It is currently 29 Sep 2024, 10:19

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 24 Nov 2013, 00:58 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 13:02
Posts: 680
Car: Alfa 156 1.8 ts
Location: Bucuresti
A venit vremea sa-mi schimb duzele si, inainte de a le comanda, as vrea sa intreb daca este cineva care a reusit sa monteze altele decat cele originale, cu 4 jeturi. Cand zic altele, ma refer la ceva mai bun, cum ar fi cele de tip perdea/evantai, care sa fie cat de cat plug&play. Stiu ca au o forma specifica si nu sunt prea multe variante, dar, totusi...

Am aflat de pe topicul celor de la Fiat ca cele de Volvo xc90 ar fi asemanatoare, dar montajul pe un Punto nu s-a realizat din cauza unghiului de inclinare a capotei - link: http://www.clubfiat.ro/forum/index.php/ ... e-parbriz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Cele de Punto sunt asemanatoare cu cele de pe 156 mk1 (nu stiu cum e la facelift si 159), cele de pe Fiat Marea sunt identice, deci, sanse sa gasim ceva mai bun sunt... ma gandesc aici la modelele mai noi de Fiat. (pe topicul celor de la Fiat era vorba de Scudo/Citroen Jumpy care aveau astfel de duze). In timp ce cautam pe net am gasit acest topic de adaptare a unor duze tip perdea de Peugeot/Citroen la Fiat Marea, aceleasi cu 156 - link: http://www.google.ro/url?sa=i&rct=j&q=& ... 3537505453" onclick="window.open(this.href);return false;
Practic, se iau piciorusele de fixare de pe cele de Marea si se fixeaza pe cele de Peugeot/Citroen.
Daca moderatorul considera topicul polonez util, il poate muta la sectiunea CUm sa...

Va astept cu pareri si impresii!


Top
   
PostPosted: 27 Nov 2013, 00:51 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 13:02
Posts: 680
Car: Alfa 156 1.8 ts
Location: Bucuresti
Nimeni nu a experimentat sau nu stie nimic? :uhuh:


Top
   
PostPosted: 27 Nov 2013, 03:11 
Offline

Joined: 02 Apr 2013, 01:14
Posts: 103
Car: Alfa Romeo 156 SW
Mi-a luat ceva timp pana am reusit sa reglez duzele clasice ale 156 sw. Particularitatea de a stropi printre stergator si parbriz e o inventie nebuneasca.
Intrebare: De ce nu incerci sa te orientezi catre varianta de duze stropitoare in bratul stergatorului? Bosh Jet Wiper.
Prin unul sau două elemente tip duză, integrate în braţul ştergătorului, Jet Wiper face posibil ca o cantitate corespunzătoare de lichid de curăţare să ajungă exact acolo unde este necesar – mai exact, chiar în faţa lamelei ştergătorului. sursa link

_________________
Alfa Romeo 156 1,9 JTD
Ex: VW Golf 3 1,8


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited