It is currently 22 Sep 2024, 00:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 134 35 36 37 38167 Next
Author Message
PostPosted: 21 Nov 2010, 10:27 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Cine m-a 'nervat azi, de fapt cine m-a scarbit aseara. Eu si alte masini ne-am trezit cu rotile taiate. La Alfa mea ambele roti de pe spate, la cea de servici una de pe spate si inca 2 masini cu cate o roata fata. In prima faza am crezut ca m-a "facut" cineva pe mine, urmarindu-ma ca sunt cu 2 masini mai nou (cea de servici e de vreo 2 saptamani). Dar cand am vazut si celelalte masini ... :censored: pentru cel care are mintea atat de scurta. Toate masinile erau parcate una dupa alta, niciuna pe locuri platite, ghinionul meu a fost ca le aveam la o masina distanta.
Cu ocazia asta, apelez la voi daca puteti sa ma ajutati cu o roata de rezerva cateva zile ca sa nu o las pe janta. Sper sa o rezolv repede cu asigurarea casco. Daca cineva ma poate ajuta, as putea sa vin astazi la intalnire.
Multumesc!

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2010, 12:30 
Offline
User avatar

Joined: 26 Feb 2009, 21:18
Posts: 880
Car: KamiKaze 147
Location: Bucuresti
cristih Quote:
Cine m-a 'nervat azi, de fapt cine m-a scarbit aseara. Eu si alte masini ne-am trezit cu rotile taiate. La Alfa mea ambele roti de pe spate, la cea de servici una de pe spate si inca 2 masini cu cate o roata fata. In prima faza am crezut ca m-a "facut" cineva pe mine, urmarindu-ma ca sunt cu 2 masini mai nou (cea de servici e de vreo 2 saptamani). Dar cand am vazut si celelalte masini ... :censored: pentru cel care are mintea atat de scurta. Toate masinile erau parcate una dupa alta, niciuna pe locuri platite, ghinionul meu a fost ca le aveam la o masina distanta.
Cu ocazia asta, apelez la voi daca puteti sa ma ajutati cu o roata de rezerva cateva zile ca sa nu o las pe janta. Sper sa o rezolv repede cu asigurarea casco. Daca cineva ma poate ajuta, as putea sa vin astazi la intalnire.
Multumesc!
Nu ajung azi la intalnire insa daca nu faci rost, da-mi un telefon si se rezolva, ti-o dau pe a mea. Bafta!

_________________
(O=v=O) - 147 1.9 JTD


Top
   
PostPosted: 02 Dec 2010, 21:17 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Intre Timisoara si Vama Cenad, mai exact portiunea Biled - Sandra, se fac lucrari semnalizate de urmatoarele semne : drum ingustat, limitare de viteza la 60 km/h si drum cu denivelari fara a se specifica pe cati km vor fi denivelari. Semnele sunt aceleasi pe ambele sensuri de mers, deci drumul de 2 benzi se ingusteaza si nu mai ramane nimic sau eu ar trebui sa-mi dau seama din asta ca dupa 1 km de la amplasarea semnelor trebuie sa fac slalom pentru ca s-au decupat 15m de asfalt pe banda mea ??? S-a produs si un accident(fara raniti), o masina lovita puternic din spate iar cea care a lovit a ajuns apoi in sant. Aceiasi chestie am patit-o si in localitatea Cenad, doar ca acolo nu era absolut nici un semn, probabil pentru ca s-au amanat lucrarile doar cu vreo 10 ore iar dimineata totul a fost in regula. Totusi, este un drum national si, cred eu, ar trebui acordata mai multa atentie unor astfel de lucrari, mai ales ca nu se efectua nimic, nu era nici un lucrator prin preajma, doar s-a spart drumul si atat. :bash:

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2010, 08:31 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Astazi (de fapt sambata), m-a enervat tampitul care a avenit de pe cedeaza trecerea si s-a oprit direct in mine.
Avea un logan MCV.
Apropo Mirica sa stii ca sunt al dracului tari rau MCV-urile :) . Frate ala nu avea decat bara fata zgariata, nici macar sparta sau ceva.


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 16:13 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Asa este. Sunt ale dreacului de rezistente. Pe probate. Am impins o epava cu bara spate metri buni (nu avea rotile fata, era pe scanduri) si cu bara fata masina unui coleg c-a parcat pe 2 locuri, pentru a imi face loc de parcare :oops:. Nici o treaba n-a avut!

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:42 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2934
Location: Bucuresti
In fiecare dimineata am acelasi traseu spre munca. In fiecare dimineata suntem cam aceiasi, cei noi in trafic sunt priviti si primiti cu ostilitate! Si tot in fiecare dimineata, un acelasi sofer opreste in fata aceleiasi treceri de pietoni, asteptand vreun coleg sau vreo colega! Astazi o domnisoara conducand un Peugeot 207 a dat peste cineva pe respectiva trecere, pentru ca acel sofer era oprit in acelasi loc! E adevarat ca probabil nu a fost atenta, a avut si un pic de viteza! Mi-am propus ca saptamana viitoare sa-mi pierd 10 minute si fac ceva cu respectivul... Ceva legal, ceva decent, ceva normal!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:45 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3169
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
love? :inlove:

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 11 Mar 2011, 13:49 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
lectie de norme rutiere si de bun simt ?


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2011, 10:40 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Mai bine ii faceai o poza acolo, parcat pe trecere, ca sa o aiba tanti la dosar. Ca poate ii intreaba cineva de sanatate.
Oricum observ in ultima vreme ca multi considera ca prioritarea ii face invincibili. Ca si cum daca ai prioritate nu ti se poate intampla nimic. Chiar cu prioritate poti sa mori. Pana la urma intre prioritate si viata ce e mai important? Tot mai multi traverseaza in fuga sau prin locuri fara vizibilitate fara macar sa arunce o privire in strada. Eu zic ca nu strica sa te asiguri chiar daca ai prioritate. Nu costa nimic.


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2011, 18:37 
Offline
User avatar

Joined: 18 Aug 2009, 15:04
Posts: 23
Location: Iserlohn, NRW
Baba care conducea dimineata o 159 TI. 3.2. Ca o cizma.

_________________
Liese(159 - 1.9)


Top
   
 Post subject: Cine m-a 'nervat azi!
PostPosted: 10 Apr 2011, 11:02 
Offline
User avatar

Joined: 06 Sep 2009, 15:41
Posts: 254
Location: Alba Iulia
Adminul de pe bazar.

_________________
Trece Alfele in zare, eu ma uit ele dispare.


Top
   
PostPosted: 10 Apr 2011, 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1228
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Cei de la TVR ca nu mai transmit cursele de F1 ! :oops: :oops:

_________________
Alfa Stelvio Q4 2.2
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
PostPosted: 10 Apr 2011, 16:17 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3793
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Vantul care bate foarte puternic, in rafale si care ma face sa renunt la mersul cu motocicleta, autostrada a devenit un obstacol de netrecut.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 13 Apr 2011, 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2011, 10:00
Posts: 244
Location: Bucuresti
82sas Quote:
Cei de la TVR ca nu mai transmit cursele de F1 ! :oops: :oops:
Pe mine ma enerveaza TVR pentru ca "programele" lor trebuie sustinute financiar de o tara intreaga. Plus un personal 'oversized' bagat la caldura pe enspe posturi (TVR2, TVR3, TVRI, TVR Info, TVR Meteo, TVR Preturi la legume in piata etc., samd) create special ca sa aiba ei si neamurile lor ce manca :fuck:


Top
   
PostPosted: 24 Apr 2011, 20:05 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
"Smecherul" cu 760 LI care aproape m-a calcat pe trecerea de pietoni, eu trecand pe verde, fiind verde de ~ 7 secunde(as spune 10 dar nu vreau sa exagerez.) A venit direct spre mine si, in prima faza, m-am oprit pe trecere sa vad ce are de gand dar s-a oprit langa mine asteptand ca eu sa traversez. Ceilalti pietoni s-au speriat ca de o nava spatiala, nu sunt inconstient dar e trecere de pietoni si mai e si verde!!!!!
BMW 760 LI, inscriptionat V12 pe aripi, numar TM01/02 ZAH sau ceva de genul, pentru ca l-am mai vazut intr-o zi dar era mai departe in trafic. Se supara cineva daca il vandalizez? :lol:

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 24 Apr 2011, 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
andreiblitz Quote:
BMW 760 LI, inscriptionat V12 pe aripi, numar TM01/02 ZAH sau ceva de genul, pentru ca l-am mai vazut intr-o zi dar era mai departe in trafic. Se supara cineva daca il vandalizez? :lol:

eu i-as pune inca un "W" in fata inscriptiei "V12". :evil:
atat, e suficient.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 24 Apr 2011, 22:56 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Dragos Quote:
Mai bine ii faceai o poza acolo, parcat pe trecere, ca sa o aiba tanti la dosar. Ca poate ii intreaba cineva de sanatate.
Oricum observ in ultima vreme ca multi considera ca prioritarea ii face invincibili. Ca si cum daca ai prioritate nu ti se poate intampla nimic. Chiar cu prioritate poti sa mori. Pana la urma intre prioritate si viata ce e mai important? Tot mai multi traverseaza in fuga sau prin locuri fara vizibilitate fara macar sa arunce o privire in strada. Eu zic ca nu strica sa te asiguri chiar daca ai prioritate. Nu costa nimic.
Degeaba facea poze, nu contau deloc. Poate nu stiti cum este legea prin Romanica.
Iti spun eu de ex un nou articol din codul rutier: prioritate de rosu ;). Adica daca tu de ex esti intr-o intersectie si faci stanga, iar pe contrasens vine unul pe rosu, tu trebuie sa ii dai prioritate oricum! Altfel daca va loviti te baga la culpa comuna. Chestie testata pe proprie piele din pacate. Asta e, recunosc ca nu stiam de noua reglementare a codului rutier.. Nu-i nici o problema, o sa am timp vreo 60 zile sa tot aprofundez acum ..:censored:
Si iti pot da multe exemple SF de patanii din trafic ale unor persoane (uite una tare: esti pe o strada si iesi cu cedeaza trecerea intr-o artera cu sens unic de ex. Acolo la cedeaza tu de ex nu te uiti decat la cei care ar veni din directia corecta, dar ghinion, vine unul pe interzis cum ar veni si ti-o da. Ghici cine-i vinovat ?? ;) )
Asta e Romania...


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 16:11 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7874
Car: Vespa
Location: Bucuresti
Arhitectii si aia de dau autorizatii pentru glume proaste ca asta ... un kitsch ordinar dupa parerea mea . Si din pacate sunt din ce in ce mai multe .


Attachments:
IMG_0236.jpg
IMG_0236.jpg [ 91.68 KiB | Viewed 1198 times ]
Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 17:00 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Tupac Quote:
Acolo la cedeaza tu de ex nu te uiti decat la cei care ar veni din directia corecta, dar ghinion, vine unul pe interzis cum ar veni si ti-o da. Ghici cine-i vinovat ??
Aici fara suparare dar nu prea ai dreptate. De unde stii tu daca acolo este sau nu sens unic? Esti int-un oras complet necunoscut in care nu ai mai circulat si nu ai de unde sa sti ca ala vine pe interzis. Tu esti obligat sa te asiguri din ambele parti. Nu exista in lege asigurare de dreapta si asigurare de stanga (adica separat)


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 17:13 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Tatal meu a dat cu spatele si a lovit o masina de politie care a aparut din senin si care nu avea ce sa caute in acel loc iar vina ghici a cui a fost? In totalitate a tatalui meu chiar daca s-a asigurat si nu mergea cu ochii inchisi sau uitandu-se in alta parte decat directia de mers. Probabil ca si daca mergea cu fata se intampla accidentul dar asa a fost "ghinion".

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 17:13 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
ninjoaca Quote:
De unde stii tu daca acolo este sau nu sens unic? Esti int-un oras complet necunoscut in care nu ai mai circulat si nu ai de unde sa sti ca ala vine pe interzis.
Ninjoaca, cum asa? :scratch:

in orice oras, necunoscut sau nu, sunt reguli de circulatie si indicatoare. Astfel, daca la un moment dat te vei intersecta cu o strada cu sens unic, obligatoriu va trebui sa ai indicatorul Obligatoriu la dreapta / obligatoriu la stanga sau Interzis a vira la stanga/interzis a vira la dreapa, in functie de sensul strazii.

poate ma insel eu dar nu cred.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 19:17 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Offtopic:
Cristian_Nita Quote:
Astfel, daca la un moment dat te vei intersecta cu o strada cu sens unic, obligatoriu va trebui sa ai indicatorul Obligatoriu la dreapta / obligatoriu la stanga sau Interzis a vira la stanga/interzis a vira la dreapa, in functie de sensul strazii.

poate ma insel eu dar nu cred.
Păi te înşeli. "Obligatoriu la dreapta" sau "Interzis a vira la stânga" pot fi şi la o intersecţie cu o stradă cu circulaţie în ambele sensuri.
Oricum, nu asta este ideea, ci că e stupid să-i cedezi trecerea unuia care nu are ce căuta acolo. E ca şi când te-ar amenda că n-ai acordat prioritate unei căruţe pe un drum în care nu au voie să circule...


Top
   
PostPosted: 12 May 2011, 21:09 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3215
da stimate domn, dar eu vorbeam strict de cazul sens unic. My bad daca s-a inteles altceva :lol:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 13 May 2011, 03:21 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Cristian_Nita Quote:
da stimate domn, dar eu vorbeam strict de cazul sens unic. My bad daca s-a inteles altceva :lol:
Da, si eu spuneam ca semnele respective sunt o conditie necesara, dar nu suficienta ca sa determini daca drumul cu care te intersectezi este cu sens unic au ba...:peace:


Top
   
PostPosted: 13 May 2011, 15:30 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6671
Location: Brasov... oarecum.
mugurel Quote:
Arhitectii si aia de dau autorizatii pentru glume proaste ca asta ... un kitsch ordinar dupa parerea mea . Si din pacate sunt din ce in ce mai multe .
casa ce se vede dedesubt e incadrata la monumente istorice (daca imi aduc bine aminte) si nu poate fi daramate.
acum, ochiul tau de "artist/arhitect" a deliberat ca acest lucru ar fi kitsch. poate ar trebui sa mai pui mana pe o carte de arhitectura, sa mai vorbesti cu un arhitect, sa mai mergi la o expozitie legata de domeniu si abia apoi sa dai un verdict. in acelasi stil este si cladirea din piata palatului (cladirea ordinului arhitectilor daca nu ma insel) si nimeni nu a incadrat-o la capitolul tau. ba mi se pare ca a primit si niste premii.

cladirii de fata i se poate imputa un singur lucru: faptul ca nu au reusit sa rezolve stalpul ala din fata care intr-adevar strica treaba. desi se puteau gasi solutii si pentru el, cel mai probabil ca s-a ales varianta mai economica.
plus: in poza nu se vede, insa arhitectii care au gandit treaba au dat dovada de mult bun simt cand au pastrat un copac ce se afla jumatate sub partea noua, suspendata, de cladire.
am trecut de foarte multe ori prin zona respectiva si stiu lucrarea inca de cand partea veche nu era altceva decat o darapanatura, si crede-ma ca a iesit o lucratura foarte buna acolo.

LE cladirea cu pricina

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4172 posts ]  Go to page Previous 134 35 36 37 38167 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited