It is currently 21 Sep 2024, 08:32

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 29 Mar 2019, 19:00 
Offline

Joined: 29 Mar 2019, 18:52
Posts: 3
Car: Alfa romeo 156
Salutare știi cineva de ce nu îmi merge faza scurta la alfa Romeo 156 din 2004 m-am uitat la siguranțe sunt în regula m-am uitat în torpedo am doar un rele negru din câte am înțeles ala e pentru faruri de ceață și mai am o problema cu indicatorul de motorina nu indica bine dacă știe cineva vre-o rezolvare ii sunt recunoscător..


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2019, 19:16 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
1. Variante pentru far - bec ars chiar daca filamentul e intreg (mi s-a intamplat), contact imperfect, fir rupt/topit
2. Variante pentru indicarea gresita - plutitor spart sau agata undeva ori chiar ceasul nu indica bine.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2019, 20:33 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1063
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Când o să verifici pompa ,după ce o scoti, iti recomand sa verifici in primul rand cea mai ieftina varianta ,unde vine litrometrul sunt 2 nituri , daca acestea se misca nu o sa indice bine (ocazional sau tot timpul) , cel putin asa a fost in cazul meu , cand am cumparat masina arata bine ,dupa care ocazional ,după aceea arata mereu la minim . Am scos pompa de cateva ori din portbagaj fara sa rezolv problema cu indicarea nivelului de benzina ,pana intr-o zi cand am observat ca erau niturile slabite , le-am batut putin sa nu se mai miste deloc si de aproape 2 ani nu am mai avut probleme cu indicarea gresita a nivelului de combustibil.

Eu am pompa de benzina dar principiul litrometrul-ui ar trebui sa fie acelasi si la motorina, din poze după net vad ca pompele sunt asemanatoare.

Ai mai jos o poza postata de mine cand am rezolvat problema , nu stiu cum este la tine dar eu prima data, m-am chinuit mai mult sa slabesc piulița mare din plastic care fixeaza pompa de rezervor.


Attachments:
litrometru.jpg
litrometru.jpg [ 160.04 KiB | Viewed 881 times ]
Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited