It is currently 25 Sep 2024, 12:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 15:48 
Offline

Joined: 17 Apr 2008, 04:52
Posts: 7
Location: Brno - Czech rep.
Salut, am deschis acest topic pentru voi; pentru cuore sportivo si pentru Bamse.
Actori:
Bamse: 156 1.8 TS, nascut in `97 in Italia, emigrat, infiat si rebotezat in 2008 in Brno, Cehia la 150k km
Taticul: eu, sofer de 6 ani - km alaturi de bamse 6000; 26 ani, sofer in forta - solicit masina la max cat poate in masuri de siguranta, sofer extra atent si extra prudent in aceeasi masura cu sofatu' in fortza.

Bamse la infiere: http://www.myworld.joemaniax.ro/index.php?view=my_car
Bamse in momentu' de fata: http://www.myworld.joemaniax.ro/index.php?view=bamse

Pentru cine are un cuvant de spus... exista acest topic.
Conditiile ultimului drum:
- 1100 km parcursi din Slatina/Olt - Craiova - Tg. Jiu - Petrosani - Deva - Nadlac - Budapesta - Bratislava - Brno
- de la Tg. Jiu la Szeghet drum infernal: ceatza, polei ca sticla, noapte... solicitant la max; mici derapaje chiar si la 20km/ora in unele locuri
- oboseala extrema dupa un astfel de drum
- ajuns cu bine in Brno, aproape acasa, conditii optime de drum: soseaua luminata, uscat pe jos...
- am rasuflat usurat ca "am ajuns acasa" si... n-am mai fost atent la drum... autostrada mai continua in oras cale de inca 5-10km insa n-am mai fost atent la drum... rasuflasem usarat si mintea imi mergea aiurea la cu totu' alte chestii
- evenimentul: curba de 90 de grade observata prea tarziu la 150km/ora
- masuri: frana instant pana la poate 120km/ora si viraj curba, viraj brusc dreapta si accelerat pentru a evita impactu` frontal
- impact spate / lateral / fata in parapet - bordura a retezat rotiile si a spart rezervoru'... Bamse a facut bubitze si s-a facut titirez cale de vreo 25-30 de metrii si s-a oprit pe mijlocu dintre sensuri "aluncand" pe doua roti si 2 jante
- in momentul impactului (Zbang) automat am inchis ochii o fractiune de secunda, Zbang cu ochii inchisi (fata masinii in parapet), am deschis ochii... scantei peste tot in juru masinii pana ne-am oprit
- la primu' zbang am luat picioru de pe aceleratie iar de volan doar ma tineam... pasageru' din dreapta l-am vazut inainte de impact ca se tinea cu o mana de bord si o mana de stalpul dintre parbriz si usa.
- rezervorul plin si spart a aruncat benzina peste tot, electrica a murit instant la 1-2 secunde inainte de full stop din inertie
- nici eu nici cumnata-miu n-am avut absolut nimic, centurile ne-au tinut in scaune, manevra sa o lovesc cu spatele mai intai a fost o inspiratie extrem de buna caci a amortizat din soc si impactul pe traiectoria masinii a fost amortizat suficient ca sa nu trecem prin parapet (si-apoi in stalp sau in casa de dincolo)
- n-am putut decat sa radem cand ne-am dat jos... n-aveam nimic, n-am luat foc, n-am ramas fara sarmalele din portbagaj.

Am un prieten care a intrat cu un gtv intr-un zid cam la aceeasi maniera (insa doar cu fata dreapta)... nu l-am crezut pana in ziua de ieri ca a avut 100/ora la impact... insa acum... si eu i-am tras un facelift cu peste 100 la ora (20 de metrii de franat de la 150-160 la ora)... oricum... nu incercati la viteza asta un impact frontal... n-o sa va iasa schema... :dribble:

Morala: nu stiam ca pe defileul Jiului se poate merge si cu 139km/ora! Totodata, nu rasufla usurat pana n-ai stins motorul - s-ar putea sa fi mai obosit decat ai impresia!

P.S.: pompierii mi-au furat toata benzina care mai ramasese in rezervor... peste 40 de litrii... i-as vrea innapoi, lol. Imi trebuie ca s-o vand caci n-am bani suficienti pentru mecanic, orice banut conteza acum... :disgust1:


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 17:09 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Shit man. :(
Morala cred ca e alta,dar nu vreu sa-ti mai rasucesc cutitul in rana.
Drumurile astea peste tari si tari nu sunt usor de facut,dupa cum se vede.Din cate inteleg nu ai casco,astfel nu ti-ai mai fi pus problema unui mecanic.
Avem cativa utilizatori din Brno,cel mai activ dintre ei este Mucas,sper ca niste sfaturi si indrumari "locale" sa fie mai de folos decat compatimiri on-line.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 18:25 
Offline

Joined: 17 Apr 2008, 04:52
Posts: 7
Location: Brno - Czech rep.
Ne cunoastem, el a facut pozele :ziped:
A fost primu care l-am dus la locu' faptei ca sa-si dea o opinie incotro o tractez: cimitir sau mecanic...
Am ales varianta 2 :money:
Insa el e mai optimist la costuri... sau poate ca incerca sa ma incurajeze, heh


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 18:58 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2008, 23:50
Posts: 155
Location: Ploiesti
se spune ca cei mai grei km de parcurs dintr-o astfel de calatorie sunt ultimii 20! mi-a zis-o un sofer de tir! succes in depasirea acestei dificile incercari, bine ca n-ati patit nimic! fieru e tot fier, chiar daca e o alfa!!!


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 19:16 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jul 2007, 13:21
Posts: 542
Car: Spider 916
Location: Polonia
Hai batrane, spor la treaba.
Lasa ca o scoatem noi la capat si cu Bamse, uite Goanga e aproape gata. "Iti fac eu intrarea" la acelas service.
Va tine o vreme pana cand va reveni pe drumuri dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
Ce e drept sunt optimist avand in vedere ca si a mea a fost refacuta. Din ce am vazut la fata locului structura metalica nu e afectata cum a fost a Gongii mele, dar sunt mai multe probleme mecanice pe langa partile exterioare care se schimba usor. Din ce am vazut roata fata este scoasa vre-o 20 cm in exterior cu tot cu axul care vine din cutie...asta poate fi o problema, dar nu stiu cat de costisitoare. M-am mai gandit si mi-am adus aminte ca si toate chestiile cu care se prinde roata de masina (nu stiu cum se numesc) sunt sparte si mi se pare ca si locurile de prindere a "chestiilor" sunt sparte. Asta nu stiu ce inseamna, se pot pune altele sau trebuie taiat si sudat ca la mine :(.

Lasa ca vedem in Ianuarie cand se deschide service-ul. Eu spun ca in vre-o 2000E se repara :D.

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0 TS Mk2
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex: Alfa Romeo 166 2.0 TS
Ex: Alfa Romeo GTV 2.0 TS Mk1
Ex: Alfa Romeo Spider 2.0 TS Mk1
Ex: Alfa Romeo 156 1.8 TS


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 19:57 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2006, 12:36
Posts: 1265
Car: 156 1.9 mJTD
Location: Radauti (Bucovina) / Sibiu
alfa ncg Quote:
se spune ca cei mai grei km de parcurs dintr-o astfel de calatorie sunt ultimii 20! mi-a zis-o un sofer de tir! succes in depasirea acestei dificile incercari, bine ca n-ati patit nimic! fieru e tot fier, chiar daca e o alfa!!!
Asa e , am patit-o si eu cu un prieten care a adormit cu 5 km inainte sa ajungem acasa :shock: noroc ca am fost pe faza ceilalti din masina si nu s-a intamplat nimic grav. Imi pare rau de patania ta dar sa speram ca o dregi tu pana la urma. :D

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 mJTD (Bella) Image
Renault Megane2 1.5 DCI (BUG) Image
Renault Clio 1.5 DCI (Barca) Image
Image
ALFA ROMEO dauneaza grav permisului!


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 29 Dec 2008, 22:24 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1335
Location: Lisbon
In primul rand,dupa toata intamplarea asta...bine ca nu ai patit nimic,nici cumnatul tau,bine ca sunteti sanatosi.

Vreau sa spun ca eu Locuiesc in Lisabona,merg cam de 2 ori pe an in Ro,pana la Suceava,aprox. 11.000km dus-intors...tot fac concediul asta de vreo 7 ani si sincer,de fiecare data,chiar ultimii km mi se par cel mai greu:ma simt mai sigur stiind ca lipseste putin si ajung acasa,si chiar atunci se pot intampla cele mai triste accidente.

Pana acum,cam de fiecare data am avut cateva "incercari":dar vara asta,lipseau cam 60km pana in Sv,si am adormit pt. cateva secunde(cred eu,nici nu stiu),am intrat pe contra-sens........eram sa iau un TIR in fata,am avut noroc ca soferul de pe camion a claxonat intruna si a aprins toate farurile ce le avea(bine ca la TIR sunt multe) si am tras dreapta,am scapat,multumesc Lui D-zeu :!:

Deci se poate intapla oricui, :!: trebuie multa atentie...TOT TIMPUL!

Ce pot sa-ti spun: bafta cu reparatia si numai bine!

_________________
Alfa Romeo Giulia 2.0 RWD
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 30 Dec 2008, 00:42 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Fuck!!! Nasparili accident, bine ca esti intreg!!! Slava-Domnului! :popa:

Din ce vad in poze, ai puntile deformate din pacate... Mai bine du-o la cimitir, te costa mai mult de 2000 euro s-o faci... Parerea mea!

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 30 Dec 2008, 01:28 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Bine ca ati scapat intregi.Masina si-a facut datoria de a va salva.Multa bafta

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 30 Dec 2008, 13:37 
Offline
User avatar

Joined: 02 Dec 2006, 00:02
Posts: 677
Location: Baia Mare
Imi pare rau pentru patenia ta....il sustin pe mirica...treci mult peste 2000 de euro ca sa o readuci pe drumuri si tot nu o sa fie ca si inainte...Important e ca sunteti sanatosi si intregi

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS 165cp
ex:Seat Leon 1.9 TDI 2001 110cp+
ex:Skoda Octavia 1.9 TDI 2007 105cp
ex:Audi A6 2.7 quattro 2006 180 cp
ex:Alfa 155 1.9 TD 1993 90cp
ex:Alfa 156 1.9 JTD 2002 115 cp


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 31 Dec 2008, 03:09 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jul 2007, 13:21
Posts: 542
Car: Spider 916
Location: Polonia
Alex, un te contrazic, dar nici eu nu credeam ca scap cu 2000 E, si pana la urma a fost pozibil. Nici nu ma pricep foarte bine dar eu zic ca merita incercat cu mecanicii, care o vor vedea direct si ne vor da un verdict final, parerea mea :D. Ar fi prea mare lasitatea de a nu incerca macar.

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0 TS Mk2
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex: Alfa Romeo 166 2.0 TS
Ex: Alfa Romeo GTV 2.0 TS Mk1
Ex: Alfa Romeo Spider 2.0 TS Mk1
Ex: Alfa Romeo 156 1.8 TS


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 01 Jan 2009, 18:53 
Offline

Joined: 17 Apr 2008, 04:52
Posts: 7
Location: Brno - Czech rep.
Da baieti, multam tuturor pentru compasiune, sa aveti fiecare un an net excelent comparativ cu anteriorii ;)

Concluzia mea este ca am gasit alta alfa acelasi model, aceeasi motorizare si culmea aceeasi culoare care are cica motoru' defect. Cum aia o dau cam cu 1200 de euro mi-e mai usor sa pun motoru de pe Bamse care imi pare inca bun (sper) sau sa iventeze nea mecanicu ceva din motoru' aleia si al meu.

Opinia mea a fost de asemenea ca ma duc reparatiile spre 3000 de euro deci n-are sens (atat am dat pe ea, lol).
Nu ma lasa inima sa renunt efectiv la a avea o masina considerand ca si peste 4 ani o sa mai am cateva rate de dat la banca, insa cum buzunarele mele sunt cam pline de scame acum... asta e... facem hei rup cateva luni, operatii estetice sau de corason si cam asta e...

Cu amenzi, tractari si ciocaneli as putea sa ma incadrez undeva pe la 1500euro considerand ca poate mai scot un banut si din ce a ramas din Bamse.

Vorba fratzuzului: c'est la vie :disgust1:


Top
   
 Post subject: Re: Facelift artificial
PostPosted: 01 Jan 2009, 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2007, 21:44
Posts: 696
Location: Brasov
Asa e...primele si ultimele 20 min dintr-o calatorie se spune ca sunt critice. Atunci se pare ca nivelul de concentrare e redus.
Bafta la reparatii !

_________________
Nu port bijuterii.
Le conduc.
Alfa Sportwagon

Dezmembrez motor 2.0 Twin Spark
viewtopic.php?f=65&t=17630


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited