It is currently 23 Sep 2024, 12:24

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 168 69 70 71 72167 Next
Author Message
PostPosted: 20 May 2013, 17:37 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Sa inteleg ca voi va cam plictisiti la munca sau cum? Sau poate sunteti bugetari :lol:

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 19:11 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
mariusdmx Quote:
Bine ca te intereseaza ce valize de bani da Becali si cui, pe niste jucatori de fotbal cu 2 clase :) Am inteles, esti targetul audientei antenelor. Te incurc cu ganditul aiurea. Pun pariu ca te deranjez acum din a urmari nora pentru mama :))
Omule, nu ma incurci cu nimic pentru ca arati ca, atata vreme cat tu vrei sa fie lumea condamnata doar daca "te afecteaza pe tine cu ceva", nu gandesti deloc.
In alta ordine de idei, georgecristian, ce spuneai? :)


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 20:49 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
Basistii fanatici ca unii care mai posteaza si pe forum, ar trebui impuscati... dupa parerea mea!

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 20:51 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
alex159jtd Quote:
Basistii fanatici ca unii care mai posteaza si pe forum, ar trebui impuscati... dupa parerea mea!
:lol: :roll2: :goodpost:

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 20:57 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
Si cu si fara Basescu tara tot prost ar merge atata timp cat fosilele din parlament si de la guvern trag sforile. Sunt destui "antenisti" care pun totul inclusiv criza in carca unui singur om.


"The man is nothing without the machine"

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 21:14 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
Sunt PERFECT de acord. Dar sa mai fii pro Base dipa 8 ani de... nimic, e penibil! :)

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Mama e nasol... o dam in politica... sincer stiti cum e cu asta cu basescu?

Cei ce activeaza in sectorul privat si sunt IMM-uri sunt pro basescu, cei care sunt bugetari, pensionari sau mari smecheri, sunt anti-basescu...

Personal, am impresia ca sa mai schimbat cate ceva, sa mai dat cu smoala pe cate o sosea, sa mai promovat turismul, etc.

Eu as mai da afara din bugetari, sunt foarte foarte multi care iau banii degeaba... spre exemplu la finante, se uita la tine cu sictir citindu-i in privire 'mai intrerupt de la barfa si cafea, spune repede ce vrei si pleaca' ... apoi cand te duci sa depui o hartie...o duduie semneaza, alta parafeaza, iar o a3a ia hartia si o pune intr-un dosar... adica chiar este nevoie de toate acestea?

Si acum sa fim seriosi... nici cu psd-ul nu-mi este rusine... a vandut 75% din RO in toti acesti ani cat au fost la putere.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 21:23 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
Da, sunt scarbit de clasa politica! Se fura mult prea mult in tara asta. Aspect care ma ENERVEAZA, ca sa fiu ontopic!

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 21:26 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
Adevar graiesti!


"The man is nothing without the machine"

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 22:12 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
alex159jtd Quote:
Da, sunt scarbit de clasa politica! Se fura mult prea mult in tara asta. Aspect care ma ENERVEAZA, ca sa fiu ontopic!
Si ai avut o revelatie de curand sau cum? Unde ai fost in ultimii 23 ani? :lol:


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 22:17 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1660
Car: GTV
Cred ca e o revelatie continua. In fiecare zi realizezi ce se intampla si ai impresia ca s-a atins un nou maxim, dar apoi vine ziua urmatoare cand se stabileste un nou record. Cred ca la asta s-a referit.

_________________
Alfa Romeo GTV 3.0 V6
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0 TS
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 22:43 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Inseamna ca voi subestimati capacitatea acestei tari de a furniza continuu material de furaciune :D . Mereu se gaseste ceva de combinat.


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 22:52 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7083
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Ma uitam cand am aj acasa la stiri, pe protv mai exact fiind probabil singurul post care este oarecum echidistant si era tot circul asta cu becali, borcea, etc si totul parca era desprins dintr-un film cu al pacino... Gen godfather, scarface, etc...


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 23:05 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Tupac Quote:

Omule, nu ma incurci cu nimic pentru ca arati ca, atata vreme cat tu vrei sa fie lumea condamnata doar daca "te afecteaza pe tine cu ceva", nu gandesti deloc.
In alta ordine de idei, georgecristian, ce spuneai? :)
Ai avut dreptate, l-au infundat pe Becali. Eu unul sunt surprins, pentru ca acest dosar mi se parea mult mai slab ca probatoriu decat cel de dimineata! Exista dovada de mita? Oricum, se accentueaza ideea ca in ultima vreme se dau condamnari pentru valoarea de simbol, nu pe probe. Cum spuneam mai devreme, exista justitia celor comuni, si justitia cazurilor cu miza politica unde se manifesta arbitrariul, dupa interesele de moment (foarte mari). Imi stau pe buze niste cazuri mult mai evidente de fraude, gen casa auto-atribuita ilegal de un anume primar, banci falimentate fara vinovati, listarea rompetrol la BVB, privatizari ciudate, alte schimburi de terenuri prin Bucuresti, etc etc.
Un ultim comentariu: Becali este un smecher care a sfidat evident legea de zeci de ori, cu zambetul pe buze, arogant. A propos, despre ultimul meci rusinos al Stelei contra Viitorului Constanta , cu rezultat strigator la cer, decisiv pentru salvarea de la retrogradare a lui Hagi et comp ce sa mai zici? Este doar un ultim exemplu, caldut, cu doar o seara inainte de aceasta ultima condamnare! Omul asta e incurabil!!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 23:11 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
georgecristian Quote:
Tupac Quote:


Un ultim comentariu: Becali este un smecher care a sfidat evident legea de zeci de ori, cu zambetul pe buze, arogant. A propos, despre ultimul meci rusinos al Stelei contra Viitorului Constanta , cu rezultat strigator la cer, decisiv pentru salvarea de la retrogradare a lui Hagi et comp ce sa mai zici? Este doar un ultim exemplu, caldut!
Evident, dar ca si restul de 99% care sunt in politica, marii bogati, etc. Si totusi nu ii vezi in puscarii, nu?
Bineinteles ca si eu cred ca dosarul a fost foarte slab, de vreme ce primele instante l-au achitat. Daca ministrul a dat terenurile pe gratis cum ar veni, este vina lui. Mai departe, ca sa fie o vina si a lui Becali, trebuia aratat banuiesc un eventual traseu al unor bani/bunuri/foloase, intoarse intr-un fel sau altul catre cei care i-au dat terenul. Si daca exista asa ceva, banuiesc ca si primele instante il condamnau. Adica asa imi pare logic si normal..
Pai de panaram de meci nu ai ce sa spui, nu e cu mita sau ceva ilegal conform legilor, poate spune oricand ca asta a fost ziua proasta, nefiind vorba de bani sau probe, aia e..ramane momentul jenant si atat... Ceva normal oricum in Liga lui Mitica (care azi era penibilul suprem si suparator deja cu declaratiile lui pe la tv)


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 23:16 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Mi-am completat comentariul anterior. Despre meciul de aseara, eu am vazut evident blatul realizat prin neconvocarea cu buna stiinta a titularilor, sau chiar jocul si atitudinea celor din teren. becali se bucura din tribuna la golurile Viitorului, iar la sfarsit a declarat ca e bine ca se salveaza nasul. Ce vrei mai mult? Am vrut doar sa iti dau un exemplu de smecherie, de sfidare a regulilor de drept.
Sunt stelist, cred ca stii :)

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 23:25 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Aa, pai da, ce, a spus cineva ca nu a fost blat? Poate doar Dragomir :lol:
Gigi a mai declarat ca ii era chiar frica sa nu egaleze Steaua :). Dar chestiile astea nu pot fi probe intr-un dosar, asta vroiam sa spun. Adica a fost evident, a fost pe fata, a fost penibilul suprem (impreuna cu Hagi), dar cam atat din pacate. Nici macar pe linie sportiva nu poti sa o depunctezi/retrogradezi ceva, ca la noi ai vazut ce se poarta, cand se mai spune un pic adevarul se constata mai apoi ca de fapt ...s-a glumit :)
Intregul nostru campionat e o mare gluma :)


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 23:33 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
De ce e condamnarea lui Becali la rubrica de 'Ce m-a enervat azi'?:) Ar trebui la aia de ce ne bucura, sau?:)
In alta ordine de idei ma enerveaza 'verzii'. Nu doresc nimanui sa sufere de alergie, e cumplit. La mine a debutat usor cu niste stranuturi in serii de 6-7 cand eram inca in Germania. Mutarea in Elvetia in 2006 m-a ucis cu desavarsire, intr-o tara in care nivelul de polen e de 8 ori mai mare decat limitele normale si unde prea multa grija fata de mediu da in extrema cealalta. Pe scurt, alergia mea de primavara a capatat accente dramatice, nefiind tratata (deh, nu te duci la doctor ptr. alergie la plante) a dat in astm astfel incat acum vreo 3-4 ani nici nu mai puteam dormi noaptea de tuse si senzatie de sufocare, plus ochi lacrimati etc. Zyrtec-ul a fost un medicament bun dar nu-l puteam lua daca a doua zi trebuia sa conduc sau sa ma duc la servici (actually, a doua varianta mergea:) din cauza de somnolenta generata, asa ca am recurs la Lorano (varianta germana, mult mai sensibila cu somnolenta, dar cu rezultate mai grele). Am ajuns sa inspir pe nari cu o deosebita placere praful si aerul poluat, macar pot dormi noaptea linistit fara astmul generat primavara de verdeata neprihanita de pe plaiuri elvetiene, proiectul in Istanbul acum cativa ani a fost un pas urias inainte spre vindecare. La fel ca Londra. De ceva vreme insa Cracovia si spatiile ei verzi si escala in Muenchen unde numai iesitul din avion spre autobuz mi-a readus astmul alergic si insomniile generate de tusea si senzatia de sufocare continui mi-au realimentat ura fata de extremistii verzi. Ce-i prea mult strica, inteleg ca s-au produs multe dezechilibre prin defrisarea spatiilor verzi dar nici extrema cealalta nu e chiar binevenita. Mai ales citind ca doua din 5 persoane in Elvetia sufera de alergie. Sigur, daca as fi tratat-o la timp cu seriozitate n-as fi ajuns in halul asta, dar din nou, cine se asteapta ca tocmai mareata natura si spiritul ecologic sa dauneze in asemenea grad?

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 20 May 2013, 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Ai compasiunea mea pt astmul bronsic. Am avut si eu astm alergic cand eram mic, de obicei se declansa la mare, nu stiu nici acum care era factorul trigger. Ma simteam groaznic, tuse, respiratie foarte dificila.
Insa m-am vindecat, oarecum miraculos. Nu am mai avut vreodata probleme la varsta matura. Fratele meu insa are probleme mari in anotimpul rece, umbla cu inhalatorul la el.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 21 May 2013, 00:08 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Ciudat ca aveai probleme la mare, asta era vindecarea mea, sa plec undeva la mare in perioada de maxim (aprilie/inceputul lui mai). Dar e adevarat ca in multe cazuri triggerul e greu de stabilit, in mod normal analizele trebuie sa-ti arate ce-ti declanseaza criza si exista medicamente specifice care te vindeca rapid. In cazul meu am facut testul respectiv in 3 tari (CH, DE, UK) si nici unul n-a reusit sa stabileasca planta/cauza exacta drept ptr. care a trebuit sa recurg la medicamentele generale cu sanse mai mici de reusita. E si vina mea oarecum intrucat mereu incepeam tratamentul cum incepea sezonul, anul asta am mizat pe faptul ca a fost o iarna lunga si ca n-am mai stat in Elvetia. Din nou, ironia sortii face ca la viata mea sa fi fumat 2 pachete/zi multa vreme si de timpuriu, insa n-am avut vreodata tuse de la tigari, am capatat astm la 5-6 ani dupa ce m-am lasat definitiv de maleficul tutun si inca de la vreo planta idioata sau de la polen? :shock:
Macar anul asta n-am ajuns la inhalator, dar am mers cu el in momentul de maxim acum vreo 3-4 ani, il luam si cand jucam fotbal just in case, il tineam in torpedou sa fie la indemana si cand conduceam, cateodata ma apuca in mijlocul autostrazii de stranutam de vreo 10-15 ori consecutiv de aproape pierdeam controlul volanului si trebuia sa trag pe dreapta pana cand ma linisteam. Si mai groaznic era cand zburam, aveam sinusurile distruse si din cauza presiunii atmosferice la aterizare mi se infundau total urechile de stateam 2-3 zile pana imi revenea auzul. Macar acum nu e chiar atat de rau, probabil ar trebui sa trec si asta la ce m-a bucurat azi :? Ptr. fratele tau, a incercat vreun tratement ptr. alergie? Zyrtec-ul e bun, depinde acum si de rezistenta la tratament, pe mine ma dobora total, insa reactiiile sunt diferite, cert era ca daca reuseam sa tin tratamentul o saptamana eram vindecat. Problema era ca dupa 3 zile a 4-a nu mai puteam sa ma trezesc dimineata iar in combinatie cu alcool moderat (un pahar de vin rosu) dadea somn pe vecie.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 21 May 2013, 00:25 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Acum cativa ani, saracul a facut o criza intr-o noapte, atat de violenta , de am crezut ca moare, se sufoca pur si simplu. S-a salvat la spital. Doamne Fereste, netratata cum trebuie , este o patologie f periculoasa. Fratele meu e vulnerabil la aerul rece. Nu stiu de medicamentul sugerat, ii voi spune de el, merci.
Si sanatate!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 21 May 2013, 00:29 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
la noi in galati , in anii de glorie ai combinatului adica pana prin 95 , astmul bronsic si cancerele de plamani(persoane mai in varsta) erau cu incidenta cea mai mare din tara.

o fi si cu polenu da e mai greu cu praful de la cocserie.
aveam un doctor prieten, a murit acum cativa ani, a vindecat foarte multi copii cu bronsita asmatiforma generata de polen/puf etc. cu ajutorul unor vaccinuri.nu am detalii dar persoane care se invineteau de tuse acum fumeaza ca turcii,au uitat...

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 21 May 2013, 00:35 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7875
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Buna seara ... Sunt Mugur si sunt alergic la polen si praf de casa :) .
Am alergie de pe la 14 ani ... Primii doi nici nu stiam ce mi se intampla . Dupa ce am bifat toate numele grele din domeniu despre care auzeam ca sigur ma fac bine daca le calc pragul ( nici vorba , logic ) m-am resemnat cu gandul ca nu voi scapa niciodata . Cativa ani m-am lasat prostit de un doctor , Filip , care , la un pret imens , imi facea un vaccin "miraculos" care ma facea sa fiu om normal si sa pot scoate capul in lume fara sa ii vad pe toti cum se holbeaza la ochii mei injectati , fata umflata si se amuzau de zecile de stranuturi repetate in timp ce eu abia ma abtineam sa nu imi zgarii ochii care ma mancau de muream si speram sa se opreasca draq stranuturile . Pana la urma mi-am dat seama ca omu' nu descoperise nimic , doar turna in sticlute cu eticheta lui , niste cortizon banal cu ser fiziologic si imi facea injectia ... in liceu mergeam zilnic la vaccin inainte de ore adica pe la 6 :) . Viata , nu ?
Va dati seama ce om face asa ceva cand se cunosc efectele super nasoale pe care le are cortizonul asupra oaselor .
Dupa ce in toti anii astia am incercat toate pastilele vechi si noi si incredibile , care nu aveau efect , am descoperit de vreo 3 ani Xyzal-ul . Pe bune , nu mai iau decat Xyzal si imi e nesperat de bine . Adica mai stranut de 3-4 ori pe zi , am nasul ok si respir bine . De trecut nu imi va trece niciodata , stiu asta ...

L.E ... comanr , de praful de cocserie te poti feri . Sa imi zici tu cum te feresti de polen .


Top
   
PostPosted: 21 May 2013, 00:45 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Eu am copilarit in orasul vecin si prieten (ala cu excavatoare si Insula Mare, unde ne ducea Lungu&co in practica agricola) si n-am avut probleme pana cand am dat de polenul excesiv, inca iubeam bataile cu rosii din Insula Mare si zilele lipsa de scoala, dar din nou, nebanuite sunt caile prin care poti sa astepti primavara cu frica. Tocmai de aia ziceam ca excesele de ambele feluri sunt dezastruoase, probabil intre poluare excesiva si polen excesiv alegerea e un no-brainer ptr. 3 persoane din 5, conform statisticii.
@georgecristian: totusi cel mai bine e sa verifice cu doctorul, ce am aflat in anii astia in care nu m-am mai bucurat de primavara e ca actioneaza atat de diferit in functie de persoana si nu are cauze ereditare, e foarte greu de stabilit exact cauza. Analizele sunt foarte prietenoase, nu implica chestia ai teribila cu venele, iti fac doar o intepatura in buricul degetului, eu ma tai mai rau cand tai rosii cu un cutit nou:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 21 May 2013, 00:51 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
mugurel Quote:
Buna seara ... Sunt Mugur si sunt alergic la polen si praf de casa :) .
de praful de cocserie te poti feri . Sa imi zici tu cum te feresti de polen .
Welcome to the club :wave:
Eu am constatat din perioada in care eram holtei ca nu sunt alergic la praful de casa :) Insa recunosc simptomele alea cu ochii injectati, simti senzatia aia de usturime ingrozitoare gen conjunctivita. Intr-adevar, nu trece, simptomele se pot ameliora, eu cel putin asta ma descoperit anul trecut ca daca incep din timp (o saptamana doar) tratamentul e bine. Trebuie doar sa arunci un ochi pe prognoza si sa nu crezi ca ai scapat de fenomen daca un an ai dus-o mai bine.
Alergici din toata lumea, uniti-va :(

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 168 69 70 71 72167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited