It is currently 30 Sep 2024, 17:25

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 121 22 23 24 2528 Next
Author Message
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Nov 2020, 21:28 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Eu am stat intre 2006 si 2012, presupun ca regulile s-au mai modificat de atunci.
Am avut initial permis B dar ptr ca Romania nu era in EU din punctul de vedere elvetian al muncii (Elvetia a invocat clauza acelor 7 ani de tranzitie + 2 ani suplimentari ptr ca MAE a dormit in front si pana in 2009 nu a notificat autoritatile elvetiene ca doresc acorduri privind migratia de persoane/munca si de abia atunci s-au aplicat cei 7 ani in loc de 1 ian 2007, data intrarii in EU), permisul meu era legat de firma si valabil pe 3 ani in loc de 5, iar sotia nu avea drept de munca automat. Abia din 2008 mi-am preschimbat permisul in B normal si independent de firma (au fost niste schimbari in lege potrivit carora nu mai exista diferentierea intre EU vechi si EU nou daca aveai deja 12 luni minim de stat in CH) si sotia a avut drept de munca ca si dependent de permisul meu.
Acum insa prietena ta poate avea drept de munca independent de tine intrucat nu mai sunt restrictii ptr romani din cate stiu, nu s-au scos in 2016? (2009 plus 7 ani). Elvetia au acorduri de libera circulatie cu EU si nu mai au cum sa aplice clauza de 7 ani, e deja dusa.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 02 Nov 2020, 23:07 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Elvetia a invocat si clauza de 2 ani si au fost locuri limitate pana in 31 mai 2019. Clauza ne-a oprit sa ne cautam mai devreme de munca.

Da, prietena poate aplica pentru permis independent de munca temporar scurt daca dovedeste ca are unde sa locuiasca si ca are suficienti bani sa se intretina pe perioada respectiva(3 luni + prelungire de inca 3 luni) apoi e obligata sa paraseasca tara 6 luni daca nu isi gaseste de munca. Partea cu locuinta se rezolva prin contractul de inchirere al apartamentului pe care o sa apara ca si chirias. Partea cu banii... mai greu, ca-s la comun si nu-s asa multi.

Exista calea mentionata anterior cu dependenta ei de permisul meu dar formularul mentioneaza suma de 30 000 CHF minima disponibila pentru a ii asigura situatia financiara, de care, bineinteles, nu dispunem. Nu imi e clar daca contractul meu pe perioada nedeterminata e suficient ca si situatie financiara.
Asta e formularul de obligatie, Verpflichtungserklärung, se regaseste mai jos in lista de formulare: https://www.zh.ch/de/sicherheitsdirekti ... 1909971939

Cum a precizat si Mugurel, o sa vorbesc si cu compania la care merg daca ma pot ajuta si ei cu procedurile astea.

PS: Casatoria ar fi cea mai buna cale dar nu consideram ca e momentul oportun pentru pasul asta. :evilook:


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Nov 2020, 01:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
We came to take your jobs away :twisted:


Attachments:
we came to take your jobs away.jpg
we came to take your jobs away.jpg [ 126.56 KiB | Viewed 1748 times ]

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6
Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 27 Jun 2021, 18:35 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Am vazut postarea cu grădinițele, e greu asa e. Eu am renunțat la serviciu sa stau cu copilul până face varsta de 4 ani când e obligatorie grădinița. Stiu, sunt inconștient ii îngreunez viitorul financiar inclusiv pe al meu. Cand se apropie grădinița, nu concep sa il duc la grădiniță de stat, din toata sărăcia incerc sa il duc intr-un loc cu mai putini copii unde sunt mai multe activități. Pe langa asta incerc sa stea program scurt si sa fie luat de unul din bunici incat grădinița sa nu-i fie a doua casa. Costul unei grădinițe nu e atat de mare, cred că banii astia nu m-ar fi îmbogățit si nici mare lucru nu faceam cu ei, nu am educația financiară sa ii investesc sigur cu randament 200% in 2 ani.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 27 Jun 2021, 18:57 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
nu banii sunt problema...vrem ca,copii nostri sa fie superoameni(ceea ce poate nu am fost noi).gradinita ii pregateste pentru scoala si viata.cred ca ar fi bine sa aiba contact cu toate nivelele sociale.nu as vrea sa aiba contact doar cu copii din clasele hight.viata nu este asa.aaa dupa clasa a-4-a da sa se duca la o scoala cat mai serioasa.si,atunci este greu daca imingem copilul....
in schimb sunt de acord cu pedepsele si igiena personala...sa fie cat mai stricte.

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 27 Jun 2021, 20:32 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
chiar nu as fi vrut sa ajung aici...fiul patronului neamt,are 27 de ani,crescut in germania in familie de oameni bogati.face dus odata la 10 zile,cand este la vapor foloseste shamponul si gelul meu de dus.cabina lui miroase ca a unui om fara casa.patronul ia spus sa isi inchirieze apartament...bineinteles ca tasu il controleaza si daca isi curata apartamentul,daca este la munca o suna pe sora-sa sa ii faca curat.
dupa un vw scirocco are o cuppra freemont de 310 cai,dupa cateva luni pute...
poate ca a facut gradinita in "germania"

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Sep 2021, 13:12 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Freajka Quote:
Elvetia a invocat si clauza de 2 ani si au fost locuri limitate pana in 31 mai 2019. Clauza ne-a oprit sa ne cautam mai devreme de munca.

Da, prietena poate aplica pentru permis independent de munca temporar scurt daca dovedeste ca are unde sa locuiasca si ca are suficienti bani sa se intretina pe perioada respectiva(3 luni + prelungire de inca 3 luni) apoi e obligata sa paraseasca tara 6 luni daca nu isi gaseste de munca. Partea cu locuinta se rezolva prin contractul de inchirere al apartamentului pe care o sa apara ca si chirias. Partea cu banii... mai greu, ca-s la comun si nu-s asa multi.

Exista calea mentionata anterior cu dependenta ei de permisul meu dar formularul mentioneaza suma de 30 000 CHF minima disponibila pentru a ii asigura situatia financiara, de care, bineinteles, nu dispunem. Nu imi e clar daca contractul meu pe perioada nedeterminata e suficient ca si situatie financiara.
Asta e formularul de obligatie, Verpflichtungserklärung, se regaseste mai jos in lista de formulare: https://www.zh.ch/de/sicherheitsdirekti ... 1909971939

Cum a precizat si Mugurel, o sa vorbesc si cu compania la care merg daca ma pot ajuta si ei cu procedurile astea.

PS: Casatoria ar fi cea mai buna cale dar nu consideram ca e momentul oportun pentru pasul asta. :evilook:
Un mic update dupa 8 luni de Elvetia. Nu a fost greu cum ne asteptam. Totul a decurs ca pe roate o data ce am rezolvat actele si ne-au venit permisele de sedere. Problema inchipuita cu obtinerea dificila a permisului de sedere pentru prietena s-a rezolvat cu un formular, niste extrase de cont si contractul meu de munca.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Sep 2021, 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Lasa astea, tu zi-ne daca umbla cainii cu covrigi in coada pe acolo... :lol:
In ce oras sunteti?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Sep 2021, 17:26 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
yux_mm Quote:
Lasa astea, tu zi-ne daca umbla cainii cu covrigi in coada pe acolo... :lol:
In ce oras sunteti?
Caini nu prea, dar cai cu covrigi vad in fiecare zi :lol:.

Stam langa Zurich, in Adliswil.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Sep 2021, 18:04 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7877
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Ma bucur mult pentru orice tanar care scapa din mocirla de aici. Bravo voua, sper sa va mearga bine


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 11 Sep 2021, 01:07 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Pai noi am pregatit terenul sa vina ai aia mai copti :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 13 Sep 2021, 01:07 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Buna alegere, Freajka - si eu am considerat ca cel mai bine e sa stai langa Zurich, e usor de ajuns in centru cum probabil ai observat deja si in general lumea din jur e mai deschisa. Si lacul e superb vara cand e soare, daca imi lipseste ceva din CH - strandurile alea cu iarba dar si cu piscine in aer liber de dimensiuni olimpice. Si 5-a-sideul de duminica pe terenul ala de handbal in spate la Bahnhofstrasse:)
Daca te hotarasti la o Alfa recomand insa sa conduci 40km in plus pana in Winterthur, ala e cel mai tare dealer Alfa. O afacere de familie, oameni extrem de pasionati, foarte rar vezi asa ceva.
Multa bafta in continuare!

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 13 Sep 2021, 02:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
M-as muta in Elvetia cu ochii inchisi orican. Germana mea insa nu e suficienta insa... :(

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 13 Sep 2021, 10:31 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
dand Quote:
Buna alegere, Freajka - si eu am considerat ca cel mai bine e sa stai langa Zurich, e usor de ajuns in centru cum probabil ai observat deja si in general lumea din jur e mai deschisa. Si lacul e superb vara cand e soare, daca imi lipseste ceva din CH - strandurile alea cu iarba dar si cu piscine in aer liber de dimensiuni olimpice. Si 5-a-sideul de duminica pe terenul ala de handbal in spate la Bahnhofstrasse:)
Daca te hotarasti la o Alfa recomand insa sa conduci 40km in plus pana in Winterthur, ala e cel mai tare dealer Alfa. O afacere de familie, oameni extrem de pasionati, foarte rar vezi asa ceva.
Multa bafta in continuare!
Cu cat mai mult ca avem si jobul pe aceasi parte a lacului si in 20 de minute suntem in birou. Totodata, stam langa o padure si e numai bine pentru catel.

Legat de Alfa, sunt in cautarea unui Stelvio si am dat de cei din Winterthur, cu siguranta o sa dau o fuga pana la ei.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 13:55 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Pentru cine nu a urmarit inca, o investigatie despre modul in care face BOR contractele. "Marele Alb" - foarte inspirata porecla.

https://www.youtube.com/watch?v=qHTgt82ZGPM


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 14:30 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
E mainstream clipul asta de parca nu stia toata lumea cum merg treburile in tara. Apoi e facuta o comparație de prețuri la restaurarea unei mănăstiri cu zugraveala in apartament, asta ca sa înțeleagă oricine, cum zic ei in clip.
Biserica nu e independenta, bugetul lor vine de la stat. Asta se întâmplă in orice federație si in orice alta forma de organizare care este dependenta de fonduri de la bugetul statului.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Biserica este chiar "foarte" independenta, este stat in stat, cum se spune si in film. Si este asa pentru ca i se permite.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 14:56 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
centurion Quote:
Biserica este chiar "foarte" independenta, este stat in stat, cum se spune si in film. Si este asa pentru ca i se permite.
Este valabil pt toate instituțiile statului. Crezi ca FRF e altfel?

Iar daca vreti sa vedeti mai clar, cautati bugetele federațiilor sportive să vedeți cati bani se pierd acolo.
Noi nu avem spitale, moare lumea pe capete ca nu au acces, de drumul drumuri, transport in comun nu mai zic dar de la buget pleaca bani pe orice altceva decat ce e necesar omului de rand.

https://www.google.com/amp/s/www.fanati ... 149640/amp

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 15:22 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2128
Car: 156 GTA
valerica Quote:
E mainstream clipul asta de parca nu stia toata lumea cum merg treburile in tara. Apoi e facuta o comparație de prețuri la restaurarea unei mănăstiri cu zugraveala in apartament, asta ca sa înțeleagă oricine, cum zic ei in clip..
Fix asta zicea baiatu ala cu mertan nou la sfarsitu reportajului.

:lol:

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 15:27 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Nu e nimic contondent in reportajul asta, poate doar un simplu heads-up pentru Dani sa puna umarul ceva mai vioi in campania de vaccinare, in viitoarele campanii electorale sau sa mai lase la pret la vreun teren sau vreo padure detinute de BOR si care au starnit interesul cuiva. Probabil nu se inteleg la pret si vor sa-l faca sa fie ceva mai flexibil. Mi-ar placea sa cred ca investigatiile astea jurnalistice gen Tolontan, Rise Projects sau Recorder nu sunt facute la ordin, dar dupa ce am plecat de atatea ori pe fenta imi vine greu. Presa e un buzdugan care nu mai e de mult in mainile poporului, asta daca a fost vreodata. Cainele de paza al democratiei nu e altceva decat o jigodie care latra la comanda la unul sau la altul.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 16:57 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
valerica Quote:

Este valabil pt toate instituțiile statului.
Sunt sigur ca la toate institutiile statului este la fel. Ideea/motivul pentru care exista aceasta institutie a bisericii (indiferent de cultul religios) este diferita de ceea ce este la baza celorlalte institutii laice.
Jecmaneala este insa bine infipta si in cadrul BOR. Imi spunea cineva ca pana la urma si preotii sunt oameni. Atunci acesti oameni si-au gresit meseria sau nu au inteles-o deloc.
Stiu, sunt naiv.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 21:52 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
Valak Quote:
Nu e nimic contondent in reportajul asta, poate doar un simplu heads-up pentru Dani sa puna umarul ceva mai vioi in campania de vaccinare, in viitoarele campanii electorale sau sa mai lase la pret la vreun teren sau vreo padure detinute de BOR si care au starnit interesul cuiva. Probabil nu se inteleg la pret si vor sa-l faca sa fie ceva mai flexibil. Mi-ar placea sa cred ca investigatiile astea jurnalistice gen Tolontan, Rise Projects sau Recorder nu sunt facute la ordin, dar dupa ce am plecat de atatea ori pe fenta imi vine greu. Presa e un buzdugan care nu mai e de mult in mainile poporului, asta daca a fost vreodata. Cainele de paza al democratiei nu e altceva decat o jigodie care latra la comanda la unul sau la altul.
+1

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 14 Oct 2021, 21:56 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
hahaha , dupa ce am postat , mi s-a blocat telefonul , iphone 11 , prima data in ultimii doi ani .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 15 Oct 2021, 00:50 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
centurion Quote:
Imi spunea cineva ca pana la urma si preotii sunt oameni. Atunci acesti oameni si-au gresit meseria sau nu au inteles-o deloc.
Stiu, sunt naiv.
Unii probabil sunt, cine stie :roll:
Dar vazand Spotlight, cazurile de la noi cu preoti pedofili, mai ales ca orice trebuie platit preotului. Zice vreun preot nu, cand ii da nasu' bani!? Zic "sa fie primit"!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 15 Oct 2021, 00:57 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2715
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
Sunt fff multi preoti, in special cei tineri care fac mult bine, ajuta in comunitate, educa copiii despre moralitate si mestesuguri, sprijina pe cei batrani si uitati sau familii nevoiase. Dar e mai usor sa vezi sa iti aseze altii imaginea, decat sa te implici si sa cunosti personal situatii si oameni. :roll:

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 121 22 23 24 2528 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited