It is currently 30 Sep 2024, 01:19

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 17 8 9 10 1128 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 10:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Ce m-a enervat azi? Cenzura pe fata de la TVR.
Sa ma explic.
Probabil ati auzit ca s-a aruncat de la etajul parlamentului, peste parlamentari, un bugetar "gras". Bietu om cand a s-a aruncat de la etaj, si-a pus un tricou pe care scria "NE-ATI UCIS VIITORUL" si s-a aruncat in gol strigand "PENTRU TINE BOC. AM UN COPIL DE 7 ANI. NE-ATI LUAT PAINEA COPIILOR!".
Si acum ce m-a enervat. Din toate televiziunile care transmiteau in direct, TVR continua sa transmita, pana se lamuresc limbistii PDListi ca e vorba ca e de naspa pt Base si Boc, moment in care taie emisia si zice o retarda ca un nene a cazut accidental de la balcon si ca se incheie emisia pt ca sedinta parlamentului e intrerupta.
Cum se mai poate frate asa cenzura pe fata la televiziunea de stat, la 21 ani de la revolutie? Macar Ceasca avea bunul simt sa tina TVR-ul inchis nu sa faca propaganda 24/24.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 12:24 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
cam asta e diferenta, noi ne sinucidem si pe ei ii doare-n cur, in timp grecii au atitudine. Zice bine deliric1, doar ca nimeni nu aude, de fapt nu prea e nimic, uitati-va si voi prin magazine, lumea are cosurile pline, parcarile sunt pline, inca nu s-a ajuns la os, nici nu se va ajunge.
http://optimvs.wordpress.com/2010/12/16 ... pe-strada/" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 20:26 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
valerica Quote:
cam asta e diferenta, noi ne sinucidem si pe ei ii doare-n cur, in timp grecii au atitudine. Zice bine deliric1, doar ca nimeni nu aude, de fapt nu prea e nimic, uitati-va si voi prin magazine, lumea are cosurile pline, parcarile sunt pline, inca nu s-a ajuns la os, nici nu se va ajunge.
http://optimvs.wordpress.com/2010/12/16 ... pe-strada/" onclick="window.open(this.href);return false;
Cati la suta au cosurile pline din populatia Romaniei?

Cat despre TVR, ma uitam pe niste statistici facute in presa, iar pe diverse segmente, gen emisiuni de stiri and so on, TVR ocupa un loc "de frunte" cu sub 5%. Asadar televiziunea nationala nu prea mai e nationala, parerea mea....pe de alta parte, daca nu ma insel, sunt posturi gen PRO TV care pot fi prinse si prin antena gen furculita infipta`n curu` tv`ului :) Si chiar daca nu ar fi posibil acest lucru, televiziunea prin cablu este un serviciu prezent atat in marile zone urbane cat si in satele uitate de lume.

PS: Referitor la gestul tipului care s-a aruncat de la balcon....sunt de parere ca reflecta starea de spirit a unui numar foarte mare de romani, oameni care isi vad viitorul lor si al familiilor lor amenintat din toate punctele de vedere.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 20:42 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Si dupa mai bine de 6 ore de la intamplare, TVR anunta ca sesiunea parlamentara a fost intrerupta de un accident, un angajat al lor "alunecand de la balcon in timp ce urmarea dezbaterile". Cat de gretosi pot sa fie servitorii astia.
Partea proasta e majoritatea angajatilor o fac datorita presiunilor, nu dau limbi de placere, ci pt ca nu pot sa isi permita pierderea locului de munca in perioada asta de trista amintire.
Directorul TVR chiar a declarat ca acum e cazul sa se faca tuturor angajatilor un examen psihologic. Sa nu care cumva sa mai fie vreun angajat neportocaliu. Cand s-a spanzurat celalalt angajat la TVR nu a fost nevoie de psiholog ca nu a cazut in capul vreunui parlamentar, dar acum, asta "gras" putea sa striveasca vreun cap luminat.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 21:02 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Oamenii de la tvr au incercat sa transmita un mesaj subliminal de natura politica....omul care s-a aruncat de la etaj a facut-o peste scaunele PNL :lol:

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 22:44 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
@valerica sugerezi ca e inca bine? Sau ca ar fi bine sa ajnga la os ca asta meritam? Sau te deranjeaza ca unii oameni isi permit sa-si umple cosurile in stilul pur romanesc?

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 23 Dec 2010, 23:53 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Allex Quote:
@valerica sugerezi ca e inca bine? Sau ca ar fi bine sa ajnga la os ca asta meritam? Sau te deranjeaza ca unii oameni isi permit sa-si umple cosurile in stilul pur romanesc?
Daca ar raspunde ca inca e bine ai zice ca viseaza cai verzi pe pereti? Pai inca e bine pentru unii ;) Daca ar spune ca e rau ar veni aia pt care e inca bine sa spuna ca se inseala :) Daca ar spune ca ar fi bine sa ajunga cutitul la os romanilor, probabil ca asta l-ar transforma intr-o bestie :) Valerica, watch your next step carefully ;)

Nu am inteles sintagma "cosuri pline in stil romanesc" ... adica puse lucrurile in diagonala sau ceva de genul asta? Ca si pe aici vad o gramada de lume cu cosurile pline acum de sarbatori in special, si arata al drek de similar cu alea din Auchan :lol:

Ce pot sa spun cu certitudine este urmatorul lucru... diferenta nu sta in cantitatea de lucruri cumparate din supermarketuri sau de tipul lor....si aici tot lapte, paine, oua, carne, legume, fructe etc se cumpara...and guess what, pretul e pe acolo si aici si in Romania ....diferenta e in raportul dintre nota de la finalul bonului de casa si venitul mediu; daca in Romania se cheltuie un procent covarsitor pe acel cos plin, aici se cheltuie pe acel cos care apare cam odata pe saptamana aprox 10% din venitul mediu pe familie (incluzand 2 copii).

Pot sa va spun, de ex, ca eu cheltuiesc aprox 80 lire pe saptamana ca sa-mi iau cam tot ce poftesc (si mai ales ce pofteste sotia care a devenit termita de cand e insarcinata :roll: ).... iar in Romania cam tot atat cheltuiam ... more or less.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 00:53 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
Mr.D Quote:
... si mai ales ce pofteste sotia care a devenit termita de cand e insarcinata :roll: )...
sa inteleg ca doamna nu intra pe forum :lol:

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 03:53 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
ibiza Quote:
Mr.D Quote:
... si mai ales ce pofteste sotia care a devenit termita de cand e insarcinata :roll: )...
sa inteleg ca doamna nu intra pe forum :lol:
Cum de ti`ai dat seama ? :lol:

On topic: cat de tare ar fi ca Sobaru sa fie vizitat laspital de Boc ... ar fi culmea tupeului politic pe 2010 :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 11:10 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Allex Quote:
@valerica, Eu nu inteleg de unde stii sa folosesti forumul.
sa ramana o enigma, poate il joc pe Phil intr-un film de Harold Ramis si in fiecare zi vad aceleasi persoane, de aici si imaginea cosurilor, cine mai stie!
Mr.D Quote:
cat de tare ar fi ca Sobaru sa fie vizitat la spital de Boc ... ar fi culmea tupeului politic pe 2010 :)
iar Basescu sa ne spuna de revelion ca dorinta/visul lui e "sa fie Presedinte(hahahaha)"

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 19:47 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Mr.D Quote:
cat de tare ar fi ca Sobaru sa fie vizitat la spital de Boc ... ar fi culmea tupeului politic pe 2010 :)
iar Basescu sa ne spuna de revelion ca dorinta/visul lui e "sa fie Presedinte(hahahaha)"[/quote]

Treaba asta o pot interpreta in 2 feluri:

1: Dobitocul e amnezic si nu constientizeaza ca de 6 ani e presedinte.

2: Dobitocul vrea sa se schimbe radical si sa devina un "adevarat" presedinte.

Merg pe prima varianta :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 20:47 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Ca sa dezleg misterul, ma gandeam la cosuri pline pana la refuz la ocazii de genul Craciun, Paste si marirea tva-ului. Banuiesc ca in uk nu se intampla asta doar cu aceste ocazii. Mda, asta cu ajunsul cutitului mi se pare nejustificata, adica ce au facut romanii ca sa merite asta? De fapt, l-au votat pe boul ala si probabil ca merita si asta daca sunt prosti.
@Mr. D din nou ma bucur pt tine pt descoperirea taramului fagaduintei , dar nu ne zici nimic nou , am vazut asta cu totii (s-ar putea sa ma insel) iar unii intelegem si motivele pentru care procentul e mai mare aici, nu e nimic extraordinar in asta. Nu postez doar ca sa ma contrzic cu cineva dar nu intelegeam postul respectiv si de aia am intrebat.
@ Dragos tvr-ul cenzureaza chestiile astea pt ca nu-i aduc profit si e normal de altfel sa faca asta pe banii nostri ... :lol:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 21:11 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Allex Quote:
.....@Mr. D din nou ma bucur pt tine pt descoperirea taramului fagaduintei.....
Exista asa ceva? :) Sunt deja acolo si nu realizez? :)Da-mi voie sa am retinerile mele ;)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 24 Dec 2010, 21:56 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Comentariile tale asta dau de inteles... :roll:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 25 Dec 2010, 01:43 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Allex Quote:
Comentariile tale asta dau de inteles... :roll:
Daca o realitate de genul celei pe care am exprimat-o mai sus transforma tara asta in taramul fagaduintei atunci asa o fi ... insa plecand de la ideea asta si state precum Germania, Franta, Austria, Italia etc se pot transforma foarte usor in taram al fagaduintei. Totusi, da-mi voie sa am retineri cand ar trebui sa asociez simpla viata decenta cu un asa zis taram al fagaduintei.
Pentru multi oameni a trai decent, fara a face sacrificii pentru a putea face cumparaturile de Craciun, sunt oarecum un lucru normal, un rezultat al unei societati civilizate.
Eu ti-am inteles ironia cand imi spuneai ca te bucuri pt mine, insa lucrurile astea le-am observat de multa vreme, de cand veneam in UK doar de placere, in vacante. Si aceleasi lucruri le-au vazut toti romanii care au iesit din tara la un moment dat...ca mancarea de calitate pt cei de afara nu e un lux, ca a-ti lua o pereche de "adidasi" nu echivaleaza cu a economisi o treime din salariu, ca pentru un televizor nu-i nevoie sa faci rata in banca ... samd.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 29 Dec 2010, 17:07 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Adrian Sobaru îşi încheiase o poliţă de asigurare
of of, măi măi!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Jan 2011, 06:18 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
valerica Quote:
Sa inteleg ca te duce bibilica la premeditarea tentativei de suicid in vederea incasarii politei? Oare atat de prost sa fi fost omul asta incat sa nu fi facut diferenta dintre accident si suicid? Eu zic ca nu...

Anyway, revenind la primele zile ale lui 2011, am ajuns sa-i dau dreptate lui Basescu; pai ce ba, stati si intindeti mana catre guvern...gata cu mila...fiecare pe p lui, clar? .... da' nenea basa, io, cetatzean roman, de ce mm mai platesc taxe?!? daca tot sunt haiduc, pe pm ?!? Ahhh, retorica asta...

Acum serios vorbind, daca in declaratiile oficiale discursul lui a sunat atat de porc... isi poate imagina cineva cum vb nea caisa de la cotroceni cu tovarasii lui de spritz? :) M-as risca sa fac ceva presupuneri referitoare la limbaj, insa mi`e ca ma baneaza astia mici, negri si rai, care respira greu, de pe forum 8)

PS: oare daca peste 15 ani vom avea aceasi formula de guvernare si/sau acelasi presedinte, vom fi obligati sa invatam in scoli limba maghiara? :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Jan 2011, 10:06 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Mai tonamatule, mai mogulule, mai grasule, mai baronule, mai comunistule, mai securistule, daca nu-ti convine sa iti invete plodu in maghiara, pleaca din RO, muta-te in Ungaria si da-l la o scoala pt minoritatea romana. E democratie, cui nu-i convine sa plece din tara.
Pana la urma de ce esti milog si il dai la scoala de stat? Ce statul trebuie sa iti asigure invatamant, sanatate? Milogule! Nu mai avem loc de astia care stau cu mana intinsa.

Acum revenind la chestii serioase am si eu o intrebare. In Romania e criza ori ba? Va intreb pentru ca eu am ceva dubii. Voi de unde stiti ca e criza? OK, v-a zis base, da asta n-a zis nimic care in final sa nu se dovedeasca minciuna.

Ok, logica e usor de urmat. Eu si sleahta mea conduc o tara saraca. Scopul meu e jaful. Problema e ca nu ne mai ajunge pt ca suntem multi in sleahta. Atunci zic ca tara nu mai are bani ca sa justific taieri de fonduri de la educatie, sanatate, etc dar si sa justific nevoia de imprumuturi externe. Cata vreme eu si numai eu am acces la informatiile "contabile" de ce sa nu duc de nas un popor intreg?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Jan 2011, 12:15 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Allex Quote:
@valerica sugerezi ca e inca bine?
@allex, acum cateva minute am vazut un reportaj la tv, unde spuneau ca BMW a vandut in 2010 1656 de masini, cu 30% mai mult decat in 2009, Mercedes 1500, Infiniti 82 de masini cu 272% mai mult fata de 2009, in 2010, 20 de romani si-au inmatriculat un Ferrari nou, scaderile le-au simtit Maserati(7 fata de 11 masini in 2009) si Jaguar(31 fata de 54 in 2009).
Ce am mai observat, de sarbatori statiunile turistice au fost ocupate in proportie foarte mare, de Craciun, Valea Prahovei a avut 95% grad de ocupare. La intoarcerea din vacante, drumul spre Bucuresti a fost blocat, traficul chiar deviat pe Sacele. Ghici unde si-au petrecut o parte din romani sarbatorile? La Mall si supermarket, la cumparaturi!!!
Acum, nu stiu daca e inca bine, poate e rau, cine mai stie, dar eu cred ca atunci cand nu ai bani, mai stai si pe curu' tau acasa, mergi cu tramvaiu', nu faci cozi la fiecare magazin pe care scrie SALE 80%-90% sau 1+1, nu dai un salariu sa petreci intre ani la restaurant si tot asa.
Sunt curios, cati romani se parfoneaza cu 1 milion! pe pariu ca multi.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Jan 2011, 17:20 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Mr.D Quote:
Sa inteleg ca te duce bibilica la premeditarea tentativei de suicid in vederea incasarii politei? Oare atat de prost sa fi fost omul asta incat sa nu fi facut diferenta dintre accident si suicid? Eu zic ca nu...
asigurarea de viata are clauza pt suicid, in functie de perioada de la incheiere se va plati o parte sau dupa 2-3 ani toata suma. De ce ti-ai mai face asigurare de viata, daca nu suicidul nu este acceptat? Teoretic multe cazuri rezultate cu deces, pot fi acuzate de suicid, astfel firmele de asigurari ar "demola" mortile.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 14 Jan 2011, 20:26 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
sinuciderea este excludere la orice companie de asigurari in lumea asta ... sigur .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 03 Feb 2011, 08:14 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Asaaa....si ca sa mai reanimam putin topicul, sa vedem ce mai e penibil pe la noi prin tara.

Pai...eu zic asa:

1. Ideile inepte precum ca pseudo-revolutia din Egipt ar putea sa fie un exemplu pentru Romania; fac pariu ca daca, prin absurd, ar iesi ceva oameni in strada, dar la modul serios (fara pinguini) acestia ar reprezenta un procent infim din nr total al populatiei. Oricum, o idee inepta.

2. Gadea de la Antena3 - desi urmaresc emisiunea, in mare parte datorita invitatilor care se perinda pe acolo si care dau dovada de cultura si experienta socio-politica mult mai vasta decat cangurii din conducerea tarii, Gadea devine pe zi ce trece tot mai penibil; pai de ce....pai simplu: a intrecut limitele subiectivismului, iar tentativele aparente de impartialitate nu fac decat sa ii contureze mai acut imaginea pe care mi`am format`o in ceea ce`l priveste.

3. Ideile lui Badea referitoare la domeniul imobiliar si pe care si le exprima tot mai des in emisiune; sa-i dea cineva un sms si sa-i zica pe intelesul lui "Gogule, vezi ca sunt multi oameni care n-au avut unde sa stea in acea perioada de asa zisa inflorire economica cu consecinte explozive dpdv al preturilor pe piata imobiliara; cand tu stateai cu mami oamenii aia trebuiau sa stea undeva feriti de ploaie iar asta insemna chirie sau rate, de multe ori similare ca si cuantum...asa ca, din partea noastra, a celor fara mami si tati la care sa stam, iti spunem un mare fuck off din punctul asta de vedere". AAAAa.....ca a fost specula, ca bancile au favorizat specula, ca Isarescu e un porc, asta-i altceva...dar nu te lua de aia care voiau sa locuiasca undeva ca sa nu o arda in cutii de carton, doar pentru a sabota acest trend ascendent al preturilor din domeniul imobiliar..

4. Udrea - un singur comment - as oferi`o cadou celor de pe Jilava.

5. Videanu cu inchipuita lui crestere in procente de 8% in 8 saptamani (tot el a tras concluzia: 1 procent pe saptamana :) )

6. Anuntul de pe site`ul de licitatii publice cu privire la achizitia de "echipamente" dedicate impotriva revoltelor.

7. Incalcarea flagranta a drepturilor omului - vezi dispunerea arestarii preventive a lui Constantin Nicolescu

Mai spuneti si voi, ca sunt atatea....astea mi-au ramas proaspete in minte :)

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 03 Feb 2011, 10:45 
Offline

Joined: 26 Aug 2010, 09:34
Posts: 24
Location: De'a dreapta Tatalui..
@ Mr.D ...foarte bun ca de obicei, dar sunt cateva chestii unde nu sunt de acord cu tine:
2. Si pe mine ma cam enerveaza antena 3 cu obsesia lor impotriva lui basescu...DAR apoi imi aduc aminte ca de fapt asta e rolul presei..sa critice puterea..De altfel intact e cam singurul trust impotriva puterii din Rromania asa ca se cam justifica intr-o oarecare masura acest fanatism..
3. Aici ai partial dreptate..sa fim seriosi ce procent din cei care si-au cumparat case in acea perioada au fost ghinionistii care fix atunci a trebuit sa-si cumpere o casa..5% hai 10.. restul au urmat spiritul de turma , s-au lasat mintiti de statistici false si au crezut ca fac un business.Eu cunosc o familie care aveau un apartament de 2 camere in Bucuresti (care btw cost destul de mult in acea perioada) dar ei au facut un credit pt o casa (vorba vine casa...,,Palatul telefoanelor'' e termentul corect de comparatie) in Crevedia(wtf?!) in valoare de...... 400.000 de coco..that's right + un golf luat in leasing (care dupa toate taxele a costat in jur de 35.000).. Raportand asta la venitul mediu al familiei (1000-1500 de euro pe luna) iti poti da seama cam cum stau lucrurile..
Revenind la Mircea Badea.. uita-te din nou peste ce spune el referitor la imobiliare si o sa vezi ca are al naibii de multa dreptate...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 03 Feb 2011, 11:00 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Marcel Tundrea, cel caruia un procuror i-a distrus viata si familia bagandu-l la zdup 12 ani a murit la scurt timp dupa ce s-a constatat eroarea judiciara.
Si uite ce declara acum 2 zile Procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi: "Deocamdata, nu este cercetat procurorul care a instrumentat in prima faza dosarul". Iar privitor la adevaratul criminal: "Este o ancheta in curs, cu privire la persoana suspectata ca ar fi comis aceasta infractiune"
Cu toate ca se cunoaste adevaratul autor al crimei si violului fetei de 13 ani, acesta, desi recidivist a fost lasat in libertate pe durata anchetei. Si ghici ce. A mai omorat zilele trecute o batrana si a jefuit si batut pe alta.
Asta apropo de punctul 7 al lui Mr.D cu "arestarile preventive". In tara asta arestarile preventive se fac doar pentru intimidare cand nu exista probe, nu pentru a izola criminalii si psihopatii de societate.

Si culmea ironiei, adevaratul autor a fost coleg de parnaie cu Tundrea pentru alte fapte comise.


LE: Ce e deranjant este ca la noi nu se intampla ca in societati civilizate si democratice unde un demnitar sau persoana publica care face astfel de greseli sau abuzuri este aruncat a doua zi la marginea societatii, nu continua sa conduca justitia precum procurorul vinovat sau Kovesi care il sustine.
Acolo inlaturarea celor care fac rau nu este perceputa ca o pedeapsa ci ca o protectie impotriva prostiilor pe care poate sa le mai faca. Prima reactie este de a ii lua posibilitatea de a mai face prostii, apoi vezi cum il pedepesesti.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 03 Feb 2011, 23:06 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Eastmaster, nu mi-ai inteles punctul de vedere foarte bine; eu ma refer la oamenii care, in perioada de asa zisa crestere economica TREBUIAU sa locuiasca undeva. Ori perioada aia a tinut cativa ani, timp in care chiriile (alternativa achizitiei unei case) au crescut exponential. Eu ti-o spun din punctul de vedere al omului aflat in aceasta situatie. Nu am vrut sa ma dau exemplu insa poate asa e mai simplu...din 1998 de cand am aterizat la Bucuresti a trebuit sa-mi port de grija in cea mai mare parte a timpului...am studiat, am muncit, mi-am platit facturile si chiria din banii castigati de mine (si prietena, ulterior sotie :) ). So, pot sa spun ca am trecut prin toate etapele evolutiei imobiliare...inclusiv prin etapa in care esti foarte frustrat de faptul ca cel care iti pretinde chiria iti spune franc in fata ca cererea e atat de mare incat negocierea e practic imposibila, cu alte cuvinte take it or leave it, si mai frustrant de atat fiind faptul ca acel cuantum al chiriei echivala (more or less) cu cel al unei rate la o casa. Asta a fost de fapt problema la care eu personal nu am gasit alternativa; la ce am spus nu in schimb a fost la achizitia unui apartament, vechi sau nou, din motive oarecum evidente. Apartamentele vechi sunt....vechi, iar cele noi sunt in marea lor o gluma la capitolul executie (am lucrat, impreuna cu tatal meu, ca si subantreprenori pentru mari dezvoltatori din Romania...multe contracte aveau ca obiect refacerea lucrarilor executate de niste "mercenari" cum obisnuiam sa le zicem...si acum am niste poze facute la partea de structura de la blocurile din Vitan, blocuri cu 10-12 etaje la care stalpii sau grinzile n-au vazut ce e ala un vibrator de beton, segregarile fiind de fapt niste gauri de vedeai prin grinda dintr-o parte in cealalta).

Da, ai dreptate cu presa, asta-i rolul lor; insa credibilitatea lor scade in momentul in care vin cu lucruri puerile...de multe ori vorbesc de semidocti, ori un Gadea se regaseste in aceasta postura tot mai des. Ce imi place la antena3 - Stirea Zilei, cu Gabriela Vranceanu Firea...mi se pare cea mai echilibrata emisiune.

Dragos - foarte bun exemplul dat de tine si oarecum elocvent pentru justitia din Romania; pe parte civila eu am avut un proces cu un PSDist din Prahova, care are sa-mi dea f multi bani (pt mine f multi ...) proces care s-a incheiat in in 2011, dupa 3 ani, cu acceptarea de catre instanta a cererii de insolvabilitate pe care am facut-o (de atunci s-au mai schimbat judecatorii). O sa spuna unii ca a durat totusi putin pentru Romania - gresit total...la dosar aveam un document in care omul isi recunostea creanta (sa fim intelesi vb de societati comerciale aici). Acelasi caz, in UK, nici nu ajungea in instanta ... aici este un fel de prima instanta unde trimiti contra sumei de vreo 12 lire o scrisoare in care spui ce te doare, iar daca lucrurile sunt f clare sunt rezolvate in max 1 luna...daca nu, poti sa mergi mai departe, insa ai la mana acea prima rezolutie in care se si justifica decizia. Ca sa nu mai zic de casele de avocatura care vaneaza astfel de spete...stiind ca pot castiga f multi bani din asa ceva ... motiv in plus pt societatile comerciale sa nu se joace cu activitatea lor.

In alta ordine de idei am senzatia ca Romania se apropie tot mai mult de anul 1989 si sper sa nu-l depaseasca; singura mea speranta, sincer sa fiu, sta intr-o clasa politica tanara, formata pe altfel de principii decat cele ariviste, o clasa politica care sa lupte SI pentru natiune, sa dea dovada de putin spirit altruist...caci altfel nu vom fi decat ca si pana acum doar o moneda de schimb.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 17 8 9 10 1128 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited