It is currently 30 Sep 2024, 11:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 116 17 18 19 2028 Next
Author Message
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 13:01 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Mugurel a deschis o discutie extrem de complicata... punctele de vedere difera enorm, de la persoana la persoana, si ce i se potriveste unuia, nu e valabil pentru multi altii.
Cat despre benzina din Germania, sa nu o dam de gard: e clar mai scumpa decat in Romania! La fel si cu costul vietii, una peste alta, chiar daca salamul sau Coca-Cola pot fi gasite uneori la preturi mai mici. Raportat la salarii, e alta mancare de peste...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 13:32 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
yux_mm Quote:
@Nesquick: nu am inteles daca ii ajung sau nu banii sau daca tre sa munceasca prea mult pentru ei si nu ajunge sa se bucure de ei ca nu mai are cand?
Din spusele lui muncește și ore suplimentare, iar pentru a reuși sa pună ceva de-o parte face unele sacrifici. Printre ele se numără și chiria. Nu cred ca e tocmai simplu să-ți duci viața in 15-20mp, iar vecinii tai sa fie indieni și alte naționalități.

Cum am spus, munca asta in afara nu e pt oricine și oricum.

Spre ex dacă tu sau alta persoana a plecat de aici cu contract și isi permite un stil de viața decent fără nici un sacrificiu (casa, mașina, benzina, cumpărături, vacante), este cazul ideal... cu siguranta nu vrei sa mai revii. Ca o faci pt tine sau pentru copii tai, ideea este ca nu ai de gând sa revii,
dar nu toți sunt așa.

Este clar ca ai intr-o țara dezvoltată ai alte perspective.

Timpul este limitat, depinde de fiecare ce își dorește. Fericirea este ceva relativ pentru fiecare.

Cunosc persoane care au muncit ca disperații câte 10ani prin alte tari, iar acum nu au familie, copii, nimic. Au o casa mare și o mașina... la ce folos?

Cum spuneam, depinde de fiecare ce își dorește.





Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 14:29 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Pretenul tau ori are impresia, sau asteptari prea mari, ca tre sa puna deoparte 95% din salariu ori traieste la Ritz, mananca in restaurante cu stele Michelin si isi bea cafeaua la cafenelele fancy de pe Tourist Trap Street.
3k lire e un salariu decent chiar si pentru Londra. In 2017 salariul mediu in UK a fost de 27200lire, brut. Asta inseamna rotund 1790lire in mana pe luna. In Londra e usor mai mare, dar nu cu mult.

Cea mai eficienta metoda de cazare daca esti singur si nu ai familie e o camera intr-un sharehouse. Daca amicul tau inchiriaza o camera intr-un sharehouse chiria se invarte intre 400 si 750 lire, functie de cat de fancy vrea. Evident ca se poate si mai mult dar si mai putin, si de cele mai multe ori include toate utilitatile mai putin internetul. In sharehouse nu platesti council tax care poate fi piperat uneori.
Internet intre 5 si 20 euro, in functie de cu cati altii shareuieste. Un internet bazic fara limita de download se invarte in jur de 35lire pe luna.
Telefon intre 7.5 si 50 (daca vrei aifoane sau alte fency-pency kkt in prastie de telefoane scumpe si inutile) functie de ce fel de abonament vrei si daca iti iei telefon la abonament.
Mancare intre 200 si 300 fara a face rabat de la fructe si legume proaspete, carne si ocazional alcool sa il savurezi acasa. Poti cobora si spre 120lire pe luna daca o arzi la Iceland sau Mec.
Tigarile sunt scumpe.
Transportul in comun intre 60 si 230. Sau mai mult daca stai la cuca-macaii, aka in p..a-cu-satelitul.

(astea is preturi de Londra in mare si se refera la o persoana in sharehouse)

La o adunare rapida imi ies 1350lire pe luna cu preturile cele mai mari. Mno, pana la 3000 mai ai o caruta de mancat si fumat si mie imi da cu virgula la spusele colegului/amicului tau.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 14:41 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
nesquick Quote:
România este o țara foarte foarte frumoasa cu o clima ideală... păcat ca este condusă de mafioți și analfabeți.
lucianm Quote:
Mugurel a deschis o discutie extrem de complicata... punctele de vedere difera enorm, de la persoana la persoana, si ce i se potriveste unuia, nu e valabil pentru multi altii.
Cat despre benzina din Germania, sa nu o dam de gard: e clar mai scumpa decat in Romania! La fel si cu costul vietii, una peste alta, chiar daca salamul sau Coca-Cola pot fi gasite uneori la preturi mai mici. Raportat la salarii, e alta mancare de peste...
coasamihai Quote:
Cu preturile cam gresesti. Am fost in vara la ai mei in germania si am constatat ca preturile sunt fix ca si la noi poate chiar mai mici. Si mai mici unde ne doare, la combustibil si mancare. Adica la traiul de zi cu zi. Intr-adevar chiriile si intretinerea masinilor sunt mai mari dar restul sunt la acelasi nivel la care este Clujul. Salariile in schimb difera.
Cam aveti dreptate. Preturile la combustibil sunt mai mici, la alimente aproape(dar nu la toate) dar in comparatie cu salariul, clar sunt mai mici decat in Romania. Lucian, are perfecta dreptate , ce se potriveste unuia, nu e si pentru ceilalti la fel. Depinde de angajator, de calificare, de cat de bine stapanesti limba si mai ales de persoana ta. Daca esti o persoana care cedeaza usor doar pentru a castiga 8€ pe ora, nu ai pentru ce sa muncesti aici. Poate doar ca sezonier. Acum 9 ani cand m-am stabilit in DE, am venit la neamuri intradevar, dar m-au ajutat exact 6 luni. Nu stiam nici o boaba in germana dar, respingerile, atitudinea celor de la fortele de munca, m-au ambitionat in asa fel incat am inceput sa stapinesc limba germana la nivel de conversatie. Dupa aderarea Romaniei la UE, romanii si bulgarii au avut restrictii pe piata muncii. Adica, erai obligat sa muncesti cu aprobare temporara de munca, dar la acelasi angajator timp de un an. Apoi, primeai dreptul de munca pe perioada nelimitata. In acel an, munceai si cu 6 euroi pe ora doar ca sa poti obtine actele definitive. Oricum, cine vrea sa se stabileasca in strainatate ii dau un sfat : daca e casatorit, neaparat sa-si duca si familia cu el. Cunosc foarte multi care au ajuns singuri din cauza neincrederii intre soti/parteneri. Pe linga acest aspect, poate lua in calcul si ajutorul( financiar) din partea statului. Dar trebuie sa stie ca va fi greu, va fi foarte greu. Dar daca nu esti hotarit si nu stii ce vrei de la viata, nu are rost sa incerci. Pe linga ajutorul primit de la neamuri, alt ajutor a fost faptul ca inainte de a veni aici, am vandut tot ce aveam in Romania (mai putin masina) . Deci, aveam un "start". Atasez si salariul meu pe luna august, nu din grandomanie ci pentru a argumenta cele spuse.


Attachments:
Lohn August Sebastian M.jpg
Lohn August Sebastian M.jpg [ 958.01 KiB | Viewed 2537 times ]

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps
Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 14:59 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
nesquick Quote:
Din păcate in România problema nu este la angajator ci la guvern.
In alta ordine de idei, in majoritatea țărilor din UE salariile sunt oarecum direct proporționale cu prețurile, mai puțin in România... unde preturile sunt mai mici cu 30-50% fata de o țara mai dezvoltată, însă veniturile sunt de minim 5x mai mici, exact cum spune alfa146.
Cand cineva o sa-mi explice de ce intr-o tara UE este vina guvernului ca o multinationala, pentru acelasi job, isi plateste angajatii din Romania cu 1800 lei pe luna, iar pe cei din Franta cu 1800 euro pe luna, promit ca o sa-mi dau silinta sa-mi scad IQ-ul si sa ies in piata, sa strig impotriva guvernului, abandonand efortul pe care-l fac ca sa schimb lucrurile incepand cu mine si cu cei din jur.

Si, daca tot suntem la capitolul intrebari, mai vreau sa stiu cum devine acelasi om, brusc, atat de productiv cand pleaca dincolo, incat, pentru aceeasi munca, sa merite sa fie platit cu 1800 de euro in loc de 1800 de lei.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
toshy Quote:
Cand cineva o sa-mi explice de ce intr-o tara UE este vina guvernului ca o multinationala, pentru acelasi job, isi plateste angajatii din Romania cu 1800 lei pe luna, iar pe cei din Franta cu 1800 euro pe luna, promit ca o sa-mi dau silinta sa-mi scad IQ-ul si sa ies in piata, sa strig impotriva guvernului, abandonand efortul pe care-l fac ca sa schimb lucrurile incepand cu mine si cu cei din jur.

Si, daca tot suntem la capitolul intrebari, mai vreau sa stiu cum devine acelasi om, brusc, atat de productiv cand pleaca dincolo, incat, pentru aceeasi munca, sa merite sa fie platit cu 1800 de euro in loc de 1800 de lei.
Pentru ca acest guvern de rahat din Romania, le permite multinationalelor sa plateasca oamenii din Ro cu 10% din salariul altuia din afara. Un exemplu concret, e fratele meu : munceste la o turantorie de aluminiu de inalta calitate. Firma se numeste HAI (Hamerer Aluminium Industrie) si este din Austria. Fratele meu, a inceput de jos : a facut scolarizare in Austria, a muncit la sarja la cuptor, a ajuns apoi sef de tura iar acum e responsabil cu turnarile ( calculeaza cantitatea de material, este in legatura cu furnizorii de materiale, etc ) Salariul, este de circa 800€ /luna. Poate sa traiasca din acest salariu in Ro, pentru ca are si gospodarie (gradina, animale, etc.). Ceea ce vreau sa spun e faptul ca, legea facuta de catre aceste excremente, le permite angajatorilor sa plateasca atat de putin. Ei (guvernantii), nu se vor lupta ca si polonezii sau cehii (cand VW a preluat Skoda) sa aibe un salariu ca si cei din Germania, sau macar un salariu apropiat de cel din Germania.

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 17:02 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 639
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Din pacate aceleași companii în Ro, atunci când guvernul intervine si mareste salariul minim, care apropo e singura cale legala prin care se poate accelera creșterea salariilor, restul sunt povesti care duc la discriminare, fac un scandal monstru si mai mult ne conving că măsura nu a fost buna si va duce țara la dezastru

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 17:27 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@toshy, pentru ca orange, ibm, vodafone sau cine mai vrei tu nu este tampit sa arunce cu banii pe geam.

Arata-mi tu managerul ala care plateste femeia de serviciu cu 1000e / luna, dat fiind ca salariul mediu pentru acel job in romania este de 1500 lei.

Nimeni nu va face acest lucru si nici nu are de ce.

Cine ii opreste sa plateasca un angajat la fel ca in franta spre exemplu? Pai guvernul. Din moment ce in RO salariul minim este 250-300euro, de ce as platii eu un angajat cu 500? Pentru ca imi permit? Da imi permit, dar poate ca nu vreau... Daca guvernul ar impune un salariu minim pe economie mai mare ( care btw este singura sansa sa o luam intr-o directie ok ) atunci si acea multi-nationala si-ar platii altfel angajatii.

Si ps. multi nationalele platesc destul de bine si corect comparativ cu alte firme care fac manarii gen... iti trec in acte 1200 lei si te platesc real cu 3000.

Deci cum a spus si twintwin, guvernul este singurul care poate impune anumite lucruri. Eu sunt de acord sa dubleze pretul alimentelor, dar salariu minim pe economie sa fie 1000e / luna. Asta inseamna sa te aliniezi cu celelalte state... nu faptul ca in RO kg de carne este 3 euro si in UK 10. Asta nu ma incanta cu nimic... la fel de bine salariul este minim 3x mai mic...

intelegeti voi ideea ca sunteti baieti mari.

Si inca o chestie:
Cine este muncitor si vrea sa faca bani, face oriunde... mai multi sau mai putini... insa cu siguranta isi poate asigura un trai decent aproape oriunde. Sunt sigur ca pot exista si exceptii... dar sunt foarte mici.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 17:59 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
nesquick Quote:
Cine ii opreste sa plateasca un angajat la fel ca in franta spre exemplu? Pai guvernul. Din moment ce in RO salariul minim este 250-300euro, de ce as platii eu un angajat cu 500? Pentru ca imi permit? Da imi permit, dar poate ca nu vreau... Daca guvernul ar impune un salariu minim pe economie mai mare ( care btw este singura sansa sa o luam intr-o directie ok ) atunci si acea multi-nationala si-ar platii altfel angajatii.
Daca guvernul ar ridica la 1000 de EUR salariul minim pe economie, multinationalele alea s-ar muta in alta tara, simplu ca buna ziua si ar pastra doar angajatii care au skilluri de negasit/greu de gasit in alta parte. Salariile functioneaza in orice economie libera pe principiul cererii si ofertei, sunt absolut convins ca si multinationala aia din Franta ar vrea sa plateasca angajatul cu echivalentul a 1800 de lei pe luna. Si in Romania, salariile in domeniul IT spre exemplu sunt macar la acelasi nivel cu cele din Polonia, Cehia si chiar Portugalia (tari cu un salariu mediu mult mai mare decat in Rom).
Lasand banii la o parte, eu unul nu vad de ce emigrarea este asa un subiect dramatic atata vreme cat nu e vorba de destinatii remote gen Australia, NZ sau Canada. Daca e sau nu ptr fiecare, cel mai usor de vazut e traind experienta propriu zisa si nu din spusele lui X sau Y. Din punctul meu de vedere e o experienta care te poate doar imbunatati ca persoana, imposibil sa nu inveti ceva atunci cand iesi din 'comfort zone'ul personal. Desigur ca daca iti impui chestii gen sa economisesti 95% din salariu ca sa-ti iei un apartament in Colentina (su scuzele de rigoare ptr cei ce stau in Colentina, e doar ptr exemplificare:) ti se va parea viata 'afara' oribila. Oamenii sunt peste tot cam la fel, un amestec de prostime si de foarte buna calitate, fiecare gaseste ceea ce cauta.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 18:03 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
dand Quote:
nesquick Quote:
Cine ii opreste sa plateasca un angajat la fel ca in franta spre exemplu? Pai guvernul. Din moment ce in RO salariul minim este 250-300euro, de ce as platii eu un angajat cu 500? Pentru ca imi permit? Da imi permit, dar poate ca nu vreau... Daca guvernul ar impune un salariu minim pe economie mai mare ( care btw este singura sansa sa o luam intr-o directie ok ) atunci si acea multi-nationala si-ar platii altfel angajatii.
Daca guvernul ar ridica la 1000 de EUR salariul minim pe economie, multinationalele alea s-ar muta in alta tara, simplu ca buna ziua si ar pastra doar angajatii care au skilluri de negasit/greu de gasit in alta parte. Salariile functioneaza in orice economie libera pe principiul cererii si ofertei, sunt absolut convins ca si multinationala aia din Franta ar vrea sa plateasca angajatul cu echivalentul a 1800 de lei pe luna. Si in Romania, salariile in domeniul IT spre exemplu sunt macar la acelasi nivel cu cele din Polonia, Cehia si chiar Portugalia (tari cu un salariu mediu mult mai mare decat in Rom).
Lasand banii la o parte, eu unul nu vad de ce emigrarea este asa un subiect dramatic atata vreme cat nu e vorba de destinatii remote gen Australia, NZ sau Canada. Daca e sau nu ptr fiecare, cel mai usor de vazut e traind experienta propriu zisa si nu din spusele lui X sau Y. Din punctul meu de vedere e o experienta care te poate doar imbunatati ca persoana, imposibil sa nu inveti ceva atunci cand iesi din 'comfort zone'ul personal. Desigur ca daca iti impui chestii gen sa economisesti 95% din salariu ca sa-ti iei un apartament in Colentina (su scuzele de rigoare ptr cei ce stau in Colentina, e doar ptr exemplificare:) ti se va parea viata 'afara' oribila. Oamenii sunt peste tot cam la fel, un amestec de prostime si de foarte buna calitate, fiecare gaseste ceea ce cauta.
:goodpost:
Nu putea fi spus mai bine :)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 19:05 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Mugurel, ca ai intrebat, probabil vrei opinii subiective nu generalisme...

Mno, putin background pentru ca e important sa intelegem si ce ne conduce sa luam diverse decizii:

Am trait aproape 5 luni in Portugalia/Porto ca student in 2006.
1 an in Austria/Viena.
Aproape 4 ani in Uk/Londra.

Eu ma hotarasem sa plec din Ro inca din facultate. Am zis ca termin si emigrez in Australia. Sau Noua Zeelanda. Era o moda atunci. Tot atunci am avut ideea nastrusnica: cum ar fi sa traiesti cate 10 ani in cate alta tara, in alt oras? Am terminat in 2006 cand economia era in plin avant. M-am angajat si pana in 2008 mi s-a triplat efectiv salariul. Uitasem de luat zborul...
Din 2009 si pana in 2013 a fost greu dar am reusit ca treptat sa ma pun pe picioare si in 2013 lucram la o firma romano-italiana pe un salariu bunicel, as zice eu, pentru industria in care activez. La final de 2013 am reusit sa o iau din loc in urma unui gand care incoltise din ce in ce mai mult in mintea mea: sa plec. Gandul era o reactivare de fapt a celor din facultate dar intr-un alt context acum.
Motivul principal a fost zloata politica in care se zbatea tara la momentul respectiv. Faptul ca nu intrezaream luminita de la capatul tunelului. Ok, muncim, ne zbatem, ne sacrificam o parte din viata dar in 15-20ani o sa ne fie mai bine. Iesim la liman, curati, civilizati, spalati, cu o societate dreapta condusa de oameni drepti cu o situatie economica imbunatatita considerabil, cu salarii decente apropiate de cele ale tarilor vestice. Mno, si uite asa am punctat si motivul numarul 2: aspectul economic.
Si am plecat.
A fost bine? N-a fost bine? nici eu nu mai stiu ce sa cred. Unii imi spun ca e cel mai bun lucru pe care l-am facut. Unii imi spun ca am dezertat si am renuntat la lupta. Probabil, dar simt ca nu e lupta mea . Am preluat un bagaj de la generatiile anterioare pe care nu il vreau. Si am plecat.

Simti inevitabil lipsa familiei, a prietenilor, a oamenilor apropiati, a unor locuri cu intamplari. Dar pana la urma lumea nu mai e asa mare, exista avioane, trenuri vapoare si drumuri iar Europa nu mai are granite (Brexiiiiiiit :lol: ). Distantele se micsoreaza. Ne globalizam (e bine? e rau?...parerile sunt impartite).
Prietenii, amicii de aici sunt acum pestriti: vechi prieteni din copilarie plecati si ei, prieteni noi gasiti prin intermediul forumului, sud-africani, irlandezi, bulgari, englezi, greci. Cam astia sunt cei cu care interactionez, ies la socializare. O gloata pestrita formata in principal tot din emigranti, pentru ca avem ceva in comun, ne-am parasit tara, si asta ne face sa putem socializa mai usor unii cu altii.
Integrarea nu se realizeaza niciodata in adevaratul sens al cuvantului, dar tine de fiecare sa incerce sa faca asta. Nu ma astept ca tara adoptiva si natiunea adoptiva sa ma integreze (e o aberatie daca ma intrebi), trebuie eu sa fac efortul sa ma integrez. Eu am decis sa vin aici, nu m-au chemat ei.

Daca ma intrebati, mi se pare o aberatie atitudinea celor care vin aici (in strainataturi) cu gandul sa munceasca 1,2, 4 ani, sa faca un ban si sa se intoarca acasa. Nu fac altceva decat sa traiasc o agonie: nici acasa nici in strainataturi, cu gandul mereu apasator de a economisi si a duce acasa.

Sunt mai fericit? Nu stiu. Inca nu stiu cum sa masor aspectul asta. Dar cu siguranta sunt mai relaxat. Simt ca lumea poate fi a mea, ca pot merge oriunde si pot face ce vreau eu si cand vreau eu (hmmm... mai mult sau mai putin cand vreau eu :bored: : )) caci suntem sclavii moderni ai democratiei si capitalismului).

Pragmatic:

E bine sa sti limba dar nu e obligatoriu. Stiu oameni care au lucrat in diferite tari nestiind o boaba din limba locala. Totul depinde de industria in care te afli si nivelul pentru care aplici.
Ar fi bine sa iti gasesti ceva inca din Ro atunci cand pleci, altfel poti ajunge sa faci compromisuri si sa iasa prost toata treaba. Sau nu.
Daca pleci cu ideea ca vei fi privit ca un emigrant, iti va fi mai usor. Dezideratul UE cu integrarea va ramane deziderat multa vreme de acum inainte. Daca mai pui ca vii si dintr-o tara pe care multi nu stiu sa puna degetul pe harta...
Discriminarea, rasismul sunt chestii reale si le poti simti direct sau indirect, mai mult sau mai putin.
Toata lumea fuge de responsabilitati, e sport mondial, doar oameni suntem cu totii. E important ca la finalul zilei cineva va plati factura. Fa-ti treaba bine si asigura-te ca ai justificari pentru fiecare actiune ca sa nu ajungi sa platesti factura.
Munca e mai bine rasplatita ca in Ro.
Meritocratie?... hmmm, mai mult ca in Ro, dar departe de un ideal.
Se munceste mai mult ca in Ro? cantitativ nu neaparat. Calitativ? da. pentru ca se planifica mai mult, se organizeaza mai mult lucrurile. Sunt si exceptii. Padure fara uscaturi nu exista.
Omul e o fiinta murdara, nesimtita indiferent de aralul in care se afla, culoarea pielii, natie, sex sau varsta, etc, etc.
Nu umbla caini cu covrigi in coada. Ca tot zicea cineva pe aici. Dar depinde de tine sa iti cresti propriul caine cu covrig in coada.

Legile pot fi foarte diferite de Ro. Esti in casa omului si te descalti daca asta iti cere la intrare.
Opreste-te sa compari cu ce ai acasa in Ro. Dar nu uita sa iti iei traditiile cu tine pentru ca alea te definesc.

Salariile sunt mai mari ca in Ro.
Preturile la produse sunt mai mici, la fel sau mai mari ca in Ro, functie de produs, tara si specificul tarii, traditii, cerere.
Preturile la servicii sunt mai mari ca in Ro. Uneori mult mai mari si asta datorita faptului ca serviciile sunt prestate de oameni -> vezi punctul 1.
Varietatea de produse si servicii e mult mai mare si modalitatile de achizitie sunt mult mai vaste.
Chiriile sunt mai mari ca in Ro, dar toata legislatia din jurul acestei industrii este infinit mai dezvoltata decat ce se gaseste in Ro.
Transportul in comun e mai scump ca in Ro, dar de cele mai multe ori e si mult mai bine organizat.
Impresiile percepute ca turist nu au nici in clin nici in maneca cu nivelul de trai perceput atunci cand traiesti acolo.

Bonus track, ca pe casetele marca VIVO de odinioara: exista si o atitudine, a omului de rand de pe strada. Ala micu le face cu mana la soferi cand traverseaza strada. Si soferii ii fac si ei cu mana si ii zambesc. Nu mi s-a intamplat prea des asta in Ro...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 22:24 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Ma asteptam sa ai un cuvant de spus si nu m-ai dezamagit . Super descriere .

Asta cu dezertatul , ai abandonat lupta ... le tot aud si mi se par niste cacaturi . Ce lupta duc cei de aici ? Si vorbesc de pulime , ca cei din opozitie se lupta , doar nu stau si accepta ca nu rod si ei din ciolan . Ce sa fie mai clar decat acum cand in sfarsit poporul are parte de lupta preferata , aia de a nu face nimic . Bai voi va dati seama ca toti astia care nu au fost la vot din cauza ca era frumos afara si au plecat din oras , ca a fost petrecere la Fratelli sau nu stiu unde in noaptea precedenta si e greu sa te trezesti din mahmureala , ca nu merita efortul , ca oricum nu ai pe cine vota etc etc , acum lupta din rasputeri NEMERGAND la referendum ? Asta e ce isi doresc , nefacutul nimic ... si hiper-postatul si share-uitul pe FB al indemnului de nefacut nimic . Bai nene , mi se pare normal sa iti misti hoitul 10 minute sa pui o stampila , fie DA sau NU ... sau cand sunt prezidentiale sau parlamentare sa te duci draq sa votezi .
Nu stiu cum sa zic dar pana acum cativa ani ma dezamageau doar gaozarii care ne conduceau , acum mai rau ma dezamagesc romanii . Pur si simplu asteapta sa le rezolve cerul problemele ca na , am fost crescuti stiind ca timpul rezolva tot , trebuie doar sa stai cu mainile in san .
Si atunci normal ca ma bucur cand cineva protesteaza plecand de aici . Mi se pare ca macar ei fac ceva in comparatie cu ceilalti .


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 22:31 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3170
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Chiar asa, care e faza cu referendumul ca am citit doar cacaturi, nimic sa inteleg despre ce e vorba, ba e bun, ba e manipulare?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 22:58 
Offline
User avatar

Joined: 06 Apr 2008, 17:28
Posts: 13
Car: Alfa 159
mugurel Quote:
Intamplator ieri am avut o mica discutie cu un frate alfist , altul care pleaca de aici in cautarea unui trai decent . Pe mine ma bucura mult cand mai aflu ca cineva pleaca din mocirla asta . Probabil isi spune cuvantul frustrarea mea ca nu am reusit sau nu mi-am dat niciodata sansa asta iar cu trecerea anilor au aparut diverse motive care m-au impiedicat sa iau decizia asta . De dorit mi-am dorit mereu dar se pare ca nu e suficient sa vrei :)
Stiu ca sunteti cativa care traiti pe afara si chiar sunt curios daca va e mai bine . Cat de greu v-a fost la inceput si ce sfaturi aveti pentru cei care apuca drumul asta . Ce avantaje si dezavantaje aveti acolo fata de aici . Poate asa ii ajutam si pe altii sa ia sau sa nu ia o decizie care le va schimba viata .

Hai , curaj :)
Eu sunt, imi pare bine ca ne-am intersectat la Ciprian, adusesem masina la doctor :).
Din pacate am obosit sa astept si sa sper ca se va schimba ceva cu adevarat, ceva de care sa apuc sa ma bucur si eu. Macar pana acu vreo doi ani parca eram totusi pe o panta ascendenta, cu suisuri si coborasuri, dar overall, cand trageam linie, parca mergeam in sus totusi..., speram ca macar generatiile urmatoare vor putea trai intr-o tara normala la cap. Acu, intr-o perioada care este totusi de crestere, nu se face absolut nimic (de fapt, se fac.. referendumuri, statui, catedrale, concerte... ). In fine, sunt constient ca afara ramai strain toata viata..., ramane sa vedem cum se simte asta pe propria piele.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 03 Oct 2018, 23:46 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Cat de strain ramai depinde NUMAI de tine.
Am inteles ca te muti in Jermania? in ce zona. Mai e si Marius undeva pe langa Stutgart. Daca vrei sa il contactezi nu cred ca mai da pe aici, dar are un blog a carui nume imi scapa acum.

@valerica: exact, ai punctat foarte bine. Si eu si multi altii suntem in aceeasi dilema... Cel putin aici razbeste un puternic iz de debandada, neorganizare, neprofesionalism, etc, etc.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 14:24 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
nesquick Quote:
Vara aceasta am intrat într-un lidl in Viena/Austria pentru a cumpara apa și câteva fructe. Aceleași produse ca in ro doar ca minim dublu la preț. Spre ex un kilogram de banane era ~3euro pe când la noi este 3-4lei. Și nu erau Dole :))
Te-as contrazice. Este exact acelasi pret, numeric vorbind. 3 euro raportat la un salariu de 3000 euro este acelasi lucru cu 3 lei raportat la un salariu de 3000 lei. Deci, in acest caz, nu este mai scumpa o banana pentru un vest european (la el in tara) decat pentru un roman (in Romania). Este mai scumpa doar pentru un roman care cumpara din afara.
La benzina insa situatia este diferita. Vest europeanul plateste la el in tara, sa zicem, 1.20 euro/litru. Un roman plateste in Romania cam 6 lei/litru (deci cam tot pe acolo in euro). La un salariu de 3000 euro/luna in Vest, ca sa fie echivalent in Romania, ar trebui ca noi sa castigam 3000 * 4.6 lei = 13800 lei/luna. Dar nu este asa. Puterea de cumparare in acest caz este net in favoarea celui din vest.

Oricum am da-o, nu avem nici pe departe puterea de cumparare a celor din Vest, nu avem calitatea vietii de acolo (cu toate imperfectiunile de acolo) etc.



PS: Abrevierea pentru Germania este 'D' si nu 'DE'.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 14:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7876
Car: Vespa
Location: Bucuresti
O sa ma prefac ca nu am vazut mentiunea ta :)
https://www.worldatlas.com/aatlas/ctycodes.htm


Attachments:
67CC7B24-7BAF-4055-8C18-78BDA0E7BB4E.png
67CC7B24-7BAF-4055-8C18-78BDA0E7BB4E.png [ 92.15 KiB | Viewed 2355 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 15:16 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 868
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Mea culpa atunci, pentru mine abrevierea tarii de la numarul de inmatriculare auto ('D') era aceeasi cu abrevierea folosita pentru tara ('DE').


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 15:37 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
centurion Quote:
nesquick Quote:
Vara aceasta am intrat într-un lidl in Viena/Austria pentru a cumpara apa și câteva fructe. Aceleași produse ca in ro doar ca minim dublu la preț. Spre ex un kilogram de banane era ~3euro pe când la noi este 3-4lei. Și nu erau Dole :))
Te-as contrazice. Este exact acelasi pret, numeric vorbind. 3 euro raportat la un salariu de 3000 euro este acelasi lucru cu 3 lei raportat la un salariu de 3000 lei. Deci, in acest caz, nu este mai scumpa o banana pentru un vest european (la el in tara) decat pentru un roman (in Romania). Este mai scumpa doar pentru un roman care cumpara din afara.
La benzina insa situatia este diferita. Vest europeanul plateste la el in tara, sa zicem, 1.20 euro/litru. Un roman plateste in Romania cam 6 lei/litru (deci cam tot pe acolo in euro). La un salariu de 3000 euro/luna in Vest, ca sa fie echivalent in Romania, ar trebui ca noi sa castigam 3000 * 4.6 lei = 13800 lei/luna. Dar nu este asa. Puterea de cumparare in acest caz este net in favoarea celui din vest.

Oricum am da-o, nu avem nici pe departe puterea de cumparare a celor din Vest, nu avem calitatea vietii de acolo (cu toate imperfectiunile de acolo) etc.



PS: Abrevierea pentru Germania este 'D' si nu 'DE'.
Ai citit printre rânduri se pare.
Și eu am spus accelasi lucru. Doar un coleg mai sus afirmase ca sunt preturile mai mici comparativ cu RO.

Este normal ca prețurile bunurilor sa fie direct proportionale cu salariile. Anormal este ce se întâmpla in RO.
Puterea noastră de cumpărare este infima... unii fac rate la un telefon mobil și merg cu tramvaiul... mnohhh e și chestie de rațiune...
Cu siguranta și poporul are partea lui de vina. A plecat capul in jos și a strâns din dinti. In fine... este irelevant sa dezvoltam asta...


PS. DE este codul de reprezentare geografică pentru Germania. Abrevierea pentru Germania este DE... cel puțin de când este membra UE. D este vechea abreviere...
Eu așa știu... dar poate greșesc.







Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 15:42 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15246
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Stii gresit! Toate tarile lumii au abrevieri formate din 2 si 3 caractere, este un standard ISO recunoscut international.

https://www.nationsonline.org/oneworld/ ... e_list.htm


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 15:44 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
ALXege Quote:
Stii gresit! Toate tarile lumii au abrevieri formate din 2 si 3 caractere, este un standard ISO recunoscut international.

https://www.nationsonline.org/oneworld/ ... e_list.htm


Sent from my iPhone using Tapatalk
Și eu ce am spus?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 16:18 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
nesquick Quote:


Este normal ca prețurile bunurilor sa fie direct proportionale cu salariile. Anormal este ce se întâmpla in RO.
Puterea noastră de cumpărare este infima...

cum asa? un aifon sa coste 1000 de euro in Ghermania si doar 1000 de lei in Romania? de ce ? ca sntem noi lenesi si ne plece sa tragem matza de coada ori de cate ori avem ocazia? Suntem saraci, dar si puturosi. rau :(


Legat de preturi, Ness, un singur exemplu nu reflecta realitatea. Ca ai fost tu intr-un magazin dintr-o oarecare tara. daca vrei sa te documentezi, intra pe eurostat etc si vezi indicii de preturi.
Marile corporatii profita de noi (romanii) si ne "siluiesc" cum vor: produse scumpe, de multe ori la aceleasi preturi (raportat in EUR), sau chiar mai mari ca in vest, dar calitate "adaptata" la nivel de regiune, adica (semnificativ) mai jos. Sunt analize si discutii la nivel de CE despre acest subiect.

BTW: Evian 1.5 L costa 0.6 euro. Paris, zona 1. Abia astept sa ajung "acasa" sa iau o Bucovina la 2.5 Ron.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 19:07 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
Cristi,

Usurel cu remarcila la puturosenie, sa nu o dai si tu in bara. Omul e la fel de puturos indiferent de culoare, natie, sex, varsta, etc, etc. Si ma refer aici la pulime, care reprezinta 90% dintr-o natiune. Diferenta o fac aia 10%, sau chiar mai putin, care reprezinta elitele. Si de aia 10% duce lipsa Ro.
Diferenta o fac regulile, normele si legile care se respecta mai mult in vest decat in Ro, pentru ca aia 10% au reusit sa creeze mecanismele prin care acele reguli , norme si legi sa se respecte.

Ca tot suntem pe un forum auto o sa iti dau un exemplu din trafic: tu parchezi masina unde nu ai voie la o margine de drum. In UK, de exemplu, e un cap sec care se plimba frumusel cu un gaget asemenator unui telefon care iti emite amenda pe hartie, iti face poza, fae poza la masina si semnul de parcarea interzisa, ti-o pune in geam frumusel intr-un plic de plastic sa nu ti-o ude ploaia si la revedere. Amenda e inregistrata in sistem. Daca nu o platesti dai de alte belele (nu stiu exact ce se intampla ca nu am mai studiat, dar iese nasol daca nu o platesti, iar oamenii platesc).
De ce se parcheaza neregulamentar in Ro? de ce nu se pot crea mecanisme asemanatoare? pentru ca nu avem acele 10% elite care sa fie implicate la toate nivelele si in toate domeniile.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 20:05 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@yux,

Pentru ca o buna parte din aia 10% parchează neregulamentar :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Romania - incotro?
PostPosted: 04 Oct 2018, 20:06 
Offline
User avatar

Joined: 08 Oct 2010, 20:59
Posts: 1089
Car: No Alfa :(
Location: Bucuresti
am citit cu real interes tot ce s-a scris aici in ultimele zile.

Eu sunt unul care s-a intors inapoi in RO dupa 7 ani in vest si sunt cu inima impacata:
Acum sa elaborez:
Nascut in 87, terminat facultatea in 2009, gasit partenera de viata in 2007, pasiune IT.
Era 2009 iar eu si prietena mea am avut parte de un inception privind plecarea in vest. Cautam orice......aplicam pe aupair pentru a fi ajutoare de casa/copii pentru cei din UK (mentionez ca nici eu si nici prietena mea nu trecusem granita pana in acel moment. Aveam asteptari ca o sa gasim laptele si mierea si un nivel inalt de educatie). In 2010 am primit un pont de la un vechi prieten de cartier ca exista un contract de 3 luni (care pana la urma s-a prelungit pentru 7 ani) prin vest sa lucrez in Level1 IT support. Am zis DA fara sa ezit si intr-o luna eram cu prietena mea in masina (Fiat Stilo). Conduceam catre Vicenza (Italia) si urma sa ofer serviciile de IT intr-o baza Americana, pentru sistemul de invatamant civil. pana in acel moment IT-ul fusese doar o pasiune pentru mine si toata experienta mea in munca pe hartie era "vanzarea". Mi-a prins foarte bine experienta in vanzari deoarece reusisem sa trec peste tracul pe care il aveam cand vorbeam cu straini. Dupa 2 ani am ajuns sa conduc echipa din care faceam parte si toata cariera mea era pe val (bani multi, si reward profesional). Chiar daca o duceam cel mai bine financiar din tot blocul in care locuiam, pentru vecinii mei Italieni eram tot doar un "amarat", "hot" etc. Roman. Rasism la putere maxima. In timp am observant ca nu era ceva targetat doar catre mine ci asa erau ei crescuti si acel tratament era inclusiv catre alti italieni. Reci, fiecare cu felia lui. Eu reuseam sa duc o viata buna deoarece ma plimbam foarte des (locatia geografica in Europa era ideala), insa prietena mea suferea in tacere. Eu aveam success iar ea isi petrecea cel mai mult timp in casa. A incercat din rasputeri sa gaseasca ceva de munca (pe asteptarile ei) insa nu reusea. A avut ocazia sa predea engleza, romana, lucru in merchendazing si sa mai faca ceva voluntariat insa tot in baza Americana. Nimic in comunitatea italiana. Timpul a tot trecut si a trecut iar viata acolo era doar o viata in 2 cu foarte putine activitati cu alte persoane. Cu timpul ne-am casatorit....apoi am discutat sa facem un copil. Am aflat ca urma sa avem un copil pe la inceputul lui 2017. Din toata experianta noastra de pana atunci in Italia stiam CLAR ca nu prea ne doream sa crestem un copil in Italia. Noi consideram ca educatia in zona unde noi traiam este cu mult sub nivelul Bucurestiului. Dupa cateva luni am aflat ca si contractul meu de munca urma sa se termine si nu mai puteam fi eligibil in contractul ce urma pentru ca de la acel punct era permis sa lucrezi doar daca aveai Secret Clearance iar asta se putea obtine doar de cetatenii Americani.
Am inceput sa aplic la joburi, cele mai multe prin Germania insa tot ce obtinusem nu era la nivelul asteptarilor mele (dupa ce facusem ceva calcule nu era "rentabil" sa traiesc in afara tarii). (ofertele erau intre 2000-2200 eur)
Am decis sa ne intoarcem in tara pentru a creste copilul aici pentru cel putin 2 ani insa Romania m-a vrajit si nu cred ca o sa mai plec. Am reusit sa ma angajez (tot IT) dupa 3 luni si desi eram platit de 6x mai putin, eu eram relativ fericit (sotia era cu adevarat fericita avand familia ei aproape). Acum am schimbat job-ul si am mai redus diferenta la 3x si lucrurile chiar au inceput sa se aseze. (fetita a facut 1an si creste foarte frumos, si-a gasit si sotia un job decent, familia e aproape).

Mentionez ca un lucru foarte important care contribuie la confortul din tara se datoreaza celor 7 ani in Italia. Cat am muncit acolo am strans niste banuti care au fost investiti aici in Bucuresti.

Concluzie pentru cine nu a citit:
Vest:
+ pentru anumite tipuri de munci (in special servicii, constructii, transport),
+ infrastructura
+ servicii medicale (cele incluse de stat)
- nu prea exista viata sociala (mai ales daca nu traiesti in sau pe langa metropole)
- departe de familie
- RASISM
- esti vazut ca piela P*L*I

Romania:
+ familie, prieteni, femei BUNE
+ ceva.......ce nu e palpabil
+ AlfaClub - anul asta am fost la primul alfa fest :)
- *cenzurat* PSD
- *cenzurat* Dragnea

_________________
din 08.2024 - 2020 Kia E-Niro 64kwh 204CP - New Red
Ex: 06.2021 - 09.2024 - 2018 Nissan Leaf Accenta 40kwh 150CP - Alba
Ex: 11.2019 - 07.2024 - 2016 Seat Leon ST 2.0tdi 150CP DSG - Negru
Ex: 05.2020 - 06.2021 - 2013 Alfa MiTo 1.3mJTD 85CP - Nero Etna
Ex: 09.2019 - 11.2019 - 2015 Renault Clio Estate 1.5 dCi 90CP - Alba
Ex: 03.2016 - 09.2019 - 2011 Alfa Romeo Giulietta 1.4MAir 170CP - Rosso Competizione
Ex: 10.2012 - 04.2016 - 2006 Alfa Romeo GT 1.9mJTD 150CP - Grigio Lipari
Ex: 11.2009 - 05.2013 - 2002 Fiat Stilo Coupe 1.8Mpi 133CP - Rosso Tiziano


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 116 17 18 19 2028 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited