It is currently 23 Sep 2024, 08:19

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 164 65 66 67 68167 Next
Author Message
PostPosted: 08 Feb 2013, 10:34 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
alex159jtd Quote:
Daca ar fi iesit Vadim presedinte, iar plebea nu s-ar fi lasat manipulata de stereotopurile servite de mass media, cu siguranta Ro era mai bine acum, iar Ungurii cu astfel de apucaturi erau STARPITI de mult... Ca in orice tara civilizata...
Sper ca ai fost doar ironic...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 11:11 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
Nu am fost ironic deloc. Toate mizeriile astea cu halatul alb, pastile, "e nebun" si altele au fost servite de mass media pentru a ridiculiza si inocula maselor o imagine falsa asupra unui om care reprezenta un real pericol pentru retelele de hoti si mafioti care s-au dezvoltat in Ro. Au fost interese foarte mari si... discutia este foarte lunga.
In plus, in orice tara civilizata in urma unor astfel de manifestari minoritatile respective ar fi fost penalizate destul de mult... insa noi suntem prea umili ca natie si ne-am lasat calcati in picioare pentru ca interesele unora sa fie protejate.

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 11:21 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Jaggguar Quote:
2. A doua mare problema pe care o au cei ce doresc autonomie tine tot de Uniunea Europeana. Indiferent de natura autonomiei (economica, etnica, religioasa etc), aceasta va fi tot parte din UE. Adica, ne apucam sa separam acum ceva ce este oricum pe cale sa fie parte dintr-un intreg? Na-na! Nu are sens, suntem doua state membre UE si partea a viitoarelor State Unite ale Europei :D. E ca si cand Montana ar cere autonomie in SUA, ca s-au strans acolo multi polonezi. Nu se poate. Evident ca vor exista conflicte interetnice, in EU sunt multe probleme de sute de ani, inca nerezolvate. Dar drumul pe care se vrea sa se mearga intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, nu are voie sa fie intrerupt de amanunte d-astea nesemnificative. In mai putin de 200 de ani, chestiunile astea vor fi considerate zero. Asta daca lucrurile merg bine...
Jagguar, Mergi si explica punctul 2 in Catalunya, Tara Bascilor, secesionistilor flamanzi din Belgia (aici este foarte ironic), scotienilor, toti parte a constructiei UE in anul de gratie 2013. Daca te tenteaza sa replici ca si aceste miscari sunt neactuale, nesemnificative, nerelevante, sau diversiuni politice, eu te invit sa te documentezi putin, mai ales in legatura cu stadiul lor. Eu nu vad o diferenta structurala deosebita intre revendicarile maghiarilor din Covasna , Harghita, Targu Mures si exemplele mentionate. Poate o problema de geografie si una de motivatie (desi volatilitatea acestui factor este una foarte mare in general).

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 12:55 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
georgecristian Quote:
Jaggguar Quote:
2. A doua mare problema pe care o au cei ce doresc autonomie tine tot de Uniunea Europeana. Indiferent de natura autonomiei (economica, etnica, religioasa etc), aceasta va fi tot parte din UE. Adica, ne apucam sa separam acum ceva ce este oricum pe cale sa fie parte dintr-un intreg? Na-na! Nu are sens, suntem doua state membre UE si partea a viitoarelor State Unite ale Europei :D. E ca si cand Montana ar cere autonomie in SUA, ca s-au strans acolo multi polonezi. Nu se poate. Evident ca vor exista conflicte interetnice, in EU sunt multe probleme de sute de ani, inca nerezolvate. Dar drumul pe care se vrea sa se mearga intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, nu are voie sa fie intrerupt de amanunte d-astea nesemnificative. In mai putin de 200 de ani, chestiunile astea vor fi considerate zero. Asta daca lucrurile merg bine...
Jagguar, Mergi si explica punctul 2 in Catalunya, Tara Bascilor, secesionistilor flamanzi din Belgia (aici este foarte ironic), scotienilor, toti parte a constructiei UE in anul de gratie 2013. Daca te tenteaza sa replici ca si aceste miscari sunt neactuale, nesemnificative, nerelevante, sau diversiuni politice, eu te invit sa te documentezi putin, mai ales in legatura cu stadiul lor. Eu nu vad o diferenta structurala deosebita intre revendicarile maghiarilor din Covasna , Harghita, Targu Mures si exemplele mentionate. Poate o problema de geografie si una de motivatie (desi volatilitatea acestui factor este una foarte mare in general).
Drepturile astea se dau tocmai pentru a avea liniste, parte din negocieri de guvernare etc.
Strict despre tinutul secuiesc: aia au fost tinuti de catre proprii lor politicieni in rahat tocmai ca sa ii poata manipula si sa aiba sens ca si formatiune politica. Li s-a spus sistematic ca romanii nu vor sa le asfalteze, nu vor sa le rezolve iluminatul public, romanii sunt niste rai. Ori chestiile astea au prins doar in zonele rurale, cu oameni mai putin cititi si unde comunitatile nu sunt atata de amestecate, in sensul in care sunt putini romani. In orasele mari, problemele astea nu exista cu adevarat, doar la nivel politic.


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 13:19 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Si inca o chestie interesanta, ca tot vuiau ziarele ca-si canta aia imnul secuiesc la meciurile de hochei. La meciurile de fotbal, cand se canta de catre ROMANI "Aici e Ardealul, e tara noastra si ne p***m pe capitala voastra", nu se mai ofuscheaza nimeni. Talibanismul local e impartit egal si cretini sunt peste tot, dar fiindca-s unguri trebuie ca sunt mai cretini decat restul, nu? Sa nu mai vorbim de Banat.
Argumentele care se dau pentru autonomie de catre politicienii maghiari sunt firave si nu se regasesc in realitatea cotidiana, aici e problema esentiala. Atitudinea corecta a Bucurestiului ar trebui sa fie una calma, ferma, dar fara prea mare tam-tam.

Daca vrei mostra te talibanism autohton, citeste printre posturile oamenilor normali la cap pe aici. O sa dai de fani Vadim, Tepes, oameni care vor ungurii trasi in teapa samd, pentru chestiuni intamplate acum sute de ani...


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 13:53 
Offline
User avatar

Joined: 27 Jul 2007, 10:43
Posts: 464
Location: Jassiorum Municipium
Cretinul asta: http://www.bzi.ro/exclusiv-un-iesean-be ... deo-343972" onclick="window.open(this.href);return false;

Alfa este ok ca dar avem un Matiz (la min 07:12 in video) prins la ingramadeala in tot dezastrul asta. Cei care sunteti mai in tema cu asigurarile ce parere aveti, date fiind cele prezentate, vizavi de posibilitatea recuperarii pagubelor? Eventual daca este alt topic dedicat si aveti disponibilitatea raspundeti acolo..sau pm. Mersi anticipat.

_________________
156 2.0 JTS


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 13:59 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Jagguar - Ca sa pun intr-o metafora ceea ce ai spus: cineva iti fura masina iar dupa mult timp ti-o iei inapoi ca l-ai prins. Accepti sa il tii si pe el pe bancheta din spate, ca nu are unde sa se duca. Iar tu esti ok sa il cari cu tine peste tot, chiar daca el iti spune clar ca vrea sa ti-o fure din nou, singura problema ar fi ca tu esti prieten cu altii mai mari, ca altfel te batea cum a facut-o mereu de pe vremea lui Gelu si Menumorut. Orice minoritate incearca sa se impace bine cu oamenii din tara respectiva, pana in momentul in care nu mai trebuie sa se prefaca. Chiar crezi ca prietenilor vostri Ianos, Loti, Zoli etc, nu le-ar fi placut mai mult sa fie ungaria aici? Sau crezi ca nu ar vrea asta din cauza ca beti impreuna. Atat timp cat un om nascut intr-o tara, spune ca este altceva decat cei din jur, cu siguranta vrea altceva decat tine. Daca maine se cheama la vot toti ungurii, sa ii intrebe daca vor sa se lipeasca maine Transilvania cu ungaria, vor veni toti, chiar si vecinii vostri pasnici si prietenosi. P.S. romanii care incep sa invete maghiara sa poata vb cu ungurii, le ei in tara, mi se par cele mai josnice creaturi.


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
Marius, te-ai cam infierbantat. Hai sa mai temperam tonul. Mai putine presupuneri si mai multe argumente.
Crezi ca oricare dintre noi, chiar si tu, daca te-ai muta intr-o alta tara, nu te-ai simti tot roman? Pentru ca asta e aluatul din care esti facut. Aaaa, ca te conformezi regulilor locale, asta e altceva. Dar nu vei fi niciodata de-al lor, si nici copiii tai nu vor fi, atata timp cat sangele provine dintr-o romanca si un roman. Asa si ungurii nostri.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 18:18 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Te-ai impacientat prea usor. Nu sunt deloc infierbantat, era doar o parere proprie. Plus ca nu ai citit ce am scris dar imi spui de tonalitate :). Nu vorbeam de cei mutati, ci de cei care se nasc si traiesc in tara asta de generatii. Daca m-as fi nascut in orice tara din lumea asta, Franta, SUA, Angola, etc, nu as fi afirmat despre mine ca sunt roman. Cum sunt de altfel si americanii care provin din familii unguresti, romanesti, poloneze etc, cei care se trag din cei ajunsi acolo cu vaporul in sec 18. Nu spun despre ei ca sunt unguri sau romani, ci sunt cei mai mandri americani.


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 18:42 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
mariusdmx Quote:
Jagguar - Ca sa pun intr-o metafora ceea ce ai spus: cineva iti fura masina iar dupa mult timp ti-o iei inapoi ca l-ai prins. Accepti sa il tii si pe el pe bancheta din spate, ca nu are unde sa se duca. Iar tu esti ok sa il cari cu tine peste tot, chiar daca el iti spune clar ca vrea sa ti-o fure din nou, singura problema ar fi ca tu esti prieten cu altii mai mari, ca altfel te batea cum a facut-o mereu de pe vremea lui Gelu si Menumorut. Orice minoritate incearca sa se impace bine cu oamenii din tara respectiva, pana in momentul in care nu mai trebuie sa se prefaca. Chiar crezi ca prietenilor vostri Ianos, Loti, Zoli etc, nu le-ar fi placut mai mult sa fie ungaria aici? Sau crezi ca nu ar vrea asta din cauza ca beti impreuna. Atat timp cat un om nascut intr-o tara, spune ca este altceva decat cei din jur, cu siguranta vrea altceva decat tine. Daca maine se cheama la vot toti ungurii, sa ii intrebe daca vor sa se lipeasca maine Transilvania cu ungaria, vor veni toti, chiar si vecinii vostri pasnici si prietenosi. P.S. romanii care incep sa invete maghiara sa poata vb cu ungurii, le ei in tara, mi se par cele mai josnice creaturi.

BRAVO!

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 18:43 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Dupa parerea mea, atunci cand esti intr-o tara, de care nu iti mai convine...te muti! Nu incepi sa faci scandal ca vrei steaguri de alte culori, ca vrei ca toata lumea sa vorbeasca alta limba decat cea stabilita in mod oficial. Nimeni din Romania nu te-a obligat sa nu mai vorbesti maghiara sau iti uiti obiceiurile, sa iti modifici numele de maghiar..etc Asa ca nici tu, ca ''minoritate'' nu veni cu pretentii atit de mari. Asta deja mi se pare ca tupeu si nesimtire.

Bineinteles ca toate lucrurile astea au substrat politic si ca niste baieti destepti se folosesc de masele usor influentabile, ca sa obtina niste chestii doar pentru ei. :censored:

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 08 Feb 2013, 22:22 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
adriand78 Quote:
Bineinteles ca toate lucrurile astea au substrat politic si ca niste baieti destepti se folosesc de masele usor influentabile, ca sa obtina niste chestii doar pentru ei. :censored:
Si atunci despre ce vorbim aici?
Marius, da, am invatat cateva cuvinte in maghiara fiindca am trait printre unguri. Si in Brasov, si in Cluj, si in Sfantu Gheorghe si mi s-a parut normal. In plus, e fun. Ca sa le zici bancurile pro-romanesti pe intelesul lor si pentru a le intelege p-alea pro-maghiare de la ei. Mai mult, daca vad ca au dificultati sa ma inteleaga, in tara mea, in magazinul lor, incerc sa rup cateva cuvinte in maghiara. Si, de obicei, cu cat stiu eu ungureste si cu cat stiu ei romaneste, ne intelegem foarte bine si radem amandoi de neputinta celuilalt. Sunt un tradator, o creatura josnica, un jegos. A, si vorbesc engleza cu irlandezii din Brasov, cateva familii cate sunt ei, si care-si arboreaza mandri steagurile pe pub sau pe casa de Sf. Patrick, si nu-i scuipa nimeni. La fel si cu francezii care au venit sa munceasca la o companie frantuzeasca in Brasov, tot pe limba lor vorbesc. Si de 14 iulie bem vin sub tricolorul lor. Creatura josnica ce sunt eu!
Stiu, da, de la capitala totul se vede altfel, iar ungurii sunt niste monstri cu trei capete care sug sangele ardelenilor cinstiti.
P.S. Mi-e groaza de meciul de fotbal Romania - Ungaria, ala de la Bucuresti.


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 00:55 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Jaggguar Quote:
A, si vorbesc engleza cu irlandezii din Brasov, cateva familii cate sunt ei, si care-si arboreaza mandri steagurile pe pub sau pe casa de Sf. Patrick, si nu-i scuipa nimeni. La fel si cu francezii care au venit sa munceasca la o companie frantuzeasca in Brasov, tot pe limba lor vorbesc. Si de 14 iulie bem vin sub tricolorul lor.
Si corsicanii isi pun steagurile sau fluiera imnul francez pe Stade de France, si stadionul din Schalke devine teren propriu ptr. orice echipa turceasca joaca acolo, si italienii isi pun steagurile in Bronx si au si o echipa de fotbal (Palmeiras) in Sao Paulo unde acopera o treime din populatie. In Elvetia poti de pilda vedea toate steagurile posibile la balcoane si nu doar pe perioada fotbalului.
Si daca tot cineva a dat exemplul australian (desi cu un hoax), multi invata limba parintilor lor, nascuti fiind acolo, in scolile comunitatilor. Sunt platite de guvern si veti avea surpriza, daca vreti sa emigrati in Australia, sa primiti 5 puncte doar ptr. ca vorbiti romana, fiind o limba nominalizata in unele state ca apartindand unei comunitati destul de mari astfel incat sa puteti desfasura activitati in folosul acelei comunitati (involvand si predarea limbii romane, grecii fac asta cu un deosebit succes).
Si in Canada, am niste prieteni foarte buni care isi imbraca de 1 decembrie fiicele (ambele nascute in Canada) in costum popular si se duc la biserica romana din Mississagwa sau cum se cheama orasul ala de langa Toronto si sarbatoresc. Si culmea e ca nu stramba nimeni din nas ca o minoritate (emigrata, deci nu devenita minoritate in urma cursului istoriei) isi tine sarbatorile si traditiile.
Sigur, daca cineva ar avea vreun interes politic sa rascoleasca rahatul, atunci categoric toate exemplele astea ar dispare sau s-ar restrange.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 11:45 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
ce exemple mai sus! Pai irlandezii nu vin cu pretentii si nici n-au enzatia ca Transilvania e a lor. N-ai cu cine... e clar!

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
alex159jtd Quote:
ce exemple mai sus! Pai irlandezii nu vin cu pretentii si nici n-au enzatia ca Transilvania e a lor. N-ai cu cine... e clar!
Pustiu', ai dreptate. N-ai cu cine ;).


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 13:26 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Nu va aprindeti, domnilor. E normal ca secuii (ca de ei vorbim, nu de unguri) sa isi arboreze steagul propriu, langa cel romanesc. Si eu, daca as sta in Brasov, mi-as arbora steagul Bucurestiului, ca am observat ca bucurestenii sunt mai injurati pe acolo decat alte natii (ce rad de colegii mei brasoveni care au la masini numere de Bucuresti si vad si ei cum e). Si tot normal e sa bem o palinca impreuna si sa nu ne dam in cap.
Nu mai e normal cand vine un politician de la Budapesta si spune ca secuii sunt "agresati simbolic" (ce puii mei o insemna si asta), in schimb in Ungaria drepturile minoritatii romane lipsesc, in realitate, aproape cu desavarsire si, din pacate (sau din fericire), nu se duce nici un politician roman sa sustina aceste drepturi. Dar asta-i politica!
Orice asemanare a Tinutului Secuiesc cu Kosovo sau Tara Bascilor e exclusa, sper ca suntem de acord aici.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 18:05 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
@jagguar-desi sunt multi pusti pe forum, eu nu ma numar printre ei.


Trimis di pi Aifon prin Tapatok :)

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 20:04 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Jagguar, nu reusesti sa te desprinzi deloc de faptul ca ungurii sunt prietenii romanilor, pt ca in ciuda faptului ca nu vor sa invete romana cu toate ca sunt nascuti in Romania, totusi te servesc pe tine cand te chinui sa vorbesti in maghiara la tine in tara. Da, ai dreptate, chiar sunt de treaba. M-am inselat in privinta lor, eu zic sa invatam toti maghiara sa putem sa ne intelegem mai bine cu ei. Pana la urma limba si obiceiurile lor sunt importante in tara asta. Datorita celor care gandesc asa Romania a fost si este in continuare furata. Datorita celor care nu ii intereseaza de istorie, nu ii intereseaza de miile de romani omorati sub ocupatia hortysta in Transilvania si multe altele. Tot prietenii nostril au fost si atunci si vor fi mereu...


Top
   
PostPosted: 09 Feb 2013, 20:35 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Da, hai sa-i masacram atunci, ca si ei au facut asta candva. Dupa gandirea asta, multe chestii "misto" ar trebui sa se intample in lume, in virtutea cacaturilor din trecut. Negrii din SUA ar trebui sa ucida cate un alb pe zi, polonezii ar trebui sa manance cate-un neamt la micul dejun, moldovenii cate-un turc si tot asa. Poate te gandesti chiar ca ar fi o idee buna sa trantim cateva tancuri la "granita" tinutului secuiesc, ba chiar sa impuscam vreo cativa si sa asteptam sa vina NATO sa ne civilizeze, ca pe sarbi.

De ce sa nu ne uitam la extremistii nostri, aici, sub nasul nostru, inainte sa intelegem reactiile lor? Din gandiri d-astea lipsite de tact si toleranta au iesit cele mai mari mizerii in istorie.

Pun pariu ca si colegul de mai sus, fanul lui Vadim, este de acord cu tine. De tigani ce ziceti baieti, facem rezervatie sau ii eliminam pana la ultimul?

Breaking news: SUNTEM IN 2013!


Top
   
PostPosted: 10 Feb 2013, 14:54 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
...


Attachments:
427363_471275659600668_1791675492_n.jpg
427363_471275659600668_1791675492_n.jpg [ 22.28 KiB | Viewed 1960 times ]
Top
   
PostPosted: 10 Feb 2013, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3311
Car: Giulia Q
Acu' o sa iasa discutii despre cine-i barbatul si cine-i femeia in poza de mai sus :)

Ps : daca printre noi sunt persoane cu radacini in tara motilor , nu ai cum sa te intelegi cu ei in privinta vecinilor .

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
PostPosted: 10 Feb 2013, 20:36 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Da Jagguar, este 2013 si ungurii inca mai cer autonomie. Nimeni nu a spus un lucru rau despre ungurii care traiesc linistiti, vorbesc ce limba vor ei si fac ce vor ei, atat timp cat nu vor sa faca un stat in tara mea. Intelegi unde este de fapt problema? Nu am auzit de niciun roman care sa se lege de un ungur doar pentru ca este ungur. Ce incerc sa explic de cateva post-uri incoace este ca sunt foarte multi care inca doresc revenirea ungariei mari, reprezentati de partidul lor, care vrea acelasi lucru, prin pasi mici desigur. Primul obiectiv al partidelor maghiare nu este imbunatatirea calitatii vietii ungurilor si a prezervarii culturii lor, ci autonomie teritoriala. In ciuda acestui fapt, toti ungurii voteaza acelasi lucru, chiar si Loti si Ianos. Wake up!


Top
   
PostPosted: 11 Feb 2013, 00:06 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Jaggguar Quote:
sa trantim cateva tancuri la "granita" tinutului secuiesc,
Buna idee, tancurile alea (in cazul in care armata romana mai are asa ceva in dotare) ar fi singurele mijloace de transport care ar putea merge pe autostrada Transilvania, construita de diverse guverne romanesti de-a lungul vremilor :)
Sigur, asta cu autostrada fiind o problema minora, mai tare e aia cu steagurile secuiesti :roll: .

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 11 Feb 2013, 14:36 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
nevermind!

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 11 Feb 2013, 16:28 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Ma enerveaza ca de la o vreme, mai toti astia judecati pentru diferite infractiuni ( mai mici sau mai mari), gen Becali, Huidu, etc care primesc 2-3 ani, cu suspendare, adica sunt condamnati, dar nu fac puscarie ! Cum p....vine asta?! Ce lege este asta?!
Macar daca faceau munca in folosul comunitatii, plateau niste bani...orice chestie din care sa se vada ca esti pedepsit daca faci lucruri rele.

Chestia asta cu condamnarea cu suspendare este ca sa aratam maselor ca justitia munceste :censored:

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 164 65 66 67 68167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited