It is currently 21 Sep 2024, 13:30

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 910 posts ]  Go to page Previous 121 22 23 24 2537 Next
Author Message
PostPosted: 24 Jul 2012, 10:11 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
Demiterea presedintelui, in general, e un caz simplu; dar la noi a capatat forma unei probleme.
Problema e cu atat mai dificila cu cat prezinta mult prea multe aspect, de aici si mai multe opinii decat ar fi fost normal.
Aparent toata suspendarea a fost facuta cu cap, dar oare mai avea sens demiterea acum?
Foarte mult s-a mers si pe baza rezultatelor de la alegerile locale, dar oare au ele o relevanta in conditiile in care s-au ales oameni (sustinuti politic, e adevarat) si nu platforme politice?
Chiar putem sustine costul unui referendum, sau daca putem, isi avea rostul o cheltuiala suplimentara?
Si daca nu va fi demitere, ce se va intampla intre Basescu si Antonescu-Ponta (tinand cont ca ultimii doi au pus la cale suspendarea)?
Si daca va fi demis cu cine va fi inlocuit? Oare Antonescu-Ponta vor mai fi parteneri-colaboratori, vor mai sti cum sa imparta puterea?
Oare se vor respecta promisiunile din culise din ziua votarii suspendarii, cand UDMR-ul a primit niste promisiuni contra voturilor, si oare promisiunile alea sunt realiste si binevenite, sau au fost doar niste gratuitati?
Chiar si participarea la vot e sub semnul mai multor intrebari decat era normal: sa nu participi, sa participi si sa vrei demiterea, sa participi si sa nu fii de acord cu demiterea?
Intrebari, care sunt in mintea oricarui alegator, dar care pentru alesi nu au valoare, ei au orgolii, demnitati, interese, minti limitate la aspecte care-i favorizeaza doar pe ei!
Rufele se spala in familie, si poate ca tehnica (la mana sau la masina de spalat) sau detergentul (sapun de casa sau detergent cu balsam) nu ti le impune nimeni; dar pentru ca uscatorul e comun, rezultatul trebuie sa fie unul care sa nu creeze barfe... si Europa (si nu numai) e cu ochii pe noi…
:peace:

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 11:24 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Grecii, spaniolii si italienii pot sa ne f*ta pe toti cu economiile lor minunate, dar noi mai bine sa stam cuminti ca nu cumva sa suparam pe UE. Cand am intrat in UE le-a placut Petromu' acu nu le plac tiganii si suspendarile votate in Parlamentul Romaniei. Hai sa fim sclavi pana la capat.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 11:49 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
antonelcodreanu Quote:
Aparent toata suspendarea a fost facuta cu cap, dar oare mai avea sens demiterea acum?
Da. “Nu avem toată Puterea pînă nu luăm şi Justiţia” declara Voiculescu.
antonelcodreanu Quote:
Foarte mult s-a mers si pe baza rezultatelor de la alegerile locale, dar oare au ele o relevanta in conditiile in care s-au ales oameni (sustinuti politic, e adevarat) si nu platforme politice?
Platforme politice? Ce mai sunt alea ?!?!
antonelcodreanu Quote:
Chiar putem sustine costul unui referendum, sau daca putem, isi avea rostul o cheltuiala suplimentara?
Mai conteaza daca putem sau nu? Fac orice cu orice pret.
antonelcodreanu Quote:
Si daca nu va fi demitere, ce se va intampla intre Basescu si Antonescu-Ponta (tinand cont ca ultimii doi au pus la cale suspendarea)?
Antonescu a promis ca se retrage din politica desi daca nu ma insel la un moment dat a dat inapoi. Ponta cu toate dovezile de plagiere o da inainte. Cum va fi relatia Base - Ponta? Soarece si pisica. De ce sa nu mai faca inca o suspendare :).
antonelcodreanu Quote:
Si daca va fi demis cu cine va fi inlocuit? Oare Antonescu-Ponta vor mai fi parteneri-colaboratori, vor mai sti cum sa imparta puterea?
Oare se vor respecta promisiunile din culise din ziua votarii suspendarii, cand UDMR-ul a primit niste promisiuni contra voturilor, si oare promisiunile alea sunt realiste si binevenite, sau au fost doar niste gratuitati?

Vor imparti puterea. Dar o vor imparti asa cum dicteaza toti cei din spatele lor. Vor da ce au promis catre toti si mai mult trebuie scapati de justitie anumiti oameni!
antonelcodreanu Quote:
Chiar si participarea la vot e sub semnul mai multor intrebari decat era normal: sa nu participi, sa participi si sa vrei demiterea, sa participi si sa nu fii de acord cu demiterea?
E o problema mare daca Base se intoarce cu un vot net impotriva lui (nevalidarea referendumului cu procent mare pentru demiterea lui).

PS: @Allex: as fi recunoscator daca ai pastra un limbaj civilizat. Acum iti si raspund: cum ar fi fost sa avem somaj de 25% si eventual tu sa tu, eu si altii sa ne numaram printre cei 25%. Asta pentru ca ai adus vorba de economie. La noi e problema de politic si justitie.
Uite un exemplu si din Italia foarte proaspat: Primul COLAPS BANCAR din Europa.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 12:37 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
-Ciudat ca imi percepi limbajul ca fiind necivilizat.
-N-am intrebat nimic, deci nu era nevoie sa-mi raspunzi .
- Acum iti raspund eu:Daca ne numaram printre cei 25% din Spania probabil ca o duceam mult mai bine decat cei (cine stie cat %) care au somaj, pensie sau chiar salariul minim-mediu pe economie din Romania.
Restul "problemelor" nu pot fi discutate pe un forum pt ca sfideaza logica si bunul simt al oricarui cetatean roman care are capacitatea de a retine macar 10% din ce a zis Basescu in ultimii 7 ani.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 13:42 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Cristi, stim ca esti cu Base :) si nu este nici o problema. Ma uit (la argumentatii...sau ma rog, lipsa lor in general) insa la voi cei care il sustineti (in general, nu numai acum la problema cu referendumul) si de fiecare data ma linistesc: ne meritam soarta..

@Allex: lasa ca iti dau eu cateva citate din ultimii ani, sa ne amintim eventual :D
- "demisionez in 5 minute" :haha: (probabil ca inca nu au trecut :) )
- "in Romania nu este / nu va fi criza" :bored: :bash:
- "nu poate fi vorba de asa ceva!" (referitor la taieri de pensii si salarii)
- "nu poate fi vorba de cvorum 50%+1 decat daca votul ar fi obligatoriu in tara noastra bla bla bla" (prin 2007)
- "Pentru mine nu are relevanţă dacă există prag de prezenţă la referendum, eu am obligaţia de a sta în faţa românilor Nu vreau să câştig la masa verde ca în liga lui Mitică" , "PDL risca sa intre in coliziune directa cu mine daca ei vor opta pentru neparticipare. Sa nu participe ei. Eu ii voi chema pe romani la vot" - acum 10 zile
- "Există riscul să cer PDL să nu fie reprezentat în secţiile de votare, să boicoteze total referendumul. Este foarte posibil să nu mă prezint la referendum. Dacă PDL va lua o decizie de boicot, eu nu mă pot duce singur, trebuie să mă coordonez cu ei" - ieri.
- În Şedinţa Colegiului Director al Partidului Democrat Liberal s-a decis, marţi, la Palatul Parlamentului, boicotarea referendumului din 29 iulie. - azi..

Deci...perfect! Sa il credeti inainte pe domn' Presedinte Suspendat, ca eu nu o mai fac de ani buni.


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 13:48 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
!


Attachments:
talk_politics_free_hand.gif
talk_politics_free_hand.gif [ 43.93 KiB | Viewed 1162 times ]

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.
Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 14:09 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
@Tupac: si tot Base a spus ca va fi ultimul presedinte comunist, pe asta o crezi?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 14:26 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
macar acum nu mai plange


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 14:31 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Cristi,
Tot ce ai scris e corect. Eu le completez cu cateva din tabara opusa (putine in comparatie cu cate s-au facut in ultima foarte scurta perioada) si nu stiu care grave pentru Romania:
- Ponta da asigurari in El Pais ca va pleca daca se dovedeste plagiatul. 2 din 3 comisii au spus ca a copiat. Care e mai grava?
- Septembrie 2008: Premierul Calin-Popescu Tariceanu declara raspicat: "Raspunsul este clar nu, criza financiara internationala nu va avea efecte asupra economiei si asupra cetatenilor". Hmmm :scratch: cuvintele cred ca sunt spuse de altcineva.
- daca USL-ul era atat de convins de reusita lor (reusita lui Felix) pentru demitere ... de ce a trebuit sa faca toti pasii de atac la institutii?
Spune-mi tu, in adancul logicii tale simti ca e normal si esti de acord cu ce s-a intamplat?? Cum ai putea fi de acord ca un om dovedit ca Voicu inca sa mai voteze in Parlament (si mai sunt 2 cazuri de incompatibilitate care inca sunt tinuti in banci)?! Cum e posibil ca Voiculescu sa se sustraga de la dosare penale?! Presupun ca nu esti de acord nici cu arestarea lui Nastase si a lui Vantu.
Nu tin neaparat cu Basescu (unii dintre voi o sa rada), dar nu vreau astfel de manifestari in institutiile care ne reprezinta. Nu sunt de acord cu incalcarea regulilor jocului si modificarea acestora in timpul lui. Nu sunt de acord cu asa zisa boicotare a referendumului! Dar daca partenerul tau de joc nu e corect, tu nu poti sa ai aceleasi sanse si incepi sa joci ca el.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 14:48 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Desi e clar ca rahatul e acelasi, somnambulul cazat temporar la Cotroceni, de manuta cu Micul Antonescu (ajuns din pseudomaresal, curva), se constituie intr-o dezamagire pe departe mai mare decat a fost vreodata marinaru' ajuns presedinte, chiar si pentru simplul fapt ca de la ala asteptarile mele personale au fost mai mici. Uluitor insa, acest marinar capata in continuare sprijinul Vest-ului atotpoternic chiar si in conditiile in care a pierdut de ceva vreme sprijinul din interior, iar singurii entuziasmati de "miscarea" de geniu a uslamistilor sunt, surprinzator, liderii mamei Rusia. Mai departe, privind nepasarea cu care trateaza cei de acum, ajunsi pe bune au ba la putere, tot ce inseamna economie (sau ce-a mai ramas din ea) precum si durerea-n fund a Guvernatorului Bancii Nationale, alteori un om responsabil, ma face sa ma gandesc unde dracu' ne ducem daca pica asta si vin ceilalti. Desi aproape evidenta, incalcarea Constitutiei ramane nedemonstrata, prin urmare toate indiciile duc catre o manarie jegoasa menita sa mute puterea in alte labe. Privind obiectiv, argumentele astora noi se bazeaza pe criticarea unor masuri evident necesare pe care marinaru' le-a impus nu de capul lui, dar in contextul unui climat economic mondial si european deloc propice, si pe o asa-zisa incalcare a Constitutiei, fapta deloc mai putin grava decat ceea ce fac chiar ei acum.
Departe de mine de a admira sau sustine clica pedelista si cu atat mai putin pe marinar, dar in acelasi timp, cu un dram de realism, stau si ma gandesc daca nu cumva astia nu fac fix acelasi lucru, cu marele minus legat de faptul ca, acaparati de gustul de sange, au uitat de mine si de voi, adica de aia pe care cursul leu-euro ii afecteaza in mai mare sau mai mica masura. Si daca vin, si zic ca vin, si dau, ca zic ca dau, din ce vor da? Din imprumuturi? Same old bullshit. Acestea fiind zise, e clar ca sunt la fel de putin de acord cu demiterea permanenta a Presedintelui (fiindca, bun sau rau, Basescu este un presedinte ales!, chiar daca eu NU l-am votat) cum am fost cu felul in care acesta a pus mana pe fraiele a tot ce inseamna putere in Romania (inclusiv Justitia, cea mai importanta dintre toate) si cu executia publica a lui Nastase pe un dosar fabricat. Faptul ca Bombo trebuia sa ajunga unde este acum este o alta poveste, mult mai lunga, la fel cu povestea in care celelalte dosare "pe bune" nu ar fi fost gata "la timp". Cu toate acestea insa, nu ma pot ascunde dupa degete ignorand faptul ca, oricare ar fi circumstantele, in astia 8 ani justitia a functionat MAI MULT si aparent mai corect decat in ceilalti 14.
Prin urmare, datorita celor de mai sus si datorita inca multor chestii pe care mi-ar lua mult prea mult timp sa le pun "pe hartie", eu vreau ca aceasta manarie sa fie un esec. Fiindca scopul NU scuza mijloacele, mai ales in conditiile in care ceva "mai bun" ar incepe fix in acelasi ton, acuzat de cei ce il vor pe marinar mazilit public.

Caragiale, fuck you!


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 15:38 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2011, 13:37
Posts: 620
Pentru ca mi-am adus aminte si uitasem de acest thread.

M-au enervat scos din sarite si umplut de spume idiotii care au deschis traficul pe A2 spre Agigea cu O BANDA NENOROCITA PE SENS. Am stat ORE in coloana ca sa ajung la cernavoda ca sa PLATESC, sa platesc ce PLM ORELE si BENZINA pe care am ars-o in coloana.

FMM de tara condusa de retardati!


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 15:41 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
True ... Caragiale!

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 15:43 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
antonelcodreanu Quote:
@Tupac: si tot Base a spus ca va fi ultimul presedinte comunist, pe asta o crezi?
Ei draci. Cum sa fie ma? El nu avea treaba cu Securitatea, remember? Doar ca se plimba asa pe la Anver...om liber deh..de atunci se nastea un super caracter :D

@Cristi: In primul rand voi cei care ii tineti partea aveti aceleasi "argumente" (pe care ma abtin sa le cataloghez..) universal "valabile": comunistii, mogulii, Voiculescu. Sunteti de mult timp in afirmatii precum vestitele "tonomate" inventate de al vostru marinar, adica sunteti pe "repeat".
Acum:
- legat de plagiat - nu dau 2 bani pe aceasta problema. Personal incin sa cred ca da, a copiat sau ma rog, nu a scris in josul paginii sursele, whatever...sa zicem ca a plagiat. In primul rand nu vad de ce m-ar interesa plagiatul lu' Ponta daca cel al lu' Kovesi, Udrea si restul (oricare dracu ar fi ei - adica toti la naiba!) nu ne intereseaza. Apoi, faptul ca x comisii au zis ca da, y comisii au spus ca nu, este doar o chestiune de razboi ale taberelor. Din cate inteleg, legal, verdictul este cel al comisiei lu' Ponta. Un singur lucru legat de toata nebunia cu plagiatul il atribui ca bun lui Basescu: faptul ca a fost destept sa puna el primul pe tapet aceste chestiuni. Pentru ca intr-adevar, in politica, este al dracu de malefico-eficient.
- Nu stiu, o fi spus si Tariceanu asa ceva, dar nici nu se compara cu minciunile cuplului Basescu - Boc. As mai spune ca rational, in 2008 Romania chiar nu era in criza, adica a mai trecut destul timp pana ce criza ne-a atins. Si spun din experienta personala, am facut o casa in perioada respectiva, nu era nici urma de criza in constructii (una din cele mai afectate ramuri mai apoi) in acea perioada. Ba din contra, era chiar varful boom-ului la noi..
- Chestia cu atac la institutii, lovituri de stat, deja nu am nervi sa stau sa incerc sa te conving ca nici vorba de asa ceva. Minunata CC pe care o tot ia Base in brate de fiecare data (care CC numai etalonul dreptatii si justitiei nu ar fi in mod normal in Romania unde numirile sunt....ce sa vezi...politice! wtf?! ), a si concluzionat de altfel ca nimic din ce s-a intamplat (lovitura de stat, lovitura de stat! :samui: ) nu a fost neconstitutional! End of story. Deranjeaza ca USL-ul s-a miscat foarte repede. Eeee...asta e, ghinion.
- Da, sunt de acord cu ce s-a intamplat. Repet, CC a decis ca NIMIC nu a fost neconstitutional.
- Nu il suport pe Voiculescu, dar da, el este raul suprem, adversarul lui Base. Ca sa vezi :). Nu stiu ce dosare penale are, nu ma intereseaza, daca are si e vinovat sa se duca la baschet sanatos 100 ani. Cum sa spui insa ca se sustrage de la dosare penale prietene? Tu ai habar ce spui? Poate ai uitat in mainile cui este Justitia, Parchetul, DNA-ul, STS-ul, Serviciile ?? :ohmy:
- Vantu daca e vinovat sper sa stea si el 100 ani pana l-oi scoate eu de acolo :) sau mai bine, cei care au ramas pe drumuri din cauza lui (ma rog, si ei super prosti..). La Bombonel mi s-a parut insa o facatura de dosar. Probabil ca merita sa stea multi mai multi ani in puscarie pentru alte chestii grave, dar repet, nu pentru rahatul asta in care a fost condamnat. Nu mai vorbim insa de haituiala la care a fost supus in perioada anchetei..
- Ce schimbari ale regulilor prietene? Decizia prin care CC i s-a dar doar putere de avizare consulatitiva este in fapt revenirea la activitatea CC de pana in 2009, cand era EXACT LA FEL. Prima data cand Base a fost suspendat, nu a fost treaba de cvorum, nu era necesar (vezi si declaratia lui din 2007), era bine cu majoritatea. Acum nu mai este, ca nu ii mai convine lui Base. Cristi, tu te auzi vorbind? :bored:

Intrebare pentru fanii marinarului: daca am fost ales cu majoritate (fara cvorum), de ce pentru a fi demis ar fi nevoie de cvorum?? Daca la ORICE alte votari (parlamentare, locale, etc) este bine si ok cu majoritate, de ce acum la demitere ar fi ALTFEL??
Hai sa vedem si noi raspuns in spiritul flacarii democratice !


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 15:57 
Offline

Joined: 01 Oct 2011, 15:33
Posts: 127
Car: AR 159 2.4 JTDM
Location: Voluntari Ilfov
MrHollow Quote:
Pentru ca mi-am adus aminte si uitasem de acest thread.

M-au enervat scos din sarite si umplut de spume idiotii care au deschis traficul pe A2 spre Agigea cu O BANDA NENOROCITA PE SENS. Am stat ORE in coloana ca sa ajung la cernavoda ca sa PLATESC, sa platesc ce PLM ORELE si BENZINA pe care am ars-o in coloana.

FMM de tara condusa de retardati!
5 ore de la Neptun la Bucuresti... :bash:


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 15:58 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Dude, mizerii sunt si de o parte, si de cealalta. Eu personal nu sunt si nu am fost niciodata fanul marinarului (exceptie 2004 cand am avut de ales intre el si un corupt de meserie). E ok sa-ti pui intrebari din astea, dar inainte de asta m-as intreba pe ce baza a votat Parlamentul suspendarea marinarului? Tot in spiritul flacarii..

P.S. Mi-e si jena ca I must choose a side, de data asta.


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:08 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Jaggguar Quote:
P.S. Mi-e si jena ca I must choose a side, de data asta.
De data asta nu poti alege raul cel mai putin rau, tot raul e la fel de rau.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:14 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
+1 Cristi (eu) sustinator Basescu.
Nu o sa argumentez alegerea mea, probabil fac parte din cei fara argumente, fara minte, cei care au ales raul tarii, unul din multime... Daca am sti macar adevarul despre ce fac ei, toti, in politica probabil ne-am ingrozi. Deci nu cred ca are rost sa ne aprindem pe discutii. Personal cred ca Basescu va fi demis insa astept anii de guvernare USL. Fara nicio ironie, sper sa ne fie mai bine tuturor, sper ca ei sa fie "cei buni" si sper ca dupa 4 ani de USL sa imi demonstrez ca m-am inselat in privinta lui Basescu.
Eu tin minte vorba unu om de la miting-urile din iarna :"Domnule Ponta, nu am iesit in strada pentru ca tinem cu dumneavoastra, am iesit pentru ca traim rau. Sa nu faceti la fel pentru ca va vom da jos si pe dumneavoastra!"

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:15 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Pe baza incalcarilor repetate ale Constitutiei si a unui vot (in fapt). Si chiar daca asta a fost bineinteles si un pretext, hai sa imi zica cineva ca este fals.
Oricum, imi place foarte mult ca se vorbeste de Ponta, Antonescu, Voiculescu, dracu lacu. Oameni buni, Duminica viitoare este vorba DOAR despre Traian Basescu. Atat. Antonescu (sau oricine) poate eventual sa vina in locul lui daca va castiga alegerile atunci cand se vor organiza. Faptul ca el va ramane interimar pana atunci e frectie la picior de lemn (ma rog, unora chiar le era frica ca il va gratia pe Nastase - cam cati neuroni trebuie sa ai oare sa crezi asa ceva? :shock: )


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:20 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Cristi84 Quote:
+1 Cristi (eu) sustinator Basescu.
Nu o sa argumentez alegerea mea, probabil fac parte din cei fara argumente, fara minte, cei care au ales raul tarii, unul din multime... Daca am sti macar adevarul despre ce fac ei, toti, in politica probabil ne-am ingrozi. Deci nu cred ca are rost sa ne aprindem pe discutii. Personal cred ca Basescu va fi demis insa astept anii de guvernare USL. Fara nicio ironie, sper sa ne fie mai bine tuturor, sper ca ei sa fie "cei buni" si sper ca dupa 4 ani de USL sa imi demonstrez ca m-am inselat in privinta lui Basescu.
Eu tin minte vorba unu om de la miting-urile din iarna :"Domnule Ponta, nu am iesit in strada pentru ca tinem cu dumneavoastra, am iesit pentru ca traim rau. Sa nu faceti la fel pentru ca va vom da jos si pe dumneavoastra!"
Eu nu sunt atat de sigur ca va fi demis. Chiar nu sunt.
Legat de cum ne va fi, ramane de vazut. Personal am ales in genul "jos cu astia ca au facut numai porcarii si nasoale, hai sa ii vedem si pe caii astialaltii breji". Vom vedea ce va (daca) iesi bun pentru Romania.
Foarte corect ce a spus omul ala, are perfecta dreptate. Fii fara grija, Ponta imi este si mie antipatic, este ingamfat, arogant si pare genul lui Basescu, razbunator. Dar la naiba, mai rau decat Boc nu poate fi nimeni ! :lol:


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:34 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Cristi84 Quote:
+1 Cristi (eu) sustinator Basescu.
Chiar si fara argumente eu nu iti inteleg alegerea, ce ti se pare schimbat in cei 8 ani, care este progresul nostru, unde eram inaintea lor si unde suntem acum, ce s-a schimbat in afara de clima si nici aia foarte mult?
I-as sustine si eu daca as merge pe autostrada pana la Bucuresti, daca nu ar mai fi pe strazi vagabonzi si caini vagabonzi, daca nu mi-ar fi scarba sa intru intr-un spital, daca invatamantul nu ar fi in mizeria asta, daca...
Ce e de sustinut? Au trecut anii iar progresul a devenit regres, din pacate la noi nu e de la criza, ce criza cand noi am dus-o tot timpul rau si ne e la fel de rau?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:44 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Tupac Quote:
Pe baza incalcarilor repetate ale Constitutiei si a unui vot (in fapt). Si chiar daca asta a fost bineinteles si un pretext, hai sa imi zica cineva ca este fals.
Oricum, imi place foarte mult ca se vorbeste de Ponta, Antonescu, Voiculescu, dracu lacu. Oameni buni, Duminica viitoare este vorba DOAR despre Traian Basescu. Atat. Antonescu (sau oricine) poate eventual sa vina in locul lui daca va castiga alegerile atunci cand se vor organiza. Faptul ca el va ramane interimar pana atunci e frectie la picior de lemn (ma rog, unora chiar le era frica ca il va gratia pe Nastase - cam cati neuroni trebuie sa ai oare sa crezi asa ceva? :shock: )
Dar esti de acord ca suspendarea asta este similara cu arestarea lui Nastase, din multe puncte de vedere? Adica, sa zicem, amandoi meritau cu varf si indesat, dar s-a facut neintemeiat, fortat?


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:46 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
Nu o sa intru in detalii.
Singurul lucru pe care il voi scrie este ca la PDL s-a terminat sacu' cu bunatati al Romaniei. Asta nu inseamna ca ei l-au deschis. Voi mai scrie o idee doar despre invatamnat :
- Vina principala nu este a conducerii, a profesorilor ci a parintilor si a anturajului. Nu mi-e rusine sa spun ca mama ma "capacea" daca chiuleam sau luam note mici. Nu ma dureau urechile ci muream de rusine. In ziua de azi suntem pe modelul american, parintele trebuie sa stea drepti in fata copilului. Anturajul, la fel. Am fumat in clasa a 11-a si ma feream ca dracu' sa nu ma prinda tata pe strada. Puneam toti bani de benzina sa mergem cu masina la discoteca. Nu, in ziua de azi sunt etnobotanice, facebook, mahoarce & stuff.

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:54 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Tupac Quote:
Oameni buni, Duminica viitoare este vorba DOAR despre Traian Basescu. Atat.
Tu nu gandesti deloc la pasul nr. 2, ce se poate intampla dupa pasul imediat urmator? Nu iti faci cateva scenarii in caz de un rezultat sau altul? Lasa-ma sa cred totusi ca acum este doar inversunare si totusi te gandesti si in viitor.
Nu mai raspund la celelalte aruncate la fileu desi am contraargumente pt toate.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 16:59 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Cristi84 Quote:
Nu o sa intru in detalii.
Singurul lucru pe care il voi scrie este ca la PDL s-a terminat sacu' cu bunatati al Romaniei. Asta nu inseamna ca ei l-au deschis. Voi mai scrie o idee doar despre invatamnat :
- Vina principala nu este a conducerii, a profesorilor ci a parintilor si a anturajului. Nu mi-e rusine sa spun ca mama ma "capacea" daca chiuleam sau luam note mici. Nu ma dureau urechile ci muream de rusine. In ziua de azi suntem pe modelul american, parintele trebuie sa stea drepti in fata copilului. Anturajul, la fel. Am fumat in clasa a 11-a si ma feream ca dracu' sa nu ma prinda tata pe strada. Puneam toti bani de benzina sa mergem cu masina la discoteca. Nu, in ziua de azi sunt etnobotanice, facebook, mahoarce & stuff.
Nu ai nici cea mai mica dreptate, profesorii pe care tu ii stiai au iesit la pensie, aia buni care te ardeau la note sa fii capacit si care te puneau cu burta pe carte au si ei nepoti si isi vad de pensie. Din pacate profesori, de fapt institutori sunt aia cu care te duceai la discoteca sau aia care erau cei mai varza la tine in clasa. Cand profesorul te lasa la ore sa faci ce vrea .... ta, sa stii ca nu e vina parintilor, ce vina ai tu ca profesorul intra la si jumate si nu la fix sau ca pierde vremea sa treaca timpul si pustiul e multumit ca nu a fost ascultat?
Deviem, dar multi aveti o parere gresita despre generatiile actule si cele care urmeaza, din pacate daca profesorul e bou si elevii il vor urma, atunci e vina cui...a parintilor, logic...

@cristih, ce poate fi mai rau de atat sau de ce sa mergem in continuare cu Basescu? Asta e fix ca vecinu' meu care a luat la mate 1,85 si face meditatie cu acelasi profesor sperand ca va lua bacul. Omu' e pa, sa-l lasam naibii sa se duca...

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 24 Jul 2012, 17:15 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
Valerica, da, ai dreptate si tu. Nu voi crede insa niciodata ca e numai vina profesorilor. Nu stiu, asa gandesc eu, insa daca mi-as vedea copilu' ca e pardaf si mai are si impresii...atunci e o problema la mine.

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 910 posts ]  Go to page Previous 121 22 23 24 2537 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited