It is currently 04 Oct 2024, 02:25

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: 05 Apr 2013, 23:55 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Va salut,

Nu stiu daca va prinde ideea, dar ma gandeam ca totusi ar fi bine sa existe un topic unde sa ne postam intamplarile nefericite cu diverse magazine online de piese auto. Acest topic se doreste a fi unul pur informativ. Ma gandesc ca daca tot ne vor banii, vor trebui sa-si si imbunatateasca calitatea serviciilor pe care le ofera.

Eu am cateva intamplari recente, dar cred ca ar fi corect sa astept si feedback-ul vostru legat de asta.

Ideal ar fi ca acest topic sa devina unul care chiar sa contina lucruri pragmatice gen: abordare/tratare client, timpi de asteptare in diverse situatii (trimitere oferta de pret, timp de livrare, etc), calitatea/specificatiile marfii, si nu un loc de aruncat cu noroi.

LE: Dupa un timp, se poate face si un top bazat pe numarul de entry-uri aici. Banuiesc ca cei care sunt inscrisi pe acest forum nu sunt chiar putini si asta ar pune o presiune in plus.

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 06 Apr 2013, 00:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7877
Car: Vespa
Location: Bucuresti
E cam la fel cu asta viewtopic.php?f=29&t=13875" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 06 Apr 2013, 01:14 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Salut mugurel,

Multumesc pentru observatie. As fi vrut ca acest topic sa fie unul foarte punctual, fara discutii interminabile in contradictoriu si fara laude aduse pentru diverse magazine, eliminand astfel din start eventualele postari care fac reclama ascunsa. Cat priveste "sanctionarea" magazinelor, as propune ca asta sa se faca pe cat posibil cu dovezi gen: email-uri, poze, specificatii, s.a.m.d. Asta ar face topicul mult mai credibil. Cred ca sunt zeci daca nu chiar sute de magazine online care vand piese auto. Nu intodeauna este timp de umblat prin oras pentru o piesa sau alta, si atunci alternativa online este una foarte la indemana.

Daca postarea se face documentat, posibilele postari ulterioare care sa combata vor fi mai putine, iar topicul ar ramane mai curat si mai usor de urmarit. Intr-un final important este ca noi toti sa fim mai informati.

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 06 Apr 2013, 02:19 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
O prima intrare in lista...

Magazin: autokarma.ro
Data comanda: 23 Martie 2013
Data livrare: 04 Aprilie 2013

Produse comandate vs produse livrate:
- Aripa fata dreapta KLOKKERHOLM -> livrat Aripa spate dreapta (pt 147 in 2 usi) alt producator (n-am retinut)
- Bara protectie KLOKKERHOLM -> livrat Bara protectie AUTO PARTS INDUSTRIAL
- Aparatoare noroi aripa KLOKKERHOLM -> livrat Aparatoare noroi aripa FLORINEX
- Grila bara protectie KLOKKERHOLM -> livrat Grila bara protectie ISAM
- Filtru ulei MANN -> ok
- Filtru aer MANN -> ok
- Filtru combustibil MANN -> ok
- Surub golire baia ulei CORTECO -> ok
- Brate inferioare LEMFORDER (st & dr) -> ok
- Set faruri KLOKKERHOLM (cu motoare incluse)-> livrat Set faruri fara motoare (firma DEPO)

Concluzii personale:
N-a fost livrat niciun element de caroserie marca KLOKKERHOLM cu toate ca asta s-a comandat.
Nu reusesc sa faca diferenta intre o aripa fata si o aripa spate, si chiar daca au avut seria sasiului, si acea aripa spate nu s-ar fi putut monta decat pe o masina cu 2 usi (a mea are 4).
Setul de faruri a fost specificat in oferta de pret ca fiind KLOKKERHOLM. S-a livrat DEPO. Posibil sa fie correct, intrucat pe site-ul celor de la KLOKKERHOLM apare in descriere cuvantul "depo".
Cand s-a ofertat setul de faruri, nu a existat nicio minima descriere asupra lor. A fost nevoie de un schimb de cateva e-mail-uri si o documentare proprie pentru a afla ce faruri mi-au ofertat. Chiar si asa, tot nu au reusit sa livreze ce trebuie.

Nu trimit numarul de urmarire transport cand marfa a plecat, cu toate ca se specifica ca fac asta.

Dau impresia in general ca vor sa scape repede de tine. Nu par sa lucreze organizat si documentat. Cu siguranta nu au integrat nici un minim sistem de trasabilitate. Cu alte cuvinte, "nu stie stanga ce face dreapta".

S-a facut retur pentru aripa si faruri specificand "ramburs" pentru exact acelasi numar de colete (in ideea ca vor fi obligati sa-mi trimita coletele corecte). Au incercat sa ma convinga sa anulez rambursul cu toate ca marfa poate sa ramana la sediul transportatorului din Bucuresti circa 2 saptamani, timp suficient pentru a comanda piesele corecte in cazul in care nu le au pe stoc.

Timpul de livrare a fost mai lung intrucat comanda initiala nu a continut farurile si am preferat sa astept sa fie livrat tot o data.

Tot ce am marcat cu "ok" se bazeaza strict pe o analiza vizuala.

Mai jos aveti cateva imagini/printscreen-uri doveditoare. Am sters preturile intrucat nu fac obiectul topicului.
Attachment:
Proform.jpg
Proform.jpg [ 90.57 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
OfertaFaruri.jpg
OfertaFaruri.jpg [ 121.8 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
Carenaj2.jpg
Carenaj2.jpg [ 158.34 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
Spoiler.jpg
Spoiler.jpg [ 158.69 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
SpoilerEticheta.jpg
SpoilerEticheta.jpg [ 116.68 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
SpoilerEticheta2.jpg
SpoilerEticheta2.jpg [ 74.17 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
ContinutAWB1.jpg
ContinutAWB1.jpg [ 147.58 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
AWB1.jpg
AWB1.jpg [ 131.38 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
ContinutAWB_2.jpg
ContinutAWB_2.jpg [ 145.42 KiB | Viewed 1432 times ]
Attachment:
AWB2.jpg
AWB2.jpg [ 137.7 KiB | Viewed 1432 times ]

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 06 Apr 2013, 04:05 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
mugurel Quote:
E cam la fel cu asta viewtopic.php?f=29&t=13875" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 06 Apr 2013, 20:30 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
Mda....

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited