It is currently 23 Sep 2024, 06:12

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 162 63 64 65 66167 Next
Author Message
PostPosted: 02 Feb 2013, 01:40 
Offline
User avatar

Joined: 18 Jul 2011, 11:20
Posts: 138
Car: Punto 2B/Alfa 145 ts
lucianm Quote:
Cu bune, cu rele, ei isi fac treaba: slujbe, liturghii, etc, si nu lasa sa piara Credinta si cele lasate de Isus Hristos.
Lasate de CINE?!???? Cred ca n-ati citit cu atentie evangheliile apostolilor. In toate evangheliile, autorii nu au scris ca si cand s-ar fi aflat in centrul actiunii, ceea ce ridica semne de intrebare.
Deasemenea, Biblia, ca si Tora, are 5 autori, nu unul singur. Iar gnosticii, care au fost inaintea crestinilor, nu pomenesc de Isus Hristos.
In urma descoperirilor arheologice relativ recente, istoria dubioasa a evreilor scartaie grav - exemplu episodul cu cetatile din Caanan, cucerite in nush cate zile de evrei, in realitate nici vorba de asediu, au fost distruse de revolte interne in decursul a catorva sute de ani, ceea ce indica faptul ca evreii faceau parte din populatia Caananului.
Deci? Lasate de CINE??


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 03:55 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Eu il poftesc afara din curte pe preotul parohiei din care face parte strada unde locuiesc pe motiv ca este obraznic si are o privire vicleana de vanzator ambulant in targ, bate in poarta de zici ca e cutremur si nu pleaca pana nu intra in curte sa te certe ca il tii pe la usi si nu pupi crucea in milisecunda in care ti-o vara in ochi :?
Asta nu inseamna ca nu merg cateodata la biserica sau ca nu mi-am facut cununia religioasa, nu inseamna ca nu respect enorm preotul care m-a cununat si mi-a botezat copilul pentru blandetea care o emana , pentru glumele cu har pe care le spune si pentru faptul ca este complet dezinteresat de suma pe care o lasi/daca o lasi in cutia milei aflata in biserica.
Cu cativa ani in urma pentru slujba de cununie religioasa mi-au cerut la o biserica frumoasa aflata in Bucuresti suma de 1500 ron .. am fost socat insa m-am repliat si preotul de la biserica Belvedere < Regie> mi-a spus asa referitor la partea financiara - Copii mei , voi nu aveti bani acum la inceput de viata , daca insa vreti sa lasati ceva pentru renovarea bisericii < era cu schelele pe fatada> sunt folositori !
Evident ca este absurd cand un preot nu vrea sa te uneasca cu cea pe care o alegi consoarta pe motiv ca este de alta religie si probabil pus in fata unei astfel de decizii as fi ales si eu sa merg eu la catolici/budisti/musulmani / etc !
Este strigator la cer sa construiesti o catedrala , chiar si a mantuirii neamului in vremuri in care ar fi mai indicat sa construiesti scoli la sate , cantina saracului in marile orase sau case pentru cei ce an de an raman fara un acoperis deasupra capului doar pentru ca soarta i-a pus in calea unei inundatii !
Nu ca sa ne indulcim noi cumva suferinta cand vedem masinile de lux, casele boieresti si straiele regesti pe care preotii romani le poseda va spun ca in Rusia / Grecia / Italia / Polonia, biserica si slujitorii sai au acelasi statut de neatins, nu plateste nici un fel de impozit pe veniturile inregistrate sau pe tranzactiile efectuate , manipuleaza la nivel national masele si politica tarii respective .... asa a fost de mai bine de 1500 de ani si va mai fi o vreme ..
Toate astea insa nu imi pot lua mie sau celor ce vor sa creada acest drept !
Poate bunica mea credea in mosul batran cu barba alba care o asteapta in Rai , poate eu cred doar ca in afara de o existenta scurta si plina de obstacole trebuie sa mai existe ceva ..

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 12:09 
Offline
User avatar

Joined: 18 Jul 2011, 11:20
Posts: 138
Car: Punto 2B/Alfa 145 ts
gabrieldima Quote:
eu cred doar ca in afara de o existenta scurta si plina de obstacole trebuie sa mai existe ceva ..
Altceva - inmormantarea si putrefactia?


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 16:54 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
gabrieldima Quote:
Evident ca este absurd cand un preot nu vrea sa te uneasca cu cea pe care o alegi consoarta pe motiv ca este de alta religie si probabil pus in fata unei astfel de decizii as fi ales si eu sa merg eu la catolici/budisti/musulmani / etc !
Gabi, esti un om prea destept ca sa nu iti dai seama ca nu te duci ca sa te casatoresti religios ca la butic: nu imi place marfa de aici, ma duc dincolo. Faptul ca o tratam ca o ceremonie formala ("hai, parinte, da sa beau din paharul ala, mai scurteaz-o ca e cald si ne asteapta nuntasii sa chefuim") arata halul de nestiinta si "impietrire a sufletelor" existent in societatea de azi.
Rolul casatoriei religioase este ca cei doi sa devina un singur trup in fata Domnului. De aceea nu este acceptat nici divortul religios. Ori, un crestin, prin botez, devine un alt om, o specie diferita, sa zic asa. Un catolic, ca treaca la Ortodoxie, trebuie sa se boteze din nou! Sper sa nu imi spuna cineva, in modul profan si ignorant, ca de fapt credem in acelasi lucru, ca nu e chiar asa, si exista tomuri groase pe tema asta.
Iertati-mi exemplul cam bizar, dar sa casatoresti un ortodox cu un catolic (/budist/musulman, etc) e ca si cum ai vrea sa imperechezi genetic un om cu un cal. Nu se poate si nu se face! Nu inseamna ca un cal nu e bun si util, dar nu e om.

Ma scuzati ca intervin asa, scolastic, riscand sa ma fac de ras, dar nu pot sa nu dau lamuririle astea, fiindca ne afecteaza pe toti zi de zi. As putea da si citate din Biblie si Parinti ai Bisericii, dar as deveni prea de tot.

@Crashtest: rock on, dude! Si eu ascult Dimmu Borgir, poti si tu citi Noul Testament, fara a fi in pericol sa devii crestin! Doamne (de Jos) fereste!

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 17:47 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
aici ajungem la ce am spus eu.e mai simplu sa te duci doar la starea civila in astfel de cazuri.

Religia nu ar trebui sa stea in calea fericirii oamenilor.sant atatia care vor negrese, asiatice, etc.

E nasol ca discutia nu merge pe un fir normal.sant cativa care ar darma biserica si cativa care tin post negru.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 18:24 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Lucian, in metafora ta foarte plastica, ortodoxul este om sau cal? Fac pariu ca este om, ca el este cel care crede in "ce trebuie". Daca ai citi putina istorie, mai ales a religiei in care crezi, vei vedea ca cei ortodoxi si cei catolici se trag din acelasi crestinism. Marea schisma a facut impartirea in 2 mafii total diferite cu dogme, propagande si conturi in banca separate. Faptul ca un om normal nu citeste toate dogmele lor si tot felul de carti scrise tot de ei, nu inseamna ca nu este citit ci nu vrea sa fie sters pe creier de ratiune si sa cada in "frica de dumnezeu" propagata de barbosi. Este exact acelasi lucru cu Antena 3, daca te uiti 2 luni incontinuu, ajungi sa crezi ca Ceausescu a fost un erou si mircea badea trebuie sa fie presedinte cu felix. Apropo: Preotii spun ca daca nu te duci la biserica, ajungi in iad, orice ai face. Singura fapta buna pe care o fac, este pentru cei disperati sau batrani, cand ii prinde frica de moarte, ii ajuta sa se minta mai usor ca ei vor fi cei ce vor ajunge pe norisori cantand la harpa si nu ceilalti. Nu inteleg cum credinciosii din ziua de astazi, uita ca aceeasi biserica ortodoxa (cea care spune adevarul, restul fiind de kkt) lua bir de la oameni acum 200 de ani, asta ca sa nu mai vorbim de cruciadele celorlalti crestini, care au omorat milioane de oameni doar ca erau de alta religie. Ar face asta si acum daca ar putea, tot din buna-vointa, daca oamenii nu s-ar fi desteptat in timp.


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 19:08 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Lucian -serios mi-as iubi nevasta si daca ar fi budista si nu aș renunța la ea pentru ca niște țări au ales diferit numele dumnezeului lor ! Si nu sunt superficial când spun asta doar ca mai triez din dogme si tradiție .
Ontopic - m-au enervat azi extratereștrii ;-)
Marius - Si hoardele de tătari au omorât milioane fără sa aiba măcar vreun scop ..

Out of Garrage

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 19:58 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Gabriel, asa este, dar nu ne inchinam tatarilor si spunem ca ei detin adevarul despre dumnezeu....


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
mariusdmx Quote:
Este exact acelasi lucru cu Antena 3, daca te uiti 2 luni incontinuu, ajungi sa crezi ca Ceausescu a fost un erou si mircea badea trebuie sa fie presedinte cu felix. .
Daca esti imbecil absolut poate.
Pe de alta parte nici afirmatiile de genu asta nu denota foarte multa inteligenta.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 20:17 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Alex, se pare ca esti printre ei si ti-am jignit idolii :))


Top
   
PostPosted: 02 Feb 2013, 21:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
O chestie mi-a spus taica-miu si mi-a ramas bine intiparita in cap de atunci, si de cate ori se deschide subiectul, trag aer im piept puternic si ma gandesc bine cam care tre sa fie tonul si discursul pe care sa il aleg. Ce mi-a spus? "RELIGIA si POLITICA au facut familii sa se dezbine iar fratii sa se omoare intre ei".
Din punctul meu de vedere subiectul este interesant, insa trebuie pastrat tonul si atitudinea potrivite, mai ales ca suntem toti aici sub aceeasi umbrela, Alfa, patronata de acelasi smenar, Marchione. :lol:
mariusdmx Quote:
...intai dumnezeu a facut noaptea si ziua si la 3 zile diferenta a facut sorele si luna...
Aici e o chestiune de interpretare. Poti interpreta materialist sau figurat/principial problema. Din punctul meu de vedere poti face ziua si noaptea inainte de a face Soarele si Luna. Prin simplu fapt ca poti construi dinainte principiul si abia apoi il materializezi punand cei 2 astri pe cer.

La capitolul descoperiri recente: a fost investigata plecarea evreilor din Egipt. In teorie, o coloana atat de mare de oameni ce a ratacit pe drumuri timp de 40ani (parca atatia erau) ar fi trebuit sa lase o urma in urma, nu? Ei bine, investigatii s-au facut pe mai multe rute posibile pe care ar fi putut merge convoiul, insa nu s-a gasit nimic. Asta ridica alte semne de intrebare din punctul meu de vedere. Dogma religiei crestine incepe sa se clatine. Informatia incepe sa umble, gratie canalelor atat de numeroase acum. Oamenii incep sa cunoasca tot mai multe si incep sa puna intrebari. Nu mai tine treaba cu "asa e scris si cu asta basta".

@Lucian: eu cred ca trebuie facuta o distinctie clara intre Biserica (ca si institutie) si biserici si preoti. Daca spui ca preotii sunt niste slujbasi ai lui Isus, atunci se pare ca nu isi fac treaba prea bine (lucru evident din cele vorbite mai sus), pentru ca lumea se departeaza de Biserica tot mai mult. Si la fel ca un patron, atunci cand treaba nu mai merge bine tre sa reorganizezi, sa reformezi activitatea, sa schimbi unii angajati.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 03 Feb 2013, 12:46 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Asa este, tonul ar trebui sa fie unul civilizat cand incerci sa contrazici parerea altuia, dar de obicei "credinciosii" nu se pot abtine cand cineva le arata ceva diferit de ceea ce vor sa creada.
Eu cred ca preotii fac tot posibilul sa converteasca masele, dar sunt depasiti de faptul ca oamenii sunt din ce in ce mai inteligenti si informatia este foarte accesibila oricui in ziua de azi, incat sa isi puna intrebari. De cate ori am incercat sa discut cu cineva care crede in biserica, toate discutiile s-au terminat cu "trebuie sa crezi, nu sa cercetezi" sau "dumnezeu special a facut asa ca sa te testeze" si alte bullshituri. Nu conteaza ca nu are sens, ne este prea frica sa punem la indoiala, sa nu cumva sa ajungem in iad, ca barbosul nu ne va mai vrea :)


Top
   
PostPosted: 03 Feb 2013, 16:29 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Nu am urmarit discutia dar am observat ca e despre religie, biserica, preoti. Mama mea s-a dus la biserica ieri, a fost o sarbatoare, coliva...din astea, nu ma pricep. A trebuit sa plateasca 40lei, ca daca tot era acolo sa fim si cititi, avea schimbat si totul a fost ok. A ajuns la partea cu coliva si a trebuit sa mai plateasca 10lei, nu a mai avut schimbat si a dat o bancnota de 50lei, la care preotul nu a mai dat rest, pana la urma nu are casa de marcat, nu? Ideea e ca nici nu a putut sa ii zica : Parinte, da' restu'? N-am dat 10, am dat 50 !?, pana la urma sa fie primiti ca in Casa Domnului nu te poti lamuri la bani.
Alta intamplare, un vecin si-a botezat copilul dar la alta biserica, in alta localitate pentru ca la noi i-au cerut 350lei, pe chitanta bineinteles. Prin urmare a ales sa-l boteze gratis si fara chitanta, mai exact e botezat dar nu este trecut nicaieri ca a primit tainele botezului.
Nu e normal ce se intampla la biserica, dai bani pentru orice ... si totusi stie cineva daca Domnul Iisus l-a platit pe Sf.Ioan Botezatorul?
Intr-un supermarket un pusti il intreaba pe taica'su, "Care e cea mai buna meserie!" raspunsul: "Popa, niciodata nu dai si tot timpul iei!" , foarte adevarat.

Azi am venit cu trenul la Bucuresti, la marginea fiecarei localitati se gasesc tone de gunoaie, sunt tara gunoaielor, suntem atat de prosti incat nu suntem in stare sa aruncam deseurile controlat, iar asta nu e de ieri de azi.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 03 Feb 2013, 23:04 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1228
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Nu ma enervat azi ci de ceva timp, prostiile alea de anunturi cu : "da-mi nu stiu cate like-uri si o sa-l aduc pe tata din morti sau o sa ma f...a prietena mea, etc. " Nu mai poti cu asemenea anunturi, peste tot.

P.S. O sa fac saptamana viitoare un experiment legat de asta si sunt curios cate like-uri primesc. Asta ca sa vad cati retardati reusesc sa prostesc.

_________________
Alfa Stelvio Q4 2.2
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
PostPosted: 03 Feb 2013, 23:44 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
lucianm Quote:
Ori, un crestin, prin botez, devine un alt om, o specie diferita, sa zic asa. Un catolic, ca treaca la Ortodoxie, trebuie sa se boteze din nou! Sper sa nu imi spuna cineva, in modul profan si ignorant, ca de fapt credem in acelasi lucru, ca nu e chiar asa, si exista tomuri groase pe tema asta.
Iertati-mi exemplul cam bizar, dar sa casatoresti un ortodox cu un catolic (/budist/musulman, etc) e ca si cum ai vrea sa imperechezi genetic un om cu un cal. Nu se poate si nu se face! Nu inseamna ca un cal nu e bun si util, dar nu e om.
Jaggguar Quote:


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 08:28 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Jaguar, de curiozitate, svastica ai folosit-o ca simbol al .... ?


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 14:14 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Aryan race symbol, acum. Cu toate ca initial am vrut-o acolo numai pentru contradictiile dintre conotatiile unui simbol, dar postul lui Lucian mi-a ridicat mingea la fileu.


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 17:00 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Jaggguar Quote:
Aryan race symbol, acum. Cu toate ca initial am vrut-o acolo numai pentru contradictiile dintre conotatiile unui simbol, dar postul lui Lucian mi-a ridicat mingea la fileu.
:wave: Domnu' voleibalist, da' ce am eu in comun cu rasa ariana? Sper ca nu ai inteles gresit ce am sustinut... Si, zau, n-as gaza pe nimeni, cu toate ca pare o solutie de ales uneori.

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 18:11 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
Alexandrus Quote:
Jaguar, de curiozitate, svastica ai folosit-o ca simbol al .... ?
nu cred , deoarece trebuia sa o faca inspre dreapta . :lol:

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 18:22 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Eu nu reusesc sa inteleg de unde au unii "credinciosi" siguranta asta ca ceea ce cred ei este adevarat, ca doar ei detin adevarul suprem iar ceilalti sunt alta "specie", doar din simplu fapt ca s-au nascut in alt oras si au fost botezati in alta religie decat altii. La fel nu inteleg cum poti sa crezi intr-un dumnezeu atat de rau si de razbunator cum il face religia crestina sa fie: faci curat duminica in casa, iti ia foc casa sau vei pati ceva, nu te duci la biserica, ajungi in iad, nu faci pomeni/inmormantari/botezuri cum vor preotii, ajungi in iad, cam orice faci in viata asta mai putin sa te duci la biserica sa te rogi si sa citesti carti bisericesti, este ceva ce intr-un final te duce la o eternitate de chinuri. Dar de fapt dumnezeu este bun :) Nu am reusit niciodata sa inteleg logica dupa care se ghideaza unii oameni, dar seamana foarte tare cu cea pe care o aveam cand eram mici - calci pe canalizare te invarti in jurul tau de 3 ori altfel aveai ghinion si faceam asta cu sfintenie- nu ne intrebam de ce.


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 18:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
valerica Quote:
....
Azi am venit cu trenul la Bucuresti, la marginea fiecarei localitati se gasesc tone de gunoaie, sunt tara gunoaielor, suntem atat de prosti incat nu suntem in stare sa aruncam deseurile controlat, iar asta nu e de ieri de azi.
Nu te supara, dar ce descrii aici nu are absolut nicio legatura cu prostia, se numeste nesimtire crasa, dobandita prin educatie! Pana la selectarea deseurilor, noi suntem la zeci de ani de nivelul de baza, anume bunul simt de a respecta proprietatea publica, natura!! Emblematic pentru fenomenul gunoaielor de pretutindeni din Romania, cine arunca relaxat un chistoc de tigara pe geamul masinii (ca tot suntem pe alfaclub.ro), nu o face niciodata din prostie.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 20:15 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
alfa146 Quote:
Alexandrus Quote:
Jaguar, de curiozitate, svastica ai folosit-o ca simbol al .... ?
nu cred , deoarece trebuia sa o faca inspre dreapta . :lol:
Detalii. Asta e ce s-a gasit la indemana.


Top
   
PostPosted: 04 Feb 2013, 20:43 
Offline
User avatar

Joined: 22 Sep 2008, 14:45
Posts: 2189
Car: Vauxhall Frontera
Location: Haibach-DE
:lol:

_________________
“Nothing can keep me away from the love of God”-Ayrton Senna Da Silva

Alfa 159 SW 2,4 JTDm 210 PS - neagra
Alfa 146 1,7 16v Boxer 129 ps[/b]
Ex. Alfa 159 SW 1,9 Jtdm 16v Ti
Ex.Alfa 159 SW 1;9 JTDM 16v 150+ ps rosie :cry:
Ex. Alfa 156 SW 1,9 JTD 8v 140 ps


Top
   
PostPosted: 05 Feb 2013, 02:16 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1316
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
gabrieldima Quote:
Nu ca sa ne indulcim noi cumva suferinta cand vedem masinile de lux, casele boieresti si straiele regesti pe care preotii romani le poseda va spun ca in Rusia / Grecia / Italia / Polonia, biserica si slujitorii sai au acelasi statut de neatins, nu plateste nici un fel de impozit pe veniturile inregistrate sau pe tranzactiile efectuate , manipuleaza la nivel national masele si politica tarii respective .... asa a fost de mai bine de 1500 de ani si va mai fi o vreme ..
Biserica in fostele tari comuniste a avut o pozitie extrem de diversa, de la a fi complet anihilata (estul Germaniei), redusa aproape complet la tacere (Cehia), rezistand comunismului intr-o buna masura (Romania) pana la a submina autoritatea comunistilor (Polonia), ceea ce evident s-a reflectat si dupa caderea Cortinei de Fier. In Polonia e inca o institutie respectata cu toate ca au incercat (si incearca) sa-si impuna punctul de vedere in toate, intr-un fel sunt durii catolicismului. Insa Polonia e o tara mult mai moderna decat am fi tentati sa credem, biserica plateste taxe si autoritatea ei e in oarecare regres. Insa ptr. rolul jucat in istorie e greu sa spui ca au adus prejudicii, vorbim de o biserica ce e creditata ca o salvatoare a crestinismului de invazia otomana la urma urmei (Sobietzki in a doilea asediu al Vienei). Mereu am considerat ca totusi influenta bisericii se reflecta in atitudinea oamenilor, o biserica mai puternica creeaza, indirect, o atitudine mai prietenoasa si mai 'omenoasa' fata de semeni (ma rog, valabil in priviinta bisericilor crestine). Dintre toti fostii 'comrades' am apreciat polonezii ca fiind mult mai down to earth, prietenosi si mai umili. In plus biserica a avut puterea de a conserva orasele, Krakow spre exemplu e foarte bine 'prezervat' ptr. un oras ce a cunoscut teroarea rosie.
Prin contrast am ramas siderat de daunele totale facute de comunisti in gandirea est-germanilor, in majoritatea covarsitoare atei. Sunt crestin 'nepracticant' (hehe, ce-mi plac clasificarile moderne), insa atitudinea asta e mai degraba rolul leneviei. Exista preoti si preoti, cand am locuit in Muenchen mergeam destul de des (by my standards, adica o data pe luna) la biserica ortodoxa din Sendlinger Tor ptr. ca parintele respectiv avea niste predici extrem de interesante. La fel in Zurich, parintele respectiv era cam de o varsta cu mine si inca primesc newsletterele saptamanale (yep, s-a modernizat si biserica ortodoxa:), nu e nimic gen 'tine post sau vei muri'. Sunt absolut convins ca astfel de preoti exista pretutindeni, trebuie doar sa-i cauti.
Si sigur, casatoriile ortodoxe cu omologii catolici sunt ceva cotidian in vremurile moderne, au trecut de demult vremurile cruciadei a 4-a :)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 162 63 64 65 66167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited