It is currently 10 Oct 2024, 21:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alfa Romeo 146_Project
PostPosted: 19 May 2011, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 00:50
Posts: 294
Car: alfa romeo spider
Location: Usa
Incep acest paragraf cu mentiunea ca: cei care iubesc masinile sunt in stare sa faca multe sacrificii sa isi vada masina functionand cat mai bine,aratand cat mai bine si chiar investind foarte multi bani pentru placerile lor....atat daca masina este mai veche cat si daca aceasta este mai noua...pasiunea pentru automobile ramane pasiune...
In urmatoarele imagini puteti observa ce se ascundea sub capota unui Alfa Romeo 146 inainte ca acestuia sa i se auda un POC apoi un TZUSTI si sa i se opreasca motorul.........................................urmeaza o tractare si apoi sa ajuns la ce se poate observa si in pozele ce urmaeaza.........
Sper sa iasa ceva frumos din ce am inceput sa facem...iar "batranul" BOXER sa fie catusi de putin readus la "viata"....

https://picasaweb.google.com/ZooM1033/P ... N-8jr231AE#" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Prettys Womans in your town


Top
   
PostPosted: 19 May 2011, 15:34 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 00:50
Posts: 294
Car: alfa romeo spider
Location: Usa
Vreau sa mentionez faptul ca eu posed un Alfa 145 si ca masina asta 146 a fost cumparata de mine cu gandul ca imi vor trebui ceva piese si sa am de rezerva....pretul a fost bun,masina nu suna chiar bine dar sa dovedit ca a fost pompa de apa care facea zgomot....si am observat ca masina poate fi de fapt restaurata....Acest lucru m-a provocat si mai mult asa ca am inceput sa investesc timp,munca si ceva banutzi in ea...
Cand am cumparat masina fostul proprietar a dezlipit total tapiteria de pe plafon ramanand numai o bucata de fibra de sticla si zone unde se vedea tabla....si sa fie cat mai original a luat un spray cu culoarea albastra si a vopsit atat plafonul cat si zone din chederele de la geamuri si usi...arata foarte urat....asa ca a trebuie sa imbracam plafonul in piele ecologica si sa se curate cat de mult posibil vopseaua....acuma arata mai placut ...mai curat...mai decent...mai Alfa Romeo...
Apoi am observat ca ,caseta de directie are ceva probleme cu simeringurile...asa ca am reparat caseta...cu unele noi...
O alta parte ciudata a fost faptul ca uitandune sub masina am observat cu uimire ca pe partea stanga spate conducta de frana era taiata ,asa ca am desfacut tamburul si am ramas uimit cand am observat ca in interiorul acestuia nu era nimic....NU saboti de frana ...NU cilindru....NU reglajul de saboti....NU arcuri...ABSOLUT NIMIC....
Dupa resolvarea aceste probleme....sa aprins martorul de erori motor si nu a mai vrut sa se stinga...iar motorul mergea foarte prost....si crescand-i consumul foarte mult...
Testerul a zis ca aveam de a face cu sonda de temperatura motor....dupa schimbarea acesteia am remediat problema...iar motorul mergea bine....
Nu ne-am bucurat prea mult de ea ca sa intamplat ce s-a intamplat si acuma se remediaza motorul...s-a dat comanda pe 2 supape de evacuare...caci aici a intervenit problema....si asteptam ca,comanda sa soseasca si sa auzim din nou motorul "gemand".
Sper sa va placa ce incercam noi sa facem si sa nu uitati ca pasiunea nu are limite....

_________________
Prettys Womans in your town


Top
   
PostPosted: 19 May 2011, 15:51 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7880
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Succes ... Multa munca dar sper ca la final te vei bucura ca de una noua :) .


Top
   
PostPosted: 19 May 2011, 20:07 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 23:45
Posts: 302
Location: Cluj-Napoca
interesant ce faceti acolo... succes , bine ca exista rabdare si pricepere asteptam poze noi ..cu masinuta asamblata

_________________
ALFA ROMEO 147 1,6 TS ECO


Top
   
PostPosted: 19 May 2011, 22:20 
Offline
User avatar

Joined: 14 Mar 2010, 08:43
Posts: 25
:clapping: succes!


Top
   
PostPosted: 20 May 2011, 13:02 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 00:50
Posts: 294
Car: alfa romeo spider
Location: Usa
Multumesc frumos...acuma astept sa imi vina comanda cu: cele 2 supape de evacuare...garniturile de chiuloasa...garniturile de la capacele de la chiuloase...dopurile de apa de la blocul motor(erau foarte ruginite ,iar cand am vrut sa le curatam s-au perforat asa ca le schimbam)....si curelele de distributie.....apoi o sa continuam cu montarea motorului pe masina ....
Mentionez faptul ca si ambreiajul a fost schimbat...daca tot am dat motorul jos si ne era la indemana....
Am schimbat bucsele de la electromotor ca facea figuri si erau crapate....si am vopsit si curatat alternatorul ca sa fie treaba buna.... :P
Pe partea electrica am incercat verificarea si curatarea cablurilor de eventualele pete de ulei uscat si paraf, si izolarea lor cu banda izolatoare albastra...

_________________
Prettys Womans in your town


Top
   
PostPosted: 24 May 2011, 15:45 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 00:50
Posts: 294
Car: alfa romeo spider
Location: Usa
Pe zi ce trece incepem sa terminam masina...poze noi...si speram cat de curand sa ii putem auzi "zumzetul" motorului BOXER...

https://picasaweb.google.com/ZooM1033/P ... N-8jr231AE#" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Prettys Womans in your town


Top
   
PostPosted: 25 May 2011, 10:44 
Offline
User avatar

Joined: 11 May 2008, 00:50
Posts: 294
Car: alfa romeo spider
Location: Usa
noutati.....
https://picasaweb.google.com/ZooM1033/P ... faRomeo146#" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Prettys Womans in your town


Top
   
PostPosted: 27 May 2011, 11:39 
Offline
User avatar

Joined: 22 Dec 2010, 20:09
Posts: 32
Car: 146 1.6 8v Boxer
Location: TM
super tare! ce fain cand pasiune iti aduce minuni ca un boxer facut nou!


Top
   
PostPosted: 15 Aug 2011, 17:07 
Offline

Joined: 28 Mar 2010, 18:55
Posts: 10
Salutare,bravo pentru lucrarea de care te-ai apucat.
Dar intrebarea m-ea este ce culoare are masina pt ca in poze apar mai multe culori :peace:


Top
   
PostPosted: 27 Jan 2012, 21:57 
Offline

Joined: 27 Jan 2012, 21:44
Posts: 1
Car: alfa 146
bafta.am eu suspensie sport eibach daka vrei s o pui p burta....0768433558


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited