It is currently 24 Sep 2024, 02:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 183 84 85 86 87167 Next
Author Message
PostPosted: 19 Dec 2013, 10:29 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
So true :D

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 12:08 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Ideea RCA-ului nu e rea in general, piata din Romania este insa putin diferita. Parcul auto este similar cu cel din vest (desi veniturile nu sunt), deci din prima piesele pentru reparatie sunt scumpe (indiferent ca vorbim de o aripa de BMW din 94 sau una a unui BMW din 2010 preturile sunt tot pe acolo), service-urile umfla devize de reparatie pe langa faptul ca au orele de manopera aproape ca in afara de scumpe. Ne dorim prime de asigurare ca acum 7-8 ani cand 70% din masini inca erau dacii 1310 dar in acelasi timp ne bucuram cand ne reparam masina in regie proprie si ne mai raman bani de 2-3 prime de asigurare. Practic problema e simpla, majoritatea au niste masini pe care nu si le permit, pune-ti intrebarea cati dintre romani si-ar permite sa isi repare masina intr-un service, un deviz de 100 mil se face din cateva piese avariate, iti garantez ca 90% dintre posesorii de masini nu si-ar permite asta.
PS: Asiguratorii din RO inca se straduiesc sa ajunga cu breakeven cu RCA-urile, in ultimii 2 ani au fost in pierdere asa ca problema cred ca e la mafia service-urilor si la legile care le permit sa faca ce vor cu preturile.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 13:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Eu cred ca tu nu ai inteles postul meu , te invit sa il recitesti. In primul rand, discutam despre RCA, nu CASCO. Adica un "flat fee" impus (majorat arbitrar) pe orizontala , fara nicio legatura cu istoricul meu de daune.
Sugerezi ca as fi cumva responsabil pentru chinul asiguratorilor, sa ii compatimesc si sa platesc anual fortat, din ce in ce mai mult pana cand planul lor de afaceri redevine profitabil, sa ii ajut sa reziste in piata. Inca o data, exista vreo relatie (ascunsa) de business intre mine si acestia, de unde si o responsabilitate morala si legala atrasa? De ce trebuie sa compatimesc chinurile in afaceri ale asiguratorilor, sa le cautionez (in)competenta, mai mult - sa ii finantez involuntar, si nu as face-o pentru alte companii private din Romania, din orice domeniu de activitate?
Abuzul pe care il reclam eu este ca asiguratorii si statul au viciat ideea de asigurare, la baza un act respectabil voluntar intre doua parti, prin care se face o tranzactie transparenta risc versus valoare risc. CASCO, cu alte cuvinte. Intr-o piata de asigurare sanatoasa, un asigurator supravietuieste economic in baza acelorasi reguli si riscuri de afaceri asumate de orice companie, indiferent de activitate, in baza viabilitatii produselor sau ale serviciilor pe care le presteaza. RCA-ul trebuia sa ramana un supliment de asigurare, nu asigurarea in sine - act voluntar, responsabil fata de riscurile pe care ti le asumi. Spun ca au viciat, pentru ca tocmai acest model (crescand ponderea pe RCA) creste ireponsabilitatea in piata auto, nicidecum nu o reduce.
Zici ca multi nu isi permit masini scumpe, implicit reparatia lor. Bun, si trebuie sa le sponzorizez eu un standard "high life" sau iresponsabilitatea prin depuneri la asiguratori? Este rizibil. Asigurarea ca un imens CARITAS la care sa cotizam fortat.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 14:09 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Postul meu a venit mai mult ca o completare, e mai mult un fel de "raport de cauzalitate". Eu nu vad cu ce ai putea inlocui RCA-ul, cred ca o chestie buna ar fii sa iti poti asigura raspunderea civila alegand plafonul maxim, spre exemplu acum limita maxima de despagubire e undeva la 5 mil cred. Sa existe 4-5 variante si sa zici da frate imi asiguri raspunderea civila pana la 20 mii EURO, daca ai dupaia de platit anuitati 30 ani ca ai vamatat pe cineva, bafta ta. Cred ca RCA-ul vine cumva ca si completare la dreptul proprietatii in sensul ca statul a creat legea asta ca sa iti garanteze ca in cazul in care un bun aflat in proprietatea ta este "avariat" (fara sa fie vina ta) cineva iti plateste repararea sau inlocuirea bunului, evitand astfel sa te loveasca unu are nu are bani si pe care nici dupa un proces nu il poti executa pentru ca e insolvabil, astfel ramai cu dauna, iti este oarecum incalcata proprietatea fara ca nimeni sa raspunda. Eu cred ca ce spui tu se poate aplica si la serviciile de care ai nevoie neaparat dar nu sunt obligatorii (gaze spre exemplu). MULT mai enervant decat RCA-ul este insa sistemul asigurarilor medicale, acolo dai multi bani chiar daca esti sanatos tun, banii se duc intr-un sistem in care si medicii sunt platiti prost iar cand ajungi sa ai nevoie de respectiva asigurare nici nu poti beneificia de serviciile platite (platite probabil de 20 X valoarea lor)

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Haha, buna asta. Si atunci de cei cu asigurarile la Carpatica cum a ramas? Aia nu platesc nimic, daca eu intru in tine, stai linistit ca nu vei primi mare lucru inapoi dupa ce ti-o repari singur.

Mie mi se pare fabuloasa cresterea. Cand am luat masina acum 4 ani plateam sub 4 milioane pe 6 luni, undeva pe la 3,5 milioane. Acum, am ajuns la 12milioane. Triplu in 4 ani? Cum pana mea sa fie normal asa ceva? Nu cred ca exista vreo scuza pentru majorarea asta absolut imensa in raport cu locul de unde s-a plecat. Daca tot vor preturi din Vest, pai sa si ofere facilitati precum in Vest. Sa nu imi fie frica ca smecherul cu beemve care tocmai a intrat in mine poate are si el, ca si mine, asigurare la Carpatica. Si atunci raman cu masina ftuta. Iar reparatia mea nu o va plati asigurarea lui, ca deh, Carpatica nu face chestii d-astea.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 14:36 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Au inceput sa plateasca bine carpatica , nu prea mai ai treaba cu ei. Si euroinsului i-a fost interzis sa mai emita polite RCA pentru ca aveau prea multe reclamatii, au rezolvat treaba si au inceput sa emita iar. Usor usor se clarifica lucrurile. Eu cred ca voi puneti putin gresit problema, nu sunt acum foarte scumpe, erau atunci retardat de ieftine, nu s-au adaptat destul de repede companiile la piata, acum au inceput sa fie cumparate de la companiile din vest care calculeaza altfel riscurile si au formule mult mai bine facute :)

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 14:49 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Eu am inteles ca tu lucrezi la o firma de asigurari, dar chiar nu inteleg de ce incerci sa explici ca o majorare e justificata. Pe bune acum, cine isi doreste sa plateasca mai mult ceva, indiferent despre ce vorbim? Daca tie iti convin preturile, ferice de tine.

Mie nu imi convin deloc. Inca e plina tara de masini vechi care polueaza in ultimul hal, dar au motoare sub 2000. Aia au asigurari mai ieftine decat mine. Daca s-ar lua dupa cantitatea de CO2 emis, as fi de acord daca as plati cat platesc acum, pentru ca ar fi justificat intr-un fel. Acum nu e, e fara nicio logica. Daca ai motorul mai mare, platesti mai mult, chiar daca masina ta polueaza mai putin decat una cu un motor mai mic decat al tau. Am impresia ca in Anglia asa e, ala e un sistem corect. Eu la 179g de CO2 pe km de ce sa platesc mai mult decat altul care are un motor de Dacie de 1,3 dar polueaza kilograme in comparatie cu mine. Iar chestia asta e valabila si la impozite, in Anglia cele doua merg mana in mana si are o logica in spate.

Sau hai, sa platesti RCA in functie de puterea motorului, nu a dimensiunii motorului. Ca daca e mai rapida, ai mai multe sanse sa dai cu ea intr-un stalp. Nu? Din nou, ar avea o logica, dar dimensiunea motorului nu are.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 15:23 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Crede-ma ca intre o companie de asigurari si un tert pagubit, ii tin partea pagubitului. Eu incercam doar sa explic ca nu e nimeni rau voit, nu sunt nejustificate maririle, le poti explica din punct de vedere economic.
PS: Crede-ma ca 2.4 tau polueaza mai mult decat un 1310 doar prin faptul ca este diesel, motoarele diesel, prin compresia mare si temperatura mare din motor faciliteaza aparitia oxizilor de azot (cei mai poluanti din motoare). Sa citesti cum functioneaza DPF-ul si o sa iti dai seama ca e doar o schema prin care producatorii auto au pacalit niste standarde europene...

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 16:26 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
caz concret, real: o persoana face in fiecare an cam 2-3 daune, minim (are chiar si cateva daune totale la activ). Stii cat plateste acum RCA-ul? un pic mai putin ca mine. de ce? A gasit el o portita, a trecut masina pe numele unei persoane in varsta. Ce face compania de asigurari in cazul asta? nimic! El loveste tot ce prinde dar plateste in continuare un RCA ieftin iar noi toti suntem obligati sa acoperim pagubele create de el si altii ca el.

de ce asigurare obligatorie per masina fara sa tii cont de sofer? Suntem submotorizati, in RO se intampla frecvent ca masina sa fie condusa de mai multi membri ai familiei. Tu, companie de asigurari, nu stii asta? aplici in RO un model de bussines european dar uiti de specificitatile pietei!? In plus, romanul e cleptoman, fura (deh, obiceiurile vechi se uita greu), mai ales cand vine vorba de asigurarile facultative: romanu' isi face CASCO inainte de a vinde masina, doar pentru a repara zgarieturile, apoi nu mai plateste prima. Isi cumpara masina SH si in doua luni o vopseste integral, pe CASCO, ca stie pe cineva care stie pe cineva....samd Penalizeaza-l p-asta, fa o baza comuna si mareste-i prima de asigurare (RCA) cu 1000%, dar in acelasi timp ofera-i un bonus celui care nu a provocat nicio dauna. Marind pretul tuturor politelor este dovada faptului ca aceste companii nu stiu inca ce fac - "canta dupa ureche". Precum guvernul "am ramas fara bani". pai :scratch: ....hai sa marim TVA, sa punem accize!!! Cand trage linia constata ca aceste masuri au facut mai mult rau decat bine asadar in continuare este nevoie de bani suplimentari. Ce face mai departe guvernul !? mai introduce o acciza... :lol: :lol:

Ori suntem biznismeni, ori nu mai suntem!? :mrgreen:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 19 Dec 2013, 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Pe partea de RCA regulile sunt facute de CSA (ASF whatever). Ca asigurator pe partea asta de RCA problema se pune asa , stiind normele CSA vrei sau nu sa intri pe piata?(cam asa reactioneaza ASF-ul cand incearca asiguratorii sa schimbe cate ceva). Oricum la nivel de business o mare parte din companiile de asigurare sunt praf pentru ca sunt mancate din interior (interese la diferite service-uri, astia cu parcuri auto mari isi permit orice, etc etc).

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 19:17 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Ah, ca vad ca e ontopic acum:
Cine zicea p-aici ca e politically corect sa cumperi un RCA mai scump ca sa nu aiba probleme ala pe care-l busesti (IN CAZUL IN CARE IL BUSESTI)? Pai frate, 10-50% mai mult de la anul, nici un argument din lume nu ma va convinge sa platesc cu 200 de lei mai mult pentru ca "drobul de sare".
In alta ordine de idei, am avut O SINGURA DAUNA in 17 ani. Atat, una singura, am lovit un Fiesta din spate, nu mare chestie. Si m-au violat la urmatoarea polita pentru acea dauna de ziceai ca am 19 ani si 7 morti in primul an de condus. Sa ma scuze cei ce lucreaza in business-ul asta, dar eu nu prea inteleg principiul: platesc sa imi acopar un risc, tu risti ca sa scoti un profit, de ce mai platesc o data? Adica unde-i afacerea pentru mine? Ah, tot uit, sunt obligatorii. Pai atunci sa si le bage in cur pe alea mai scumpe...


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 20:01 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Daca nu ti se pare corect sa te penalizeze dupa ce provoci o dauna de ce ti pare corect sa primesti bonus la fiecare polita reinnoita dupa un an fara daune ? Nu am zis niciodata ca preturile sunt mici , pentru mine sunt tot la fel de mari dar inteleg ca beneficiez de bonus daca merit dar ma astept si sa fiu penalizat daca gresesc . Nu suna logic ?


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 21:40 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Pai frate, nu e GRESEALA. E accident, iar eu ma sigur tocmai in caz de accident. Adica platesc ca sa fiu asigurat in caz de accident, dar apoi sunt penalizat fiindca mi s-a intamplat? Chiar nu vede nimeni partea bizara in toata ecuatia asta? Plm, it's a risky business, daca nu-ti convin riscurile din afacerea asta, iesi afara. go sell shoes. Dar nu forta guverne sa modifice legislatii ca sa-ti accepte tie mizeriile.
P.S. NU vreau bonus ca nu fac accident, vreau sa fiu acoperit in caz ca fac si atat. Si sa nu fiu violat ulterior. Ca d-aia ii zice asigurare si nu joc tiganesc fond de pensii.


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 22:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Nu nu ... Asa e oriunde in lume . Prezinti risc mai mare , platesti mai mult . Asigurarea e obligatorie ca sa poti circula linistit pe strada fara teama ca te loveste un cocalar fara rca si stai sa te judeci ani de zile pentru un far spart ...
Si asa sunt multi care merg fara .
Din pacate la noi veniturile sunt mult prea mici , asa ca orice cheltuiala ni se pare japca . Si multe asa si sunt .


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 23:27 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Eu nu am facut nici un accident (declarat) niciodata din vina mea, practic eu figurez fara accident. Eu consider ca daca din 1998 nu am nici o dauna facuta , acum in 2014 sa platesc nimic sau aproape nimic pentru RCA. Insa afacerile murdare cu asigurari , pentru ca asta sant defapt in toata lumea asta sant niste golaneli.

Sa va intre bine in cap, nimeni nu te asigura de nimic, esti tu cu tine, tu trebuie sa ai grija de tine, nu esti in stare, nu te depagubeste nimeni, praf in ochi.

Cum vine un razboi sau ceva furtuna gata toti asiguratorii dispar ca potarnichile apoi afacerile de tip jidanesc infloresc cand e soare.

Dezaprob total sistemul de asigurari din romania si de peste tot in lume , e un rahat , ce e aia asigurare , cum adica sa fii sigur, sigur ca ce?

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 23:42 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
@comanr - aici trebuie sa te contrazic . Sistemul in sine (cel putin afara) e bun , doar cei care il interpreteaza gresit sint prosti . Sau o fac intentionat si atunci sint imbecili . Aici de ex. un incepator , plateste ceva mai mult in primul an (100%) , apoi incepe sa-i scada asigurarea in procente daca nu are accidente . Dar , caci exista un "dar" , se diferentiaza si incepatorii . Adica : unul sub 25 de ani(virsta) plateste mai mult decit unul de 40 de ani . De ce ? Pentru ca exista statistici pe accidentele petrecute : virsta soferului , tipul masinii , caii putere , etc . Un bmw-ist plateste intotdeauna mai mult decit un "mercedes"-ist . Pentru ca , conform statisticilor s-au petrecut mai multe accidente cu bmw decit cu mercedes . Alt exemplu : daca nu eram asigurat , imi plateam singur reparatia la masina datorita caprei. De ce nu a fost in tarc la ora aia ? Asa am fost asigurat dar CASCO. Pe "rca" nu imi plateste nimeni nimic . Doar daca ma loveste altul si are doar "rca" . La Casco (teil-casco) imi schimba si parbrizul gratis , daca sare o pietricica de la masina din fata mea si imi buleste parbrizul . Fara asigurare.... Deci e buna asigurarea sau nu ?

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 28 Dec 2013, 23:50 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nu stiu frate eu merg mult si nu fac accident din vina mea. daca fac inseamna ca sant un bou sau am o masina de kkt.
nu am avut casco la nici o masina niciodata, in 15 ani am inlocuit un parbriz de la o caramida , au mai fost 2 parbrize sau 3 inlocuite din cauza ca nu imi placea cum se vede prin ele, fiind uzate nu sparte.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 29 Dec 2013, 00:15, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 00:14 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
comanr Quote:
nu stiu frate eu merg mult si nu fac accident din vina mea. daca fac inseamna ca sant un bou sau am o masina de kkt.
nu am avut casco la nici o masina niciodata.
daca ajungi sa faci accident chiar fara sa fie vina ta (direct) , poti considera ca ai si tu parte din vina . Doar daca ai masina parcata si intra un bou in ea , atunci poti spune ca nu esti vinovat . Atita timp cit esti la ghidon si nu poti evita un accident , ai si tu parte din vina . Chiar daca militia il scoate pe celalalt vinovat . Eu am de 23 de ani carnet si tot de atita timp conduc . Nu am avut nici un accident pina aici in De . Asa ca nu spune hop pina nu treci iazul . Nu iti doresc sa faci accident , departe de mine acest gind dar , cind vei avea vei fi fericit sa-ti plateasca asigurarile .

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 00:18 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
cum adica daca intra o vita in mine de pe contrasens e vina mea ca exist pe drum, inteleg.

daca doamne fereste stric vreo droaga de masina iremediabil o sa i inmanez rca ul de carpatica si din economia facuta in 15 ani o sa ma duc sa imi iau alt gunoi, mi se pare ok asa.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 00:38 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
comanr Quote:
cum adica daca intra o vita in mine de pe contrasens e vina mea ca exist pe drum, inteleg.
exact ! Un sofer bun , poate si trebuie sa anticipeze miscarile celorlalti perticipanti la trafic . Iar daca esti intradevar un sofer bun , trebuie sa poti evita un accident . MUSAI ! :tongue:

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 00:43 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
Bun, de acord cu tine, 15 ani fara accident eu zic ca e bine, mai trec 15 si las volanul. Problema e ca eu nu simt ca pe cineva de la asigurari il intereseaza ca eu am 15 ani de condus fara accident, pe ei ai doare in cur, ei vor doar BANI, ce bonus, ala e bonus?

Are omul 5 ani fara accident, polita RCA zero, doar asa poti incuraja un trafic civilizat si fara evenimente pentru ca omul e sensibil la bani si o sa fie atent.

Are 10 ani fara accident, il suni si ai faci casco full gratis, urmand sa plateasca o polita modica de la anul daca este de acord, asa vad eu.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 00:48 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
Chiar la zero nu se poate . Am o cunostinta aici in De , are schadenfreieklase 36 . Aia inseamna ca de 36 de ani are masina asigurata si fara accidente . Stii cit plateste rca ? 36 € . Eu am klasse 4 si platesc 95€ cu Teilkasko . Din acei 95€ , 63 sint rca .

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 00:52 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
pai in germania e normal sa fie 36 de euro , la noi ar fi normal sa fie gratis deoarece sa nu faci accident in jungla asta chiar e o treaba, e mult mai greu decat in germania unde poate sa iti curga apa din gura cand conduci de prost ce esti ca tot nu o sa faci accident , ceilalti participanti fiind mai responsabili si mai atenti decat in romania.


chiar as vrea asa sa ma sune maine niscaiva agenti de la diverse firme de asigurari sa imi ofere toti RCA cu zero lei , iar eu sa imi aleg un nume misto de asigurator, eu consider ca asta e calea.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 01:36 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
260lei am platit eu pe un an la cei mai ieftini, am permis de 9 ani si nu am avut incidente. Am platit cat colegu', doar ca el plateste in Germania.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 29 Dec 2013, 01:52 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nu v am zis fratilor ca astia de la asigurari din ro trebuiesc impuscati la zid.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 183 84 85 86 87167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited