It is currently 24 Sep 2024, 10:28

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 191 92 93 94 95167 Next
Author Message
PostPosted: 13 Mar 2014, 13:03 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
si a mai murit un brand...
http://www.zf.ro/zf-24/ca-ul-romtelecom ... e-12255841" onclick="window.open(this.href);return false;

ce urmeaza sa se mai vanda in viitorul aproiat... :scratch:

- Posta Romana
- CFR calatori

?

Niste conducatori de 2bani, imi este sila... de multe ori refuz sa ma mai uit la stiri si sa mai citesc presa... imi provoaca greata..

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 13:19 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
cristianmiu Quote:
sa se mai vanda in viitorul aproiat... :scratch:

- Posta Romana
- CFR calatori

?
Sa iti fie greata de serviciile oferite de Posta Romana si CFR calatori, nu de faptul ca exista eventualitatea ca vor ajunge la straini ;)

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Posta Romana? Cine mai trimite scrisori? Inca mai au noroc cu pensiile si alocatiile. Si oricum sunt prea multe firme de curierat.
CFR Calatori? Sunt de mult cu un picior in groapa. Trec des pe pasajul Basarab, autogara IDM arata mai bine decat Gara de Nord.
Pe mine ma uimeste cum de unele banci inca mai cer facturi de telefonie fixa. Mai exista asa ceva la persoanele fizice?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 14:29 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
cristianmiu Quote:
si a mai murit un brand...
Ce brand? ROMTELECOM dateaza putin de dupa '89. Nu se poate numi brand, nu are vechime nu are pedigree.

Posta Romana ar face bine sa o vanda la unii care se pricep sa faca afaceri. Sistemul e atat de imbatranit inca nu face fata. Ai incercat sa trimiti un colet cu ramburs? te iei cu mainile de cap. Iar serviciul de curierat rapit e scump, si nu ofera mai nimic in compartie cu firmele dedicate de curierat rapid. Nu exista tracking pentru colete, daca vrei sa afli ceva despre coletul trimis tre sa sa faci o cerere cu solutionare in 2 saptamani. Pai mah, coletul tre sa ajunga in 2 zile, si tu imi spui ca imi dai un raspuns in 2 saptamani? pentru binele oamenilor care lucreaza acolo ar fi bine sa se privatizeze. Da, o parte nu o sa isi mai gaseasca loc in noile structuri, insa cei care raman vor face si ei o munca ok, cu rezultate ok care sa ii satisfaca.

CFR-ul e pe duca datorita mancatoriei din interior si exterior. Toata lumea vrea sa profite de pe urma lui dar fara sa investeasca un leu. Din '89 s-a investit prea putin in vagoane si infrastructura. Nici nu e de mirare ca lumea fuge ca de dracu de calatoria cu trenul. Sa va spun: 2 persoane cu acceleratul Buc-BV costa aproape 200 ron dus-intors. Plus transport pana si de la cele 2 gari pana unde vrei sa ajungi. Timp, aproximativ 3 ore + timpul la si de la cele 2 gari pana unde vrei sa ajungi. Acum, pe sosea sunt 172 x 2 km plus sa zicem ce mai te invarti prin oras pana la iesire inca vreo 20-25. La un consum mediu de 7% (cam atat scot eu pe ruta asta) fac in jur de 2,5ore din casa in casa, adica de cand scot cheia din usa si pana o bag in cealalta usa, faceti si voi socoteala cum e mai rentabil. Bineinteles, poti scoate consum de 6% sau 5% sau chiar 4% functie de cat de repede mergi si ce masina folosesti. In toate variantele nu depasesti 3,5ore. Unde mai pui flexibilitatea de a merge cu propria masina sau unde mai pui economia daca merg chiar 3 sau 4 sau 5 oameni in masina.
Da exista o conditie in toata afacerea cu masina: nu pleci odata cu toti turistii de pe valea Prahovei duminica dupamasa.
Si inca o chestiune: treburile care circula pe aceasta ruta sunt parfum, sa vedeti prin alte parti ce cazane se rostogolesc pe sine la vale.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 14:51 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1228
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Posta Romana au "track and trace" si functioneaza ok. Eu sunt multumit de serviciile lor. Ce ma enerveaza ca nu aduc coletele la domiciliu sau poate ca nu am solicitat eu acest serviciu.
Legat de transportul pe calea ferata, am fost placut surprins sa vad ca se misca ceva, in sensul ca au aparut vagoane decente, cu aer conditionat, caldura, prize de curent si toalete curate. Intr-adevar au probleme la nivelul timpului de calatorie dar cel putin pe ruta Galati-Bucuresti, face exact cat un maxi-taxi. Cu masina, nu renteaza deorece eu consum 250ron pe benzina fara vignieta iar pe tren dau 75ron(dus) si stau fara stres de radare, accident, probleme tehnice, etc. Acum au si sistemul de cumparare a biletelor on line si mai beneficiezi si de reducere in functie de cat de devreme il achizitionezi.

_________________
Alfa Stelvio Q4 2.2
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 14:55 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Posta romana nu are rival in tara noastra ca mijloc de expeditie si pot spune ca si international tot posta e baza.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 14:56 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Orice companie postala/de telecomunicatii nationala nu are cum sa nu fie profitabila. Daca e manageriata corespunzator, se intelege.
Deutsche Post si Telekom asta sunt, ca si OTE, etc...
Eu mi-am luat de mult speranta ca aceste companii romanesti mai pot fi vreodata conduse BINE de romani. Nu ca n-ar putea, dar la noi statul = ciuma lui Caragea + tatarii lui Gingis-Han.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 15:09 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
valerica Quote:
Posta romana nu are rival in tara noastra ca mijloc de expeditie si pot spune ca si international tot posta e baza.
LOL, de fapt nu, trolololololololololololol.


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 15:23 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Trimit lunar ~30 de colete de pana la 1kg, majoritatea ramburs unde costul este de 11lei, tariful nou, anul trecut era 7-8lei. La cele fara ramburs costa 3lei.
In orasele apropiate ca distanta de Bucuresti ajung in aceeasi zi sau de pe o zi pe alta, la cele indepartate dureaza 2-3-4 zile.
Niciodata nu s-a pierdut vreun colet, exista probleme in cazul in care produsul nu este ambalat corespunzator, dar nu stiu cat e vina postei sau a expeditorului.
De obicei merg la posta in jurul pranzului, pentru a evita aglomeratia, seara e aglomerat sau dimineata.

A, comparat cu firmele de curierat, costul transportului in localitatile fara oficiu costa cat o zi de munca, iar o expediere ramburs iti da de gandit daca nu poti face personal treaba asta.
Cargus niciodata nu m-a sunat sa ma anunte ca vin sa aduca pachetul, de fiecare data am sunat eu si apoi am asteptat, imi amintesc ca intr-o sambata i-am asteptat pana la 15 si apoi cand am verificat pe site il programase pentru luni, chipurile la cererea mea.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 16:01 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
valerica Quote:
Posta romana nu are rival in tara noastra ca mijloc de expeditie si pot spune ca si international tot posta e baza.
Posta Romana s-a blocat in timp; e resuscitata de faptul ca flota lor auto nu e a lor, si e interesul unora sa se invarta rotile, la un moment dat se vor trimite colete si plicuri goale numai ca sa mai aiba capusa ce suge.
Doar pretul ii tine in picioare, dar cand vei avea de trimis 30 de colete pe zi, te lasi pagubas, iar durata de livrare de 2-3-4 zile deja ii intoarce in timp.
Cargus-ul nici nu poate fi luat in calcul, nici nu mai exista...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 16:21 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Nu expediez ceva care trebuie sa fie urgent intr-un anume loc, pentru asta exista Urgent curier, habar nu am si nici nu ma intereseaza cat timp astia ofera cel mai bun pret si serviciu bun. Ca mine sunt mii de persoane, altfel nu s-ar vaita altii de aglomeratia de la posta, corect sau aia trimit plicuri goale, spam nu alta :)) ???
Nu stiu daca mai exista, cert e ca eu primesc coletele expediate prin dhl prin cargus, iar cargus nu mi se pare o firma serioasa, nu as trimite prin ei decat la costurile postei, cum nu as face-o nici la alta firma.
Doar de curiozitate, stii care e diferenta de pret intre posta si fan la un colet pana la Oradea cu ramburs 200lei? Fa o simulare de pret te rog si apoi facem un test, eu trimit prin posta, tu prin fan si vedem care renteaza.
Antonel, am ani buni de cand folosesc posta si am avut experiente si cu firmele de curierat, ce ofera posta o face bine, ca te lovesti tu de ei o data pe an, nu este un exemplu de fenomen negativ.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
valerica Quote:
Trimit lunar ~30 de colete de pana la 1kg,
Ce draq hobby mai e si asta ?


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 16:56 
Offline

Joined: 27 Jun 2011, 21:37
Posts: 324
Car: --
Location: --
Nu ne vindem tara!
Capitalistii ie rai si suge sangele poporului.


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 16:56 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
mugurel Quote:
valerica Quote:
Trimit lunar ~30 de colete de pana la 1kg,
Ce draq hobby mai e si asta ?
Machete auto la scara 1:43, iar pentru a mari colectia mai fac mici gimbuslucuri :lol:
Tocmai asta ziceam cu pretul mic la posta, efectiv cei carora le trimit nu sunt dispusi sa plateasca in plus doar sa le primeasca mai devreme cu una,doua zile.


Ca tot zicea Antonel ca nu exista Cargus, cel mai mare site de anunturi, okazii.ro incearca sa livreze prin ei, so?
http://blog.okazii.ro/pret-exclusiv-la- ... cu-cargus/" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 18:16 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
In Bucuresti s-au inchis jumatate din oficiile postale. Acum cateva luni nu gaseam posta pe la unirii, la Sf Vineri nu, la BNR nu. Nici de la Romana nu mai poti trimite pachete. Si mai e una pe langa Lazar si nici de acolo nu mai poti trimite. De unde trimiteti voi pachetele alea lunar?

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 18:33 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Prea erau oficii postale la orice colt, amplasamentele lor costa bani sau pot produce bani.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 18:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Si case de pariuri...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 18:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
cazinourile ma dispera pe mine ...
A , si bisericile care apar non stop


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 19:19 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Romtelecom-ul s-a vandut cand era o companie bine organizata si pe profit. Asta ar trebuie sa enerveze, nu ca se rebranduieste acum.
Posta Romana, manageriata cu interes, ar pune in cap toate firmele de curierat. Ei nu platesc chirii pe sedii, au birouri in fiecare satuc sau catun, nu platesc leasing-uri pe masini (mare magarie, pentru cine stie).
CFR Calatori? Atata timp cat exista companii private care FUNCTIONEAZA si sunt pe profit, este evident ca si CFR Calatori ar putea face bani, mai ales ca nu plateste chirie pe infrastructuri si Ceausescu i-a lasat cu cate o mica gara (pentru Dorobantu) in cel mai neinsemnat satuc. Dar, din nou, de ce ai face asta daca nu este a ta?


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 19:43 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
@Jaggguaru: cam ce ziceam si eu
yux_mm Quote:
...Posta Romana ar face bine sa o vanda la unii care se pricep sa faca afaceri. ...

CFR-ul e pe duca datorita mancatoriei din interior si exterior. ...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2014, 19:52 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
atat timp cat visul oricarui baiat cu capul mare si cu ochelari este sa plece din romania care eventual l a scolit si i a asezat corect ideile de baza nu stiu daca are sens sa discutam despre performanta in romania sub patronat de stat/romanesc.

stiu ca uneori e cea mai buna solutie sa pleci pentru ca asa si este in unele cazuri, insa cunosc parinti cu multi bani(deloc saraci) care se lauda la mine ca odralsa praseste in nu stiu ce birou la new york.
atunci le spun ca au reusit ca si crescatori de copii insa au esuat in toate celelalte aspecte, pentru ca o sa moara curand si nu au oferit nimic din ceea ce au luat, au oferit in schimb foarte mult egoism.

nu dati cu pietre, e doar o parere careia i se poate sau nu asuma prezumtia de nevinovatie.

intre timp caracatita politica putreda a ingreunat si inca ingreuneaza instaurarea performantei in romania.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 14 Mar 2014, 01:04 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Jaggguar Quote:
Posta Romana, manageriata cu interes, ar pune in cap toate firmele de curierat. Ei nu platesc chirii pe sedii, au birouri in fiecare satuc sau catun, nu platesc leasing-uri pe masini (mare magarie, pentru cine stie).
Vechea posta din cartier era intr-o cladire Romtelecom, la un moment dat, Romtelecom nu i-a mai vrut si i-a dat afara, obligand posta sa gaseasca o alta locatie. Locatia gasita este intr-o piata, de fapt este o cladire a unui om cu stare care le percepe chirie, inainte acolo era o macelarie care probabil nu renta.
In continuare in sediul Romtelecom nu este nimic, isi plimba oamenii de la bloc animalele prin curte, posta plateste chirie la nenea ala la piata.
Concluzia e ca si posta plateste chirii, cu siguranta nu in toate locatiile dar in multe da, poate ar mai fi una, ca acolo sunt niste oameni cel putin apucatori care cauta smenuri din astea cu diversi oameni in privat, gen dosarul transferurilor.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2014, 21:01 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
madkat Quote:
lasa ca e mai bine sa fie banci si farmacii la fiecare al doilea magazin...

asta daca tot e topic de "ce ma enerveaza".
De Mega Image / Shop&Go nu ziceti nimic? :)

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2014, 21:08 
Offline

Joined: 22 Aug 2011, 17:44
Posts: 315
Taximetristii care se poarta cu tine de parca iti fac o favoare ca te duc din A in B. De parca nu am plati pentru asta.


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2014, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
cainii maidanezi de la Poarta Alba - Basarabi(Murfatlar)

am fost cu unchi sa si rezolve niste probleme in cartea de munca (a muncit la canal in comunism la intreprinderea de utilaj greu) si cum stateam asa linistiti in fata caminului administrativ, distanta de un metru intre noi, a venit un caine "blatist" de undeva din spate si fara nici un zgomot a perforat gamba unchiesului.

nu a latrat deloc, desi vazusem o gasca, e ceva ce nu s a mai vazut, de nedescris, masinarii de ucis.
stau si ma intreb daca eram cu copilul si il rupea.

a scapat la milimetru de o moarte fulgeratoare catelul, trebuie sa ma mai antrenez, imbatranesc.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 191 92 93 94 95167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited