It is currently 01 Oct 2024, 07:17

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 653 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 06 Mar 2020, 20:59 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
De ce ti se pare asa de ciudat? Si eu astept un Abarth electric.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 06 Mar 2020, 23:11 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
nesquick Quote:
Abarth electric :))
Buna rău asta :)))

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Nu am scris ca o gluma. Poti face mai bine cu un motor electric decat cu unul termic.

Uite aici un exemplu, deocamdata prototip:
https://www.topgear.com/videos/top-gear ... ort-driven

Zoe RS va aparea pana in 2022.

Citisem (fara a intra insa in detalii) de asemenea despre Brabus smart electric.
Apare si Twingo electric: https://www.autoexpress.co.uk/renault/t ... e-revealed
Va veni probabil si versiunea RS.

Deci nu vad nimic anormal intr-o versiune Abarth.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Mar 2020, 19:42 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Si schimbi difuzorul in locul tobei finale?
Un 500 abarth este oarecum overpowered pentru sasiul ala, nu stiu ce ai face mai bine electric... Si... pentru ce ti-ai lua un abarth electric? Where is the fun?


Sent from my SM-G973F using Tapatalk


_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Mar 2020, 22:48 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
500e nu are nicio legatura cu 500-le de pana acum, e o alta masina, alta platforma, alt sasiu.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Mar 2020, 23:10 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
nesquick Quote:
Si... pentru ce ti-ai lua un abarth electric? Where is the fun?
Ca sa tarai niste ditamai baterii pe circuit :) si sa stai 3 ore la Pit stop (numa bun pt o "mica" pauza publicitara, daca se transmite la TV :))) )

Daca toti cei care folosesc masina doar ca pe o scula de deplasare din A in B ar trece pe electric, Greta ar fi si ea multumita, cred.

Ramane deci benzina pt Abarth si alte masini pt pasionati, nu-i nevoie s-o dam toti in hipstereala eco si sa ajungem sa ne uitam la F1 cu troleibuze.

Cand motorul a scutit caii de tractiune, caii nu au disparut, au ramas pt pasionatii de echitatie.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 08 Mar 2020, 01:46 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Mai usor cu pianul pe scari, extremistilor!
Nu toate masinile mai "speciale" sunt facute pentru circuit. Si pe mine ma deranjeaza enorm masinile electrice, dar pentru ceva mic ca Fiat 500, si pentru modul in care este utilizata masina asta mi se pare ca ar merge. Un 595e poate sa fie doar si un kit stilistic cu un management al motoarelor mai agresiv, care sa coboare alea 9s pentru 0-100 in detrimentul autonomiei. Daca ar injumatati timpul si autonomia, tot ar fi o masina extrem de speciala care si-ar gasi locul.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 12:13 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Nu stiu de ce v-ati dus cu gandul direct catre circuite, masini destinate pistei etc. Abarth, RS, AMG etc. nu sunt pentru circuit, dar se poate merge si acolo daca se doreste. Cati dintre cei care aveti 'sportive' va duceti pe circuite cu ele?

Nu inteleg insa adversitatea fata de vehiculele electrice. Ce aveti contra lor?
Orice vehicul electric destinat prepoderent mediului urban (500e, i3, Zoe etc.) este binevenit. O sursa de poluare urbana in minus.

Ma asteptam sa vad lansat si Tonale hibrid in acelasi timp cu Giulia GTA/GTAm.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 14:01 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
centurion Quote:

Nu inteleg insa adversitatea fata de vehiculele electrice. Ce aveti contra lor?
Sa iti explic ce ma deranjeaza pe mine.
Ma deranjeaza faptul ca vehiculele electrice au devenit un element al unei ideologii politic-corecte, si nu poti discuta depre ele decat la pachet cu extinctia ursilor polari, incalzirea globala, moartea coralilor, mancarea vegana, iubirea imigrantilor, plaga care e omul alb, crestin si heterosexual, moarte capitalismului si, in general, tot ce a propovaduit zeul Marx. Si, daca pui la indoiala oricare din chestiunile astea, esti dusmanul omenirii.
De aia, daca mi-as lua acum masina electrica, ar fi ca si cum m-as insura cu Greta.
Pfuu, trebuie sa ma linistesc... :flamed:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 14:31 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Lucian, astea sunt discutii pe care de cele mai multe ori le ai cu oameni care n-au mers niciodata cu masini electrice si vorbesc din carti. Cine a folosit o masina electrica in oras iti va spune ca nu s-ar mai intoarce niciodata la ardere interna, iti va povesti despre confort, despre demaraje, despre linistea din masina si despre lipsa vibratiilor. Nu o va pomeni pe Greta si nu va trambita nici macar costurile de exploatare si intretinere reduse.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 14:52 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
lucianm Quote:
centurion Quote:

Nu inteleg insa adversitatea fata de vehiculele electrice. Ce aveti contra lor?
Sa iti explic ce ma deranjeaza pe mine.
Ma deranjeaza faptul ca vehiculele electrice au devenit un element al unei ideologii politic-corecte, si nu poti discuta depre ele decat la pachet cu extinctia ursilor polari, incalzirea globala, moartea coralilor, mancarea vegana, iubirea imigrantilor, plaga care e omul alb, crestin si heterosexual, moarte capitalismului si, in general, tot ce a propovaduit zeul Marx. Si, daca pui la indoiala oricare din chestiunile astea, esti dusmanul omenirii.
De aia, daca mi-as lua acum masina electrica, ar fi ca si cum m-as insura cu Greta.
Pfuu, trebuie sa ma linistesc... :flamed:
Eu nu am plasat niciodata in acest context vehiculele electrice. Daca ai observat de cand am creat acest topic am scris doar de vehiculele in sine. Le voi asocia bineinteles cu o sursa de poluare in minus in oras, lucru care mi se pare firesc, dar atat. In rest niciun alt context. Si tu poti exprima parerea strict la vehicul.
Iti spun sincer ca nu stiu cine este Greta (i s-a tot pomenit numele pe aici).
Valak Quote:
Lucian, astea sunt discutii pe care de cele mai multe ori le ai cu oameni care n-au mers niciodata cu masini electrice si vorbesc din carti. Cine a folosit o masina electrica in oras iti va spune ca nu s-ar mai intoarce niciodata la ardere interna, iti va povesti despre confort, despre demaraje, despre linistea din masina si despre lipsa vibratiilor. Nu o va pomeni pe Greta si nu va trambita nici macar costurile de exploatare si intretinere reduse.
Personal am condus (in afara tarii) smart si Renault Zoe. Am mers putin de tot si cu Twizy, dar nu pe strada. Da, mi-au placut foarte mult si nu as mai vrea motor termic. Daca nu ma voi muta afara (voi decide asta intr-un timp destul de scurt), atunci, cand voi face casa pe pamant (in Galati) imi voi cumpara si vehicul electric. Deja l-am vazut pe unul care are Tesla Model 3 prin zona pe unde ma uit de teren. :)


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 15:29 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
Hai sa-ncerc sa explic altfel ce vrea sa zica lucianm, pt ca il inteleg perfect.

Cand incerci sa impui ceva cu forta (stigmatizare prin political corectness - care vor sa-ti bage in cap ca tu esti prost si egoist, iar ei dastepti; taxe multe, taxe pe carburant, taxe pe inmatriculare, taxe pe acces in oras) ... normal ca starnesti ostilitate.

Nu ma deranjeaza ca ne-pasionatii si vehiculele cargo, transport in comun sa treaca pe electric, din contra, ramane benzina pt iubitorii motoarelor pe benzina décente, moderne euro5,6 , nu vb de hornuri de fabrica diesel din 96 nici de V8 americane

Dar fa-ma sa-mi doresc sincer electric sau hidrogen, lasa-mi libertatea de a alege, accepta ca poate am o pasiune sau o parere diferita, si mai ales nu ma lua de prost cu propaganda si nu ma jecmani cu taxe delirante, sub pretextul ecologiei.

Cand aflati cine e Greta, incercati sa va explicati cum se face ca avea o echipa de filmare dupa ea inca din prima (sau a cata?) vineri cand nu s-a dus la scoala, ca sa protesteze. Au aparut documentare desre ea, ma-ntreb ciné filmeaza orice necunoscut care incepe singur un protest...

(N-am vazut personal documentare despre ea, vb din auzite, poate gresesc, poate nu era cu echipa TV chiar din prima zi, va las pe voi sa verificati)


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 15:48 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Mi se pare haois ca lucrurile se intampla exact asa cum le descrii, dar tu esti suparat :)
Restrictiile si suprataxarile se aplica pe ce numesti tu indecente, masinile cu motoare Euro 5 si 6 circula bine-merci la fel ca inainte.
Si da, statele incearca sa te faca sa-ti doresti masinile electrice, prin diferite incentivari: prima la achizitie, scutire de taxe si impozite etc.

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Oamenii sunt in general foarte putin deschisi la schimbare si chestii noi, frica de necunoscut e o chestie in creierul uman de unde reticenta si la vehicule electrice (printre altele). Si categorisirea tuturor celir care conduc electrice ca ne-pasionati:)
In realitate vehiculul electric nu vine la pachet cu Greta, homosexualitatea si islamul, ci e doar o alegere a fiecaruia in materie de ce vor sa conduca. Ptr multi e deja o alegere cu gandul la generatiile viitoare, ptr altii care au facut deja pasul asta e ceva firesc. Cum in prezent exista cateva impedimente majore (statiile de incarcare in primul rand), normal ca guvernele sa vina cu ceva incentives in materie de reduceri de taxe, subventii etc.
Viitorul e clar ca nu e al combustibililor fosili, ei au ajutat omenirea sa treaca de la pesteri la zgarie nori, insa acum mintea umana va trebui sa gaseasca alte solutii ptr viitor. Si le va gasi, probabil ca peste 50 ani si nepotii nostri se vor gandi la noi cu automobilele noastre pe diesel cum ne gandim noi la bunicii care ascultau muzica la gramofon.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 21:24 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
hahahaaa, asta cu poluarea in oras este ca si novel coronavirus doar in china :) , parca masa de aer nu se misca in permanenta .


Attachments:
80EAAE1D-4F25-454D-B288-423F049B8FB0.jpeg
80EAAE1D-4F25-454D-B288-423F049B8FB0.jpeg [ 352.52 KiB | Viewed 3422 times ]

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -
Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 23:20 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
ALXege Quote:
Mi se pare haois ca lucrurile se intampla exact asa cum le descrii, dar tu esti suparat :)
Restrictiile si suprataxarile se aplica pe ce numesti tu indecente, masinile cu motoare Euro 5 si 6 circula bine-merci la fel ca inainte.
Si da, statele incearca sa te faca sa-ti doresti masinile electrice, prin diferite incentivari: prima la achizitie, scutire de taxe si impozite etc.
Eu zic din ce cunosc, uite cum e in Fr:
cand mi-am luat Giulietta Euro6 in 2014 am platit malus écologique pt 1g de CO2 peste limita de-atunci.
In plus, pragurile bonus / malus eco sunt revizuite la fiecare 2 ani, acum as plati si mai mult.
In plus, sistemul bonus-malus in FR e independent de bugetul de stat. Adica imi ia mie niste bani cand cumpar o masina Euro6, ca sa-i faca cadou unuia care-si ia electrica!
Haios rau, nu?
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Bonus-m ... 9cologique
Pai uite , eu nu vreau sa sponsorizez pasiunea altuia pt electrice.

Mai rau, fabricantii auto sunt stimulati prin amenzi si prime sa produca motoare cat mai eco. Adica mai diezeloase, mai plicticoase, mai putin fiabile (vezi numa' dezavantajele la injectia directa).
1.4 MultiAir, motorul anului 2010, super economic, iese din fabricatie ca nu mai e suficient de économic !
Modulul ca atare se pastreaza , dar pe noile 1.5 Firefly depre care era vb aici ... Ala cu alezaj/cursa de dizel, moartea pasiunii :)
viewtopic.php?f=43&t=27490&start=25

Eu iti respect dreptul tau de a alege intre Tesla si Zoe, dar dreptul meu de a alege un motoras decent pe benzina se restrange simtitor.


Last edited by zveroboy78 on 09 Mar 2020, 23:32, edited 6 times in total.

Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Mar 2020, 23:24 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
dand Quote:
Si categorisirea tuturor celir care conduc electrice ca ne-pasionati:)
Eu vorbeam de pasionati de motoare pe benzina.
Stiu ca exista si pasionati de electrice, dar sa-si cumpere masini din banii lor, nu (si) din ai mei :) v.explicatia cu bonus malus mai sus.

Eu nu le cer sa cotizeze pt pasiunea mea, dar nici nu vreau sa cotizez la pasiunea lor.

Hai sa depasim asta cu frica de nou si necunoscut, nu mai traim in pesteri.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 03:22 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Pe mine ma deranjeaza modul in care masinile electrice is asociate cu ecologia. Producerea acelor baterii este departe rau de a fi un proces ecologic. Restul de masina nu difera cu nimic fata de masinile conventionale, deci nici o ecologie.

Acum ma uit sa imi schimb scuterul de 50cc cu unul electric. Nu pentru ca e mai ecologic ci pentru ca ma costa mai putin sa il exploatez. Desi costul de achizitie e semnificativ mai mare.

PS din cate imi aduc aminte sa fi citit pe www, pe locul 1 in materie de poluare la ora actuala se afla intretinerea si incalzirea cladirilor. Dar n-am vazut pe unul din aia care propovaduieste masina pe baterii ca solutia aerului curat in orase, sa dea iarna termostatul de la 24 la 22 de grade. In schimb se da de ceasul mortii ca motoarele termice.
Tot din cate imi aduc aminte, masinile sunt pe locul patru, in urma industriei.

Tre sa mai rascolesc odata sursa sa vad care e ordinea...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 06:49 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
Renunțarea la motoarele diesel a dus la creșterea emisiilor de CO2 în Europa

https://www.profit.ro/povesti-cu-profit ... 5EQND8qoPU

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 09:30 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
In Romania oricum nu avem nici o sansa cu nimic.

Atât timp cât itp-ul se face cum se face, cat cetățeanul din fata mea nonșalant conduce o masina care lasa un nor de fum in spate si inca spune "masina buna adusă din germania", lucrurile despre care vorbiti voi sunt la ani distanță. In romania nu exista spirit civic.

Dezinteresul începe de la stația ITP si se termina la cetățeanul care aruncă ambalajul de la un corn pe jos. De la cei care folosesc mijloacele de transport fără a achita călătoria, pana la cei de la conducere.

GPL-ul ce are? Cat de poluant este acesta comparativ cu dieselul, benzina sau electricul? De ce nimeni nu spune nimic despre această tehnologie, foarte accesibilă oricui?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 10:04 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
centurion Quote:

Iti spun sincer ca nu stiu cine este Greta (i s-a tot pomenit numele pe aici).
Am ajuns sa ma citez. :)
Am cautat pe 'google' sa vad cine este Greta. Nu am pierdut prea mult timp oricum, foarte bine ca se zbate pentru depoluare.
Nu inteleg un lucru: daca petrece atat de mult timp pe drumuri, conferinte etc., cand mai are timp de scoala? Adica sa se specializeze pe ceva si sa ajunga sa creeze ceva cu adevarat util, in sensul depoluarii, evident. Ca asa sa dai din gura fara sa faci nimic concret e usor.
dand Quote:
Viitorul e clar ca nu e al combustibililor fosili, ei au ajutat omenirea sa treaca de la pesteri la zgarie nori, insa acum mintea umana va trebui sa gaseasca alte solutii ptr viitor.
Nu cred ca datorita combustibililor fosili am evoluat. Personal vad 2 inventii importante care au fost ca o rampa de lansare pentru omenire: roata (care ne-a scos din pestera) si curentul electric (care ne-a dus catre zgarie nori). Fara astea 2 era aproape imposibil.

bluecar Quote:
Renunțarea la motoarele diesel a dus la creșterea emisiilor de CO2 în Europa
CO2 este una, poluarea este alta. Pe noi poluarea ne imbolnaveste si ne omoara.


Last edited by centurion on 10 Mar 2020, 10:06, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 10:05 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
nesquick Quote:
In Romania oricum nu avem nici o sansa cu nimic.
Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Din pacate, ai dreptate.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 10:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
nu am nimic impotriva masinilor electrice....dar pretul inaccesibil si lipsa statiilor de incarcare ma pune pe ganduri.probabil sunt multi in situatia asta.
a,daca am bani si locuiesc intr-o casa si nu la bloc,as putea sa dau peste 30k pe o electrica si sa imi instalez o statie.

acum,poluarea nu este numai de la motoarele termice...praful de pe strazi si chiar particulele de cauciuc ce provin din tocirea anvelopelor.
de ceva timp merg la munca in germania cu masina,dupa 2500 km daca sterg cu o carpa alba parbrizul sau masina se umple de negreala care nu este de la motoare..

sa spun ca 95% sunt particule de cauciuc si praf si restul de la motoare.asta pe autostrazi unde sunt curate in comparatie cu strazile din orase,mai ales in romania.
in bucuresti chiar daca ar circula numai masini electrice poluarea cu praf probabil ar fi la fel.....ca sa combat poluarea eu as incepe mai intai cu strazile,spatiile verzi,gunoaiele......abia dupa masinile.

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 10:51 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
trecerea catre electric se va intampla, dar gradual.

Oricum, pe cei sceptici nu-i convingi printr-un post acid pe un forum. Ei trebuie convinsi sa ajunga la un dealer, sa poata testa o masina electrica (aici intampinam ceva probleme, mai ales in RO. Multi dealeri au putine masini electrice...). Iar test-drive-ul ar cam trebui sa aiba o durata de cateva zile macar. Nu conteaza doar cuplul, silentiozitatea unei masini electrice, clientul trebuie sa isi dea seama daca o astfel de masina e fezabila pentru usage-ul lui. Pentru un usage preponderent urban, marea majoritate a electricelor disponibile acum pe piata pot reprezenta o alternativa la clasicul ICE.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 13:49 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2006, 03:11
Posts: 280
Location: Bucuresti
Am mers cu electric... pot sa zic ca imi place. Dar:
Renault Clio -de la 13000e
Renault Zoe -de la 30000e

La fel ca si in cazul panourilor fotovoltaice se promoveaza o tehnologie imatura si ineficienta dpvd pret / performanta. Iar frumoasa subventie de 10000e o platim toti pentru beneficiul catorva. Ceea ce este total incorect. Subventia se acorda pentru categorii defavorizate, ceea ce nu este cazul aici.

_________________
1994 Volvo 850 T5 2.0
1996 Volvo 850 2.5 20V
2003 Alfa Romeo 156 1.8TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 10 Mar 2020, 14:13 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nimeni nu a zis ca trebuie sa trecem toti la electrice maine, e gradual cum a zis si Goldfinger in postul excelent de mai sus. Ma rog nimeni dotat cu creier, nu ma refer la aia de vor emisii 0 pana in 2025. Ideea e insa sa fim mai putin obtuzi adica daca nu are benzina nu e masina dom’le.
Subventiile nu se acorda numai ptr categorii defavorizate, cei care se deplaseaza cu bicicleta la servici beneficiaza si ei de tot felul de scheme (cycle to work in uk). Ceea ce e foarte normal, altfel convingi mai greu populatia sa-si schimbe obiceiurile. Ideea e ca nu salvam planeta doar daca mergem cu bicicleta sau cu Tesla, dar contribuim, sau cum ar zice fotbalistii, ne aducem aportul.
Apropo de subventiile alea, in UK sunt un big flat 0 la electrice, un coleg de-al meu din Olanda plateste leasing 280 eur pe luna la Model S adica mai putin decat platesc eu la utilajul agricol din dotare in UK. Asta ptr ca in UK e doar talk the talk in vreme ce in tari mai civilizate e si walk the walk. La sediul firmei in UK sunt doua statii de incarcare ptr o parcare cu vreo 300ish locuri, la sediul din Palo Alto cred ca raportul e macar 1:1 daca nu cumva mai multe electrice datorita facilitatilor.
PS: sunt cam neinformat, sutn inca 3500 pounds si in uk ptr electrice. Yux, cica si ptr electric mopeds ai o subventie de 1500 :)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1325 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 653 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited