It is currently 07 Oct 2024, 18:28

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 119 20 21 22 23168 Next
Author Message
PostPosted: 11 May 2011, 09:46 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jan 2011, 09:48
Posts: 431
Car: Alfa Romeo 159, 1.9
Location: Bucuresti
iar zic din experienta ca tocmai ce am trecut prin treaba asta recent:
1) semnele de uzura pe volan, bord, comenzi tot - ohhhooo, credeti-ma ca era sa mi-o fur rau daca ma uitam la asa ceva. Se schimba bordurile cu totul. Masina de care va povesteam mai sus, cea cu 188.000 km arata ca una de 40.000. Volanul prea putin uzat, tot bordul impecabil, pielea arata si ea incredibil. Dar, la verificarea la autoitalia...surpriza...ultima regenerare EGR fusese facuta in curma cu 188.000 km, deci erau sanse sa aiba chiar mai mult de atat.

2) si cu verificarea asta la autoitalia...ce sa zic...in cazul meu a functionat indicandu-mi treaba cu egr-ul. Dar mi-au spus si multe nimicuri care efectiv nu ma interesau, gen despre becurile arse, despre o aparatoare de noroi lipsa....ma rog....

3) decat sa stai dupa programare la Autoitalia sau cine mai stie pe unde fa rost de numarul unui mecanic si al unui electrician din orasul de unde cumperi masina. Un control de rampa e 50 lei si aici iti poate spune cam ce probleme are masina pe mecanica iar un control electric e in jur de 80 lei si aici poti afla destul de multe despre istoricul masinii. Daca ai nevoie de numar ptr Bucuresti ti-l trimit pe PM. Avantajul, zic eu, al acestei verificari este ca poti stabili de comun acord cu mecanicul si electricianul cand poti merge nu tre sa stai dupa cei de la AI cand eu ei timp, poti vorbi direct cu ei si te poti consulta in timp real despre eventualele defectiuni ale masinii, rezolvarea lor si costurile aferente reparatiilor, faptul ca nu o sa primesti remarci de genul "are un bec ars", ceea ce poti observa si tu cu ochiul liber si nu reprezinta un impediment in a achizitiona o masina, etc.

Eu zic sa nu te opresti la niciuna din masinile postate de tine. Primul proprietar si tara de origine Germania? :))) Ah, ok, am inteles - primul proprietar in romania...si, cu ce te incalzeste asta daca tu de fapt nu stii ce s-a intamplat cu masina aia prin alte tari?

Mai e un aspect pe care nu as fi vrut sa il scriu aici, dar ma gandesc totusi ca este de bun augur...piata de sh-uri din germania si vestul europei nu mai este de cativa ani buni ce a fost. Sunt o gramada detiruri cu numere de romania si bulgaria care vin incarcate cu masini lovite, le fac intr-un service din spatele blocului si ti le vand ca si masina buna, km putini, "intretinuta in Germania, Domne." Ai risca sa iei o masina de genul asta?...Am un prieten pe la un service destul de mare dar la fel de "din spatele blocului" si are minim 2 masini (x3 si seria 5) care au fost efectiv facute praf si acum sunt refacute integral, pentru a fi scoase la vanzare.


Si in alta ordine de idei...daca iei o masina ca asta, chiar si daca aflii ca acei km sunt reali, trebuie sa ii faci schimbul de distributie, pentru ca este exclus sa aiba carte tehnica. Nu mai bine astepti pana gasesti o masina a unui roman de-al nostru cu istoric complet (chiar daca nu la autoitalia macar cu stampilele corect puse la alte service-uri) macar sa stai linistit? :)

_________________
Ford Focus
ex: Alfa Romeo 159
ex: Opel Astra GTC
ex: Vw Lupo 3L


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 10:19 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
haideti ca ati reusit ( cred) sa speriati omul de tot ! normal ca sunt o multime de tepe pe care ti le poti lua, chiar daca esti marele mecanic. se pot face o multime de modificari inclusiv in soft si nu vei putea afla in veci cati kilometri are masina. pe de alta parte, sunt masini cu multi kilometri, peste 140.000 ( sunt multe exemple chiar aici pe forum) care au fost ingrijte, intretinute si functioneaza foarte bine. in aceeasi masura insa, sunt masini noi, luate din reprezentanta, cu putini kilometri, dar care au un istoric foarte bine evidentiat pe carnetul de service ( cu multe intrari pe rampa, inlocuit in garantie, etc).
Sfatul meu este sa cauti incet si cu grija, chiar daca te "macina" asteptarea asta - stiu foarte bine prin ce treci, ca eu de prin martie imi caut si de abia dupa aproape 2 luni am reusit sa imi cumpar o Alfa 156. Vorbeste de la bun inceput cu proprietarul/samsarul ca vrei sa o pui pe rampa, tester, etc si mergi undeva ( service, reprezentanta, prieten) dupa ce ai discutat in prealabil cam ce vrei sa iti testeze/verifice ca sa nu vina cu un raport de genul, bec ars ( cum bine zicea cineva mai sus).
Si nu in ultimul rand, dupa ce toata partea "hardware" e rezolvata, cere sa vezi actele masinii, carte service (daca are), act de vanzare-cumparare anterior, declaratii de vama ( daca masina e adusa de afara), etc.

Si stai linistit ca sigur este o Alfa undeva acolo si pentru tine! :D

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 16:01 
Online
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
christu Quote:
Dar, la verificarea la autoitalia...surpriza...ultima regenerare EGR fusese facuta in curma cu 188.000 km
Say what ?! EGRul nu face regenerari, iar daca cumva te referi la DPF.. imposibil! Nu zic ca masina in cauza era ok, dar poate la fel de bine gresea cumva testerul :wink: Mai apar uneori anomalii in diagnosticare..

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 16:08 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jan 2011, 09:48
Posts: 431
Car: Alfa Romeo 159, 1.9
Location: Bucuresti
da, ma rog, era o chestie pe acolo cu EGR-ul, scria pe fisa dar la vremea aia eram destul de afon in motorizari diesel...Exprimarea tipului de la autoitalia a fost "masina este ok, doar ca ii lipseste o aparatoare de noroi, a fost scutul motor (cel de plastic) lovit si nu are km reali).

_________________
Ford Focus
ex: Alfa Romeo 159
ex: Opel Astra GTC
ex: Vw Lupo 3L


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 19:03 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Problema e ca nu prea are de unde alege o masina ca lumea, sunt in jur de 30 de anunturi pe autovit, din care multe sunt de vanzare de luni de zile, cel putin de pe vremea cand imi cautam si eu. Slabe sanse sa gaseasca o masina ca lumea in tara, decat la preturi obscene pentru piata actuala.


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 19:13 
Online
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
Dimpotriva, mie-mi pare ca prea cautati chilipiruri.. adica sa fie pana in 8000E, sa fie pana in 100k km, sa fie cel mai inalt nivel de echipare si daca se poate si motorul cel mai puternic/economic :roll:

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 19:48 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Eu cel putin nu ma refer la asa ceva. Uite spre exemplu 2.2-ul negru care il vinde Alex de aici de pe forum. 13k ti se pare normal? E putin spus absurd.

Inainte sa iau masina mea, la reprezentanta aici la Valcea era un 2.2 selespeed cu 4 mii de km la bord, masina de showroom tinuta acolo la ei, cereau 15.600 euro. Era ca noua masina, m-am suit in ea, nu vedeai o cuta undeva. Neagra cu piele crem, fara navi si trapa.


Top
   
PostPosted: 11 May 2011, 23:09 
Offline

Joined: 10 May 2011, 00:20
Posts: 6
Multumesc ca veniti cu post-uri cu pareri.. aveti dreptate, masinile astea din anunturi au ceva.. cel putin km dati in spate. Renunt de tot la idea ca voi suna si ma voi da interesat proprietarilor, e prea multa bataie de cap. Voi continua sa caut masina ..chibzuit si cu mare grija. Si cum zice, adriand78, sper sa fie si pentru mine o alfa pe acolo pe undeva 8).

ALXege, nu cautam masini "pe gratis" ..dar daca tot dai un ban pe o masina, macar sa te si poti bucura de ea, si nu doar privind-o cum zace in garaj "moarta".

Mie imi trebuie o AR159 neinmatriculata, deoarece sa zic asa pot "ocoli" inmatricularea masinii, astfel acest lucru se reflecta in pretul masinii, care ar fi mai mic. Dar nici 13k-15k nu dau pe o masina, mai exact nu dispun de atatia bani.
Nu vreau sa ma inrobesc si sa devin sluga bancilor din romania, pentru ca ziceam si ca o parte din banii pt masina vor proveni dintr-un credit bancar.Voi lua un credit decent care sa nu ma afecteze financiar prea tare prin rata ce o voi plati lunar.
Am analizat foarte atent fiecare marca auto, aproape fiecare model.. ma gandesc deja de vreo 3-4 luni de zile la asa ceva, nu am comparat nicio marca de masina cu alta, ci doar am incercat sa vad ce-mi poate oferi fiecare in parte, am ajuns la Alfa Romeo, la care am si ramas, apoi am luat modelele si am ajuns la 159.
Nu m-a descurajat primul "sut in fund" primit de la aceste anunturi auto, ca doar sunt cu capul pe umeri si voi continua dupa cum am mai zis sa caut.. sa caut.. si sa caut, pana cand voi gasi un AR159 bun pt mine.

Teoretic daca un ar159 "de romania" cu istoric, dotari decente, hai fie si cu motor de 120cp inmatriculat ar fi ~9k-10k atunci unul neinmatriculat, identic la dotari/motor cu cel "de romania" ar trebui sa fie intre 7,5k si 8,5k ..dar lucrurile nu stau tocmai asa :lol:


O noapte placuta tuturor!


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 00:43 
Online
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15247
Car: 115/960
Location: Bucuresti
@WLF: si mie mi se pare cel putin absurd sa vrei sa dai pana in 8000E pe un 159 si sa mai ai si pretentii de la el.. but it's just me

_________________
4C | Spider S4 2.0
ex Stelvio 2.0T | GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 00:58 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
De acord, e valabil si la alte marci. Oricum un 159 la 8k e cel mai probabil foarte chel si obosit. E totusi o masina de 4-5 ani, undeva la 10k e pretul, mai mult sau mai putin. Pai tin minte ca aveam Alfa 156 veche de 4 ani si tot am luat 9k pe ea. Sincer n-as fii impacat cu o Alfa cu peste 150k km chiar si reali.


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 13:56 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2011, 10:00
Posts: 244
Location: Bucuresti
Arunca o privire si la asta, cu 6 luni garantie
http://www.autovit.ro/alfa-romeo-159-C18979748.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 15:13 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Misto masina (are si cutie automata - lucru pe care eu am inceput sa-l apreciez foarte mult la o masina), daca intra in buget poate fi o varianta de luat in seama.


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 16:23 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2011, 10:00
Posts: 244
Location: Bucuresti
Cutia automata a fost prima conditie necesara de care am tinut cont in cautarea masinii. Am gasit-o pe 159 si sunt taaaare multumit :clapping:


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 16:57 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
http://www.autovit.ro/alfa-romeo-159-C18997643.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta mi se pare cea mai misto. Si fiind luata de noua din Romania, cu garantie si istoric, pare mai de incredere decat una din Germania la care cartea de service e facuta de samsar pe genunchi.


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 21:21 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
TI, piele crem :inlove:

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 21:31 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
WLF Quote:
http://www.autovit.ro/alfa-romeo-159-C18997643.html

Asta mi se pare cea mai misto. Si fiind luata de noua din Romania, cu garantie si istoric, pare mai de incredere decat una din Germania la care cartea de service e facuta de samsar pe genunchi.
Nu cred ca ai vrea sa stii cum sunt tratate masinile noi si in garantie din romania prin reprezentante.. :roll:


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Si asta sa fie motivul pentru care sa cumperi una cu 200 de mii de km dati inapoi la 100 de mii de la un samsar?


Top
   
PostPosted: 18 May 2011, 22:26 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
Ei na, nu vream sa se inteleaga asta. Am spus-o doar ca sa se stie ca multe masini "tratate" doar in reprezentanta sunt de multe ori mai proaste decat alea pe care le aduc unii samsari din afara si le dau km inapoi. Deci nu e neaparat un criteriu dupa care sa te ghidezi cand iti iei masina faptul ca masina a fost luata noua din ro si reviziile facute la AI.


Top
   
PostPosted: 19 May 2011, 02:27 
Offline

Joined: 10 May 2011, 00:20
Posts: 6
Alfavile Quote:
Arunca o privire si la asta, cu 6 luni garantie
http://www.autovit.ro/alfa-romeo-159-C18979748.html" onclick="window.open(this.href);return false;

..in zilele care urmeaza, poate intr-o saptamana sau doua maxim voi purta niste discutii cu cei de la banca vis-a-vis de creditare.. voi incerca atunci sa vad daca pot cumva sa-mi maresc bugetul, masina arata extraordinar.. raman oricum in continuare pe ideea de ar159, multumesc pentru post-ul tau si pt anunt, deci o iau in calcul.

Doamne da sa fie bine! :peace:


Top
   
PostPosted: 19 May 2011, 11:43 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2011, 10:00
Posts: 244
Location: Bucuresti
Hai, ca trebuie sa devii membru cu drepturi depline, ca sa zic asa, cat mai curand :up:


Top
   
PostPosted: 27 May 2011, 01:38 
Offline

Joined: 10 May 2011, 00:20
Posts: 6
Salutare!

Din pacate trebuie sa mai astept putin pana sa am bani destui pentru o AR159 :( . Am evaluat situatia in care m-as credita cu o suma mai mare si "da cu virgula", vorba aceea. Alta masina nici gand sa iau, asa ca raman in stand by o vreme. Oricum va multumesc tuturor pentru sfaturile acordate si pentru indrumarile pe care mi le-ati facut. Sa speram ca ne vom mai citi pe aici pe forum, si sper ca sa reusesc pana la urma sa achizitionez ceea ce-mi doresc.

Toate cele bune!


Top
   
PostPosted: 27 May 2011, 10:59 
Offline

Joined: 27 May 2011, 10:27
Posts: 1
Buna :peace:
Mi-a stat ininma in loc cand am citit acest topic :oops: fiindca am crezut ca cel care a scris mai sus de mine deja si-a achizitionat o Alfa Romeo 159 dorita de mine.
Desi sunt sigur ca sunteti satui de povesti, am sa va povestesc si eu cum m-am decis sa aleg Alfa Romeo 159 si cum sunt in cautare disperata de un model cu un raport corect al pretului si calitatii masinii.In primul rand ma numesc Andrei sunt din Timisoara am 20 ani si carnet de la 18 ani.. Pana acum am condus un Logan 1.6 16V cu care am mai bine de 30.000 km in acesti 2 ani, si sunt student la facultatea de sport in Bucuresti,de aici si km "interminabili" pe care i-am facut cu masina.Prima mea masina dupa Logan mi-am dorit sa fie Alfa Romeo,ori modelul GT ori 159 dar de ceva timp m-am decis asupra unui VW Scirocco :fuck: (stiu,stiu nu ma certati) dar nu aveam banii necesari, aveam doar 15.000E si mai imi trebuia un credit de 7.000 pentru un model decent..
De ceva timp mi-a revenit in cap ideea unui AR fiindca in blocul unde stau acum in TM, de fiecare data cand ma uit pe geam,cobor sa plec in oras sau revin din oras.. Observ parcat un superb model de AR159 :mad2: care parca mi-a citit gandul si stie ce mi-am ales eu prima oara sa-mi achizitionez si ma cearta de fiecare data cand ma uit la el :uhuh:
Pe scurt, am pus ochii pe o masina care se afla in parcul auto Tiriac Auto Rulate din Bucuresti, imi permit sa va atasez link-ul sa va dati cu parerea despre ea, deoarece in cursul zilei de astazi le-am trimis un mail si astept raspunsul lor.Daca inca nu s-a vandut, saptamana viitoare voi merge sa o achizitionez dupa care sper sa fiu si eu primit in clubul Alfa Romeo cu drepturi depline :D , Multumesc anticipat celor care imi vor oferi sfaturi pertinente :up:

Acesta este link-ul de unde doresc sa achizitionez masina :love:
http://tiriacautorulate.ro/secondhand/A ... -7236.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 28 May 2011, 09:13 
Offline
User avatar

Joined: 02 Aug 2010, 07:51
Posts: 94
Location: constanta
arata bine masina, cel putin pe hartie. am fost si eu sa vad o alfa la tiriac acum vreun an de zile si am ramas putin dezamagit de ceea ce am vazut acolo. avea vreo 9000 km mai mult decat in anunt (au argumentat cei de acolo ca anuntul e vechi, dar nu am inteles cine s-a plimbat 9k cu ea... ), deoarece statea de vreo 6 luni parcata pe o bucata de pamant in noroi si apa era ruginita in ultimul hal pe dedesubt, zgariata peste tot, 100 de erori in bord si tot asa. deci sfatul meu e sa mergi si sa o analizezi foarte bine pentru ca o masina care zace de luni de zile intro parcare iti poate oferi ceva surprize. o sa te lase sa te plimbi cu ea si o sa-ti vina sa-ti dai si hainele de pe tine numai sa pleci cu masina de acolo dar incearca sa fi tare si sa faci o analiza obiectiva ! succes si sper sa va vad in mamaia cu ele la vara :P

_________________
Alfa Romeo 159 jtdm 16v 150 cp - Fara inima ar fi doar masini


Top
   
PostPosted: 28 May 2011, 19:52 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Tot legat de Tiriac Auto Rulate, sa nu te bucuri atunci cand auzi ca iti dau garantie la ea, pentru ca garantia aia nu acopera nimic, poate doar ambielajul. Iti vor spune si ca masina e in regula, ca a fost verificata de ei si ca are revizia la zi. Nici vorba de asa ceva, nici n-ar avea cum. Daca le ceri niste print-uri iti vor spune ca testerul lor nu stie sa faca asta. Adevarul e ca nici nu au asa ceva pentru Alfa Romeo. Apoi, pe langa banii din anunt mai vor inca vreo 7 milioane pentru acte si logistica. Acuma, actele costa cateva sute de mii, iar de logistica, nu e treaba ta, de ce nu pun banii aia in pret ? Nu spun ca nu sunt si masini bune acolo, numai ca mie mi-au lasat impresia unor pungasi obraznici, altfel diletanti (am vrut sa iau un 147 JTD si "inginerul" de-acolo ma asigura ca JTD-urile de la Alfa sunt motoare exceptionale, ca doar le iau de la Opel, ei nu fac decat benzina si ca mai au si avantajul distributiei pe lant ). :thumbdown:

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 29 May 2011, 21:07 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 19:10
Posts: 223
Location: Bucuresti
si uite asa imi dau seama ca pretul pe care il cer pe a mea e real...

_________________
cuore sportivo
....cuz straight line is for vaginas


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4189 posts ]  Go to page Previous 119 20 21 22 23168 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited