It is currently 25 Sep 2024, 02:17

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 19 Dec 2008, 21:50 
Offline
User avatar

Joined: 28 Jul 2008, 14:48
Posts: 66
Location: Craiova
rutamircea Quote:
AlxFlorian Quote:

Ai niste pareri gresite pot spune...am avut masini de Ro ...si acelasi sofer am fost ...nu placuta de inmatriculare iti confera experienta la volan...si este dovada gasirii unei solutii mai simple si mai putin costisitoare...nu am timp sa stau in justitzie cu un stat corupt cand am alta solutie mult mai buna.

Eistein spunea urmatoarele: " Un om destept rezolva o problema, un om inteligent o ocoleste"

Numai am timp sa`l dedic statului roman care oricum iti face viatza din ce in ce mai mizerabila!

Si lumea spune ce spune ...pt ca nu multi au curaj sa le inmatriculeze la Bg ...ca sunt speriati de bombe.

Numai atunci cand nu ajungi la struguri spui ca sunt acri.
1. Nu m-am referit la tine cand am zis de soferi cu masini cu numere de bulgaria, crede ce zic, cunosc destule astfel de specimene, scrie la semnatura de unde sunt, la o aruncatura de bat de ''tara minunilor''
2. Nu insemna ca esti inteligent in momentul in care esti dispus sa dai 400-500 euro sa inscri masina in bulgaria, nu mai zic sa iti faci un casco sau sa ai un accident, sa vezi ce injuraturi iti iei de la celalat, sau sa iti faci revizia te duci in bulgaria...NU???, iti expira asigurarea.....LA FEL..NU???
3. Pe varianta cu justitia romana , nu pierzi timp deloc...te faci membru ACR si se ocupa ei si te costa taxa de membru la ei(care include un pachet de avantaje, nu numai consultanta juridica, ex. tractare MOCA, etc.) si taxele normale de inmatriculare, avantaje cat cuprinde..cel mai mare..esti propietar, nu te opreste orice filtru de politie....si lista poate continua.
4. Am avut ocazia sa imi inscriu masina in Bulgaria de anul trecut, si totusi am preferat sa dau 1.700 euro sa o inscriu si acum ii iau inapoi, asa ca struguri nu sunt asa acriiiii.
5. Si te rog frumos nu mai fi asa ofensiv si spiritual, sa sti ca eu prefer sa fiu destept, mai ales pe buzunarul meu.
6. Stiu caz sigur unde sa ales cu dosar penal propietarul din Romania, i se facuse comodat si cand a expirat bulgarul a declarat masina furata, sau un bulgar cu zeci de masini pe numele lui, puse gaj la banci in la ei, si dupa au venit bancile sa le ia din RO, caz 3 masini in Caracal(de acolo sunt de fel).
7. Speriati de bombe??..nu cred, mai degraba realisti pentru faptul ca aceasta inscriere iti da o alta batie de cap(vezi pct.2).

cu respect

Mircea Ruta

P.S..nu am vrut si nu vreau sa ofensez pe nimeni si imi cer scuze anticipat daca am jignit pe cineva
Vezi ca nu stii ceea ce spui.

1. Bulgarul iti face contract de vanzare cumparare pe numele tau, deci masina numai este decat inmatriculata pe numele lui.
2. Toate actele masinii sunt la tine. El ramane decat cu contractul de vanzare cumparare si copia dupa imputernicirea ta.
3. Pt asigurare si verificare nu trebuie neaparat sa ma duc in Bg. ci dau actele Bg care sta cu mine in cartier :) (daca doresc ma pot duce personal sa fac asigurarea si verificare dupa cum scrie si`n imputernicire).
4.Si eu stiu cazuri la care romanii au furat masini cu nr de RO sau le`au inmatriculat de 2 ori asa ca si`n RO se fac o gramada de jmekerii cu masini asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai cumparam sau sa vindem.
5.Referitor la pct. 2 al tau ...te injura lumea si asa dak ai nr de RO ca sunt prost crescuti , si daca ai avea nr de germania cum ar fi? Sunt destule serviceuri in Ro care lucreaza cu casele de asigurari ale bulgarilor fiind case de asigurari internationale au conventii ( scrie pe spatele asigurarii cu ce case de asig. mai are conventii din statele membre UE).
6. M`as simtii jignit sa dau o asemnea taxa in tara mea si pe urma sa stau tot eu sa alerg sa`mi iau banii inapoi, bani cu care pot face altceva daca ii am.
7.Sa numai spun ca asigurare in Bg pe un an de zile la un motor de 1.6 este de 54 EURO cu tot cu carte verde.
8.Am doua masini inmatriculate in BG (una a mea si una a parintilor mei)cat si o masina inmatriculata in RO , cel mai mult ma costa cea inmatriculata in RO ( atat timp cat si bani)
9. Cu masina de BG am circulat in tara cat si afara....si nu am avut probleme...pot spune ca din contra...am trecut mai usor de multe "obstacole".

Nu este nici vina, nici meritul meu ca statul bulgar duce o politica mai inteligenta ca a noastra.

Nu este neaparat nevoie sa inscrii masina la Bg , cei din vestul tarii o inscriu la fel de bine la unguri.

_________________
Somnul Ratiunii Naste Monstrii!


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 19 Dec 2008, 22:28 
Offline
User avatar

Joined: 02 May 2008, 22:12
Posts: 172
Location: Craiova
AlxFlorian Quote:

Vezi ca nu stii ceea ce spui.

1. Bulgarul iti face contract de vanzare cumparare pe numele tau, deci masina numai este decat inmatriculata pe numele lui.
2. Toate actele masinii sunt la tine. El ramane decat cu contractul de vanzare cumparare si copia dupa imputernicirea ta.
3. Pt asigurare si verificare nu trebuie neaparat sa ma duc in Bg. ci dau actele Bg care sta cu mine in cartier :) (daca doresc ma pot duce personal sa fac asigurarea si verificare dupa cum scrie si`n imputernicire).
4.Si eu stiu cazuri la care romanii au furat masini cu nr de RO sau le`au inmatriculat de 2 ori asa ca si`n RO se fac o gramada de jmekerii cu masini asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai cumparam sau sa vindem.
5.Referitor la pct. 2 al tau ...te injura lumea si asa dak ai nr de RO ca sunt prost crescuti , si daca ai avea nr de germania cum ar fi? Sunt destule serviceuri in Ro care lucreaza cu casele de asigurari ale bulgarilor fiind case de asigurari internationale au conventii ( scrie pe spatele asigurarii cu ce case de asig. mai are conventii din statele membre UE).
6. M`as simtii jignit sa dau o asemnea taxa in tara mea si pe urma sa stau tot eu sa alerg sa`mi iau banii inapoi, bani cu care pot face altceva daca ii am.
7.Sa numai spun ca asigurare in Bg pe un an de zile la un motor de 1.6 este de 54 EURO cu tot cu carte verde.
8.Am doua masini inmatriculate in BG (una a mea si una a parintilor mei)cat si o masina inmatriculata in RO , cel mai mult ma costa cea inmatriculata in RO ( atat timp cat si bani)
9. Cu masina de BG am circulat in tara cat si afara....si nu am avut probleme...pot spune ca din contra...am trecut mai usor de multe "obstacole".

Nu este nici vina, nici meritul meu ca statul bulgar duce o politica mai inteligenta ca a noastra.

Nu este neaparat nevoie sa inscrii masina la Bg , cei din vestul tarii o inscriu la fel de bine la unguri.
uff..daca ai citi tot ce zic eu..

1. nu am zis ca nu iti face contract de vanzare-cumparare, dar asta nu insemna ca alti nu s-au tapit
2. daca te opreste politia..tu ce faci..prezinti contractul de vanzare cumparare sau contractul decomodat(procura)??..conform legislatie romane(daca nu ma insel) ai obligatia sa inscri masina odata ce ai contract de vanzare-cumparare(deci ilegal sa circuli cu masina), plus ca daca iti face si comodat(procura) si contract de vanzare-cumparare in acelasi timp nu e corect..daca a facut comodat(procura) si dupa a facut vanzare-cumparare, acel contract de comodat se anuleaza(ar fi cum te imputerniceste pe un bun care iti apartine), deci sa nu intervenim asupra legalitati acestor inmatriculari
3. dupa cate informati am eu, acest mare guvern luase in colimatriu aceste aspecte si exista un proiect prin care vor sa elimine aceste lucruri, deci nu se va mai putea face la fel de usor, nu zic k e imposibil
4. cat ai dat sa inscri masina in bulgaria..4-500??..asa dai 100 si o ai aici in tara ta si dispui din tate punctele de vedere de masina cum vrei tu
5. si referitor la faptul ca platesti si dupa tot tu alergi sa iti recuperezi banii nu e singura varianta, daca citeai printre primele mele posturi vedeai ca mai este si alta varianta, a fost si la stiri un om car a facut chestia asta de curand
6. asigurare si verificare, iar ceva ilegal, le face vecinul cu actele mele de la masina sau ma duc eu..bani de drum si restul si sa nu mai zic de bulgari, am fost si eu pe acolo, sunt mai rai ca noi, asta ca ai zis ca si romani fura masini, asa si nemti fura masini..peste tot sunt hoti
7 sunt fff multe aspecte la care nu ne gandim si nu le realizam pana nu ne lovim de el, eu nu am zis ca e usor sa eviti taxa in Ro, dar odata ce e posibil de ce sa ne complicam cu masini inmatriculate in bulgaria

cu respect

Mircea Ruta

_________________
Mercedes Benz E220 CDI 170 CP DJ 01 WRM
MINI ONE D 75 CP DJ 01 RUM
VW Golf 6 1.6 105 CP - ex
Mercedes Benz E 200 KOMPRESSOR 163 CP - ex
Opel Corsa 1.4 i - ex
159 JTDM 150 CP - ex
B 10 EEM
147 1.6 TS 120 CP - ex
DJ 10 RUM

156 SW 2.0 TS SELESPEED- ex
DJ 99 RUM
33 1.7 ie- de vanzare/dezmembrare
OT 99 RUM


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 19 Dec 2008, 23:19 
Offline
User avatar

Joined: 28 Jul 2008, 14:48
Posts: 66
Location: Craiova
rutamircea Quote:
AlxFlorian Quote:

Vezi ca nu stii ceea ce spui.

1. Bulgarul iti face contract de vanzare cumparare pe numele tau, deci masina numai este decat inmatriculata pe numele lui.
2. Toate actele masinii sunt la tine. El ramane decat cu contractul de vanzare cumparare si copia dupa imputernicirea ta.
3. Pt asigurare si verificare nu trebuie neaparat sa ma duc in Bg. ci dau actele Bg care sta cu mine in cartier :) (daca doresc ma pot duce personal sa fac asigurarea si verificare dupa cum scrie si`n imputernicire).
4.Si eu stiu cazuri la care romanii au furat masini cu nr de RO sau le`au inmatriculat de 2 ori asa ca si`n RO se fac o gramada de jmekerii cu masini asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai cumparam sau sa vindem.
5.Referitor la pct. 2 al tau ...te injura lumea si asa dak ai nr de RO ca sunt prost crescuti , si daca ai avea nr de germania cum ar fi? Sunt destule serviceuri in Ro care lucreaza cu casele de asigurari ale bulgarilor fiind case de asigurari internationale au conventii ( scrie pe spatele asigurarii cu ce case de asig. mai are conventii din statele membre UE).
6. M`as simtii jignit sa dau o asemnea taxa in tara mea si pe urma sa stau tot eu sa alerg sa`mi iau banii inapoi, bani cu care pot face altceva daca ii am.
7.Sa numai spun ca asigurare in Bg pe un an de zile la un motor de 1.6 este de 54 EURO cu tot cu carte verde.
8.Am doua masini inmatriculate in BG (una a mea si una a parintilor mei)cat si o masina inmatriculata in RO , cel mai mult ma costa cea inmatriculata in RO ( atat timp cat si bani)
9. Cu masina de BG am circulat in tara cat si afara....si nu am avut probleme...pot spune ca din contra...am trecut mai usor de multe "obstacole".

Nu este nici vina, nici meritul meu ca statul bulgar duce o politica mai inteligenta ca a noastra.

Nu este neaparat nevoie sa inscrii masina la Bg , cei din vestul tarii o inscriu la fel de bine la unguri.
uff..daca ai citi tot ce zic eu..

1. nu am zis ca nu iti face contract de vanzare-cumparare, dar asta nu insemna ca alti nu s-au tapit
2. daca te opreste politia..tu ce faci..prezinti contractul de vanzare cumparare sau contractul decomodat(procura)??..conform legislatie romane(daca nu ma insel) ai obligatia sa inscri masina odata ce ai contract de vanzare-cumparare(deci ilegal sa circuli cu masina), plus ca daca iti face si comodat(procura) si contract de vanzare-cumparare in acelasi timp nu e corect..daca a facut comodat(procura) si dupa a facut vanzare-cumparare, acel contract de comodat se anuleaza(ar fi cum te imputerniceste pe un bun care iti apartine), deci sa nu intervenim asupra legalitati acestor inmatriculari
3. dupa cate informati am eu, acest mare guvern luase in colimatriu aceste aspecte si exista un proiect prin care vor sa elimine aceste lucruri, deci nu se va mai putea face la fel de usor, nu zic k e imposibil
4. cat ai dat sa inscri masina in bulgaria..4-500??..asa dai 100 si o ai aici in tara ta si dispui din tate punctele de vedere de masina cum vrei tu
5. si referitor la faptul ca platesti si dupa tot tu alergi sa iti recuperezi banii nu e singura varianta, daca citeai printre primele mele posturi vedeai ca mai este si alta varianta, a fost si la stiri un om car a facut chestia asta de curand
6. asigurare si verificare, iar ceva ilegal, le face vecinul cu actele mele de la masina sau ma duc eu..bani de drum si restul si sa nu mai zic de bulgari, am fost si eu pe acolo, sunt mai rai ca noi, asta ca ai zis ca si romani fura masini, asa si nemti fura masini..peste tot sunt hoti
7 sunt fff multe aspecte la care nu ne gandim si nu le realizam pana nu ne lovim de el, eu nu am zis ca e usor sa eviti taxa in Ro, dar odata ce e posibil de ce sa ne complicam cu masini inmatriculate in bulgaria

cu respect

Mircea Ruta

1. Daca ma opreste politia ii prezint actele printre care si imputernicirea tradusa...restul nu trebuie tradus...si m`a oprit de multe ori ...nu este nimic ilegal. am fost si la notra in RO si la avocat...totul este in regula atat legislativ, cat si moral.
2. Le face vecinu pt ca el are dubla cetatenie si tot se duce acasa in Bg...si mai bine asa decat sa stau la RAR 10 ani sa`mi dea revenire pt un "scartait" sau mai stiu eu ce nik ...ca sa le dau tot lor shpaga....care este egala cu drumul meu in Bg ( 30 E ) daca nu cumva mai mare...
3. Inmatricularile in Bg sunt foarte legale o stie si guvernul si cine vrei tu...de asta nici nu au ce sa faca... ex: in Tm , Arad sunt multe masini inmatriculate in Ungaria..acelasi lucru
4. Nu mi se pare deloc complicat cu inmatricularea in alta tara...eu in Bg in 3 ore am avut numerele pe masina + rar + acte facute, ca sa nu vb ca eu masuri de siguranta mai bune ca ale noastre si la acte si la numere ( actele sunt toate plastifiate si cu multe timbre de sigurantza , numerele dupa masina sunt "pocnituite" de bara masini ca un sigiliu ...deci nu se pot da jos dupa masina fara sa se vada...pe acel sigiliu (de aluminiu) este batuta data verificarii tehnice )
5.Mai bine imi inmatriculez masina in Bg sau oriunde altundeva decat aici! asta numai asa in semn de PROTEST impotriva statului asta GROTESC.

_________________
Somnul Ratiunii Naste Monstrii!


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 19 Dec 2008, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 02 May 2008, 22:12
Posts: 172
Location: Craiova
deci prezinti comodatul(procura), care dupa cate am explicat este anulat prin vanzare-cumparare, o persoana poate sa imputernicesca pe cineva sa faca ceva in numele sau sau sa dispuna de un BUN AL SAU, prin vanzare bunul nu ii mai apatine, sigur cronologic vorbind intai a mersa la notar pentru imputernicire si dupa sa facut vanzarea, deci nu e legal, pentru revizi nu trebuie sa te duci la RAR, iar in semn de protest mi se pare mai corect sa ne unim sa sa ne judecam cu ei si sa se faca dreptate si pentru cei ce nu au posibilitatea sa inscrie masina in BG si pentru cei ce nu au acces la informatiile legate de inscrierea sau recuperarea taxei prin instanta

si cu asta ma retrag din aceasta discutie dar raman deschis in ai ajuta pe cei care au nevoie cu sfaturi si tot ce pot eu pt ai ajuta sa isi inscrie masinile legal in Romania

cu respect

Mircea Ruta

P.S.. tot timpul fac referire la comodat si trec in paranteza procura deoarece legislatia nu iti mai permite sa circuli in afara tari cu procura, de un an aproximativ, ci decat cu comodat care insemna un contract de inchiriere gartuita, adica un imprumut in care ai doar obligatia de ai returna bunul respectiv in aceiasi stare in care l-ai luat

_________________
Mercedes Benz E220 CDI 170 CP DJ 01 WRM
MINI ONE D 75 CP DJ 01 RUM
VW Golf 6 1.6 105 CP - ex
Mercedes Benz E 200 KOMPRESSOR 163 CP - ex
Opel Corsa 1.4 i - ex
159 JTDM 150 CP - ex
B 10 EEM
147 1.6 TS 120 CP - ex
DJ 10 RUM

156 SW 2.0 TS SELESPEED- ex
DJ 99 RUM
33 1.7 ie- de vanzare/dezmembrare
OT 99 RUM


Last edited by rutamircea on 19 Dec 2008, 23:39, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 19 Dec 2008, 23:37 
Offline
User avatar

Joined: 28 Jul 2008, 14:48
Posts: 66
Location: Craiova
rutamircea Quote:
deci prezinti comodatul, care dupa cate am explicat este anulat prin vanzare-cumparare, deci nu e legal, pentru revizi nu trebuie sa te duci la RAR, iar in semn de protest mi se pare mai corect sa ne unim sa sa ne judecam cu ei si sa se faca dreptate si pentru cei ce nu au posibilitatea sa inscrie masina in BG si pentru cei ce nu au acces la informatiile legate de inscrierea sau recuperarea taxei prin instanta

si cu asta ma retrag din aceasta discutie dar raman deschis in ai ajuta pe cei care au nevoie cu sfaturi si tot ce pot eu pt ai ajuta sa isi inscrie masinile legal in Romania

cu respect

Mircea Ruta
ok , mi`a facut placere sa port aceasta discutie, constructiva zic eu ...

Numai bine.

_________________
Somnul Ratiunii Naste Monstrii!


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 19 Dec 2008, 23:40 
Offline
User avatar

Joined: 02 May 2008, 22:12
Posts: 172
Location: Craiova
AlxFlorian Quote:

ok , mi`a facut placere sa port aceasta discutie, constructiva zic eu ...

Numai bine.
corect, placerea a fost si de partea mea, acum sa speram ca fiecare va trage/face ce ii va conveni mai bine

cu respect

Mircea Ruta

_________________
Mercedes Benz E220 CDI 170 CP DJ 01 WRM
MINI ONE D 75 CP DJ 01 RUM
VW Golf 6 1.6 105 CP - ex
Mercedes Benz E 200 KOMPRESSOR 163 CP - ex
Opel Corsa 1.4 i - ex
159 JTDM 150 CP - ex
B 10 EEM
147 1.6 TS 120 CP - ex
DJ 10 RUM

156 SW 2.0 TS SELESPEED- ex
DJ 99 RUM
33 1.7 ie- de vanzare/dezmembrare
OT 99 RUM


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 20 Dec 2008, 19:55 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Hai ca am dato in castraveti......bulgaresti :lol:

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 08 Jan 2009, 02:29 
Offline

Joined: 17 Apr 2008, 04:52
Posts: 7
Location: Brno - Czech rep.
si daca nu-ti place varianta cu numere de bulgaria mai exista si alte tari in UE...
de exemplu sunt o carca de romani in cehia care locuind "temporar" in cehia pot sa o inmatriculeze aici... in rest... procedura este aceeasi: procuri de toate felurile si ce ai nevoie, contract de vanzare-cumparare... atata tot ca in cehia ma costa asigurarea undeva pe la 300/euro pe an pentru motor 1.8 TS (conteaza capacitatea - nu calitatea)...

dar mai sunt si alte tari... nu vad care e problema sa ai numere de alta tara... plus ca beneficiul de radare... ma scuzi... (pol. romana si ceha, de exemplu, n-au baze de data comuna deci nu te prind amenziile... inca)...

insa pana acum, varianta bulgaria mi se pare cea mai buna si n-as ezita daca as locui in ro.
de ce sa dai bani aiurea sau de ce sa stai prin procese ca sa-ti iei banii inapoi de la mojici...

cum spunea si amicul... in rest: asfalt uscat...


Top
   
 Post subject: Re: M-am ars!!!:((
PostPosted: 09 Jan 2009, 15:11 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
plus ca beneficiul de radare... ma scuzi... (pol. romana si ceha, de exemplu, n-au baze de data comuna deci nu te prind amenziile... inca)...
Acum de curand am auzit ca sa dat o lege de catre Comunitatea Europeana privind centralizarea,urmarirea si executarea amenzilor primite de cetatenii statelor din U.E,care calatoresc in alte state decat cele de resedinta(tot U.E)...Asa ca sa dus si mitul asta ca nu mai primesti amenzi daca ai nr de Bulgaria.

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited