It is currently 08 Oct 2024, 02:26

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 126 27 28 29 30168 Next
Author Message
PostPosted: 12 Jan 2012, 13:07 
Offline

Joined: 20 Feb 2011, 01:08
Posts: 30
Car: 159
Location: Focsani, Vrancea
Nu e vorba de nicio eroare. Sunt motoare de 85 si respectiv 88 KW. Eu sunt unul din posesorii de AR 159 cu motor de 85 KW, dar cu remapare facuta de Tibi. Tot ce pot sa zic e ca nu am avut nicio problema dupa remapare, nu mi-a picat turbina, injectoare sau ce se mai aude in general ca pica, insa nici nu am tras de ea prea tare. Am mers normal, ca si inainte. Tot dupa remapare pot spune ca masina a devenit mai "echilibrata", motorul fiind acum parca cel care incepe sa se potriveasca pe o masina de talia ei.

_________________
ALFA ROMEO 159 1,9 Jtdm 120 CP


Top
   
 Post subject: Sfat achizitie Alfa 159
PostPosted: 19 Jan 2012, 13:02 
Offline

Joined: 19 Jan 2012, 12:32
Posts: 5
Car: Bora
Va salut,
De vreo 2 luni butonez de zor la siteurile cu masini ca am vreo 10.000e si nu am ce face cu ei :peace: Glumeasc,am reusit si eu dupa 2 ani de lucru sa strang o suma cat de cat decenta sa pot sa imi schimb vechea masinuta.La inceput m-am dus ca tot romanu spre BMW,VW,AUDI.Dupa care am schimbat tabara spre ford mondeo si tot asa, pana un coleg mi-a recomandat sa incerc si o alfa romeo(are el una).
Am mers cu masina lui, o alfa 159 1.9 150cp si mi-a placut....cat de cat cu toate ca mi se pare puturos(chiar mai puturos decat bora mea de 1.9),dar in mare mi s-a parut ok.
Am gasit cateva masini care ma incanta pe la 8-9000e in afara, bineinteles.Din povesti stiu ca alfa romeo sta prost la fiabilitate,as vrea niste sfaturi de la voi pe aceasta tema,la ce sa ma uit,de ce sa ma feresc,se merita sau nu?(Eu stiu ca voi sunteti fani alfa,dar as vrea o parere obiectiva daca se poate) :smart:
Multumesc!


Top
   
 Post subject: Re: Sfat achizitiu
PostPosted: 19 Jan 2012, 13:34 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Poti incepe sa citesti aici:
viewtopic.php?f=23&t=16996" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=23&t=17794" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=23&t=17855" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2012, 11:44 
Offline

Joined: 10 Jan 2012, 10:43
Posts: 8
Car: bmw 325 tds
Location: Cluj-Napoca
Revin cu o rugaminte pentru cineva din bucuresti care cat de cat se pricepe sa faca o evaluare cat de cat a unei masini (evident ca pentru ceva mai detaliat trebuie vorbit cu service/reprezentanta), pentru ca am vazut o 159 pe autovit care desi ma tenteaza am anumite motive sa fiu suspicios. Deci cine ar fi dispus sa ma ajute in conditia de fata daca imi poate da un PM si stabilim ulterior detaliile, asta pentru a nu polua prea mult discutia.

Eventual in urma acestei actiuni daca e nevoie propun deschiderea unui topic in sectiunea corespunzatoare cu anunturile de pe autovit care sunt prea bune pentru a fi reale (strict legat de alfa) astfel incat un nouventi (cum sunt eu si cum vad ca sunt destul de multi altii) sa nu isi ia tepe.

putin offtopic: vorbind de tepe saptamana asta era sa fac un drum pana in olanda de-a dragul de a merge pana acolo si a ma intoarce cu buza umflata, sau mai rau cu buza umflata si fara bani, astfel am devenit mult mai precaut, a se citi paranoic, cand vine vorba de anunturile online. Am avut efectiv noroc ca m-am decis totusi sa contactez "autohouse"-ul pe mail pentru a confirma detaliile (initial nu voriam sa o fac pentru ca aveau 3 147 si 2 159 care m-ar fi interesat si ma gandeam ca deh din 5 masini tot gasesc ceva) moment in care au inceput niste discutii dubioase si mi s-a cerut sa trimit in avans o taxa de 500 euro sa rezerv masina.


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2012, 14:51 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
multe autohaus-uri cer avans, nu vad ce e dubios.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2012, 15:33 
Offline

Joined: 10 Jan 2012, 10:43
Posts: 8
Car: bmw 325 tds
Location: Cluj-Napoca
Ce mi s-a parut dubios e ca eu i-am intrebat de masini daca mai sunt disponibile si daca e corect anuntul de pe mobile.de la care ei evident ca anuntul e inca valabil, pretul era gresit (zic ei ca e ceva mai mare decat pe mobile), ca trebuie sa imi rezerv masina la o taxa de 500 euro sa se asigure ca sunt interesat pentru ca ei trebuie sa le aduca la showroom din depozitele lor din germania, belgia si olanda si ca adresa showroomului nu e tocmai corecta pe site. Ce-i drept poate ca asta e ceva normal, dar cand am vazut combinatia asta am intrat in mod de functionare paranoic si am zis ca pass... ce-i drept poate am gresit dar am preferat sa nu ma risc.


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2012, 15:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4257
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Bogdane, nu mai baga prostii in cap omului, cine cere avans de retinere masina pe mobile este direct TEAPA !

Masina se poate rezerva fara nici un avans, iar rezervarea consta in faptul ca ea nu mai apare pe site si poate fi achizitionata de altcineva inaintea celui ce a rezervat-o doar daca se duce si o cumpara direct, fara rezervare in prealabil.
Asa a fost cu masina lui constantin acum 4 ani, masina era rezervata de altcineva pe net, noi mergand inaintea lui sa o vedem si am luat-o direct.

Repet, NU dati bani in avans, ramaneti fara ei fara nici o discutie !

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
ex: 156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2012, 15:55 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
mai bine ca nu te-ai riscat, aia chiar suna a teapa.

George, stiu autohaus-uri care cer si care chiar exista, nu sunt tepe insa asa procedeaza ei. intr-un fel te forteaza sa cumperi intr-un final ceva de la ei. eu nu as plati normal, insa exista si nu sunt tepe.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2012, 16:32 
Offline

Joined: 27 Jun 2011, 21:37
Posts: 324
Car: --
Location: --
eu am cumparat masina din Cehia fara nici un fel de taxa de rezervare tot dupa ce am vazut-o pe mobile.
vazut anunt, dat mail, primit raspuns, mai multe mailuri, mai multe replyuri (negocieri, alte detalii), plecat cu cardul la mine, frumoasa ma astepta, platit, inmatriculat, plecat spre ro in aceeasi zi.


Top
   
PostPosted: 22 Jan 2012, 18:01 
Offline

Joined: 05 Feb 2011, 14:06
Posts: 93
Car: 159 1.9jtdm
Location: Bucuresti
Eu cand am luat fordul din belgia i-am rugat sa mi-o rezerve o saptamana, mi-au cerut 1000 de euro avans. Am vazut ca aveau ceva vechime pe mobile.de asa ca am trimis avansul cerut(wire) si nu a fost nici un fel de problema. Western nu as fi trimis niciodata de exemplu.

_________________
It doesn't hate you, it's just an Alfa.


Top
   
PostPosted: 26 Jan 2012, 00:45 
Offline

Joined: 10 Jan 2012, 10:43
Posts: 8
Car: bmw 325 tds
Location: Cluj-Napoca
Revin cu cateva intrebari:
- din ce am citit vad ca egr-ul si dpf-ul sunt cam principalele dureri de cap pe 159. Cat de mari griji tre sa imi fac despre ele? (considerand anul in jurul caruia ma invart pentru achizitie) Totodata pentru cei care si le-au eliminat la ITP au fost probleme ulterior cu nivelul de noxe?
- despre motorizarile de 1,8 mpi respectiv 1,9jts chiar daca e mai mare taxa ce parere aveti, mai exact cum stau cu setea respectiv dupa ce ar trebui sa ma uit la achizitie? Intrebarea e mai mult din cauza faptului ca personal nu am detinut masina pe benzina, doar diesel, iar inafara de povesti cu pesti chiar nu stiu ce sa cred. Mai mult decat atat am vazut nenumarate povesti ale unor "experti" care vin cu teoria ca imi trebuie rafinarie personala sa o plimb intre service-uri si alte magarii similare. La acest punct nu ma intereseaza vechea discutie cu care e mai bun diesel sau benzina ci ma intereseaza niste date urmand eu sa imi fac o parere daca o sa merg pe diesel sau benzina.

Stiu ca deja va cam exasperez cu intrebarile, dar din nefericire asa sunt eu mai grijuliu si am tendinta sa analizez prea mult orice decizie

Un mic update referitor la cum merge cautarea am sunat saptamana asta 2 de pe autovit cu alfe si vreo 3-4 dintr-un ziar local de publicitate si rezultatul a fost cam dezamagitor, in sensul ca amandoi cei de pe autovit au zis ca nu mai e valabil anuntul, dar imi ofera in schimb niste masini "similare" (chiar nu stiam ca alfa deja e in concurenta cu land rover), cat despre cele din ziar.... una era lovita destul de rau in fata (evident ca anuntul nu mentiona acest fapt), una era 147 iar celelalte nu sunt in localitate vreo 2 saptamani dar dupa cele 2 saptamani sa il sun (erau de la acelasi individ) si vedem care mai sunt disponibile. Am incercat si targul auto pe principiul ca poate am o surpriza placuta. Am fost prea optimist .. m-a apucat deprimarea cand am vazut marea de kombine, masini de teren si vag-uri. Oricum, parca rateurile astea ma ambitioneaza mai tare sa imi gasesc o alfa a mea.


Top
   
PostPosted: 26 Jan 2012, 01:10 
Offline
User avatar

Joined: 28 Jul 2009, 23:14
Posts: 232
Location: Cluj-Napoca
Nu renunta, eu am fost in targul din Gilau, 4 luni in fiecare sambata pana mi-am gasit masica care mi-am dorit-o, niciodata nu au fost mai mult de 8 Alfe , diferite modele. In legatura cu DPF-ul se poate anula din soft in cate stiu eu , deci nu i o mare problema. Succes la cautari !!!

_________________
Alfa GT 2.0 jts Bambina
Fiat Bravo 2 1.6 jtdm 120cp
ex:Alfa 147 1.6TS 105 cp eco
ex:FF2 1.6 tdci 109 cp Wagon


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 00:24 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6673
Location: Brasov... oarecum.
egr-ul se poate anula din soft. dpf-ul necesita si eliminarea lui fizica si inlocuirea cu o teava.

succes la cautari. citind cate probleme iti faci si cate intrebari iti pui, iti recomanda sa mergi pe ideea lui marius: mers la dealer alfa la jermanica si luat masina ce se incadreaza in buget si care te satisface din punct de vedere tehnic.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 13:24 
Offline

Joined: 10 Jan 2012, 10:43
Posts: 8
Car: bmw 325 tds
Location: Cluj-Napoca
Sper ca nu s-a inteles gresit, imi pun multe intrebari pentru ca nu sunt genul de om care sustine ca le stie pe toate, iar despre alfe vreau sa aud parerea proprietarilor pentru ca dinafara lucrurile se vad maro rau. Spre exemplu pe softpedia intre o 156 si o solenza oamenii recomanda cu caldura solenza, cunostintele care mi le-am intrebat ce parere au au fost impartite intre "sper ca ti-o iei rosie" si "esti nebun? nu stii ca sunt italiene?" sau chiar mai frumos raspunsuri de piata agroalimentara unde fiecare isi lauda marfa (exemple mai jos):
- posesorii de ford: "lasa dumele ia-ti ford"
- fanboii audi: "nu exista masina mai buna decat audi [litera][cifra]" (aici ce-i drept sunt impartiti intre modele, ca deh are audi de unde)
- fanboii vag: "ce nu iti iei si tu un golf ca omu', sau macar un leon daca vrei ceva mai sportiv?"
- fanretarzii mercedes: "ia-ti mai un mercedes ca nu poti gresi cu ele, plus ca e mercedes"
- mecanic specializat pe bmw: "mah italienele sunt slabe asa din fire, la japoneze sunt scumpe piesele, bine ca nu te-ai tampit sa consideri francezele, celelalte germane nu sunt neaparat rele, dar, nu mai bine iti iei bmw, chiar daca e mai vechi?"
- ocazionalul amic taximetrist: "te-ai gandit la saab/volvo?sa sti nu se plang colegii de ele"
Din (ne)fericire nu cunosc oameni incatati de opel sau renault care sa imi dea o parere "specializata".

Chiar daca din exterior lucrurile nu sunt neaparat roze, pana acum desi mi-am dorit marca din motive externe nu am putut decat sa ma uit in directia lor. Astfel acum ca situatia s-a schimbat mi-am zis ca nu e dracu asa de negru si informat sa imi incerc norocul.


Acum despre intrebari si temeri problema se trage din faptul ca indiferent ce alegere fac (buna/rea) vreau sa o fac in cunostinta de cauza si pentru ca din nefericire stiu ce inseamna o masina prost intretinuta si ce inseamna o masina cu defecte mascate (pentru cei interesati voi deschide in offtopic un thread sa imi descriu experienta), totodata stiu ca pretul nu este neaparat si o garantie a calitatii (un pret mare nu garanteaza o masina intretinuta), din ce am discutat cu anumite persoane 7000 euro e in privirea unora un buget prea mic iar in a altora mai mult decat suficient, in ultima vreme sunt tot mai multe stirile cu oameni fraieriti de anunturi pe mobile/ebay si alte site-uri (ce-i drept am evitat anunturile care pareau prea bune, dar inca e posibil ca anumite anunturi care eu le consider decente sa fie tot tepe). Cel mai important e ca pun intrebarile acestea pentru ca din nefericire eu sunt unul din oamenii aia prosti de cinstiti care inca mai au impresia ca 90% din populatia lumii sunt la fel si de multe ori am tendinta sa imi asum anumite probleme, iar cumulat cu o lipsa de experienta am mai patit ca sub iluzia unor probleme minore sa fie ascunse altele mult mai grave. Cum am zis nu imi fac impresia ca la bani putini pot sa imi iau o masina ca noua, mai ales ca masina avand un caracter sportiv sunt perfect constient ca proprietarii le-au fugarit pe cat le-a stat in putinta, dar as prefera sa nu imi iau o masina care sa o conduc in egala masura cu mecanicii din service.

Acum pentru a relua o problema care ma intriga: conform site-ului http://www.autoevolution.com/ cifrele sunt optimiste atat din punct de vedere al consumului cat si al performantelor atat pentru benzina cat si pentru diesel. Desi consumurile date pe site mie imi par ok si pentru benzina, atat aici pe forum cat si din ce vad la oferta de vanzare pe mobile cam toata lumea prefera diesel-ul (am citit putin si pe alfa owner si din ce vad si pe acolo lumea prefera dieselul, ceea ce a fost putin surprinzator, mai ales cand vorbim de britanici). O alta paticularitate interesanta pentru mine e ca din datele de pe site diferenta intre masina mea actuala si 1,9 jtd 8v diferenta de performanta e minimala, daca includ si degradarea petrecuta in cei 13 ani de abuz dinainte de a intra in posesia mea pot spune ca in realitate 8v-ul ar trebui sa fie in avantaj, dar din spusele voastre realitatea e alta. Oricum, la diesel se pare ca solutia e simpla, daca gasesc ceva cu 16v sar pe ea, daca nu imi incerc norocul cu acel safe remap pe 8v in cazul in care nu sunt multumit de cum se misca masina in varianta normala (eu sunt cam gentleman racer not a boy racer).


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 13:38 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1611
Vlade, dar stai sa le pitrocesti, nu gluma...ai timp berechet.
Ok, iti cauti un 159, nu stii inca pe ce varianta de motorizare sa mergi, desi, oarecum stupoare ptr tine, vezi ca lumea prefara motorina in loc de benzina, cauti o motorizare decenta, te gandesti la un soft, cunoscutii/prietenii/taximen-ii iti spun vrute si nevrute despre Alfa si se gasesc sa-ti aduca alte recomandari, etc...
Pentru a concluziona, ai putea sa imi spui foarte pe scurt si la obiect ( ca vorbesc doar in numele meu ) in ce fel/cu ce info sa te ajutam ?!


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 14:03 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Asta cu te consideri om decent si de treaba si crezi ca 90 la suta din populatie am patit-o si eu stai linistit chiar cu actuala alfa :) Probabil din cauza ca suntem amandoi ardeleni insa ma regasesc perfect in cuvintele tale :) Ai pm.

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
thenuts Quote:
Asta cu te consideri om decent si de treaba si crezi ca 90 la suta din populatie am patit-o si eu stai linistit chiar cu actuala alfa :) Probabil din cauza ca suntem amandoi ardeleni insa ma regasesc perfect in cuvintele tale :) Ai pm.
offtopic: am si eu o rugaminte, ai grija te rog cu forma de scriere, semne de punctuatie etc. nu am inteles mai nimic din mesajul tau.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
 Post subject: Merita sau nu ???
PostPosted: 27 Jan 2012, 22:12 
Offline
User avatar

Joined: 30 May 2007, 14:14
Posts: 449
Location: Bucuresti
Postez o serie de foto , cine are experienta si cunoaste situatia , rog sa imi dati sfaturi daca se merita masina si daca se mai poate face...

Din poze, ce piese mi-ar trebui !!! Stiu ca este greu fara sa se vada masina dar din ce se poate vedea...

Masina este din 2008, motor 2400 JTDM, aprox 130.000...

Pret informatinv 3500 E


Attachments:
photo (1).JPG
photo (1).JPG [ 132.79 KiB | Viewed 1854 times ]
photo (2).JPG
photo (2).JPG [ 176.07 KiB | Viewed 1854 times ]
photo (3).JPG
photo (3).JPG [ 163.13 KiB | Viewed 1854 times ]
photo (4).JPG
photo (4).JPG [ 163.03 KiB | Viewed 1854 times ]
photo (5).JPG
photo (5).JPG [ 165.69 KiB | Viewed 1854 times ]
photo (6).JPG
photo (6).JPG [ 162.46 KiB | Viewed 1854 times ]
photo.JPG
photo.JPG [ 147 KiB | Viewed 1854 times ]

_________________
BMW 530XD
C klase w204



ex :Alfa Romeo 159 ( distinctiv ) - 1.9 JTDm - 175 CP
Alfa Romeo 156-1,9 JTD-148 CP
Alfa Romeo Spider 3.0 V6 12V - 192 CP
BMW 318( E90 LCI ) - 2009
BMW X5 ( E53 ) - 3.0.D - 218 CP
Audi A4 B8 - 2.0 TDI 143 CP
Alfa Romeo MiTo - 1.6 JtdM
Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 27 Jan 2012, 22:24 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Logic ...
Masina din 2008 2.4 estimez o suma asigurata de 13-15 mii eur . Daca e de vanzare la 3500 eur sigur a fost dauna totala ceea ce inseamna ca devizul estimativ de reparatie era pe la 60-70 % din cei 13-15 mii adica pe la 8-9 mii sau chiar mai mult . Ok , nu o faci la Autoitalia dar mai jos de jumatate din devizul de reprezentanta nu cred ca iesi .

Pe urma ... La cum arata fata si roata fata impinsa nu cred ca o mai trage vreodata cineva la fix . Si roata spate sta ciudat . La o prima vedere probleme mari sunt sub masina pentru ca am impresia ca a luat un refugiu sau ceva de genu' . Daca sunt afectate piese cum ar fi cutia de viteze e grav .

Dupa mine chiar e o epava . E buna de piese


Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 27 Jan 2012, 22:41 
Offline
User avatar

Joined: 05 Apr 2010, 15:05
Posts: 1529
Car: MB E 250 CDI
Location: 120271-Buzău, BZ (RO)
Parerea mea, nici pe departe una experta, dar din ce in ce mai obisnuita cu genul asta de peisaje, este ca NU MERITA !

Masina din imagine, nici daca ti-ar fi donata, nu ar merita sa te apuci de reparatia ei si asta din cateva motive lesne de inteles. Primul ar fi acela ca piesele, chiar daca se evita reprezentanta, vor fi in marea lor majoritate unele noi... si nici dealerii de piese nu au scoruri mititele pentru ceea ce inseamna 159. Nu (prea) vei gasi prin dezmembrari reperele necesare si vei fi nevoit sa cumperi nou. (sau sa o pastrezi in garaj pana cand modelul 159 va deveni la fel de accesibil pe piata SH ca si actualul 156 mk.1 - adica vreo 15 ani).
Al doilea motiv ar fi cel psihologic si tine doar de tine, iar al treilea se refera la faptul ca o masina in halul acela nu va mai fi niciodata adusa la starea si linia de noua (indiferent de cat profesionalism ofera service-ul unde va fi reparata).

Din ce vad in foto, estimez costurile cu achizitionarea pieselor distruse la suma de 6500 Euro cu + (fara manopera).
Un calcul simplu arata ca numai farurile (daca au fost xenon) te-ar costa cam 1400 euro...

_________________
Q & A: 0767.698.431
Signature:
Eu pun degetul mare. :uhuh:


Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 27 Jan 2012, 23:27 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3314
Car: Giulia Q
... sau mai cumperi o epava din uk si faci una buna, acu' nu stiu ce posibilitati de service ai tu dar treaba cu anglia este cea mai ieftina varianta.

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -
Giulia Quadrifoglio 2.9 AT 2024 -


Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 28 Jan 2012, 09:31 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 19:10
Posts: 223
Location: Bucuresti
:D
Stati linistiti...din asta iese masina fara probleme...nu stiu daca vei vrea sa o pastrezi pentru tine insa la vanzare sigur o sa scoti profit!
Stiu baieti care din asta traiesc si au facut o masina din alte 2-3.
Acum...intrebarea corecta a fost pusa mai sus: ce e pe dedesupt?
la un calcul rapid dai 3500 pe ea, mai bagi sa zicem max 5000 si poti sa o dai cu 10-11000, poate si mai mult.
Si uite asa rezulta pretul mic de pe autovit pe care toata lumea il ia drept referinta in ceea ce priveste alfele (si nu numai).
Eu zic ca merita.
Daca tu nu te bagi la ea, da-mi te rog datele de contact pe PM. Ca am pe cineva care e intotdeauna interesat de asa ceva.

_________________
cuore sportivo
....cuz straight line is for vaginas


Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 28 Jan 2012, 10:51 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Alex , la un calcul simplu , daca pretul dat de Lucian mai sus e corect , dai 1400 eur pe faruri iar airbagurile mai sunt undeva la 2000 eur sau mai mult , ca se vede ca sunt sarite toate , cum sa mai bagi doar 1600-2000 in restul ??? E lovita binisor masina , fara 6-7 miute nu cred ca scapi .
Apoi , sunt 159 2.4 nelovite si cu mai putini km care nu se dau la 11 000 eur ...


Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 28 Jan 2012, 10:58 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 19:10
Posts: 223
Location: Bucuresti
man...
farurile sunt 450 ron bucata si nu trebuie sa fie cu xenon pt ca se pun aftermarket.
radiatoare, gmv-uri si alte componente sigur se mai gasesc pe undeva.
tablaraia de cele mai multe ori se repara nu se inlocuieste.
articulatii si alte nebunii nu sunt chiar un capat de tara ca bani
cutii de viteza se gasesc la sh (poate nu in .ro dar afara sigur)

in fine...nu ma ocup cu asa ceva insa m-am invartit printre cei care din asta traiesc si crede-ma ca de multe ori am ramas socat
efectiv am vazut masina facuta din 3 bucati (nu glumeam).

Cu disclaimer-ul necesar ca eu nu recomand asa ceva si nu sunt de acord sa se repuna in vanzare epavele astea (cel putin fara sa anunti viitorul proprietar) eu cred ca pana la urma o sa o vedeti pe autovit la vanzare poate peste o luna sau un an. Chiar ar fi interesant de luat seria de sasiu :))
Sau...dezmembrari. 3500 in max un an cred ca fac piesele de pe ea
Parerea mea.

_________________
cuore sportivo
....cuz straight line is for vaginas


Top
   
 Post subject: Re: Merita sau nu ???
PostPosted: 28 Jan 2012, 11:05 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1611
Mai depinde si ce piese se folosesc, noi sau mai spre sh, de unde luate, etc..Costul de reparare ar creste/scadea simtitor.
Dar, daca cu asta te ocupi mai ai anumite avantaje, de piese, manopera, flux de lucru, relatii, etc...
S-ar putea folosi si ptr piese, dezmembrari, etc..

Zi-ne ce e intreg pe sub ea si motor, sa vedem ce ne trebuie :P


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 126 27 28 29 30168 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited