It is currently 24 Sep 2024, 22:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1102 103 104 105 106167 Next
Author Message
PostPosted: 12 Jan 2015, 10:33 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
ibiza Quote:
@lucianm, legat de ce ziceai de coran, cam la fel umbla vorba si despre vechiul testament, foarte intolerant: sa fie omorati toti cei care nu cred, samd. Problema e ca in multe zone islamul e acum in evul mediu, nu au prea avut parte de o perioada iluminist-umanista. Cam ce faceau europenii acum sute de ani, fac acum musulmanii.
Ce faceau acum cateva sute de ani europenii, faceau acum cateva sute ani musulmanii, fac si acum si, mai grav, vor mai face!
Sa nu confundam partea politica cu cea religioasa.
Manifestatia de ieri ar fi caraghioasa, daca n-ar fi trista.
Despre resorturile religioase, si nu numai, ale terorismului islamic putem discuta, dar cu cartea in fata, ca sa zic asa, m-am saturat de discutii intre oameni care isi dau cu parerea, fara o minima cultura istorica, care nu stiu ce scrie in Biblie, sa nu mai vorbim de Coran.
Dar gata...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 11:15 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
http://www.comisarul.ro/politic/arogan% ... 15989.html" onclick="window.open(this.href);return false;

“Nu, nu se măresc salariile! Îmi cumpăr eu Bugatti”

N-am FB, butonam aseara televizorul si am "vazut" un "reportaj" . Ce caterinca, asta e nivelul la noi, indiferent de cati bani au unii.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 15:55 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 11:54
Posts: 44
Car: Alfa159 SW
Location: Bucuresti
Bucurestiul, mizeria asta de oras! Dupa 2 saptamani plecat, azi dimineata am facut greseala sa iau masina la birou, claxoane, flashuri, ziceati ca s-a dat start goanei dupa aur. Si cum nu doar mi s-a parut ca e nebunia asta, in urma cu o ora de bine ce i-a sosit Mito-ul fratelui meu, a si intrat un animal in el de i-a spart bara spate....fratele a oprit la semafor si ala era cu 2 don'soare in masina, le arata ce bun sofer e, n-a franat, nimic, tinea probabil la placute si discuri, a ales sa se opreasca in masina din fata.... :censored:

_________________
Alfa 159 SW 1.9 JTDm 16v


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 17:36 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Imi pare rau pentru ghinionul fratelui tau, am trecut multi prin asta. Nu mi-a placut totusi remarca despre Bucuresti, poate sunt eu mai sentimental. Nu vreau sa polemizez despre cine si ce defineste Bucurestiul de azi, inclusiv in ce priveste traficul auto, dar expresia nu e meritata. Da-l naibii de trafic, un oras mai inseamna si altceva.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 19:17 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Mda, :)) , nu stiu ce sa zic, momentan Bucureștiul are mai multe bile negre decât albe, este în zona "jeg de oraș". Din clipa în care vezi că se poate și există și alt fel de capitală renunți la orice fel de subiectivism: Bucureștiul este o mizerie de oraș!

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:05 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Foarte docta observatia, exista intr-adevar si alte capitale, chiar diferite de Bucuresti, aici m-ai emotionat. :D Din fericire, concluzia ta nu este o miza in recunoasterea culturala a Bucurestiului.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:07 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Înțelegi ce vrei din ce am scris și îți respect părerea! Pace!

P.S. Și discuția nu era tocmai despre latura culturală a capitalei :)

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:15 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
La cultura Bucuresti nu intra nici in top 5 din tara.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:17 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
tudyniuz Quote:
La cultura Bucuresti nu intra nici in top 5 din tara.
Ai si argumente?

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Bucurestiul e un oras al contrastelor, si sunt asa de accentuate, incat din Zetari si pana in Primaverii realizezi ca nu e tocmai asa de rau. Eu stau pe o strada care la un capat dau in Casa Poporului iar la celalat canta manele (si are doar 150m), tot timpul incerc sa intru si sa ies pe unde trebuie...
Calitatea oricarui oras e dat de calitatea locuitorilor. Suntem balcanici (asta nu e o scuza, dar e un motiv)...

Cat despre cultura, depinde despre care cultura se vorbeste (despre cea istorica, despre cea actuala?), in ultimii 30 de ani cultura s-a mutat in provincie, e mai liniste acolo, nimeni nu va scrie poezii, nu va picta, nu va compune, intr-un apartament pe Magheru.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:28 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Bine spus!

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:29 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
georgecristian Quote:
tudyniuz Quote:
La cultura Bucuresti nu intra nici in top 5 din tara.
Ai si argumente?
Cluj, Timisoara, Sibiu, Sighisoara, Iasi...

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
tudyniuz Quote:
georgecristian Quote:
tudyniuz Quote:
La cultura Bucuresti nu intra nici in top 5 din tara.
Ai si argumente?
Cluj, Timisoara, Sibiu, Sighisoara, Iasi...
Fara Bucuresti topul arata cam asa:
1. Cluj-Napoca
2. Sibiu
3. Sfântul Gheorghe
4. Timişoara
5. Alba Iulia
6. Iaşi
7. Bistriţa
8. Târgovişte
9. Miercurea-Ciuc
10. Târgu Mureş
11. Constanţa
12. Oradea
13. Craiova
14. Piatra Neamţ
15. Braşov

Sursa este urmatoarea: http://www.culturadata.ro/wp-content/up ... r_2010.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Spor la citit!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:46 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
@Tudyniuz: Era vorba de argumente, nu o lista de nume. Imi plac si respect orasele pe care le-ai enumerat pentru aerul si locuitorii lor.
SI nu marsez la meciul obosit provincia versus capitala
Antonel, inteleg ca nu iti place Magheru, exista si alte strazi, parcuri frumoase, cartiere boeme superbe, mari institutii culturale, universitati, teatre, muzee de mare valoare, evenimente culturale frecvente de prim rang in Bucuresti. Indraznesc sa spun, foarte multe. Chiar si oameni de mare valoare spirituala, artistica. Bucurestiul nu lancezeste dpdv cultural, nu traieste doar dintr-o poza de arhitectura, din memoria unei istorii glorioase. Totul depinde de deschiderea personala, cred.
Toate bune!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Last edited by georgecristian on 12 Jan 2015, 21:56, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
georgecristian Quote:
@Tudyniuz: Era vorba de argumente, nu o lista de nume. Imi plac si respect orasele pe care le-ai enumerat pentru aerul si locuitorii lor.
SI nu marsez la meciul obosit provincia versus capitala
Antonel, inteleg ca nu iti place Magheru, exista si alte strazi, cartiere boeme superbe, mari institutii culturale, teatre, evenimente culturale frecvente de prim rang in Bucuresti. Chiar si oameni de mare valoare culturala. Totul depinde de deschiderea personala, cred.
Toate bune!
Era doar un exemplu (oarecum neinspirat). Nu am nimic cu Magheru (oricum cred ca e bulevardul cu cele mai multe piane, sau pianine (ca garsonierele sunt mici)); fac tot timpul asocierea cu Johnny Raducanu si e suficient.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 21:55 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Cred ca cei mai indreptatiti sa-si dea cu parerea despre un oras sunt bastinasii. Daca un bastinas spune ca Bucurestiul e simpatic, trebuie minim 10 venetici care sa-l contrazica, ca sa existe o paritate. E normal ca atunci cand te-ai nascut si crescut la tara sau intr-un oras mai mic, Bucurestiul sa te sperie si sa te dezguste cu metroul, troleul, cocalarii, boschetarii si taximetristii lui, dar cand ai crescut cu ei, e altceva, ii percepi altfel.

@Hermanoli: Mai scuteste-ne cu figurile astea de diaspora, plus ca Tallinn-ul nici nu are metrou.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2015, 22:11 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Până una alta noi, diaspora, v am scăpat de Puie Monta! :)) Am încheiat subiectul =))

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 00:28 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 11:54
Posts: 44
Car: Alfa159 SW
Location: Bucuresti
Domnilor, sub nicio forma nu am vrut sa isc o discutie in contradictoriu, imi varsam of-ul. Afirmatia mea a fost nu doar "la cald" ci in ultimii ani asta tinde sa fie perceptia mea, prea mult tupeu, prea multa nesimtire, prea gratuit si la tot pasul. Nu din cauza incidentului care deh, l-am trait cei mai multi dintre noi ca protagonisti, fie de o parte, fie de cealalta, ci datorita comportamentului si atitudinii :"ce vrei ma ca asa era", "zi ma cat vrei sa-ti dau" etc, toti gresim, nu e de neinteles. Motiv pt care eu am insistat la telefon sa cheme politia, cel putin l-a sanctionat. In fine, oameni de calitate sunt peste tot, asta este cert, difera doar "densitatea".
Va salut, seara buna.

_________________
Alfa 159 SW 1.9 JTDm 16v


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 12:13 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Hermanoli Quote:
Până una alta noi, diaspora, v am scăpat de Puie Monta! :)) Am încheiat subiectul =))
:lol:
Hermanoli, fara suparare, ba din contra, asta imi aduce aminte de un cunoscut al meu, care, pentru paza, avea doi caini. Un mix de dog german si mastiff, care dormea toata ziua, si un soi de pinscher, care, cand latra, vibra pe picioare. Primul lucru, daca te apropiai de curte, auzeai pinscherul. Incepeai sa zambesti, dar acesta il scula pe monstrul din spate. Si, cand il auzeai si vedeai pe celalalt, nu prea iti mai venea sa stai langa gard, nicicum sa intri in curte.
Intelegi paralela?

Semnat: un bucurestean get-beget.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 12:42 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Am vrut sa zic ca e acelasi lucru ca la Revolutie: o fi inceput in alta parte, dar daca nu se mobiliza Bucurestiul, nu iesea nimic. Bucurestiul e ca o bestie, se trezeste greu, e balos si imputit, dar are avantajul marimii si al fortei. Iar, uneori, e maret.
Vorbind strict de oras, e paradoxal si contradictoriu, dar este evident ca, in ultimii ani, s-a schimbat in bine si, cu tot respectul pentru celelalte orase din Romania, Bucurestiul e in alta liga. Nici eu nu sunt multumit de orasul meu, clar, dar, lasand patriotismele locale la o parte, e o mare diferenta, culturala, antreprenoriala, etc. Multi din cei veniti din alte orase, ca si unii colegi ai mei de facultate, de exemplu, il injura, dar 90% din ei au ramas aici. As spune din pacate, daca as vrea sa fiu rau.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 12:49 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Cu părere de rău si din păcate la fel zicem si noi cei care am rămas pe aicisa...

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 12:59 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15246
Car: 115/960
Location: Bucuresti
De ce valerica? Ce anume te tine aici, daca ai pareri de rau despre treaba asta? :)

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 13:28 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
lucianm Quote:
Am vrut sa zic ca e acelasi lucru ca la Revolutie: o fi inceput in alta parte, dar daca nu se mobiliza Bucurestiul, nu iesea nimic. Bucurestiul e ca o bestie, se trezeste greu, e balos si imputit, dar are avantajul marimii si al fortei. Iar, uneori, e maret.
Vorbind strict de oras, e paradoxal si contradictoriu, dar este evident ca, in ultimii ani, s-a schimbat in bine si, cu tot respectul pentru celelalte orase din Romania, Bucurestiul e in alta liga. Nici eu nu sunt multumit de orasul meu, clar, dar, lasand patriotismele locale la o parte, e o mare diferenta, culturala, antreprenoriala, etc. Multi din cei veniti din alte orase, ca si unii colegi ai mei de facultate, de exemplu, il injura, dar 90% din ei au ramas aici. As spune din pacate, daca as vrea sa fiu rau.
Nu vreau sa par nerecunoscator atata timp cat si eu sunt printre cei care au ramas in capitala. Aici am avut parte de oportunitati care in alte parte nu existau. Dar, Bucurestiul nu este o capitala europeana de mentionat in orice fel de discutie pozitiva. Fiecare lucru bun care s-a produs in capitala a fost datorita vremurilor care au evoluat in acest mod, iar Bucurestiul a fost doar prins in vrie. Atata timp cat in Bucuresti este nevoie de 3 primari ca sa termini un amarat de pasaj n-are sens sa vorbim despre schimbari in bine sau atunci cand Iuliu Maniu este refacut in fiecare an.

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 13:34 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Eu nu as putea trai in alt oras din tara . Se misca prea greu lucrurile , daca ma intelegeti . De aici se da ora exacta pentru absolut orice se face in tara asta . Dar cand vine vorba de alte capitale , da , suntem mult in urma .


Top
   
PostPosted: 13 Jan 2015, 13:38 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
M-aș întoarce azi acasă daca ar fi locuri de munca, infrastructura minim, transport in comun, sistem medical (ca idee in Rosiori nu exista ortoped...nu mai vorbim de alte specializări de urgenta vitala), lipsa magazinelor, supermarketuri si altor localuri pentru a petrece puțin timp la final de săptămână, parcuri neîngrijite, locuri de joaca sau alte necesități pentru un copil, ca vreodată va veni unul, plus multe altele. Aici ma refer la un oraș mic unde viața e oarecum destul de liniștită si monotona, daca vorbim de Craiova, Constamta...le asemănam lejer cu Titan, Drumul taberei, Dristor și alte cartiere mai mari.
Sa îți mai dau un exemplu, am fost la urgenta la Rosiori cu durere abdominala destul de puternica pt mine daca m-am dus la spital. M-a consultat medicul de garda ai mi-a dat o rețetă cu un antiinflamator. Nu analize de sânge, nu ecografie, nu sumar de ceva, nimic.
Am mai zis si pe alt topic, in provincie e mișto in vizita, nu sa locuiești permanent.

Bucureștiul suferă nu doar in comparație cu alte capitale ci si cu orașe mari din alte tari. Marea problemă e ca nu are un alt oraș "concurent" in apropiere iar celelalte orașe mari se confrunta cu aceeași problema.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 1102 103 104 105 106167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited