It is currently 05 Oct 2024, 02:29

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: ceva nu'i in regula..
PostPosted: 23 Apr 2008, 19:09 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2007, 00:00
Posts: 20
Location: Timisoara
Salut!
Dupa cum stiti conduc un Alfa 147 din octombrie si vreau sa va spun ce-am patit azi cu ea...
Am fost azi pana la Sacalaz(10km d Timisoara)...eram intr'a 4'a si acceleram..turatia pe la 3000 cand observ ca nu mai urca in turatie...apas si las k nebunu de acceleratie da' nimik...masina incetinea ca si cand as fi luat picioru de pe acceleratie...in vreo 5s isi da drumu...merg ce mai merg..ajung p la 140 intr'a 5'a cand iara mi se intampla acelasi lucru. Speriat bag avariile si opresc p dreapta sa vad ce are. Deschid geamu si o turez..nimic..mai dau d 4-5 ori si iarasi nimic, nici un sunet ciudat..
Plecat de acolo am vrut sa vad daca mai face asa ceva si pana in timisoara am turat-o pana in 4500 fara sa mai faca nici o figura. Ajung in orash a 2/3'a o accelerez puternic cand iara incepe si face de 2 ori acelasi lucru timp de vreo 4-5s.
Sunt ingrijorat pt ca masina o am doar din octombrie si are 20.000km, mai am 500km pana la revizie. Inca o chestie ce as vrea sa o adaug ar fi ca tocmai azi am schimbat motorina, am bagat de la Mol euro4, 11L. Pana acum masina a baut numai Omv euro 4 si odata mol euro5.
Sa fie problema asta din cauza schimbarii de motorina? sau s'a intamplat ceva mai urat (sper sa nu ziceti turbo sau ceva) :?
Dupa ce m-am mai plimbat prin oras am observat ca in unele momente daca schimb mai repede pierde din putere pe la 1400-1600rpm ca si cand ar fi un Lag desi turbo'ul nu e intrat la turatiile respective...
Pls spuneti-mi ce ar putea fi de vina la chestia asta ca ma sperie..masina e totusi NOUA...desi am turat'o ocazional pana pe rosu..

_________________
Alfa 147 1.9 JTDm 120cp


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 20:16 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Ti-a bagat masina in Limp Mode de cateva ori. Masina este noua, asadar in garantie :wink: . Du-te la service si pune-o pe tester, eroarea s-a inregistrat si va putea fi citita.

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 20:51 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2007, 00:00
Posts: 20
Location: Timisoara
ce inseamna Limp Mode !? (schiopat) ???
am vb azi cu ceva prieteni si mi-au spus ca s-ar putea sa fie din cauza ca am pus motorina cand era rezervoru aproape gol si sa se fi facut bule de aer...

_________________
Alfa 147 1.9 JTDm 120cp


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 23:04 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
limp mode = protectie .
Ai avut momente cu overboost mare si masina a intrat in protectie - din moment ce nu ai soft probabil - trebuie sa verifici furtunasele de vacuum si o diagnoza asap !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 24 Apr 2008, 07:59 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2007, 00:00
Posts: 20
Location: Timisoara
Ok o sa incerc azi sa ma duc la service sa vad ce si cum.
Dar de ce sa faca asa ceva din moment ce am mers si in afara cu ea destul de tare cu depasiri rapide si in oras cu accelerari bruste si repetate??

_________________
Alfa 147 1.9 JTDm 120cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited