It is currently 22 Sep 2024, 01:51

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 116 17 18 19 2053 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Jun 2021, 08:44 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Toyota Mirai, autonomie de 1003 km cu un singur 'plin' de hidrogen:
https://newsroom.toyota.eu/toyota-mirai ... -hydrogen/

Pe scurt:
- "the distance & consumption were certified by an independent authority".
- "average fuel consumption was 0.55 kg/100km, with Mirai being able to store 5.6 kg of hydrogen".
- un 'plin' de hidrogen se face in mai putin de 5 minute.
- "distance travelled with one hydrogen fill: 1003 km".
- "range remaining (as indicated by on-board information system): 9 km".


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Jun 2021, 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Pai ai nevoie de range-ul ala. Ca sa gasesti urmatoarea statie de incarcare... :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 13:46 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Au inceput livrarile pentru Tesla S Plaid. Mi-a placut mult cum a fost prezentata masina, ca un nou benchmark pentru ceilalti in ideea de a-i ambitiona, de a nu se mai raporta la modelul din 2012. In romana traducerea cea mai corecta cred ca ar fi: "Luati de-aici! Si mai duceti-va si-n plm de prosti!". Cifrele sunt de "alien technology": 0 -100 - in mai putin de 2 secunde, motoare care fac 20k de ture, 1020 de cai, Vmax - 320km/h, autonomie de peste 700 km, incarci 300 de km in 15 minute, Cx de 0.2, procesor multimedia cu performante de PS5 etc. Imi place si ca nu se prostitueaza cu Bang&Olufsen, Burmeister sau chestii de genul asta, iti dau un sistem facut de ei si zic ei ca se aude binisor.

Daca aveti chef sa urmariti lansarea: https://www.youtube.com/watch?v=kUmkbzQ-BS0


Attachments:
2021-06-11_13h56_12.jpg
2021-06-11_13h56_12.jpg [ 49.46 KiB | Viewed 1010 times ]

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 14:24 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Meritele lui Elon si Tesla in dezvoltarea EV-urilor sunt incontestabile. Ca in orice domeniu, ai nevoie de un vizionar si de niste executanti. In domeniul auto, Elon e vizionar, insa executia e unde germanii (si sper ca si italienii) vor avea un cuvant de spus.
Si ca sa ma exprim, Model S e superba daca ceea ce vrei de la o masina e sa prinzi suta in 2 secunde si sa faci 700 de km cu un charge. Daca te deranjeaza inca zgomotul de troleu si zgomotul de fond la viteze mari, vrei sa vezi cele mai importante informatii in fata ochilor cand conduci (viteza, etc), vrei sa auzi o usa inchizandu-se fara zgomot de tabla, ei atunci Model S nu e benchmark inca. Si cred ca nici nu isi propune sa devina, ceea ce e perfect din punctul meu de vedere. Cum spuneam, avem nevoie de oameni care sa creeze un trend si sa conduca procesul inovativ, dar si de unii care sa prinda idei si sa le execute intr-un mod mai aproape de ce vrea un conducator auto mai 'terestru'.
Nu cred ca e un Model S vs "restul prostimii", ci mai degraba de produse si viziuni complementare.
Si Bang&Olufsen sau Burmester sunt optiuni doar la echiparile de varf, in rest (si marea majoritate a modelelor vandute nu sunt Premium Plus) sunt tot solutii normale.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 14:38 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Prudusul finit e doar varful iceberg-ului, tehnologia de productie, managementul industrial sunt adevaratele puncte forte ale Tesla. EQS-ul nu trece de 60 de unitati pe zi, productia e un adevarat cosmar pentru ei, opresc linia de cateva ori pe zi. Targetul de inceput era de 250 de unitati si nu crede nimeni ca il vor atinge anul asta. Am mai spus-o, Tesla vinde cu o marja de profit de obscena, cand vor avea si volumele balanta se va inclina si mai mult. Aia de la Nokia au fost niste vizionari in comparatie cu astia care populeaza consiliile de administratie ale producatorilor consacrati.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 15:26 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Deocamdata concurenta Tesla vs producatorii consacrati e la stadiul 'mere cu pere' cred. Tesla produc doar EV-uri, in vreme ce sectorul asta la producatorii consacrati e inca foarte redus si nu isi permit inca sa socheze sau sa vina cu ceva diametral opus de ceea ce clientii lor traditionali vor. Daca BMW sau Merc ar zice de maine producem doar EV-uri, ma indoiesc ca n-ar fi in stare sa faca ce face Tesla acum ba inca mult mai mult. De aia lucrurile se misca mai incep pe partea electrica la aia mari si e normal sa fie asa. Previziunea mea e ca odata ce gap-ul intre EV-uri si ICE-uri se va reduce la producatorii traditionali, si gap-ul intre ei si Tesla se va reduce corespunzator si nu invers. Cred ca Tesla va domina inca cativa ani piata, dar suprematia se va opri pe masura ce ne apropiem de momentul acelui 'shift' catre EV-uri.
Cum stiu ca e Musk, la momentul ala probabil el nici nu va mai fi interesat in EV-uri clasice, ci probabil va avea un nou hobby, EV-uri zburatoare (pasul urmator in evolutie).

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 16:18 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Ai PM.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 16:54 
Offline

Joined: 27 Jun 2011, 21:37
Posts: 324
Car: --
Location: --
nu sunt Telsa hater, chiar sunt tentat de un Model 3 ca a doua masina in familie, dar nu pot sa nu remarc cat de slab a fost Elon la prezentarea asta.
nu a transmis nimic, ba chiar a reusit sa omoare si entuziasmul initial si parca era cu prezentarea "la prima vedere".


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 Jun 2021, 21:09 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Cu siguranta nu pregatise nimic. Are un milion de precomenzi pentru Cybertruck, chiar daca jumatate s-ar retrage tot are o problema. Sa promoveze masina asta e ultima lui preocupare, nu are nevoie de asa ceva. Eu nici pe Nurburgring n-as duce-o, o sa le dea multora ecran albastru, dar cred ca vrea sa testeze noul sistem de management al temperaturii bateriilor in regim de circuit. Bine, au testat-o deja acolo, stiu exact cat scoate si ce poate si oricum or sa se gaseasca destui care s-o cronometreze, dar e si el om, e firesc sa vrea sa le dea alora cu Taycanu' in cap la ei acasa.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Jun 2021, 19:50 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
Valak Quote:
Au inceput livrarile pentru Tesla S Plaid. Mi-a placut mult cum a fost prezentata masina, ca un nou benchmark pentru ceilalti in ideea de a-i ambitiona, de a nu se mai raporta la modelul din 2012. In romana traducerea cea mai corecta cred ca ar fi: "Luati de-aici! Si mai duceti-va si-n plm de prosti!". Cifrele sunt de "alien technology": 0 -100 - in mai putin de 2 secunde, motoare care fac 20k de ture, 1020 de cai, Vmax - 320km/h, autonomie de peste 700 km, incarci 300 de km in 15 minute, Cx de 0.2, procesor multimedia cu performante de PS5 etc. Imi place si ca nu se prostitueaza cu Bang&Olufsen, Burmeister sau chestii de genul asta, iti dau un sistem facut de ei si zic ei ca se aude binisor.
Nu te supara dar ai mers cu Tesla? Sigur eu nu am pus mana decat pe model 3, dar mi-a fost de ajuns la ce preturi au versus ce ofera. Burmeister si Bang Olufsen am avut ocazia sa le aud, nu se compara doamne fereste cu ce e pe model 3 ( daca depasesti un anumit nivel ramai impresionat de cat de slaba e o astfel de masina).

Alien technology ofera Rimac, sigur pretul e prohibitiv, dar nici un Plaid la 150k € nu e pentru oricine.
Inca ceva, la ei pe site, Plaid ofera 2,1 sec cu 630 km range estimativ, practic un fel de „potoliti-va ca nu e asa „. Porsche a scos Taycan, cu cai mai putini, cuplu mai mic si greutate mai mare a reusit sa le de-a peste bot la americani cu marketingul lor ( da nu era model S din 2012 ci ultimul model cu ultimul update si toate marketingurile de la ei haha ).

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Jun 2021, 20:20 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Maserati GranTurismo EV: primul model 100% electric al marcii.
https://insideevs.com/news/513614/maser ... anturismo/


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Jun 2021, 13:25 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Momentan, Tesla nu prea exista in afara de Model 3 la vanzari, cel putin pe una din cele mai mari piete EV din Europa (Germania):
https://www.best-selling-cars.com/germa ... nd-models/
Quote:
Model 3 sales doubled from a year ago but Tesla seems to rely too heavily on a single model — only 43 other Tesla models were sold in Germany thus far this year.
De fapt Model S s-a vandut in doar 14 unitati in Germania in primele 5 luni ale anului, la o cota de piata BEV de 10.3% (ianuarie-mai 21).
https://www.kba.de/DE/Statistik/Fahrzeu ... nn=2601598

Nu spun cate Taycanuri s-au vandut in aceeasi perioada...

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Jun 2021, 09:52 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
Revin cu o impresie despre cam cat de jos poate fi Alfa la nivel de reprezentante si de ce nu trebuie sa mire pe nimeni ca vand putin.
Cum am mai scris, sunt foarte aproape de am imi lua o electrica, 99% o sa fie merc eqc in leasing, dar acum 3 luni, inainte de a ma hotara pe electrica, am vrut doar sa schimb dieselul pe benzina ca aici o sa ne rupa pe astia cu diesel. Bon, am vorbit cu mai multi despre Stelvio si la o reprezentanta am intrebat daca iau si masini SH ca avans, au spus ca da, si le am spus ce pret imi fac pe un a6 avant negru 2013 2.0 tdi manuala cu puncte de vopsea sarite pe bara si capota fata. Mi-au oferit 5 fucking mii euro, pe mobile in perioada Martie-Aprilie cea mai ieftina era 12.900€ de la turci. Sigur sunt constient de ca trebuie sa faca profit, dar nici bataia asta de joc. Asa ca am renuntat rapid la a mai imi cumpara o masina care nici macar hibdrid nu este.

Spre comparatie: Aia de la tesla mi-au oferit 9.000€ si aia de la Merc 8.500€, in context in care acuma pe mobile cea mai ieftina este 10.900€ aproximativ. Spre o comparatie si mai buna, este un site in germania ce cumpara masini sh de orice fel, mi-a fost evaluata la 7400€ dar aia trag si pielea de pe om sa faca profit.

E trist ce gadire au astia de la alfa, sper sa isi revina ca vreau neaparat o alfa iarasi…

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 00:46 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Nu tin neaparat sa le iau apararea, dar eu pot sa inteleg principiul: cumpara ieftin, vand ieftin si nu isi bat capul cu o masina pe care tre sa o revanda prin niste terti. Eu cred ca de fapt nu au vrut sa se lege la cap cu acea masina, drept urmare ti-au dat un pret descurajator.
Nu cred ca aici sta problema Alfa, ci in alta parte. Tu doar te-ai simtit ofensat. Fara motiv as zice...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 01:21 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu cred ca e o politica unitara, ci tine de dealer. Imi aduc aminte ca am avut o problema similara cand locuiam in CH, tocmai ma mutasem intr-un alt oras si dealerul local nu prea a percutat la ideea de a accepta 147-le ca avans ptr 159. Drept ptr care am recurs tot la vechiul dealer din Winterthur (si probabil unul din cei mai pasionati de Alfa oameni intalniti vreodata) care au acceptat 8000 CHF fara nici o discutie, desi intra mai greu in a treia si avea 100k la bord si 6 ani vechime. Si era doar un Progressive cu 105 cai.
Pe de alta parte, cei de la Merc au alta ‘educatie’, nu stiu care e politica lor de bonusuri dar sunt extrem de ‘agresivi’ la vanzari. Am vaga senzatie ca si dealerii au o marja f mare de manevra, nu stiu sincer cum merg lucrurile in sales, dar se tin de tine ca scaiul.
Daca esti inca tentat de Stelvio, incearca la un alt dealer AR, chiar daca mai indepartat de casa. Daca te-ai hotarat la EQC, tinem legatura si impartasim experiente:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 09:10 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
yux_mm Quote:
Nu tin neaparat sa le iau apararea, dar eu pot sa inteleg principiul: cumpara ieftin, vand ieftin si nu isi bat capul cu o masina pe care tre sa o revanda prin niste terti. Eu cred ca de fapt nu au vrut sa se lege la cap cu acea masina, drept urmare ti-au dat un pret descurajator.
Nu cred ca aici sta problema Alfa, ci in alta parte. Tu doar te-ai simtit ofensat. Fara motiv as zice...
Probabil ai dreptate, eu gandeam asa: faceau profit bun si daca ofereau 7.000-8.000 si isi vindeau si un stelvio. Aveau dublu win.

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 09:15 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
dand Quote:
Pe de alta parte, cei de la Merc au alta ‘educatie’, nu stiu care e politica lor de bonusuri dar sunt extrem de ‘agresivi’ la vanzari. Am vaga senzatie ca si dealerii au o marja f mare de manevra, nu stiu sincer cum merg lucrurile in sales, dar se tin de tine ca scaiul.
Daca esti inca tentat de Stelvio, incearca la un alt dealer AR, chiar daca mai indepartat de casa. Daca te-ai hotarat la EQC, tinem legatura si impartasim experiente:)
Mai am un test cu Audi Q4 ( vrea prietena neaparat sa mergem si cu el, dar in varianta mai accesibila are abia 200 cai si 160 km/h, ceea ce e prea putin pentru tempo-ul meu de 150/160 si daca dau de unul si vreau sa il depasesc nu o sa am cum ) o sa il am 5 ore la dispozitie, am crezut ca nu am inteles bine prima data :))). Dar pentru mine ramane EQC mai ales ca are cuplu wow si de pe loc se simte ca o masina sport, chiar am ramas impresionat. Nu mai vreau combustie interna dupa ce am vazut ce senzatii ofera o electrica. (Sigur exceptie o fac masinile sport: QV M4 Amg etc si cine stie in viitoe poate un QV daca o sa reusesc sa ma dezvolt economic pe orizonatala).

Cum o sa ma repet de multe ori probabil: mercul ramane alegerea perfecta pentru 4 ani si sper sa lanseze alfa o giulia/stelvio electrica.

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 10:28 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15245
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Sunt curios ce range mai ai la EQC cu viteza de croaziera de 150-160kmh + varfuri de 180-200kmh pe autostrada. Nu stiu ce drumuri ai de facut in mod uzual si cat de des si unde iti propui sa incarci, sper doar ca ti-ai facut bine calculele :)

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Shaq Quote:
...
Probabil ai dreptate, eu gandeam asa: faceau profit bun si daca ofereau 7.000-8.000 si isi vindeau si un stelvio. Aveau dublu win.
More or less. Depinde cum vand ei masina aia mai apoi. Ca daca nu au un serviciu separat, in house sa se ocupe de asta, tre sa mearga printr-un tertz, cineva in house sa se ocupe de intermediere, etc. Si daca nu fac asta in mod curent cu marci non-Alfa, devine o procedura greoaie. Gandeste-te ca nu esti singurul care poate s-a dus sa le dea la schimb ceva non-Alfa.

Eu cred ca in conditiile actuale cea mai mare problema Alfa, la subiectul topicului, e chiar lipsa unei electrice in gama sau macar a vreunui hibrid.
Cred ca sunti pasionati ai marci care si-ar dori sa continue cu o Alfa, fie chiar si genul "electrocasnica" :lol: .

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 16:34 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
ALXege Quote:
Sunt curios ce range mai ai la EQC cu viteza de croaziera de 150-160kmh + varfuri de 180-200kmh pe autostrada. Nu stiu ce drumuri ai de facut in mod uzual si cat de des si unde iti propui sa incarci, sper doar ca ti-ai facut bine calculele :)
Pai eu ma refeream la faptul ca ai nevoie cateodata de un imbold ca sa nu adorm pe banda 3 cu 160 cand ala de pe banda 2 poate merge cu 150, asa ii dau rapid 180 ( oricum e limitata la 180 ), imi termin depasirea si nici nu incurc pe aia de „zboara“ pe 3.
La 140 ei zic de range real 280-300 km. Cel mai lung drum ar fi 550 km in principal, am un bebe mic ce necesita oricum opriri dese, iar de incarcat e plina Germania de Ionity si EnBW, nu imi fac griji. Concedii in principal in Elvetia/Austria/Nordul Italiei sau Franta, iarasi Ionity e prezenta peste tot. Iar in Romania vin cu avionul, e mult mai sigur si rapid.

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 Jun 2021, 16:39 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 44
Car: -
yux_mm Quote:

Eu cred ca in conditiile actuale cea mai mare problema Alfa, la subiectul topicului, e chiar lipsa unei electrice in gama sau macar a vreunui hibrid.
Cred ca sunti pasionati ai marci care si-ar dori sa continue cu o Alfa, fie chiar si genul "electrocasnica" :lol: .
Exact eu. Pana sa am bebe eram setat pe QV dar acuma trebuie sa tin cont si de alte lucruri, poate poate in viitor daca o sa imi permit, imi voi lua QV. Cred ca am mai spus, am testat si QV si M4, nu are termen de comparatie feelingul si sunetul in QV…

Cat legat de „electrocasnica“ :lol: cel putin merc-ul la 2,5 tone are cuplu mai bun decat qv si sprinteaza mai repede decat veloce. Nu consider ca un 2.0 aduce cine stie ce sunet ( am mers si cu Honda Type R si cu 7 si 8 gti, ceva le lipseste la sunet si pot sa renunt la asa ceva pentru liniste completa sau sunete futuristice :lol: ).

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Jun 2021, 15:33 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
https://www.politico.eu/article/brussel ... ling-cars/

Pe scurt:
New cars powered by diesel and gasoline may have only 14 years left in the European Union, according to new emissions targets under discussion in Brussels.
That would not only mean the end of the internal combustion engine, but also the end of plug-in hybrids.
If you need a new car in 2036, there won’t be a choice. The car will have an electric engine, regardless of whether it fits the need or not, is affordable or not, or if there is green energy and the infrastructure to charge it or not.


Daca se va aplica exact cum scrie in articol, atunci moartea motoarelor termice in UE va fi mai devreme de 2035. Niciun constructor nu va produce vehicule cu motoare termice pana la data limita pentru ca nu va avea cui sa le mai vanda. Deci, probabil, 2030 va fi limita.
Apoi, probabil, baterii pentru autoturisme si hidrogen pentru utilitare. Asa cred ca va fi.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Jun 2021, 17:16 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
In realitate cred ca trecerea se va produce mult mai rapid, odata cu scaderea preturilor de productie a bateriilor, ceea ce va egaliza preturile la 'electrice' si combustie interna. Nu va mai exista atunci nici un apetit al constructorilor ptr a produce masini cu motoare termice, intrucat cererea publicului va fi substantial redusa.
Insa aici mai intervine o chestie, numarul de statii de incarcare, infrastructura. numarul lor e suficient momentan ptr cota de piata curenta de 10%, insa complet insuficient ptr un numar dublu de EV-uri, nu mai vorbesc de 100%. Probabil guvernele vor lasa asta in sarcina producatorilor, sa construiasca reteaua de incarcare pe cont propriu. Vad ca VW se descurca si aici cel mai bine, in UK au un parteneriat recent cu Tesco (cel mai mare supermarket in UK) ptr statii de incarcare in parcarile Tesco.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Jun 2021, 19:09 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 867
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Si tu nu poti incarca Mercedesul la aceste prize de la Tesco? Parteneriatul VW cu Tesco cred ca se refera doar la pretul pe kW, nu si la exclusivitatea pentru clientii lor.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 24 Jun 2021, 11:51 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
O vecina pe la 80 de ani, dar cu o minte al dracu de limpede si oricum unnom umblat prin lume, vorbea cu mine de masini electrice. Printre altele ma intreaba: cand toate masinile de pe strada, sau aproape toate, vor fi electrice, oare ne va mai ramane si noua curent sa aprindem un bec in casa?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 116 17 18 19 2053 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited