat un caine care , evident , nu iti poate face mare lucru ( maxim poate doar iti rupe pantalonii ) .
Tot respectul, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar eu am vazut oameni desfigurati de caini si chiar, daca imi aduc bine aminte, a murit cineva in Bucuresti, sector 5 cred.

Cainii sunt cu adevarat periculosi cand se aduna in haita...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Inteleg ce zici tu si stiu ca au fost cazuri d`astea . Dar nu poti sa omori 300 000 catzei doar pentru ca 1 sau 10 sau 1000 au facut asa ceva . Motivul e simplu ; Nu te apuci sa bati toti copiii de pe strada pentru ca unul ti-a aruncat o piatra in geam , nu ?
In cazuri d`astea , cand un caine e asa agresiv , se impune inchiderea lui intr-un adapost si , in ultim caz, se poate recurge la eutanasie . In ultim caz ....
Nu ii omori pe toti doar pentru ca asa ai tu chef .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:44 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Disputele astea vor merge pana la infinit... din pacate, solutia este unica si nu sufera amanare.

Pana nu demult, si eu eram in randurile celor care sustineau sus si tare ca eutanasierea cainilor comunitari este o crima si ca nu are nimeni dreptul sa decida daca acel animal moare si cand moare...
In vara anului trecut, insa, am cunoscut un nene care, prin diverse agentii si organizatii, se zbate sa rezolve acesasta problema de prin 1995, si cu care am avut o discutie foarte interesanta. Prima intrebare pe care mi-a pus-o atunci cand a aflat ca sunt impotriva eutanasierii a fost, fireste, daca cunosc vreo solutie alternativa. Normal, ca si voi, am pomenit de sterilizare, in timp dispar etc etc etc. Asta s-a facut in Arad in 1997, atunci cand printr-o agentie s-au investit o gramada de bani in sterilizarea cainilor comunitari. Rezultatul? Dupa 3-4 ani erau cu aproximativ 60% mai multi caini pe strazile Aradului decat in urma cu ceva timp, dupa ce se terminase campania de sterilizare. (L.E. :Din cate stiu aceasta solutie a mai fost adoptata in cateva orase mari din Romania, Arad era un exemplu despre care stiam date exacte)
Oamenii au continuat sa "arunce" caini in strada, cainii au continuat sa se imperecheze etc etc etc. Nimic schimbat. Apoi, mi-a spus o chestie foarte faina si cu mult mult sens: nimeni, dar absolut nimeni nu va putea aduna absolut toti cainii dintr-o data de pe strazi: este suficient sa "scapi" 3 catele si 4 masculi ca peste 4-5 ani aia sa fie 30 de catele si 40 de masculi...asta discutand la scara mica.

Mai apoi, lasand la o parte discutiile legate de costuri si timp, plus dezavantajul faptului ca acei caini vor mai haladui pe strazi inca ceva timp pana vor muri de batranete, mi-a amintit exat ce spuneau colegii de mai sus, ca majoritatea tarilor vestice au adoptat solutii dupa solutii, au incercat o gramada de variante, ca pana la urma sa ramana tot la varianta eutanasierii ca singura solutie viabila.
Acum noi, fiind romani si fiind putin mai inteligenti decat oricare alta natie - vezi prosperitatea de care ne bucuram si conditiile exceptionale de viata din Romania - ne-am gandit ca sigur, dar absolut sigur, gaura din covrig a fost inventata gresit si noi putem gasi o solutie mai buna. Adica, fiind o natie foarte bogata, noi ne-am gandit sa construim un adapost, doua, o suta, incalzite iarna si cu perosnal calificat, in care sa-i strangem pe toti si sa-i sterilizam, apoi sa-i hranim inca vreo 8-9-10 ani si la sfarsit sa ii facem fiecaruia o inmormantare pe masura, eventual cu preot si pomana, in bunul spirit ortodox..

Revenind, iubesc cainii, am avut caini intotdeauna, am avut grija si de comunitarii de pe langa bloc... in cuvinte mai putine, cainii mi-au fost dintotdeauna dragi. Totusi, nu pot fi de acord cu cei ce se impotrivesc cu inversunare eutanasierii, fara sa vina cu solutii viabile pe termen lung, solutii care sa rezolve cu adevarat aceasta problema. Sincer, mie imi este mai mila de cainele care ramane in strada, in frig, infometat, fara asistenta medicala, in voia sortii si a omului milos (ca sunt multi milosi pe praful asta, deh) decat de cainele care este adormit cu o injectie si care nu va mai suferi niciodata...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 12:50 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Jag ... dupa cum zicea unul dintre colegi mai sus , te invit sa faci asta cu mana ta pe un caine care nu e bolnav si care nu vrea decat sa traiasca . Sa vad daca iti e mai mila ca sta in frig decat sa ii iei tu viata ... Pana atunci sunt doar vorbe goale .
Oricum ma bucur ca , spre deosebire de ceilalti , tu macar le dai de mancare celor de la bloc . Sau le dadeai , pana ai avut discutia cu omul care te-a facut sa te sucesti .


Oooo , vad ca se pune de un detasament de razboinici .... Va rog frumos , treceti si prin Ferentari si zdrobiti cativa talhari .... Aaaa , scuze , aia pot riposta , nu cred ca va da mana sa respirati macar pe acolo .


Last edited by mugurel on 10 Mar 2011, 13:08, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 13:23 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
mugurel Quote:
Sau le dadeai , pana ai avut discutia cu omul care te-a facut sa te sucesti
M-ai inteles gresit. Nu mi-am schimbat sub nici o forma atasamentul pe care il am pentru caini, niciodata nu se va schimba asta. Mi-am schimbat putin doar unghiul din care privesc lucrurile. Sa nu ma intelegi gresit din nou, dar cei ce se opun cu inversunare eutanasierii nu pun pe masa nici un fel de solutie pe care sa ne-o permitem si care sa fie cu adevarat viabila.

P.S. Acum vreo luna am fost chemat undeva unde erau 5 puiuti de o saptamana fara mama, care murise lovita de masina, cautand probabil mancare. Aia ziceau ca se bucura ca a murit mama ca asa nu trebuie "sa-si faca pacat" si sa omoare puii, fiindca vor muri sigur de frig si de foame. I-am luat in masina si m-am dus tinta la medic unde i-am adormit. Ce alta solutie ar fi existat la aceasta problema?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 13:31 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
madkat Quote:
lucianm - imi zici cand va adunati.
Hai, va rog, am si zis ca nu sustin deloc ideea asta. :uhuh:
Dar, ca ipoteza de lucru, e interesanta si legitima: asa cum se gasesc mereu cca 100 de "iubitori de animale" (a se citi babe vehemente si activisti care, daca nu ar fi cainii comunitari, ar milita contra incalzirii globale, disparitiei calutului de mare de la Vama Veche, masinilor cu motor mai mare de 1000 cmc, etc, numai bani sa iasa), probabil ca se vor gasi si vreo 100 de oameni (de ex parinti cu sindromul Clint Eastwood, ai caror copii au fost muscati de caini) care vor zice ca trebuie sa ia problema in propriile maini. Si?

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 13:56 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Simt aici ceva frustrari din copilarie? Cel mai prost care era ciuca bataii, de cate ori era batut ameninta ca vine cu gasca si te prinde singur si-ti rupe gura. Asa si voi. Daca va ataca un caine, gasiti altu mai mic si impreuna cu prietenii il casapiti in numele razbunarii.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 13:59 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
orice solutie credeti voi ca exista , aici , in Romania tot vor exista maidanezi ... pentru ca niste cretini ( multi dealtfel ) isi imperecheaza cainii si dau drumul puilor pe strazi pentru ca nu au ce face cu ei . nu vorbesc aici de afaceristii care scot bani din imperecheri ... dupa cum zice si Jag mai sus daca scapa 4-5 pui in 2-3 ani se vor inmulti de 10 ori lejer ...
deci si in caz de eutanasie si in cazul dusului in adaposturi ei tot vor exista ... doar mai incaseaza niste bani baietii din bransa .
deci tot la partea de educatie ne intoarcem si acolo ar trebui sa se lucreze ...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 14:21 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Daca cainii sunt aruncati pe strazi de stapani, ar trebui educati chiar acei oameni.Cainele incearca sa supravietuieasca, tot el e de vina ca a fost pus in strada si trebuie eutanasiat? Bine ca nu ar trebui sa comita seppuku, pentru ca a ramas fara stapan si viata nu mai are rost.
Daca un caine ma ataca o sa fac ce stiu mai bine sa scap si sa ma apar, normal, dar nu o sa eutanasiez toti cainii pentru asta. Ideea de baza e ca cineva a descoperit un pont nou sa faca niste bani, eutanasierile, ca restul schemelor cu gripa aviara/solutiile de dezinfectare sunt expirate. Raportat la numarul cainilor comunitari , care este rata incidentelor cu muscaturi sau moarte? Nu va aud pe niciunul sa luati atitudine impotriva tiganoilor pentru ca va dau in cap, jefuiesc, violeaza, agaseaza cu prostul lor gust.Facem o paralela sa vedem care din taberele astea doua produce pagube mai mari, si pe ce termen? A nu,pe ei o sa ii "integram", cu fonduri europene, alta vaca buna de muls, dar dupa ce omoram toti cainii si defrisam padurile.Si ei vor continua sa se inmulteasca necontrolat si sa ne rada placid in nas pana vom deveni noi minoritari in tara asta. Si atunci va promit ca vom fi noi cei pusi pe programul de eutanasiere. Continuati sa va isterizati pentru niste caini amarati, si sa ignorati problemele cu adevarat dureroase ale societatii romanesti, cu toate aspectele ei.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 14:26 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Dragos Quote:
Simt aici ceva frustrari din copilarie? Cel mai prost care era ciuca bataii, de cate ori era batut ameninta ca vine cu gasca si te prinde singur si-ti rupe gura. Asa si voi. Daca va ataca un caine, gasiti altu mai mic si impreuna cu prietenii il casapiti in numele razbunarii.
Aaaa, da, s-ar putea ca noi astia mai "barbari" sa fi fost taman acei mici si prosti, in copilaria noastra. Si nici macar nu sunt sigur ca ne-a trecut...
Tot asa cum s-ar putea ca acei iubitori de catei sa fi fost aceia care nu au avut jucarii, frati sau prieteni, nu i-a iubit nimeni si simt nevoia sa se ataseze de catei, in mod aproape irational, ca de un colac de salvare.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
ok, ok. am inteles. nu-i omoram. totusi ce facem cu ei? nu putem sa ii lasam pe strada, in curand vor fi mai multi decat noi :lol: . as vrea un plan pe termen scurt si pe termen lung. insa sa fie sustenabil, viabil, fiabil,...cum vreti voi sa-i spuneti.

PS: nu prea inteleg de ce ii tot aduceti in discutie pe tigani, politicieni, "baietii destepti", pentru ca momentan nu despre ei vorbim. incercati sa ramaneti pe subiect, nu sa divagati ca politicienii sunt de vina ca mama-mare are pensia mica. asta nu e un argument in problema cainilor vagabonzi. as vrea sa aud un discurs coerent.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 14:33 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Eu doar am vrut sa spun ca alea sunt probleme mult mai importante decat cainii vagabonzi.
Eu cred ca sterilizarile sunt mult mai ok din tote punctele de vedere decat eutanasierile, evident in contextul in care cei care arunca cainii in strada vor intelege ca asta nu e o solutie si se vor opri. Sunt aproape sigur ca majoritatea lor populeaza si randurile celor care se plang de problema cainilor maidanezi. :lol:

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Madkat, in calitatea ta de moderator pe acest forum te anunt ca suntem pe o sectiune de...offtopic; ciudat nu?

Discutia asta referitoare la caini n-o sa duca nicaieri; taberele sunt bine definite, fie ca e vb de un forum sau de societate in general. Fiecare are dreptul la o opinie, insa de multe ori pentru a nu cadea in penibil trebuie sa nu vb de dragul de a te baga in seama ci sa aduci niste argumente fondate. Cele de genu` "a fost un nene ucis de caini" sau "trebuie adoptata o solutie radicala" sunt ineptii emise de oameni cu perspective f inguste, din pacate, cel putin in acest context.

Acum avem un nou subiect la nivel national iar modul de tratare din partea politicienilor si a unei parti din societate confirma,again, acele trasaturi de caracter tot mai pregnante ale societatii romanesti, care ne-au adus atatea "beneficii" in raport cu statele civilizate.

Mergand pe principiile acestor oameni atunci ar trebui sa omoram tigancile ca sunt fabrici de infractori, sa omoram tiganii ca ucid,fura,talharesc, etc, sa omoram drumarii ca au lasat gropi in sosele si ca au murit oameni dupa ce au iesit in decor din cauza acestor gropi. Sa omoram in general pe toti cei care cauzeaza o problema.

Zicea un intelept mai sus ca "ce ba, du`te tu si adopta haita de caini..." prietene, am adoptat eu caini si pisici cat n`ai mangaiat tu in viata ta. Din pacate multe dintre animalele adoptate erau bolnave de boli din care doar un procent infim scapa. Si cu toate astea am incercat sa le ajut si ma bucura faptul ca pe unele am reusit sa le salvez. Le-am adoptat, sterilizat, crescut. Am vazut cum se scurge viata dintr-un animalut care se uita la mine cu speranta ca poate reusesc sa fac ceva pt el si nu am reusit. Pe de alta parte m-am bucurat de giumbuslucurile unui animalut salvat si care, de fiecare data cand veneam acasa dupa o zi super stresanta, imi aducea zambetul pe buze, si mie si familiei. Astea sunt lucrurile pe care voi, ceilalti, nu le veti intelege niciodata si motivul principal pentru care o lupta cu cei ca voi e pierduta din start.
Acum probabil o sa vina alt intelept sa-mi zica ca mai bine dadeam banii aia la biserica (eventual catedrala neamului) sau mai stiu eu ce asociatii. Poate ca am facut-o (bine, nu cu bisericile)...insa intrebarea mea e urmatoarea: lasand deoparte faptul ca nu va plac animalele, lucru pe care in definitiv il pot accepta, cati dintre voi, cei cu solutii radicale, ati intins o mana de ajutor unui om amarat si cati dintre voi i-ati intors spatele ? Sunt singur ca balanta inclina covarsitor in favoarea lasilor.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 22:25 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Mr.D Quote:
suntem pe o sectiune de...offtopic; ciudat nu?
offtopic la offtopic, asta e intr-adevar ciudat!
Mr.D Quote:
"ce ba, du`te tu si adopta haita de caini..."
Parca erau anumite reguli, cum ca nu este voie a se folosi limbaj de tip mess. Cratima "-" nu mai este buna, inteleg.
Bineinteles, "ba" este un pronume de politete, sau ceva...

on topic: problema cainilor este mult prea complexa si prea serioasa pentru a fi rezolvata intr-un asemenea fel. Solutii prea putine totusi... :peace:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 23:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Cristian_Nita Quote:
Mr.D Quote:
suntem pe o sectiune de...offtopic; ciudat nu?
offtopic la offtopic, asta e intr-adevar ciudat!
Mr.D Quote:
"ce ba, du`te tu si adopta haita de caini..."
Parca erau anumite reguli, cum ca nu este voie a se folosi limbaj de tip mess. Cratima "-" nu mai este buna, inteleg.
Bineinteles, "ba" este un pronume de politete, sau ceva...

on topic: problema cainilor este mult prea complexa si prea serioasa pentru a fi rezolvata intr-un asemenea fel. Solutii prea putine totusi... :peace:

Cratima este foarte buna, iar locul i`l (i-l) tine locul cu succes orice alt semn, chiar si simpla pauza,important fiind faptul ca stii un minimum de gramatica al limbii romane si ca poti sa identifici momentul cand e nevoie de o astfel de despartire; limbajul folosit aiurea era cel gen mirc, cu sh, tz,etc. si nu cel de mess ....dar in fine, ne`am prins la ce te referi.
Cand am zis "ce ba...." am pamfletat o atitudine a cuiva; ce dragut ar fi sa citim putin si printre randuri, nu`i asa ?

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 10 Mar 2011, 23:39 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Mr.D Quote:
"Cand am zis "ce ba...." am pamfletat o atitudine a cuiva; ce dragut ar fi sa citim putin si printre randuri, nu`i asa ?
am urmarit topicul asta si tot ce s-a discutat, chiar si printre randuri. Impresia mea este ca fiecare incearca sa citeasca prea mult printre randuri in loc sa vina cu solutii.

Desi iubesc animalele, in lipsa unei solutii fezabile, eu sunt de accord cu eutanasierea lor. Daca va veni cineva cu o solutie mai buna, ma-nclin.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:05 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Amice, esti fantastic. Ai zis ca te inclini daca exista alta solutie, iar faptul ca exista ALTE solutii, inclusiv cele mentionate pe acest thread si referitor la aceasta idee te obliga oarecum sa te inclini.

Nu prea vad de ce sa ma simt incoltit...pana acum ai spus nimic prin posturile tale... exceptand faptul ca`ti place sa borasti.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 11 Mar 2011, 00:22 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
va rog sa aveti grija cu limbajul si formele de adresare folosite!

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 19 10 11 12 1328 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited