It is currently 20 Sep 2024, 14:50

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1163 164 165 166 167
Author Message
PostPosted: 04 Jul 2024, 13:40 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Semnati AICI petitia impotriva acestor cretini! :censored:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 04 Jul 2024, 17:02 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Deci in mare e un talmesh-balmesh. Nimic nou sub soare.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 05 Jul 2024, 10:55 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
goldfinger Quote:
Cata vreme testele sunt de o calitate execrabila, termenul redus/clar e doar " nice to have." Nu rezolva mare lucru. E nevoie de ambele. Cu teste la fel, se vor cheltui foarte multi bani aiurea, aproape degeaba.

Ps e o idee de biznis buna: clinica privata de procesat teste din astea.
eu sunt pro testare. Mai des, e ok. Dar sa nu ma opreasca cand sunt racit, atat.

Apoi legea e veche si in anumite situatii, aberanta. Fumeaza unul pătrunjel in vacanta in afara tari si e considerat pericol public pe strada in romania, la x saptamani distanta. Timp in care a stat cuminte si clar nu conduce sub influenta. ... de altfel, legea asta iti interzice, sa conduci sub influenta. Ei testeaza istoricul. :lol:
Ii cred ca poate alta metoda mai buna nu au, dar nici logica nu are prea multa legea asta in contextul de azi.

Stiu ca aveau actiuni comune cu astia de prin UE. Poate pleaca urechea la cum se procedeaza pe acolo. Ca fumeaza si aia in draci, noi suntem incepatori, dar nici nu au declanșat o vânătoare de fantome ca noi.

Vorbind cu un prieten din sistem, amandoi am ajuns la aceeasi concluzie cum si tu presupuneai mai sus.
Urmeaza ceva contracte cu statul unde un jmecher o sa si faca o clinica doar pt aceste teste. Unde le platesti cu bani frumoasi…

Eu sunt patit cu testele lor. Desi am luat antibiotic si nurofen pe reteta (de la medic stomatolog) la un test de rutina efectuat random, am iesit pozitiv la benzodiazepine. Pierdut toata noaptea cu ei pe la judetean pt probe de sange si urina, la sectie la declarstii etc. cera ce ma frapat a fost atitudinea lor de la cap la coada, ca si cum eram ultimul criminal…
Nu mai zic, cu interventii scandal si platit de mine testul (daca astepti sa plateasca ststul la inml testul cica ar fi undeva la 3 ani perioada de asteptare) am reusit dupa 6 luni si 8 zile sa mi recuperez permisul.
Acum ce spuneam mai sus, testele avand o eroare enorma (undeva peste 40% fals pozitive) cu noua lege de te obliga sa faci testul (pt ca si la refuz tot ramai fara permis pan la probele biologice) stiindu te curat te rogi la Dumnezeu sa nu dea fals pozitiv si pleci cu permisul in buzunar, daca ai ghinionul sa iasa fals ai timpul de asteptare enorm. Pt ca singura institutie care se ocupa de testare din tara fiind doar inml bucuresti, sunt supra aglomerati acolo. Asa tu jmecher fiind ai contract cu statul si urmeaza sa faci tu testele sau o buna parte din ele. Teoretic concurenta nici n ai… si asa tu stai ca prostul pe bara ca un jmecher sa faca bani, i ti pierzi si jobul daca mai lucrezi si ca sofer.
Acum legat de aparate ca am vazut ca se discutau. Cand am fost eu cu problema am discutat pe tema asta cu un avocat (si fost politist) si aparatele alea sunt ceva multinationala mare care ei s au spalat pe cap din start spunand ca testele respective dau si erori, mai alea la anunite substante gasite in diverse pastile. Tu daca vrei sa dai in judecata politia romana nu prea ai de ce, ci firma respectiva. Cum firma a stipulat din start, cam nu ai castig de cauza. Tocmai de aceea nu e nici un caz macar castigat de genul in tomania in instanta.
Deci singura situstie care ti ramane, e sa te rogi la dumnezeu sa nu ti faca testul si sa mergi cu waze cat mai mult. Sa sa speram ca vor aparea unii mai slabi de inger sa le sparga putin capatanile celor in uniforme la un astfel de trst si poate asa o sa se schimbe ceva.

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
PostPosted: 05 Jul 2024, 11:58 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Romania la maxim :harhar:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 05 Jul 2024, 12:20 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
A cam iesit la suprafata deja.

Si-a facut "politia rutiera" laborator propriu de testare. (Mai vedem pe parcurs si ce nume apar. Iti dai seama...)

Ei centreaza, ei dau cu capul. El te opreste, dispune testarea, incaseaza, sa mearga biznisul. Cumva si altfel vad acum acea "recomanfare" de testare la gramada, toti cei opriti. nu random/aleator. Sa fie cashflowu mare, nene. Cum se leaga ele...

Apoi, ca ne mai alintam noi cu nurofen. Problema si asta, dar pare o joaca in comparație cu cea de mai jos:
Aparent sunt medicamente, tratamente ale unor boli incurabile (caz concret se vb de diabet, dar e vasta problematica), care dau intr-un procent extrem de mare fals pozitiv. Politia stie, a zis sa se citească prospectul cand mai luam apuri. Plm...

Abia asta e marlanie, din cea mai urata.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 07 Jul 2024, 15:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
@plimbvaca - La ce ai patit acolo cred ca dadeam cu ei de pamant pana la Haga! Dupa mine, toata soferimea ar trebui sa punem mana de la mana si dam in judecat TOT! Unde-s multi, puterea creste! Nu se poate cu asa abuzuri! Da-o naibii! La Taxele care sunt, la fel. Jos cu ei! :censored: :censored: :censored:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 08 Jul 2024, 10:51 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
tomi_alfa Quote:
@plimbvaca - La ce ai patit acolo cred ca dadeam cu ei de pamant pana la Haga! Dupa mine, toata soferimea ar trebui sa punem mana de la mana si dam in judecat TOT! Unde-s multi, puterea creste! Nu se poate cu asa abuzuri! Da-o naibii! La Taxele care sunt, la fel. Jos cu ei! :censored: :censored: :censored:
Sa stii ca in prima instanta asa am zis si eu ca o sa fac. Dar din pacate esti la mana lor…
Cu o floare nu se face primavara. Daca eram mai multi si mai uniti poate altfel era situatia.

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
PostPosted: 08 Jul 2024, 13:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
E ca in cazul taxei de prima inmatriculare: daca legea e facuta pe genunchi, are gauri si poate fi demontata in istanta. S-a intamplat asta la fiecare iteratie a taxei de prima inmatriculare.
Sunt sigur ca se poate intampla si cu asta.

Dar vedeti ca s-a nasxut o petitie la Declic pe tema asta. Poate incepe acolo protestul :D

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 07:20 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Teoretic, va fi un protest saptamana aceasta.

Intre timp Politia a venit cu precizare ca nu toti soferii vor fi testati ci doar cei care au istoric de consum de susbstante interzise sau alcool, daca au un ”comportament nefiresc” sau daca se gasesc in vehicul sticle sau substante suspecte.

Tot intre timp, ala de are mama din Tecuci a spus ca rezultatul testului va trebui sa fie dat in 48, 72 de ore (ma mir cum de nu a zis 60, sa fie o cifra rotunda).

INML-ul insa l-a contrazis, testele vin in minim 3 ore dar se duc si pana la 14 luni, pentru ca depinde de volumul de probe, de interesul celor de la INML (se poate foarte repede pe bani, adica pe spaga, data de catre sofer, nu (neaparat) ca sa se smenuiasca rezultatul, ci ca sa fie prioritizat), dar tot banul este la mijloc, pentru ca testele se fac contracost, ele trebuie sa fie platite de catre Politia Romana, care deconteaza sau nu, daca au sau nu bani, daca au sau nu cum, daca vor sau nu, si aici soferul poate interveni, poate plati singur, fara a avea posibilitatea sa recupereze banii (costurile variaza intre 500 si 1500 de lei).

Testul antidrog fals pozitiv poate iesi de la anumite alimente precum fructele coapte, pizza, semințele de canepa si apa tonica.
In plus, si apa de gura, dezinfectantul de maini, suplimentele de vitamina B și canabidiolul (CBD) pot, de asemenea, genera astfel de probleme.
Doar analizele toxicologice medico-legale pe probe de sange pot infirma aceste rezultate fals pozitive.

Medicamentele care genereaza test antidrog fals pozitiv (pe prospectul unora se specifica ca poate afecta capacitatea de conducere):
Nurofen Plus
Ibuvalen Duo
Tusocalm
Fasconal
Codamin P
Aspaco
Caffetin
Ibuprofen
Solpadeine
Solpadeine Extra
Aspirin Complex
Hot Drink
Daleron Cold 3
Bioflu, Bioflu Plus și BioFlu Sinus
Parasinus, Parasinus Penta
Advil Raceală și Gripa
Nurofen Raceala și Gripa
Paduden Raceala și Gripa
Ibusinus
Ibugrip Plus
Humagrip
Picaturile de nas cu efedrina sau pseudoefedrina
Doreta
Medicamentele antihistaminice

LE: Inca o balba, cica daca rezultatul nu vine in 72 de ore, iti dau permisul inapoi...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 09:06 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
antonelcodreanu Quote:
Teoretic, va fi un protest saptamana aceasta.

Intre timp Politia a venit cu precizare ca nu toti soferii vor fi testati ci doar cei care au istoric de consum de susbstante interzise sau alcool, daca au un ”comportament nefiresc” sau daca se gasesc in vehicul sticle sau substante suspecte.
Pai si eu m am incadrat la comportament nefiresc pt ca eram cu gta ul.
La comportament nefiresc ramanem la latitudinea agentului, si teoretc toti ne putem incadra.
La INML sunt supra plini mereu, si cu legea asta noua sa nu fie si mai aglomerat deci timp de asteptare si mai mare.
Din pct meu de vedere se adevereste si mai mult ca un smecher urmeaza sa si faca centru de testare ca sa incaseze el banii….

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 12:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Vezi ca a precizat Goldfinger mai sus ca se pare ca a transpirat ca urmeaza Militia sa isi faca centru de analize/testare, etc.

Eu stau si ma intreb cam care ar fi reactia unui militian care vine la mine sa ii fac proiectul de casa si sa ii zic, "bo$$, ai 50% sanse sa iti cada casa in cap, fara vreun motiv anume. Iar daca dai drumul la caldura, racire, apa, daca bagi frigiderul in priza sau aprinzi lumina, sigur ti se pravaleste peste tine. Dar e ok, ca iti verific eu proiectul dupa". Imi inchipui ca nu ar fi prea multumit si receptiv...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 12:54 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Purtatorul de cuvant al politiei, in emisiune tv, deci cred ca se gaseste pe streaming, a precizat urmatoarele:

La intrebarea: de ce nu avem intai centre de testare si apoi lege!?

Raspuns: nu aveam cadru legislativ pt a-l construi. (Al lor, a se i telege, al politiei).

Practic au creat artificial nevoia (legea aceasta) pt ca ulterior sa vina cu argumentarul si solutia la o situatie urgenta, problema.

Cum se face: problema mare, e nevoie de raspuns rapid. Intram pe procedura simplificata, fentam niste pasi in procedura de achizitii etc, implementam totul pe repede inainte. Ca trebuie! Acum!

Asta era planul. Daca asta nu e intentie de manevra, eu sunt papa! Frumos ar fi sa se faca public si cine e in spate. Cine a lucrat la treaba asta, cine a propus etc....

Apoi, medicina legala a venit cu niste precizari extrem de calitative si utile. De unde reiese clar ca toata asa zisa lupta antidrog pe sosele desfasurata pana acum e doar fake kpi/performance. Nicio relevanta cu situatia din teren. Asta e trist!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 13:14 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Medicina legala, precizari:
- singura institutie abilitata azi, pe legislatia in viguare, sa faca astfel de teste este medicina legala.

- centrul din capitala este o dotare ce datează din 2006-2008. Se strica des. Unele piese nu mai sunt disponibioe deloc, altele au termen foarte mare de livrare. Greu...

- aparatul este calibrat pt realitatea anilor respectivi, nu poate detecta substantele noi. E si asta o industrie, evoluează etc. Substantele se schimba....

Din spusele lor, cel mai consumat drog azi in romania trece pe sub radar, atat la testele de sange cat si la drug test! Wtf ....

Aparatura de genul, test medicina legala/sange costa, ei vehiculeaza sume mari. Milioane de coco
Se livreaza la comanda. Deci termene mari, nu de pe o zi pe alta
Sunt voluminioase, necesita spatiu/locatie pt functionare (nu o masa improvizata in hol etc)
Necesita mult personal, care la randul lui trebuie calificat/format.

Pe scurt, timp si bani pt implementare. Nicidecum de pe o zi pe alta.

In concluzie, 24h/72h e doar o gogorita in care cred cei naivi, gen nea Marcel. Nu se poate! Nu exista aceasta capacitate si nici nu poate fi implementata pe genunchi!

Azi suntem la 8 luni termen. Un centru pe an daca adaugam, poate ajungem in 5 ani la o un orizont de timp rezonabil.

Foarte bune subiectele de genul asta, ne ajuta sa intelegem si noi situatia de fapt. Asa s-q facut lupta antidrog in Ro pqnq acum si asa a fost tratat subiectul de siguranta rutiera. Nu e ca si cum nu ne asteptam, dar e bine sa avem si confirmarea.

Bonus: doar medicina legala poate stabili daca o persoana este sub influenta drogurilor la un moment de timp, prin prelevarea de sange etc

Testul/concluzia are la baza 2 componente:
- calitativ. Ce substante se detecteaza in organism
- cantitativ. Cantitatea de substanta
Doar puse cap la cap, impreuna, se poate da un verdict daca o persoana e sub influenta sau nu. Orice alt test e doar orientativ, bun pt triaj, ajuta... dar cam atat!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 13:24 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
goldfinger Quote:
Medicina legala, precizari:
- singura institutie abilitata azi, pe legislatia in viguare, sa faca astfel de teste este medicina legala.

- centrul din capitala este o dotare ce datează din 2006-2008. Se strica des. Unele piese nu mai sunt disponibioe deloc, altele au termen foarte mare de livrare. Greu...

- aparatul este calibrat pt realitatea anilor respectivi, nu poate detecta substantele noi. E si asta o industrie, evoluează etc. Substantele se schimba....

Din spusele lor, cel mai consumat drog azi in romania trece pe sub radar, atat la testele de sange cat si la drug test! Wtf ....

Aparatura de genul, test medicina legala/sange costa, ei vehiculeaza sume mari. Milioane de coco
Se livreaza la comanda. Deci termene mari, nu de pe o zi pe alta
Sunt voluminioase, necesita spatiu/locatie pt functionare (nu o masa improvizata in hol etc)
Necesita mult personal, care la randul lui trebuie calificat/format.

Pe scurt, timp si bani pt implementare. Nicidecum de pe o zi pe alta.

In concluzie, 24h/72h e doar o gogorita in care cred cei naivi, gen nea Marcel. Nu se poate! Nu exista aceasta capacitate si nici nu poate fi implementata pe genunchi!

Azi suntem la 8 luni termen. Un centru pe an daca adaugam, poate ajungem in 5 ani la o un orizont de timp rezonabil.

Foarte bune subiectele de genul asta, ne ajuta sa intelegem si noi situatia de fapt. Asa s-q facut lupta antidrog in Ro pqnq acum si asa a fost tratat subiectul de siguranta rutiera. Nu e ca si cum nu ne asteptam, dar e bine sa avem si confirmarea.

Bonus: doar medicina legala poate stabili daca o persoana este sub influenta drogurilor la un moment de timp, prin prelevarea de sange etc

Testul/concluzia are la baza 2 componente:
- calitativ. Ce substante se detecteaza in organism
- cantitativ. Cantitatea de substanta
Doar puse cap la cap, impreuna, se poate da un verdict daca o persoana e sub influenta sau nu. Orice alt test e doar orientativ, bun pt triaj, ajuta... dar cam atat!
Tin sa te contrazic aici. Cel putin in romania nu avem centru de testare care sa arate daca erai sub influenta dorgurilor sau ai consumat undeva in trecutul apropiat si a ramas in singe
Fix pe proba asta in instanta i ti si recuperezi permisul chiar daca ai fost depistat drogat mort pi.at pe tine.
Avocatul care ma ajutat, a reusit sa faca fix ce am scris mai sus. Si da, chiar nu e vrajeala pt ca, cunosc si persoana in cauza.
Si ca o alta paranteze. Ieri am stat de vb cu un politist la circulatie. Ce i drept, tinerel fara grad etc.
reactia lui a fost de o mare dezamagire si neputinta. Si ei la randul lor sunt obligati sa faca un nr minim de teste pe o perioada x de timp. Deci si in sistem sunt obligati/fortati sa foloseasca aceste teste chiar daca dai de o zi cu oameni care nu au semne de drogaciuni, tu te supui ordinului. Din ce spunea si el ca pe drogati i ar sanctiona fara ezitare dar…

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 13:32 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Orice feed-back e bun!

Mno, lucrez si eu pe datele "clientului". Asta au declarat astia de la medicina legala. E in presa. Imi propun sa gasesc exact declaratiile lor, din surse oficiale si sa le pastrez. Daca le stie cineva unde sunt postate. Pls share!

Si oricum, spun ei, o diferenta semnificativa intre centre de testare, aparent cele din nordul tarii (cluj, neamt etc) sunt mai noi si mai capabile. Asta din bucuresti e vai mama lui. :lol:

L.E. daca nu vedem niste demisii pe acolo in perioada urmatoare cat si niste anchete care sa stabileasca cine/ce a facut sau a gresit, e cam grav...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 14:02 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Nu stiu cine ar accepta sa astepte 48, 60 sau cate ore or mai fi! La radio spunea un politist ca in Germania dureaza 4 ore pana vine rezultatul.

Eu si oricine altcineva nu vrea sa astepte nici o ora, nici 4 si in nici un caz 48 sau mai mult pana sa vina un rezultat cum a zis imputitul ala de Ciolacu. Maxim 4-5 minute as accepta! Pai bine, sa zicem ca tu esti singurul sofer si esti cu familia si te lasa-n camp Garcea, la dracu-n praznic la sute de km de casa in plina canicula, viscol sau ploaie, de la o pastila sau un produs cu mac.

Se pune intrebarea: cine imi plateste si in cat timp umilinta, hotelul pentru toata familia, rezervarea platita a vacantei complet ratate, biletele de avion pe care l-am pierdut fiindca n-am mai putut ajunge, platforma pentru masina (indiferent ca e la zeci sau sute de km pana acasa), masina si soferul inchiriate sau faptul ca n-am reusit sa-mi iau ramas bun de la o ruda care era pe moarte ca ma indreptam spre ea, paguba comerciala ca n-am putut livra la timp marfa sau ca marfa s-a stricat fiind perisabila, ca deja asa se pune problema! Sunt N cazuri, dar astea mi-au venit cel mai rapid in minte!
Asadar?! :bash: :censored:

Eu asa as pune problema. Ori dai rezultatul pe loc, 100% cinstit, nu 99%, ori daca nu esti in stare, platesti tata de te usuci sau lasi lumea sa-si vada de treaba! Nu am intelegere si mila pentru astia.

P.S. Politia de ce nu prinde distribuitorii si fabricantii de droguri ma rog frumos? Sa faca munca de politist adevarat. Ii urmaresti, le pui capcane, mergi pe fir, lucrezi sub acoperire, te infiltrezi ii prinzi si ii distrugi. Ah, stai asa, ca politia si aia de deasupra lor sunt mana in mana cu fabricantii de droguri, altfel cum naiba ar intra in tara cu ele!? :death:
Eu nu sunt sigur ca drogurile alea care s-au "pierdut" candva pe malul marii si au fost ridicate de politisti au fost distruse. A vazut cineva procedura? Ca eu nu! De unde stim ca n-au fost doar ridicate si apoi puse la vanzare, dupa ce s-a primit "sfanta spaga"?!

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 14:19 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Tomi, au deschis o cutie a pandorei ca prostii, le va fi foarte greu sa mai ingroape subiectul!

Nu ramane asa. Ca siguranta pe strazi cerem si noi de mult timp, aparent iese la iveala ca am fost mintiti si luati in batjocura!

E foarte bine asa, sa se discute! Si inca am sentimentul ca sub pres avem ascunse mai multe "surprize"! Cineva stie bine ce se consuma, pe unde intra, cum se transporta, etc.. locatii. Tot!

Lasa-i ca spun ei tot, rabdare!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 14:35 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
Tomi nimeni nu ti plateste. Pan la urma ai vazut tu mila din partea jmecherilor cand fac afaceri cu statul si cei care au de pierdut suntem noi? Nu. Banu sa curga. Crezi ca o sa iasa cineva in syrada pt asta? Si daca ies cativa, musamalizeaza ei iar cum stiu sa faca mereu, protest ilegal etc.

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Class action, se practica in vest.

O mie daca ne stragem, cu o casa de avocatura, se intampla! Si nu e greu deloc. ;)

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 16:23 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
Eu as lua exemplul taxei de prima inmatriculare. O alta lege facuta pe genunchi si demontata la fiecare iteratie.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 16:30 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Da.

Cert e ca problema drogurilor e reala (jale la tineri, licee - nu e deloc bine acolo). Eu sunt interesat sa vad o solutie coerenta si cu sens la tampenia asta de pe strazi. Ca ce vedem azi pare de noaptea mintii, din toate pct de vedere.

Nu e o invitație la mascari si "ba p-a ma-tii"! Apoi ne bagam la somn! Hai sa facem pasi concreti! Si sa mai terminam cu tampenia asta comunista, 100% sau zero ceva, kpi.

Boss, 5-10% daca reducem de la an la an, e bine! E mai bine decat nimic si oricum mai bine ca orice s-a facut pana acum! Nu mai cauta zero consum. Ca ala e doar in vise si facut din pix.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 09 Jul 2024, 22:28 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
goldfinger Quote:
Class action, se practica in vest.

O mie daca ne stragem, cu o casa de avocatura, se intampla! Si nu e greu deloc. ;)
Sunt de acord! Ar fi cea mai buna solutie. Aducem si benzina in caz de? :sig: :naughty:
goldfinger Quote:
Tomi, au deschis o cutie a pandorei ca prostii, le va fi foarte greu sa mai ingroape subiectul!

Nu ramane asa. Ca siguranta pe strazi cerem si noi de mult timp, aparent iese la iveala ca am fost mintiti si luati in batjocura!

E foarte bine asa, sa se discute! Si inca am sentimentul ca sub pres avem ascunse mai multe "surprize"! Cineva stie bine ce se consuma, pe unde intra, cum se transporta, etc.. locatii. Tot!

Lasa-i ca spun ei tot, rabdare!
Daca CIA-ul murican facea afaceri cu droguri, de restul ce sa mai zic? Ba chiar au facut si film, American Made, daca nu l-ati vazut! Deci se mai si lauda! :lol:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1163 164 165 166 167

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited