It is currently 21 Sep 2024, 03:50

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1457 posts ]  Go to page Previous 155 56 57 58 59
Author Message
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 25 Jul 2024, 11:28 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Centurion, stiu cum functioneaza un EV in trafic, ma refeream la faptul ca punctul de atractie la acest Junior Veloce e, conform review-urilor si a filmuletelor de pe YouTube, modul cum se comporta pe sosea, in curbe, in general in drumurile din afara oraselor. Asa ca sa-l folosesti exclusiv in oras e ca si cum i-ai anula punctele forte si atunci la pretul de 42k e intr-adevar scump in comparatie cu EV-urile generice/asiatice.
In fine, doar piata va valida prognozele noastre de pe forum, si aici momentul lansarii nu pare unul fericit. Piata de EV e deja in scadere din varii motive (eliminarea beneficiilor fiscale in majoritatea tarilor EU fiind unul primordial), si inca un nou mini SUV nu stiu daca o va revitaliza indeajuns.

Yux, hai sa ne dam o tura cu Juniorul cand va apare pe aici, dar pe undeva pe la tara, prin Surrey (daca Stellantis mai au vreo reprezentanta pe altundeva decat prin Londra).

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 25 Jul 2024, 13:12 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1327
Location: Lisbon
centurion Quote:
triesse Quote:

In rest, cu garda ridicata la sol, silentios si Rosso Alfa la culoarea exterioara, il vad o varianta faina pentru o masina practica...de oras, ca Fiat 500 ar fi mic.
Concurentii din "familie" pentru Junior sunt Fiat 600e (nu 500e) si Jeep Avenger.
Concurentii da, aia sunt.

Eu mai mult am scris in cazul meu. Pe langa GTA, am un 159 TI diesel si l-as schimba cu o electrica, strict pentru mers de ici-colo prin traficul urban. Si pentru asta un Fiat 500 e foarte ok, dar daca as merge de ici-colo cu mai multe bagaje sau persoane, atunci un Junior ar fi mai spatios.
Ma refer la un Junior ieftin versiunea basic, nu as cumpara un Junior Veloce pentru performance.

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 25 Jul 2024, 15:09 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
In configuratie full spec incepe sa arate binisor in ochii mei.

multi s-au plans de-a lungul timpului ca alfa nu are o electrica.. Acum are una. Asta cred ca e cel mai mare plus al masinii asteia.

Jante mari 18-20", sau cat e maxim, anvelopa inaltime redusa, suspensie spate :roll: si scaune "sport"/scoica din carboane/cartoane - fite numai bune de omorat spatele ruland cu 10km/h - e fix configuratia pe care eu as evita-o cu brio . As plati extra sa nu am asa ceva. Altfel spus, full spec arara bine dar nu stiu cine ar alege vreodata asa ceva pt oras.

Dar cum zic iutubaretii, e electrica si merge tare pe circuit... :scratch:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 25 Jul 2024, 15:43 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
triesse Quote:

Eu mai mult am scris in cazul meu. Pe langa GTA, am un 159 TI diesel si l-as schimba cu o electrica, strict pentru mers de ici-colo prin traficul urban. Si pentru asta un Fiat 500 e foarte ok, dar daca as merge de ici-colo cu mai multe bagaje sau persoane, atunci un Junior ar fi mai spatios.
Ma refer la un Junior ieftin versiunea basic, nu as cumpara un Junior Veloce pentru performance.
Vezi si Fiat 600e sau chiar nou Grande Panda e.
Ma uitasem recent si la 600e si la Junior e. Pretul de lista in Italia e undeva pe la 34000 euro pentru 600e, respectiv 39000 euro pentru Junior e. Aceeasi motorizare, 115 kW (156 CP). Nu am intrat in detalii sa vad dotarile.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 26 Jul 2024, 12:05 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6669
Location: Brasov... oarecum.
Dane, cred ca am ceva dealer Fiat & Co. la mine in sat. Poate facem o treaba la toamna, cum sa nu.

Juniorul are si o varianta electrica mai domoala, cu scaune normale, putere comuna (vreo 150cp), etc, etc. sa combata concurenta. Cred ca varianta aia o sa faca marea majoritate a vanzarilor modelului pentru cei care au nevoie de o electrica de oras, preponderent, pentru nevoi caznice, dar care vor so o arda oleaca mai stylish decat mizerrile PSA sau chinezariile actuale.

Triese, am un 500 pentru daily, face 45km zilnic sa duca kinderii la scoala, plus piata si alte kkturi zilnice. Ocazional face si drumuri de 150-200km dus-intors (chiar si unul de 400km, cumulat dus intors, toti 4 ca sa vedem cum ne intelegem cu el la drumuri mai lungi). La interior e mai mare decat ma asteptam sa fiu sincer, pozitia la condus pentru mine e cam nasoala la 1.90m, in sensul ca 30minute e cam maximul pana sa ma doara spatele, dar posibil sa poti face un swap de scaune de Abarth care sunt mai confortabile.
1.2l, 6.0 - 6.3l/100, depinde daca e cu aer sau fara, usor de parcat in spatii inguste, usor de manevrat in spatii inguste. E genial. Recomand strict de oras.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 26 Jul 2024, 14:37 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
M-am uitat pe specificatii si cred ca toti aveti dreptate, Elettrica cred ca va fi cea care va face vanzari. Are 255 mile autonomia, ceea ce e mai bine si decat Merc EQA/EQB/EQC sau BMW iX3. 150 cai sunt ok ptr o electrica si portbagajul de 400 litri e mai mare decat cel de la Kia e-Niro electric (cel mai raspandit Uber in Londra si imprejurimi) sau Merc EQA.
Si m-am hazardat cu uzul urban, nu vad de ce ar fi doar de oras, adica e mai mare si mai spatioasa decat Alfa 147 (care nu era masina doar de oras). E £33k in UK, nu vad ce poti cumpara mai bun la pretul ala care sa bifeze atat de multe casute.
Cred ca au facut o treaba foarte buna Stellantis cu Juniorul, daca nici asta nu se va vinde atunci nu stiu sincer ce alte masini ar putea sa vanda Alfa in volume cat de cat decente.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 26 Jul 2024, 18:10 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1327
Location: Lisbon
yux_mm Quote:
Triesse, am un 500 pentru daily, face 45km zilnic sa duca kinderii la scoala, plus piata si alte kkturi zilnice. Ocazional face si drumuri de 150-200km dus-intors (chiar si unul de 400km, cumulat dus intors, toti 4 ca sa vedem cum ne intelegem cu el la drumuri mai lungi). La interior e mai mare decat ma asteptam sa fiu sincer, pozitia la condus pentru mine e cam nasoala la 1.90m, in sensul ca 30minute e cam maximul pana sa ma doara spatele, dar posibil sa poti face un swap de scaune de Abarth care sunt mai confortabile.
1.2l, 6.0 - 6.3l/100, depinde daca e cu aer sau fara, usor de parcat in spatii inguste, usor de manevrat in spatii inguste. E genial. Recomand strict de oras.
N-am condus Fiat 500, dar m-am asezat la volan, ba chiar acum cativa ani aproape ca era sa cumpar un Abarth si tot timpul mi s-a parut masina ideala pentru oras.
La ultima masuratoare aveam 1.65cm, deci pentru mine e chiar mare in interior. :lol:

Ca masina de servici am avut cateva 500X, mi-a placut si aia, atat in oras cat si pe autostrada la un mers normal fara sa te grabesti.

La un Junior ma gandeam ca nah, as vrea Alfa Romeo, tot arata mai distinct decat concurenta.
dand Quote:
M-am uitat pe specificatii si cred ca toti aveti dreptate, Elettrica cred ca va fi cea care va face vanzari. Are 255 mile autonomia, ceea ce e mai bine si decat Merc EQA/EQB/EQC sau BMW iX3. 150 cai sunt ok ptr o electrica si portbagajul de 400 litri e mai mare decat cel de la Kia e-Niro electric (cel mai raspandit Uber in Londra si imprejurimi) sau Merc EQA.
Si m-am hazardat cu uzul urban, nu vad de ce ar fi doar de oras, adica e mai mare si mai spatioasa decat Alfa 147 (care nu era masina doar de oras). E £33k in UK, nu vad ce poti cumpara mai bun la pretul ala care sa bifeze atat de multe casute.
Cred ca au facut o treaba foarte buna Stellantis cu Juniorul, daca nici asta nu se va vinde atunci nu stiu sincer ce alte masini ar putea sa vanda Alfa in volume cat de cat decente.
M-am uitat putin aseara si pe-aici preturile incep de la 28.900euro pentru Junior Ibrida. As spune ca e destul de ok, un Peugeot 2008 Hybrid 136cp fiind 27.300euro.

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1457 posts ]  Go to page Previous 155 56 57 58 59

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited