It is currently 07 Oct 2024, 20:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 121 22 23 24 25168 Next
Author Message
PostPosted: 08 Aug 2011, 14:35 
Offline
User avatar

Joined: 01 Aug 2011, 22:48
Posts: 6
Car: Audi A8 4.2TDI 2007
Azi a venit ziua cea mare, azi ma hotaresc exact ce iau, sper ca maine sa va prezint noua mea achizitie. Inca odata vreau sa va multumesc pentru sfaturi. Sper sa nu imi para rau ca "intru" in acest grup.

Daca stai si cauti pe diverse forumuri Alfa, vezi multe probleme la 159, dar sunt convins ca sunt si mai multi care nu au nici o problema cu frumoasele lor.

Este clar ca apelezi la forum cand ai probleme/intrebari, asa cum am apelat si eu la voi, sper sa raman printre voi si sa ne ajutam reciproc.

_________________
Posesor:
Audi A8 4.2 TDI Quattro 2007
Mercedes Benz SLK 230 Kompressor 2004
Alfa Romeo 159 2.4 jtdm 210 - 2008


Top
   
PostPosted: 08 Aug 2011, 15:16 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
sby, toti avem probleme mai mari sau mai mici... Important e sa treci peste ele, convins ca ai cea mai frumoasa masina.
Si, oricum, problemele de fiabilitate la 159 sunt "parfum" fata de alte marci concurente. Trust me... :naughty:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 09 Aug 2011, 12:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4257
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Te-ai hotarat, gata, ai ales masina ?
Daca da, atunci sa o stapanesti sanatos si asteptam sa ne-o prezinti cat mai repede !

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
ex: 156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 25 Aug 2011, 03:24 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Un tip foarte ciudat Seby, sincer nu l-am inteles. M-a sunat de multe ori, apoi a vazut masina, ne-am inteles la bani, m-a pus sa ii fac pana si identificarea la RAR la Valcea sa il scutesc de alergatura pe el (pe banii mei binenteles), face programare la Pitesti la reprezentanta, apoi spune ca pleaca in concediu cateva zile. Imi da mesaj ca mai intarzie, apoi mesaj ca sa ii dau un cont sa imi trimita niste bani pentru masina (nu stiu, avans, arvuna), apoi ca vine joi, de atunci nici macar un telefon, un sms, sau macar sa raspunda la telefon, sa spuna, prietene, am gasit altceva, a intervenit ceva, plm. Si aveam si alti clienti, e un baiat tot de pe forum, e adevarat ca nu imi platea cat vruiam eu, dar totusi, era client si l-am refuzat tocmai din motivul asta, oferise doar 200 euro mai putin. Complet dezamagit de oamenii de genul asta.

Nu mai spun de prietenul Alex, colegul de forum de aici, care i-a spus ca masina mea (fosta masina a lui Valentinp), a fost praf, lovita si rasturnata etc., nu inteleg nici chestia asta, din dusmanie, m-am contrazis cu el o data pe forum, whatever, dar nici chiar asa.


Top
   
PostPosted: 25 Aug 2011, 04:02 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Am uitat. Culmea culmilor este ca acum vreo 3 ani, aveam un 330xi pe care tot Seby a vrut sa mi-l cumpere, nu mai tin eu minte foarte exact cum au fost discutiile atunci, intr-adevar era destul de complicata treaba cu masina mea pentru ca era adusa din USA si tocmai ce se triplase taxa auto, ma rog, dar si atunci ca si acum, no deal. Nu stiu, nu suport sa nu mi se spuna in fata, amice, uite cum sta treaba, nu e nici o rusine sa ii spui cuiva ca te-ai sucit. M-am dus pana la Pitesti sa vada masina si apoi am alergat pe la RAR pe niste vorbe, pierdere de bani si vreme pur si simplu.


Top
   
PostPosted: 25 Aug 2011, 11:17 
Offline
User avatar

Joined: 01 Aug 2011, 22:48
Posts: 6
Car: Audi A8 4.2TDI 2007
Offff Caline, chiar imi pare rau ca ai luat-o asa personal. In primul rand vreau sa clarific niste lucruri. Asa cum am zis si mai sus, aceasta alfa este a treia masina in casa, si vroiam sa iau ceva cat mai bun. Am sa iti transfer azi 150 ron pt certificatul de autenticitate pe care tu te-ai oferit sa il faci pt ca masina nu trece RAR-ul cu jantele acele pe 19 (nefiind trecute in cartea masinii).  Ti-am zis ca vreau sa facem mai intai test si dupa ne ocupam de acte, tu ales sa faci rarul..

Ceea ce m-a deranjat la masina au fost urmatoarele:
- in anunt ai zis ca masina e 2007 cand de fapt e 01/2006, daca era fabricat in 12/2006 mai intelegeam, dar ian 2006 nu prea vad cum da 2007.... acum pe autovit tot 2007 e pusa, ma rog..

-masina nu este chiar ireprosabila cum zici, trebiue schimbata macaraua geamului dreapta spate care era lipit cu banda dubla adeziva, bara spate crapata, si inca vreo 3-4 elemente de vopsit (usa sofer unde are lacul exfoliat, bara spate, bara fata care si tu ai recunoscut ca nu a fost vopsita bine, etc)…

-zicea ca mai trebuie schimbat nu stiu ce senzor la axa cu came ca iti da mai mereu "check engine".

-aveam dubii cu privinta cartii de service/km, ceea ce ti-am zis si tie, si mi-ai dat dreptate intr-o oarecare masura. Anume, masina a fost cumparata in.2007 din germania, deci clar mai avea garantie 1-2 ani, cu toate astea nici o interventie de service nu a fost in germania iar primele intrari in service nu au fost la reprezentante... de aici se deduc doua lucruri: fie masina avea peste.km.de garantie fie cel care a adus masina nu l-a interesat garantia, eu unul cred ca daca dai peste 20.000 pe o masina te intereseaza garantia, ma rog

-credeam ca are xenon de fabrica, nu are, e pus, credeam ca are bluetooth, dar nu are, este varianta cu sim separat.

-cum ai zis si nenumerate ori, masina este un pic moale/submotorizata, pt placul nostru.

Una peste alta este o masina frumoasa, intretinuta dar am preferat sa iau altceva.

Am luat un 159 din 2008, sau cum ai zice tu 2009 fiind prima inmatriculare in 02/2009, cu 50.000 km, 2.4 jtdm de la o firma de leasing, am platit ceva mai mult decat ne-am intelea noi, dar e alta masina, km putini/reali, luat-o de la 0km din ro etc.

O sa prezint masina pe forum, am comandat jantele de Ti, pragurile, suspensia, capacele de ti de oglinzi si inca cateva "maruntisuri".

Cat despre povestea cu BMW-ul pe care il vindeai acu vreo 3 ani, povestea este simpla, era adus din state, nu se stia ce norma de poluare iese, taxa se triplase si taxa la vremea aceea era de vrek 10.000€.... tin minte ca si tu iti faceai oare ce griji, am vb de 2 ori la telefon atunci, am inteles situatia si mi-am luat un 330xi inmatriculat. Nici tu nu cred ca te riscai in locul meu sa iei aceea masina.

Una peste alta mi-a parut bine sa te cunosc si sper sa nu ramai suparat, ca nu ai de ce.

_________________
Posesor:
Audi A8 4.2 TDI Quattro 2007
Mercedes Benz SLK 230 Kompressor 2004
Alfa Romeo 159 2.4 jtdm 210 - 2008


Top
   
PostPosted: 25 Aug 2011, 11:40 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Nu mai conteaza cum este masina si maruntisurile care le are , pentru ca noi am negociat un pret si am batut palma dupa cum chiar tu te-ai exprimat, chiar in ziua cand ai scris mai sus in topicul asta
ca te hotarasti ce masina iti iei. Ti-am trimis zeci de poze cu fiecare zgarietura posibila si ti-am spus fiecare defect. N-am vorbit de 3 ori la telefon, ci poate de 20 ori, daca nu mai mult, ca nu ma duceam de nebun la RAR daca nu chiar tu nu imi spuneai ca o iei, am vrut chiar sa iti fac fiscalul, atat de convins de tine eram ca o iei. Ideea este ca puteai da un telefon sa imi spui ca te-ai sucit, 2 vorbe, ca nu era nici o mare suparare, dar dupa ce mi-ai dat SMS din Germania in care imi spui " mai raman 2 zile in concediu, da-mi un cont sa iti trimit niste bani, scuze de intarziere, mai pun 100 euro la pret pentru asta", eu te-am sunat si nu mi-ai mai raspuns, ce fel de om poti fii sa spui faci chestii de genul asta? 2 saptamani am scos masina de pe autovit tocmai din motivul asta, am fost si eu plecat intr-un mini concediu, dar am lasat oameni balta ca sa ma intorc acasa stiind ca marti la ora 10 facusei tu programare la Pitesti la reprezentanta, la randul meu stiind ca vei lua masina, am sunat oameni ca sa cumpar alta masina si poate i-am deziluzionat sau incurcat.

Sa nu crezi ca imi e ciuda ca n-ai mai cumparat masina, am avut zeci de masini la viata mea si implicit am vandut zeci de masini, deci sunt sigur ca o voi vinde destul de repede, dar ma deranjeaza enorm cand nu mi se spune pe sleau care e situatia, uite domne am gasit altceva, e chestie de omenie.


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2011, 03:21 
Offline

Joined: 27 Jan 2011, 17:44
Posts: 4
ca urmare a tensiunii ce s-a instalat aici prin ultimele mesaje postate,cu toate ca nu sunt un membru activ la discutii dar urmaresc frecvent ce subiecte se mai abordeaza,imi voi exprima punctul de vedere la aceasta situatie.vad ca sby s-a scuzat ca nu a luat masina prin defectele pe care le are .ok daca aceste defecte l-au convins sa nu o ia atunci de ce nu a spus din prima ca nu o ia si a preferat sa spuna pentru inceput ca o cumpara ,ca apoi sa spuna ca nu mai doreste sa o ia.daca era urmatoarea situatie in care tu mai cereai timp sa te convingi daca o iei sau nu,si in prealabil venea cineva hotarat sa ii cumpere masina iar tu ii spuneai ca poate sa o dea daca doreste ,cumparatorului nu avea ce sa i se reproseze. .dar cand tu zici ca o cumperi automat vanzatorul renunta la posibile oferte.(nu ar fi gresit daca i-ai plati toate cheltuielile de la benzina consumata pana la certificatul acela de identificare din cate am inteles ).cat despre wlf as dori sa treaca in anunt datele reale ale masinii pt ca si eu cand mi-am luat masina ma trezeam ca e cu 1 an in cap mai batrana,ba ca in loc de motorul de 150 cp este cel de 120 sau ca tapiteria alfatex este piele intoarsa in opinia vanzatorului bine avand ochiul format si stiind cum arata tapiteria in alcantara la alfa nu mi-am facut nici o iluzie in privvinta tapiteriei ,dar a motorului da,ca putere .si nu in ultimul rand nu suport ,,frustratii'' care baga bete in rroate atunci cand vad ca produsul altuia are mai multe sanse sa fie vandut chiar daca d.p.d.v. calitativ este mai slab cotata.cat despte alex daca nu are dovezi ca masina a fost lovita ,ar trebui sa isi ceara scuze.interesasnt ar fi sa stim cum a reusit alex sa ii comunice lui sby ca masina a fost lovita(l-a abordat el primul pe sby[poate ne lamuresti] fara a-l cunoaste personal sau daca se cunosc si intr-adevar este adevarat ce spune despre masina atunci nu este nimic de criticat ci doar un sfat prietenesc pe care toti ni l-am dori atunci cand cumparam o masina) . cam astea ar fi de spus.va salut!


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2011, 10:09 
Offline
User avatar

Joined: 01 Aug 2011, 22:48
Posts: 6
Car: Audi A8 4.2TDI 2007
Eu am cerut prin PM numarul lui Alex, si l-am abordat. Ideea era ca inainte sa vad masina lui WLF mai eram in tratative cu un coleg de forum cu o 2.2JTS, Alex avand 2.2JTS l-am abordat sa il intreb cum se misca masina, ce parere are de acest motor s.a.m.d. Alex, cu care am vorbit doar telefonic, pare un baiat de nota 10 care mi-a zis pro si contra la masina lui. Din vorba in vorba a venit vorba de masina lui WLF, si mi-a zis ceva de genul ca si el a fost interesat sa o cumpere de la valentinp, dar ca s-a lasat pagugas din cauza motorului relativ mic. Din alte vorbe el a banuit ca a fost vopsita integrala, parca asa i-a zis valentinp, si de aici omu a dedus ce a vrut.

Eu inteleg perfect punctul de vedere a lui Calin, dar nu a fost ceva personal. Colegul cu 2.2JTS-ul de pe forum, in ziua in care trebuia sa cumpar masina cu 30 minute inainte mi-a zis ca s-a vandut, asta e, se mai intampla, cu toate ca batusem palma cu el (asta inainte sa inaintam discutiile cu WLF).

Decizia mea a fost sa iau ceva mai nou, cu mai putini km la un pret apropiat de cel cerut initial de WLF.

Inca odata imi cer scuze fata de Calin (WLF) ca l-am incurcat, sunt convins ca va vinde masina fiindca este o masina frumoasa si intretinuta.

Sanatate maxima tuturor!

_________________
Posesor:
Audi A8 4.2 TDI Quattro 2007
Mercedes Benz SLK 230 Kompressor 2004
Alfa Romeo 159 2.4 jtdm 210 - 2008


Top
   
PostPosted: 26 Aug 2011, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Nu sunt deloc suparat ca nu ai mai luat masina, ca doar nu aveai vreo obligatie in sensul asta. M-a deranjat doar faptul ca nu mi-ai spus personal ca ti-ai gasit altceva si prin mesajele alea cu "vin joi acasa, da-mi un cont sa iti trimit niste bani", m-ai tinut legat inca o saptamana aproape ca varianta de rezerva pentru in cazul in care asta care ai luat-o nu era buna. Dupa cate telefoane mi-ai dat inainte si dupa ce mi-ai spus ca din punctul tau de vedere am batut palma, eram ferm convins ca o sa iei masina, altfel nu mai alergam aiurea pe la RAR si pe la reprezentanta. Pur si simplu vorbisem de atatea ori la telefon incat mi s-ar fi parut foarte normal sa imi spui personal ca te-ai razgandit, era un lucru ce tine de omenie, nu sa nu imi mai raspunzi la telefon ca sa inteleg eu ca nu mai esti interesat (te-am sunat o data joi si daca n-ai raspuns si nici n-ai mai sunat inapoi, mi-am dat seama cum sta treaba).

Si ma simt nevoit sa clarific si situatia masinii pentru ca unii ar putea intelege altceva. Masina are cateva defecte foarte minore la exterior, bara spate o fisura fina de 5 cm si un pic zgariata pentru ca am atins-o si nu am vrut initial sa o vopsesc ca sa nu apara diferente de nuanta de la care ar putea reiesi ca cine stie ce s-a intamplat. Iar in fata, bara a fost revopsita si pare coaja de portocala pe margini, am avut eu un incident foarte minor in oras nu din vina mea si a fost vopsita in reprezentanta pe RCA-ul vinovatului, am poze, dosarul de dauna etc., a fost frecata doar. In rest, nu am nici o zgarietura majora, dar chiar nici o zgarietura, doar pe o usa unde de la pietrele de la rotile late pe 19, pe o portiune de 3x3cm a sarit lacul, intai sarise foarte foarte putin si apoi la spalatorii s-a tot marit. Restul e absolut normal pentru o masina second hand, uzura normala, pielea nu e frecata, crapata, rupta etc., nu are ornamente sau plasticuri rupte, uzate sau altceva, totul functioneaza in interior. Xenonul nu e original si se vede ca nu e si in poze, pentru ca nu are spalator pe bara, e pus de Valentin.
Iar legat de motor, cand am cumparat-o, m-am inteles cu Valentin sa schimb eu distributia si mi-a scazut din pret pentru reparatie, am spus asta si pe forum. Pe langa distributie (lant, intinzator, patine etc. totul costand 3000 lei), mai era dusa si electrovalva de pe admisie pe care am schimbat-o atunci. Acum dupa 7 luni, mi se mai aprinde check engine uneori si se stinge dupa o vreme. Am fost la reprezentanta si ramane stocata eroare de no signal pe electrovalva de pe evacuare, dar uneori, deci nu tot timpul, masina merge absolut normal. Deci pana la urma va ceda si asta, in concluzie (cea de admisie a costat 310 lei).
Despre cartea service nici nu avem ce discuta pentru ca este cartea originala cu seriile de caroserie si toate datele masinii trecute pe ea si nu are intrari de Germania pentru ca stim toti ca se fac la 30 de mii acolo , iar masina avea 20 de mii cand Valentin a luat-o si a postat aici pe forum, are primul schimb de ulei trecut pe carte la un alt service din Iasi in afara de reprezentanta, apoi la 50 de mii are revizia la reprezentanta unde s-a schimbat inclusiv uleiul la cutie. Si de atunci mai are inca doua schimburi de ulei trecute pe carte, pana la 70 si ceva de mii de km. Astea sunt detalii pe care el le poate clarifica usor si cred ca are si si posturi (pacat ca multe s-au pierdut, inclusiv topicul in care isi vindea masina cand am cumparat-o eu de la el.)

In privinta cetificatului de autenticitate de la RAR, la noi la Valcea chiar nu mi-au facut probleme ca are roti pe 19 si nu sunt trecute pe carte, nici acum nici cand am inmatriculat-o, probabil la Bucuresti sunt disperati dupa spaga. Chiar ma gandeam ca acuma daca l-as arata unui potential client, la cat de paranoica e lumea in ziua de azi, ar fi in stare sa creada ca l-am facut special ca sa nu mai treaca pe la RAR si ca masina o avea seriile batute cu ciocanul de fapt. :)


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2011, 11:14 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 19:10
Posts: 223
Location: Bucuresti
Jeessssus...

Ia uite cum am ajuns acum cum ca bag si bete in roate la alte persoane care vor sa-si vanda masina.
In primul rand imi cer scuze daca s-a inteles ca am auzat pe cineva sau vreo masina cum ca e lovita,praf sau mai stiu eu ce!

Intr-adevar am fost contactat pentru intrebari, iar eu sunt o persoana care zice lucrurilor pe nume si cu bune si cu rele.
Legat de masina ta WLF, chiar nu stiu mai multe detalii decat cele pe care le-ai prezentat tu pentru ca nu am vazut-o live!
Legat de recomandarile pe care le-am dat unui posibil proprietar de alfa au fost in primul rand sa verifice masina la reprezentanta, lucru pe care il recomand oricui la orice marca de masina la SH.
Omul m-a sunat si m-a intrebat cum e cu alfa...ce are in plus,ce are in minus, nu si-a exprimat dorinta de a o vedea pe a mea deci automat nu aveam interes sa o ridic in slavi. Si a mea are diverse probleme legat de vopsea si le-am spus din capul locului pt ca nu-mi place sa pun oamenii pe drumuri.

I-am spus legat de puteri si de probleme specifice modelului si singurul lucru pe care am insistat a fost sa faca verificare cum dealtfel am facut si eu cand am luat-o pe a mea pentru ca sunt totusi bani multi (in viziunea mea).


Revenind, daca cumva s-a inteles din partea mea ca masina ta e praf imi cer scuze si nu o sa mai dau ajutor nimanui legat de chestii d-astea pentru ca se pare ca imi apar vorbe, ceea ce urasc cel mai mult.

_________________
cuore sportivo
....cuz straight line is for vaginas


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2011, 11:21 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 19:10
Posts: 223
Location: Bucuresti
Quote:
cat despte alex daca nu are dovezi ca masina a fost lovita ,ar trebui sa isi ceara scuze.interesasnt ar fi sa stim cum a reusit alex sa ii comunice lui sby ca masina a fost lovita(l-a abordat el primul pe sby[poate ne lamuresti] fara a-l cunoaste personal sau daca se cunosc si intr-adevar este adevarat ce spune despre masina atunci nu este nimic de criticat ci doar un sfat prietenesc pe care toti ni l-am dori atunci cand cumparam o masina) . cam astea ar fi de spus.va salut!

Tie pot sa-ti raspund doar ca sunt (eram) dispus sa ajut pe oricine cu un sfat daca ma intreba despre ceva. SI NU AM OBICEIUL SA BAG STRAMBE CUIVA DOAR PT CA SA IES EU IN EVIDENTA. Pot doar sa recomand cuiva sa nu faca aceleasi greseli pe care le-am facut si eu in anumite momente ale vietii.

_________________
cuore sportivo
....cuz straight line is for vaginas


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2011, 13:11 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7426
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
haideti sa incheiem discutia aceasta! ce se mai posteaza se va sterge si se vor lua masuri. Multumesc

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 27 Aug 2011, 16:39 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Alex Quote:
Jeessssus...
Revenind, daca cumva s-a inteles din partea mea ca masina ta e praf imi cer scuze si nu o sa mai dau ajutor nimanui legat de chestii d-astea pentru ca se pare ca imi apar vorbe, ceea ce urasc cel mai mult.
Am crezut ca poate ai ramas suparat pe mine ca ne-am contrazis mai demult legat de pretul masinilor noastre, in fine, nu e nici o problema, nu ma supar. Poate cine stie, Sebi a incercat prin ce i-ai spus tu sa mai traga de pret, pentru ca si legat de masina cealalta a lui Marius, mie mi-a spus ca i-a lasat-o de la 11.600 la 10.000 si atata imi oferise si mie, insa nu am fost de acord. Acum astea sunt artificii care fiecare le face cand isi cumpara o masina, n-ai cum sa te superi pe om, daca vrei sa lasi din pret lasi, daca nu asta este.

Masina acum fiind la mine, eu sunt raspunzator de ea din ziua in care am cumparat-o si pana in ziua cand o sa o vand. Lumea poate spune multe si n-ai cum sa eviti discutiile, oricum paranoia este mare, un element revopsit echivaleaza cu o dauna totala, toti se pricep sa descopere defecte reale si ireale, romanul are talente si de mecanic inascut ce sa mai. Dar daca le-ai vedea masina care au avut-o inainte, 50% din cazuri ai ramane socat.

Mie mi-a placut de cand am vazut-o, si pentru masina asta m-am dus pana la Iasi cu avionul doar pe vorbele spuse de Valentin, si omul a fost corect si serios, sunt convins ca un cumparator adevarat si serios asa cum am fost eu se va mai gasi, nu e nici o tragedie.


Top
   
 Post subject: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 02:10 
Offline
User avatar

Joined: 28 Nov 2011, 16:12
Posts: 6
Location: Targu Mures
Salutare la toata lumea.
Implinesc 18 peste 2 luni si pana atunci vreau sa stiu pe ce masina sa ma setez.
Urmaresc acest forum de cand m-am hotarat pe Alfa Romeo 159.
Din partea voastra, vreau pareri, stiu ca sunteti multi posesori si soferi experimentati si vreau sa-mi dati si mie detalii despre masina( spatiu, consum, confort, etc.) si daca ati putea sa ma sfatuiti pentru ce alta masina as mai putea opta.
*Stiu, sunt copil, nu am experienta ( conduc de la 12 ani pe drumuri pustii dar asta nu te face sofer de trafic urban) stiu cum sunt multi tineri dar eu tind sa cred ca sunt destul de constient de sine incat sa nu fiu un maniac in masina pe care o voi avea si sa invat incet si cu treaba buna cu ce se mananca sofatul :) Asadar, cerintele mele ar fi:
-Motor 1.9 maxim ( 2.0 in cazul altor modele ) neaparat DIESEL, vreau sa scot un consum cat mai mic, nu ma intereseaza sprintul masinii, viteza sau alte lucruri de genu asta, vreau o masina frumoasa cu care sa pot iesi cand simt nevoia.
-Caroserie: Berlina, Cabrio sau Coupe
-In cazul Alfei as vrea modelul de 120 sau 150 de cai( nu vreau putere excesiva )
-Dotari: interior rosu, crem sau portocaliu ( depinde ce gasesc ), climatronic, navigatie ( cea originala )
-Pret: intre 7 - 10.000 euro ( Second Hand, desigur )
Cam atat as vrea in mod special, sper sa-mi spuneti daca si dece e, sau, nu e, Alfa 159 o decizie buna si la ce modele/masini sa ma mai gandesc.
Multumesc anticipat !


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 02:42 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Daca vrei consum mic ai gresit marca :)

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 03:01 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2935
Location: Bucuresti
Rockit123 Quote:
Salutare la toata lumea.
Implinesc 18 peste 2 luni si pana atunci vreau sa stiu pe ce masina sa ma setez.
Urmaresc acest forum de cand m-am hotarat pe Alfa Romeo 159.
Din partea voastra, vreau pareri, stiu ca sunteti multi posesori si soferi experimentati si vreau sa-mi dati si mie detalii despre masina( spatiu, consum, confort, etc.) si daca ati putea sa ma sfatuiti pentru ce alta masina as mai putea opta.
*Stiu, sunt copil, nu am experienta ( conduc de la 12 ani pe drumuri pustii dar asta nu te face sofer de trafic urban) stiu cum sunt multi tineri dar eu tind sa cred ca sunt destul de constient de sine incat sa nu fiu un maniac in masina pe care o voi avea si sa invat incet si cu treaba buna cu ce se mananca sofatul :) Asadar, cerintele mele ar fi:
-Motor 1.9 maxim ( 2.0 in cazul altor modele ) neaparat DIESEL, vreau sa scot un consum cat mai mic, nu ma intereseaza sprintul masinii, viteza sau alte lucruri de genu asta, vreau o masina frumoasa cu care sa pot iesi cand simt nevoia.
-Caroserie: Berlina, Cabrio sau Coupe
-In cazul Alfei as vrea modelul de 120 sau 150 de cai( nu vreau putere excesiva )
-Dotari: interior rosu, crem sau portocaliu ( depinde ce gasesc ), climatronic, navigatie ( cea originala )
-Pret: intre 7 - 10.000 euro ( Second Hand, desigur )
Cam atat as vrea in mod special, sper sa-mi spuneti daca si dece e, sau, nu e, Alfa 159 o decizie buna si la ce modele/masini sa ma mai gandesc.
Multumesc anticipat !
Salutare si tie!
Postarea ta a fost un fel de deja-vu pentru mine, pentru ca de ceva vreme se incearca implementarea unor chestii pentru cei care abia isi creaza cont pe acest forum (o sa iti dai seama mai tarziu, ce si cum).
Daca ti-a facut cu ochiul 159, e bine, nu ai gusturi rele (estetic vorbind), doar ca alegerea nu e una chiar asa de simpla. Dat fiind faptul ca e vorba de prima ta masina, aici lucrurile stau altfel. Pentru mine prima masina reprezinta o masina fiabila, mica, simpla si nu neaparat una care sa ma reprezinte. Din start 159 nu prea se incadreaza, e o masina care necesita o atentie deosebita, o intretinere ca la carte, mare, complexa...
Cei mai cerebrali soferi, mi se pare ca sunt cei care au si o legatura cu instrumentele muzicale, violonistii mai ales... asta e o paranteza, deschisa, pentru ca Mugurel o sa completeze cu ciupitorii de coarde (cobza, mandolina, balalaica, etc...), deci, treaba asta cu condusul si sofatul, e poveste lunga, sunt taximetristi care conduc execrabil, soferi de autobuz care se cred cu Tico, si fel de fel de natii.
Din start, predilectia ta pentru diesel si economie de carburant (deci bani), e cam nefondata; putini sunt incepatorii care pentru a merge economic schimba vitezele atunci cand trebuie, iar daca vei fi sofer in traficul bucurestean (apropos, sa-ti completezi locatia) nu vei avea sanse sa scoti consumuri decente.
Ziceai de putere excesiva, orice masina are o putere incomensurabila daca nu stii sa o controlezi. Puterea nu se traduce prin viteza cu care se circula si oricum in primul tau an de sofat 100km/h va fi un vis!
Culoarea interioara e un moft de dama, dar sa stii ca culoarea rosie declanseaza adrenalina, cea crem e cafea cu lapte (depinde ce simti prin gustul asta) iar portocaliul ca si violetul e culoare politica, deci te-ar incanta orice culoare bine intretinuta!
Climatronicul, suna bine, si iti va fi util in prima luna de transpiratie excesiva, dar sa stii ca si AC-ul normal ingheata tot in tine, cand e nevoie.
Navigatia iti va fi utila doar in Europa de Vest...
Banii pe care vrei sa-i dai pe masina sunt ok, poti sa gasesti masina de 5000 la pret de 7000 si masina de 12000 la pret de 10000, depinde ce legatura ai cu Isarescu (Mugur Isarescu).
Sunt deasemeni convins ca aportul tau la achizitionarea primei masini, doar ca forma de hotarare, va fi de cel mult 50%, de obicei intervin factori de genul: gasirea unui chilipir, parerea mecanicului de familie si parintii care nu vor masini negre si/sau puternice.
Intre timp, si ca sa-ti usurezi cautarea poti intra pe: http://www.netcarshow.com/" onclick="window.open(this.href);return false; o sa gasesti toate masinile aparute in cel putin ultimii 10 ani. Motorizarile sunt asa de diversificate incat sigur vei gasi ceva ok.
Si ca o ultima chestie, achizitionarea unei masini sh, e ceva ce depinde si de cei care vand, nu numai de cei ce cumpara!
Succes!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 03:23 
Offline

Joined: 28 Mar 2011, 21:29
Posts: 54
Car: AR159 2.4JTDm/210
Location: Craiova
As mai avea cate ceva de completat.

Alfa 159 este o alegere superba insa cheltuiala nu se va opri la cei 8-10.000 Euro pentru achizitionare.
Costurile de utilizare sunt ceva mai ridicate decat media normala, mai ales daca vrei sa pastrezi frumoasa in starea pe care o merita. Pretul de achizitie este foarte bun pentru second-hand, cheltuielile vin insa mai tarziu.
Intretinerea, combustibilul, impozitul, asigurarea, consumabilele (cauciucuri, frane, lichide) reprezinta sume semnificative de bani pe care trebuie sa stii ca ii ai sau ca ii vei produce intr-un fel sau altul.

Documenteaza-te foarte bine inainte de a face o investitie intr-o masina destul de costisitoare.
Gasesti pe forum informatii despre:
-revizii, schimb de ulei
-distributie
-anvelope
-suspensii
-consum
etc...

Daca as avea 18 ani m-as orienta mai degraba catre o Giulietta.


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 05:07 
Offline
User avatar

Joined: 28 Nov 2011, 16:12
Posts: 6
Location: Targu Mures
In primul rand vreau sa multumesc tuturor pentru reply.

@thenuts, probabil nu m-am exprimat nici eu prea corect cand am vorbit de consum mic - am vrut sa spun ca daca ar fi aceeasi bani o Alfa 1.9 diesel si una 2.2 benzina, as merge direct pe diesel deoarece, comparativ, 1.9 are un cosum mai mic si asta ma intereseaza mai mult.

@antonelcodreanu, incerc sa o iau in ordine; legat de intretinere, din punct de vedere estetic masina va fi luna si bec, prea multe griji nu am la varsta asta, imi vad de scoala, de antrenamente si in rest, de masina. Ii voi da o atentie deosebita. Legat de consum, sunt din Targu Mures( imi voi completa si profilul in curand ), oras nu FOARTE aglomerat, iar drumurile mele for fi catre scoala, antrenamente uneori iesit seara la un suc ( cand nu e aglomeratie ) si cate un ajutor doua pentru parinti ( du-te ia-mi aia du-te adu aia ). Puterea, da, stiu ca pot merge cu 100 km/h si cu jumate din caii aflati pe Alfa, si voi incerca cat se poate sa nu o prea "calc", poate pun un limitator pana ma invat mai bine. Legat de tapiterie, nu e batut in cuie, dar daca as avea de unde alege, as merge pe acele 3 culori - rosu, merge cam cu orice culoare de masina, cremul/maroul e una culorile mele preferate ( mi s-ar asorta si cu vestimentatia ) si portocaliul, doar asa ca imi place mai mult decat gri :D Si, stiu ca e o alta fita, dar mai mult, clima si navigatia m-ar interesa pentru designul interior si mai mult as folosii displayul de muzica, radio si filme( in caz ca exista ) decat navigatia in sine, si sunt de acord cu faptul ca eu contribui la alegerea masinii cu 50%, dar vreau sa fiu sigur de acel 50%. Multumesc de toate sfaturile si ideile!

@dgeekoo, ai dreptate, am vazut si eu ca pretul masinii e ft. bun avand in vedere ca e o masina superba, si sunt constient ca alte costuri vin ulterior, dar eu m-am mai gandit la modele gen bmw 318 / 320 ( an 2006+ ), peugeot 307 cc( 2007+ ) si altele in genul care s-ar ridica aprox. la aceleasi costuri. In continuare, voi continua sa ma documentez !

Mai astept pareri, o seara buna in continuare !


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 08:24 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7086
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
in primul rand bun venit !

In al doilea rand, sper sa nu te superi pe mine, insa personal daca as mai avea 18 ani nu mi-as lua un sedan lung si plictisitor.

As merge pe un spider, GT, 147FL in 3usi sau brera. Masini coupe care iti vor reprezenta varsta mult mai mult decat o berlina in 4usi. Masina este foarte frumoasa insa din punctul meu de vedere este pentru o anumita varsta. Iar fetele, vor intoarce mai repede capul dupa ceva mic si sport.

Acum depinde doar de tine, iei o masina pt tine sau iei o masina pt parintii tai care o vei conduce tu? sau iei o masina ca ti se pare ca arata bine pe strada?


offtopic: mi-a spus o tipa intr-o seara ca i se pare foarte sexi cand vede un barbat intr-o tinuta office conducand o masina sport :)

Succes in gasirea alfei tale !

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 11:25 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Eu as spune asa:
- daca doresti o Alfa ai deci gusturi bune :), felicitari.
- da, ca si incepator, o masina mai mica (gen 147, brera, etc) ar fi mai indicata poate (dpdv al dimensiunilor mai ales), dar pe de alta parte tu nu locuiesti intr-o localitatea foarte aglomerata si daca incepi cu 159 s-ar putea sa prinzi experienta cu masina mai mare (apropos, poti sa cauti una cu senzori de parcare la o adica).
- alegerea motorizarii (1.9) este foarte buna.
- nu te stresa foarte mult cu costurile de intretinere, ai grija mare la masina pe care o cumperi si ar trebui sa nu ai apoi probleme majore. Iar intretinerea se face la orice masina (da, la Alfa va fi un pic mai mare, dar nu de speriat - 159 este totusi o masina fiabila).
- succes in gasirea unei Alfe! :)


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 12:26 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7878
Car: Vespa
Location: Bucuresti
antonelcodreanu Quote:
Rockit123 Quote:
Salutare la toata lumea.
Implinesc 18 peste 2 luni si pana atunci vreau sa stiu pe ce masina sa ma setez.
Urmaresc acest forum de cand m-am hotarat pe Alfa Romeo 159.
Din partea voastra, vreau pareri, stiu ca sunteti multi posesori si soferi experimentati si vreau sa-mi dati si mie detalii despre masina( spatiu, consum, confort, etc.) si daca ati putea sa ma sfatuiti pentru ce alta masina as mai putea opta.
*Stiu, sunt copil, nu am experienta ( conduc de la 12 ani pe drumuri pustii dar asta nu te face sofer de trafic urban) stiu cum sunt multi tineri dar eu tind sa cred ca sunt destul de constient de sine incat sa nu fiu un maniac in masina pe care o voi avea si sa invat incet si cu treaba buna cu ce se mananca sofatul :) Asadar, cerintele mele ar fi:
-Motor 1.9 maxim ( 2.0 in cazul altor modele ) neaparat DIESEL, vreau sa scot un consum cat mai mic, nu ma intereseaza sprintul masinii, viteza sau alte lucruri de genu asta, vreau o masina frumoasa cu care sa pot iesi cand simt nevoia.
-Caroserie: Berlina, Cabrio sau Coupe
-In cazul Alfei as vrea modelul de 120 sau 150 de cai( nu vreau putere excesiva )
-Dotari: interior rosu, crem sau portocaliu ( depinde ce gasesc ), climatronic, navigatie ( cea originala )
-Pret: intre 7 - 10.000 euro ( Second Hand, desigur )
Cam atat as vrea in mod special, sper sa-mi spuneti daca si dece e, sau, nu e, Alfa 159 o decizie buna si la ce modele/masini sa ma mai gandesc.
Multumesc anticipat !
Salutare si tie!
Postarea ta a fost un fel de deja-vu pentru mine, pentru ca de ceva vreme se incearca implementarea unor chestii pentru cei care abia isi creaza cont pe acest forum (o sa iti dai seama mai tarziu, ce si cum).
Daca ti-a facut cu ochiul 159, e bine, nu ai gusturi rele (estetic vorbind), doar ca alegerea nu e una chiar asa de simpla. Dat fiind faptul ca e vorba de prima ta masina, aici lucrurile stau altfel. Pentru mine prima masina reprezinta o masina fiabila, mica, simpla si nu neaparat una care sa ma reprezinte. Din start 159 nu prea se incadreaza, e o masina care necesita o atentie deosebita, o intretinere ca la carte, mare, complexa...
Cei mai cerebrali soferi, mi se pare ca sunt cei care au si o legatura cu instrumentele muzicale, violonistii mai ales... asta e o paranteza, deschisa, pentru ca Mugurel o sa completeze cu ciupitorii de coarde (cobza, mandolina, balalaica, etc...), deci, treaba asta cu condusul si sofatul, e poveste lunga, sunt taximetristi care conduc execrabil, soferi de autobuz care se cred cu Tico, si fel de fel de natii.
Din start, predilectia ta pentru diesel si economie de carburant (deci bani), e cam nefondata; putini sunt incepatorii care pentru a merge economic schimba vitezele atunci cand trebuie, iar daca vei fi sofer in traficul bucurestean (apropos, sa-ti completezi locatia) nu vei avea sanse sa scoti consumuri decente.
Ziceai de putere excesiva, orice masina are o putere incomensurabila daca nu stii sa o controlezi. Puterea nu se traduce prin viteza cu care se circula si oricum in primul tau an de sofat 100km/h va fi un vis!
Culoarea interioara e un moft de dama, dar sa stii ca culoarea rosie declanseaza adrenalina, cea crem e cafea cu lapte (depinde ce simti prin gustul asta) iar portocaliul ca si violetul e culoare politica, deci te-ar incanta orice culoare bine intretinuta!
Climatronicul, suna bine, si iti va fi util in prima luna de transpiratie excesiva, dar sa stii ca si AC-ul normal ingheata tot in tine, cand e nevoie.
Navigatia iti va fi utila doar in Europa de Vest...
Banii pe care vrei sa-i dai pe masina sunt ok, poti sa gasesti masina de 5000 la pret de 7000 si masina de 12000 la pret de 10000, depinde ce legatura ai cu Isarescu (Mugur Isarescu).
Sunt deasemeni convins ca aportul tau la achizitionarea primei masini, doar ca forma de hotarare, va fi de cel mult 50%, de obicei intervin factori de genul: gasirea unui chilipir, parerea mecanicului de familie si parintii care nu vor masini negre si/sau puternice.
Intre timp, si ca sa-ti usurezi cautarea poti intra pe: http://www.netcarshow.com/" onclick="window.open(this.href);return false; o sa gasesti toate masinile aparute in cel putin ultimii 10 ani. Motorizarile sunt asa de diversificate incat sigur vei gasi ceva ok.
Si ca o ultima chestie, achizitionarea unei masini sh, e ceva ce depinde si de cei care vand, nu numai de cei ce cumpara!
Succes!
@antonel iti multumesc eu ca ai rabdarea necesara si raspunzi in felul asta nou venitilor pe forum . esti printre putinii care inteleg sa dea o mana de ajutor asa cum trebuie chiar si daca asta inseamna doar cateva minute pierdute in fata calculatorului .
@Rockit123 ma bucur ca ti-ai propus sa achizitionezi un 159 . dupa mine e cea mai frumoasa si echilibrata Alfa ( mai putin greutatea ) . nici vorba de plictisitoare :x . faptul ca nu ti-ai inceput activitatea pe forum cu intrebari gen "cat prinde" , "face un BMW" , "cat castig daca ii schimb toba" ma face sa sper sa ca nu vrei masina asta ca sa o rupi in doua inconstient la doua luni dupa ce ti-ai luat carnet . o sa ai o masina superba care va intoarce multe capete .
am vazut cum se circula prin orasul tau , mi se pare decent , sunt si drumuri proaste dar daca ai grija e ok . consumul nu cred ca te va speria , sper doar sa achizitionezi o masina in stare foarte buna si pentru asta iti zic si eu sa incerci sa nu cauti chilipiruri pentru ca pretul ala mic deobicei ascunde probleme mari . cred ca in jur de 10 000 eur e un pret corect pentru ce vrei tu .
Bafta in cautari si sper sa iti prezinti masina aici cat mai curand .


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 30 Dec 2011, 22:51 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
sfatul meu din experienta:

am luat o masina din belgia , avea 120 de mii ,momentam are 200 mii nu am umblat inca la suspensie
am luat o masina alfa din romania avea 130 de mii , era moarta suspensia(80%)
la ambele masini motoarele au fost ok(diesel)
varianta 1 ar fi:
acum lumea o sa sara sa zica ca sa vezi cat conteaza de la cine o iei etc.adevarul gol e ca nu o sa o iei de la fratele tau sau sora ta deci nu poti avea incredere .
la noi drumurile sant praf ,alfa e rigida , deci cel mai destept cedeaza.
vezi in belgia pe http://www.carsontheweb.be" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.carmanager.be" onclick="window.open(this.href);return false; -ca sa te informezi (sant site uri b2b)
http://www.australe.fr-vezi" onclick="window.open(this.href);return false; ca acuma au vacanta cateva zile
eu am luat masini fara sa merg cu ele in proba doar din pozele de pe site ,strainii pun poze cu ce e stricat la masina noi facem invers.

varianta 2 ar fi:

o iei din tara de la cineva care a tinut cat de cat la ea si mai bagi niste banuti in ea (maxim 2 mii de euro), si ajungi la acelasi rezultat ,insa vei avea o masina sablata de nisip si pietricele , insa elimini alergatura si poti face si probe cu masina.bineinteles ca probele astea sant pentru cine stie sa le faca adica dupa mine o proba pentru ambreiaj de exemplu mi ar aduce cel putin o bataie de la vanzator .
succes

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 31 Dec 2011, 01:22 
Offline
User avatar

Joined: 28 Nov 2011, 16:12
Posts: 6
Location: Targu Mures
@CristianMiu, nu am dece sa ma supar, din contra, apreciez.
In primul rand, masina va fi doar pentru mine. Sincer, imi plac Brera si Spider, dar, nu mi-as lua din cateva motive.. Uneori mai iau prietena, un amic, doi, si mereu trebuie sa ma ridic sa trag scaunu si sa-l mai si inghesui pe saracu' om in spate.. E frumoasa si atrage priviri dar cu timpul devine enervant. Si in al doilea rand, pretul. Ambele sunt mai scumpe decat 159.
Si legat de off-topicul tau, sunt foarte des la sacou, papion/cravata sau doar camasa, ma bucur ca merge combinatia asta cu Alfa :smart:

@Tupac, am noroc caci majoritatea Alfa'urilor sunt cu senzori :clapping: , in rest, m-as repeta daca as incerca sa-ti raspund

@mugurel, chiar nu am de gand sa fac pe "smecherul" cu masina tare la 18 ani, o voi conduce doar cum e nevoie ( Incet, sa aiba lumea la ce sa se uite :dribble: :lol: ). Si sper sa am norocul de una buna si daca Dumnezeu ajuta, in luna martie sa-i fac o prezentare la voi pe forum!

@comanr, si eu incerc sa-mi gasesc una in Germania, sau acum, la sfatul tau ma voi uita si la b2b.

_________________
Be careful the environment you choose, for it will shape you; be careful the friends you choose, for you will become like them.


Top
   
 Post subject: Re: Sfat
PostPosted: 31 Dec 2011, 07:33 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Fereste-te de locurile comune, tip Germania terra promessa! In sensul , tine ochii deschisi. 4 ani si jumatate cu Alfa 159 , rulati in Romania. Nu m-am atins de suspensie, silentioasa si disponibila ca la inceput. Am avut si 156 (experienta mea anterioara indelungata, super masina altfel), diferenta mare la acest capitol de fiabilitate in favoarea 159. NU am de gand sa vand masina, a propos.
Complimente pentru cum gandesti la 18 ani!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 121 22 23 24 25168 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited