It is currently 30 Sep 2024, 15:24

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 119 20 21 22 2328 Next
Author Message
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 08 Oct 2018, 21:26 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
mugurel Quote:
Legat de subiectul plecarii din Ro , din cele cateva cazuri povestite de voi mai sus inteleg ca :
- toti sunteti de acord ca afara sunteti bine platiti comparativ cu ce ati putea primi in Ro
- in tarile civilizate cei mai multi dintre voi aveti sau ati avut parte de conditii de trai mai bune
- copiii vostri ar putea avea sanse mai mari la un viitor mai bun decat ce vor avea in Ro

Cu toate astea cei care va intoarceti o faceti pentru ca nu reusiti sa va adaptati statutului de strain in tara respectiva si a lipsei familiei sau a prietenilor , obisnuiti fiind cu clasicul “ fie painea cat de rea ... “.
Pina aici, foarte de acord cu tine. Da, cei care se intorc. Stii, eu aveam zilnic in Ro, casa(curtea) plina de prieteni/neamuri. In fiecare zi era cineva la mine la o cafea, o bere, barfe, etc. Eh, cand am vazut ca eu, la mine in tara sunt un sclav pentru un strainez si primesc 10% salariul unia de afara care muncea la aceiasi firma (DIM), am hotarat sa vand tot si sa plec. Cum scriam mai sus, am venit la neamuri dar am fost ajutat exact 6 luni. In tara, mai am doar fratele mai mare si vreo doi unchi. Pe unul dintre ei, la-am vazut ultima data in anul 2000 cand a murit tata. Nu imi pare rau nici o clipa pentru pasul facut, copii mei vor avea un viitor mai bun. Exemplu : fiu-meu, e deja la a 4-a masina cumparata din banii lui si are doar 26 de ani. In RO, cred ca era doar la a 2-a bicicleta. Deci, nu regret nimic. Ca nu mai am prietenii din Ro ? Ma pis pe ei, au fost doar preteni de pahar. Doi prieteni buni am avut in viata mea si aceia sunt tot aici in De. Frate-meu, vine in fiecare an in concediu aici. Deci, ce imi lipseste ? Casa mea, e acolo unde imi este familia si unde ma simt eu bine. :wave:

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 01:42 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
stig53 Quote:
Freajka Quote:
Faine povestile voastre de viata. :peace:

Pe mine si prietena ne bate gandul sa ne mutam in Elvetia de ceva timp... tot din cauza situatiei politice si sociale si curand, economice, din Romania.

Din experienta voastra de roman printre straini, ce sfaturi ati avea pentru cineva care urmeaza sa plece din tara ?
Go for it man!! Elvetia, ca multe alte tari din Europa, este foarte frumoasa iar experientele si invataturile pe care le poti acumula din a trai afara sunt multe si nepretuite(pt restul exista mastercard :wink: ). Dar daca te duci, fa-ti un plan cum trebuie, cu plan B,C,D,etc ca sa nu fii surprins maxim de prima nasoleala. Nu te du in Elvetia sa fii roman insa, o sa-ti fie nasol si o sa te intorci rapid dezamagit(valabil pt orice tara si nu doar Elvetia). Mergi si fii dispus sa te adaptezi la societatea lor, sa devii si tu la randul tau X% elvetian. Doar in felul asta te poti integra si trai multumit intr-o tara straina, Indiferent ca o sa ramai acolo sau nu, indifferent ca e Spania,Italia,Germania,Whateveria.
Plecam pentru un trai mai bun si pentru experienta de viata si suntem constienti ca daca nu incerci sa te integrezi in societatea lor sanse de izbanda nu prea sunt. O sa fie greu cu limba dar pentru asta ne-am orientat pe Zurich, unde 30% din populatie sunt straini si domeniul nostru, IT-ul, incepe sa explodeze.

Primul pas si al doilea pas sunt deja facute, ne-am documentat serios legat de piata imobiliara si situatia financiara pentru experienta noastra. Si... da... masina din pacate trebuie sa plece pentru ca nu indeplineste standardele lor si mai mult de un an nu am putea circula cu ea neinmatriculata pe Elvetia. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 02:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Eu iti recomand sa o ti anul ala cat ai voie si apoi te reorientezi. O sa te ajute cat te dumiresti de una alta, abea va asezati si voi dupa mutare. Ca e buna o masina la casa omului sa-si faca treaba cu ea.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 09:26 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
yux_mm Quote:
mugurel Quote:
... slogane de astea ... cum e ala cu painea , ala cu capul plecat , ala cu celalalt obraz si altele care te invata sa fii umil si sa inghiti orice decat sa lupti pentru ceva mai bun
Nici eu nu am inteles de unde s-au nascut lozincile astea slugarnice.
Una din ele, aia cu obrazul, a scos-o unul, Iisus, de i se mai zice si Hristos de unii. Acum vreo 2000 de ani, deci e clar obsolete.
... vai de mama noastra...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 09:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
My bad. Sunt insa curios daca si catolicii se ghideaza dupa acestea.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 10:39 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Dupa aia cu obrazul, da. Cel putin declarativ.
Au si ei o lunga lista de misionari, oameni ai bisericii sau simpli credinciosi omorati/martirizati intorcand celalalt obraz, inclusiv in secolul 21. Dar intereseaza pe cineva cati crestini sunt omorati anual, pentru simplul fapt ca sunt crestini, cand avem atati refugiati/gay/ursi polari/etc, de care trebuie sa avem grija, ca suntem oameni...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 13:29 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Freajka Quote:
Plecam pentru un trai mai bun si pentru experienta de viata si suntem constienti ca daca nu incerci sa te integrezi in societatea lor sanse de izbanda nu prea sunt. O sa fie greu cu limba dar pentru asta ne-am orientat pe Zurich, unde 30% din populatie sunt straini si domeniul nostru, IT-ul, incepe sa explodeze.

Primul pas si al doilea pas sunt deja facute, ne-am documentat serios legat de piata imobiliara si situatia financiara pentru experienta noastra. Si... da... masina din pacate trebuie sa plece pentru ca nu indeplineste standardele lor si mai mult de un an nu am putea circula cu ea neinmatriculata pe Elvetia. :uhuh:
Si eu sunt de acord cu Yux-ul, masina e o chestie foarte utila in Elvetia si unul din putinele lucruri care nu e scump (in comparatie cu alte tari europene). Eu am locuit aproape 7 ani in CH insa nu prea am folosit transportul in comun, in ciuda legendelor urbane, mereu cand am fost nevoit sa iau trenul, ori a intarziat ori n-a venit:) Benzina era cea mai ieftina in Europa (presupun ca inca e), soselele imaculate si traficul extrem de civilizat. Iar Zurich-ul il inveti foarte usor:) mai ales la inceput cand ai nevoie de una alta sa te deplasezi.
Daca vreti sa stati chiar in ZH (in oras), chiriile sunt mai mari si personal nu cred ca e o diferenta mare dpv social, adica nu e un oras vibrant care sa merite diferenta de pret. La doar 15 minute de mers cu masina in zonele Schlieren&Dietikon chiriile sunt mai joase si locuinte mult mai multe si noi. La apartamente de inchiriat una din cele mai mari diferente e anul in care a fost construit blocul, pana in 2000 cam toate apartamentele nu au masina de spalat si e greu de montat una (trebuie acordul scris al proprietarului in contractul de inchiriere, plus costuri mari ptr ca trebuie sa vin aun nene sa instaleze) - mie unul asta mi s-a parut cel mai mare soc cultural cand m-am relocat (din Germania), faptul ca marea majoritata a populatiei nu are nimic impotriva sa 'sharuiasca' masina de spalat aflata la subsol si unde se face program pe zile (fiecare apartament are dreptul la o zi pe saptamana). Un alt element de care nu am stiut initial a fost Gemeindesteuer - taxa locala care o platesti abia la sfarsitul anului la Steuererklaerung si unde diferenta intre Winterthur si Dietikon spre exemplu a fost de vreo 2000 si ceva de franci anual pe familie.
Cu limba e poate mai usor decat in Germania, ptr simplul fapt ca populatia de rand nu e dornica sa vorbeasca germana hochdeutsch (pe care o inveti la scoala) ci dialectul local 'schwitzerduitsch', multi preferand engleza decat germana normala:) Eu dupa aproape 5 ani de Germanie si cu o germana cat de cat decenta nu am reusit sa inteleg absolut nimic la inceput cand a trebuit sa ma conversez cu frizeri, instalatori etc (clase sociale care sunt mai predispuse la a vorbi dialectul local). Mi s-a parut mult mai mare presiunea de a invata limba in DE decat in CH. Din punct de vedere social, 'integrarea' e foarte usoara, mai ales acum cand exista gramezi de site-uri gen internations, meetup etc unde poti cunoaste lume diversa. Nu numai straini, vei fi uimit ca elvetienii care au mers la scoala mai mult sunt foarte deschisi sa interactioneze cu auslanderi, mai ales in zonele Zurich sau Geneva. Sigur, nu in Ticino sau Alpenzell:)
Succes!

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 15:19 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
@Mugurel, ca sa introduc o nota mai optimista, poate nu sunt toti dracii atat de negri in Rom:)
In IT spre exemplu sunt perspective foarte bune de dezvoltare profesionala in RO, sunt anumite chestii de nisa care spre exemplu ofera mai multe oportunitati decat in 'vest' ex. Machine Learning, IoT. La firma la care lucrez spre exemplu vad ca marea majoritate a joburilor in Machine Learning sunt in Romania, iar alte divizii/departamente sunt doar in Bucuresti, Cluj si Timisoara si feedbackul auzit de la cei mai multi colegi e de la foarte bun in sus. Am vazut cateva chestii pe AI si ML de la Universitatea Babes Bolyai, ceea ce ma face sa cred si ca invatamantul n-a ramas la acelasi stadiu ca pe vremea mea. Evident ca asta darama teorema aia cu romanii vazuti prost peste tot, depinde de domeniul de activitate si de atitudinea lor.
Am interactionat mai des in ultimii ani cu colegii din Rom si experientele au fost intotdeauna extrem de pozitive, imi place acel 'can do attitude' care in 'tarile cu apa calda' e din pacate o raritate. Una din chestiile cele mai frustrante de care ma lovesc de multe ori in viata profesionala de zi cu zi e acea atitudine default de 'de ce nu se poate face' si de ce e extrem de greu si scump etc. La chestiile la care am colaborat cu colegii din Timisoara si Cluj spiritul a fost tot timpul 'hai ca trebuie sa o facem, ne descurcam noi cumva' si rezultatele au fost remarcabile. Fara vaitatul caracteristic ca nu e timp, viata pe proiecte e grea etc etc, eu unul gasesc foarte reconfortant sa poti interactiona cu astfel de persoane intrucat iti transmit si mai mult acel pozitivism.
Ca sa fac o trecere la subiectul emigratiei, asa eram toti care am emigrat la inceputul anilor 2000 in Germania cu greencardul lui Schroeder (programul german de emigratie in IT lansat la inceputul mileniului), mutam muntii din loc si cand ne intalneam la meciurile de fotbal intre comunitati (greencardistii din Stuttgart vs cei din Muenchen) era ca un fel de Big Bang Theory la traditionalul gratar de dupa fotbal:). Din pacate atitudinea aia s-a mai diminuat la multi cu care am ramas in contact; foarte putini au ales sa se intoarca in RO din acel grup de emigranti (poate primul caz de imigrare in masa intr-un domeniu de activitate, Spania si Italia nu erau f populare pe atunci), marea majoritate au ramas si din cei cu care am ramas in relatii nu am auzit vreunul sa se planga de faptul ca e vazut ca strain. Daca ai suficiente hobbyuri si ceva care sa te tina montat si ocupat cred ca nu mai ai timp de meditatii filozofice pe tema statutului de strain, parerea mea.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 17:40 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Pai IT-ul e cam singurul domeniu care mai e bine platit pe aici , dar mare parte tot cu fonduri venite din afara . Prea putine sunt companii romanesti cu capital propriu si care sa si plateasca salarii mari . Cei pe care ii mai cunosc eu si care fac multi bani lucreaza pt State in principal .
Apropos , colegul EsH care pleaca in Germania , tot IT-ist e . E si pacat daca esti tanar si prinzi un contract calumea sa nu profiti si sa pleci , chiar si pentru cativa ani . Merita incercat


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 09 Oct 2018, 18:03 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Problema e ca odata cu reintroducerea taxelor pe salarie ITiistilor au inceput sa futa meciul. In conditiile inncare daca vrei acelasi salariu in mana tre salariu mai mare, costurile firmelor incep sa creasca in mod considerabil iar ITiistul roman nu mai e asa rentabil pentru vest. Din cate am inteles Bulgaria e mai rentabila si cu aceeasi calitate. Mome tan se fac tot felul de manevre sa se pastreze ve itul in mana acelasi cu taxe mai mari platite la stat dar fara ca cheltuielile totale cu un angajat sa reasca semnificativ. Chestie care nu o sa tina mult.
Trecerea taxelor in sarcina angajatului iar am i teles ca e o palma data economiei. Alte manevre si acolo. Cat or sa tina? Nu stiu...

ITul e dependent de contractele din vest. Ce se face pentru intern e la preturi derizorii si se face doar ca sa iti menti o relatie cu niste clienti, sa mai exersezi chestii inainte sa scri pe curat pentru strainezi.

E un domeniu care inca merge insa are si el.zilele numarate din cauza salariilor in crestere.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Oct 2018, 01:01 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Din ce am vazut, Bulgaria e cam la nivelul RO de acum cativa ani in industria IT, adica oricine termina facultatea venea si cerea 2000 EUR net fara nici o experienta prealabila. Oarecum surprinzator, avand in vedere ca atunci cand am inceput eu in 98 am invatat de la colegii bulgari aflati deja la o alta treapta valorica. Probabil si ei au trecut prin anume trepte sociale, habar n-am, dar momentan nu exista un pool foarte mare de resurse in Bulgaria, nearshore-urile sunt inca in Romania (est) si Portugalia (vest) ptr marea majoritate a firmelor mari in Europa.
Nu e un lucru negativ ca oamenii lucreaza ptr firme cu capital strain, dimpotriva. In Elvetia, ca tot s-a vehiculat modelul elvetian, asta e norma, statul federal si cantoanele inchid ochii la multe chestii ptr ca au nevoie ca oamenii sa lucreze ptr capitalul strain (impozitat cu 1% in anumite cantoane gen Zug) ptr ca acel 1% reprezinta bani care tin unemploymentul la 3-4% la nivel national. Si ptr care la referendumul de care pomenea Valak, 77% din populatie a votat impotriva unui salariu minim de 4000 de CHF, ptr ca au constientizat ca odata disparut capitalul strain din Elvetia se vor reintoarce la cules cartofi, ceea ce faceau pana inainte de al doilea razboi mondial. Singurul zgomot acceptat in Elvetia inainte de 7am e sunetul clopotelor bisericesti (la 6am fix, chiar si duminica), ptr a reaminti oamenilor ce grea era viata pe vremea cand trebuiau sa se scoale zi de zi la 6am sa munceasca ptr a avea ce manca. In constiinta elvetiana asta a ramas spre deosebire de aia cu 'nu ne vindem tara', de la Farage pana la dambovitzeni.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Oct 2018, 10:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Nu capitalul strain mi se pare problema, ci dependenta de el. Lipsa proiectelor interne denota o economie slaba. Cand vor creste costurile suficient, vestul.se va muta in alta parte. Parerea mea e ca e doar o chestiune de timp pana cand China si India vor acoperi cu succes si acest domeniu.
Modelul Elvetian cred ca poate fi folosit ca termen de comparatie pana la un anumit punct cand nu mai are aplicabilitate in Ro. Vezi aici politicul si atitudinea lui fata de business: daca in Elvetia par ca stiu ce urmaresc si incotro vor sa se indrepte, in Ro n-au nici cea mai vaga idee cu ce se mananca.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Oct 2018, 10:22 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
In România încă nu sunt bariere la trecerea la nivel cu calea ferată. Mai apare câte o bariera atunci când mai moare câte o persoana... și voi vorbiți de o direcție clară a economiei...


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Oct 2018, 11:01 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
O economie slaba si birocratica as adauga - in UK sau in Elvetia dureaza cinci minute pe ceas sa-ti infiintezi un Ltd (un 'start-up' ca tot e la moda termenul), ma indoiesc ca e la fel in Ro.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Oct 2018, 11:11 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
dand Quote:
O economie slaba si birocratica as adauga - in UK sau in Elvetia dureaza cinci minute pe ceas sa-ti infiintezi un Ltd (un 'start-up' ca tot e la moda termenul), ma indoiesc ca e la fel in Ro.
Minim o luna de zile si cate sute de lei dati la stat plus niste conditii tampite de acordare a avizelor.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 10 Oct 2018, 11:33 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Mor cand vad argumenatii de genul asta.. Inteleg Ness unde bati, ca suntem niste inapoiati, insa e un mod foarte simplist de a privi lucrurile care nu produce nimic constructiv. Barierele alea vor aparea tocmai atunci cand vom evolua economic si cand vor aparea niste proiecte solide de infrastructura. Deci da, imi doresc sa vad o directie clara a economiei si un plan pe termen lung, nu e nimic utopic in asta!
Din pacate, o mare problema a noastra ca natie este ca ne place sa ne plangem foarte mult si ne cam limitam la asta. In orice situatie reusim sa vedem numai partea de cacat a lucrurilor, daca se poate sa mai si divagam ca sa discutam tot despre cacat, si mai bine. In schimb, nu stam prea bine la initative, la o incercare reala de a schimba ceva.. Si prima schimbare care putem sa o facem este la nivelul nostru de individ, o schimbare de mindset!
Revenind la sectorul IT, Bulgaria s-a miscat mult mai bine decat Romania, accesand diverse fonduri europene sau private pentru dezvoltarea industriei. Acum cativa ani au pornit niste acceleratoare, problema a fost insa ca nu gaseau echipe/proiecte relevante pe care sa le includa in program. Dupa ce au cam epuizat cautarile in Bulgaria, au inceput sa se uite prin vecini, inclusiv in Romania (sper sa nu ma insel, mi se pare ca au si acceptat un proiect al unor baieti din Cluj), conditia lor fiind ca compania sa fie incorporata in Bulgaria (logic!).
On the other hand, poate traiesc eu intr-o bula, insa cunosc mai multe proiecte de succes in zona asta din Romania, primele exemple sonore care imi vin acum in minte fiind Bitdefender sau UiPath. Si tot o poveste de succes sunt si companiile externe cu birouri in Ro sau companiile romanesti care fac outsourcing pentru proiecte straine; exista deja indieni care fac treaba mai ieftin, este insa un domeniu in care se cauta mai degraba talent decat low cost si asta nu cred ca se va schimba prea curand.

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Romania - incotro?
PostPosted: 11 Oct 2018, 09:13 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Birocrația este in top. Am așteptat 2 luni pentru un cod special de TVA. 2luni!

Sa înființezi o firma noua durează aprox 1luna fără pile [emoji3]

Iar in caz ca nu Știați multe instituții ale statului vinerea au program doar pana la ora 14:00... pentru ca vineri

Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 11 Oct 2018, 10:42 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
@ALXege, pentru ca asta e adevarul. Suntem inapoiati ani lumina fata de Vest. Prima oara cand am iesit din tara am fost in Bruxelles... cand m-am intors am avut un mare soc, fata de Bruxelles, Sibiul era un oras aglomerat, murdar, zgomotos si Sibiul e peste multe orase din tara la toate capitolele. Am fost recent in Suedia, in trei orase: Malmo, Vaxjo si Stockholm... nordicilor nu ai ce sa le reprosezi si din pacate noi nu o sa ajungem niciodata ca ei pentru ca ne place puturosenia si prea suferim de sindromul Stockholm.

De exemplu, in Sibiu, langa padurea Dumbrava au venit niste baieti destepti si si-au construit vile fara autorizatie iar acum primaria vrea sa ii treaca in legalitate prin modificarea PUZ-ului si acordarea avizelor cu conditia de a plati o amenda de 10 000 RON. 10 000 RON e o nimica toata pentru patroni cu afaceri de milioane de euro ce se plimba cu R8, Hummere, Porsche-uri.

E greu sa vezi parti bune cand esti in mijlocul muntilor de c***t iar luminita de la capatul tunelului e atat de stearsa incat devine un miraj.

PS: In Danemarca te loghezi pe un site, completezi un formular si gata, ai firma, si nici macar nu platesti ceva. Nu tu autorizatii, nu tu stat la coada cu orele, nu tu "nu ai actul X" si mai ai si un reprezentant al statului disponibil sa te ajute.

Ani lumina.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 11 Oct 2018, 12:27 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Eu nu stiu de ce tot faceti comparatii cu alte tari din Europa de Vest in conditiile in care vad ca uitati sa luati in calcul un lucru : Istoria!
Dupa al 2lea razboi mondial Romania a iesit cel mai nasol din toate tarile, devastata/bombardata, dar cu datorii de razboi de platit. Si cum asta nu era de ajuns au urmat 40 de ani de comunism care nu numai ca nu ne-au ajutat sa progresam ca industrie/economie, ca tara, ba din contra, ne-au facut sa regresam sa devin niste hoti, niste mincinosi, pe scurt ne-au dat "inapoi" cu 40 de ani.
Asa ca, niste oligofreni care ne-au condus tara vreme de 40 de ani, iar acum sunt altii de vreo 25, astia ar trebui pusi la zid, astia trebuie ingropati in pamant, pentru ca de fapt ei sunt de vina, impreuna cu toti ceilalti de pe langa ei care s-au molipsit de hotia, tupeul, grandomania lor.
De fapt, gresesc, si noi suntem de vina, fiecare, la nivelul lui, atunci cand arunci chistocul de tigara din masina, cand schimbi placutele de frana in fata blocului, cand faci rate la Iphone dar nu iti platesti intretinerea la bloc, cand dai spaga la politist ca sa nu iti dea amenda (desi o meritai), etc

Da, e usor sa zici, m-am saturat si inteleg pe fiecare roman care a plecat in alta tara sa castige mai bine, sa fie respectat, sa aiba copiii alta educatie, dar sa stiti ca si noi, astia care mai stam prin Romania am putea sa facem sa fie lucrurile altfel...si, pas cu pas, desi am cam ajuns la capatul rabdarii, lucrurile mai incep sa se schimbe (chiar daca nu asa de repede cum am fi vrut/visat noi). Sunt exemple de oameni, primari, care au facut lucrurile altfel, au avut puterea si curajul de a nu fi hoti si lingusitori, iar acolo oamenii nu au mai tinut cont ce litere are partidul din care face parte si l-au sustinut de fiecare data.
E trist insa ca am devenit mai degraba pesimisti decat optimisti, ca am inceput sa vedem mai multe lucrurile negative decat cele pozitive. Dar, eu am speranta ca peste alti 40 ani, cand nepotii nostri vor citi (sper) forumul asta, ne vor admira si se vor bucura ca am dus atitea lupte si am mai si castigat razboiul.

Sa ne bucuram de o Romanie, inca tanara, de numai 100 de ani, si care are mai multe Alfa Romeo ca oricand :wave:

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 11 Oct 2018, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
adriand78 Quote:

E trist insa ca am devenit mai degraba pesimisti decat optimisti, ca am inceput sa vedem mai multe lucrurile negative decat cele pozitive. Dar, eu am speranta ca peste alti 40 ani, cand nepotii nostri vor citi (sper) forumul asta, ne vor admira si se vor bucura ca am dus atitea lupte si am mai si castigat razboiul.

cum sa mai fii optimist cand romanul, tanar (da, aia tineri si frumosi care se bat cu pumnul in piept ca vor corectitudine etc ), merge in vest si se comporta impecabil si cand trece granita inapoi face ca toti dracii !? pe autostrada, in restaurant, pe strada arunca gunoiul unde vrea...

Vestul nu e perfect, deloc, insa daca tot trebuie sa lupti, macar sa stii ca o faci pentru ceva. Pe la noi oamenii s-au obisnuit parca sa traiasca "in bula", fiecare in bula lui. Nu se mai uita ce e in jur, se bucura fiecare de ce are si cam atat. Am casa in cartieru' X, ce conteaza ca nu am canalizare si drumuri de access/iesire iar la doua strazi e un cartier de tigani ? Mai mult, pentru ca nu am canalizare si sunt "jmeker" vars mizeria in rau/lac (Voluntari, Pipera samd), sa bea amaratii aia de acolo - asa le trebuie, cine i-a pus sa fie saraci ?! Autoritatile sunt praf, stim, dar daca ai nevoie de autoritati sa-ti spuna ca nu e ok sa iti versi rahatul oriunde/oricand....
Am masina XX, supersport, dar nu am drum asfaltat pana la casa. Iar cand ploua se inunda si mergi descult (ca masina sport nu mai merge) prin apa amestecata cu noroi si rahat (Popesti-Leordeni si multe alte zone). Cu copilul de mana eventual... :mad2: :disgust:

Stii, oameni tineri...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 11 Oct 2018, 15:25 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
[quote=adriand78 post_id=364879 time=1539250067 d :wave:
[/quote]

Corect. Primul lucru care ma "izbit" si pe mine in uk a fost ca.. e o tara ca si romania, cu multe probleme. Da, nivelul de trai e mai bun dar..
Cateva exemple ca tot sa vehiculat aici de firme etc. In zona unde stau eu, la primarie, toata luna august e in concediu. Ai de ridicat o foaue ceva de acolo... n ai cum.
Si la ei se asteapta la rand, sunt chestii care dureaza mai mult decat la noi. La urgente de multe ori astepti mai mult decat la noi, au medicamentatie dar nu au cadre, samd.
Sa nu uitam huliganii, si acum pe terenurile de fotbal au doar un gard mai mult de decor, ca nimeni nu mai are curajul sa intre pe teren.
In trafic par cei mai civilizati, ca sunt camere si masini neinscriptionate peste tot. Dc? Simplu. Vb u ui englez. Au fost civilizati "cu bata"

Epoca comunista si a lasat amprenta foarte apasat. Inca se mai vede din pacate. Mentalitatea a ramas. Parca totusi se intrezareste o schimbare cu noile generatii
Din ce vad in trafic cel putin, parca aia mai nesimtiti sunt cei in varsta, nj tineretul... deci eu inca am sperante pt tara noastra

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 12 Oct 2018, 10:44 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2006, 03:11
Posts: 280
Location: Bucuresti
Consider ca noi, poporul, avem mai multe metehne:
-ne place sa stergem cu buretele perioadele anterioare, care nu convin actualei doctrine. Comunistii au vrut sa sterga perioada de "capitalism" de pana in 1944, noi acum vrem sa stergem perioada de comunism. Ca sa invatam ceva din istorie, ar trebui sa analizam si sa pastram ce a fost bun din toate perioadele.
-ne plangem de orice, dar nu facem nimic.
-suntem rai si nesimtiti
-nu intelegem notiune de comunitate (grup). Cand avem o problema care afecteaza o cumunitate, mai bine ne tragem o tesla in c...., decat sa ne asociem. Pentru ca X are nu stiu ce interes, y vrea altceva defapt... problema ramane nerezolvata, grupul pierde.
-privim pasivi cand suntem nedreptatiti, pentru ca... "nu putem face nimic"
-ne place sa tragem mata de coada cu orice ocazie

In concluzie: problema este la noi, nu la ei (conducatori). Pentru ca poporul isi genereaza conducatorii. Cand o sa ne schimbam noi, o sa se schimbe si ei.

_________________
1994 Volvo 850 T5 2.0
1996 Volvo 850 2.5 20V
2003 Alfa Romeo 156 1.8TS


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 28 Nov 2018, 17:36 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Hai ca il roade pe jegul asta ca romanii au unde sa lucreze pe salarii calumea si nu e ok sa ne obisnuim cu binele ...
Bai nene , de unde apar toti idiotii astia ??? :censored:

https://m.adevarul.ro/economie/stiri-ec ... index.html


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 28 Nov 2018, 17:51 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Vor sa-i arda rau pe astia din diaspora, ca au venit in vara si au facut deranj. Bastinasii sunt cumsecade, canta imnul, dau cu flori in jandarmi...sunt altceva, te intelegi cu ei !


Attachments:
2018-11-28_16h48_56.jpg
2018-11-28_16h48_56.jpg [ 64.16 KiB | Viewed 2024 times ]

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”
Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 28 Nov 2018, 17:56 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2016, 16:29
Posts: 349
Car: 159 2.4 Q4 SW
Location: Bucuresti
din pacate sau nu, mi se intipareste din ce in ce mai tare ideea de a pleca din tara. si nu cred ca sunt singurul, la sfarsitul zilei te simti obosit doar din simplul fapt ca te lupti cu oameni sa le explici, ca nu e bine sa arunci gunoiul pe jos, ca nu e ok sa nu strangi dupa animalul tau, ca nu e ok sa parchezi ca boul in mijlocul intersectiei, etc, etc.

Stau si ma gandesc daca mai avem vreo sansa de izbanda, sau sa-mi iau talpasita si aia e, nu uiti in spate. :(

_________________
Enjoy the simple things in life!

//Alfa Romeo Giulietta QV
//Alfa Romeo 159 2.4 Q4
//Lancia Y 1.4 12V


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 119 20 21 22 2328 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited