It is currently 21 Sep 2024, 23:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 118 19 20 21 2253 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 28 Jun 2021, 19:54 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
In București masinile electrice sunt in continua ascensiune, vad cateva, aceleasi Tesla zilnic, id3, de Zoe si Golf nu mai zic si chiar intr-o zi am vazut un Skywell care arăta din alta lume.
Mi se pare un plus pt oras si sigur in următorii ani masinile electrice o sa aiba un procent semnificativ

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 28 Jun 2021, 23:13 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
yux_mm Quote:
Imi ia literalmente sub 3 minute sa fac plinul de 70 litri la 66. Si nici nu trebuie sa ma indepartez de masina. Iti dai seama ca in conditiile astea un EV n-are absolut nici o sansa. Poate ca a 3-a masina, exclusiv de oras.
Tu ai 3.2... cu barca mea de 159, dintr-un plin de 70litri, fac aprox 1000km extra urban. Jur ca nu am nici cea mai mica emotie oriunde as pleca.

Cat priveste electricele, sotia are un clio 1.5dci il foloseste zilnic pentru mers la job. Cel mai probabil la anul va fi inlocuit cu un model mai nou... Din calculele facute pana acum nu vad un avantaj real de a trece la electric. Cel putin nu pentru urmatorii 5ani.

Costurile de exploatare nu sunt cu mult mai mici, iar costurile de intretinere cu siguranta sunt mult mai mari... dar poate ma ajutati voi sa-mi schimb parerea. Stau la curte, deci o statie de incarcare electrica proprie ar fi o optiune... alimentata 220 sau 380v.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 28 Jun 2021, 23:19 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Ness, daca la cumpararea unei electrice tot ce te intereseaza este economia, nu exista altceva decat Dacia spring. Pret mic, consum mic, curent gratis daca iti place sa stai la coada....compara cu alternative ICE adica loganul si ai sa vezi ca atunci are sens economic trecerea pe electric

LE. Deci nu poti sa compari electrica cu orice ICE, asa cum nici Leaf nu se compara cu Tesla.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 00:26 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Ness, e usor irelevant range-ul. La mersul pe autostrada daca e sa te opresti doar cand tre sa alimentezi, te pisi pe tine pana ajungi sa opresti. Chiar si cu 3.2, la un mers decent tot faci 5-600km, ceea ce inseamna 4-5 ore. Pe autostrada am facut medie de 9%. Deci e ok.
La electricele cu range peste 200mile (350+ km) la drumuri lungi nu range-ul e problema, ca nu ar fi bai sa opresti la 3 ore, ci faptul ca la fiecare 3 ore stai minim o ora. Daca ai sta 15-20minute sa incarci de inca 350+ km ar fi ok.
Tre o alta generatie de baterii ca sa ajungem la faza aia, sau un alt concept.
Aveam un link, poate il mai gasesc, cu o companie de scutere in Asia undeva, unde schimbai bateria la o "statie" de schimb. Aia ar fi o treaba, ia 5 minute, mergi mai departe. Dar pentru asta tre standardizate bateriile, iar accesul la ea sa fie ridicol de usor.

Revenind la electrice, exclusiv pentru oras mi se par ideale ca te scutesc de multe batai de cap. Daca ai si posi ilitatea sa iti instalezi un charger propriu, sunt sigur ca iesi mai ieftin la consum decat benzina/motorina. Nu iesi gratis, dar mno, putine sunt lucrurile gratis in lume. Insa actualmente, un Spring de exemplu e undeva pe la 16-17k. Ceva echivalent pe benzina/motorina e sub 10k chiar destul de bine daca te uiti la Dacia. Intrebarea e, daca te doare la banana de poluare, cum ma doare pe mine (nu intru aici in amanunte de ce), cam cati km tre sa faci si cam in cat timp, ca sa se amortizeze diferenta aia de 6-8k?
Un Ami cu 4 locuri si o baterie oleaca mai mare ca sa poti merge cu un 80 sa zic si un range de 100km, ar fi o treaba la un pret de 8-10k. Si si-ar avea sens in trafic mai mult decat majoritatea electricelor de azi.

Cred ca am luat-o pe aratura....

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 00:28 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Godzzi Quote:
Ness, daca la cumpararea unei electrice tot ce te intereseaza este economia, nu exista altceva decat Dacia spring. Pret mic, consum mic, curent gratis daca iti place sa stai la coada....compara cu alternative ICE adica loganul si ai sa vezi ca atunci are sens economic trecerea pe electric

LE. Deci nu poti sa compari electrica cu orice ICE, asa cum nici Leaf nu se compara cu Tesla.
Ai inteles gresit,

Eu doar incerc sa gasesc argumentele pro, pentru care as da in urmatorul an motorul termic pe unul electric strict pt utilizare urbana in Bucuresti.

Pana acum am inteles ca tre sa am norocul sa gasesc o statie unde sa incarc, timp in care imi fac de lucru cel putin 30minute. La faza asta, cel mai probabil voi pune un kit de incarcare in curte si o rezolv. Apropo care sunt cerintele? Cati amperi trage din priza statia de incarcat care vrei tu sa o montezi? In cat timp iti incarca bateria 100%?

Referitor la economie... daca masina respectiva se deplaseaza zilnic din A in B, economia de carburant/costuri de exploatare face parte din ecuatie.

De ce as lua o electrica, spre ex ZOE care este cam aceeasi clasa cu clio... in conditia in care costul de achizitie este mai mare (dublu), costurile de exploatare si intretinere sunt la fel sau mai mari. Doar de dragul sa am electrica?

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 00:55 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Nu, pentru ca e incomparabil mai confortabila si mai placuta de condus in traficul urban.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 02:43 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Costurile de mentenanta la o electrica sunt aproape sigur ca is mai mici la o electrica decat la un motor conventional prin simplu fapt ca lipseste motorul termic ce necesita atata atentie. Asta cel putin pe perioada garantiei. Dupa, Dumnezeu cu mila.
Cat despre utilizare, cred ca iti poti face singur un calcul estimativ, presupunand costul energiei egal cu kWh de pe factura ta de electricitate. Dar cred ca iesi mai ieftin decat oricare benzina/motorina/gaz.

La capitolul utilizare, daca privim problema strict economic, cred ca ne intoarcem la discutiile similare de acum ceva ani, benzina vs motorina in care incercam sa estimam cam in cati km se amortizeaza costurile suplimentare pentru versiunile diesel.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 02:50 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
L-am gasit: https://www.gogoro.com/
Un concept similar dar pentru masini, ar fi o chestie care ar face diferenta in ceea ce priveste calatoriile pe distante lungi, iar motorul termic si-ar pierde toate atuurile. Ma rog, toate atuurile ce tin de practicalitate, economie, etc... de-astea pragmatice. Elementul emotional pentru pasionati e greu de inlocuit.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 09:01 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Ness, daca stai la curte si iti permiti o investitie initiala mai mare, e no brainer. Banuiesc ca stai la casa? Pe langa statia de incarcare rapida (trifazic), adaugi niste panouri solare care sa iti produca indeajuns curent incat macar sa incarci masina. Depinzand de dimensiunea casei sau unde poti folosi panourile, poti ajunge la un setup unde sa produci mai mult curent decat consumi si sa vinzi curent electric distribuitorului actual. La un asemenea contract e grozav ca nu ai tu nevoie de acumulator acasa. Tu produci X kw pe luna si cumperi Y kw de la distribuitor in fiecare luna. Daca Y>X platesti Y-X in kw. Daca X>Y, faci din nou acelasi calcul de Y-X si kw negativ iti e platit de catre distribuitorul de energie electrica.

Sunt firme care iti fac astfel de proiecte cu toate calculele de panouri si instalatii necesare incat sa dai randament din prima zi. E o investitie buna pe termen lung. Din pacate majoritatea stam la bloc si e imposibil un astfel de proiect.

LE: am uitat sa mentionez ca statul incurajeaza instalarea de panouri electrice si ai un ajutor financiar destul de semnificativ si de la ei, dar imi scapa acum la ce valoare ajunge.

Astept cu interes sa vad ce face Godzzi cu statia de acasa.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 09:51 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Da, stau la casa. As putea instala panouri pe acoperiș. Am luat și acest aspect in calcul. Într-adevăr este un program finanțat de stat... Partea proasta cu statul român este că te omoară birocrația. Ideal este sa îți permiți financiar să susții toată investiția, iar ulterior să-ți recuperezi o partea din ea de la stat. Pe langa acest lucru și panourile acelea necesită mentenanță... La o prima vedere pare simplu, stai la casa, pui panouri și o statie încărcare si ai rezolvat. In realitate sunt sigur că este de 10x mai complicat și anevoios procesul.

Însă, îmbrățișez tehnologia și tentația este mare pentru următoarea mașină a soției sa fie electrica sau hybrid.

PS. Costurile de service la un Renault Clio nu au nici cea mai mica treabă cu costurile de service ale unei alfe. Pe lângă faptul că orice piesa este mai ieftina, se strica mult mai rar (într-adevăr este într-o altă clasă, de unde și costurile mai scăzute). De 5ani și ~30-40k km de când are soția mașina am schimbat doar un set de amortizoare. In rest doar reviziile anuale de ulei și filtre. Că idee mașina este 2014 si a fost cumpărata sh, deci nu a fost la prima tinerețe.

Ce vreau sa subliniez este faptul că este o mașină care nu o simt la buzunar absolut deloc. Cam același lucru mi-l doresc și de la următoarea mașină, fie ea electrica sau hybrid.

Pentru placerea condusului și surubarit îmi ajunge ce am acum :)).


Sent from my SM-G973F using Tapatalk


_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 10:22 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu stiu daca vor apare baterii care sa se incarce mai rapid, pana la urma aceeasi baterie se incarca si acum in 11 ore de la un wall charger si in 31 de minute de la un Ionity de 350. Solutia ar fi ca toate statiile astea lente sa fie inlocuite cu ultra-rapide, dar sunt multi bani. Tesco metro de la mine din sat are o parcare cat un stadion, dar in loc de chargere au umplut tot spatiul cu opritoare din alea de iti rup masina in doua, au investit masiv in vreo suta de chestii din alea pe care le-au pus la fiecare 10 metri. Deh, chestie de prioritati…
Acum si 31 de minute nu sunt 3, dar pana la urma e un compromis facut. ‘The facts’ sunt ca un EV e mult mai misto de condus decat echivalentul in 4 cilindri (comparatie facuta la acelasi brand, nu Giulia vs Zoe) si e mult mai ieftin ca si exploatare. Plus elimina poluarea adusa de gazele de esapament in orase. E insa mult mai scump ca valoare de achizitie (fara tax incentives) si mult mai greu de incarcat, problematic la drumuri lungi. Trebuie sa compari si sa tragi linie.
La mine a contat 101% tax incentives, am decis ca mai bine platesc la un EV, decat sa dau bani la HMRC, ma doare absolut la basca de poluare. Si ptr ca EV-urile testate de la Jag si Merc mi-au readus placerea de a conduce, disparuta total de cand am trecut la Merc dupa Alfa.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 12:05 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Afaik, se lucreaza l niste baterii solid state, care, printre altele, ofera ca beneficiu o imcarcare mai rapida.
Eu ce ma intreb insa este daca avem capacitatea de a produce atat de mult curent electric!


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 13:01 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Finantarea de stat pentru panouri solare (AFM) este o gluma. Chiar zilele trecute am vazut ca in toata tara au reusit sub 20 de pers sa monteze prin acest proiect. Ce e si mai amuzant este ca au ajuns aprope la costurile standard (fara program AFM) din cauza conditiilor AFM.

Pe partea de incarcatoare si statii de incarcare. Sa o luam incetisor ca e foarte multa informatie.
- Majoritatea masinilor suporta incarcare DC (in termeni populari, incarcare rapida) care nu exista in sistem domestic. Astfel de incarcatoare le gasiti doar la benzinarii, supermarketuri etc. Motivul este foarte simplu. Langa statii o sa vedeti niste punte trafo foarte mari. Acolo in ele se afla tot baterii litium care sunt incarcarcate incet incet din reteaua de curent AC. Cand tu incarci defapt DC, incarcarea propriuzisa este battery -> battery. Puterile variaza atat la statie cat si la masini. Majoritatea statiilor sunt de minim 50kw, dar sunt si cele ca Ionity cu 300+ kw. Ideea e sa-ti suporte si masina. Leaf-ul meu se incarca cu maxim 50kw. Ieri la penny am stat 40min si de la 14% s-a dus pana la 91%.
MASINA:
- Acum la subiectul AC care este si mai stufos. Ca sa poti incarca cu curent AC (adica cu curent de la tine de acasa) masina are nevoie de un OBC (on-board charger). Partea buna este ca toate masinile electrice au asa ceva. Partea mai putin buna este ca nu toate sunt la fel.
1. OBC-uri monofazate care pot incarca maxim cu 7kw adica 32amperi. Asta nu inseamna ca toate masinile au asa ceva. Leaf-ul in dotare standard venea cu incator de 3.6kw adica cel de 16amperi
2. OBC-uri trifazate care incarca pana la 22kw adica 3 faze fiecare de 32amperi. Zoe poate incarca cu asa ceva deoarece are un OBC foarte smecher care suporta curenti atat de mari pe AC.
OBC-urile trifazice sunt de obicei extraoptiune pe orice masina. Acum ceva luni cand ma uitam dupa Peugeot e208, extraoptiune de OBC trifazic care incarca cu 11kw (3 faze a cate 16 amperi) era inidisponibila for whatever reasons. Leaf-ul meu nu stie din pacate trifazic asa ca incarca maxim cu 6.6kw adica 1 faza de 220v la 30 amperi.
CABLU: Cam atat la partea de masini, acum sa trecem la cablu.
-cablurile type2 -> type2 vine de obicei o data cu masina si ele vin deja selectate pentru maximul cat poate OBC-ul de pe masina ta. Adica ori monofazat, ori trifazat.
STATIA DE INCARCARE:
In primul rand statiile de incarcare NU SUNT INCARCATOARE. Rolul lor este doar monitorizeze incarcarea si sa comunice cu masina care este curentul maxim care i se permite sa-l traga din retea. ATAT.
Exista statii de incarcare fixe si mobile. Cele fixe sunt orientate mai mult catre garaje, parcari etc. si asta doar din cauza comoditatii, sa nu mai stai tu sa scoti statia portabila din portbagaj. Cele mobile sunt fix la fel doar ca sunt mai micute si cele mai multe vin cu priza Schuko care-ti permit o incarcare de maxim 2.3kw, adica o faza la 10amperi. Unele statii iti permit si selectarea amperajului maxim, adica inainte sa o conectezi la masina, are un buton pe care apesi si selectezi 10-16-20-25-30-32 amperi.
Toate setupurile sunt inter-compatibile, adica poti avea statie trifazica dar OBC monofazat, sau invers etc. Incarcarea maxima posibila va fi setata de cea mai slaba componenta, ca e statia ori OBC-ul.
BRANSAMENTUL:
Aici devine iar putin complicat. Ai curent suficient de la ENEL sa poata suporta? Spre exemplu eu am bransament de 14kw trifazic. Adica teoretic as avea 4.6kw pe faza, adica 20amperi. Problema mea e ca Leaf-ul meu incarca cu 30amperi pe o faza deci teoretic este peste limita. DA si NU. In branzament nu zice cat ai limita maxima pe faza asa cum am calcultat eu mai sus asa ca ieri am sunat un electrician si am vb cu el. Cel mai simplu sfat a fost sa masor grosimea firelor care imi pleaca din contor si asa pot sa-mi dau seama daca o faza suporta incarcare de 30amperi.

Statia pe care am pus eu ochii este asta:
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... d0e1a36-41

Leaf-ul meu a venit fara statia de incarcare portabila care era inclusa by default, asa ca ma gandesc sa o iau pe asta si prind 2 iepuri.
- pot selecta amperajul
- pot sa-i fac un sistem de prindere pe parcare sa stea fixa.
- la nevoie cand stiu ca plec undeva (aventurier) si am envoie de ceva cu Schuko, o pot lua cu mine in portabagaj. Doar ca trebuie sa-mi confecntionez un adaptor Shuko <-> priza CEE albastra. Si sa nu uit niciodata sa selectez 10amperi din ea cand merge pe Schuko....Altfel dau foc la prize sau sar sigurantele.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 13:04 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@dand, ai dreapte din toate punctele de vedere. Apreciez faptul ca ai cantarit foarte bine inainte de a face trecerea. De asemenea te ajuta si infrastructura unde locuiesti. 30minute nu este un capat de tara daca reteaua de incarcare este bine pusa la punct. Problema cu extraurban se va rezolva in max 2-3ani in tarile din vestul europei. Sper de asemenea ca si pe plaiurile mioritice sa avanseze repejor treaba cu toate ca personal sunt foarte rezervat, dat fiind faptul ca autoritatile nu sunt in stare sa gaseasca o solutie pentru ridicarea gunoiul menajer din zona de nord a capitalei sau de remediere/modernizare a retelei de termoficare in acceiasi capitala... Europeana.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 13:14 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@godzzi, foarte utila postarea ta.

Cu incarcarea acasa apare problema capacitatii retelei electrice.
Sa presupunem ca acum esti singurul de pe strada cu electrica... Dar ce se va intampla in 2-3-5ani cand nu vei mai fi singur? Enel chiar trebuie sa faca pasi repezi spre modernizarea infrastructurii.

Tu ca si mine, stam intr-un cartier nou... ma gandesc ca atunci cand a fost construita reteaua electrica au luat in considerare si acest lucru... cel putin sper... altfel va fi nasol.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 29 Jun 2021, 13:39 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2015, 14:19
Posts: 261
Car: Giulietta QV
Location: Bucuresti
Godzzi Quote:
Finantarea de stat pentru panouri solare (AFM) este o gluma. Chiar zilele trecute am vazut ca in toata tara au reusit sub 20 de pers sa monteze prin acest proiect. Ce e si mai amuzant este ca au ajuns aprope la costurile standard (fara program AFM) din cauza conditiilor AFM.
Finantarea AFM pentru fotovoltaice e chiar o gluma proasta. Riscul ti-l asumi tu si firma cu care lucrezi. Toate costurile sunt suportate de firma care, ulterior, ar trebui sa-si recupereze banii de la AFM. Problema cu recuperatul este "cand" si "daca". Nu e nimic 100% sigur, si ghici la cine se intoarce firma sa-si recupereze banii in caz ca nu primeste decontul de la AFM? Din cauza riscurilor, multi contractori stau in banca lor. De aici si numarul scazut de proiecte finalizate.

Legat de statii electrice, il poti contacta pe Tudor Alexe de la Revicon sa-i pui 2-3 intrebari. Daca ai nevoie de numarul lui personal, imi poti scrie in privat.

_________________
Servicii Chip Tuning
------------------------

Giulietta QV


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 00:52 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Titlul spune tot:
Flying cars will be a reality by 2030, says Hyundai’s Europe chief

https://www.theguardian.com/business/20 ... rope-chief


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Ieri am incercat prima aventura. Plecat de acasa din Berceni pana la Metro Ploiesti si inapoi. Am plecat cu 65% iar la intoarcere pe la Snagov, am hotarat sa opresc. Daca nu opream ajungeam acasa cu maxim 5%. Am hotarat sa opresc pentru a ava suficient sa ajung azi la munca. La snagov am stat maxim 10 minute la Lidl unde a mai luat cam 40 km autonomie.
Media de consum a fost 11.9kwh/100km.

Am facut rost si de diagnoza pentru Leaf-uri. Se numeste Leafspy si iti arata date foarte multe despre baterie. Imi arata inclusiv cate incarcari rapide/lente a avut masina la viata ei. Pe langa asta poti vedea inclusiv state of healt-ul bateriei. La mine e la 93.5%....nu am idee daca e mult sau putin dupa aproape 3 ani si 13k km facuti. Aplicatia e foarte utila pentru cine cumpara leaf SH.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 17:46 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
N-am nici un termen de comparatie, dar e cam mult in opinia mea pentru 13k km. In 130k nu mai ai nici sa mergi la piata, daca pierderea e liniara.
Nissan ce zice, care e pierderea acceptata?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 18:32 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Din ce stiu nu e liniara pierderea. Scade mai mult in primii ani si apoi incepe sa se plafoneze. Din ce stiu, Nissan ofera 8 ani garantie la baterie. Cred ca la fel ca toti ceilalti, daca scade sub 70% se schimba bateria......sau probabil doar catev module sa ti-o aduca la 71% :))

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 18:39 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Pierzi cam 2% pe an, stai foarte bine, te tine linistit 15 ani.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 19:06 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Am citit in diverse articole ca degradarea bateriei ar fi in medie cam 2.3% pe an pentru utilizarile "domestice". Cum zice si Valak.
In 3 ani si 13.000 km ar fi, mai mult sau mai putin, 85 cicluri de incarcare. De urmarit starea bateriei dupa inca vreo 5000 km.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 01 Jul 2021, 19:49 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Vei schimba oricum masina inainte sa expire garantia la baterie. Nu ai de ce sa iti faci griji.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 02 Jul 2021, 01:55 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Anii sunt mai mult sau mai putin relevanti. Km conteaza, asica ciclurile de incarcare-descarcare. Media cred ca s-a facut la un kilometraj anual mediu, comun.
Mno, eu is chiar curios acum de evolutia Leafului lui Godzi. Keep on posting, man.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 02 Jul 2021, 08:31 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Mișto jurnal de bord... Păcat că nu este alfa sa-i faci topic ... Dar poate băgăm un leaf in secțiunea garaj :))
Oricum îmi plac informațiile postate.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 118 19 20 21 2253 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited