It is currently 23 Sep 2024, 16:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 172 73 74 75 76167 Next
Author Message
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:42 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Eu te inteleg pentru ca nici eu nu sunt departe ca varsta (24), insa ce spun eu e ca noi ii alimentam pe astia de la carpatica si euroins, daca n-ar mai vinde polite ar muri si nu am mai avea probleme asa mari cu asigurarile (ei deja platesc daune pentru politele vechi din incasarile pe noile prime, ar intra in insolventa repejor).

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:42 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Andrei.P Quote:
, serios acum pe mine daca ma loveste unu cu asigurare la carpatica primu lucru pe as vrea sa il fac e sa ii dau o bucata in dinti pentru ca dupa ce ca e prost si nu stie sa conduca mai e si SARMAN! Mai ales la o masina premium cum e alfa sa te pretezi la carpatici si euroinsi e deja...bate spre gpl :lol:
Nu te supara, dar tu (care ai si Alfa..) te descalifici cu o asemenea gandire :thumbdown:
In primul rand, ca un astfel de eveniment se intituleaza "accident" pentru ca ....exact asta este, un aveniment accidental. Deci nu inseamna ca respectivul este "prost" (desi poate fi cazul bineinteles), si nici "sarman". De asemenea nu conteaza ce masina conduce (iar Alfa oricum nu mai este premium de ceva vreme btw) si nici nu bate spre nimic. Si in nici un caz nu iti da tie dreptul de da (sau lua eventual) vreun cap in gura cuiva pentru asta. Si nu in ultimul rand: de ce sa gandesti asa cand respectivul respecta legea?? Are asigurare ? ARE! Nu e treaba lui ca firma respectiva este neserioasa, in definitiv si Tiriac maine poate deveni la fel, nu exista decat o garantie 100% in lumea reala si asta nu tine in nici un fel de domeniul asigurarilor.
Si nu putem compara tocmai obiectiv prime de asigurare din Romania si Germania in conditiile in care la noi salariul min este de nici 200 EUR, iar in Germania este de... (probabil vreo 800 EUR min). Nu mai vorbim de salariul mediu.. Da, ca si procente, putem sa aducem in discutie cresterile, dar sunt irelevante.


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:46 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Nu am spus ca dau nimanui un cap in gura, am spus ca as vrea (mai e ceva pana la actiune). Si imi mentin punctul de vedere, gandirea asta romaneasca cu ce are ma ca iau eu cea mai ieftina asigurare, sunt eu jmecher ce mai conteaza ca ala pe care il lovesc trage de pe urma deciziei mele de sarman 3-4 luni. Deaia am ajuns unde suntem pentru ca toata lumea a facut "smecherii" si "s-a descurcat". Carpatica traieste pentru ca directoarea de la CSA e soacrasa unuia de pe acolo (director) iar noi ii alimentam cu bani, e ca treaba cu datu de spaga doar ca e mascata legal :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:49 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Explica-mi te rog in cazul asta, unde e "jmecheria" asta de care tot vorbesti. Care e, ca eu nu inteleg? Deci ...ca mi-am luat asigurare la un pret mic, asta e? :)
Atunci, ce sa spunem...multi nemti sunt f jmecheri..ca si-au luat Logan-uri. Deci..o natiune si tara de rahat, oare unde vor ajunge?! :)


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:54 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Pai e simplu, stii ca asiguratorul ala nu plateste si face numai probleme dar tu iti pentru 2-300 ron pe an diferenta zici ca nu are rost sa fii decent si sa eviti compania aia, e ca si cum te-ai asigura RCA la sile camataru si nu te mai intereseaza pe tine ca nu plateste ala nicio dauna. E o chestie de prost gust chiar daca este legala, observ o mentalitate asemanatoare cu a samsarilor, vinzi o masina care nu mai are airbaguri dar are erorile sterse deci teoretic e ok, nu te intereseaza pe tine ca poate mor aia carora le-o vinzi. Erau ceva legi pe RCA prin care se putea indrepta si catre tine pagubitul in cazul in care asiguratorul nu ii platea dauna, te chema ca intervenient, ca martor, nici nu conteaza ca oricum erai obligat sa te prezinti, chiar mi-as dori sa se intample asta mai des in cazul accidentlor cu masini asigurate la carpatica.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Pai stai putin, asta nu e treaba noastra. Nu e problema populatiei sa controleze chestiile de care zici tu. E adevarat ce zici tu, in mare parte, dar nu am eu obligatia sa fac pe revolutionarul si sa nu mai recurg la firmele cu probleme doar pentru a-l facilita pe altul. In cazul in care ar deveni o problema majora ar trebui anchetate firmele respective si eventual sa li se retraga dreptul de a-si mai desfasura activitatea. Dar nu e treaba mea sa fac dreptate. Platesc taxe si impozite ca sa o faca altii pentru mine.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:06 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Comparatia ta cu camatarii este hilara :) si bineinteles total deplasata, pentru ca legal, NU, NU este ok!
Quote:
Art. 215
Înşelăciunea
Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.
Înşelăciunea săvârşită prin folosire de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
Inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în alineatele precedente, după distincţiile acolo arătate.
Emiterea unui cec asupra unei instituţii de credit sau unei persoane, ştiind că pentru valorificarea lui nu există provizia sau acoperirea necesară, precum şi fapta de a retrage, după emitere, provizia, în totul sau în parte, ori de a interzice trasului de a plăti înainte de expirarea termenului de prezentare, în scopul arătat în alin. 1, dacă s-a pricinuit o pagubă posesorului cecului, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în alin. 2.
Înşelăciunea care a avut consecinţe deosebit de grave se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Detalii: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat- ... t-215-cpen" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu este treaba mea sa analizez companiile de asigurari. Exista CSA/Politie pentru asta !! Daca CSA care "supravegheaza" nu ia masuri, Firma x nu face nici macar obiectul unei anchete la Parchet/DNA/Politie/etc, eu, legal, trag concluzia ca totul este ok. De ce te-as crede pe tine cand imi spui ca X sucks??!! Eu personal, nu m-am lovit de ei pana acum, deci nu stiu!


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:07 
Offline
User avatar

Joined: 20 Apr 2010, 14:54
Posts: 1465
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Se poate ca in caz de ma poveste unul cu asig carpatica sa cad de acord sa ii platesc o asigurare la tiriac de exemplu doar ca sa imi fac masina in 2luni si nu 2ani?
Adica se poate ca o masina sa aiba 2rca-uri?

_________________
-Alfa Romeo Brera-
EX: Ducati Monster
EX: Alfa Romeo 159 TI 2.4 Nero'Etna
EX: Alfa Romeo 159 my09 2.0JTDm TI
EX: Renault Twingo 1.2
EX: Fiat Barchetta 1.8
EX: Alfa Romeo 159 my08 1.9JTDm
EX: Alfa Romeo 147 1.9JTD 140cp(soft Tibi)
Ex: Skoda Fabia 1.2 54cp


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:09 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
NU!
Nu mai vorbim ca oricum nu ai putea face a 2-a asigurare in timp util, dat fiind ca ai face-o ulterior evenimentului :lol:


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:11 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1198
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Exista situatii in care o masina are 2 asigurari (din diferite greseli de operare) plateste un asigurator si recupereaza 50%, insa dupa ce evenimentul rutier deja s-a intamplat este ilegal sa iti faci o asigurare care sa il acopere pentru simplul fapt ca ar insemna sa schimbi data accidentului ca sa fie valabila asigurarea :lol: :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:17 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
O dam in penibil serios...

exista vreo lista cu companiile de asigurari rau platnice? adica cand ma duc la un birou de asigurari mi se prezinta ofertele fara sa fie mentionat undeva care au 5 stele si care au 0. Cand merg in vacanta si imi aleg cazarea la hotel e simplu, acolo mi se spune ce hoteluri au apa calad si jacuzi si ce hoteluri au doar asternut pe pat.

Nu iau apararea companiilor de asigurari iefinte sau a celor scumpe... insa conceptia asta pur romaneasca e complet fututa... 'ieftin si prost' sau 'scump si bun'. Ar trebuii sa se faca niste modificari sus... cum ar fi cresterea salariului minim pe economie... apoi verificate companiile de asigurari care nu despagubesc si nu isi fac treaba sa fie inchise... Ar trebuii mai multi militieni pe strada sa dirijeze traficul si ar trebuii sa nu se mai dea permise oricarei proaste care incepe sa tremure si ii moare motorul cand ii dai un claxon ca e verde de 30secunde si ea nu a plecat.

Momentan nu am nici o garantie ca daca platesc asigurarea dublu cel pe care il lovesc va zambii mai frumos sau ii va repara masina mai repede... doar ma simt eu sufleteste mai impacat ca poate am facut o alegere mai buna... insa asta nu se poate dovedii.

@pablo, poti avea si a2a asigurare... pe motiv ca vrei sa schimbi compania de asigurari ca asa vrei tu... si la telefon poti avea 2 abonamente...

PS. drumuri multe fara incidente dragi colegi !

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:50 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Ce imi place cand vad cate unul care scoate d-astea adanci din "putul gandirii" .
Va legati doar de salariu care e mai mic in RO .
Dar nu va suparati , farul de Alfa nu costa la fel si in DE si in RO ? Pai si atunci io , societate de asigurari , de ce sa iti vand tie , roman , rca-ul cu 50 eur si nu cu 500 cat costa in DE si sa nu iti mai repar masina pe banii mei ? Pentru ca sunt mai fraier , nu ? Gandirea asta ca im fac unde e mai ieftin , ma pis pe sarmanul pe care oricum din vina mea suporta toate cacaturile , e pur romaneasca si se va intoarce impotriva voastra candva .
Candva veti fi loviti de unu care va va arunca in scarba un RCA de Euroins sau Carpatica si veti vedea ce inseamna ...
In plus , daca ma loveste unu cu rca de Euroins , nici nu vreau sa aud de constat amiabil ... Direct la politie , proces-verbal si pa , nu ma intereseaza ca ramane fara carnet , ca isi ia amenda etc ...


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 14:55 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
cand am luat alfa la 2 zile a intrat unu cu o duba de atlasib si mi a crapat bara fata. avea la carpatica , am fost la militie , i a luat carnetul si ghici ce , inca nu mi am vazut banii de la ei.
masina mea statea si el a intrat in ea.
deci gandirea ta nu e suficienta in cazul carpatica. ei o pot bate mai mult si mai tare de fruntea noastra pentru ca romania le permite.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:18 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Pai nu am zis ca daca ii ia vinovatului carnetul imi fac io masina mai repede . Doar ca , la reiinoirea politei , ala se va gandi foarte serios daca isi mai face la Carpatica sau va alege un Asirom , astfel incat la o dauna , sa nu mai fie dus la politie .
Si ca chestie , Atlassib si Carpatica apartin aceluiasi talhar ( Carabulea ) , deci soferul in cazul tau nu avea ce face , politele se fac automat in interiorul grupului :) .
Dar unul care decide singur sa isi faca polita la o societate care se stie ca este rauplatnica nu are nicio scuza si nu merita intelegere deci adio constat amiabil .
PabloBVR Quote:
Se poate ca in caz de ma poveste unul cu asig carpatica sa cad de acord sa ii platesc o asigurare la tiriac de exemplu doar ca sa imi fac masina in 2luni si nu 2ani?
Adica se poate ca o masina sa aiba 2rca-uri?
Da , se poate dar nu e tocmai legal .


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:23 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
@mugurel & andrei - voi constientizati ca vorbiti de o mana de oameni raportat la toata populatia tarii ce detine un autovehicol de orice fel si care stie ce asigurare sa aleaga pentru a proteja un viitor pagubit ? ati luat in calcul si parcurile auto ? ca aia sigur vor alege cele mai scumpe variante de asigurare ......
Eu am ales cu buna stiinta Carpatica din motivele prezentate mai sus (costuri aproape duble, nu 2-300 lei)si asta fara sa am daune, am stiut ca in caz de accident din vina mea cel pagubit va avea dificultati in a-si repara in timp util masina, insa spuneti-mi voi nea Gica de la 7 sau tanti Jeana cu rosiile din piata plus 99% din mediul rural pe ce baza ar trebui sa stie ce asigurare de calitate sa aleaga? dupa zvonuri?
Ultima asigurare a Gta-ului inainte de Carpatica actuala a fost la City Insurance pentru ca aveau preturi decente , am intrat la ei pe site am vazut ca s-a dublat suma , LA REVEDERE ....
Cat despre cat de repede platesc unii sau altii, va rog, spuneti-i altcuiva lucrurile astea , ma lovesc si eu minim de 2 ori pe saptamana de clienti care au diferite daune (rca) de rezolvat si stau cu lunile si dupa colosii asigurarilor din Romania, fara amenintari cu presa, csa, tribunal samd, nervi, 1000 de telefoane nu se rezolva nimic nicaieri.
Singura varianta ajutatoare la cei cu masini mai noi ramane Casco , si ala doar la cateva companii .

p.s. indiferent de polita avuta poti fi dus la militie sau la amiabila dupa cum se doreste si ca sa raspund in aceeasi nota si eu pot refuza sa iti acord polita de despagubire pe motiv ca nu ma consider vinovat , si o pot lungi asa pana la prima infatisare in instanta.

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:29 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
singura sansa sa dispara carpatica sau alti neseriosi e sa si faca lumea cat mai multe asigurari la ei. sa se lase cu dat foc la sediu.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
mugurel Quote:
Ce imi place cand vad cate unul care scoate d-astea adanci din "putul gandirii" .
Va legati doar de salariu care e mai mic in RO .
Dar nu va suparati , farul de Alfa nu costa la fel si in DE si in RO ? Pai si atunci io , societate de asigurari , de ce sa iti vand tie , roman , rca-ul cu 50 eur si nu cu 500 cat costa in DE si sa nu iti mai repar masina pe banii mei ? Pentru ca sunt mai fraier , nu ? Gandirea asta ca im fac unde e mai ieftin , ma pis pe sarmanul pe care oricum din vina mea suporta toate cacaturile , e pur romaneasca si se va intoarce impotriva voastra candva .
Candva veti fi loviti de unu care va va arunca in scarba un RCA de Euroins sau Carpatica si veti vedea ce inseamna ...
In plus , daca ma loveste unu cu rca de Euroins , nici nu vreau sa aud de constat amiabil ... Direct la politie , proces-verbal si pa , nu ma intereseaza ca ramane fara carnet , ca isi ia amenda etc ...
Atata timp cat banii nu ma dau afara din casa si am libertatea sa-mi inchei RCA la ce firma cred eu ca este mai bine pentru mine, intotdeauna o sa-mi fac RCA la firma cu oferta cea mai avantajoasa mie. Faptul ca persoanele abilitate sa verifice buna desfasurare a activitatii firmelor de asigurari nu-si fac treaba, asta nu este vina mea. Iar faze cu "capete in gura" si alte apucari d'astea, :puke:

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:33 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
comanr Quote:
singura sansa sa dispara carpatica sau alti neseriosi e sa si faca lumea cat mai multe asigurari la ei. sa se lase cu dat foc la sediu.
NU, sa isi faca STATUL treaba si sa nu-i mai lase sa vanda acest tip de servicii daca nu au si un fond de garantare in spate care sa plateasca politele.

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:35 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nici eu nu sant de acord cu faze de rahat in trafic de genu ai la carpatica iei bataie desi am auzit ca a fost cazul.

organe abilitate? :roll2:

ce a ajuns statul roman, se vede, o bataie de joc fata de el insusi.
ce protectie ce supraveghere, hai sa fim seriosi , statul roman mai exista? daca da in ce procent?

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
gabrieldima Quote:
@mugurel & andrei - voi constientizati ca vorbiti de o mana de oameni raportat la toata populatia tarii ce detine un autovehicol de orice fel si care stie ce asigurare sa aleaga pentru a proteja un viitor pagubit ? ati luat in calcul si parcurile auto ? ca aia sigur vor alege cele mai scumpe variante de asigurare ......
Eu am ales cu buna stiinta Carpatica din motivele prezentate mai sus (costuri aproape duble, nu 2-300 lei)si asta fara sa am daune, am stiut ca in caz de accident din vina mea cel pagubit va avea dificultati in a-si repara in timp util masina, insa spuneti-mi voi nea Gica de la 7 sau tanti Jeana cu rosiile din piata plus 99% din mediul rural pe ce baza ar trebui sa stie ce asigurare de calitate sa aleaga? dupa zvonuri?
Ultima asigurare a Gta-ului inainte de Carpatica actuala a fost la City Insurance pentru ca aveau preturi decente , am intrat la ei pe site am vazut ca s-a dublat suma , LA REVEDERE ....
Cat despre cat de repede platesc unii sau altii, va rog, spuneti-i altcuiva lucrurile astea , ma lovesc si eu minim de 2 ori pe saptamana de clienti care au diferite daune (rca) de rezolvat si stau cu lunile si dupa colosii asigurarilor din Romania, fara amenintari cu presa, csa, tribunal samd, nervi, 1000 de telefoane nu se rezolva nimic nicaieri.
Singura varianta ajutatoare la cei cu masini mai noi ramane Casco , si ala doar la cateva companii .

p.s. indiferent de polita avuta poti fi dus la militie sau la amiabila dupa cum se doreste si ca sa raspund in aceeasi nota si eu pot refuza sa iti acord polita de despagubire pe motiv ca nu ma consider vinovat , si o pot lungi asa pana la prima infatisare in instanta.
1. Normal ca stim asta . Dar tocmai ca eu cred ca voi intelegeti ce zic ma face sa incerc sa explic de ce nu e bine sa faci la Carpatica si Euroins . Vreau sa zic ca astea doua nu sunt neaparat cu cel mai mic pret . Uneori Asirom sau Allianz au preturi mai mici pe anumite segmente .
2. Tarambetii de la Sighet vor incheia in continuare unde e mai ieftin dar nu de la ei am eu pretentii sa ma intelega ...
3. Cand va aparea ( :popa: ) polita unita casco si rca atunci sa va vad . Cum zicea si Andrei nu isi va mai face nimeni la Carpatica pentru ca primul care va lua teapa va fi chiar el insusi . In plus vei putea alege ce acoperiri vrei , doar RCA , iei si facultative , iti iei si vandalism , iei si acoperire pentru daune produse din vina ta etc etc ... Doar ca va costa nene . Adica daca iti permiti sa platesti pretul unei masini aduse din DE atunci plateste si polita la pret de DE .
4. Legat de ce zici tu cu contestatul procesului verbal nu e chiar asa . E un termen de 15 zile in care poti contesta P-V-ul . Daca totusi contesti , se ajunge in instanta si pierzi , vei mai avea de suportat si cheltuieli de judecata asa ca dupa doua trei procese d`astea , cred ca te linistesti cu pusul betelor in roate :) . Si nici nu cred ca sunt mari sanse sa castigi .


L.E - Pentru ca s-au adunat 2-3 pagini de probleme legate de asigurari as zice ca ar fi benefic un topic separat ( parca chiar exista unul mai demult ) . Desi marea voastra parte ne vad pe noi astia care lucram in domeniu , de partea cealalta a baricadei , cred ca mai mult am putea ajuta cu niste sfaturi , contacte ... Nu de putine ori am ajutat colegi de pe forum si o sa o fac in continuare . Dar nu pot nici sa tac daca lumea traieste cu impresii gresite .
Deci , daca considerati necesar , se poate muta discutia .


Last edited by mugurel on 04 Jun 2013, 15:57, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:46 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Ce scrii tu la pct. 3 aștept si eu asa e si afară si atunci sunt de acord sa plătesc însă pe langa 1200 lei rca mai plătesc si 1100 euro casco si nu ma poți acuza ca nu îmi pasa unde fac rca ul

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 15:55 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
mie imi place cum suna asigurarile astea(toate)

cand e necaz, razboi, moare lumea, doamne fereste nu auzi nimic, nimeni nu te asigura de nimic.
brusc cand e soare afara apar firmele de asigurari sa ti explice ce misto e la 90 de ani daca nu ti se mai scoala , cum pot ei trimite unu mic si negru sa ti phoota femeia ieftin.

asigurarile sant o specula legala, uneori violata din interior de proprii agenti care decid pe cine si cum sa despagubeasca, asta pana cand se termina banu si apar probleme de genu: noi nu credem ca accidentul s-a produs pe pamant, credem ca pe luna.

as dori sa vad asiguratorul care bonuseaza 50% reducere pentru condus fara accident. pana la urma urmei idealul e sa nu se faca accidente.

eu am de exemplu o masina din 2009 si nici un accident, reducerea la asigurare e mica.nu e ok, cine e atent trebuie rasplatit, dar stai daca nu ar mai fi accidente cine ar mai avea nevoie de ei ?
ipotetic vorbind.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 16:01 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Stiti cum functionam noi, romanii?! Pe principiul, "dupa mine potopul"! Adica ma doare in cot de altii, ma intereseaza sa fiu bine doar eu, pentru restul exista legi, stat de drept, politie, armata, pompieri, gunoieri, etc.

Ce ma doare pe mine ca ala pe care l-am lovit ( din greseala/neatentie) se va chinui ca vai de el, lasa sa imi fie mie bine. Ce ma doare pe mine capul cand semaforul este verde, ma misc ca un melc, dupa care realizez ca se va pune galben, accelerez, eu trec bine mersi...iar prostii din spate trebuie sa puna frana.
Ce ma doare pe mine ca vreau sa opresc masina in strada, pun avariile si isi las pe fraieri sa se strecoare pe langa mine, ca deh, acolo aveam treaba.
Ce ma doare pe mine cand cumpar nu stiu ce telefon/piesa de la vreun nene care sigur e hot, pretul e foarte bun si nu ma intereseaza ca altul plange dupa...
.
.
.
Sa speram ca vom ajunge sa intelegem cu totii ce inseamna spirit civic, iar acolo unde putem sa dam o mana de ajutor natiunii asteia, prin simpla evitare a tuturor smecheriile/hotiilor ( fie ele si legale), sa o facem fara sa ne mai gandim atita.
:peace:

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 16:19 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
adriand78 Quote:
Sa speram ca vom ajunge sa intelegem cu totii ce inseamna spirit civic, iar acolo unde putem sa dam o mana de ajutor natiunii asteia, prin simpla evitare a tuturor smecheriile/hotiilor ( fie ele si legale), sa o facem fara sa ne mai gandim atita.
:peace:
Asta cu RCA-ul la "Carpatica" si "spiritul civic" m-a facut sa-mi dea o lacrima. :|

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 04 Jun 2013, 16:25 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Imi pare rau, dar daca tu crezi ca este spirit civic ca eu sa dau dublu pentru ceva pe care pot da doar jumatate, in conditii perfect legale si ok, doar ca sa iti fie tie bine - prietene, esti intr-o mare eroare! Adica sa dau eu faliment ca tie sa iti fie bine in sensul in care vezi-D-ne, tu sa nu risti (aiurea!, nu exista aceasta garantie in fapt!) sa stai dupa firma x sa iti faca masina ?! Hai nu zau? Asta e "spiritul civic" ??
Iar celor care lucreaza in domeniu si care evident, de multe ori ne ajuta cu info si cu cunostintele aferente, le-as spune totusi ca nu sunt etalonul de obiectivitate in acest domeniu (nici nu ar avea cum, este clar), asa ca sa nu mai propovaduiasca atata preturi mari la asigurari, ca poate nu ne intereseaza pe noi, restul. Evident, ii inteleg, pentru ei ar fi minunat ca maine sa coste 5000 EUR o asigurare. Pentru mine insa, NU!
Si repet inca o data: toata problema ar fi rezolvata poate, daca acele companii neserioase ar fi desfiintate in urma numeroaselor probleme pe care le cauzeaza. Dar vedeti voi, si aici exista un mic substrat care trebuie avut in vedere pentru ca astfel pot aparea si probleme: abuz de pozitie dominanta, cartel, lipsa concurenta, etc.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 172 73 74 75 76167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited