It is currently 07 Oct 2024, 22:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 122 23 24 25 26168 Next
Author Message
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 31 Dec 2011, 12:04 
Offline

Joined: 20 Feb 2009, 18:28
Posts: 1712
Location: Galati
georgecristian Quote:
Complimente pentru cum gandesti la 18 ani!
Subscriu, si adaug ca dupa mult, mult timp, un nou venit reuseste sa se se exprime, cu exceptia unui mic "i" scapat in plus, corect in limba romana. Bravo!

P.S. A doua greseala (Alfele si nu Alfa-urile :peace: )nu o pun inca la socoteala, mai ai timp sa vezi cum e treaba cu Alfele astea. :wink:

_________________
ex 159 SW 1750 TBI ti


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 13:44 
Offline

Joined: 02 Jan 2012, 13:22
Posts: 1
Car: audi a4
Salutare baieti,
Sunt nou pe acest forum, va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat de achizitie intre masinile din titlu, mai jos sunt specificatiile in mare:

Alfa Romeo 159:
Motor 2.4 diesel 209 cai
Transmisie manuala
Tractiune integrala
Km aproximativ 80 000 (reali).

Audi A4 B7
Motor 2.0 TDI 170 cai
Transmisie manuala
Tractiune integrala
Km aproximativ 80 000 (reali).


Daca puteti sa imi spuneti cat ar valora ( o plaja) alfa romeo 159 de mai sus , si la ce anume sa ma uit in momentul achizitiei.
Va multumesc,

//Catalin


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 14:07 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Masina frumoasa si puternica vs masina batraneasca / cocalareasca mai puturoasa . De ce iti e greu sa te hotarasti ? La bani cred ca sunt cam pe acolo . Nu stiu insa daca gasesti asa usor in tara un 159 Q4 .


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
Cel mai bine ar fi sa mergi sa le vezi pe ambele. De obicei Alfa Romeo isi alege singura proprietarul, asa ca degeaba iti spunem noi ce sa alegi. Tu trebuie sa stii ce doresti de la o masina. Daca alegem noi in locul tau, o sa spui probabil ca nu te sfatuim bine, sau in eventualitatea in care o sa ne respecti parerile, e posibil ca, ulterior, sa spui ca te-am sfatuit gresit. Esti pe un forum alfa ai carei membri apreciaza si indragesc Alfele, asa ca nu te astepta sa iti spunem sa alegi audi. In viziunea noastra audi e masina de cocalar/manelist, e o masina comuna care nu are nimic deosebit, nu atrage cu nimic. E doar o masina ca multe altele, pe cand Alfa e o arta, un compromis intre tehnologie si design.


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 15:24 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Salutare. In primul rand, arta nu este niciodata compromis, ca d-aia-i arta.
Revenind, diferenta majora intre cele doua masini are de-a face cu ce vrei tu de la viitoarele patru roti. Audi-ul este putin mai confortabil pe drumurile din Romania, poate putin mai economica si, poate, o alegere mai corecta calitate-pret, o masina care se va devaloriza mai putin sau macar pe care o vei putea vinde ulterior mult mai usor.
Alfa, in schimb, este putin "altceva", iar acele mici detalii care fac diferenta ating in mod diferit oamenii. Mai sportiva, o vei simti mult mai diferit in acceleratii sau pe drumuri virajate, te implica mult mai mult in condus si iti ofera altfel de satisfactii. In afara de toate astea, mai este vorba se de design, care din nou implica gusturile fiecaruia, insa parerea generala este ca Alfa intoarce categoric mai multe capete decat A4.

In concluzie, depinde foarte mult de ce-ti doresti tu si de cat de mult te atrage Alfa. Oricum, pareri obiective nu vei auzi p-aici. Audi nu este masina cocalareasca, asta e doar o prejudecata imbecila romaneasca. Audi este o masina decenta, fara sa sparga vreun tipar sau sa impresioneze in vreun fel, intr-adevar, dar este o alegere putin mai corecta in situatia actuala.


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 16:23 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Asculta un om care le-a condus pe amandoua (si incearca, macar, sa fie obiectiv): ia Alfa fara nici o ezitare! Nu iti mai detaliez motivele...
Dar, chiar asa, cine vinde un 159 Q4 la momentul actual?

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 16:34 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Jaggguar Quote:
Salutare. In primul rand, arta nu este niciodata compromis, ca d-aia-i arta.
Revenind, diferenta majora intre cele doua masini are de-a face cu ce vrei tu de la viitoarele patru roti. Audi-ul este putin mai confortabil pe drumurile din Romania, poate putin mai economica si, poate, o alegere mai corecta calitate-pret, o masina care se va devaloriza mai putin sau macar pe care o vei putea vinde ulterior mult mai usor.
Alfa, in schimb, este putin "altceva", iar acele mici detalii care fac diferenta ating in mod diferit oamenii. Mai sportiva, o vei simti mult mai diferit in acceleratii sau pe drumuri virajate, te implica mult mai mult in condus si iti ofera altfel de satisfactii. In afara de toate astea, mai este vorba se de design, care din nou implica gusturile fiecaruia, insa parerea generala este ca Alfa intoarce categoric mai multe capete decat A4.

In concluzie, depinde foarte mult de ce-ti doresti tu si de cat de mult te atrage Alfa. Oricum, pareri obiective nu vei auzi p-aici. Audi nu este masina cocalareasca, asta e doar o prejudecata imbecila romaneasca. Audi este o masina decenta, fara sa sparga vreun tipar sau sa impresioneze in vreun fel, intr-adevar, dar este o alegere putin mai corecta in situatia actuala.
Foarte bine spus! :coolspeak:
S-ar putea ca in ecuatie sa intre si pretul celor 2 masini, daca acesta nu este aprox egal si daca cumva cantareste mai mult in alegere. In rest colegul a spus cam tot ce era de spus.


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 02 Jan 2012, 16:34 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
CristianMiu Quote:



offtopic: mi-a spus o tipa intr-o seara ca i se pare foarte sexi cand vede un barbat intr-o tinuta office conducand o masina sport :)
... si dupa aceea a completat: ce pacat ca nu esti tu acela... :lol:

In rest, rockit, se pare ca ai inceput cautarea cu dreptul. Si sunt ferm convins ca, la un moment dat, vei gasi, ca prin miracol, o Alfa care te va inhata si nu te va mai lasa din brate... ca va fi 159 sau alt model, doar zeul Alfelor stie! Si nu vorbesc despre Marchionne si nici despre Alex Mirica...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Jaggguar Quote:
Audi nu este masina cocalareasca
Audi nu este doar o masina cocalareasca. :twisted:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 18:16 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Da , mai este si preferata batranilor .


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 18:44 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1611
Banuiesc ca va aprecia parerile noastre, dar sa-i spuneti si preturi...


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 19:41 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
marius Quote:
Jaggguar Quote:
Audi nu este masina cocalareasca
Audi nu este doar o masina cocalareasca. :twisted:
:lol: :lol: :lol:

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 20:03 
Offline
User avatar

Joined: 06 May 2007, 14:11
Posts: 684
Car: Alfa Romeo 156
Location: IASI
Conteaza foarte mult anul fabricatiei, echiparea, daca e SW sau berlina si daca e inmatriculata in Romania.
Eu, daca anul e tot 2008 si masina sub 16.000 de Euro, as fi foarte atent.
Bafta!

_________________
156 1.6TS 120CP
"Senza cuore saremmo solo macchine"


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 20:47 
Offline

Joined: 15 Oct 2011, 01:21
Posts: 45
Car: AR 159 2.4 jtdm
salut...alfa 159 e mai deosebita , cu un design mai frumos insa ca performante sunt cam la fel poate audi sa consume mai putin . nu neglija totusi bmw 320d e90 177cp parerea mea


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 20:55 
Offline
User avatar

Joined: 15 Jan 2010, 09:48
Posts: 742
Car: 156 JTD/ Giulietta
Location: Londra/Iasi
mugurel Quote:
Masina frumoasa si puternica vs masina batraneasca / cocalareasca mai puturoasa .
andy89 Quote:
nu neglija totusi bmw
In caz de vrei sa fii coca suprem poti incerca un bemveu

_________________
Mercedes E250 coupe
ex: Mercedes CLS 320
ex: Giulietta 2.0 JTDM-2
ex: 156 1.9JTD 8v
ex: 156 1.9JTD 16v
ex: 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 21:34 
Offline

Joined: 15 Oct 2011, 01:21
Posts: 45
Car: AR 159 2.4 jtdm
spooky Quote:
mugurel Quote:
Masina frumoasa si puternica vs masina batraneasca / cocalareasca mai puturoasa .
andy89 Quote:
nu neglija totusi bmw
In caz de vrei sa fii coca suprem poti incerca un bemveu
Pacat ca in Romania anumite marci de masini printre care BMW sunt alaturate termenului de cocalar. Ce legatura are marca cu cine o conduce in Romnia ? E o idee preconceputa pentru oameni frustrati ca altii au masini mai bune/performante/"misto" decat ale lor :clapping:


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 21:36 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jun 2009, 10:18
Posts: 146
Location: Turda
spooky Quote:
mugurel Quote:
Masina frumoasa si puternica vs masina batraneasca / cocalareasca mai puturoasa .
andy89 Quote:
nu neglija totusi bmw
In caz de vrei sa fii coca suprem poti incerca un bemveu

Poti fii putin mai explicit? Care e logica ta care sta la baza afirmatiei de mai sus?

Imi permit sa-l citez in mare masura pe colegul Jaggguar, sub rezerva schimbarii denumirii marcii:
Jaggguar Quote:
... nu este masina cocalareasca, asta e doar o prejudecata imbecila romaneasca.
Stiu, offtopic, dar nu m-am putut abtine vazand asa o conceptie bolnavicioasa.


Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 21:54 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
tre sa zic deoerece am si eu parerea mea:

-un fabicant care la nivelul anilor 80 facea masini cu motorizari turbo pe benzina,4x4 ,caroserii fully galvanized, sisteme de securitate pasiva gen:procon-ten,testare luni intregi in spray cu sare ma refer la audi nu poa sa fie cocalaresc .hai sa vedem lucrurile altfel ,ca cei care le conduc acum romani,unii dintre ei nu ar exista ,ca-i stergem cu buretele ,ce mai e cocalaresc?

eu acum am o alfa ,imi place foarte mult da sincer e si multa prostie cand auzi de inimi sportive si alte alea , da masinile sant ok design frumos,modele frumoase si accesibile omului , da sa fin sinceri alfa nu e neaparat fruntea ,nici audi ,nici bmw .
cand o sa ti bata ceva la alfa sa stii ca aia e "inima sportiva".

in alta ordine de idei calitatea a scazut si la audi si la bmw si la alfa ,deh societatea de consum.
in pricipiu calitatea motoarelor e mai buna acum peste tot si restul e din ce in ce mai prost(plastic si imitatii ieftine care se decoloreaza sau alte alea)
nu mai compara mere cu pere ,decat 2.0 mai bine 2.4 de la alfa ,daca ziceai 2.7 de la audi normal ca era mai ok audi

http://www.sjmautotechnik.com/trouble_s ... /body9.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 02 Jan 2012, 22:09 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Nu stiu de ce se aduce in discutie BMW-ul, daca omul a specificat doar 2 marci din care vrea sa aleaga...
Oricum, sunt foarte curios de preturile celor 2 variante, am aruncat acum o privire pe mobile dupa 2.4 Q4 si am vazut si preturi ok dar si SF-uri gen .... 30.000 EUR :)


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2012, 09:18 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
comanr Quote:
tre sa zic deoerece am si eu parerea mea:

-un fabicant care la nivelul anilor 80 facea masini cu motorizari turbo pe benzina,4x4 ,caroserii fully galvanized, sisteme de securitate pasiva gen:procon-ten,testare luni intregi in spray cu sare ma refer la audi nu poa sa fie cocalaresc .hai sa vedem lucrurile altfel ,ca cei care le conduc acum romani,unii dintre ei nu ar exista ,ca-i stergem cu buretele ,ce mai e cocalaresc?

eu acum am o alfa ,imi place foarte mult da sincer e si multa prostie cand auzi de inimi sportive si alte alea , da masinile sant ok design frumos,modele frumoase si accesibile omului , da sa fin sinceri alfa nu e neaparat fruntea ,nici audi ,nici bmw .
cand o sa ti bata ceva la alfa sa stii ca aia e "inima sportiva".

in alta ordine de idei calitatea a scazut si la audi si la bmw si la alfa ,deh societatea de consum.
in pricipiu calitatea motoarelor e mai buna acum peste tot si restul e din ce in ce mai prost(plastic si imitatii ieftine care se decoloreaza sau alte alea)
nu mai compara mere cu pere ,decat 2.0 mai bine 2.4 de la alfa ,daca ziceai 2.7 de la audi normal ca era mai ok audi

http://www.sjmautotechnik.com/trouble_s ... /body9.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce legatura are masina din link-ul tau cu ce vrea omul nostru? El vrea ceva relativ nou fata de batrana doamna din imagine si nu cred ca Audi sunt fully galvanized la ora actuala. Corectati-ma daca gresesc. Cineva care habar n-are de masini ar crede, dupa spusele tale, ca in anii '80 Audi a fost 20 clase peste Alfa sau poate Alfa nici n-a existat pe atunci. :bash:
De ce e normal mai bun 2.7-le de la Audi? Cinlindree mai mare si 30 CP mai putin decat 2.4-le, sau?

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2012, 10:11 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
20 CP mai putin, dar nu asta e important. Oricum 2.7 nu este pe A4, decat pe A6, Allroad, deci nu si-ar putea lua nici daca ar vrea.


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2012, 10:26 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Probabil daca ar cauta pe mobile si-ar putea lua :wink: .
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/searc ... dCarSeals=" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2012, 12:49 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4257
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
...probabil daca nu ati devia toti putin cate putin de la subiect si ati prezenta datele corect omul ar putea sa isi faca o idee cat de cat corecta :
- comparatia era intre a4 2.0 tdi quattro de 170cp si 159 2.4 q4 care vine doar in varianta de 210cp
- 2.7-le de la audi pus pe a4 vine doar cu tractiune fata si are 180 cp (30 in minus fata de alfa tupace) dar are taxe si costuri de exploatare ceva mai mari.

Daca tot se vorbeste de o comparatie directa ar fi util de exemplu sa va legati de ceea ce conteaza in cazul celor doua masini si anume tractiunea. Stiu ca o sa mai sara cativa sa spuna ca mai bun decat quattro nu exista insa putini stiu ca si 159-le are la baza tot sistemul Torsen C, repartitia tractiunii fiind 47/53 fata/spate.
Legat de motorizari, desi pe hartie datele poate sunt foarte asemanatoare, in realitate se va simti diferenta de putere si cilindree din cazul jtdm-ului mai ales la viteze mari sau demaraje din mers.
Partea de consum sincer cred ca este asemanatoare, atata timp cat ne bazam pe date reale. Cunosc a4 tdi quattro, varianta de 140cp, care in bucuresti consuma intre 11 si 12, in timp ce masina mea consuma intre 12 si 14, cu mentiunea ca 14 am reusit in trafic foarte aglomerat si mers destul de smucit.

Un minus al Alfei care trebuie mentionat este locul disponibil pasagerilor, in special cei din spate.Bancheta nu este foarte bine profilata iar lungimea nu este suficienta, drept urmare la drumuri lungi se va simti acest lucru.

In rest consider ca este o chestie de gust si placere personala, cele doua masini mi se par destul de comparabile, a4-le este totusi o masina destul de comuna pe cand alfa te incanta de fiecare data cand o privesti si, mai ales, conduci.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
ex: 156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2012, 13:54 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Cred ca povestea asta ar trebui pusa la "versus".
Btw (si off topic, natural, dar nu ma pot abtine), pentru Audi mai am oarece respect, dar faptul ca BMW nu e masina cocalareasca... studiati statistica accidentelor grave produse de copii de bani gata beti sau tigani nervosi in ultimele 3 luni (nu mai mult) si va veti face o parere...
Pot doar sa accept ca unele modele BMW (gen X5 si X6) sunt mai cocalaresti decat un seria 3, de exemplu...

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 03 Jan 2012, 15:05 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Chiar nu pot sa inteleg de ce discutam despre cat de cocalaresti sunt sau nu sunt BMWurile pe topicul asta :roll:
Mai fac o incercare de revenire la subiect: nu stiu cum e A4, dar pot spune cum este 159. Dupa un drum mai lung facut ca si pasager intr-un 159 2.4 Q4, resoftat ce-i drept, dar cu 4 persoane in masina si portbagaj plin, masina mi-a placut maxim! Trage din orice pozitie in orice treapta de viteza, in special in treptele superioare, franeaza excelent, se aseaza impecabil pe curbe. Consumul nu-i chiar o incantare desi mi se pare justificat pentru cum se misca masina, si, asa cum a zis si George, nu-i cea mai confortabila masina in care am mers in spate (locurile din fata sunt foarte ok - a nu se intelege din postul lui George ca nici acolo nu-i confortabila).

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 122 23 24 25 26168 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited