It is currently 23 Sep 2024, 18:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 174 75 76 77 78167 Next
Author Message
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:13 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
@tudyniutz, tu ce ai facut de ai rca-ul ala de 3000 lei? Ca ai un 159 nu porsche ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Deci, preturile alea sunt pentru BO (adica zero)

Motorul e peste 2000cmc si am 21 de ani.

De aici vin preturile astea. Tocmai mi-am facut una noua la Carpatica, mi-au dat si o reducere pentru ca tot la ei am acum. Am ajuns la 870RON pentru inca 6 luni.

Carpatica si Euroins imi sunt indiferente, iar celelalte au preturi prea mari, si mai mult de 100RON in plus nu dadeam. Si de era semnata si stampilata de papa Francisc :popa:

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
Offtopic sau nu, mi se par scumpe rca-urile pentru Romania si au doar asistenta inclusa, banuiesc.
Eu platesc 305€/an la 156 si 370€/an la Brera la care am incluse:
-asistenta;
-geamurile;
-furt;
-incendiu.
Rca-ul se intocmeste dupa criteriile: varsta (sub 25 ani te usuca la pret), cm3, putere, modelul masinii (berlina, coupe sau sw) stare civila, copii, accidente si vechimea in domeniul asigurarilor.
Pentru un tanar sub 25 de ani care are o Brera si n-are vechime, rca-ul il costa minim 1000€ sau chiar sunt companii care nu accepta sa-i faca asigurare.


"The man is nothing without the machine"

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:32 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Ca ti-ai cumparat tu masina la 3 ani dupa ce a aparut este altceva, modelul are 10 ani. Praful de pe 3.2-ul cu care te lauzi la colegii de birou cand te dai jos din metrou, poti sa ti-l stergi cu politele pe care le-ai vandut azi, daca ti-a trecut cineva pe la taraba cu "RCA Ieftin". Se pare ca platesc prea mult dupa calculele tale, ca nu am malus, ba chiar sunt in bonus si nu mi-as face casco la nicio firma de asigurare de la noi, atat timp cat platesc pe casco in 3 ani mai mult decat valoreaza masina pe piata acum.


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
De 3-4 ani de ani de zile tot am zis ca e in strategia industriei de asigurare sa substituie produsul numit CASCO cu RCA-ul. Subtil , incet, dar sigur!
Daca ai trait pana acum fara CASCO, s-a terminat distractia! Cum, nu vrei CASCO ? Lasa ca reglam noi si asta..
In ce ma priveste, totul este chestiune de perspectiva (priveste cerul :-)) . Nici daca as fi condus sub influenta drogurilor (usoare:-)) nu as fi putut produce daune care sa echivaleze totalul primelor pentru un interval de 4-5-6 ani! Nu extind intervalul de timp, ca nu mai avem ce discuta!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:36 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
@mariusdmx: chiar iti face asa mare placere sa jignesti?!

In alta ordine de idei ... Astra s-a mai "cumintit" la plati?

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:40 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
@cristih - ma adaptez la interlocutor, dupa cum vezi nu am fost primul ;)


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Jura-te ca ai terminat macar gradinita :shock: . Nu pot sa cred , pari a avea cam 7-8 ani sau cel putin IQ-ul tau e de varsta aia .
Deci masina mea are 10 ani doar pentru ca modelul se fabrica de atunci ? :lol: . Puteai sa recunosti doar ca stai prost cu matematica , suntem obisnuiti cu mojici .


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:42 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Mugurel si mariusdmx, sunteti aiurea ... Va certati ca doua curve proaste la mall...

Este absurd sa iti faci la carpatica pt cativa lei diferenta, chiar si sub in 10 in cazul lui madkat... De asemenea este la fel de stupid sa platesti dublu pe polita, insa daca insisti poti face ce alegere doresti



Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:48 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Eu cred ca si o macheta de 3.2 daca avea mugurel tot era mai "jmecher" ca tine, vad ca nu se mai discuta factual aici si se scriu chestii random asa ca ma adaptez si eu :lol: :lol: :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:49 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Ia zi Andrei, ca ziceai ca suntem de aceasi varsta aproape, ce faceai in locul meu?

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:50 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
mugurel Quote:
Jura-te ca ai terminat macar gradinita :shock: . Nu pot sa cred , pari a avea cam 7-8 ani sau cel putin IQ-ul tau e de varsta aia .
Deci masina mea are 10 ani doar pentru ca modelul se fabrica de atunci ? :lol: . Puteai sa recunosti doar ca stai prost cu matematica , suntem obisnuiti cu mojici .
:)) A venit desigur momentul in care nu mai ai niciun fel de argument in discutie si ai scris ceva total irelevant - sau ai impresia ca esti asa de faimos incat toata lumea stie din ce an ai tu mobila din parcare? Spune sincer, ca sa ai RCA-ul mai ieftin ai bifat acolo casuta "automobilul va circula doar in zilele cu sarbatori nationale". Si cu asta inchei discutia ca deja imi pierzi timpul si parca vad ca nu imi mai raspund comis-voiajorii astia cu politele de RCA data viitoare ca m-am pus rau cu ei :))
@ Andrei - poti sa-l pupi in cur si pe privat pe mugurel, nu trebuie neaparat aici de fata cu toata lumea ;)


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
@Tudy imi faceam la carpatica sincer :) Stiu cum e sa iti doresti foarte mult o masina si sa faci tot ce iti e in putere ca sa ti-o permiti , si eu mi-am bagat masina pe bulgaria cand taxa era 8000 euro. Eu ma refeream la cei care au diferenta de 10-20%...

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 16:58 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Nu il pup in cur, ii las curul neatins pentru momentul in care iti va plasa bucile pe fata, vezi ca merge si pe scuter si vara stii cum e, se mai incalzesc oamenii :lol: :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 17:33 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Ontopic:
Voi, voi m-ati enervat astazi!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 18:09 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Bun, acum fiind spuse toate cele de toti cei doritori sa punem FRANA .
Rog moderatorul ariei sa faca un pic de curatenie pe aici si pe colegii nostri ce lucreaza in domeniul asigurarilor sa deschida un topic special in care se va discuta CIVILIZAT acest subiect !
Multumec de intelegere .

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 19:37 
Offline
User avatar

Joined: 15 Jan 2010, 09:48
Posts: 742
Car: 156 JTD/ Giulietta
Location: Londra/Iasi
yux_mm Quote:
Lumina de ceata din spate? De ce? Sau mai bine zis in ce sens, pentru ca sunt masini care au 2 stopuri de ceata. La alea ce le faci?
La cele cu doua stopuri nu e nici o problema. La cele doar cu un stop se pune problema. In caz de e ceata de nu se vede om cu femeie, lumina de ceata sa fie la axul drumului. La fel cum daca ai becul stanga de la far ars, ai sa il schimbi cu dreapta pana la primul peco de unde iti iei un alt bec. De ce? Simplu: sa ai lumina la axul drumului sa nu te confunde vreo unu cu un motor... Si la faruri e simplu, dreapta bate in camp. Schimbi sensul de mers, bate in ochi. Trebuie sa schimbi farurile cu totul. Partea buna e ca masina nu se radiaza din Romanica. Daca vrei sa iti te intorci acasa, pui numerele de Ro inapoi si gata. Normal ca ar fi indicat sa iti faci si modificarile inapoi.

_________________
Mercedes E250 coupe
ex: Mercedes CLS 320
ex: Giulietta 2.0 JTDM-2
ex: 156 1.9JTD 8v
ex: 156 1.9JTD 16v
ex: 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 05 Jun 2013, 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 13 May 2006, 10:56
Posts: 1985
Location: Bucuresti
Mariusdmx, astfel de comportament si limbaj nu fac cinste forumului si nici tie.
Pentru moment, te rog sa-ti revizuiesti atitudinea, iar un warn de 10% cred ca te va ajuta.
Multumesc!

_________________
Alfa GT, 2.0 JTS, 166 CP
ex Alfa 156 SW 1,9 JTD 110 CP
ex Alfa 147, 1.6 TS, 105 CP


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2013, 09:22 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Din toata discutia de mai sus, eu sunt cel care are un limbaj si comportament indecent? Te-ai uitat macar sa vezi cine a jignit primul pe cine? Sau faci parte tot din fan club Mugurel? Ma asteptam la mai multa coloana vertebrala dar se pare ca m-am inselat. Multumesc


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2013, 13:01 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
@spooky: in cazul unui bec ars pe scurta, cea mai simpla, eficienta si folosita metoda, folosita cel putin in occident, este folosirea proiectoarelor (pentru cine are in dotare) si asa nu te va confunda nimeni cu vreo motocicleta. Ce rost are sa te scarpini cu mana dreapta la tampla stanga inversand becuri?


"The man is nothing without the machine"

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2013, 16:58 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Da, dar legal tre sa ai bec la axul drumului cum zice Spooky.

@spooky: am inteles treaba cu becul de ceata de pe spate. just.
pentru inmatriculare ar trebui sa te puna sa schimbi farurile, asa e. pentru vizite ocazionale se lipesc pe faruri niste patratele in niste zone bine determinate. se gaseste treaba asta si in manual.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 06 Jun 2013, 22:13 
Offline
User avatar

Joined: 15 Jan 2010, 09:48
Posts: 742
Car: 156 JTD/ Giulietta
Location: Londra/Iasi
FREEZER Quote:
@spooky: in cazul unui bec ars pe scurta, cea mai simpla, eficienta si folosita metoda, folosita cel putin in occident, este folosirea proiectoarelor (pentru cine are in dotare) si asa nu te va confunda nimeni cu vreo motocicleta. Ce rost are sa te scarpini cu mana dreapta la tampla stanga inversand becuri?


"The man is nothing without the machine"
:bash: Ai vazut ca e la moda sa te dai "rotund" si hop si tu. Eu am dat un exemplu dar tu... ca de altfel mai sunt si becurile de pozitie, da nah...

_________________
Mercedes E250 coupe
ex: Mercedes CLS 320
ex: Giulietta 2.0 JTDM-2
ex: 156 1.9JTD 8v
ex: 156 1.9JTD 16v
ex: 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 07 Jun 2013, 01:28 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
Crezi ca e mai vizibil un bec de 5w fata de unul de 55? Era vorba doar de o metoda simpla. Conform teoriei tale, daca ai o masina la care pentru a schimba un bec trebuie data roata jos, aparatoarea de la roata si etc, ce-i faci?


"The man is nothing without the machine"

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 07 Jun 2013, 07:31 
Offline
User avatar

Joined: 15 Jan 2010, 09:48
Posts: 742
Car: 156 JTD/ Giulietta
Location: Londra/Iasi
Nu are rost
Attachment:
ImageUploadedByTapatalk1370579462.745502.jpg
ImageUploadedByTapatalk1370579462.745502.jpg [ 28.08 KiB | Viewed 940 times ]

Sent from Tapatalk

_________________
Mercedes E250 coupe
ex: Mercedes CLS 320
ex: Giulietta 2.0 JTDM-2
ex: 156 1.9JTD 8v
ex: 156 1.9JTD 16v
ex: 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 27 Jun 2013, 19:44 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4317
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Cine m-a enervat azi pe scurt:
- cei de la taxe si impozite
- cei de la inmatriculari

Iar pe lung...sa incepem (se intampla la IASI): Ma duc la taxe si impozite mij de transport si caut pe afisierul de acolo documentele necesare pentru scoaterea de la impozit a fostei masini, cu certificatul de distrugere de la REMAT. Nu gasesc nimic, pentru ca pe panoul ala scrie la documente necesare despre: VANZATOR, CUMPARATOR, LEASING si RABLA, nicaieri despre scoaterea din evidenta prin DEZMEMBRARE sau DISTRUGERE. O intreb pe una din cucoanele de acolo, ce documente imi trebuie pentru asta, la care ea imi raspunde: vezi pe afisier. M-am mai uitat o data sa ma conving, ca am dreptate. O mai intreb o data si primesc acelasi raspuns, pe un ton raspicat de parca eu as fi de vina ca nu-i afisata informatia. Zic: Bun, clar asta e proasta sau e egoista si tine informatia numai pentru ea, asa ca ma duc spre un alt birou si ma opreste o doamna si ma intreaba ce am nevoie. Ii spun ca vreau sa stiu ce documente imi trebuie pentru a scoate din evidenta o masina distrusa (nu prog. rabla, nu vanzator/cumparator/leasing) si ma trimite la sef direct. Intru, intreb si in secunda doi primesc raspunsul: declaratia pentru scoaterea din evidenta a mij. de transport si certificatul de distrugere. O durea gura pe aia sa spuna doua lucruri.

Bun, scriu cererea si ii dau certificatul de distrugere. Aia de la ghiseu imi spune, pai bun, dar nu ai copie xerox dupa: carte de identitate a masinii, buletin, certificat de distrugere si nu ai fisa de inmatriculare (fisa de inmatriculare?? :blink: e deja inmatriculata. cum vine asta?) si nu am completat inca o hartie in care declar la ce imi trebuie certificat fiscal. Incredibil, a aparut lista cu documentele necesare pentru a scoate din evidenta o masina distrusa! Nu scrie nicaieri pe afisierul ala de treburile astea si nu scrie nicaieri de unde iei fisa de inmatriculare, care ghici unde o faci? R: La Xerox-ul de peste drum :moron: Si mare noroc cu cei de la xerox ca imi spun ca pentru treaba asta imi mai trebuie la politie urmatoarele: cerere de radiere (care o iei de unde? de la bunicu de unde, ca nu scrie nicaieri de unde o iei !? Raspunsul e evident: de la Xerox :lol: , trei exemplare ale certificatului de radiere (de unde il iei? cum, nu stii? R: de la Xerox!), minunata fisa de inmatriculare de la xerox. Aham, deci asa. Ca si la taxe si impozite, la politie la inmatriculari, desigur ca nu scrie de unde iei aceste hartii. Trebuie sa te nasti cu informatia, altfel nu-ti poti rezolva problemele. Ah, si ca fapt divers, chiar si la minunatul xerox de peste drum, mi-au gresit seria motorului. Spre norocul meu, am observat la timp si a remediat.

Si ce crezi, ca am terminat? Nu! Fac toata hartogaraia asta, completez ce-i de completat si ma duc la inmatriculari s-o radiez din circulatie. Ajung acolo si imi spune politista aia ca eu in certificatul fiscal am trecuta seria sasiului celeilalte masini si ca nu poate sa-mi faca radierea. Iar ma duc la taxe si ii zic aleia: cucoana, nu-mi face radierea cucoana politista daca mi-ai trecut masina cealalta (cea cu care circul, care a ramas in evidenta). Asta de la taxe vine cu explicatia: da, pai ti-am trecut masina care ti-a ramas. Aia de la politie e proasta. Arata-i ca ce ti-am dat eu e bine si iti mai dau o hartie cum ca cealalta e radiata, ii arati hartiile, ii explici si gata. Bun, inapoi la politie. Ii explic politistei cum ca aia de la taxe spune ca asa trebuie. Asta de la politie, nu, ca nu trebuie asa, ca trebuie sa fie seria masinii radiate, nu a celei care a ramas si daca e nevoie sa scrie si cu pixul si sa puna stampila si semnatura. Deja crapam de nervi. Ma duc iarasi la taxe si ii zic: nu stiu cum faci, dar mie imi pui seria de la sasiu scrii care trebuie, scrii cu pixul, nu ma intereseaza, dar eu am nevoie sa-mi rezolvi treaba. Asta cu gura mare ca nu si nu, ca ce mi-a dat e bun. La un moment dat vine o colega de-a asteia si ii spune: Nu vezi ca ai gresit? Trebuia sa pui seria masinii radiate, nu a celei care a ramas. Ca asa se face! N-o pui pe cea care a ramas. Asta vazand cum sta treaba, a inghitit in sec si a refacut certificatul fiscal cu seria care trebuie.

Tot la fiscal imi spune ca eu am amenzi neplatite, desi eu le-am platit!!! Mi-au trimis citatie acasa ca sa platesc, ceea ce eu am platit deja, cu mai bine de un an in urma !!! Bine ca stiu ca ai primit o amenda, dar ca ai platit-o nu ! DE CE ?? DE CE ma abuzeaza pe mine cu citatii aiurea?
Si pe tema asta cititi AICI un articol care cica daca nu ti-ai platit amenda, te vor baga la munca in folosul comunitatii. Cu alte cuvinte, daca tu iti platesti amenzile si ei nu sunt in stare sa vada treaba asta, tot faci munca in folosul comunitatii. Asa ceva nu trebuie iertat! La un asemenea abuz, judecata ii mananca cu daune morale pana crapa!


Concluzia: Tu ca om, ca cel care isi plateste taxele si amenzile, esti prins la mijloc din cauza a doua institutii care nu sunt in stare sa rezolve repede si eficient o treaba simpla. Sunt niste hoti si le place la culme sa nu puna la dispozitie informatia necesara pentru a rezolva anumite lucruri si le mai place ca lumea sa strige si sa-i injure pentru toate neplacerile create. Astazi eu am pierdut jumatate de zi, stand la cozi si umbland cu "limba pe umar" intre doua institutii din cauza ca ele nu afiseaza informatiile sau nu le afiseasza complet. Ah, si cine imi plateste benzina pentru "plimbarile" intre institutii? :bash: :censored:
Asadar, cei care au o masina dauna totala si o dau la DEZMEMBRAT/DISTRUS si vor sa o scoata din evidenta fiscala si s-o radieze din circulatie de la politie au nevoie de urmatoarele documente:
La taxe si impozite:

- Declaratia pentru scoaterea din evidenta a mijloacelor din transport (se ia hartia de la taxe si impozite, trebuie sa aiba un toc intreg la indemana)
- Certificatul de distrugere de la REMAT sau alte puncte de dezmembrari (original si copie xerox)
- Carte de identitate a masinii (original si copie xerox)
- Buletin (original si copie xerox)
- Fisa de inmatriculare care o iei de obicei la xerox-ul de peste drum :lol:
- Declaratie de ce ai nevoie de certificatul fiscal (mie mi-a dat de la ghiseu, dar cine stie, poate au si "peste drum" :lol: )
- Certificatul fiscal emis de ei, dar pentru care trebuie sa bati la inca doua usi: una pentru semnatura, alta pentru stampila si semnatura ta in stampila) Este prea greu sa fie toate in acelasi loc :thumbdown:

La inmatriculari/radieri pentru dezmembrare:
- Cerere de radiere care o iei, posibil de la xerox-ul din vecinatate
- Placutele cu nr. de inmatriculare
- Cartea de identitate a masinii in original si copie
- Certificatul de disgrugere/dezmembrare emis de cei care se ocupa cu treaba asta
- Fisa de inmatriculare completata de cei de la xerox si stampilata si semnata de cei de la primarie
- Certificat fiscal original sau copie legalizata (atentie, asta are valabilitate de doar 30 de zile)
- Trei exemplare completate ale certificatului de radiere (se gaseste pe la xerox-ul din vecinatate)
- Buletin/Pasaport original si copie

Sper ca nu v-am plictisit, dar mi se pare aberant sa ceri atatea documente si sa te plimbe nu stiu cati km inainte si inapoi, pentru o nimica toata si la fel de aberant mi se pare sa primesti citatii acasa pentru amenzi platite de mai bine de un an! Nu ar fi mai simplu daca am proceda in felul urmator: Bun, ai dus masina la dezmembrat, ai certificat, ti-am dat o hartie cum ca masina nu mai exista, in concluzie nu mai ai cum sa o conduci, asa ca am scos-o de la impozitare. Cu hartia aia, una, te duci la inmatriculari si le dai documentele masinii, placutele de inmatriculare si ai incheiat povestea. Iar treaba asta s-ar rezolva in maxim 10 minute, daca ar avea comunicare intre ele, inmatricularile cu taxe si impozite mij. de transport, eventual un punct de lucru in aceeasi incinta cu inmatricularile. Totul, fara zeci de hartii, mii de nervi, km prin oras, bani aruncati aiurea si umblaturi pe la nu stiu cate usi.
Maine duc "noul" certificat fiscal, ca din cauza lor am pierdut atata timp si au terminat programul de lucru. Sper sa nu am alte surprize si sa-mi spuna sa aduc nu stiu ce hartie cum ca soarele straluceste doar ziua.

P.S. Culmea vanzarii: Pe fisa de inmatriculare m-a pus sa semnez la vanzator, ca cica eu am vandut-o celor de la REMAT, dar eu nu am facut nici un contract de vanzare - cumparare, ci doar un proces verbal. Ciudat...

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 174 75 76 77 78167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited