It is currently 20 Sep 2024, 21:32

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1158 159 160 161 162167 Next
Author Message
PostPosted: 13 Aug 2021, 09:50 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
yux_mm Quote:
Bai, iou stiam ca plantele absorb CO2, nu produc? Am pierdut ceva la ora de bio'?
Cam da... :oops:
Pe intuneric, noaptea, plantele produc CO2.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 13 Aug 2021, 09:52 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
toshy Quote:
Plus ca animalele aste au multe gaze 8)
Sa vezi ce gaze produci dupa ce bagi niste fasole cu salata, eventual si niste pepene dupa... :lol:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 13 Aug 2021, 10:22 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
E putin mai complicat de atat. Datorita soarelui (luminii) frunzele absorb co2 si elibereaza oxigen. Cand nu mai este lumina, adica noaptea, procesul se inverseaza.
Acum mai exista 2 factori de care trebuie sa tinem cont:
1: perioadele anului. vara, ai mai multa lumina vs intuneric pe parcursul a 24h, deci mai mult oxigen produs decat co2. Iarna, nu prea ai frunze asa ca procesul asta scade foarte mult.
2: pe timp de noapte, nu tot co2-ul care a fost captat ziua, este eliberat in aer. O parte din el este si stocat in crengi/tulpina/radacina etc. El ramane acolo pana aprindem gratarul sa prajim niste ceafa de porc :)......in momentul acela se elibereaza si ajunge din nou in aer.

Explicatia cea mai simpla este ca co2 vs oxygen sunt oarecum opuse. Nimic nu se produce, ci doar se transforma. Putem sa convertim oxigenul in co2 daca dam foc la planeta, sau invers daca umplem planeta cu copaci.

Mai exista si faptul ca apa rece absoarbe co2, in timp ce apa calda elibereaza co2-ul absorbit cand a fost rece. De asta e panica cum ca gheata care se topeste la poli, elibereaza co2 care a fost absorbat acum milioane de ani.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
PostPosted: 17 Aug 2021, 20:42 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Cum și anul acesta (ca și anul trecut) facem concediul tot în țară din cauză de covid, am ales pentru săptămâna asta zona Orăștie - Sarmizegetusa Regia. Pensiunea la care suntem este pe drumul către Sarmizegetusa Regia.
Trec "fără număr" camioane cu copaci tăiați. Idioți ca nație mai suntem. Să taie în morții lor toți copacii, măcar să știm că s-a făcut un lucru până la capăt. România lucrului bine făcut.
Iar ca infrastructură, nu mai spun că am plecat ieri la ora 11.00 din Galați și am ajuns aici la ora 21.47. Aproape 3 ore am pierdut din cauza lucrărilor de pe diverse drumuri (zona Târgu Secuiesc, zona Făgăraș, zona Avrig). Vai de capul nostru!


Top
   
PostPosted: 06 Sep 2021, 20:15 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1228
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Mecanicii vietii, atât stiu: ulei si filtre, diagnoza si sters erori. Mers la 3 service-ri din care unul de marca si se uitau la mine ca la masini straine cand le spuneam operatiunile pentru demontarea alternatorului. Binenteles m-au refuzat toti. Asta e, o sa ma chinui eu sa-l dau jos. Catalin, Bogdan si ceilalti de pe forum faceti o treaba excelenta, pacat ca cei din tara nu putem tot timpul sa beneficiem de serviciile voastre.

_________________
Alfa Stelvio Q4 2.2
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
PostPosted: 20 Nov 2021, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
nu azi..dar de cativa ani de cand merg in germania cu masina,ma enerveaza traficul.acum cateva zile am venit din germania.pana pe la jumatatea germaniei a fost ok exceptand lucarile la autostrazi.dupa jumatate cu cat ma apropiam de austria si ungaria incepea cosmarul si terminand pana la braila.primii sunt camionagii,indiferent ca sunt bulgari,turci,ukranieni,romani,unguri sau polonezi stau in spatele tau la 2-3 metri daca pe autostrada sunt lucrari si limita este de 60 sau 80km(noaptea este groaznic).urmeaza turismele care te flash-uiesc,asta incepand din ungaria.pe banda 1 sunt 5 camioane si sunt in dreptul primului,vine un ungur sau roman cu 180 km si imi da flash-uri ,unde sa ma duc?vine mai aproape la 2 metri in spatele meu si iar flash-uri,am deja 135 km\h.Ok,trec de granita si ajung in romanica primii km de autostrada aceleasi figuri si mergg tot cu 135 km.Urmeaza valea oltului,a devenit un cosmar.incerc sa merg la limita de viteza impusa pe anumite sectoare,este imposibil.unii camionagii te forteza practic sa treci cu mult peste limita de viteza...apoi apar si cocalarii..eu,invatat din germania tin fata de masina din fata o distanta de siguranta,el,vine si ma depaseste practic presanduma,iar las distanta,vine altul...
in fine,ajung pe pitesti bucuresti,altii care nu au habar cum se conduce pe autostrada.ori merg cu 90 pe a doua banda ori te fash-uiesc ca nu stii unde sa o apuci.
trec si de asta si ajung pe centura bucuresti.nu stiu cum suporta bucurestenii acest trafic...am petrecut 32 km in aproape 3 ore din cauza a 3 intersectii,care am vazut ca le modernizeaza prin ceva suspenndat care trebuia facut acu 30 ani.

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 01:50 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Mitica, ai descris perfect ce se intampla pe drumurile noastre zi de zi. Poti adauga si pe ciudatii aia care la cativa metri dau faza lunga.
https://stirileprotv.ro/stiri/socant/vi ... ivita.html
Uite si o stire ca tot ziceai de tiristi. Am avut o patanie exact cu zici si tu, aveam in fata 2 tiruri, am depasit unul si mergeam la 5-10m in spatele celuilalt. Cel pe care l-am depasit venea la 1 metru de mine si claxona plus faza lunga, nu l-am sicanat ci cum am prins un spatiu, am iesit dintre ei. Nu am inteles ce avea in plan si de ce facea asa, dar el in veci nu putea sa depaseasca un alt tir pe un drum national.
Legat de bucuresti, sfatul meu e sa treci prin el, nu e mare oras si daca nu ajungi la niste ore de cacao si te incadrezi intre 20 si 8 sau intre 10 si 16, poti sa il treci destul de lejer.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 03:34 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
da am patit si eu asa ceva acum cativa ani cand aveam alfa 145 cu doi ce insoteau gabarit depasit un tiguan si un tranzit.aveau doar insemnele.probabil se duceau spre ceva agabaritic.asta se intampla pe braila connstanta via harsova.mai aveam cam 80km pana la constanta si aceste 2 masini mergeau in coloana...depasesc tiguanul(ambele aveau nr de BH)si cand ajung in dreptul fordului accelera de nu puteam sa il depasesc.fiind in dreptul lui am accelerat mai mult si,probabil am intrat in fata lui putin cam fortat pentru ca veneau masini din fata. au vorbit prin statie si tiguanul ma depasit si a incetinit pana a venit si fordul si s au pus amandoua pe ambele benzi.fordul pe contrasens si tiguanul in fata mea.vw a franat si fordul mi-a taiat fata sa ma impinga in sant.simtind ca ceva este aiurea,norocul meu este ca incetinisem cam pe la 40 km si am franat.am scapat,dar mi-a trebuit 10 minute sa imi revin.gandindu-ma cum poate muri cineva fara sa stie nimeni cauza.

si,da cu cativa metri inainte pun faza lunga...plus cei care si-au pus led-uri si pe proiectoarele de ceata care te orbesc..tot ei iti aprind faza lunga sau te flash-uiesc.
centura o prind de obicei noaptea...de vreo 2-3 ori am prins o ziua.ultima data pe la ora 16...groaznic.odata am trecut si prin bucuresti....m a plimbat gps-ul de am ametit :lol: :lol:

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 09:46 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
Nu degeaba suntem campioni la morti pe șosele, Mitica. Se conduce foarte prost, zero prevenție. Daca încerci să-ți faci mersul tău (sa păstrezi distanta de siguranță, sa nu circuli foarte aproape de cel din fata pe timp de noapte), esti moooit de toti. "Hai, ba, prostule, ai masina dar nu ești in stare sa o conduci.". Flashuri, înjurături, șicanari doar pt ca mergi corect și responsabil.

Lipsa educației plus corupția (atestate, teste psihologice, permise date din pix) isi arata colții.

Eu unul nu mai am nicio satisfacție in a conduce in frumoasa noastră tara. O fac, dacă trebuie, dar de placere nu se mai pune problema. Prea mulți retarzi care efectiv nu gandesc, nu au habar ca tigaia lor se poate transforma intr-o arma letala.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 12:02 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
imi povestea fiul patronului ca mergea noaptea pe autostrada spre bremen.la depasit o masina care schimba benzile continuu.a sunat la politie si dupa cativa km l-au oprit si felicitat.cel care conducea era drogat.
si eu as vrea in romania sa sun si politia sa isi faca treaba.macar sa patruleze pe sectoarele unde sunt accidente multe.in orasul unde lucrez tot fiul patronului imi spune ca pe strada paralela cu compania(este una industriala mai mult)au pus radar mobil din cauza celor ce fac liniute...eu,destept,am iesit pe ea sa incarc bateria dupa doua saptamani.noroc cu o rulota ca astfel il luam.radarul era intr-o duba de 3,5 tone cu avariile puse.
asta nu inseamna ca sunt un sofer perfect...am luat amenda noaptea,pe ploaie,obosit,gps-ul ma bagat pe un drum national sa trec de pe o autostrada pe alta...
am depasit cu 14 km\h si 20 euro amenda venita acasa...


Attachments:
amenda.jpg
amenda.jpg [ 325.36 KiB | Viewed 1258 times ]

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit
Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 12:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
nu am mai putut edita....ce ar fi daca unui cocalar ii vine acasa zece amenzi intr-o luna...ma refer la unul cu venit mediu...ii trece figurile

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 15:41 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 304
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
bluecar Quote:
nu am mai putut edita....ce ar fi daca unui cocalar ii vine acasa zece amenzi intr-o luna...ma refer la unul cu venit mediu...ii trece figurile
20 euro e ceva simbolic, asa sa-ti atraga atentia. Oare cit luai in Romania pt depasirea vitezei legale cu 14 Km/ora ?

_________________
DA !


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 16:40 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Nu stiu ce-i cu atitudinea asta a multora din trafic, dar tind sa cred ca-s foarte plini de orgoliu, frustrati si nu inteleg de unde rasare. Nu te lasa sa depasesti accelerand sau bagandu-se in fata, "da-te din fata mea ACUM!" chiar daca n-ai loc, n-ai putere la motor, sunt gropi, caruta sau pietoni pe dreapta etc. Au impresia ca-s intr-un mereu concurs.

Zilele trecute eram intr-o coloana de vreo 6 masini mici in spatele unui tir, eu fiind ultimul, iar drumul drept cu linie discontinua si vizibilitate mare. Fiindca am vazut ca astia stau ca melcii in spatele tirului, m-am apucat de depasit si trec de 4 masini, apoi am vazut ca vine din fata si in departare se vedea si un viraj si am vrut sa ma repliez intre 6 si 5. Al cincilea ca o ciubota ce e, a inceput sa-mi dea blituri ca de ce m-am bagat intre el si cel din fata lui. S-a simtit inghesuit fiindca tine o distanta atat de mica fata de masina din fata si nu favorizeaza replierea unei masini aflata in depasire. Asta mai tine si de bun simt, nu doar de permis.
In acelasi drum, eram pe E85, banda de circulatie. Pe acostament/banda de urgenta circula un Golf. Din fata, nu unul ci doua tiruri ma bliteaza ca sa ma dau ca are el de depasit si se baga cu un sfert de cabina pe banda mea, pe contrasens, fix cand aproape sa ajung paralel cu Golful. Mi-a dat ceva emotii ca m-a prins asa, iar in spate aveam un scaiete cum a expus bluecar mai sus care tinea foarte aproape de mine. :bash: :thumbdown: In mintea unora depasirea este o ofensa sau un drept, fara nici o obligatie, in functie de perspectiva :moron: .

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 18:31 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6667
Location: Brasov... oarecum.
E un drept cand depasesc si o ofensa cand sunt depasiti 8)

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 23 Nov 2021, 18:00 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Azi m-a enervat o studenta idioata care era pe jos si avea o geanta pe umar cu care mi-a zgaraiat usor aripa din spate cand a trecut pe langa masina, eu fiind in interior si mesteream pe la pedalier. Era cu casti, o strig si nimic! Dai inainte ca oaia indiferenta. O chem sa-i arat opera. Ca-si cere scuze. Nu ma ajută cu nimic scuzele dumeaei! Nu se repara cu scuze!!
Intreb si eu ce le putem face idiotilor care iti zgarie masina neintentionat? :bash:
Eu cand trec pe langa alte masini sau pereti chiar daca am sau nu bagaj ma feresc la maxim sa nu ating, sa nu stric. De ce altii nu pot face asta si ii doare in pix??? :fuck: :fuck: :censored:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 23 Nov 2021, 18:16 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Si te-ai combinat cu ea?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 23 Nov 2021, 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Eu nu mai pot de nervi din cauza ei si tu asta ma intrebi? :disgust1: Sa n-o vad!! :x Putea fi si miss univers, ca tot aia e. Tine de principiu.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 23 Nov 2021, 23:43 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Realist acum nu ai ce sa faci, te alegi cu paguba. Pe langa mine a trecut un biciclist si cu cornul mi-a lovit oglinda, si-a vazut de drum si s-a postat la semafor, ma dau jos si aceeasi placa "scuze, nu am vrut". Nu ai cum sa iti recuperezi reparatia, nici la politie nu ii poate obliga cineva.
Mno, dar e mult mai ok cand persoana e de sex feminin, nu mai pui asa tare la suflet .

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 00:24 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
La mine nu tine treaba. Nu ma interesează ca e un el sau o ea. Nu fac discriminari. Ai comis-o, asuma-ti! Egalitate si punct! Daca e un copil sa-si asume parintii pentru lipsa de educatie a odraslei.
P.S. daca eram in locul tau, aluia cu bicicleta, i-o faceam acordeon si nu glumesc! Mi s-a acrit de specimene de astea pana peste cap. N-au respect, n-au bun simt si mai au si gura mare cand le zici ce au gresit. Jos cu ei! :censored:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 10:04 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1657
Car: GTV
Fosta masina statea in curtea blocului, curte privata, pazita de enspe mii de camere, gardian care patruleaza, etc. Era plina de zgarieturi si indoituri de la copiii din complexul blocului, pentru care era si inca este foarte fun sa se joace printre masini. Nu sunt nici singurul patit, multi vecini s-au plans, au apelat la politie pe baza filmarilor, etc. Solutia? Inexistenta. Politia nu te ia in serios pentru niste zgarieturi pe masina, iar parintii copiilor nu isi asuma nicio parte din vina. Asa ca te alegi cu masina zgariata si lovita pe toate partile, chit ca ai dat €15k pe locul de parcare, iar reparatia tot singur trebuie sa o faci, din banii tai. Cand esti parcat pe spatiu public cum am dedus din portarea ta, poate chiar pe vreun trotuar, ce pretentii sau asteptari sa mai ai sa isi asume cineva vreo vina, sau sa fie tras la raspundere de cineva? Miserupism la toata lumea.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Fac drumul Bucuresti - Tecuci destul de frecvent, cel putin odata pe luna, drumul E85 e viata mea, am asistat la atatea intamplari, incat pot scrie o brosura de sofat.
Faza cu circulatul legal (si aici ma refer la viteza), nu tine, efectiv ii enervezi si ii incurci pe altii; pe E85 se circula cu viteza, unde e limita de 100 se circula cu 120, si politia nu-ti face nimic, eventual te atentioneaza cu degetul.
De cand s-a tot mediatizat ca E85 nu e drum cu 2 benzi, ci cu o banda si una de urgenta, se circula si mai prost.
La noi nu exista adaptabilitate ci sa faci cum te duce capul, fara sa tii cont de altii.

Acum multi ani, la vreo 30km de Bucuresti aveam in fata doi indivizi mergeau in paralel, un Logan, taxi, si un Polo, la un moment dat loganistul s-a facut spre celalalt, care ferindu-se a agatat gribula, si s-a dus in camp rasturnandu-se. Eu am oprit, Loganul nu, cei din Polo erau ok, dar cu rotile in sus. Am sunat la politie, sa-l opreasca pe ala, raspunsul a fost ca daca nu s-au lovit nu au ce-i face. :censored:

Tiristii sunt sub orice critica, merg cu viteza, merg in coloana si nu las spatiu intre ei, si nici nu se lasa depasiti, depasesc in momente deloc potrivite, inteleg ca ei de acolo de sus, au alta viziune asupra traficului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa faca rabat de la anticipare, si cu atat mai mult de la responsabilitate. Am un amic cu care mai plec la drum si care are statie pe masina (o mare tampenie) si discutiile lor sunt niste idiotenii: "nu-l lasa pe ala, pune-i frana, blocheaza-l, stai lipit de mine, accelereaza...).
De cand, sa conduci un tir, a devenit o meserie banoasa, sunt foarte multi soferi tineri, fara experienta, daca tot e o meserie ar trebui reglementata ca atare, in primii 3 ani sa mearga pe camioane mici, apoi in urmatorii 5 sa aibe voie pe camioane mari, si abia dupa pe tiruri si camioane cu remorca. Si sa fie testati periodic psihologic. Aaaaa, si la 65 de ani sa se retraga.
Pe afara sunt tiruri care au tehnologie care asista soferul, pe langa alcooltest, avertizari de ochi inchisi, evalueaza stilul de condus si chiar incetinesc sau se opresc daca soferul nu se incadreaza in anumite standarde.

Traficul in Romania mai are o particularitate, tipic noua, cu care ma confrunt atat de des: masina veche sau ieftina, sa stea in spate, incepator, femeie sau batran la volan, n-au ce cauta in trafic.
Campaniile de educare si reeducare lipsesc cu desavarsire, iar politia nu are nici capacitatea si nici interesul sa stea in strada si sa sanctioneze, unde este o adevarata jungla.

Pentru ca m-am saturat sa primesc flash-uri cand sunt in trafic cu Alfele (desi fac fata cu brio la o accelerare rapida), anul asta mi-am luat o masina mare si cu multi cai; chiar si asa, saptamana trecuta pe A3 m-a zapacit unul cu flash-uri.

Cat despre biciclete, trotinete si motociclete, la 155 mi se rup oglinzile doar uitandu-ma la ele, nu-mi sta in caracter sa fiu agresiv, dar de 250 de Euro nu o sa am nici o exitare sa arunc cu oglinda dupa vreun netrebnic din asta care incearca sa treaca printre trotuar si mine, sau incearca sa se strecoare printre masini in timp ce stau la semafor. Ca am parcat eu ca un tantalau, si nu am lasat spatiu suficient, ca ma aflu in trafic, si nu ii feresc, sau nu le las suficient spatiu, inteleg, dar cand sunt pe loc, nu ma pot misca, si tu te urci efectiv pe mine...

Locuiesc langa o scoala, dimineata cei din clasa pregatitoare vin cu masina, fie soare, fie vant, fie ploaie, fie ca stau la 300 metri, ghiozdanul e in portbagaj, strada e cu sens unic (masini pe stanga si pe dreapta), opreste parintele masina (cu avariile de rigoare; ca opresti fara motiv, ca mergi cu viteza paznic fiind la nu stiu ce firma, avariile sunt un fel de permis), inca se mai transmit directive pret de 2-3 minute (depinde cat de receptiv e copilul), coloana in spate, coboara parintele loveste cu portiera din stanga masina parcata, coboara copilul loveste cu portiera din dreapta alta masina parcata, incep claxoanele, apucaturile animalice (asta da pregatire de viata); la pranz copii trebuie sa fie asteptati in fata scolii, nu mai vin parintii, ca sunt la treaba, vin bunicii, oameni batrani, peretii scolii sunt reci, si ii trag, banci nu sunt, de ce sa se sprijine daca nu de masinile parcate, eventual pune sacosa din dotare pe capota vreunei masini. Scoala are sala de sport, seara vin viitorii sportivi ai tarii, la fel, cu masinile, refularea parintilor, care, cat timp juniorul da sau ia palme, pumni, picioare (o alta pregatire de viata), el sta in masina, pe telefon, iar noi trebuie sa dam ture de cartier in cautarea unui loc de parcare (ca la noi se pot construi blocuri cu 40 de apartamente, si care au doar 4 locuri de parcare).
Intr-o zi am venit acasa, la pranz, si sprijinita de masina mea statea o pustoaica chiulangioaica, care isi expunea dragostea ei (N+T=LOVE) pe capacul portbagajului, i-am spus sa se opreasca, ea era deja intrigata; pe vremea mea se facea semnul inimii, nu se scria LOVE, apoi bine ca nu a scris numele intregi, si apoi m-am gandit ca daca se intoarce cu o declaratie facuta cu cheia?

Si inca ceva ce ma enerveaza maxim, specula vulcanizarilor in vremea schimburilor sezoniere.
La 155 mi s-a luat si mi-am pus all season, deci am terminat cu ei, la 156 am roti de iarna, roti de vara, mi le schimb singur, doar le duc la echilibrat: 100 roni la Bucuresti (ca se da ora exacta), in provincie cred ca e 20 roni, ca am schimbat niste cauciucuri pe 20 (dat jos rotile, dat jos cauciucurile, puse alte cauciucuri, echilibrat (si unde nu i-a convenit baiatului, mi-a mai invartit cauciucul pe janta pana a iesit cum trebuie), pus rotile inapoi, si strans prezoanele cu cheie dinamometrica) si mi-a cerut spasit 100 roni.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 11:09 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Suparat ai fost, Antonele, de ai scris tot rechizitoriul asta. Sper ca te-ai mai descarcat... :)

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 11:39 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
@tudyniuz Masina e parcata langa un gard, pe partea dreapta, pe strada cu sens unic si un singur trotuar ce este pe partea stanga. Asadar vaca trebuia sa mearga pe trotuar. Nu venea nici o masina si nu avea nici un motiv sa mearga aproape. Asa ca nu-i accept scuzele nici in ruptul capului!

@antonelcodreanu Aceeasi poveste. Lipsa totala de respect si de bun simt!! Mi-e sila!! :fuck:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 11:46 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
E85 este un drum aparte... circul destul de frecvent pe ruta bucurești - Buzău și subscriu la ce a spus Antonel. Dacă mergi pe jumătatea aia de banda (banda de urgență) cu 100-120kmh ești un fel de încurcă lume... ești flashuit și claxonat de toată lumea... iar noaptea este sinucidere curata :) ... între Buzău și urziceni ești ca la circuit... toată lumea zboară pe langa tine cu viteze mult peste limita legala.

Rareori merg cu un Renault Clio să-l mai scot și pe el din oraș... nu odată mi sa întâmplat sa fiu claxonat, depășit, iar apoi sa mi se pună frână în fata de un alt conducator cu o mașină mai scumpa. Am realizat ca problema nu este la mine, dat fiind ca, atunci când merg cu 159le se întâmplă foarte rar chestia asta și nu ca 159 este o mașină mai scumpa, pentru ca valoare ei de piața este fix pix... însă probabil pare mai mare și mai scumpa comparativ cu un Renault Clio...

Ca și popor, suntem foarte necivilizati în trafic și mai nou observ ca multi șoferi aparent par sa aibă grave probleme psihice dual comportament. Nu este de mirare ca suntem huliți și arătați cu degetul de restul țărilor din Europa...

PS. nu am nimic cu cei care circula cu viteze mult peste limita legala și depășesc cu simt de răspundere fără flashuri, claxoane, etc...

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 12:04 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
lucianm Quote:
Suparat ai fost, Antonele, de ai scris tot rechizitoriul asta. Sper ca te-ai mai descarcat... :)
Asa pare...
nesquick Quote:
E85 este un drum aparte... circul destul de frecvent pe ruta bucurești - Buzău și subscriu la ce a spus Antonel. Dacă mergi pe jumătatea aia de banda (banda de urgență) cu 100-120kmh ești un fel de încurcă lume... ești flashuit și claxonat de toată lumea... iar noaptea este sinucidere curata :) ... între Buzău și urziceni ești ca la circuit... toată lumea zboară pe langa tine cu viteze mult peste limita legala.
De cand s-au facut portiunile de benzi 2 cu 1, de la Bucuresti spre Buzau, mi se pare vacarm, am si renuntat sa mai merg pe acolo; ies pe A3, merg 40 de km, apoi ies pe la Gherghita pana la Mizil, si apoi spre Buzau, nu e drumul soi, e ingust, treci prin sate, dar se circula, si nu mi se pare un trafic obositor.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1158 159 160 161 162167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited