It is currently 30 Sep 2024, 13:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 117 18 19 20 2128 Next
Author Message
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 21:05 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
@godzzi, dar initial ai vrut doar sa schimbi tara si daca obtineai un salariu bun, nu reveneai in Romania.
Mie mi-a plăcut Vicenza, nu cred ca poti sa îl compari cu Bucurestiul care e un oras de trafic, in schimb Vicenza era boem, genul de oras unde iti poti petrece toata viata fara sa fie nevoie sa stii cum e in alta parte. Asa mi se par toate orasele din nord-estul Italiei. Matusa-mea e in Treviso de mai bine de 10 ani, cand s-a pus pe picioare bine am inceput sa merg la ea de doua ori pe an, practic o luna din an o ardeam pe acolo, Venetia e ca a doua mea casa. Nu am intampinat probleme de rasism din partea lor, poate pentru ca se vedea ca eram turist, bangheam italiana cat sa îmi cumpar ceva si sa imi iau bilete de tren. Ca turist se vede total diferit, pare un loc tare departe de tara noastra. Vara-mea sta mai sus de Conegliano, cu greu a reusit sa obtina un contract se munca, multi ani a lucrat la negru, apoi pe câteva ore si tot asa. Matusa-mea a facut o scoala de asistente si s-a integrat mai usor, are multi prieteni, multi o ajuta, experientele ei nasoale sunt cu de-ai nostri.
Vara-miu in schimb este in povestea ta, fix asa, 7 ani in Germania, plecat cu o iubita cu care dupa un timp si-au văzut drumuri, facut munca de jos pana intr-o zi când sansa i-a suras si l-au angajat imgineri topo la o firma de cadastru. Apreciat ca muncitor, dar fix aceleași lucruri le-a simtit si el, cu toate ca era bun nu simtea ca e perceput ca unul de acolo. Anul trecut a revenit, si-a făcut o firma si incearca sa faca ce a învățat mai bun acolo, in vara a fost doua luni in Germania pentru ca aveau nevoie de el la o lucrare mai mare.
Astea sunt exemplele din familia mea, adică oameni care au plecat fara sa aiba ceva concret sau ce au făcut in tara sa faca si acolo, cu greu au reusit. Ideal e cum ai plecat tu, undeva concret si cu perspective.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 21:18 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
intradevar, prima optiune a fost tot vestul cand stiam ca se termina treaba in Vicenza din aspectul banilor. Acum ca m-am intors, ma bucur ca a iesit asa deoarece am ajuns sa castig aici cat as fi luat acolo minus chirie (deci fix acelasi lucru). Sincer, aveam si o teama sa ma intorc, crezand ca nu ma mai pot obisnui cu agitatia Bucurestiului. Acum imi dau seama ca mi-a lipsit aceasta agitatie.

uitasem sa mai adaug ceva:
cred ca toti care vor sa plece........ii indemn sa o faca. Doar asa o sa descoperi cu adevarat ceea ce vrei sa faci.

Pt mine astia 7 ani, au fost o maturizare si educatia de a traii in cuplu departe de orice fel de "ajutor" a fost cireasa de pe tort.
Intors in Bucuresti de mai bine de 1 an am realizat ca profesional am stacnat (cel putin in aria mea profesionala), dar am evoluat foarte mult cultural.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 23:25 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Totul se rezuma la ce îți dorești și te face fericit.

Mișto poveste godzi :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 00:33 
Offline
User avatar

Joined: 06 Apr 2008, 17:28
Posts: 13
Car: Alfa 159
yux_mm Quote:
Cat de strain ramai depinde NUMAI de tine.
Am inteles ca te muti in Jermania? in ce zona. Mai e si Marius undeva pe langa Stutgart. Daca vrei sa il contactezi nu cred ca mai da pe aici, dar are un blog a carui nume imi scapa acum.
Dresda, Saxonia. Macar n-au intrat inca in cercul ecologistilor cu diesel ban, daca ma hotarasc sa iau masina inca mai pot sa circul cu ea :P.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 06:59 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
EsH_148 Quote:
yux_mm Quote:
Cat de strain ramai depinde NUMAI de tine.
Am inteles ca te muti in Jermania? in ce zona. Mai e si Marius undeva pe langa Stutgart. Daca vrei sa il contactezi nu cred ca mai da pe aici, dar are un blog a carui nume imi scapa acum.
Dresda, Saxonia. Macar n-au intrat inca in cercul ecologistilor cu diesel ban, daca ma hotarasc sa iau masina inca mai pot sa circul cu ea :P.
offtopic:unii nemti spun ca poluarea pentru a fabrica o masina electrica este echivalenta cu 180k km la o masina diesel....

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 10:38 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Cred ca acei "unii nemti" sunt cei care lucreaza in industrie si le e frica de schimbare.

Cum poti sa ajungi la o astfel de comparatie nu imi dau seama. Este fix ca o comparatie Diesel polueaza mai putin ca benzina........pai polueaza in alt fel......cum poti sa compari ceva ce polueaza in alt fel?
Sunt convins ca exista poluare in fabricare de celule LiIon, insa este o altfel de poluare pe care cred ca nu o cunoastem cu adevarat (nici cantitativ, si nici cat de daunatoare este). Ce stim clar e ca aceasta poluare se va intampla departe de locul unde punem capul pe perna si ca fiind o tehnologie relativ noua (prima celula LiIon a fost create prin ~1980 daca nu ma insel) are loc major de inbunatatire.
Alt aspect e ca celula in sine este doar "rezervorul" de energie al masinii. Oricand pot aparea alte tipuri de celule/baterii care sa fie mai putin poluante in procesul de fabricatie, iar motorul masinii sa fie identic.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 11:44 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Eu am mai spus-o, dar o repet ca sa ramana aici. Integrarea unui individ intr-o societate tine intr-o masura covarsitoare de individul respectiv. E drept ca si societatea tre sa fie deschisa, dar parerea mea este ca asta conteaza in mai mica masura (o sa fie unii care o sa ma contrazica, sunt sigur).
Integrarea, chiar daca se face, nu se va face niciodata ca de la egal la egal, pentru ca strainul e... strain. Nu vorbesc de drepturi ca acolo e o treaba de lege/legislatie, iar in fata legii toti suntem egali. In Europa cel putin asa imi place sa cred... Inchipuiti-va un strainez care vine sa locuiasca in Ro. Niciodata nu va fi vazut roman. E o aberatie sa credem si sa vrem asa ceva pentru ca e imposibil. Poate, copii lui vor fi vazuti atata timp cat vor fi nascuti si crescuti acolo. Dar si asa, exista cazuri de neintegrare completa... din nou, in mare parte datorita individului.

Nu inteleg asteptarile oamenilor care pleaca in alte tari de a fi vazut ca localnic. Pai nu esti localnic, esti venit din alta parte. Punct.

Nu inteleg asteptarile multora care pleaca, in legatura cu viata sociala. Pleci ca un strain si vei fi un strain. Nu o sa vina nimeni la tine sa te intrebe daca vrei sa bei o bere cu ei. Bine, mai sunt si cazuri de-astea... :lol: Dar poti sa-ti faci prieteni noi si poti incepe sa alegi dintre colegii de munca. Iesi la o bere, invita-i la o bere, o cafea, un gratar daca ai curte, un muzeu, o activitate in parc... Exista cluburi si asociatii in care te poti inscrie (vezi cazul Alfaclub)...
Nu inteleg de ce asteptarile unora sunt ca viata sociala sa fie o replica a vietii sociale din Ro? E o alta tara, o alta cultura. Nu te duci in alta tara sa ai aceeasi cultura ca acasa dar pe bani mai multi si mai civilizati. E utopic.

Rasism si discriminare exista si in Ro la fel ca si pe peste tot, doar ca se exprima in alt fel. Iar in Ro nu il resimtim pentru ca ne nastem si traim cu modul lor de exprimare si devine parte din normalitatea lor.

@Godzzi: de cate ori te-ai urcat cu carutul in autobuz/tramvai/troleu/metrou in Bucuresti? de cate ori ai plecat cu carutul de acasa si ai reusit sa ajungi la destinatie fara sa folosesti masina? (si nu ma refer la mersul in parculetul din coltul blocului).
Man, sa nu crezi ca am ceva cu tine, :D , sau sa crezi ca ce am scris iti e adresat special tie. Departe de mine gandul asta. Ce am scris e adresat tuturor. Dar ai zis ca te-ai intors in Ro si esti impacat, ceea ce m-a intrigat.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 12:02 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Godzzi Quote:
Sincer, aveam si o teama sa ma intorc, crezand ca nu ma mai pot obisnui cu agitatia Bucurestiului. Acum imi dau seama ca mi-a lipsit aceasta agitatie.
Este peste puterea mea de intelegere cum poate cineva care a trait in vest (asa cum ai descris tu) sa-si doreasca sa traiasca in Bucuresti si, mai mult, sa spuna ca i-a lipsit orasul asta.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 12:47 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
Quote:
@Godzzi: de cate ori te-ai urcat cu carutul in autobuz/tramvai/troleu/metrou in Bucuresti? de cate ori ai plecat cu carutul de acasa si ai reusit sa ajungi la destinatie fara sa folosesti masina? (si nu ma refer la mersul in parculetul din coltul blocului).
Man, sa nu crezi ca am ceva cu tine, :D , sau sa crezi ca ce am scris iti e adresat special tie. Departe de mine gandul asta. Ce am scris e adresat tuturor. Dar ai zis ca te-ai intors in Ro si esti impacat, ceea ce m-a intrigat.
doar in metrou si nu la ore de trafic

Cat despre integrare....sunt total de accord cu tine insa ce faci daca nu este nimic la care sa te integrezi? Toti (majoritatea) oameni sunt mult mai putin calitativi ca tine iar toti compatriotii romani sunt oameni de care te feresti. (intamplare traita de mine in care 2 romani s-au revezut in fata mea si greeting-ul dat a fost "ce ai mai furat?"
Cred ca tine mult de societate, de aceea am ajuns sa detest italienii. Am petrecut foarte mult timp si cu americanii care erau foarte ok. Multi din ei au venit inclusive la nunta mea aici in Bucuresti si la fel si eu am fost in Vicenza la inceputul verii sa ii revad (sa le arat fetita) si sa petrec cu ei la o petrecere de pensionare a unuia dintre ei.
Quote:
Este peste puterea mea de intelegere cum poate cineva care a trait in vest (asa cum ai descris tu) sa-si doreasca sa traiasca in Bucuresti si, mai mult, sa spuna ca i-a lipsit orasul asta.
Ai fi surprins insa nu sunt singurul. Chiar la locul actual de munca am un coleg roman care a fost scolarizat in Austria acolo unde e mama lui insa a preferat sa revina in tara.
Eu cred ca daca ai o situatie materiala decenta (prin decenta ma refer la faptul ca in fiecare luna sa cheltui mai putin decat produci), reward-ul vietii pe care Rom ti-l ofera e mai ridicat. Cel putin asa e in cazul meu.

Imi e dor de Vicenza? Normal......cum am zis locatia geografica era senzationala (mare si munte la maxim 60min de condus), 3 aeroporturi in apropiere din care aveai zboruri RyanAir spre orice destinatie in Europa. Noi in Romania avem o vorba......."Frumoasa e Romania.....pacat ca e locuita" dar eu zic: Si mai frumoasa e Italia.....si e si mai pacat ca e locuita.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 15:42 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Stiu si eu mai multe persoane care au trait in strainatatea civilizata si au ales sa se intoarca, fara sa le para rau.
Chiar aici pe forum avem un alfist care a trait mult timp in Africa de Sud (plecat copil, dupa mineriada), a lasat parintii acolo si acum traieste in Romania. Nu ii dau numele, dar daca vrea poate sa intervina in discutie.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 15:48 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Chiar am avut o discutie cu un amic pe tema asta: cat de bine poti fi platit ca sa inchizi ochii la rahatul politic ce ti se serveste zilnic? La care se adauga evident, rahatul social ce te intampina la iesirea din casa. Eu am.ajuns la.concluzia ca pentru mine nu exista pret, ca ma va ajunge din urma si ma.va face la psihic pana o iau razna.

Eu am mers o data cu autobuzul si o data cu metroul. Un fiasco total...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 16:25 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Bai eu nu inteleg asta cu integratul si cu ‘esti privit ca un strain’. Ce inseamna a fi integrat si cum se masoara asta, e o scala a integrarii?
Din punctul meu de vedere aia de au votat Brexitul in UK sunt mult mai putin integrati decat mine sau Yux in societatea britanica si nu inteleg valorile ei, cum la fel aia de voteaza mini Mussolini aia in Italia n-au nici o treaba cu civilizatia europeana si nu inteleg nimic din trecutul Italiei, si mai putin integrati in comunitate decat colegul Godzzi.
Chiar asa, din doi britanici, unul din aia 48% pe care nu-i deranjeaza sa auda vorbind poloneza in metrou si unul din aia 52% care n-au vazut probabil un strain in viata lor dar li se ridica tensiunea cand citesc tampenii in Sun, care e integrat? Ca nu au un sistem comun de valori, asta e clar. Sau altfel, eu cand vreau sa-mi masor integrarea la care din ei ma raportez?

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 17:18 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Doamne , multumesc ca mai vad oameni care folosesc corect cuvantul “calitativ” :)
Lucian , apai tre sa fii nebun sa preferi sa traiesti in fiecare zi cu teama ca poate esti la locul si momentul nepotrivit cand se impusca unii pe strada . Vorbim de tari civilizate aici :) . In Africa de Sud nu e chiar raiul pe pamant .

Dar da , clar sunt si oameni care pur si simplu nu se pot adapta vietii de strain . Cred ca asta e termenul , nu integrat . Nu vad cum ai putea vreodata sa te consideri localnic getbeget , poate doar daca ai plecat prunc si nu stii pe ce lume erai :)
Stiu si oameni care s-au intors din alte cauze , de ex frigul din Canada . A rezistat omul 7 ani dar cand s-a saturat sa se cace cuburi de gheata a revenit frumos aci cu nevasta si copii , mai ales ca se intorcea la un trai decent oferit de familie ( casa/masa, masina ) si mai ales ca si-a putut continua de aici job-ul bine platit din Canada. Asa da , mai inteleg ...

@EsH_148 , sper sa iti mearga bine acolo si daca vreodata te bate gandul revenirii aici , scrie-mi mie . O sa am grija sa te fac sa iti uiti ideea :lol:


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 17:58 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
Nu pot vorbi decat de o singura tara. Su anume anglia. Am facut in 3 ani acolo destui bani, nimic de zis. Dar peste asta... prefer sa ma injure cineva pe limba mea. Parca e mai placut asa. Ca si acolo vei fi injurat.
Cand ajungeam acasa, ma latrau cainii (unul a murit intee timp) mi am pierdut o relatie, parintii sunt mai batrani de fiecare data... abia daca mai am cu cine socializa aici. Toti cunoscutii au plecat, au familie, alte cercuri de prieteni. Cu banii care i fac, incerc sa mentin functionala o masina care se cam strica pt ca in tot acest timp, sta.. mai fac cate o aroganta cu o a 2a masina.. si aia cere bani. Ma plimb pe colo colo, tot pe fuga, sa am timp... nu inteleg mimic.
Daca tot sunt si eu un om mai "avut" acum, hai sa fac si eu ceva. Mi am luat un teren, fac o casa. Casa aia o sa ma mai tina pe meleaguri straine pt ca... bani.
Discutam cu mai multi prieteni, in momentul de fata sunt undeva mai nicaieri asa. Parca nu mi mai gasesc locul nici acolo, nici acasa.
Legat de stat si trait acolo, putini sunt cei care zic si i vad ca le place. Adica sa fiu sincer.. doar 1. Si ala pt ca are familia acolo, 3 copii si unul ci handicap. Si are parte de mai multe avantaje decat in tara. In rest?
Ce am invatat? Ca si in tarile astea mult laudate exista infractionalitate si hotie. Doar ca nu e atat de mediatizata, ba pe dos chiar.. minciuna e si ea la loc sfant. Si acum mor pe toti idiotii care comenteaza orice si dau exemple ca oeste hotare e roz si frumos. Nu se sta la coada si drumurule sunt vesnic libere, fara gropi si benzina gratis.
Daca as mai pleca de acasa? Categoric NU! Dar momentan sunt nevoit. Sper ca nu pt mult timp.
Cel putin am avut multe de invatat, o experienta de viata foarte buna, am cunoscut alte culturi, am vizitat etc.
Cred ca visul asta de viata buna pe afara e doar un fiasco. Oricat de buna ar fi, va veni cu multe lipsuri si greutati. Daca viata inseamna lucruri materiale, poate e mai bine. Financiar iti poti permite mai mult, daca viata nu e doar atat... daca ai o sansa acasa, incearca sa o fructifici cat de mult poti!
Ps, scuze pt scris. Gramatical sunt praf, si tst si de pe telefon, pe fuga.

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
fiind marinar,din 96 am fost in multe tari,as fi putut ramane inainte de a intra romania in u.e,dar nu am facut-o.de ce?nicaieri nu-i ca acasa...noi,romanii ca oameni,suntem peste multi din west.ca soarta a fost sa fie comunismul si continuatorii lui dupa 89 este altceva...
poate spaniolii,sud americanii mai sunt ca noi si o parte din italieni.
de la primul voiaj din 96 si pana acum simt o mare bucurie,usurare... cand ajung in tara
muncesc in germania dar nu m-as stabili aici,sunt calici,mincinosi,rasisti....ex.suntem cu nava la reparatie,vine un neamt si vorbeste in germana..ii spun ca nu stiu germana si o sa il chem pe comandant.il chem vorbesc..dupa,vine comandantul si ma intreaba de ce i-am raspuns urat si nu am vrut sa pornesc o pompa.anul trecut inainte de a cumpara gt-ul il rog pe un ofiter neamt sa vorbeasca cu cineva ce vindea,dupa multe rugaminti a acceptat si a ramas sa sunam a doua zi sa stabilim cand pot sa vad masina.gt-ul era tipla cu webasto 140k km....a doua zi nu a vrut sa mai sune.ar fi foarte multe de spus...tipul asta atat de calic era(acum l-au dat afara)ca fura alimente de la vapor..pana si hartie igienica si nu numai el...
cand mi-a fost foarte greu cu ajutorul catorva persoane de pe alfaclub am reusit sa imi fac carnet de marinar pentru fluviu si am pleca prima data la un francez care era si captainowner si dupa,la cativa olandezi.am fost umilit si tratat ca un gunoi.francezul imi dadea 1400 de euro si 200 pentru mancare.imi scotea ochii in fiecare zi ca salariul minim in franta este 1100...munceam de la 4 dimineata la 11 noaptea.
unul din olandezi ma facea hot..cand vedea o masina mai scumpa pe mal in olanda,belgia,germania imi spunea sa ma duc sa o fur pentru ca toti romanii fura,la pauza de cafea cand ma duceam sa iau cafea imi arata degetul,ma intreba voi in romania aveti coca cola?
i-am raspuns:pai crezi ca romania este o jungla?un roman nu te-ar fi intrebat asa ceva..
nu este vorba ca nu ma pot integra sau adapta ci ca te considera un nimeni,un sclav,o carpa..daca oricare dintre ei ar fi lucrat in romania printre romani,nu cred ca ar fi primit acelasi tratament.
nimeni nu a spus de copii care au ramas in urma dupa ce parintii au plecat pentru un trai mai bun si au uitat de ei,adica i-au abandonat,
una din victime este fii-mea si si sora ei dintr-o alta casatorie.satana(asa ii spun fostei sotii)a plecat in 2012 in italia sa faca bani pentru ca urma sa primeasaca o locuinta anl si nu sa mai intors.a lasat in urma atunci 2 copile de 9 ani a mea si cam 3 ani cealalta din a doua casatorie.
ii spune lu fii-mea: mama nu se mai intoarce in mizeriaaia de tara.de ce?a fugit de responsabilitati.
foarte multi chiar cuplu sot si sotie au uitat de copii.ii vezi prin parcarile de prin germania,austria...cand vin in tara,pe amandoi cu modele vechi de passat,bmw...trening puma sau adidas,iphone,gretosi,plini de ei...
nu as vrea sa generalizez,sunt romani care au plecat cu familia,au un loc de munca stabil si bine platit,,chiar spunea un neamt ca are niste vecini romani cu care trage niste gratare...astea sunt putine

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 22:32 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
deci aproape ca mi-au dat lacrimile prin ce ai trecut. Chiar imi pare rau!

Cat despre cei care isi lasa copii in spate uite aici poveste a unui coleg de munca cu care am lucrat in Italia.
Am ajuns acolo in Italia fix la acceasi data pe acelasi contract doar ca el fusese repartizat in Sicilia, baza americana Sigonella. La scurt timp a venit si prietena dupa el si in mai putin de 6 luni s-au si casatorit. Dupa cativa ani au facut o fetita si dupa inca 2 ani inca un baietel.
Toti cei 7 ani cat a fost acolo (tot atata timp cat am stat si eu), a castigat foarte bine zic eu (in jur de 3000 USD pe luna), bani din care iti poti permite o viata foarte buna. Costul vietii in Sicilia e chiar mai mic ca in Bucuresti.
Ei bine contractul s-a terminat si s-a dus catre Germania unde s-a angajat la o ferma de pui pe un salariu de 1000+. A fost lovit instant de costul vietii mult mai mare si si-a dat seama ca nu isi permitea sa-si mentina stilul lui de viata. Ce a facut prima oara? A trimis copii la maicasa la Valcea si el a ramas in Germania. Ca sa fie treaba treaba, a vandut un apartament mostenit din Bucuresti si s-a vazut deodata cu ceva banet. Ce credeti? S-a gandit la copii? S-a gandit ca nu are si el o masina demna de rangul lui. A dat 15k eur avans si inca vreo 10k credit pe un Mercedes CLA......iar cei doi copii, tot la Valcea au ramas.

Astia sunt oameni peste care as trage apa fara nicio ezitare.

Asa ca probabil cei mai multi sunt la fel si in vest. Oamenii buni sunt putini in lume, si nah.....tre sa ai un pic de noroc sa ii gasesti.

Cred ca cei care muncesc in cercetare de orice fel (medicala, inginerie, chimie, etc.) chiar nu ai ce sa faci in tara, si esti cam fortat sa mergi in vest acolo unde chiar exista asa ceva si access la tehnica necesara pentru asa ceva.

Nasul meu......tot prin Germania este de vreo 8-9 ani. E acolo cu sotia(care nu munceste) si 2 copii....din pacate traieste din salariu in salariu care e cam 2400eur. Si pe el il cam simt ca ar vrea sa se intoarca daca gaseste un job pe aici.

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 22:48 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
am citit tot ce ati scris pe aici, interesant , nu am ce spune dar ecuatia vietii este simpla , ar parea vulgara la o prima citire, dar nu e asa : “ *cenzurat* in *cenzurat* egal futut “ .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 22:52 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3313
Car: Giulia Q
vad ca este cenzurat : motanul in traista egal futut. din : ia bagat motanul in traista !

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 05 Oct 2018, 23:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Alfetta tata, ce ai baut ca n-am inteles o iota din ce zici.

Bluecar, povestea ta e trista si imi pare sincer rau prin ce ai trecut. Am o vaga impresie ca industria in care activezi e de asa natura. Trebuie sa incerci sa te desprinzi. Daca reusesti sa faci niste cursuri care sa te ajute sa aplici pentru posturi mai sus, fa-o. Cauta, intereseaza-te pentru ca altfel o sa te distrugi psihic. Si aia nu se repara.

In alta ordine de idei, asta intareste inca o data ideea ca pulimea e la fel pe peste tot. Elita face diferenta.

PS asta cu neam de hoti am patit-o si eu de la un polonez. O petarda de om. Coleg de munca. A zis-o o data, de 2 ori...am zis ca glumeste, am glumit si ras si eu. Da o tot tinea asa la fiecare 2 zile. Dupa care, pe un ton serios l-am intrebat daca mai are portofelul in buzunar, ca s-ar putea sa fie la mine. A tacut. De a doua zi, cu zambetul pe buze am inceput sa il iau la *cenzurat* cu aceeasi si aceeasi poanta cu portofelul. I-a trecut sa se ia de mine.
Nu mereu merge sa le explici cu vorba buna ca din cauza a 10 hoti un milion de oameni sunt stigmatizati. Si atunci ii intorci ironia si o indrepti fix spre el, dar vezi sa fi politicos cand o zici.
In exemplul pe care l-ai dat cu masi ile scumpe: cu un aer indiferent, ca si cum nu l-ai fi auzit ce a spus, il intrebi ce masina conduce. Daca iti zice un Passat, de exemplu, te strambi si zici ca alea nu se fura ca sunt pe toate drumurile si n-ai ce face cu ea. Daca zice un Mertan, tresari uimit si il intrebi unde o tine parcata. Si subit devi foarte interesat de subiect. Te intorci complet cu tot corpul spre el si faci un pas mai aproape. Nu te duci foarte aproape ca se intimideaza si o ia ca un atac la persoana. Continui cu intrebarile, cine o mai conduce, ce motor ce dotari, da noaptea unde o tine, cat a dat pe ea. O sa se plictiseasca, mai ales ca nu ai reactionat la ironiile lui. Si atunci razi pe sub mustata si iti continui treaba.
M-a mai intrebat un englez daca avem metrou parca. I-am raspuns ca noi nu stim ce e ala, ca inca mai calarim cai si vanam cu arcul porci mistreti pe care ii parlim la foc mare. I-am zis-o destul de serios si s-a uitat stramb la mine. Cei d8n anturaj radeau sa se strice nu alta. A vrut sa ma umileasca dar n-a socotit-o bine.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 06 Oct 2018, 00:14 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
yux_mm Quote:
Alfetta tata, ce ai baut ca n-am inteles o iota din ce zici.

Bluecar, povestea ta e trista si imi pare sincer rau prin ce ai trecut. Am o vaga impresie ca industria in care activezi e de asa natura. Trebuie sa incerci sa te desprinzi. Daca reusesti sa faci niste cursuri care sa te ajute sa aplici penteu posturi mai sus, fa-o. Cauta, intereseaza-te pentru ca altfel o sa te distrugi psihic. Si aia nu se repara.

In alta ordine de idei, asta intareste inca o data ideea ca pulimea e la fel pe peste tot. Elita face diferenta.
@yux_mm,am 48 de ani,marinarie am facut toata viata.as fi putut face ceva ceva in 98 cand un machedon,coleg de vapor,ruda cu becali a intrat la institutul de marina la ff.mi-a spus atunci sa merg cu el...eu i-am spus ca nu am pile ca el si am renununtat,a foast greseala vietii mele.
psihic nu ma distrug(marinari intregi la minte nu ai sa vezi),sunt la munca de jos din 91.
si.da ai dreptate,marinaria a ramas de pe vremea corabiilor pentru pu...e.am vrut doar sa punctez ca cei de la munca de jos,indiferent de job sunt tratati ca niste sclavi.mai ales in west.
nu stiu ce ii place lu captan alfetta dar mie imi place romul si jack daniels in cantitati mici.in seara asta i-am spus capitanului ca ma duc sa cumpar pasta de dinti.....radea..am gasit oferta la jack :lol: :lol:

l.e pe olandezi nu ii schimbi,astia au fost si sunt stapani de sclavi..

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Last edited by bluecar on 06 Oct 2018, 00:31, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 06 Oct 2018, 00:31 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Man, am avut colegi de facultate de varsta ta. Niciodata nu e prea tarziu.

Intregi la minte... Eu stiam ca marinarii nu stiu sa inoate...ca sa nu le prinda marea gustul sa-i inghita. Asa e?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 06 Oct 2018, 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
yux_mm Quote:
Man, am avut colegi de facultate de varsta ta. Niciodata nu e prea tarziu.

Intregi la minte... Eu stiam ca marinarii nu stiu sa inoate...ca sa nu le prinda marea gustul sa-i inghita. Asa e?
eu cred ca fiecare lucru se face la timpul lui,deja astia impun limita de varsta,45 la negri si 50-55 la albi.cand termin facultatea trebuie sa ies la pensie :lol: :lol:
cu toate ca am crescut pe malul dunarii nu sunt un bun inotator.daca marea te vrea te ia,chiar daca ai fi campion olimpic.
in schimb am un cercel in urechea stanga...legenda spune ca piratii aveau cercel(i) pentru a acoperi costul inmormantarii(fiind singura avere),,ma gandesc acum cu vremurile astea sa fac o investitie...adica sa cumpar unul mai greu sau un diamant ceva sa acoper costul inmormantarii....:lol: :lol:

_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 06 Oct 2018, 01:54 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 476
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
yux_mm Quote:
Mi am amintit de o patanie a unui prieten de prin spania, camd cand mergea bine pe la ei si au plecat tori romanii puhoi.
Tipul lucra in conatructii. El era "meseriasul" si salahor era un spaniol. La inceput el nu stia limba, dar muncea bine! Cum muncesc romanii pe afara. El avea salariu gen 1200 euro si salahorul 1600.
Dimineata de dimineata spaniolul, tot il numea pero rumeno cand era cu ai lui si radeau. El saluta respectuos crezand ca si spaniolul il saluta.
Dupa cateva zile, un marocan vede un caine pe strada si i arata. Pero si face semn spre el. Sa prins asta despre ce e vorba si in urmatoarea dimineata spaniplul a inceput iar cu pero rumeno. A pus asta mana pe o lopata scurta si a inceput sa i care pe cocoasa, na pero de la rumeno!
In ziua a 2a, a venit patronul, ia platit luna in curs desi nu o lucrase toata, ia platit si concediu si bilete de avion. El impreuna cu alti romani erau cam baza pe acolo, dar nu aveau acte. Spaniplul nu a vrut sa riste si a vrut sa scape de el ca venise controale. Dar nici sa piarda pe ceilalti romani din firma ca ei faceau toata munca.
Legenda spune ca pe urma in santierul ala, nimeni nu a mai avjt curajul sa pomeneasca numele de pero cat au fost romani acolo.
Din pacate in tarile unde au ajuns romani, suntem vazuti cam.la baza docietatii. Chiar daca suntem muncitori, tot acolo suntem vazuti. La firma unde lucrez eu, primul roman a ajuns cam acum 6 ani. Acum sunt peste 400 romani. Cam 80% daca nu mai bine.
App de familii plecate pe afara. Acum vreo 10 ani cand lucram la pictura bisericeasca, am avut o lucrare in satul sticlaria, judetul iasi. Sat misto, multe case noi, frumoase, impunatoare. Dar sat pustiu. Doar batrani si copii. Tot ce insemna tineret si forta de munca era in general in italia. Si veneau cam odata pe an. Dr sarbatiri... sa stranga niste bani. Ce educatie primeau copii aia? Scoala nu e de ajuns. Daca nu ai dragostea unei mame si sprijinul si povata unui tata... vb lui vadim. Tara asta o sa ajinga plina de hoti si curve... ca batranii nu mai au puterea sa i steuneasca si sa i indrume

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 06 Oct 2018, 11:50 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Si ca sa fie treaba treaba, azi si maine toata lumea sa stea acasa. Sau va e dor de o inchizitie, un ars pe rug?
Romania, incotro?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 06 Oct 2018, 14:59 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Maine o sa se voteze dupa ce ii trimite preotul.
Eu zic sa nu mai umblam cu cacaturi din astea stati acasa sau hai la vot, daca are cineva ceva de zis argumentand ca cpf, lgbt sunt de urmat, in regula dar nu e normal ca cineva sa spună votati sau nu.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 117 18 19 20 2128 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited